ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Wapens stromen naar Afrika STAAT DER NEDERLANDEN Isolement Zuid-Molukkers in Bovensmilde Marsmannetjes verstaan Spaans VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te ELLEMEET Man doodt echtgenote en drie kinderen 7 BLIK DOOR .HET WERELD Vierspannen door de Kempen Ernstig zedenmisdrijf Man dood in cel 1 En nog altijd hasj in Zeeland Verbod haringvisserij Postdief gepakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE non^rd., 4 augustus 1977 Mr. 22143 Advertentie Het gaat niet goed niet het Ethio- pisch bewind. In Erithrea ten noor den van de hoofdstad Addis Abeba wordt nu voor de zoveelste maal de finitief een eind gemaakt aan een kennelijk niet uit te roeien verzet. En in Ogaden, de oostelijke provin cie, moeten de rebellen in de laatste maanden een honderd plaatsen ver overd hebben op de regeringstroe pen. Het zijn geen gebeurtenissen die veel vertrouwen wekken in de merkwaardig talrijke boerenmilitie die dictator Megistu met grote ophef aan het volk - en aan de wereld - heeft getoond. De vooruitzichten voor de verdere strijd zijn al even min bemoedigend, nu Somalië voor het eerst heeft toegegeven dat het ook enigszins betrokken is bij de ge vechten: een aantal straaljagers van de Ethiopische luchtmacht zou zijn neergehaald. Dat moet dan gebeurd zijn boven Somatisch gebied, maar of men hier zo nauw kijkt met de grens door de woestijn is zeer de vraag. Somalië erkent trouwens dat het de rebellen in Ogaden steun ver leent „op de manier zoals dat onder Afrikaanse staten de gewoonte is". Met andere woorden: op alle moge lijke manieren. Waarbij men mag aantekenen dat Somalië sinds het in 1960 onafhankelijk werd altijd al het gebied van Oganden heeft opgeëist, omdat het een gebied was waar So- maliërs woonden en geen Ethiopiërs. Alleen, voor de generaals aan de re volutie begonnen wist keizer Haile Selassie de zaak aardig in te tomen. Het merkwaardige is dat de Ethio pische generaals indertijd op een voorbeeldige manier langzaam maar zeker het keizerlijke gezag uitholden voor ze hem afzetten. Het leek er toen op dat zij het alleenheersen door de vorst wilden vervangen door iets wat althans enige volksinvloed garandeerde. Die volksinvloed zou dan ook een eind kunnen maken aan de Erithrese opstand door de bevol king daar althans enig zelfbestuur te gunnen. Dit kan wel de bedoeling zijn geweest maar het draaide erop uit dat het militaire bewind nog meer in de vechterij verstrikt raakte dan vroeger de keizer. Gelijkertijd werd het bewind hoe langer hoe marxistischer. De Amerikaanse vrienden werden al snel imperialis tische onderdrukkers genoemd en Cubanen en Russen werden inge haald als vrienden. Riskant Die Cubanen en Russen waren al lang bezig de vriendschap van de Somaliërs ook te verwerven, waarbij het stichten van bases voor de Rus sische strijdkrachten uiteraard mee speelde. Castro en later Russische delegaties hebben niet kunnen voor komen dat deze twee naar links zwenkende Afrikaanse landen broe derschap sloten. De nieuwste Ont wikkeling is nu dat de Amerikanen aan Somalië wapens aanbieden en Saoedi-Arabië ook met de geldbui del rammelt om sympathie te wek ken. Waarschijnlijk niet helemaal vergeefs want de Somaliërs zouden het niet kunnen waarderen dat hun broeders in Ogaden met Russisch oorlogstuig worden uitgeroeid. Het betekent ook dat de VS Ethiopië eigenlijk al hebben afgesschreven, wat overigens niet hoeft te beteke nen dat ze nu zo erg dol zijn op de Somaliërs - die zijn alleen onder de huidige omstandigheden nuttiger voor de Russen met hun kust en daarom bij. voorkeur los te weken. Toch zullen de Somaliërs niet zonder meer van het Russische naar het Amerikaanse kamp overlopen - het marxistische bewind zit er te stevig in het zadel. En als, het erop aan komt hebben de Somaliërs ook nog enig gebied op te eisen van Kenia, een oude vriend van de VS. Dat kan dus nog ongenoegen geven. De Amerikaanse wapenaanbiedin gen betreffen trouwens niet alleen Somalië. Soedan en Egypte is ook het een en ander toegedacht, voor een goed deel met financiële hulp van Saoedi-Arabië. Dit in samen hang met Tsjaad dat eveneens wa pens uit Amerika kan krijgen. En het enige wat Tsjaad ermee kan doen is vechten tegen de Libiërs die het noorden des lands hebben bezet voor het geval daar