ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Overbezetting bedreigt kampeergenot „FUtsen,, ■1GROBATO morgen de laatste dag dan gaan we met vakantie 8 t/m 29 augustus gesloten 7 VAN HET VADERLANDSE ERF Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr(j«ilag 5 augustus IB77 Sr. 22144 WASHINGTON. President Jimmy Carter komt met een reorganisatie van het Amerikaanse inlichtingenap paraat waardoor het Witte Huls meer zeggenschap krijgt over de C.I.A. en aanverwante overheidsdiensten, zo is woensdag in regeringskringen ver nomen. WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur Andrew Young ver trekt vrijdag voor een reis door het Caribisch gebied. Hij bezoekt Jamai ca, Mexico, Costa Rica, Guyana, Su riname, Trinidad-Tobago, Vene zuela, de Dominicaanse republiek, Haïti en Barbados. Op 17 augustus keert hij in Washington terug. DÜSSELDORF. Zeven leden van de Rote-Armec-Fraktion in West- Duitsland zijn in de gevangenis in hongerstaking gegaan, zo heeft een zegsman van het Westduitse ministe rie van justitie bekendgemaakt. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben Cuba gewaarschuwd voor de mogelijkheid dat in Miami opererende ballingen terreurakties tegen het Castro-bewind van plan waren. Een zegsman van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit woensdag, enige sla gen om de arm houdend, toegegeven. DÜSSELDORF, West-Duitsland. Drie zwaarbewapende mannen en een vrouw hebben bij een overval op een bank in Essen in de Westduitse deelstaat Nooi'drijn-Westfalen ruim 460.000 mark buitgemaakt. Een 56- jarige klant werd door de overval lers neergeschoten en zwaar gewond. JOHANNESBURG. De politie in de zwarte woonstad Soweto bij Jo hannesburg heeft een zwarte jongen doodgeschoten. Majoor-generaal Da- wid Kriel verklaarde dat de jongen doodgeschoten werd toen een me nigte betogers de oproei-politie aan viel. TEL AVIV. By een gevecht by de nederzetting Asjdot Ya'Aco V, ten zuiden van het meer van Galilea in de Jordaan-vallci, hebben Israëlische strijdkrachten by éen gevecht drie Arabische gucrrilla-strydcrs gedood. T\yee Arabieren raakten gewond en zyn gevangen genomen, zo incldt de Israëlische radio. MOSKOU. De Russische pers maakt melding van een scheepson- geluk op de Wolga, waarbij mensen zijn omgekomen. Een aantal wordt met genoemd. Het zijn er waar schijnlijk veel, want in de Russische pers wordt zelden óver ongelukken geschreven. LONDEN. Vijf vliegtuigen v?r, het type „Trident 111" zijn <>or British Airways uit dienst genomen omdat barsten zijn; ontdekt op de plaats waar de vleugels aan de romp be vestigd zijn. Dit heeft een woord voerder van de Britse luchtvaart maatschappij woensdagochtend mee gedeeld. WENEN. De chauffeur van een Nederlandse koelwagen en een Weense vleesgrossier zijn het afgelo pen weekeinde gearresteerd wegens het illegaal invoeren van 19 ton rundvlees in blik, zo maakte de Oos- tenx-ijkse politie dinsdag bekend. door HENK VAN HEESWIJK Ze kent hem niet, is op dit moment in een beestachtig humeur, want ze heeft met de post een aanslag ge kregen - navordering over extra verdiensten - die er niet omliegt. Op dit moment is het laatste, wat ze wil zien een man. Dus vraagt ze op korte toon: „En?" „Mijn naam is Van Bisterwijk Bandon. Ik kom namens meneer Van Bossendrecht." O,"waarschijnlijk nieuwe pogingen van de familie, maar tegen wat? Ik heb immers al lang geen kontakt meer met Frits! „Welke Van Bossen drecht?" vraagt ze. „Die arts of zijn broer?" De man schudt 't hoofd. „Meneer F. van Bossendrecht uit Aerden- hout." Frida krijgt een schok. Ze kan het nauwelijks geloven. Een levensteken van Frits misschien? Maar is