Bij een foto uit de glorietijd van Dreischorse vlasindustrie Groep jongeren uit de ,twinstad' ten stadhuize ontvangen Doden door misplaatste trots Drama in Hengelo 4 Kijken in Landbouwmuseum Dode man vermoord? Zierikzee en Hatfield am beer „ptejr Israëlische rèaktië op Syrische weigering ONZE PUZZELREBRIEK DREISCHOR, 4-8. De hier afgedrukte foto werd om streeks 1916 te Dreischor genomen, in de glorietijd van de vlasindustrie. In die tijd was De Mul kastelein in eafé „De Drie Schapen". De enige jaren geleden af gebroken bij dit café behorende schuur aan de Achter weg (thans Daniël Ockersestraat), verhuurde hij aan vlassers. De drie gebroeders De Bakker waren destijds huurder van. dorsvloer en ,.tas" (de bergplaats naast deze vloer) en P. Geelhoed had de „deel", de zolder boven de dorsvloer, in gebruik. Op die dorsvloer repelden de gebroe ders De Bakker hun vlas. Meestal plaatste men dwars over de vloer een reepplank, die aan weerszijden rustte op een tegen de wand geplaatst hout werk, een soort laddertje met twee sporten. 'Bakker nopit meehielp met vlassen, word'! hef gerepelde vlas hier opge bonden door Johanna NeliSsé, dié la- Ier zóu'tróuwen met L. Steenland. Museum Wie. deze repelbenodigdheden in werkelijkheid wil zien, en nog veel meer wat met de vlasserij .te maken heeft, begeve z.ich. in de..middaguren naar Dreischor, waar men u deze maand tussen half twee en half vijf graag zal ontvangen in het Land bouwmuseum aan de Mr. Pinter Moggestraat. J. L. B. Op de foto wordt de reepplank ge stut door enige schragen, daar deze dorsvloer te breed was om de plank op de gebruikelijke wijze te steunen. Op de plank zijn twee „dubbele re pen" bevestigd, zware platte blokken met lange ijzeren tanden. Links op de reepplank ziet u C. P. de Bakker; meer naar rechts zijn broer Dingenus. Zij repelen vlas: zij slaan en trekken bosjes vlas tussen de tanden van de repel door, zodat de zaadbolletjes er af gaan.- Om te voorkomen dat de bolletjes op straat terecht komen, is in de deuropening tussen twee sleuven een plank ge plaatst. „Book'aenier" Om het lijnzaad uit de zaadbollet jes te halen werden de bolletjes ge plet met een „book-aemer", of met een bollenbreker, een groot apparaat dat dezelfde funktie had. Op Drei schor hadden slechts enkele vlassers een bollenbreker, die ze aan anderen verhuurden. Bij elke repelende man was een vrouw aanwezig om het „gereepte" vlas op te binden. Deze vrouwen droegen ter bescherming van hun kleding een juten schort en linnen overmouwen. Om geen stof in hun haar te krijgen droegen ze een zwar te landhoed met een breed lint erom. Winderig nieuivs NEURENBERG, 4-8De „vader van de ruimtevaart"de Westduitse professor Hermann Oberth, heeft donderdag een juist en grondig ge bruik van windkracht voorgesteld als alternatief voor kernenergie. De 82- jarige Oberth, van wie Werner von Braun een leerling was, denkt aan windkrachtcentrales die zweven in de hogere luchtlagen, tot op onge veer 10.000 meter hoogte. De draagkracht moet worden gele verd door grote vliegers. Volgens Oberth zijn de luchtstromingen van af ongeveer drie kilometer hoogte, veel gelijkmatiger en krachtiger dan blak bij de aarde. De geleerde is er van overtuigd, dat zijn inmiddels ge patenteerde idee binnen twee lol maximaal vier jaar in de praktijk beproefd kan worden. Een vlasser werd meestal geassis teerd door zijn eigen vrouw; we zien dan ook links mevrouw H. P. de Bakker-Heitman het