ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Het kost moeite maar er gebeurt toch iets in het Nabije Oosten Intermeubel trakteert d e u r I o o Executie in kermissfeer De Russische graanoopt"" BLIK DOOR HET WERELD Om de KNIL-soldijen VENSTER Vrouw opgelicht De Zeeuwse veren ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE VrOdas 12 augustus M7I Nr. 22148 7 Een klein beetje schut in de vast gelopen toestand van het Nabije Oos ten komt uit een onverwachte hoek. De Amerikaanse minister Cyrus Vance die hier op rondreis is langs de diverse staatshoofden en rege ringsleiders, boekte eigenlijk de ene tegenslag na de andere - althans zo leek het. Hij leurde ijverig met een kennelijk in Washington geboren idee om ter voorbereiding van de grote conferentie van Geneve minis ters van alle betrokken landen bij een te laten komen. De enige bij wie dit plan een beetje aansloeg was de Egyptenaar Sadat die niet al te zwaar wilde tillen aan een klein ge- menigheidje in deze opzet. De Pa- lestijnen hebben weliswaar hun be vrijdingsorganisatie PLO die zo'n beetje fungeert als de tijdelijke re gering, maar een echte ministerraad en alles wat daarbij hoort hebben ze niet. Dus ook geen plaats in het voorbereidende gesprek. Zo omzeilt men wat tot dusver het grote strui kelblok is op de weg naar een vre desconferentie in Genève: de Israë li's willen er geen PLO zien, de Ara bische landen willen niet zonder PLO komen. Advertentie f A.s. donderdag komen er echte Intermeubelmannen naar Zierikzee. Deze mannen de/en formulieren uit met zomerzotte aanbiedingen tussen deze aanbiedingen kunt u prijzen aantreffen. Let dus goed op. Ook u kunt een prijs winnen De zomerprijzen zijn geldig tot 10-9-77 meelstraat 31 zierikzee DEN", HAAG. 11-8. De Stichting Rechtsherstel KNIL begint voor de Haagse rechtbank een proces tegen de Staat der Nederlanden. Haar ad vocaat heeft inmiddels de staat daar van aanzegging gedaan, zo deelt de stichting mee. De stichting stelt zich ten doel „het koninkrijk te bewegen tot erkenning van zijn plicht tot be taling van de gevangenschapssoldij 1942-1043 aan de rechthebbende KNIL-militairen of hun erfgena men". In de stichting werken der tien verenigingen van militairen, oud-militairen en burger-medestan ders samen. liet klinkt een beetje absurd, maar uitgerekend de Syrische president Assad - die in Libanon fel gevochten heeft tegen de Palestijnen - staat nu voor hen op de bres. Hij heeft geen zin met de Israëli's zonder de Pales- tijnen te gaan onderhandelen, hoe dan ook. Dit standpunt wordt ge deeld door de Jordaanse koning Hoessein, die er niet intrapt dat hij zoals de Israëli's graag zien, be schouwd wordt als de woordvoerder van de Palestijnen. Hij beseft dat hij dit alleen kan zijn als de PLO hem daartoe machtigt en die heeft niet zo fijne herinneringen aan de Jordaan se vorst. En ze heeft er zeker geen zin in eventueel een staat te mogen vormen op bijvoorbeeld de westelij ke Jordaanoever onder curatele van Hoessein. Nog erg vaag Uit de omgeving van Vance kreeg men al spoedig te horen dal onder deze omstandigheden èr geen kijk op was dat dit najaar zoals voorzien de conferentie van Genève zou begin nen. Ook het voorbereidend minis- tersgesprek had al niet veel kans. Een mislukt tournee dus voor de op volger van Kissinger? Toch niet he lemaal, blijkt nu. Er komen berich ten dat zonder ophef ook contact is geweest tussen de VS en de PLO dat erin geresulteerd zou hebben dat die PLO zich wenst aan te sluiten bij de befaamde Veiligh eidsraadresoluti e 242 