het geen doorgestoken kaart? „U meent het?" vraagt ze ten overvloede en als de man bevestigend antwoordt, zegt ze: „Komt u boven. Hoe is het met Frits? Waarom heb ik al die we ken niets van hem gehoord?" De man beklimt moeizaam de trap; hij is niet zo jong meer, ziet •Frida nu en als hij boven is, druk ken ze elkaar de hand. Frida zegt: „Kom verder en kijk niet naar de rommel in mijn kamer, want ik ben de laatste tijd slordig." De bezoeker gaat er niet op in. Hij zet zich in de stoel, die Frida hem heeft aangewezen en dan gaat Fri da zelf ook zitten. Ze vergeet de man een sigaret aan tc bieden. „Komt u werkelijk namens Frits of De man begint: „Ik ben zijn raads man, juffrouw Kastelcijne. Al ruim dertig jaar. Eerst een dezer dagen kwam ik 1e weten, dat meneer Van Bossendrecht enige tijd geleden een attaque heeft gehad, waardoor hij aan één kant helemaal verlamd was. De kinderen hebben toen de nodige maatregelen genomen: een huis houdster naar zijn woning gehaald alsmede een partikuliere verpleeg ster. Voorts hebben ze voorzieningen getroffen, waardoor niemand meer ongemerkt op het terrein rond dc woning kon komen en „Waarschijnlijk met de bedoeling mij te weren en hem te isoleren valt Frida hem in de rede. „Onder andere. Ik heb een keer gebeld, omdat ik in weken niets van hem had gehoord en vooral zijn za kenrelaties ongerust werden, maar kreeg evenals zijn kollega's enkel het antwoordapparaat. Natuurlijk niet wetende, dat meneer Van Bos sendrecht zelf niet in staat was te telefoneren: Maar meneer is op het ogenblik zover, dat hij weer op mag en heel voorzichtig zich kan voort bewegen. Vanmorgen was ik op zijn verzoek bij hem en heb toen een on derhoud onder vier ogen met hem gehad. Meneer Van Éossendrecht verklaarde, dat hij min of meer een gevangene is in zijn eigen huis, maar volkomen hulpeloos was door zijn plostselinge handicap. Zijn kin deren komen regelmatig op bezoek en stellen de huishoudster verant woordelijk. Zodoende was er zijner zijds geen enkele mogelijkheid om met u in kontakt te treden." „Ik net zo min. Ik ben een keer aan het hek geweest en toen heeft die vrouw, die huishoudster me tc kennen gegeven, dat er voor mij geen toegang meer was. Ik vermoed de al, dat Frits ziek was. want ik zag een verpleegster. Overigens zelf heb ik ook verschillende keren ge beld, maar kreeg eveneens het ant woordapparaat. En de bandjes zullen ze waarschijnlijk niet afgedraaid hebben aan zijn ziekbed. Die arme stakker! Helemaal overgeleverd aan die lieverdjes van hem die drie kinderen weet u, dat ze gepro beerd hebben mij om te kopen? Dan moest ik onder meer een verklaring tekenen, dat ik nooit meer zou pro beren met hem in kontakt te treden. Ja, ik laat me daar op een dergelijke wijze chanteren!" De man knikt begrijpend. „Ik zei u al, dat ik hier ben namens meneer Van Bossendrecht. Daartoe was ik al in de boekwinkel, waar alles is ver anderd en waar u niet meer in dienst bleek te zijn." Frida knikt. „Sinds ben ik zonder omplooi. Hebt u wellicht werk voor .me?" De man keek haar ineens belang stellend aan. „Niet meteen. U hebt in een boekhandel gewerkt, nietwaar? Op een advokatenkantoor is wel heel wat ander werk te verrichten." „O, ik heb ook steno en typen cn spreek behoorlijk Engels en redelijk goed Duits." „Dat is van later zorg. Ik breng het verzoek van meneer Van Bossen drecht over om naar hem toe te ko men." „Hoor nu hoe kom ik dan door dat idiote afgesloten hek? U denkt toch niet. dat ik er overheen ga klimmen of iets dergelijks?" Dc advokaat glimlacht. „Uw hu mor is verwarmend, juffrouw Kas- teleijne. U gaat gewoon met mij mee in de auto. Men laat mij passeren en u eveneens, want u komt op uit drukkelijk verzoek van meneer Van Bossendrecht." „Jeetje... dat is even wat! Wan neer? Nu meteen? Moet ik eerst wat anders aantrekken, want zo kan ik niet bij hem verschijnen (wordt vervolgd) BEIRUT. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance is volgens Amerikaanse func tionarissen bereid Libanon een le ning te gevèn van ruim 300 miljoen gulden om het leger op te vijzelen. Vance is woensdag in dc Libanese hoofdstad Beirut aangekomen na zyn bezoek aan Egypte. ROKTE BE1UCHTEN UIT IIET BINNENLAND DRIEBERGEN. Ondanks het feit dat dinsdag het Gewestelijk Arbei derbureau in Zeist zal beginnen met het horen van de personeelsleden van het vleesverwerkende bedrijf Gevato in Driebergen, geeft het 276 man tellend personeel de moed niet op. Onder leiding van de Onderne mingsraad (O.R.) vechten zij voor het levensvatbaar en werkzaam be drijf." ZEIST. Het Instituut voor Vee- teeltkundig Onderzoek in Zeist be gint half augustus een onderzoek om na te gaan of het Nederlandse heide- schaap door kruisingen met rammen van de zogenaamde vleesrassen, lammeren kan voortbrengen die ge schikt zijn voor de slacht. HILVERSUM. Onder de titel „The day the music died" zal Veronica op 17 augustus een ruim twee uur du rend televisieprogramma wijden aan de geschiedenis van de piratenzen ders. AMSTERDAM. Bezoekers van een illegaal gokhuis aan de Amsteldijk te Amsterdam, die dinsdagavond bij een inval door de politie werden ge arresteerd, hebben dubbel pech ge had. De politie ontdekte, dat de bal letjes van de roulette-tafels waren voorbewerkt, waardoor de croupiers invloed konden uitoefenen op de uit slag van het spel. DEN HAAG. Vorig academiejaar zijn 10.100 studenten geslaagd voor hun afsluitende examens bij het we tenschappelijk onderwijs. Dat waren er ruim 200 meer dan in '74-'75. Het aantal met goed gevolg afgelegde kandidaatsexamens daalde met 400 tot ruim 12.200. AMERSFOORT. Bij een schietpar tij in de binnenstad van Amersfoort zijn woensdagavond twee gewonden gevallen, van wie één ernstig. DEN HAAG. De hoeveelheid goe deren die de negen landen van de Europese Gemeenschap volgend jaar uit ontwikkelingslanden zullen in voeren zonder douanerechten te hef fen, zal waarschijnlijk nauwelijks groter, en mogelijk minder, zijn, dan dit jaar. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 7 AUGUSTUS NED. 1: Na Ti-la-tovenaar de laat ste aflevering van Openbaar kunst- oezoek, waarin Marle Rolling vijf kunstenaars en vijf architekten ont moet, die samen aan projekten heb ben gewerkt. Vervolgens Een dagje Duindigt, impressies van een koers- dag op draf- en renbaan Duindigt. De avonduitzending vangt aan met De Prijs van de vooruitgang een film van Henry en Caroline Materna, die zeven, jaar geleden als eerste blan ken in Nieuw Guinea de Ipilli Enga- stam filmden. Niet lang geleden zijn ttvee filmers de stam weer gaan op- Het massa-toerisme krijgt altijd nog zijn bepalend stempel van touroperators, die vliegtuigen vol- duwen naar alle delen van Europa en ver daarbuiten. Toch is dit een misvatting want het grootste deel van de vakantiegangers vindt men terug op de campings en kampeer terreinen. Dat is een gevolg van de kosten van het kampleven, die de laagste zijn van alle vormen van vakantiebesteding, met uit zondering van het thuis blijven. Buiten de kosten speelt de voor keur voor het reizen per auto mee. Vervolgens blijft de trek van het publiek uit de stad bestaan naar het open veld, naar de bos sen of de plassen en wat ligt dan meer voor de hand dan om een tent of caravan te nemen? Toegegeven moet echter worden dat de geringe kosten van het kamp leven bij