Grond voor vierendertig woningen in Poortambacht VI aan woningbouwvereniging Engelse schoolverlaters hebben nergens benul van Massaslachting in Nicaragua Spaanse horeca staakt toch nog Uitlevering gevraagd van Kappler Tito naar Moskou en Peking Pelgrims verdronken Kappler in West-Duitsland Gemeenteraad Zierikzee AGENDA ROOSTER ZIERIKZEE, 15-8. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van maandagavond jl. ging de raad akkoord mei een voorstel van I). en w. tot de verkoop van vier ka vels bouwgrond in het bestemmingsplan l'oorlam- bacht VI aan de woningbouwvereniging Beter Wonen. Deze kavels zyn bestemd voor de bouw van 34 woningwetwoningen. De totale grondprijs bedraagt f 325.448.exklusicf b.t.w. In verband met deze verkoop vroeg de heer Sprengelmeijer zich af of het allemaal niet wat te snel ging en of de aansluiting met de overige bebouwing in Poortambacht VI niet in gevaar komt. OOSTERLAND. Onder Oosterland, deze twee paarden, dicht bijeen in een nog zomers landschap op.een stille middag. Samen op weg naar de drinkbak. Een idylle apart. De demokratie LONDEN, 15-8. De Britse jeugd blijkt niet veel benul te hebben van de manier waarop de „moeder der democratieën" haar zaakjes regelt. De re sultaten werden gepubliceerd van een enquête onder 4000 jongens en meis jes die op 16-jarige leeftijd van school zijn gekomen. Ze zijn volgens de rapporteurs „ronduit verbijsterend". De heer Verschèlling vroeg na mens zijn fraktie om een periodiek overzichtje met daarop aan de ene kant het aantal beschikbare kavels en aan de andere kant het aantal gegadigden, verdeeld in partikulie- ren en ondernemingen. De voorzit ter was van mening dat de heer Ver schelling zich met dit verzoek op de stoel van het D.B. plaatste en zei een dergelijk periodiek overzicht niet toe te kunnen zeggen. In de latei- volgende rondvraag kondigde de heer Verschelling aan voor zijn ver zoek op de eerstvolgende raadsver gadering een voorstel in te dienen. Tien premiewoningen Verder besloot de raad tot ver koop van een perceel bouwgrond in bestemmingsplan Poortambacht VI voor de bouw van 10 premiewonin gen door de woningbouwvereniging ..Beter Wonen". De heer Bécu merkte in dit ver band op niet zo gelukkig te zijn met de bepaling dat men ekonomisch met deze regio verbonden moet zijn om hier te kunnen wonen. „Kunnen we op dit punt niet wat soepeler zijn?, was zijn vraag. De voorzitter wees erop dat deze bepaling reeds eerder werd gesteld en er nu niet zomaar aan te tornen valt. Het leek hem nuttig op een bepaald moment de raad een over zicht te geven, waarin een indruk gegeven wordt in hoeverre men aan de gestelde vormen voldoet. Aan Dynamo Project Nederland B.V. te Rotterdam besloot de raad 2 kavels bouwgrond in bestemmings plan Poortambacht VI te verkopen voor de bouw van 8 woningen, twee onder één kap. De totale verkoop prijs bedraagt f 236.725.76 ekl. b.t.w. Verkoop grond Hel voorstel tot verkoop van grond aan de Nationale Stichting Huis betrof een meerderheidsvoor- stel van het kollege. Bepaalde be richten hadden ertoe geleid dat wet houder Bij de Vaate niet zijn stem kon geven aan dit voorstel. De wet houder was slechts bereid in beslo ten vergadering zijn twijfels nader te preciseren. Na hervatting van de vergadering besloot de raad - met de stemmen van de heren Bij de Vaate en Bécu tegen - tot verkoop aan bovenge noemde Stichting van twee kavels grond voor de bouw van 14 premie koopwoningen in het bestemmings plan Poortambacht VI. De totale verkoopprijs bedraagt f 200.993,52. exkl b.t.w. Van de direktie van Motorenfa- briek Smit Bolnes B.V. werd de AMSTERDAM. Na acht weken en bijna 1000 km is er een eind gekomen aan Vara's Voettocht, een radiopro gramma met de wandeiervaringen- van acht min of meer bekende Ne derlanders. Op de foto laat de laat ste loper Polo de Haas, zijn voeten zien aan v.l.n.r. Cees Schelling, Pe ter vaw Straat en en Dirk de Vroome. ponton met brug nabij de loswal in dank aanvaard. Onder het motto .Een gegeven paard mag je niet in de bek kijken", merkte de heer Jon ker tcch op vernomen te hebben dat betreffende ponton niet meer in op timale staat zou zijn. De voorzitter zei hier eens naar te zullen informe