mits de bewoordingen een klein beetje aangepast worden wat hun eigen status betreft. Er wordt ge rept van een Palestijns probleem en dat zou moeten ïoorden een staats vorm voor de Palestijnen. Maar de consequentiezou dan zijn dat de PLO via de resolutie ook indirect het bestaan en het bestaansrecht van Israël erkent - en dat is niet nieuw. Tezelfdertijd hoort men vaaglijk iets van Israëlische bereidheid om de omstreden Joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever over te dragen aan de PLO zodat die alvast - zonder dat van een staatsvorm iets vaststaat - terugkeert naar eigen land van herkomst. Het zijn geen dingen waarvan men zich al te veel moet voorstellen op korte termijn. De vorm waarin de concessies van weerszijden gegoten zijn bleven opzettelijk zo vaag als mogelijk zodat niemand er helemaal op vastligt. Maar het zijn wel aan wijzingen dat de starre standpunten aan weerszijden een beetje in bewe ging zijn gekomen. Wat dan ook wil zeggen dat al verder pratend wel licht ids' heel anders maar wel bruikbaars voor de dag komt waar mee zowel Israëli's als Palestijneit zich kunnen verenigen als een stap op weg naar de toekomst van een vreedzaam, althans vreedzamer, sa menleven. Men kan wel klagen dat het langzaam gaat na ontstellend veel en lang gereis en gepraat. Maar men kan dat voor lief nemen als er tenminste maar iets gebeurt en dat schijnt nu het geval. ,HONG KONG, 11-8. Twaalf aan hangers van de Notoire bende van vier in de Chinese volksrepubliek zijn begin deze maand in kermisach tige sfeer door middel van de kogel terechtgesteld. Terwijl de veroordeelden naar de plaats van executie werden ge bracht, likten hun bewakers aan ijs jes, zo berichtte donderdag de Engelstalige Far Eastern Economie Review ir. Hong Kdng. Het blad liet „Chineessprekende reizigers" aan het woord, die' een deel van de gebeurtenis, in Anyang, een kolenmijndistrict in de provin cie Honan, op 2 augustus hebben bij gewoond. Uit het bericht bleek niet of de rei zigers het feit van de terechtstelling hebben geconstateerd. De kermisachtige sfeer bestond volgens de getuigen uit een parade van opgetuigde wagens waarmee de onderwerping van de bende van vier werd aangeduid, gevolgd door groe pen acrobaten, onder wie veel kin deren. WASHINGTON, 11-8. In vergelij king met de raming van een maand geleden verwacht het Amerikaanse ministerie van landbouw thans dat de totale graanoogst in de Sowjet- Unic dit jaar v\jf miljoen ton kleiner zal uitvallen en Zal uitkomen op 220 miljoen ton. In het afgelopen jaar bereikte de Sowjetrussische graanoogst de re-- kordomvang van bijna 224 miljoen ton vergeleken met een oogst van 140 miljoen ton in 'het rampzalige jaar 1975. De raming voor de tarwe-oogst is verlaagd met vijf miljoen ton, van 110 miljoen tot 105 miljoen ton, ter wijl de opbrengst van voedergraan onveranderd wordt geraamd op 110 miljoen tori. Het ministerie zei dat de lagere tarwe-cijfers het gevolg zijn van een vermindering van de zomeroogst die volgens de huidige cijfers kan uit komen op 45 miljoen ton. De raming voor de andere graansoorten be- di-aagt onveranderd 15 miljoen ton. Bij zijn voorspellingen is het mi nisterie uitgegaan van de omstan digheden van eind juli. Het areaal werd toen geraamd op 129 miljoen hectare vergeleken met 130 miljoen hectare begin juli. DELFZIJL, 10-8. De gemeentepo litie van Delfzijl heeft de 43-jarige J. K. aangehouden op verdenking van oplichting. De man, die kortge leden uit het Huis van Bewaring in Leeuwarden ontslagen was, nadat hij een