gerepelde vlas „opboten". Om elke „bote vlas" bindt zij één bandje vlas, wat be duidt dat dit vlas zal worden „ge- dauwroot'. Dat wil zeggen dat het op het land zal worden uitgezet, zo dat onder invloed van de dauw de bastvezels van de vlasstengels zul len loslaten. Werd het vlas in de waterloop ge root, dan was het nodig om elke bote vlas met twee bandjes op te binden. Omdat de vrouw van D. P. de DEN HAAG, 4-8. De Haagse poli tie sluit niet uit, dat de 54-jarige kantoorbediende S. J. Selders in zijn huis in de Heemskerkstraat om het leven is gebracht. Woensdagavond vond zij de man dood in zijn bed. Op het kussen zat bloed. De politie ging een kijkje nemen op verzoek van buren, die de alleen wonende man sinds vrijdag niet meer hadden gezien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De president van Su riname, dr. J. H. E, Ferrier, brengt in de week voor Prinsjesdag (de der de dinsdag in september) een offi cieel bezoek aan Nederland. Dit heeft premier Den Uyl donderdag meege deeld op zijn gebruikelijke perscon ferentie na afloop van dé wekelijkse vergadering van de ministerraad. AMSTERDAM. In Amsterdam is hel aantal verkeersongevallen waar bij alcoholgebruik werd geconsta teerd fors toegenomen. Het steeg van 541 in de eerste helft van 1976 tot 720 in dezelfde periode van dit jaar. Dit komt neer op een stijging van 33 procent. Het totaal aantal ongeval len in de hoofdstad nam in de over zichtsperiode met acht procent loe en wel van 10.742 tot 11.618. DEN HAAG. Scholen moeten aan grondige vorming tot konsument voorrang geven. De voorbereiding van de invoering van konsumenten- opvoeding in het basis- en het voort gezet onderwijs kan snel ter hand worden genomen als een project wordt gestart. De stichting leerplan ontwikkeling zou het initiatief hier toe kunnen nemen. UTRECHT. De raad van overleg voor middelbaar en hogfef personeel (Raad M.H.P.) is ernstig bezorgd over de wijze waarop formateur Den Uyl de sociaal-economische problemen in ons land wil oplossen. Volgens voor zitter Van der Schalie van de Raad M.H.P. maakt het totaal van de voorstellen van de formateur sterk de indruk, dat deze ten dele met el kaar in strijd zijn en dat ze voor een belangrijk deel zijn gericht op symp toombestrijding. DEN HAAG. Sectie heeft uitgewe zen, dat de 54-jarige S. J. Selders uit Den Haag, die woensdagavond dood in zijn bed is gevonden, op na tuurlijke wijze is overleden. De po litie sloot een misdrijf aanvankelijk niet uit, omdat er bloed op zijn kus sen zat. DEN HAAG. Voor een goede oor deelsvorming over .het systeem van strafpunten op het rijbewijs is het noodzakelijk, dat er beschikt wordt over het resultaat van buitenlandse ervaringen met een dergelijk sy steem. Aldus het Tweede-Kamerlid Van der Doèf (PvdA). DEN-HA AG. Nederland wil Por tugal helpen bij de ontwikkeling van het platteland van het eiland Leriria Grande in de monding van De Taag. Aldus heeft prémier Den Uyl donderdag meegedeeld op zijn perskonferentie na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad. DEN HAAG. Met ingang van vol gend jaar gaat de registratie van een snelle motorboot f 38 kosten. Dit heeft de ministerraad donderdag in betreffend wetsontwerp wordt bij de zijn vergadering besloten. Een des- Tweede Kamer ingediend. BERGEN (L.). De mijnopruimings- dienst uit Culemborg heeft donder dagmiddag bij de zogenaamde Springberg onder het Noordlimburg se plaatsje Well ruim zestig grana ten