ren. Om bouwvergunning Besloten werd verder tot intrek king van het onteigeningsbesluit van 21 februari jl. voor een perceel èian de Ven'kelstraat van de heer Sohil- peroord. Dit in verband met de me dedeling dat het raadsbesluit geen goedkeuring van de Kroon zal ver krijgen, omdat de eigenaar van het betreffende perceel, onvoldoende in de gelegenheid zcu zijn gesteld 'om binnen een redelijke termijn een bouwplan in te dienen. Van de zijde va het kollege werd arop gewezen dat de heer Schilpcroord tot op he den geen aanvraag om bouwvergun ning heeft ingediend. Thans wordt hem tot 1 maart 1978 de gelegenheid geboden om voor het ondei-werpe- lijkë percèèl èen bouwvergunning te verkrijgen. Aangenomen werd het voorstel tot vaststelling Verordening tot wijziging van de Algemene Poli tie Verordening. Subsidie Aan de Reddingsbrigade „Zierik- zee-Duiveland" besloot de raad een subsidie van f 500,- te verstrekken. Verder werd vastgesteld de Bezoldi- gingsvercrdening januari 1977. Aan de heer J. G. Brugman, hoofd van de openbare basisschool Theo Thijssen- school werd eervol ontslag verleend. De heer Brugman is wegens ziekte niet in staat meer zijn l'unktie le blijven vervullen. Aan de heep P. J. Nocrdermeer, onderwijzer aan de Beatrixschool werd eervol ontslag verleend, wegens zijn vertrek naar elders. In verband met de start van de nieuwe openbare lagere school in de Mossel'boomgaai-d besloot men tot overplaatsing van een drietal leer krachten van de openbare basis school 't Kofschip naar deze nieuwe school. De i-aad besloot verder een krediet van f 14.725 beschikbaar te stellen voor de eerste inrichting van een derde lokaal aan de openbare kleuterschool ,,'t Mierenest". Pand Meelstraat 4 De raad ging akkoord met een kredietverlening van f 225.000, t.b.v. verbouw, c.a. pand Meelstraat 4 voor de Intergemeentelijke Sociale Dienst. De heer Groen zei dat zijn fraktie, zij het aarzelend, met het kollege-voorstel akkoord kon gaan. Hij vroeg zich af of de architekt destijds zijn opdracht verkeerd be grepen had of dat niet duidelijk ge steld was of het ging om restauratie of om bouwtechnisch verantwoord maken. Wethouder Den Boer voerde aan dat het oorspronkelijke plan van de architekt veel te duur was uitgeval len en dat door de Dienst Gemeente werken nu een eenvoudiger plan is opgesteld. Per 1 januari 1978 moet de Interge meentelijke Sociale Dienst kunnen draaien en derhalve werd door het kollege grote haast gemaakt met dit voorstel. Vervolgens werd besloten deel te nemen aan de oprichting van het Centraal Instituut voor Vorming en Opleiding voor de Bestuursdienst (C.I.V.O.B.). Hierna kwam de raad tot de vast stelling van een viertal begrotings wijzigingen inzake het bouwrijp ma ken van het industrieterrein aan het Groeneweegje, het verlenen van subsidie aan het U.V.V. t.b.v. het bejaardenwerk, de aanschaf van een knipschaar voor de brandweer en de inrichting van de nieuwe open bare lagere school aan de Mossel boomgaard. Verder besloot de raad een reke ning-courant-verhouding aan te gaan met mevrouw T. J. Nij land- van der. Veen t.b.v. de financiering van de kosten van rehabilitalie/res- tauratic van het pand Havenpark 3. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Bécu hoe het stond met de werkzaamheden aan Sportpark Bannink. De heer Den Boer ant woordde dat getracht is de nodige middelen beschikbaar te krijgen om de voorzieningen te treffen. Dit is praktisch rond en waarschijnlijk zal het werk op vrij korte termijn zijn beslag krijgen. Voor de tweede maal wees de heer Asma erop dat nog steedsgepar keerd wordt buiten de parkeervak ken aan 't Luitje. De voorzitter ant woordde dat het weinig zinvol was dit. euvel daar ter plekke te bestrij den. De heer Asma was het hiermee beslist niet eens en zou de zaak graag nog eens in de verkeerscom- missie naar voren gebracht zien. „Het parkeerterrein aan het eind van de Hoofdpoortstraat is er ten slotte niet voor niets", aldus de heer Asma. Verder wees hij erop dat de gas lantaarns bij de St. Lievensmonster- loren thans weer branden, daar een lid van zijn fraktie - de heer Jon ker - zelf de handen uit de mouwen heeft gestoken en nieuwe gaskousjes aangebracht had. Op zijn