Akties om te komen tot een „Land zonder drempels" Om een vroege onderkenning van ontwikkelingsstoornissen Missie V'lllOC K«PP»rt Amnesty International (thans) mislukt Misbruik van psychiatrie in de Sowjel-Unie „Zoon van Sam" gearresteerd „BEAUTIFUL IDAHO" MUZIKAAL EN VISUEEL GEBEUREN A.V.O. Nederland vijftig jaar STREEKNIEUWS Jaarverslag distriktskinderarts Tweehonderd duizend moslem in Nederland gaan maand vasten ^GEZONDE VOETEN^ Drie dagen dood in woonboot Muziek in Gravensteen 4 Banktêkenifigrtr 280 - Postgiro 10,0001 n v Akte Land Zonder Oremoeis finrtijfiflrn DEN HAAG, 10-8. AVO-Nederland beslaat 31 augus tus a.s. vijftig jaar. Zij is een vereniging die zich be ijvert voor arbeids- en welzijnszorg voor minder-va- liden. De belangstelling voor de gehandicapten ontstond in ons land in de jaren twintig. Belangrijke invloeden hierbij waren de aktiviteiten welke met name in Engeland en Duitsland na de eerste wereldoorlog door zowel particulieren als overheidsinstanties werden ontwikkeld om oorlogslachtoffers via reva lidatie weer in het arbeidsproces op te nemen. Op initiatief van A.V.O. Nederland kwamen onder meer ook de sociale werkplaatsen tot stand. Natuurlijk zijn in de afgelopen ja ren vele zaken ten goede van de minder-validen gekeerd. We denken hierbij vooral aan de talrijke wet telijke voorzieningen waardoor si tuaties, zoals 50 jaar geleden, niet meer kunnen ontstaan. Binnen deze ontwikkelingen heeft A.V.O.-Neder- land altijd een pioniersrol gespeeld. Velé materiële en niet-materiële voorzieningen kwamen tot stand dankzij initiatieven van A.V.O.-Ne derland. Land zonder drempels Anno 1977 wordt op verschillende manieren voor onze gehandicapte medemens gezorgd; we vergeten echter vaak dat de wereld van de minder-valide kleiner is (en vaak onbewust kleiner wordt gemaakt) dan die van de valide. Neem b.v. eens de 40.000 gehandi capten die zich in een rolstoel moe ten verplaatsen. Hun leven gaat dik wijls over obstakels, levensgrote drempels in de vorm van trappen, draaideuren, te kleine deuren, te hoge aanrechten, niet-aangepaste toiletten, kortom: een wereld die uitmunt in ontoegankelijkheid. Dichter bij elkaar A.V.O.-Nederland neemt jn het kader van haar 50-jarig bestaan het initiatief om de wereld van de va lide en minder-valide dichter bij el kaar te brengen en daarna gezamen lijk te werken aan een maatschap pij, waar op één plaats, plaats is voor validen èn minder-validen. Onder het motto „Land zonder drempels" (dit is overigens ook de naam van de stichting die A.V.O.- Nederland speciaal in het leven heeft geroepen) zullen in de loop van 1977 akttes worden gevoerd die beogen de volledige integratie van minder- validen in woon-, work- en rekrea- tiesfeer centraal te stellen. De te ondernemen akties richten zich in het bijzonder op de twee na volgende punten: 1. mentaliteits-verandering c.q. -be ïnvloeding van validen t.g.v. de minder-validen met als doel vol ledige integratie van de minder- valide medemens in de samenle ving van merendeels validen. 2. fondsen wervingscampagnes met het doel gelden bijeen te bren gen om een voorbeeld als bedoeld in punt 1 te kunnen realiseren. Rekreatiecentrum Aan het integratieprojekt is een door de stichting „Land zonder drempels" nieuw te bouwen rekrea tiecentrum gekoppeld, dat zodanig gebouwd wordt dat iedereen, wel of niet gehandicapt, er kan verblijven. Bungalows, caravans, tenten, res taurants, winkels, midgetgolf, zwem baden, kanovijvers, kinderboerde rijen, speeltuinen, etc. alles wordt aangepast. Voor alle duidelijkheid zij nog maals opgemerkt, dat het rekreatie centrum bestemd is voor zowel va liden als minder-validen. Nérgens ter wereld is zo'n rekveatiepark te vinden. Nederland zal het eerste land zijn waar zo'n plan gerealiseerd gaat worden. Financiële akties Om dit vakantiepark te realiseren zullen .dit jaar verschillende inza- melingsnkties worden georganiseerd. De belangrijkste aktie zal samen worden gehouden met AVRO-t.v. op vrijdagavond 26* augustus a.s. Aan dit AVRÖ t.v.