straf had uitgezeten in verband met flessetrekkerij, oplichting' en valsheid in geschrifte, heeft een 36- jarige vrouw uit oost-Groningen voor een!bedrag van f 13.000,opgelicht. De vrouw wenste geen aangifte te doeh. Wél aangifte deed een garagehou der uit Groningen, bij wie K. een auto besteld had van f 20.000, Hoe zit dal met de Carter''s LONDEN, 10-8. President Jimmy Carter van de Verenigde Staten is te bescheiden als hij zichzelf beschrijft als een „man van het volk" - onder zijnvoor ouders is „King" Carter, die een van de eerste grootgrondbe zitters van Noord-Amerika was. H. B. Brooks-Baker, hoofdredak- teur' van „Debrett's", hel naslag werk over de Britse aristrocratie, deelde woensdagavond mee dat hij en zijn staf erin zijn geslaagd Car ters stamboom te achterhalen tol omsrteeks 1350, toen de familie werkzaam was als wagenmakers en slepers in het dorp Kings Langley op 40 kilometer ten noorden van Lon den. Volgens Brooks-Baker is de Ame rikaanse president niet slechts een intelligente man die het ver geschopt- heef t, maar is hij voortgekomen uit een van de families van betekenis in de Engelssprekende wereld. Veel van zijn voorzaten hebben posities van zeer groot belang en grote macht be kleed in de zes voorbije eeuwen. George Washington Het Witte Huis heeft nog niet op het onverwachte grote verleden van zijn bewoner - dut zelfs conecties met George Washington omvat - gereageerd. Volgens Brooks-Baker had dc fa milie Carter al een hele reeks ge slaagde grondbezitters in Engeland voortgebracht, toen de gebroeders Thomas en John Carter in de zeven tiende eeuw naar de kolonie Virginia emigreerden. Ecn van hun zoons, Robert, bezat op zeker ogenblik ruim 125.000 hec tare land, dat hij met de hulp van ruim duizend slaven bebouwde. Hij kreeg de bijnaam. „King" en was de rijkste man in Brits noord- Amerika en „de eerste grote mag naat van de nieuwe wereld", aldus Brooks-Baker. President Jimmy Carter stamt rechtstreeks van „King" Carters oom Thomas af. Leden van de familie Carter trouwden in, in één van de voor a an staande, families van Virgi nia, de Washington^, 1 nier beroemd ste telg George, de eerste president van de Verenigde Staten van noord- Amerika werd. MIDDELBURG, 11-8. De provin ciale veerdiensten in Zeeland van Kruiningen-Perkpolder en Vlissin- gen-Breskens hebben de eerste zes maanden van dit jaar 213.342 passa giers méér overgezet dan in de over eenkomstige periode vorig jaar. Hei aanbod van auto's bedroeg 1.290.1114, dat waren er 67.868 meer dan in het eerste halfjaar van 1976. Het aahtal auto's dat in verband met de grote drukte één of meer bo ten moet blijven wachten voor ze overgezet kunnen worden, neemt ie dere maand toe. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Indonesische ambassade in Den Haag heeft be richten, als zouden in Noord-Suma- tra en Soerabaja 15.000 politieke ge vangenen zijn gestorven door onder voeding, onjuist genoemd. UTRECT. Clat Nederland, de soli dariteitsbeweging met de democra tische vakbeweging in Zuid-Amerika heeft de direktie van de Fokker vliegtuigfabrieken gevraagd af te zien van eventuele plannen om in Brazilië te starten met de produktie van de F-28 Fellowship. Flitsen uit het buitenland ADDIS ABEBA. Vier leden van de Ethiopische Democratische Unie (E.D.U.) en een aantal huurlingen zijn woensdag in Ethiopië geëxecu teerd. Dit heeft het Ethiopische pers bureau E.N.A. gemeld. ZAMBOANGArSTAD, Filippijnen. Op een markt in de stad Zamboanga op de Filippijnen is het donderdag tot een schietpartij gekomen tussen kooplieden en militairen waarbij één burger werd gedood en vijf gewond. ORANJESTAD. Honderden Aru banen zijn woensdagavond na een toespraak van M.E.P.