uit de Tweede Wereldoorlog on schadelijk gemaakt. ZIERIKZEE, 5-8. Heden (vrijdag)niorgen werd de groep van vijftien Engelse kinderen uit de twiiistad Hatfield, evenals de gastgezinnen officieel ontvangen in de trouwzaal van liet stadhuis. Dit jaar is het weer de beurt aan de jeugd van Hatfield om een bezoek aan Zierikzee te brengen en ze zullen tot 16 augustus in deze regio vertoe- cen. Burgemeester Th. H. de Meester heette de gasten hartelijk welkom, in het bijzonder de twee begeleiders mr. en mrs E. Parker en de leden van het ontvangstkomité. De burgemeester gaf een toelich ting op de historie van Zierikzee en vertelde over de vele fraaie, kui tuurmonumenten in de stad waarvan de voornaamste uit de 14e eeuw stammen. „In de middeleeuwen ken de Zierikzee een grote rijkdom door o.m. de visserij, de scheepvaart en de wolindustrie", aldus de heer De Meester. Ook vertelde hij in het kort de geschiedenis betreffende de St. Lievensmonstertoren. Verder stond hij even stil bij de restauratie van van het gemeentemuseum, dat de gasten na dit officiële welkom, zelf het stadhuis en de fraaie inrichting konden aanschouwen. Vijfentwintig jaar Wat betreft de „twinning" tussen Hatfield en Zierikzee deelde de bur gemeester mede dat deze nu bijna vijfentwintig jaar geleden 'tot stand is gekomen. In die tijd bestond er zeer veel enthousiasme onder de jeugd om aan de uitwlsselingsbczoeken deel te ne men, daar een reis naar het buiten land toentertijd tot de uitzonderin gen behoorde. „Hoofddoel van deze uitwisselin gen was echter in dc eerste plaats een goede verstandhouding te reali seren tussen jongeren en ouderen Advertentie Accountantskantoor administratie en belastingzaken economisch advies en begeleiding Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis van de twee landen", aldus de bur gemeester. Hij wees erop dat het doel van dit bezoek ook weer is om te konstateren dat, ondanks de ver schillen in leefgewoonten, er veel overeenkomsten zijn tussen de Engelsen en de Nederlanders. Westeuropese mensen Wijzende op het feit dat men aan de vooravond staat van de Europese verkiezingen, was de heer De Mees ter van mening dat men zich ver enigd moest voelen als mensen van West-Europa. Dat er overigens nog wel degelijk landsgrenzen zijn ervoeren de Engel se gasten bij hun aankomst in Bel gië, waar hun bagage bij een douane- kontrole van onder tot boven werd doorzocht. Tot slot vroeg de burgemeester om eens te informeren of er soms ouders waren van kinderen, die nu Zierik zee bezoeken, die destijds in het be gin van de „jumelagc" aan de uit-, wisselingsbezoeken hadden deelgeno men en hoe hun ervaringen toen wa ren. Vervolgens was het de beurt aan mr. Parker om de burgemeester te bedanken voor deze ontvangst. II onderstreepte zfón woorden met de aanbieding van een fraaie porcclei- nen schaal. Voor de Engelse en Nederlandse kinderen was er een tweetalig infor matiemapje beschikbaar met. diverse „folders", het programma en enkele toegangskaart jes. Na het officiële gedeelte was het tijd voor een drankje en vervolgens kregen de gasten de gelegenheid on der leiding van mejuffrouw Liesbeth de Jonge hof gemeentemuseum te be zichtigen. Om de bezoekers reeds een indruk van de stad te geven werd de film „Zierikzee, stad als een kasteel" ver toond. Vanmidd«ig maakt de groep ccn rondrit over Schouwen-Duiveland. Het weckend wordt bij dc gastgezin nen doorgebracht cn vorder staan o. m. op het