vraag hoe het stond met de nieuwe verblijfsruimte voor jeugdsociëteit Brogum antwoordde de wethouder P. W. dat de huidige eigenaar - de heer Kloet - nog steeds niet verhuisd is. „Er is een lijst van aktiviteiten opgesteld maar zaak is dat het pand zo snel moge lijk leeg komt", aldus de wethou der. LONDEN, 15-8. Amnesty Interna tional heeft maandag bekendgemaakt dat de nationale garde in Nicaragua boeren op grote schaal heeft omge bracht of gevangen gezet. In december 1974 werden in Nica ragua grondwettelijke waarborgen opgeschort na een aanval van linkse guerillastrijders, waarbij een oud minister om het leven kwam. In een rapport van Amnesty heet het dat „de massale slachting van boeren en hun „verdwijning" na ge vangenneming, waarschijnlijk het ernstigste aspekt van de schendingen van de mensenrechten in Nicaragua is. MADRID-MALAGA. 15-8. Hel Spaanse horeca-personeel aan de Ccsta del Scl heeft een maandag be reikt loon akkoord in meerderheid als onvoldoende verworpen en staakt docr voer het „volle pond''. Werk gevers en vakbondsdelegaties kwa men in de cchtenuren een loonsver hoging overeen van ca. 150 gulden per maad. Aangezien er 240 gulden was geëist, besloot een meerderheid van de stakers de aktie voort te zet ten. Dit betekent dat honderdduizen den toeristen, die van zondag op maandag al het eigen bed moesten opmaken, cck van maandag op dins dag maar moeten zien hoe zij zich redden. LAATSTE NIEUWS ROME, 16-8. De Italiaanse premier Giulio Andreotti, heeft in de nacht van maandag op dinsdag een ver zoek om uitlevering van de naar West-Duitsland gevluchte oud-SS-er Herbert Kappler. voormalig politie chef van Rome, laten uitgaan. An dreotti zal vrijdag met bondskanse lier Schmidt in Verona spreken en hij zei te hopen dat het geval Kapp ler niet gebruikt zal worden om dc goede betrekkingen tussen Italië en West-Duitsland te vertroebelen. BELGRADO. 16-8. Op 85-jarige leeftijd begint maarschalk Josip Brcz Tito vandaag (dinsdag) een of ficiële reis van bijna 25.000 km die hem binnen oen vlicgnfstand van ongeveer 30 uur brengt van dc Sow- jcl-Unic naar de Volksrepubliek China, waarbij hij als tussenstation het „niet-gebonden" Ncord-Korea aandoet. Ilct onvermoeibare Joego slavische staatshoofd, uitblinkend in de kunst van het evenwicht, pres teert hel daarmee binnen drie weken met dezelfde harlelijkheid te wor den ontvangen door dc Russen en door hun gezworen vijanden, do Chinezen. Daarna stuurt Tito, om het evenwicht in stand te houden, on 30 september zijn rechterhand Ed- Vard Kardelj naar Washington, die ontvangen zal worden door de Ame rikaanse president Jimmy Carter. De helft van deze schoolverlaters bleek niet op de hoogte van verschil tussen regering en parlement, was althans van mening dat het Lager huis geheel de lakens uitdeelt. De katholieke terreurorganisatie in Noord-Ierland, het I.R.A., werd door 44 procent voor een protestantse club versleten, terwijl niet meer dan een op de 20 schoolverlaters wist wie er momenteel premier is. Ronduit verbijsterend" zelfs bij een vluchtige beoordeling", zei pro fessor Bernard Crick van de Lon- dense universiteit. Het team, dat on der zijn leiding stond, stelde vast dat slechts de helft van de onder vraagde tieners een krant leest of dagelijks het t.v.-journaal bekijkt. NIEUW DELHI. 15-8. Vijfendertig pelgrims die op een rivieroever bij een 'hindoetempel sliepen, zijn ver dronken toen de rivier, na zware re genval, buiten haar oevers trad. Het Indiase persbureau dat dit meldt, liet weten dat het incident zich heeft voorgedaan bij Madurai, een stad cp 1.800 kilometer ten zui den van Nieuw Delhi. BONN-ROME. 15-8. De Duitse oor logsmisdadiger Herbert Kappler, die maandagochtend vroeg uit een mili tair hospitaal in Rome verdween, be vindt zich nu in1 West-Duitsland. Dit heeft een Wcstduitse regerings woordvoerder, Armin Grünewald, maandagavond bekendgemaakt. Hij zei dat de 52-jarige mevrouw Anneliese Kappler de regeringsauto riteiten in Bonn telefonisch had mee gedeeld dat haar 70-jarige echtge noot in de Bondsrepubliek was aan gekomen. In Rome verklaarde de Italiaanse minister van defensie, Vito Lattan- zio, op een persconferentie dat me vrouw Kappler ongeveer 10 