-leider Betico Croes op een vergadering naar het politiebureau in Oranjestad getrok ken om de vrijlating te eisen van twee vakbondsleiders. door HENK VAN HEESWIJK En ze vertelt de man op een mid dag, als zurter Wilieke naar Haar lem is, dat hij nog een huis bezit. In Friesland. „In Grouw, dicht bij het Pikmeer. Wex eens van gehoord? Niet zo gek ver van Leeuwarden af. We gebruikten het vroeger als re- kreatie, maar na de dood van mijn vrouw hcid ik er geen aardigheid meer in. Je hebt er nog zoveel her inneringen, he? En de kinderen von den het ook niet bijster interessant; geen van drieën houden ze van wa tersport, gek he? Ik deed niets liever dan zeilen. Ik heb het een paar jaar geleden verhuurd. Er woont een keurig gezin in; de man werkt bij Waterstaat. Ik wil niet, dat ecn van mijn. kinderen het later krijgt; ze zijn het niet waard. Ik ga het aan jou geven; als mij onverhoopt wat overkomt, heb jij in ieder geval iets van waarde." Hoewel Frida getroffen is door dit gebaar, protesteert ze. „Nee," zegt ze, .dat wil ik niet. De verstandhou ding tussen jouw kinderen en mij is toch al niet. om over te gillenals ik ail huis aanvaard, beschouwen ze me helemaal als een oplichlster," „Luister eens. Frida, al heb ik een behoorlijke opdonder gehad, mijn hersenen rijn nog voor honderd pro cent intakt en dus weet ik wel zo veel af van wetten en erfgenisbepa- lingen, dat ik bij leven gedeelten van mijn bezit kan wegschenken. Als legaat. We zullen het allemaal behoorlijk laten beschrijven. Maak er meteen werk van en bel mijn ad- vokaat. Je keilt hem intussen." Frida staat hem enige tijd naden kend aan te kijken en blijft /.wijgen. De man houdt aan: „Dit kun je niet weigeren. Ik ben in een toestand, waarin ik elke dag dood kan gaan Misschien leef ik nog jaren, maar wc moeten ook de werkelijkheid dap per in de ogen zien. Nu kan ik het AMSTERDAM. In het Amsterdam se Nieuwe de la Mar Theater gaat de nieuwste dans-show van Helen Le Clercq. De show „Dans-Explosion" hier met een scene, met Helen in het midden. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 14 AUGUSTUS NED. I: Het zondagavondprogram ma begint met de tweede aflevering van de serie over de Indianen in Noord-Amerika. Deze editie is geti teld de nazaten van Geronimo en be handelt de onderganng van de Apa chen. Daarna speelt de Roemeense pianist Radu Lupu Schubert's laatste ■pianosonate in Bes grote terts. Ta- dellöser Wolff is edtitel van een- tweedeligeg Duits televisiespel, naar de roman van Waller Kempowski. De familie Kempowski was een ge goede redersfamilie, voor de oorlog. Net als veel andere gegoede intellec tuele families zagen zij de onrede lijkheid van de nazistandpunt en. in. Met een wondermaarlijke nauwge zetheid stelde Kempowski het wel en wee van zijn familie voor en tijdens de wereldoorlog op schrift. Dan Fierljeppen, hetgeen, de naam is van een folkloristische sport, waarbij het erom gaat op de wijze van het. pols stokhoogspringen een gracht over te komen. In dit programma een repor tage van de Friese kampioenschap pen Fierljeppen. Tenslotte leest Kronkelschrijver Carmiggelt. voor uit zijn bundel vroeger kon je lachen. NED. II: De harige duivel adlus luidt de titel van de zesde aflevering van Floris. Floris en Sindala hebben opdracht een kostbaar schilderij van Jeroen Bosch naar Philip van Bour-. gondië over te brengen. Lange Pier blijkt voor