programma een bezoek aan Amsterdam, de Efleling, 's-Gra- venhage, een dagje naar het strand en een boottocht, op de Oost.crschclde. Tocli weer WASHINGTON, 4-8. Tijdens de verschrikkelijke droogte in het Afri kaanse Suhelgebicd zijn duizenden mensen omgekomen omdat de rege ringen van de getroffen landen niet wilden toegeven dat er zieli een ramp voltrok. Dit valt te lezen in een donderdag in Washington gepubliceerd rapport van een vereniging die het werk en het doel van de volkerenorganisatie meer bekendheid wil geven. Door politieke factoren, aldus het verslag dat mede is opgesteld door voormali ge hoge Amerikaanse functionaris sen, kon de internationale hulpverle ning vaak niet op gang komen. Dit is onder meer het geval geweest tij dens de droogte in de Sahel in het begin van de jaren zeventig, bij de hongersnood in Ethiopië in 1973 en in 1975 in India en Haïti. Vertegen woordigers van de wereldgezond heidsorganisatie oesten Guinee ver laten nadat zij geconstateei'd hadden dat daar een cholera-epidemie was uitgebroken. HENGELO, 4-8. De politie van Hengelo heeft donderdagavond twee kinderen dood aangetroffen in een woning. Het gaat om het 2-jarige jongetje R. F. G. en het 4-jarig meisje S. G. G. De politic is door de vader van het drama op de hoogte gesteld. Volgens hoofdinspekteur van Haarlem zijn de kinderen vermoede lijk door de moeder om het leven gebracht. De gemeentelijke lijk schouwer heeft vastgesteld dat de kinderen zijn gestikt. De moeder van de kinderen is donderdagavond dooi de politie op de zolder van haar huis gevonden. Zij had een poging tot zelfmoord gedaan door het innemen van een buisje aspirine. Zij is over gebracht naar een ziekenhuis in Hengelo. Volgens de politie is zij nog niet in staat een verhoor te onder gaan. WASHINGTON, 4-8. Een Amerilcaanse kunstmaan, Pe- gagus-1 genaamd, vindt het leven kennelijk wat eenzaam worden. Negen jaar geleden werd deze kunstmaan buiten werking gesteld, maar in juni begon zij op geheimzinnige manier weer radiosignalen naar de aarde te sturen en stoorde zelfs enkele sekonden de uitzendingen van een nieu we Japanse meteorologische kunstmaan. Een woordvoerder van de NASA zei deze week dat de daarop volgende dag een grondstation in Australië de radio van Pegagus opdracht gaf zijn mond te houden. Dal gebeurde, enigszins mokkend wellicht, want op 16 juli begon de radio opnieuw te piepen en stoorde voor korte lijd een Amerikaanse weten schappelijke kunstmaan voor dat „de knop werd omge draaid". MOSKOU. Geleerden van de Oost- europese „Raad voor wederzijdse ekonomische hulp" hebben een om vangrijk en gedetailleerd programma samengesteld voor onderzoek naar de mogelijkheden van zonne-energie. Dit meldt het Russische vakbonds blad „Trud". LAATSTE NIEUWS JERUZALEM. 5-8. De weigering van Syrië om deel te nemen aan de door Egypte voorgestelde „werk groep" ter voorbereiding van een hervatte Geneefse vredeskonferentïe is „een slag die is toegebracht aan de pogingen om lol vrede te komen". Dit hebben politieke kringen in Je ruzalem vrijdag meegedeeld. Een officiële Israëlische reaktie wordt - niet verwacht voordat dè Amerikaanse minister van -buiten landse zaken, Cyrus Vance, volgende week zijn besprekingen in Jeruzalem beëindigd heeft. Een vrij gematigde „oogst" dit maal van inzendingen op de püzzel van vorige week. De puzzelhelden (en heldinnen) zijn kennelijk toch wat vermoeid, maar de vakantie kan velen goed doen en dan