Publiek bleef (helaas) weg bij uiteenzetting dijkversterking Veel te veel wijn Geen wormen spitten langs vooroever Stoolpolder Russische wapenstroom naar Ethiopië Moderne weegbrug van CEBEC0 aan de Meeldijk 3 Voorlichtingsavond Bruinisse STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Sigaretten wél duurder Marine helpt trawler De inkomens verschillen Verstrekkingen ziekenfondsen Het volk en de prijskompensatie Winkelier jaagt overvallers weg Meisje vermoordde jongentje Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Bestrijding iepeziekte plicht ZIF.RIKZEESCIIE NIEUWSBODE vm«i« 5 .usustu, 1977 Nr. 22m BRUINISSE, 2-8. Voor de te Bruinisse gehouden voor lichtingsavond betreffende de nodige dijksverliogin- gen c.q. verbeteringen, in verhand met de Deltawer ken, bestond een minimale belangstelling. Dc voorzitter, burgemeester'T. C. Hekman, konstatcerde in zjjn openings noord, dat het waterschap eigenlijk met meer mensen vertegenwoordigd was, dan de burgerij voor wie deze voorlichingsavond bedoeld was. Dc beer A. M. Geluk, voorzitter van het waterschap Sehouwen-Dui- veland zette uiteen, waarom deze dijksverhoging moet plaats vinden, daarbij memorerend dat de polder Bruinisse altijd een aangevochten polder is geweest, die steeds strijd heeft moeten voeren, tegen het wa ter. hetzij bedreigd door dijkdoor braken, (die menigvuldig plaats von den) hetzij door oeverafschuivingen (als gevolg van stromingen eu uit schuring door eb en vloed, vooral in de 18e en 19e eeuw. Vandaar dat bij het ontstaan van de Wet op de Calamiteuze polders (1870) Bruinisse direct onder deze wet viel. In 1959 werden alle pol ders en waterschappen op Schou- wen-Duiveland tot één waterschap verenigd. Voor de technische uiteenzettin gen van de heren Geluk en van ir. P. H. van der Weele (hoofd Bureau Goes, van de afd. Dijkversterkin gen). Zij verwezen naar het verslag van de vergadering met belangheb benden medio midden juli gehouden. (Red.). Een voordeel boven de uiteenzet tingen van de vorige keer was, dat men nu van het Bureau Dijkverster kingen een serie fraaie dia's had meegebracht, zodat minutieus kon worden uiteengezet hoe men elke draai in de dijk zal gaan behande len. Enige vrees, bestond voor schade aan de huizen van langs de Stein- straat wonenden als men damwand gaat heien aan en op de dijk, langs het water. Deze vrees kon worden weggenomen, terwijl enige schade (maar die wordt niet verwacht) als zij al zou ontstaan zal worden ver goed. Met foto's voor en na het hei werk kan deze eventuele schade worden nagegaan. Belangengroep Oost De voornaamste opponent legen het dijkversterkingsplan, van ir. P. H. van der Weele, was de voorzitter van de Belangengroep Oost, zijn naamgenoot de heer G. van der Weele. Deze geloofde niet veel van de uiteenzettingen van ir. Van der Weele, althans hij bestempelde dc plannen van het Bureau Dijkver sterking als onvoldoende, ondoor dacht en bekrompen. Hij kon niet begrijpen, dat men niet de voorkeur gaf, aan een ander en beter plan (door hemzelf inge diend) dat niet alleen veiligheid ver schaft aan de bewoners, veel meer en beter dan het plan dat men nu in uitvoering wil gaan nemen. Lozingen op de Oosterschelde Het Tweede-Kamerlid mevrouw Lambers (D'66) heeft het oordeel ge vraagd van minister Westerterp van verkeer en waterstaat over de lozin gen van het bedrijf van General Electrics te Bergen op Zoom op de Oosterschelde. Het R.I.Z.A.. het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater deelde dezer dagen mee van oordeel te zijn, dat het bedrijf toestemming moet verkrijgen voor dagelijkse lozing van vier miljoen liter ketel- en koelwater, waarin ook chemicaliën voorkomen, op de Oos terschelde. Gevraagd is er op welke gronden het oordeel van het R.I.Z.A. geba seerd is. RENESSE Concert Brassband Rotterdam Woensdagavond 3 augustus speelde de Brassband Rotterdam onder lei