Werkkommisie om Geneefse konferentie voor te bereiden Den Uyls belastingplan valt slecht bij CDA PLAN(NEN) Om snelle(re) verhoging aardgasprijs Water voor de woestijn? Tinoccfuo Verton's Schoenen 2 Vance klaar in Syrië Engelse rókkenknipper Hond mishandeld De kabinetsformatie schoenen goed hè Verpleegkundige aan universiteit? Meubelen zijn statussymbool De artsen en de ziekenfondsen Drugvoorlichting aan scholieren Kind opgehangen bij „spelletje" AGENDA VIER Schouwen-Duiveland in het alge meen en Zierikzee in het bijzonder is - noem het maar zo - opgeschrikt door de plannen van een ontwikke lingsmaatschappij ten aanzien van veerhaven ..De Val" en de nabij 8e" legen Galgepolder. „De Val" zou worden omgetoverd tot jachthaven (50Q ligplaatsen) en er zou bebou wing komen langs de Oosterscheid en nog wel in vier bouwlagen, tot een totaal van 200 plus 100 wonin gen. Premature aanzetten tot de verwe zenlijking zouden later ingepast kunnen worden in de totaalconcep tie en terecht vraagt het Zeeuws Coördinatieorgaan hoe dat allemaal wel kan. want een inrichtingsschets Oosterschelde ontbreekt en niets staat vast. Dat is juist, want op één der laatste raadsvergaderingen van Zierikzee, is deze hele problematiek - vrij uitvoerig zelfs - aan de orde geweest. Van een ontwikkelingsplan als boven vernoemd, werd toen niet gergpt. maar er kwamen wel princi piële diskussies over hoe het daar allemaal moet en niet moet in die hoek in de toekomst. Duidelijk werd onderstreept, dat van bebomying langs de Oosterschelde nimmer spra ke kan zijn. Enkele „dienstgebou wen" rond of bij de haven „De Val" werden wel genoemd als mogelijk heid maar zelfs ten aanzien hiervan was er in de raad geen eenstemmig- Zou nu - één vraag een ontwik heid. kelingsmaatschappij helemaal niet op de hoogte zijn van het „geestelijk klimaat" rond deze kwestie, op het moment dat de plannenmakers en tekenaars van start gaan? Of is dat een soort gedram van: „We begin nen alvast maar en zien dan wel?", waardoor er onwillekeurig toch wat druk uitgeoefend in een bepaalde richting? Niemand kan het antwoord geven, maar Zeeland in het algemeen en de regio in het bijzonder is waak zaam geworden. De Provinciale Pla nologische Dienst heeft zijn veto al uitgesproken over het papieren plan en (uiteraard) is ook het Waterschap Schouwen-Duiveland tegen. Het weet maar al te goed wat bouwsels op of bij zee werende dijken kunnen betekenen. Maar men ziet intussen maar; ha ven, Scheldedjjk, aanwezigheid van Zeelandbrug en uitzicht op die brug, schoon, water; enfin een sfeer om „er van alles mee te doen", maar men myet het wel mooi zo laten, wil niet later het grote uithuilen uil barsten, zonder nieuw beginnen, want dat kan dan niet meer. DAMASCUS, 4-8. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance beeft donderdag zijn be sprekingen met president Hafez El-Assad van Syrië in Damascus beëindigd. Tot de belangrijkste agendapunten behoorde liet door de Verenigde Sta ten en Egypte geopperde en door Israël bijgevallen voorstel, een Israelisch- Arabische werkcommissie een nieuwe conferentie over het Midden-Oosten in Genève te laten voorbereiden. DEN HAAG, 4-8. Premier Den Uyl vindt dat er argumenten zijn om spoed te betrachten bij het optrek ken van de prijs van het aardgas tot de pr\js van olie. Dit heeft drs. Den Uyl donderdag laten blijken op zijn wekelijkse perscönf eren tie. Geruime tijd geleden reeds viel de beslissing de aardgasprijs in fasen op te trekken tot de olieprijs. Enke le verhogingen hebben reeds plaats gevonden. Nu evenwel gebleken is, dat er „slordig" met energie wordt omgesprongen en het energiege bruik te hoog blijft, zal er spoed be tracht moeten worden met de aard gasprijsverhogingen, aldus drs. Den Uyl. „Het gaat dan niet om het ver krijgen van meer financiële midde len, maar om het verminderen van het energiegebruik". CAIRO, 4-8. Westduitse en Egyp tische deskundigen hebben donder dag tijdens beraad in Cairo besloten tot de vorming van een Duits-Egyp tische werkgroep die de bestudering van de mogelijkheden voor uitvoe ring van het zogenaamde Kattara- project moet voortzetten. Dat is een plan, enige jaren geleden ontstaan, voor