genoeg uranium gedolven kan worden om Khadaffix in de kernwereld een rol te laten spelen. Khadaffi is tussen haakjes de man die al jaren aanbiedt goed te betalen als men hem een kernbom wil leveren - ook met zo'n prettig idee zeker niet voor de VS. En die hebben er waarschijnlijk geen be zwaar tegen als Tsjaad met steun van oude Khadaffi-haters Egypte en Soedan de wapens opnemen tegen de Libische heerser. Alleen: men kan wel wapens leve ren, maar men kan niet voorschrij ven hoe ze met mate gebruikt zul len worden. Vanuit dat oogpunt is het niet zo'n opwekkende idee dat de VS zo grootscheeps wapens naar Afrika willen sturen. BOVENSMILDE, 3-8. De Zuidmo- lukse gemeenschap in Bovensmilde heeft besloten alle relaties te ver breken met Nederlandse instanties en personen. Dit is meegedeeld in een verklaring die werd opgesteld op een vergadering van ongeveer vjjftig Zuidmolukkers uit Boven smilde. Aanleiding van het besluit is het Nederlandse beleid dat de Zuidmolukkers „eenzijdig" noemen. HEEZE, 3-8. Drie oude postkoet sen elk bespannen met vier paarden zullen zaterdag 6 augustus door de Kempen trekken. Dit in het kader van de Brabantse dag die traditie getrouw eind augustus in Heeze plaatsvindt. Het thema van die Bra bantse dag is dit jaar „Van houwen en trouwen". De postkoetsen zullen vanuit Hee ze- yi verschillende Kempendorpen affiches afleveren waarop een uit de achttiende eeuw volksprent staat afgebeeld. Op die prent wordt in 24 plaatsjes het tragi-komische verhaal verteld van Jan de Wasser, zijn vrouw'ën zijn kind. ROTTERDAM, 3-8. De Rotter damse politie zoekt een ongeveer 30-jarige man, die ervan wordt ver dacht een ernstig zedenmisdrijf te hebben gepleegd met een zevenjarig jongetje. Het kind fietste zaterdag ochtend op het fietspad van de Abram van Rijckevorselweg, toen hij door de man de struiken in werd getrokken. Volgens de politie pleeg de de man ernstige ontuchtige han delingen met het kind. HELMOND, 3-8. De 43-jarige M. van H. uit Helmond is in de nacht in een cel in het Helmondse politie bureau overleden aan een acute longontsteking. De man was maan dagavond in beschonken toestand aangetroffen op de Lithoyenseweg in Helmond en daarop ter ontnuchte ring ingesloten. Toen men om half zes dinsdagmorgen bij hem ging kij ken bleek hij te zijn óverleden. BOGOTA, 3-8. Buitenaardse wezens blijken Spaans te verstaan en radiogesprekken vanuit vlieg tuigen te kunnen ontvangen. Dit beweert althans de gezagvoer der van een Columbiaans transport vliegtuig, dat met een lading bloe men op weg was van Bogota naar Miami en boven de geheimzinnige „Driehoek van Berm.uda", berucht wegens talrijke mysterieuze ver dwijningen van schepen en vliegtui gen, kontakt kreeg met een Ufo (een ongeïdentificeerd vliegend voor werp). Volgens de vlieger, Camilo Bar rios, zag hij een rond voorwerp dat oranje en roodachtig licht tiitstraal- de. Toen hij via zijn boordradio de eventuele bemanning van het voor werp in het Spaans verzocht wat ho ger te gaan vliegen reageerde dat er onmiddellijk op. De piloot zette zijn experiment voort met hel verzoek het bewijs te leveren dat hij werd verstaan en de hoogte nu weer te verminderen. Ook dat gebeurde di- rekt. Enige tijd later was het voor werp met grote snelheid uit het ge zicht verdwenen. Advertentie Wij zoeken een slevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zerikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. J t MAINTUNOW* bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 9 augustus 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 september In 15 jaarlijkse termijnen van 15 september 1978 af vervroegde aflossing is van 15 september 1987 af mogelijk iggjjf tegen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 9 augustus 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen 15 september 1977 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing Drama te Maarssen MAARSSEN, 2-8. Een 28-jari- ge inwoner uit Maarssen heeft zich dinsdag bij de rijkspolitie gemeld met de mededeling dat hij de dag ervoor zijn echtgenote en drie kin deren om het leven heeft gebracht. MIDDELBURG, 3-8. De Zeeuwse douane heeft op een zandplaat in de Westerschelde voor de kust van Breskens opnieuw een zak hasj ge vonden van 50 kg. Volgens opper wachtmeester T. van Hekke van het rechercheteam van de