Wereldgraanoogst gaat groter uitvallen dan ooit Palestij nen zouden staat Israël willen erkennen Migs voor Amin Grote bankroof m lunjn Geen coca cola in plastic Overheids personeel verontwaardigd' Wantoestanden en „bloedbaden" door toerisme Japanse wagen in opmars in Nederland Israël helpt de Christenen in zuiden van Libanon Omstreden onderwijzer geschorst Nieuwe Molukse jongeren organisatie Komkommers en sla blijken voor de vuilnisbelt Mening F.A.O.: AGENDA Lichtpuntje in Nabije Oosten? BLOEMPJE ROME, }}-}{. De Voedsel- eu Landbouworganisatie (F.A.O.) van de Verenigde Naties, verwacht dat de graanproduLtie in de'wereld in liet seizoen 1977-78 groter zal zijn dan ooit tevoren. In haar jaarlijkse overzicht van (lc ontwikkeling van de landbouw in de wereld zegt de organisatie dat de voorraden graan aan het einde van het seizoen een buitensporige omvang zullen hebben, waardoor de prijzen zullen dalen en de producenten genoodzaakt zullen zyn hun prodtiktic in het volgende seizoen te verminderen. de Europese gemeenschap minder nodig zal hebben als gevolg van een grotere eigen produktie. NAIROBI, 8-8. Radio Oeganda heeft gezegd dat een aantal nieuwe militaire vliegtuigen uit de S.U. in Oeganda is aangekomen en dat pre sident Amin op het vliegveld van Entebbe zijn blijdschap daarover heeft laten blijken. Hij noemde het een voorbeeld van samenwerking met de S.U. dat de bestaande betrekkingen tussen beide landen versterkt. Oeganda heeft al Mig-17 en Mig-21 straaljagers. Op het vliegveld zei Amin tegen officieren dat zij bereid moeten zijn voor een „onmogelijke zelfmoordmissie" in de nabije toe komst, aldus Radio Oeganda. m TURIJN, 8-8. Onbekenden heb ben in het weekend voor ongeveer drie miljoen gulden aan waardevolle voorwerpen buitgemaakt in een spaarbank in Turijn. Ze hebben het weekend benutom in alle rust de safeloketten leeg te halen. Pas bij de opening van de bank (maandag ochtend) werd de diefstal ontdekt. SAINT LOUIS, 8-8. Het hof van appèl in Washington heeft een be schikking van het Amerikaanse bu reau vcor controle op medicamenten en voedingsmiddelen bekrachtigd, waarbij het voorlopig verboden is Coca Cola in plastic flessen te ver kopen. Dit heeft het Amerikaanse bedrijf Monsanto, dat deze flessen fabri ceert, maandag te kennen gegeven. Volgens het hof in Washington kunnen bepaalde elementen, zoals acrylonitril. die in het plastic ver werkt zitten, zich met de drank ver mengen, waardoor op langer termijn aandoeningen en zelfs afwijkingen bij de geboorte kunnen ontstaan. Na het verbod zijn in de steden Hart ford, Chicago en Baltimore ongeveer 1000 man werkloos geraakt en zijn door Monsanto meer dan 15 miljoen flessen uit de roulatie genomen. Coca Cola kwam in juli 1975 voor het eerst met de plastic fles op de markt. SPIJK. De Rijn komt bij Lobith in ons land. Helemaal precies waar is dat niet. Juist is het plaatsje Spijk en daar arriveerden dan ook de 160 deelnemers aan de demonstratieve fietstocht: „Fietsen voor de Rijn". In Spijk was het een drukte van belang en zelfs een majorettenkorps stond aangetreden om de fietsers te ver welkomen. De voorraden buiten do Sowjet- Unie en China zullen aan het einde van het lopende seizoen volgens een schatting van de F.A.O. 181 tot 194 fniljoen ton bedragen. Dat is onge veer 20 procent van het verbruik terwijl 17 a 18 procent al ruimschoots voldoende wordt geacht. Aan het einde van het afgelopen