bevloeiïng van een deel van het westelijke woestijngebied van Egyp te met water uit de Middellandse zee. Een zegsman voor president As sad deelde mee dat de besprekingen met Vance in elk geval in een harte lijke sfeer hadden plaatsgehad. Van Syrische zijde is erop gewe zen dat Israël als inleiding op vrede in het Midden-Oosten, de bezette Arabische gebieden moet ontruimen en.de Palestijnen „in hun recht her stellen". Minister Vance zei tegen journa listen dat de betrekkingen met Syrië goed zijn. Waaier van problemen" Met Assad is een hele waaier van problemen onder de loep genomen. Er zijn nog verschillen van mening over enkele kwesties. Waarnemers lezen hierin dat Vance met zijn werkkommissievoorslel weinig LONDEN, 4-8. In Louden is don derdag een 23-jarige man voorge leid die er een gewoonte van had ge maakt in de treinen van de onder grondse rokken van vrouwen open te knippen. Hij had zich de bijnaam „The Phantom Slasher" verworven. Voor de rechtbank werd vastge steld dat Graham Carter zestien slachtoffers had gemaakt, die allen uit de trein de straat waren opge gaan met meer vertoon van hun charmes d^in in de bedoeling had gelegen toen zij van huis gegaan waren. De rokkenknipper was tenslotte op heterdaad betrapt toen hij ach ter een vrouw op de roltrap stond. Carter blijft tot aan zijn berecfa--^ ting in voorarrest, tenzij hij er 50 pond sterling borgsom voor over heeft. Intussen wordt een psychia trisch rapport over hem opgesteld. weerklank bij Assad gevonden heeft. In Damascus verluidde donderdag uit welingelichte kringen dat Assad en de Libanese president Elias Sar ins, versterking van het aantal V.N.- vvaarnemers of legering van V.N.- blauwhelmen in het zuiden van Li banon, afwijzen. President Anwar Sadat van Egypte had zich in zijn onderhoud met minister Vance daar voorstander van getoond. De Amerikaanse minister reist vrijdag door naar Jordanië, vierde aanlegplaats op zijn huidige pendel door het Midden-Oosten. Wegvliegend gas UTRECHT, 4-8. Sierrekun- digen uit Utrecht hebben sa men met kollega's uil hel Amerikaanse Princeton ont dekt, dat de ster Tau Scorpii, een hete ster in het sterre- beeld „De Schorpioen", jaar lijks' ongeveer zeventig triljoen ton materiaal verliest. Dat is in enkele tientallen jaren evenveel materie als de gehe le aarde omval. Vergeleken met de grote massa van de ster zelf is dit verlies echter nauwelijks merkbaar. Allang is bekend dat som mige sterren gaswolken uil stoten en daardoor steeds lich ter worden. De geleerden uit Utrecht en Princeton hebben dit verschijnsel nu in detail onderzocht bij Toil Scorpii. Ze maakten daarbij gebruik van nieuwe metingen, verkregen met de grote Amerikaanse satelliet Corpernicus. De on derzochte ster heeft een op- pervlaktelemperatuur van on- veer 30.000 graden en is onge veer vijf mtal zo omvangrijk als de zon. TEXEL, 4-8. De Rijkspolitie op Texel heeft proces-verbaal opge maakt tegen een bewoner uit Den Burg wegens ernstige dierenmishan deling. De dader, geen onbekende van de politie heeft een jonge hond de strot afgesneden, het dier vervol gens in plastic gewikkeld en begra ven. Hij beweerde dit 'te hebben ge daan omdat de hond aan schurft zou ljjden. Eén dierenarts echter' heeft geconstateerd dat) het. dier kernge zond is geweest. Gaze nu passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 UTRECHT, 4-8. Er moeten zo spoedig mogelijk eén of meer uni versitaire instituten voor verpleeg kunde komen, met een opleiding in aansluiting op H.B.O.-niveau en met een volledige doctoraalopleiding. Deze aanbeveling doet een werk groep bestaande uit deskundigen van de hoofdafdeling medische be roepen en opleidingen van het mi nisterie van volksgezondheid en van de geneeskundige hoofdinspectie van do volksgezondheid en geestelijke volksgezondheid. BILTHOVEN, 4-8. Meubelen zijn kennelijk statussymbolen en de bo dragen. die de Nederlander er ge middeld voor uitgeeft, stijgen duide lijk. Dit heeft het Centraal Bureau voor Woninginrichtings- en Meubilcrings- bedrijven (met ruim 2.000 leden de grootste ondernemersorganisatie in deze branche) geconcludeerd in zijn jaarverslag over 1976, dat een rede lijk goed jaar wordt genoemd. DEN HAAG, 4-8. Het belastingplan van formateur Den Uyl is slecht gevallen bij de C.D.A.