dit kunstwerk ook veel aandacht te hebben Na Studio Sport met de lottotrekking een afle vering van de Tijgerbrigade, die de titel draagt De witte engel. In 1908 wordt voor de zesde maal de Tour de France verreden. Na enkele etap pes zijn reeds drie coureurs om zeep geholpen. Een zekere witte engel dient zich als dader aan. Na veel strubbelingen wordt de Tour voort gezet, zij het onder zware bewaking. Toch valt er een slachtoffer, de hoofdredakteur van een tijdschrift De fiets. Een jonge redakteur slaegi erin de witte engel te doden. De nog doen, als ik dood ben is het te laat. Bel m'n advokaat en vertel hem, wat ik van plan ben." Schoorvoetend voldoet Frida aan zijn verzoek. En als ze haar bood schap heeft overgebracht, voegt ze er aan toe: „Denkt u alstublieft niet, dat ik er om gebedeld heb, want ik heb 't in eerste instantie vierkant geweigerd. Maar u weet zelf, hoe hij is De volgende morgen reeds is er behalve de advokaat ook een notaris en twee getuigen. De overdrachts akte wordt opgemaakt en als die klaar is, tekenen alle belanghebben den die. Dan wordt Frida gelukge wenst met haar nieuwe bezit. Ze wordt er verlegen door; van het ene moment op het andere is ze huis eigenares geworden. Zodra iedereen vertrokken is. omhelst ze Frits van Bossendrecht en kust hem uitbundig. „Je bent de bo venste beste, Frits, maar dal wist ik al, toen je pas in de boekwinkel kwam. Ik dacht; in elk geval is hij een heer. En daar hob ik me nooit in vergist. Je deed nooit dingen, die ik niet fijn zou vinden en waardoor je wellicht mijn vriendschap zou ver spelen. Jc zelfbeheersing heb ik wel eens heel erg op do proef gesteld. Achteraf bekeken schandalig. Maar je wist altijd een nette kerel te blij ven. Best mogelijk, dat ik je daar om steeds sympathieker begon te' vinden." „Waarom trouw je dan niet met me?" Hij kijkt haar mei prelogen aan. Ondanks ontdekt ze ook het verlangen in zijn ogen. Hij zegt ver der: „Op het moment bon ik sexueel volkomen ongevaarlijk zou ik don- kon." Ze voelt een kleur opkomen. „Praal niet zo gek, Frits. Je hebt me al een geweldig geschenk gegeven en wat kan ik anders doen, dan jc hier laatste editie van Louis van Gasle- rens driedelige récks over het eiland Sardinië wordt aandacht besteed aan het leven van de Surdinische bdn- diel Carbeddu. Deze bandiet was een ware volksheid omdat het de anar chistische aard van dé eilandbewo ners vertegenwoordigde. Tot besluit van het programma de Europese kampioenschajjpen waterpolo in Zweden. Beelden worden getoond van de wedstrijd Roemenië-Neder- land. ZONDAG 14 AUGUSTUS NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Ti-ta- tovehaar; 16.27 Atletiek; 16.55 Toto; 17.00 Kerkdienst; 17.45 Wilde Gan zen; 18.30 Teleac; 18.55 De Fabel tjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 De na zaten van Geronimo; 20.00 Radu Lu pu; 20.35 Tadcllöser Wolff; 22.15 Fierljepper; 22.45 Simon Carmiggelt 22.55 Journaal. NED. II: 18.55 Floris; 19.25 Studio sport; 20.40 De Tijgerbrigade; 21.35 Nieuws; 21.40 Corbeddu; 22.55 EK. zwemmen in Zweden; 23.20 Journaal MAANDAG 15 AUGUSTUS NED. 1: De uitzending begint met een film over een van de meest dra matische gebeurtenissen van dé dertiger jaren, de kidnapping en de moord op de baby Charles Lindbergh Deze Lindbergh was destijds wereld beroemd na zijn vlucht over de At lantische Oceaan. Heel Amerika leefde dan ook mee met het zwaar- getroffen echtpaar Lindbergh. Na een langdurig proces belandde een zekere Hauptmann op de elektrische stoel. Vervolgens Margot Werner een show