seizoen be droegen de voorraden al ongeveer 160 miljoen ton of 18 procent van het verbruik. De larwe-oogslen De tarweoogsten zullen over het algemeen groot uitvallen en de oog sten van voedergranen zullen naar het zich laat aanzien een recordom- vang bereiken. Het verbruik van tarwe en voedergraan -zal in 1977- 78 vermoedelijk maar weinig toene men: in de ontwikkelingslanden zul len de mensen vermoedelijk wat meer graan verbruiken en in de ge- industrialiseerde landen het vee. De F.A.O. voorspelt dat de inter nationale handel in tarwe in 1977- 78 met vijf a zes procent zal toene men in vergelijking met de 59,5 mil joen ton van het afgelopen seizoen, voornamelijk als gevolg van grotere behoeften van China en Noordafri- kaanse landen. De omvang van dc wereldhandel in voedergraan wordt vermoedelijk 12 a 15 procent kleiner (1976-77 miljoen ton), vooral doordat DEN HAAG, 3-8. Het Algemeen comitc van overheidspersoneel heeft maandagmiddag bekend gemaakt dat het ernstig verontwaardigd is over „de wijze waarop bewindslie den en vertegenwoordigers van po litieke partijen menen dat tijdens besprekingen rond het vormen van een nieuw kabinet en de daarbij aansluitende besprekingen over een nieuw regeerakkoord gesproken kan worden over een verslechtering van de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaar als een middel tot ge zondmaking van de Nederlandse volkshuishouding". Vooral over cle „aanvallen op de welvaarlsvaste pensioenen van hét overheidspersoneel is ACOP boos. Het ACOP is het overkoepelend or gaan van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), Algemene Bond van Overheidspersoneel (ABOP), de NPB, Vervoersbond NVV, VMTB en MABRO, tezamen ruim 28.000 leden sterk. NAPANOCH, New York. Ongeveer honderd gevangenen in Napanoch in de staat New York zijn maandag ochtend in opstand gekomen en heb ben 17 personen, onder wie tien be wakers, gegijzeld. GENÈVE, 8-8. Het feit dat zoveel mensen op vakantie gaan - Uit jaar meer dan ooit - heeft geleid tot wantoestanden in de toeris tische industrie en „bjoedbaden" op de grote verkeerswegen. Dit is maandag meegedeeld door Gian-Luigi Baronclni, hoofd van de afdeling hotelwezen en toerisme van de internationale arbeids organisatie (I.L.O.). Dc toestand zal nog erger worden als de rege ringen niet snel overgaan tot vakantiespreiding. Geschat is, aldus Baronclni, dat er dit jaar in de hele wereld 230 miljoen mensen in het buitenland met vakantie zullen gaan ofwel 10 procent meer dan in 1976. Nog eens 900 miljoen zullen in hun eigen land vakan tie houden. Volgens Baroncini onderstreept de maar aanhoudende „hausse" in het toeristisch verkeer de noodzaak van vakantiesprei ding. Dit om de vele dodelijke verkeersongelukken op de wegen en de verwoesting van het landschap te helpen voorkomen. Niet alleen in Europa, maar ook in andere delen van de wereld kan men in dc toeristische industrie wantoestanden en een amateuristische aanpak waarnemen die tot een steeds grotere behoefte aan ruimte leiden. In West-Europa, aldus Baroncini, is het verzadigingspunt bij de vakantiecentra in het hoogseizoen al bereikt of zelfs over schreden. Zou dc huidige ontwikkeling zich voortzetten dan is er waarschijnlijk nog voor 1980 een extra recreatieruimte nodig die zo groot is als de helft van Zwitserland. Baroncini meent dat vakanticspreiding op korte termyn dringend noodzakelijk is evenals het vaststellen van normen tot behoud van het milieu. Uit de autowereld Zierikzec Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uui. Dinsdag 9 augustus Ilencsse Taptoe „Luctor et Emergo" en „Kunst en Eer", 21.