ding van Marinus Jansen in dc her vormde kerk van Rcncssc in het ka der van dc reeks bijzondere diens- Dat door het plan andermans eigendoms rechten worden aange tast noemde de voorzitter van de Be langenvereniging helemaal ontoe laatbaar; zijn plan geeft bovendien ruimte aan de machinefabrieken. Dijkgraaf Geluk noemde enkele voordelen op van het plan dat on derhanden genomen gaat worden, waarbij het er vooral op aankomt, dat de bevolking in een zo kort mo gelijke tijd, beveiligd zal zijn tegen de zee en het stormgeweld. Uitvoe ring van het plan waarop de heer Van der Weele doelde zou niet alleen enorm veel meer kosten, maar zou ook uitstel van de dijkverbetering betekenen, daar dit een zaak is van diverse ministeries. ten, die gedurende het toeristensei zoen worden gehouden. De Brass band Rotterdam, die tot een van dc fopbands in ons land gerekend mag worden, maakte zyn reputatie volle dig waar. Nadat de avond was geopend dooi de heer J. H. Blom, die een volle kerk kon verwelkomen bracht de band een gevarieerd programma, dat bij talrijke publiek volledig aan sloeg. Naast een gedragen melodie als „AU through the night" kon men ook een ritmische pasodobble als de ..Spanish gipsy dance" beluisteren. Ook kreeg men enkele solo's voorge schoteld. Zo speelde Gerrit v. d. Meer een bughelsolo in Arioso and Caprice van Hamner en Jaap Ever wijn soleerde op cornet in Aleluah van Mozart. Hoogtepunten waren ongetwijfeld De Hongaarse Dans en 5 en 6 van Brahms, de Prelude van Racfimani- noff en Choral and rock out van Ted Huggens. Alle gespeelde nummers werden aangekondigd en toegelicht door de heer J. H. Blom. Nadat hij de aanwezigen attent had gemaakt op de laatste bijzondere dienst van het seizoen, die onder de titel Finale op woensdag 10 augustus zal worden gehouden en waaraan zal worden meegewerkt door Jan van Dijk or gel, Kora Kruis viool en Kitty Don ker sopraan, speelde de Brassband Rotterdam als laatste nummer Mexi can Shuffle. Het publiek toonde zijn waarde ring met een staande ovatie, waarop de band als toegift de herkennings melodie speelde van de Engelse comedyserie Dad's Army („Daar ko men de schutters"). Dat deze geste aansloeg bij de aanwezigen bleek uit het feit dat er tijdens het nummer enthousiast werd meegeklapt. Geslaagd Aan de M.T.S. te Vlissingen slaag de voor het diploma Elektrotechniek, de heer V. Th. Wandel. BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New Vork overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uw reis- en euro cheques, uw reisverzekering en al uw 0 vreemde valuta bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank Zonnehuizen in 1980 ROTTERDAM, -l-S. In 1080 kan zonne-energie by nieuwe woningen op een financieel aantrekkelijk basis worden toegepast. Dit staat in een rap port van het Bouwcentrum in Rotterdam, dat gaat over in Oss gebouwde „zonnehuizen", het eerste woningbouwprojekt in ons land, waarbij gebruik is gemaakt van zonne-energie voor verwarming, ventilatie en warmwatervoorziening. Op initiatief van het Bouw centrum is in 1974 in Oss be gonnen met de o-htiuikkeling van dit projekt, waarbij de energiebeperkende maatrege len in hoofdzaak zijn: betere thermische isolatie, tochtaf- sluitïng bij beweegbare ramen, gekontroleerde ventilatie, een verwarmingsinstallatie, die snelreageert op wijzigingen in de warmtebehoefte en een doelmatig gebruik van zonne warmte. Hoewel de bijdrage van de zon in de warmtebehoefte van de woningen betrekkelijk be scheiden is, heeft dit projekt bewezen, dat het in ons land mogelijk moet zijn in 1980 en later nieuw te bouwen wonin gen te voorzien van zonnekol- lektoren. OUWERKERK Oud papier Morgen, zaterdag 6 augustus, wordt door S.V.O.W.K. weer oud papier op gehaald. Gebundeld gereed gezet, be vordert een snelle afvoer. BRUINISSE In memoriam A. Kik Fzn In het Zweedse Rode Kruis te Zie- rikzee, waar-in hij enkele