-progivmma zullen ook VARA, KRO en NCRV hun mede werking verlenen. De landelijke inzamèlingsaktïc op 2G augustus berust op het idee om aan het publick te vragen of het be reid is het statiegeld van de lege flessen aan „Land zonder drempels" af te staan. De uitvoering van deze aktie zal samen worden gedaan met oen aanjal instanties in ons land. Een aantal banken zal via zyn vestigin gen de financiële organisatie van dit plan begeleiden. OO STEELAND Wedstrijd S.V. Duiveland Op zaterdag 13 augustus a.s. zal er 'een. voetbalwedstrijd plaats vin den op het sportterrein „De Saele" aan de Sint Joostdijk alhier. Hel eerste elftal van de s.v. Duiveland komt uit tegen Nieuwdorp I. De aanvang is gesteld op half zeven. BRUINISSE Televisie-opname Uit Ouwerkerk was er dinsdag al een uitvoerig bericht, over de film opnamen voor de V.P.R.O.-televisie c.q. de speelfilm, die gemaakt zal worden, als terugblik op en toe- komstblik na de ramp van 1 februa ri 1953, bij de 25-jarige herdenking hiervan. Vooral de rekreatieve ont wikkeling van Bruinisse, werden voor onze gemeente intensief voor de lens genomen. Zondagmorgen was er ook een opname van het uit gaan van de Hervormde Kerk. De brand Onvermeld bleef in het verslag van de brand „In 't Opper", dat de haard werd ontdekt döor de wacht meester J. Koole van de Rijkspolitie, tijdens een nachtelijke patrouille. Hij zag rook komen uit het kamertje van het slachtoffer en sloeg dadelijk alarm. „Toren" in steigers Een steiger rond de toren, omdat de leien bedekking vernieuwd of hersteld moest worden kwam voor 1945 enkele malen voor en ouderen weten zich dat nog best te herinne ren. De toren werd verwoest en wat momenteel als toren wordt aange duid, heet officieel een dakruiter. Momenteel wordt rond deze dakrui ter opnieuw een steiger gebouwd en het is nu moeilijk te zien, hoe laat het is, omdat de wijzerborden, achter het stellinghout schuil gaan. Een no dige verfbeurt. schijnt de reden te zijn. ZIERIKZEE, 10-8. Onlangs verscheen het jaarverslag over 1976 van de distriktskinderarts in hel distrikt Zuid- en Noord-Beveland en Sclioiiwen-Dniveland. Het konsultatiebureauwerk vond normaal voortgang, al bleek ook in 1976 de behoefte aan betrouwbare scrceningstechniekcn voor vroeg-diagnostick steeds duidelijker aanwezig. Vooral op het gebied van de vroege onderken ning van ontwikkeiingsstoornissen voelt men die behoefte. Het ontbreken van een goede basiskennis betreffende groei en ontwikkeling by het jonge kind, liggen hieraan vaak ten grondslag. Het Is dan ook begrijpelijk dal naar screenings methodieken als b.v. de Denver test verlangend wordt uitgezien al moet deze test feitelijk niet als een vroeg diagnosticum wor den geïnterpreteerd. Niettemin mag deze test beschouwd worden als een signaal voor eventueel nader diag nostisch onderzoek en is als zodanig een waardevolle aanvulling van de mogelijkheden van het consultatie bureau. Enkele huisartsen hebben zich in het verrichten van deze test bekwaamd en maken daar inciden- tieel gebruik van op dc consultatie bureaus. Kraamzorg In het ziekenhuis in Goes en Zie- rikzee vonden geen poliklinische be vallingen plaats. Mede werd dit veroorzaakt door de problemen die zich in Zierikzee voordeden bij dc opvolging van dc aldaar gevestigde specialist gynaecoloog. Volgens het jaarverslag lijkt de enige reeële mogelijkheid voor de toekomst een verdere fusie van de specialistisch verloskundige zorg op Schouwen en de Bevelandcn zoals in feite al reeds tot uitdrukking kwam bij de fusie van de beide centra voor kraamzorg. „Ideale oplossing" De ideale oplossing lijkt te gaan in de richting waarvoor de Skandi- navische landen hebben gekozen. De aanstaande moeder konsultecrt daar in geval van zwangerschap een team van deskundigen die in onder ling overleg uitmaken waar dc be valling kan en mag plaatsvinden af hankelijk van de vraag of dc zwan gerschap normaal verloopt dan wel aanwijzingen voor pathologie aan wezig zijn. Het accent ligt duidelijk op de prenatale zorg, op de preventie van problemen. Steeds meer technieken