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. orgelconcert, Jan Bo nefaas, 20.00 uur. Donderdag 11 augustus Zierikzec Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Kees van Eersel. Scharcndijkc Raadhuis, vergadering gemeente raad Middenschouwen, 19.30 uur. Vrijdag 12 augustus Zicrikzce Gebouw Paternosterstraat, fraklie- vergadering P.v.d.A., 20.00 uur. Zaterdag 13 augustus Kerkwerve Auto-rally. Inschrijven: Ver.-gebouw 11.00-13.00 uur. Prijsuitreiking. 17.30 uur. Dreischor Concert Intertexta in de kerk op de Ring, 20.00 uur. Zaterdag 20 augustus Oosterland Oriëntatieril. start: „Neffen d'Eule", 14.00 uur. Zondag 21 augustus JERUZALEM, 8-8. Dc Israëlische premier Menachem Begin heeft de zer dagen voor het eerst openlyk toe gegeven dat Israël militaire hulp ver schaft aan de christenen in het zui den van Libanon. „Het zal voor niemand een geheim zijn dat Israël militaire hulp geeft aan Zuid-Libanon en ook nog ver schillende andere vormen van bij stand", aldus Begin maandag tegen over een Amerikaanse delegatie die gelden voor Israël inzamelt. Begin vond dat de publieke opinie in de hele wereld van dit feit op de hoogte moet zijn. „Zonder onze hulp zcu de christelijke gemeenschap in Zuid-Libanon uitgeroeid zijn. Wij kunnen niet aanvaarden dat deze minderheid aan onze grens wordt ge liquideerd. Plicht „Wij zullen hen blijven helpen, want dat is onze plicht, maar ook die van de christelijke wereld, die niet on verschillig mag blijven terwijl hun geloofsgenoten worden uitgemoord. Ook Frankrijk, toch detraditionele beschermer van de Libanezen, heeft hen aan hun lot overgelaten. Frank rijk wil alleen nog maar in de gunst blijven bij zijn olie-leveranciers", al dus Begin. WOLFSBURG, 8-8. „We zullen de toekomst byzondere aandacht moe ten besteden aan de Japanse auto. In Nederland is hun marktaandeel in de eerste zes maanden van dit jaar toegenomen van 15 tot 19 pro cent. Het. V.W.-concern zal zich moe ten bei-aden hoe het zijn positie kan behouden en zo mogelijk kan uit breiden. Invoerbeperkende maatregelen je gens de Japanners acht ik niet juist omdat hierdoor gesloten markten ontstaan. We doen er beter aan ons zelf krachtig te maken ten aanzien van produkt en kwaliteit". Dit heeft maandag de president directeur van het V.W.-concern To ni Schmücker in Wolfsburg ver klaard. Hij sprak op een persconfe rentie ter gelegenheid van het feit dat Pon's automobielhandel in Amersfoort precies dertig jaar lang de V.W. importeur voor Nederland 19,3 miljoen Schmücker kondigde aan dat de produktie van de V.W.-kever eind dit jaar zal worden stopgezet. In totaal zijn er tot nu toe sinds eind 1956 ruim 19,3 miljoen van deze auto's verkocht en de kever is daar mee veruit de meest verkochte auto in de werld. In Nederland werden in ruim dertig jaar rond 925.000 V.W.'s verkocht, waarvan ruim 476.000 van het type kever. Toch blijft de kever ook na 1977 verkrijgbaar: Pon gaat deze auto vanaf begin volgend jaar importeren uit Mexico, de weinig verkochte Cabrioletuitvoering ervan zal overigens in Wolfsburg van de band blijven komen. CAIRO. Een Libische officier die zegt dat hij zich tijdens de Egyp- tisch-Libische grensgevechten in juli aan de Egyptenaren heeft