dagen te voren was opgenomen, overleed op 68-jarige leeftijd de heer A. Kik Fz. De heer Kik was bijna 40 jaar- werkzaam als ambtenaar ter secre tarie te Bruinisse (afd. Sociale Za ken) en als zodanig een bekende persoonlijkheid. Gedurende de tijd, dat hij op het gemeentehuis werkzaam was, heeft hij vele mensen geholpen bij het in vullen van diverse formulieren, en stond hij zijn „cliëntèle" met raad en daad terzijde. Ook in het maatschap pelijk leven van Bruinisse beklede hij enkele bestuursfunkties. DEN HAAG. Nederlandse deskun digen die op staatskosten naar ont wikkelingslanden worden gezonden, zullen voortaan minder geld in han den krijgen. Maar de arbeidsvoor waarden van de 900 Nederlandse deskundigen die thans in de derde wereld werkzaam zijn blijven onge wijzigd tof. hun contract (uiterlijk 1 januari 1979) afloopt. DEN HAAG. 4-8. Hel ministerie van economische zaken is nog niet overtuigd van de noodzaak dat een pakje sigaretten op korte termijn tien cent duurder moet worden. Volgens een woordvoerder van hel ministerie hebben de sigarettenfa- brikant en -handelaren zich aange meld voor een prijsverhoging van tien cent per pakje. Als argument voeren zij aan dat de grondstoffen duurder zijn geworden. Hoewel de sigai-etlen sinds najaar 1975 niet meer in prijs zijn ver hoogd, moeten de fabrikanten, vol gens de woordvoerder, wel met harde argumenten komen wil de prijsverhoging doorgaan. Binnenkort wordt de kwestie op het ministerie besproken, aldus de woordvoerder. DEN HELDER, 4-8. Het Neder landse fregat Isaac Swcers heeft donderdagmiddag assistentie ver leend aan de Britse hektrawlcr Sherry Burton, die 210 mjjl noord west van Den Helder in moeilijkhe den was geraakt. Dit heeft de marine meegedeeld. De Isaac Sweers, die dienst doet als schip van de wacht, ving rond half twaalf noodsignalen op waaruit bleek dat de trawler moeilijk water maak te. Na aankomst op de opgegeven po sitie - tegen half drie werd de Sherry Burton langszij genomen en begon de fregatbemanning met het leeg pompen van de hektrawler. DEN HAAG, 4-8. Dc helft van zelfstandigen cn loontrekkende» met een inkomen van meer dan 1.700 gulden netto per maand vindt, dat lagere inkomens omhoog moeten ten koste van dc hogere als er geen ruim te is voor een algemene inkomens stijging. cn wil zelf gelijk blijven. Dat is een tendens, die naar vo ren is gekomen uit een steekproef onder 755 mensen naar dc beleving van inkomensverschillen, die de rijksuniversiteit in Utrecht heeft uitgevoerd in opdracht van hel mi nisterie van sociale zaken. Het on derzoek is niet representatief voor het hele of een deel van de Neder landse bevolking, aldus een woord voerder van sociale zaken. Maar vijftien procent van de ondervraag de loontrekkenden en elf procent van zelfstandigen in deze inkomens groep heeft, er geen bezwaar tegen zelf in inkomen achteruit Ie gaan. UTRECHT, 4-8. De Commissie ver strekkingen van de Ziekenfondsraad is momenteel bezig met een herwaar dering van dc ziekenfondsverstrek kingen met betrekking tot de kunst en hulpmiddelen. Hieronder vallen onder meer: brilleglazen, allerlei soorten prothesen, gehoorapparaten, orthopedische schoenen en anti-con- eeptiemiddelen. Gedacht wordt onder meer aan een verhoging van de vergoeding aan de verzekerde, zodat deze meer aange past wordt aan het huidige prüspü'I* Daarnaast wil men het verstrekkin genpakket kunst- en hulpmiddelen onderbrengen onder de A.W.B.Z. (Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten), zodat in principe iedere Neder lander ervoor in aanmerking komt. AMSTERDAM, 4-8. Tweederde deel van de Nederlanders (67 pro cent) zou volgens een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (N.I.P.O.) in het ko mend jaar genoegen willen nemen met „alleen prijscompensatie". Twee en vier jaar geleden waren de per centages resp. 65 cn 62. Geen loonsverhoging maar gedeel telijke