worden ook in dit veld operationeel waardoor het risico voor moeder en kind kan worden berekend zodat niet alleen levens kunnen worden gered maar met name de kwaliteit van le vens kan worden verbeterd. In de praktijk zal dit vaak betekenen dal perinatale mortaliteit en morbilitcit. dalen en zo de kansen op een vol waardig bestaan toenemen. JERUZALEM, 10-8. De vredesmis sie van Cyrus Vance naar het mid den-oosten is voorlopig mislukt. Vance gaf woensdag in 'Jeruzalem toe dat hij er niet ip is gesjaag^ con cessies van Israël los te krijgen op wat hij omschreef als „een toegeno men Arabische soepelheid". Tussen de Israëli's en de Arabieren zyn fun damentele meningsverschillen blij ven bestaan ovCr sleutelkwesties als het Palestijnse vraagstuk. Dc kloof tussen de partijen is daarmee even groot gebleven. Vance hoopt deson danks dat de vredesconferentie van Genèye voor het eind van dit jaar kan bijeenkomen. Htf wil daarvoor de. gelegenheid aangrijpen van <le komende algemene vergadering van de Verenigde Naties, wanneer hjf op nieuw ontmoetingen zal hebben met zyn collega's van de belangrijkste Arabische stalen én van Israël DEN HAAG, 10-8. De ongeveer 200.000 Mqslem in ons land beginnen 16 augustus hun jaarlijkse vasten maand. „Ramadan" duurt tot 15 septem ber. Van enkele uren voor zonsop gang tot het moment van zonsonder gang is het een moslim dan niet toe gestaan te eten, te drinken, te roken of enig ander genot te kennén. Vrouwen die ongesteld zijn of een kind hebben gekregen, kleine kinde ren, zieken, reizigers en zwakke be jaarden zijn hiervan vrijgesteld. De Federatie van Moslim Organi saties in Nederland (F.X.Ó.N.) vindt dat het vasten in Nederland extra moeilijk is. Reden hiervoor is onder andere de lange' tijd tussen zonsop gang- en ondergang. Op. 16 augustus 17,5 uur. Aan het eind van de Ra madan vijftien uur. LONDEN, 10-8. Amnesty Interna- tfonal, de in Londen gevestigde or ganisatie die zich beyvert voor het lot van politieke gevangenen, heeft woensdag uittreksels gepubliceerd Van een nieuw ondergronds docu ment inzake Sowjetrussische schen dingen van mensenrechten door „po litiek misbruik van psychiatrie". Amnesty noemde hel 265 pagina's omvattende document „Strafmedi- cijn" door Alexander Podrabinek, „uniek omdat het methodisch de oor- sprongen onderzoekt van de mis bruiken en het institutionele appa raat waardoor zij werken". Podrabinek werkte tot voor kort als medisch assistent bij de publieke ambulancedienst in Moskou die „her haaldelijk gedwongen opname in zie kenhuizen ingevolge civiele procedu res uitvoert". Hij zei dat hij honder den namen en getuigenissen had ver zameld van mensen die in speciale psychiatrische klinieken behandeld waren. Hij zei dat er zeker duizend per sonen meer om politieke dan om me dische redenen moeten doorbrengen in de speciale psychiatrische zieken huizen (instellingen voor „bijzonder gevaarlijke" geesteszieke misdadi gers). „Een nog groter aantal is om politieke redenen naar de gewone (burger) psychiatrische ziekenhuizen overgebracht". „Politieke misdaden" De jonge Moskoviet Podrabinek werd in het voorjaar voor vijftien dagen wegens „straatschenderij" ge vangen gezet, na het bijwonen van een politieke bijeenkomst. Hij zei in zijn studie dat een Sow- jiet-burger naar een psychiatrisch ziekenhuis kan worden overgebracht als een rechtbank bepaalt dat hij po litieke misdaden heeft begaan zoals „het voeren van legen de Sowjet- Unie gerichte propaganda, versprei ding van verzinsels waarvan men weet dat zij onjuist zijn en waarin de staat en het sociale stelsel in de Sowjel-Unie beledigd worden en deelneming aan een anti-Sowjet-or- ganisatie". Hij zei dat de autoriteiten ook dis sidenten naar speciale psychiatrische ziekenhuizen hadden overgebracht na beschuldigingen inzake gewone misdaden zoals „landloperij of straatschenderij". „De basis-definitie voor geestes ziekte in de Sowjet-psychiatrie is „het ontbreken van sociale aanpas sing". Dit is in beginsel twijfelachtig en als dit dogmatisch wordt toege past een ideaal