overgege ven, heeft zaterdag verklaard dat de Libische leider, kolonel Moeammar Gaddafi, zijn orders krijgt uit Mos kou. LAATSTE NIEUWS TAIF (Saocdi-Arable), 8-8. Saocdi-Arabië heeft dc Verenigde Staten laten weten dat dc Palestijnse bevrijdingsorganisatie P.L.O. spoedig een belang rijke beleidsverandering bekend zal maken inzake resolutie 242 van de vei ligheidsraad der Verenigde Naties, die wordt beschouwd als de basis voor een blijvende vrede in het midden-oosten. Dit is maandag door Amerikaan se functionarissen in Taif, Saoedi-Arabic, meegedeeld. In Plains, Californië, verklaarde president Carter tegenover joui-na- listen langs indirekte weg te hebben vernomen dat de PLO nu bereid is het bestaansrecht van de staat Is raël te erkennen. Dit punt was tot dusver de belangrijkste hinderpaal bij de pogingen de weg voor de vre de in het Nabije-Oosten te effenen. „Ik geloof dat de zaken er nu be ter voorstaan dan voorheen", zei de president. Hij onthulde dat dc Ver enigde Staten indirekt kontakt met de Palestijnen hebben via Saoedi- Arabic, Syrië, Jordanië en Egypte over het probleem van de Palestijnse deelname aan de Geneefse vredesbe sprekingen. Eerder waren in de Amerikaanse pers berichten verschenen waarin werd gezegd dat dc PLO nu bereid zou zijn akkoord te gaan met reso lutie 242, mits daarin een wijziging wordt aangebracht. De resolutie er kent liet bestaansrecht van Israël, maar spreekt over de Palestijnen sïeohts als vluchtelingen. Deze laat- Ise zouden willen dat de resolutie ook gewag maakt van de nationale rechten van dc Palestijnen. UTRECHT. Het bestuur van de R.K. Scholenstichting St. Joseph in Utrecht heeft de omstreden onder wijzer, tegen wiens aanstelling bij de ouders van de leerlingen grote be zwaren bestaan, geschorst. Boven dien heeft de noderwijzer zelf voor lopig ziekteverlof gevraagd. De man zou vandaag op de eerste schooldag na dè vakantie zijn begonnen als on derwijzer op de lagere Mariaschool in Utrecht. Het ouderkomité had ouders van leerlingen opgeroepen de school te bezetten om de onderwij zer te beletten aan het werk te gaan. De ouders willen, dat de onder wijzer voorgoed van de school ver dwijnt, omdat hij naar hun zeggen de kinderen slaat en treitert. (Men zie ook elders in dit nummer. Red.) ASSEN, 9-8. Zuidmolukse jonge ren uit Assen, Bovensmildc, Tiel, Elft, Heer, Vught en Hatert hebben een nieuwe organisatie opgericht. Deze Susunan Pusat Pemuda RMS I.O. (centrale jongerenorganisatie RMS in oprichting) zal zich onaf hankelijk opstellen, maar wil wel een goede verstandhouding opbou wen met de organisaties van oudere 7.uid-Molukkers. - Volgens een woordvoerder van de SPP-RMS zijn de oprichters van dc nieuwe organisatie het niet eens met het beleid van de beslaande jonge renorganisaties. die le veel het be leid van ir. Manusama zouden steu nen. De werkelijke mening van de Zuidmolukse jongeren zou door de beslaande organisaties niet voldoen de worden weergegeven. DEN HAAG, 8-8. Al vijf lol zes weken lang brengen dc komkom mers op dc Nederlandse groentevei lingen voor dc telers zeer teleurstel lende pryzen op. Grote hoeveelheden, wel lot dertig procent van de dagaanvoeren, halen dc minimumprijs van 22 cent per sink niet on wórden doorgedraaid. Op dc veiling Blciswijk (Zuid-IIol- land) werd vrijdag zelfs veertig pro cent vim ik- aanvoer doorgedraaid. De laatste paar weken wordt ook 25 tot 50 procent van de aangevoerde sla doorgedraaid; al sinds begin juni worden voor dit produkt zeer lage prijzen gemaakt. De komkommerprijzen, vertelt het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. zijn eerder in het seizoen zeer bevredigend geweest. De kom- kommertclcrs hebben daardoor dit jaar l«>i nu loo nog dezelfde gcldop- brengst per vierkante meter kunnen halen als vorig jaar. Hun kostenstij gingen zijn echter niet goedgemaakt. Cantate-dienst in kerk op de Ring, 11.