mei en rond de Duitse pri ma ballarina, die van de balletkunst naar de zangkunst is overgestapt. In deze show zullen vele kanten van haar veelzijdigheid te bewonderen zijn. Haar gasten zijn Klaus Kinski, Heinz Bosl, Robert Frank en Sandra Ziegler. Een aflevering van Symbio se en beelden van de Europese kam pioenschappen waterpolo te Zweden besluiten de uitzending. NED. II: In filmblik valt er dit keer lekker te griezelen. Maarten toont zijn vrienden beelden uit grie zelfilms, terwijl kinderen uit Zoe- termeer eigenhandig een horror-pro- duktie op touw hebben gezet. Voorts filmtips en een mimeact van Rob van Reijn. Na Nederlands elftal, waarin Koos Postuma met elf Nederlanders van gedachten wisselt over aktuele zaken, het tweede gedeelte van de Duitse televisiefilms Tadellöser Wolff. Vader en zoon Kempowski worden voor militaire dienst opge roepen. De jongere van de twee wordt krijgsgevangene. Hetgezin of wat er van over is, leeft terugge trokken in een niet reeéle wereld. Omstandigheden dwingen hen de ogen voor de bitteren realiteit te openen. Na de aktualiteitenrubriek Achter het Nieuws een filmpje van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers over De straatvegers van La Paz MAANDAG 15 AUGUSTUS NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De ontvoering van de baby Charles Lindbèrgh; 21.35 Journaal; 21.50 Margot Wernèr; 22.35 Symbiose; 22.40 Journaal; 22.45 E.K. zwemmen. NED. II: 18.45 Staatsloterij18.55 Nieuws; 19.05 Filmblik; 20.00 Jour naal; 20.25 Nederlands elftal: 20.55 Tadellöser Wolff; 22.30 Achter het Nieuws; 23.05 Socutera23.15 Jour naal'. 54 zoveel mogelijk verwennen en mijn gezelschap?" „Trouwen," houdt hij aan. „Moet jc een opletten, hoe gauw ik dan opgeknapt ben. Heb je dat niet eens voor me over?" Hoofdschuddend antwoordt ze; „Jij chanteert me op het ogenblik op een gemene manier he? Je probeert op m'n gemoed le werken." Ze kijkt hem enige tijd aan. „Ik heb je al eens een keer heel duidelijk te ken nen gegeven, dat ik niet te koop bent, Frits. Niet voor al je geld en bezittingen. Als ik naar jouw me ning op de een of andere manier bij jou in de schuld zit, zeg het dan. krijg jc dat huis in Grouw terug." Hij lacht enkel. „Denk er toch maar eens over na. Je zou volkomen veilig zijn. Ook na mijn dood. Want al mijn wettige echtgenote ben je automatisch executeur testamentair. Je slipte indertijd de mogelijkheid van ecn morganatisch huwelijk aan, nietwaar? Ik heb 't ook eens nageslagen in een woordenboek. Het gebeurde vroeger wel eens, dat een vorstelijk of adellijke man trouwde met een eenvoudige vrouw. Na de eerste huwelijksnacht werd dan ecn „morganatica" aan dc vrouw ver strekt. Een morgen-, ochtendgave. Doorgaans een grote om gelds, ook wel ecn of ander onroerend bezit. Verder had dc vrouw dan geen en kel erfrecht meer, ook niet na de dood van haar man op zijn bezittin gen. Ik vind het een banale bena ming en behandeling. Je stelde in dertijd voorwaarden, ik herinner me ze. Nogmaals, ik ga met cjlle akkoord. Weet je ze nog? Zoek ze maar eens op in jc herinnering. En donk er dan alsjeblieft nog eens goed over na. Benut dc gelegenheid, die jc nu licbl, Frida. Best mogelijk, dat ik nog ja ren leef." (wordt vervolgd) II RU NS SUM. Iloog bezoek aan. AFCF.NT. Dc generaal Schut (r.) opperbr- i clhebber van AFCENT, ontving dc nieuw benoemde Uornmandant van dc geallieerde luchtmacht in centraal Europa, generaal Evans (l.) en de chef staf van de Nederlandse krijgsmacht Wijting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7