prijscompensatie zou aan vaardbaar zijn voor 60 procent van de ondervraagden en 36 procent zou geen loonsverhoging en ook geen prijscompensatie aanvaardbaar vin den. Ook de aantallen van deze laat ste groepen zijn in vergelijking tot het onderzoek van twee jaar geleden met enkele procenten gestegen. Van degenen die voorstander wa ren van alleen prijscompensatie stemden 71 procent P.v.d.A., 69 pro cent ClD.A., 68 procent D'66 en 59 procent V.V.D. Van hen die geen en kele verhoging zouden willen, stem den 55 procent D'66, 46 procent V.V.D.38 procent C.D.A. en 32 pro cent P.v.d.A., aldus de N.I.P.O.-en- quete. AMSTERDAM, 3-8. Niet geïntimi deerd door een op hem gericht pi stool, heeft de 47-jarige Amsterdam se sigarenwinkelier J. W. Castelijns woensdagmiddag twee overvallers op dc vlucht gejaagd. Nadat het tweetal tegen zes uur zijn zaak in de Roelof Havtstraat was binnengestapt bedreigde een van hen de winkelier met het vuurwapen. De heer Castelijns viel de man on middellijk aan en werkte hem al vechtend de zaak uit. De andere overvaller, die aanvankelijk de deur op slot had gedaan, was inmiddels gevlucht. Tijdens de vechtpartij kreeg de winkelier enige klappen met het pistool, waardoor hij ver wondingen aan het hoofd opliep. Zijn vrouw kon de overvaller het wapen afnemen. Even opletten BRUINISSE, 4-8. De Stoot polder. (samen met de polder Bruinisse) het waterschap Bruinisse vormend, wordt in de volksmond, het nieuwe landje genoemd. Wellicht is dit een overblijfsel van wat by de inpolde ring het nieuwe land (bjj de mee stoot) werd genoemd (17e eeuw). Maar de officiële naam is Stoof- polder. Nu bestaat er in Schouwen- Duiveland nog een polder die offi cieel Nieuwlandpolder heet. In de vooroever van de Nieuw landpolder (bij Zierikzee) mogen wormen worden gespit; langs de vooroever van het Nieuwlandje dus de Stoofpolder bij Bruinisse mag dit absoluut niet. De gebroeders Kik Gz. (WR. 103) worden er het slachtoffer van. Zij hebben als mosselhandelaar, daar hun verwaterperceel. De daar aan wezig zijnde (gereed staande mosse len) zijn bestemd voor het voorzien van de diverse markten, waar zij met hun mosselkraam staan, of voor eventueel andere bestellingen. Er mag daarover geen misverstand bestaan. Op de slikken voor de Stoofpolder, mag niet naar wormen of zagers worden gespit, in de voor oever van Bruinisse. Al of niet voor gewende excuses, dat men toch voor do Nieuwlandpolder wormen mag spitten, kunnen niet blijvend wor den getolereerd. De schade aan de mosselpercelen die door zagerspil- ters of pierenstekers wordt veroor zaakt beloopt al gauw enkele dui zenden guldens. NYONS (Zwitserland), 4-8. Er be staat in de wereld een wijnoverschot van niet minder dan 30 miljóen hec toliter. In de afgelopen 10 jaar is de produktie bijna 25 proeent meer ge stegen dan het verbruik. Dit is don derdag meegedeeld op het jaarlijks congres van het internationale wijn- bureau in de Zwitserse plaats Nyons. Aan dc bijeenkomst nemen onge veer 350 deskundigen deel uit 29 landen. Alle grote wijnlanden zijn vertegenwoordigd behalve de Ver enigde Staten cn Algerije. KATWIJK, 4-8. Een 14-jarig meis je uit Katwijk heeft donderdag be kend dc 9-jarige Ali Isik met een broodmes te hebben doodgestoken. Volgens het meisje gebeurde dit per ongeluk tijdens een stoeipartij. Het Turkse jongetje kwam wel vaker bij haar over de vloer. Ook de broer van het meisje, de 22-jarige fabrieksar beider H. W. van S., is aangehouden. Hij wordt van medeplichtigheid ver dacht. De vader van het tweetal, hoofdbewoner van de flat in de As terstraat, in de kelder waarvan het lijk werd gevonden, is op vrije voe ten gesteld. Hij 'heeft volgens de po litie niets van de zaak geweten. Het meisje zowel als haar broer waren eerder wegens vermogensdelicten met de politie in aanraking geweest. Baby mammoet ontdooid LENINGRAD, 4-8. Russische ge leerden hebben