-fraktie in de tweede kamer. Fraktievoorzitter Van Agt zei donderdagavond, na afloop van zyn gesprek met de formateur, dat het „zo niet noodzakelijk, dan toch in hoge mate ge wenst" is dat dit plan helemaal wordt achterwege gelaten. In de beleidsvoor stellen van de formateur wordt uitgegaan van een belastingdrukverzwaring tot 1 miljard. Het belastingplan is één van de punten van kritiek van het C.D.A. DEN HAAG. De kabinetsformateur ontving op het departement van al gemene zaken aan het Binnenhof, de fraktievoorzitters van P.v.d.A., C.D.A. en D'G6 met hun financieel- ekonomische experts. op de voorstellen van de formateur. Reeds eerder had de fractie „aan zienlijke twijfel" uitgesproken over de haalbaarheid van de - volgens Van Agt - zo-vergaande en zo-opti mistische veronderstelling en van de formateur met betrekking tot de be-» perking gedurende een aantal jaren van de incidentele loonstijgingen. „Onze twijfel splitst zich hierop toe. maar blijft -niet hiertoe beperkt", al dus Van Agt. Beleidsmaatregelen In een toelichting bepleitte hij an dermaal het gereed hebben van aan vullende beleidsmaatregelen als in de nabije toekomst mocht blijken dat de plannen van de formateur voor het te voeren inkomensbeleid in de komende kabinetsperiode niet „haal baar" zouden zijn. Naast beperking van de incidentele loonstijging wordt, er in deze plannen van uitgegaan dat gedurende twee jaren geen initiële contractloonsverbetering plaats vin den. Volgens de C.D.A.-fractievoor- zitter is het noodzakelijk dat er een aanvullend beleid „op de plank" komt, dat voorziet in extra bezuini gingen tot een bedrag van 3 a 4 mil jard. Ook meent Van Agt dat - zo nodig - reeds volgend jaar die extra bezuinigingen (of althans een deel ervan) moeten worden bereikt. JAKARTA. In Pasar Minggu, een buitenwijk van Jakarta, zijn in de afgelopen twee dagen 36 mensen, voor het merendeel kinderen, aan de cholera bezweken. UTRECHT. 4-8. Zolang de gemid delde praktijkomvang van de huis artsen niet beneden de 2600 patiën ten zit, valt er met de ziekenfondsen niet te praten over een verlaging van de rekenpraktijknorm. Over hel algemeen hebben de artsen meer dan 2600 fondspatiënten. Er zijn zelfs mammoetpraktijken met vier- a vijfduizend patiënten en daar moet door de L.H.V. (de Lan delijke Huisartsen Vereniging) maar eerst iets aangedaan worden, aldus drs. F. H. Werkman, secretaris van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen in een commentaar op de L.H.V.-nota' „Nieuwe Blauwdruk". LEIDEN, 4-8. Op initiatief van de G.G. en G.D. wordt met ingang van het volgend schooljaar te Leiden in het voortgezet onderwijs een drug preventieprogramma gegeven. Deze voorlichting over het gebruik van zowel soft- als harddrugs is met na me gericht op leerlingen in de leef tijd tussen 13 en 15 jaar. Het Leidse college van b. en w. heeft besloten geld beschikbaar te stellen voor do cumentatiemateriaal zoals lesboek jes en dia's. ROTTERDAM, 4-8. De 13-jarige Henri van Doimen Is donderdag avond in zijn woonplaats Rotterdam om het leven gekomen, toen hij zich tijdens een spelletje liet ophangen. Hij was met een paar jongens aan het spelen op de binnenplaats van de huishoudschool aan het Ericaplein. Zij sloegen een touw met een strop eraan over een hek en stapelden daaronder wat stenen op. Henri ging op de stenen staan en sloeg de strop om zijn nek. Of de stnen daarna zijn omgevallen of omgeschopt is nog niet bekend. Twee vriendjes hebben aan de politie verklaard dat zij „moord- je" speelden en Henri zo goed zijn adem in kon houden. Toen het even wel wat lang ging duren riepen zij om hulp. Voorbijgangers konden de jongen echter niet. meer redden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 6 en zondag 7 augustus Dokter A. W. van óeer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Fach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, lel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. „Op zondagen van 12.00-12.30 inn en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcent rum Noord, en Midden-Zeeland tel. (01106) 14444. Iedere donderdag, van IJ.45-12.45 uur. carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie brocdkolonics, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. rl. Weijdewrg. Drcisehor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 mn. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Veld naast kleuterschool 't Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. Veldje achter .,'t Kofschip". „Levend Ganzebord". 14.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling „De Rode Boekanier". Brouwershaven A.S.V. „Brouwershaven". Oud pa pier. Start wagen: 18.00 uur. Zaterdag 6 augustus Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, kindermati nee „Alice in Wonderland", 20.00 uur, filmvoorstelling „De Rode Boe kanier". 22.30 uur, nachtvoorstelling „De man van Okinawa". Burgh Hervormde Kerk. muziekavond, 20.00 uur. Brouwershaven Kinderfeestdag. Zonnemaire Oud papier, start Zuidweg, 9.00 uur. Nieuwerkerk Tent, concert „L E", Renesse. 20.00 uur. Oosterland Mobiele tent, Koninginneplein. con cert, 19.30 uur. Veere Grote Kerk, Zeeuwse koorschool. 20.00 uur. Zondag 7 augustus Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorst ;1- ling'„De Rode Boekanier". Maandag 8 augustus Cricus „Toni Boltini", terrein Delta straat (Zuidhoek), 19.45 uur. Voorkerk 19.45 uur. hervatting repe tities zangvereniging V.Z.O.S. Donderdag 11 augustus Scharen.dijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 18.30. Zaterdag 13 augustus Kerkwerve Auto-rally. Inschrijven: Ver.-gebouw 11.00-13.00 uur. Prijsuitreiking. 17.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teletoonnrs. na half zes (01110) 2938. (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Het is dan alles bij elkaar lany niet zo warm als verleden jaar, maar ik heb toch wel mooi te doen met de kabinetsformateur en de drie fraktievoorzitters, die maar einde loos zitten te vergaderen om „hob bels" te nemen en met elkaar lot overeenstemming te komen. Soms lukt dat aardig en soms weer niet en het „gemene volkwacht maar af, want wat kunnen we er verder aan doen. Het biedt intussen wel gelegenheid de vier mensen nog een wal aan dachtiger ie bekijken en men moet al aan politieke schreefgroei lijden, om niet te erkennen, dat de heer Den Uyl toch optreedt als een soort va derfiguur. Hij roept de kinderen iedere keer bij zich, als er gevaar dreigt, spreekt ze dan bemoedigend toe, maar - ja, dat komt in de beste gezinnen voor - helpen doet het niet altijd. De heer Van Thijn is - naar mijn smaak - nogal dominant door zijn uitbundige haardos. Wat een berg haar heeft zo'n man. In kombinatie met een stevige bril, geeft dat iets sterks aan hel geheel, extra ge-ac- centueerd door zijn stem, even chique als mannelijk. De heer Terlouw is vast nog de zelfde als destijds „op de H.B.S." Natuurlijk tiltijd goede cijfertjes, ook voor de moeilijke vakken en zaten zijn klasgenoten al te snakken naar de Willy's en Nellie's, hij kon ze altijd gemakkelijk krijge.n om samen som men te maken of hand in hand voor de het bos te lopen. Zo moet dat wel geweest zijn. De heer Van Agt wekt dezerzijds verbazing over zijn hang naar ijs- ko's. Talrijke foto's heeft het A.N.P. al afgescheiden, waarop de C.D.A.- leidcr de forse neus verborgen ach ter een loeierd van een ijshoorn. Hij deelt ook ijsjes uit en dat roept wel psychologische vragen op. Is hij zo ijskoud? Dat kan toch niet met al dat Limburgse bloed in de aderen. Hoc ook, de vier sjouwen wat af en telkens stam er weer een mav klaar, die rap de heren een mikro- foon onder de neus duwt. Moeten ze weer vertellen, hor het gaat en of ze elkaar aardig vinden en hop aardig dan wel. We weten het natuurlijk niet pre cies; misschien wel heel aardig of helemaal niet aardig, maar op een gegeven moment ga ik toch vlug kij ken naar een aan dc einder met vol groen afgezet, geel graanveld in de ondergaande zon. Dat kan zo onwer kelijk prachtig zijn, maar dc combi nes razen alweer over het land en om het nog te zien, is haast geboden. Als „de vier" ook eens een uurtje zoudcu uittrekken voor zo'n mini- expedic. '1 Zon misschien best hel pen! SCIllERElLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2