middel om dissiden ten geestesziek te verklaren dié zich uit morele overwegingen niet aan passen aan het politieke klimaat van het land". Ufo's helpen Israël KAAP MAY (New Jersey), 10-8. Robert Barry, voorzitter van het Ufökantöor ie Yoe in Pennsylyanië, is ervan overtuigd dat Israël wordt beschermd door vliegende schotels die door God en zijn engelen zijn gezonden. Deze vliegende schotels hebben volgens hem tijdens de vier Israë lisch-Arabische oorlogen ban 1947-48 1956, 1967 en 1973 de balans ten gunste van Israël laten doorslaan. Israël is daarom volgens hem ook onoverwinnelijk. Bij elk van die oorlogen zagen de Arabieren Ufo's en in 1967 igerden de Israëlische troepen door „wonde ren" gered toen de Ufo's op het slag veld verschenen. Zo gaven zich eens duizenden Egyptenaren zich over aan 100 Israë lische militairen nadata zij een „vi sioen" zagen van duizenden militai ren die hen met 100 tanks bestook ten. Evangelist Lucas spreekt al van verschrikkingen in de lucht voor de terugkeer van God, zegt hij. Advertentie 'n kwestia van "voetje voor voetje" meten en 'n uitgekiend matensysteem renata jeugdschoenen de grootste stap vooruit V^sinds de zevenmijls laars J VERTON'S SCHOENEN Havenplein 13, Zierikzee Tel. (01110) 2483 NEW YORK, 10-8. De politie van New York heeft woensdagavond een man gearresteerd van wie wordt vermeed dat hij de beruchte „Zoon van Sam" is, een psychopaat die het afgelopen jaar zes jongeren heeft vermoord en acht verwond in „vrij- laantjes" in New York. Bij de arrestatie legde de politie beslag op het pistool -waarmee de moorden zijn gepleegd en op een au tomatisch wapen, een geweer en een plakboek met kranteknipsels over de moorden. „Jullie hebben me", zei de ver dachte toen hij werd gearresteerd. Volgens de politie is de arrestant de 24-jarige David Berkowitz, een P.T.T.-beambte en een veteraan uit de Koreaanse oorlog. Een woordvoerdèr van de politie verklaarde dat B. bij zijn arrestatie in verklaringen de moorden had toe gegeven. Het laatste slachtoffer van de zoon van Sam. was de 20-jarige Stacy Moskowitz die samen met haar vriend in een auto werd beschoten door de moordenaar. Het meisje overleed korte tijd later en de vriend is zo goed als blind door de aanslag. AMSTERDAM, 9-8. Drie dagen heeft de 26-jarige Amsterdammer H. J. M. D. dood in zijn woonboot aan de Amsterdamse Johan Muyskes- weg gelegen voor hij werd gevon den. Dinsdagavond trof de Amster damse politie zijn lichaam daar aan, nadat bui-en alarm hadden geslagen, omdat het licht op de woonboot dag en nacht bleef branden. De recher che neemt aan dat de man is over leden aan een overdosis heroïne. ZIERIKZEE, 11-8. Beperkte de werkgroep zomertentoonstcllingcn 't Gravensteen zich aanvankelyk tot de organisatie van een viertal expo sities, thans heeft zij haar aktivitei ten uitgebreid met een aantal con certen. Deze reeks muziekavonden wordt op unieke wijze geopend met een op treden van de bekende groep Beau tiful Idaho op donderdag 18 augus tus aanstaande. Dit theaterkollektief tracht muziek en theater te verenigen en wil de grenzen tussen deze beide zoveel mo gelijk doen vervagen. Tevens wil de groep geen scherpe scheiding tussen binnen en buiten. In dit kader vindt donderdag 18 augustus eerst een im proviserend optreden op het Haven plein plaats, gevolgd door een con cert in 't Gravensteen. Verrassend en onvoorspelbaar Het optreden van Beautiful Idaho vomit steeds weer een muzikaal en visueel gebeuren. Verrassend en on voorspelbaar. Voor dc leden van de groep is het plezier Van het muziek en theater maken een absolute voor waarde. Hun bekendheid strekt zich reeds geruime tijd tot over de landsgren zen uit. Deze zomer trad Beautiful Idoha drie weken in Engeland en twee weken in Duitsland en België op. Kaarten voor het concert in t Gravensteen zijn te verkrijgen bij Gerrit van der Ven, Oude Haven 48. Zierikzee en bij Willem van Paas- sen, Zandkreekstraat 21, Zierikzee. Beautiful Idaho tijdens een impro viserend optreden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4