donderdag een jonge mammoet laten ontdooien die on langs in Siberië werd ontdekt. Vol gens hen verkeert het dier dat 10.000 jaar geleden moet hebben geleefd, in goede staat waarbij zelfs de klein ste details, van de bouw van de kop, de romp, de poten en de tekening van de huid goed zijn bewaard. Volgens het persbureau Tass ver klaarde prof. Nikolai Ver es ja gin dat een speciale kommissie een gedetail leerd plan voor het bëstuderen van de kleine mammoet heeft opgesteld. Haar bevindingen zullen Ier kennis van buitenlandse geleerden worden gebracht. BEIROET LONDEN ROME, 4-8. De Sowjet-Unie brengt met vracht vliegtuigen tanks, luchtafweerge schut, anti-tankwapens en zware ar tillerie over naar Ethiopië, dat wordt bedreigd door oprukkende afschei dingsbewegingen in Ogaden en Eri trea: Volgens Afrikaanse zegslieden in Beiroet zijn alleen al in de eerste week van juli 13 Sowjet-vrachtvlieg- tuigen geland op de luchtmachtbasis bij Addis Abeba. omroeren Zo nodig wemig water toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten als binnen o m. houtrot her stellen. betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf Uitvlakken traptreden of vloeren. Afdichten lek balkon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen Herstel natuursteen, keramiek, antiek Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder deksel van pot en emmer 0.6kg 1 kg 2kg 5kg 15kg ƒ6.10 ƒ9.45 ƒ16.80 ƒ33.25 ƒ74,25 Gratis adviesblad over (opneembaar) leggen van plavuizen op houten vloer Bel of schrijf producent Fijnzand bv Hilversum, 035-47547 (4 lijnen). Nieuw voor oud BURGHSLUIS, 4-8. Ccbcco Zuidwest heeft op het eigen terrein aan dc Meeldijk, een nieuwe, moderne weegbrug laten bouwen, die dc weegbrug van dc gemeente Wcstcrschouwcn vervangt. Laatstgenoemde brug stond aan het haventje van Burghsluis cn moest - als eerder gemeld - verdwijnen als gevolg van dc dijkverzwaring in deze scktor. De nieuwe weegbrug is gesitueerd vlak bij de bedrijfsgebouwen, het geen als een efficiënte plaats kan worden aangemerkt. De weegbrug op die plaats vormt bijdrage tot de mogelijkheid van een zo groot, mo gelijke service-verlening. De bouw van de brug kwam recentelijk ge reed en de eerste partijen van de nieuwe oogst zijn er inmiddels op gewogen. Wat betreft CEBECO kan de nieuwe weegbrug ook voor der den ter beschikking staan. „DOE HET ZELF" - VAN ZOEST St Domusstraat 43 Zierikzee - Telefoon (01110) 3395 DEN HAAG. De Katholieke On- derwijs-Vereniging (K.O.V.) streeft naar democratisering van schoolbe sturen. Ze heeft in haar werkpro gram opgenomen, dat leerkrachten en ouders en/of leerlingen in de be sturen dienen te zijn vertegenwoor digd, evenals kerk en maatschappij. DEN HAAG, 4-8. Het „besluit bestrijding iepeziekte" van minister mr. A. van der Stee van landbouw en vissery is donderdag in werking getreden. Gcbruiksgerechtigden van terreinen kunnen nu. als zc niet vrijwillig willen meewerken, ver plicht worden tot het opruimen van bomen en struiken die gevaar ople veren voor verspreiding van de icpc- zicktc. De gemeenten zullen zo veel mo gelijk bij de bestrijding worden be trokken, met name bij de opsporing ban iepeziekte in de bebouwde kom. Gedurende de komende septem bermaand geldt het verbod, gevelde iepen of delen daarvan voorhanden of in voorraad te hebben of te ver voeren. In de komende jaren zal dit verbod in de maanden april tot en met september van kracht zijn. Het geldt niet voor geheel ontschorst hout, hout dat in stukjes van min der dan vier centimeter en hout dal geheel onder water wordt gehouden. Met deze maatregelen hoopt de bewindsman de iepespintkever. overbrenger van de schimmel die de voor de iepen fatale ziekte over brengt, in zijn ontwikkeling te stui ten. Dc nieuwe CEBECO-weegbrug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) I I KIT A «vV-;\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3