de meesten de doorslag geeft. Vooral voor hen die met de schoolgaande kinderen op stap gaan en dus een heel gezin onderdak moe ten brengen om over de voeding en de overige aspekten van de rekrea- tie maar te zwijgen. Dit betekent ook dat kampeerterreinen en kam- pings juist in de maanden van de grote schoolvakanties het meest be zocht worden en dat de seizoenspils zich bij deze vorm van vakantiever- maak het sterkst manifesteert. Seizoenspitsen zijn bedrijfsekono- mische ondingen, want zij betekenen dat er gedurende het grootste deel van het jaar een overkapaciteit wordt veroorzaakt wanneer men in de voorzieningen op de spits mikt. Dat kan niemand zich veroorloven en daarom richt men de outillage van de kampvoorzieningen meestal op een kapaciteit die toch een flink stuk onder het maximum ligt. Het gevolg is dat in het hoogseizoen alle kampings en de meeste kampeerter reinen propvol zijn met alle gevolgen daaraan verbonden. De personele be zetting komt bij overbewoning van een kampeerterrein handen tekort. De wasbakken zijn te klein. Het be zoek aan de toiletten wordt overma tig. De oppervlakte van het kam peerterrein wordt te klein om alle gasten bergen. De vuilafvoer gaat stokken door onvoldoende man kracht en de vervuiling krijgt een extra impuls omdat er toch al veel rommel ligt en dan wordt iedereen minder zorgvuldig. Ook de drinkwa tervoorziening komt in gevaar. Het overmatig gebruik van de voorzie ningen betekent zonder meer dat de aanvoer tekort schiet. Soms probeert men dat op te lossen door reserve reservoir op te stellen. De kwaliteit van dit reservewater kan echter geen enkele toets van kritiek doorstaan omdat het snel wordt vervuild. Zo rijst voor ons in het hoogseizoen een beeld op van een sterk vervuild on- hygïènich kampleven dat de re- kreant weinig genoegen laat. Ook de veiligheid van de kampbe woners wordt in gevaar gebracht want de gedachte aan kampvuur en zelf eten koken in of bij de tent is onlosmakelijk verbonden met het leven in de vrije natuur, zodat er overal mogelijkheden voor brand worden geschapen. Op een overbe volkt kampterrein kunnen branden katastrofaal zijn, vooral wanneer er paniek uitbreekt. Op elkaar gepakt Eigenlijk is dat kampleven in het hoogseizoen ongehoord en zou men op een vroeger tijdstip met een ge ringere bezetting cle poorten van een kamping of kampeerterrein moeten sluiten dan nu meestal het geval is. Maar geld is blijkbaar midzomer het enige artikel dat niet stinkt en zo blijft men ruimte verhuren en mensen op elkaar pakken veel tegen stijgende prijzen. In de buurt van deze broedplaatsen van bacillen lig gen de boerenerven en gemeenteter reinen, meestal leeg en verlaten. Zeer juist, zo meent de Stichting Vrije Rekreatie, een organisatie van boeren die het kamperen bij de boer voorstaat. In deze kringen vecht men voor meer kampeervrijheid buiten het kampeerterrein hetgeen in het algemeen verboden is. Er zijn mogelijkheden voor boeren, die kampeerders willen toelaten maar het ministerie van c.r.m. is er tegen gekant wanneer er meer dan vijf karavans worden toegelaten. Anderen, waaronder men ook de eigenaren van rekreatieterreinen vindt, willen helemaal geen tenten of karavans bij een boer omdat men daarmee de eigenaren van kampeer terreinen het brood uit de mond stoot en omdat daar helemaal geen of onvoldoende sanitaire voorzie ningen te vinden zijn. De Stichting Vrije Rekreatie meent echter dal goede voorzieningen voor kampeer ders alleen rendabel gemaakt kun nen worden wanneer er toestemming komt voor tenminste tien of meer karavans. Veel gemeentebestuurders menen dat er klandestien toch al te veel bij de boeren wordt