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na haK zes Redaktie (01110) 2938. (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Ja, men zal het wel raar vinden, maar dit verhaal gaat over een bloempje dat wel buigen, maar niet breken wil. Het piept net uit boven een wind scherm op een op het westen gesi tueerd balkon en krijgt dus vaak de volle laag, vooral in deze zomer, waarin zelfs de meteorologisch scherpst geschoolde mensen telkens weer voor raadsels komen te slaan. Dat bloempje dan is op deze kri tieke plaats een beetje (veel) sym bool van het menselijk leven. Eerder dan de hoogste boombladeren stil zijn, is ook ons bloempje stil. Dan staal het kuis en zeldzaam onschul dig onder de wijde hemel te existe ren. Niet in de zin van: „ik denk dus ben ik", want een bloempje denkt immers niet, maar meer gewoon er zijn: „zo heerlijk rustig", alsof er geen grijze rompen van oorlogssche pen zouden bestaan. Maar zo blijft het natuurlijk niet. Het bloempje huilt, want vaak - te vaak misschien wel; wie zal het zeg gen - komt de regen aangevaren van overzee; schuift over het land en bereikt het bloempje, dat tranen met tuiten huilt. Hoe kan er zoveel groot water vallen op zo'n klein dingetje in de natuur. Helemaal ongelofelijk is wat er bij stormachtige winden gebeurt. Het kleine kelkje wordt opgenomen in dal tomeloos geweld; het schudt, het beeft en wordt dan - zo lijkt het - helemaal dubbel gevouwen. Sekon- denlang is het bloempje helemaal achterover gedrukt achter het wind scherm. Roep niet: „het is kapot, hel is met haar gedaanloant daar komt hel alweer terug, heftig „ja" en „nee" schuddend, bevend tril lend op dat belachelijk kleine sten geltje. dat natuurlijk ook als gek heen en weer zwaait. Eigenl\ik kan dat helemaal niet met dat bloempje. Het zou al lang afgerukt moeten zijn door de wilde weerwinden, neergesmeten en later verdroogd in de zon. die dan toch eindelijk eens door wil komen. Maar niets daarvan; het bloempje door staat de hele mikmak van weerstoe- standen en gisteravond stond hel zelfs fier - ja, fier was het - en fijiigekarteld tegen de dovende avondhemel getekend. Alsof er niets was gebeurd. Soms brengt zon mallotig bloem pje ineens de gedachten op een mens. Ineengekrompen door tegen slagen. altijd tegenwind rond de kop, geknoeid en geblust, onderge dompeld in ellende, gebeukt door de omstandigheden en „krom getrokken van noest verdriet". Maar dan in eens wordt het hoofd geheven; een glimlach speelt om dc lippen, het haar wappert weer in de tvind en vuurvonkjes tintelen in het oog. Dc mens heeft zich - door icelkc kracht ook bewogen - weer uitgetild boven zichzelf. Dc schepel zorgen blijft, maar een handvol vreugden ligt bin nen het bereik. Tot de jongste dag van deze geplaagde aardkloot, zal die mogelijkheid, kans op geluk en her stel blijven bieden, ducht ik, kijkend naar dat „gekke bloempje". SCH1EREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2