uur voordat de verdwijning van haar man werd ontdekt, met een grote koffer ongehinderd de politiebewa king in het hospitaal was gepasseerd. Zierikzee Iedere donderdag, van' 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Drclschor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uui Tot eind augustus Zierikzee ,.'t Lange Uns", expositie 9.00-12.00 uur en 13.30-17.30 uur. Op donder dag 19.00-21.00 uur. Dinsdag 16 augustui Nieuwerkcrk „Ons Dorpshuis", ledenvergadering Ver. School met de bijbel, 19.45 uur Middelburg Nieuwe Kerk, orgelconcert Arie Keijzer, 20.00 uur. Woensdag 17 augustus Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- afdeling, 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, repetitie „Smalstads Gemengd Koor". 19.30 uur. Vrijdag 19 augustus Renesse Dorpshuis 21.00 uur start lampion- nenoptocht. Zaterdag 20 augustus Oosterland Oriëntatierit, start: „Neffen d'Eule", 14.00 uur. Zondag 21 augustus Dreisehor Cantate-dienst in kerk op de Ring, 11.00 uur. Dinsdag 22 augustus Noordgouwe Afd. Plattelandsvrouwen. Fietstocht: Start-Zonnemaire: 13.00 uur; Noord- gouwe - bushalte. 13.15; Dreisehor, bushalte: 13.15. Donderdag 25 augustus Nieuwerkcrk Afd. Duiveland, plattelandsvrouwen, Start: Rijksweg, 13.30 uur. Maandag 29 augustus Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", open huis s.v. Zierikzee, 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Vandaag halen „ze" op de middel bare school (om de oude term nog maar eens te gebruiken) het school rooster en de vakantie is, als je er voor staat wel lang. maar het is toch ook weer zo (nu Ja-Ép) afgelopen. En de „ze" zijn natuurlijk de leerlingen en de leraren komen ook eens kij ken. Obk voor de jeugd vliegt de tijd. Dat rooster halen uehoort tot de opwekkendste zaken van het school leven. Je mag even kijken wat hel allemaal gaat wordener hoeft die dag verder nog niets. Je gaat - zo ben je toch - eens even kijken of de roostermakers ook enkele lollige vrije uurtjes hebben kunnen verzin nen, liefst aan het begin of hel einde van de dag. Enfin, je kijkt hoe het er allemaal uitziet: zo veel wiskunde dan en dan en zoveel Frans mis schien of Engels of wat het zijn mag, maar dat vroegere „lexicografie" staat er niet meer op bij Nederlands. Een verlies natuurlijk, maar alles schijnt in beweging te zijn. Er worden in dit goede land al 15.000 schoolstudieboeken uitgegeven en dat is zeker 1000 teveel. Veel oude vertrouwde namen zijn weggevallen: Wijdenes voor algebra. Taverne Went voor scheikunde en natuurlijk Brouwer Ras voor Duits, om maar wat ie noemen. Waren die soms niet goed? Nou, of die goed waren. Je begon er mee in de eerste klas en in de vijfde kon je sommige boeken nog helemaal niet missen. Enfin, die lexicografie dan. Dat was een verrukkelijk vak. Dan stond er b.v.: „De heer C. wordt gedood verfd als opvolger van Moest H ans zeggen in de klas hoe dat zat met hel doodvervenAntwoord: „zo lang met verf besmeren tot hij overlijdt", en dat in die (strenge) tijd. Drie woensdagmiddagen zat h\j - eenzaam in de klas - mg altijd dood te verven". Maar dat is maar een naar grapje: hel rooster was het helemaal. Nieuw was het, zo goed als de schriften, dc pennen (en potloden) en de agenda. Even bladeren hoe kerst gaat vallen of pasen en hoe dc grote vakantie. Misschien doet de jeugd tegenwoor dig niet meer zo mal. maar voor mijn generatie waren dat destijds einde-dingenEr ivaren maar wei nig geluksmomenten, die daarmee konden tvedijveren. Trouibens de natuur hielp een handje mee. liet was immers door gaans al na dc Zierikzecse kermis dat het allemaal opnieuw begon. Was het nog mooi buiten, dan was dat meegenomen, maar „pijn" kón het niet meer doen. Dc herfst zat toch aan te komen, om het zo eens te zeggen. Th hoop echt dor veel jonge ren dat nog zo een beetje aanvoelen, d.w.z. anders, maar toch eender, want een school brengt wel wat kwellingen mee, maar dat helemaal nieuw beginnen: een nieuw kursus- jaar, een nicuiv rooster, een (deels) nieuwe klas, een nieuw lokaal, nieu we spullen nee, dat heeft het le ven later maar zelden meer in petto rnnr ren mens. Geloof het maar SCHIER El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2