gekam peerd. Zo lijkt het alsof wij in dit rekreatieveld het zoveelste onoplos bare probleem ontmoeten. Toch moet er met overleg een oplossing te vinden zijn waarbij het belang van de rekreatie voorop dient te staan. Met hulp van gemeentebesturen zou men in samenwerking een regeling kunnen treffen, waarbij ieder zoveel mogelijk aan zijn trekken komt. zoeken. Daarna twee programma's over twee komponisten, zij het ieder met een geheel ander genre. Aller eerst een fifm over Edward Grieg, getiteld. Song of Norway. Deze film die de belangrijkste episode van Griegs leven behandelt, is een va riant op de oorspronkelijke musical Song of Norway die in Amerika gro te suksessen heeft geoogst. In de film ligt in tegenstelling tot de thea- terproduktie, meer nadruk op de historische feiten, en op het schitte rende Noorse landschap, waarvan Griegs muziek zo doordrongen is. Het tweede programma draait om de Amerikaanse komponist Edward Kennedy Duke Ellington. Danser en choreaograaf Alvin Aily bracht de Duke eeh artistieke hulde in de vorm van balletdansen pp de vol gende komposities: Creole love call, The blues en Such Sweet thunder. NED. II: Deze NOS avond start met de vijfde aflevering van Ce jeugdserie Floris getiteld De drie narren. De nar van Reinbout heeft een minderwaardigheidskomplex omdat de vijand hem geen losgeld waar acht. Floris en Sindals brengen hem in een beter humeur. Na Studio Sport en de lottotrekking, De Tij gerbrigade. -In de zomer van 1913 worden vier parlementsleden ont voerd. De Tijgerbrigade heeft één aanknopingspunt: twee oude da metjes, die later fervente Dolle Mi- na's blijken te zijn en strijden voor het kiesrecht. Pas als ook de Fran se vrouwen mogen kiezen zullen de oudjes de vier politici vrijlaten. Tot besluit de tweede aflevering van Louis van Gasteren's driedelige se rie over het eiland Sardinië getiteld De Sardonische glimlach. Van Gas teren gaal in deze ediie op zoek mar de achtergrond van de poker-face- achtige" gezichtsuitdrukking van de Sarden en komt tot opmerkelijke ontdekkingen. ZONDAG 7 AUGUSTUS NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 16.00 Nieuws; 16.02 Ti-ta-tovenaar; 16.27 Openbaar kunstbezoek; 17.00 Een dagje Duindigt; 18.30 Teleac; IS.55 De fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Prijs van vooruitgang; 19.55 Song of Norway; 22.10 Alvin Ailey eert Ellington; 23.00 Journaal. NED. 11: 18.55 Floris; 19.25 Studio Sport; 20.40 De tijgerbrigade; 21.35 Nieuws; 21.40 De Sardonische glim lach; 22.30 Studio Sport extra; 22.45 Journaal. ZIERIKZEE. Rustig stemmings beeld aan de veerhaven „De Val", met afgemeerd het antieke Spaanse stoomschip, dat de nodige publieke belangstelling trekt. uit het buitenland Woensdag 10 augustus, 19.40 uur, Nederland l: Lieve Arthur. Loudi Nijhoef als Lies, één van de drie gezusters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WARSCHAU. Het zuidwesten van Polen kampt met overstromingen die 4000 mensen dakloos hebben ge maakt, zo meldde het Poolse persbu reau P.|P. In het gebied Jelenia Gora moesten ongeveer 1000 inwo ners worden geëvacueerd. CARACAS. Giftig zeewier heeft in de stad Rio Caribe op ongeveer 500 kilometer ten oosten van Caracas de dood van negen mensen, van wie ze ven kinderen, veroorzaakt, zo heeft het Venezolaanse ministerie van ge zondheid woensdag bekendgemaakt. LONDEN. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië wordt volgende week bij haar bezoek aan Noord- Ierland bewaakt door 22.000 soldaten en politiemannen. Advertentie GLAS. VERF EN BEHANG MIAUW« 0oo3*r<Wr. 27 Zl«rlkz«« T«l«foon (01110) 2*10 O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7