gaat het er weer grootscheepser op los. Uit de goede inzendingen kwamen de prijs winnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: Anita van der Sloot Eksterlaan 588 VLAARDINGEN De tweede prijs gaat naar; Mevrouw D. M. Dek-Dijl Gouwevcer 5 ZIERIKZEE De oplossing rTan de puzzel is de volgende HORIZONTAAL: 1. kaas; 4. straf; 7. pats; 10. mout; 11. roet; 12. alóm; 14. Aruba; 17. Rome; 19. aar; 20. CAO; 21. Amp.; 23. lei; 24. nu; 25. Portugees; 28. L.K.;, 29. warm; 31. tin: 32. tolk; 35. kopie; 37. Osaka; 40. sla; 41. re; 42. eg; 43. til; 44. noors: 47. store; 49. stom; 50. alt; 52. gors; 54. K.O.; 55. mismoedig; 58. ha; 60. rek; 62. sub; 63. nee; 64. bar; 65. epos; 67. marge; 69. page; 70. Peru.; 71. nier; 72. krijn; 73. kolos; 74. kind. VERTICAAL: 1. kraan: 2. Amor; 3. som; 4. staar; 5. reu; 6. frame-, 7. per; 8. atol; 9. sjeik; 13. lauw; 15. Rotte; 16. bagno; 18. melk; 20. com promis; 22. pedagogie; 25. pro; 25. ui; 27. sok; 30. akant; 33. later; 34. esp; 36. Ier; 38. set; 39. elf; 45. oom; 46. samba; 47. steng; 48. rog; 49. soep; 51. L.O.; 53. shag; 54. kreek; 56. sumak; 57. Deens; 59. arend; 61 kopij; 64. Bari; 66. sen; 68. rol; 69. pek. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. publieke wan delplaats; 8. roosvormig sieraad; 12. wachtwoord; 13. smekend verzoek; 14. overblijfsel bij verbranding; 16. omwenteling; 17. stad in Japan; 18. geluid van zeker dier; 19. smalle strook land tussen twee veenplas- sen; 21. boom;,22. rekening van ge leverde goederen; 23. trechtervor mig sleepnet; 24. vuiststoot; 26. vo gel; 27. fijn gezigt. meel; 29. blad plant; 30. pluk tabaksdraden die buiten de kop v. e. pijp hangen; 32. zangstuk voor één persoon; 34. nauwe opening; 36. soort onderwijs (afk.); 38. korte tijdsduur; 39. en dergelijke (afk.); 41. signaal, teken; 42. afgesneden stuk v. e. vis; 44. file; 45. doortochtgeld; 47. de onbekende (afk. Latijn); 49. insekt; 51. slaande beweging; 53. licht- vaartuig; 56. boom; 58 grootste soort hert; 60. Zwitsers kanton; 61. lis aan een knoopsgat; 63. lang. dun en smal stuk hout; 64. vereniging, verbond; 66. volksnaam van de kauw; 67. mak, gedwee; 68. paardeslee; 69. maal tand; 70. bijplaneet, van de aarde; 72. per adres (afk.); 73. grote afgei-ondc schop; 74. oudste we. kategorie of groep van personen; 76. stad in Frankrijk; 77. deel van Europa. VERTIKAAL: 1. violetkleurig; 2. Amsterdams Peil (afk.); 3. vochtig; 4. al de manschappen v. e. militaire eenheid; 5. luchtig gebakje; 6. ge hoororgaan; 7. oude lengteëenheid 8. onderdeel van de gamelan; 9. lof dicht; 10. persoonlijk voornaam woord; 11. veelkleurig mineraal; 13. vis; 15. bont bedrukt katoen; 17.ver- blijfplaats voor dieren; 18. plezier vaartuig; 20. zeevis; 22. deel v. h. gezicht: 23. kaasgebrek; 25. graan soort; 26. uiting van kou; 28. schuif - bak; 30. koningszoon; 31. soort schoeisel; 33. mannelijk beroep; 35. telwoord; 37. wijfjesschaap; 40. vreemde munt; 43. kleverige stof; 46. vergevorderd in tijd; 48. ploegsnede; 50. watergewas; 52: gelukkig niéuw-" jaar (afk.); 54. insekt; 55. vogelpro- dukt; 57. vlug van begrip; 59. vreem de taal; 61. korte spijker met grote, bolle kop; 62. vorm van beledigipg; 65. hoofdplaats van Ameland; 66. meubelstuk; 69. toiletartikel; 70. maand v. h. jaar; 71. klejn besteend rijshoofd bij zeeweringen; 73.'bouw kundig ingenieur (afk.); 74. op het. ogenblik; 75. chemisch symbool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4