Rijkspolitie in Zeeland, belast met het onderzoek naar de herkomst van de partij hasj die anderhalve week geleden op de Zeeuwse en Belgische kust aan spoelde, is de totale hoeveelheid ge vonden hasj nu opgelopen tot 4470 kg. Ondanks het natrekken van de ve le binnengekomen tips over vreem de gedragingen van schepen voor de Zeeuwse en Belgische kust, is de po litie nog niet veel verder gekomen met het onderzoek. DEN HAAG, 3-8. Minister Van dei- Stee van landbouw en visserij heeft - aangezien het ons land toegewezen haringquotum (110 ton) is opgevist - met ingang van 4 augustus een ver bod ingesteld om in de Ierse Zee op haring te vissen. Dit verbod zal gel den tot eind 1977. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie woensdagmorgen meegedeeld. DEN HAAG, 3-8. Een agent en een burger hebben in de Keppler- straat in Den Haag een postdief, de 20-jarige glazenwasser P. van de E„ kunnen grijpen waarnaar de politie de hele dag op zoek was geweest. De man had 's ochtends om tien uur op de Mient een bundel post ge stolen uit de tas van een postbode. Alle kantoren waren van de diefstal op de hoogte gesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. De AVO-Nederland. de Vereniging voor Arbeids- en Welzijnszorg voor minder-validen, zal onder het motto „Land zonder drempels" over enkele weken een grote aktie beginnen met het doel de volledige integratie van mindervali- den in de samenleving van meren deels validen tot stand te brengen. DEN HAAG. Het PvdA-knmerlid Roel hof wil van de ministers van justitie cn van binnenlandse zaken weten, of liet politie-dienst-pistool als voor de burger gevaarlijk, ver ouderd en als ondeugdelijk moet worden gekenschetst. Aanleiding tot deze vragen is een artikel in het al gemeen politieblad, waarin het dienstpistool alszodanig wordt om schreven. Volgens de rijkspolitie van Maars sen moet de vier-dubbele moord in de nacht van zondag op maandag even na twaalf uur zijn gepleegd. Over het motief bestaat nog geen enkele duidelijkheid. De man, Van O., kon nog niet werkelijk verhoord worden. De slachtoffers zijn een dertigjarige vrouw en drie meisjes van ander half, twee en vier jaar oud. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld, omdat de stoffelijke overschotten danig zijn verminkt, aldus een politie-woordvoerder. Volgens de politie van Maarssen stond het gezin Van O. in de buurt goed bekend en was er niets bekend over problemen. Klaarblijkelijk zijn er toch interne spanningen geweest de laatste tijd, aldus een politie woordvoerder. Dinsdag, bij een moei zaam eerste verhoor, maakte Van O. een labiele indruk en realiseerde hij zich nog nauwelijks wat er was ge beurd, zo zegt de politie. DEN HAAG. Het socialistisch ka merlid Roethof is teleux-gesteld over het regerings antwoord over het mo gelijk gebruik van de zogenaamde neutronenbom, een nucleair wapen dat wel op grootscheepse schaal de mensen vernietigt, maar gebouwen en opstallen hoofdzakelijk intakt laat. MADE. Het Kinderkledingbedrijf B.V. Vanor te Made (N.-Br.) is voor een groot deel afgebrand. Ook in 1975 en 1976 is het bedrijf afgebrand. De Rijkspolitie schat de schade op vijf miljoen en denkt aan brand stichting. De eigenaar A. van O. is voor verhoor meegenomen. RAAMSDONKSVEER. Groeps- kommandant I. van der Tak van de Rijkspolitie in Raamsdonksveer is bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Terwijl hij stond te wachten om een straat over te ste ken werd hij geraakt door een losge trilde plank van de laadvloer van een vrachtwagen. AMSTERDAM. Scheepswerf Vah der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel heeft 400 extra men sen nodig in verband met de recent ontvangen opdracht van de Ko ninklijke Marine voor de bouw van mijnenjagers, zo heeft de heer J. C. C. Smit, direkteur van Van der Giessen-de Noord maritime services, dinsdag op een perskonferentie in Amsterdam gezegd. DEN HAAG. Binnenkort zal een waarmerkzegel worden ingevoerd voor hondevoer. Voorlopig alleen voor droog voer. Hondenliefhebbers die gewaarmerkt voer voor hun dier kopen, zullen door het waarmerk de zekerheid hebben dat het voer vol doet aan minimumeisen wat samen stelling en kwaliteit betreft. LISSE. De beheerder van het ge meenschapscentrum 't Poelhuijs te Lisse heeft ontdekt, dat er een po ging tot brandstichting in dit houten gebouw was gedaan. Deze poging is volgens de Rijkspolitie niet de eni ge. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 6 AUGUSTUS NED. 1: Als gebruikelijk begint de NCRV haar zal e rdag middagpro gramma als volgt: Kijkdoos, een programma voor de jonge kijkertjes, De beste Karlsson van de wereld, waarin Karlsson een verwaarloosde baby redt en De reizen van Kim, waarin Katie een al te opdringerige vriendin krijgt. Voorts een Russische film over Aika de ijsbeer. In de vooravond een extra aflevering van het populaire muziekprogramma wonderland waarin niet eerder ver toonde opnamen van een concert van Ry Cooder en zijn Chicken Skin Band, uitgezonden worden. Vervol gens het eerste deel van een driede lige serie van de BBC getiteld, The world about us. In deze eerste editie wordt de lens gericht op Het leven van de Cree Indianen. Deze Cree In dianen wonen in een reservaat in de Hudson Baai en zijn er in vergelij king met veel Amerikaanse Indianen niet slecht aan toe, ze vormen een eenheid en ze hebben weinig te lij den van hoge alkoholisme- en zelf moord percentages Daarna Uitgebla zen in.Winterswijk een geva rieerd amusementsprogramma, door spekt met informatie over de Ach terhoek. Muzikale gasten zijn Dream Express, Hein Simons, Thérèse Steinmetz, Robert Kreis en Harm uit Rijssen. Na het journaal de klassie ke film La grande illusion die we gens anti-Duitse neigingen in Duits land en Italië, vervolgens wegens pro-Duitse neigingen in de geallieer de landen verboden werd. Het paci fistische karakter van deze film baarde veel opzien in de tijd dat de hele wereld zich op de oorlog voor bereidde. Jean Gabin en Pierre Fres- nay vervullen de hoofdrollen. NED. II: Na een aflevering van Black Beauty waarin een verdachte politie-agent ten tonele verschijnt, spelen Gerard van den Berg, Henri Knap, Edwin Rutten, Wim Aantjes en Conny Vink het spelletje Zo moe der zo zoon. Vervolgens een uitzen ding van een Optreden van de Chi nese acrobatengroep Tientsin, waar in opnieuw de grandioze en verba zingwekkende staaltjes acrobatiek getoond zullen worden. Er staan on der andere een diabolo-act en een balanceernummer met porselein op het programma. Daarna weer een amusementsprogramma rond de Griekse zangeres Nana Mcmskouri, die het Swingle II trio en Keith Mitchell te gast heeft. Dan de aktua- liteitenrubriek Hier en Nu gevolgd door Muzikale Meditatie, waarin twee koren uit Elburg de vocale dag sluiting verzorgen. Deze koren zijn: Het Elburgs Mannenkoor Oefening baart kunst en de Christelijke Ge mengde Zangvereniging De Lofstem. ZATERDAG 6 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Nieuws15.32 Kijk doos; 15.50 De beste Karlsson van de wereld; 16.15 De reizen ran Kim; 16.40 Aika de ijsbeer; 18.30 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Wonderland-extra; 19.25 Het leven van de Cree-lndia- nen; 20.15 Uitblazen in Winters wijk; 21.35 Journaal; 21.50 De grote illusie; 23.40 Journaal. NED. II: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 Zo moeder, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.25 Tientsin; 21.15 Nana Mouskouri; 22.00 Hier en nu; 22.40 Muzikale meditatie; 22.50 Journaal. LIESSEL. Een 86-jarige bewoner van het bejaardentehuis De Nieuwe Erve in Liessel is overleden aan de gevolgen van een kleine brand in zijn kamer. De man waarvan de naam niet bekend is gemaakt is ver moedelijk in slaap gevallen, terwijl hij een pijp rookte. mmi door HENK VAN HEESWIJK Tine is geschrokken. Ze zegt: „Jo, als je zelf ontslag neemt, krijg je geen enkele uitkering." „Zal me zwaar een zorg zijn, ik neem eerst een maand vakantie. Daarna zie ik wel weer. Ik kan het best een jaar uitzingen, als het moet. Ik zit helemaal niet om werk verle gen. Ze zullen me een getuigschrift moeten geven, daar komen ze nooit onderuit. En als ze erbij schrijven, dat ikzelf ontslag heb genomen zon der de termijn van drie maanden in acht te nemen, zal ik bij de pers en de bond eens een boekje opendoen over de gang van zaken in Amster dam." Die avond, als de deur is gesloten, nemen Frida en Tine aanvankelijk met een handdruk afscheid van el kaar. Maar als de een de ander even aangekeken heeft, vallen ze in el- kaars armen en Tine begint zowaar te huilen. „Ik vind het allemaal zo rotwe hebben toch altijd prettig samengewerkt in een vriendschap pelijke sfeeren nu ditik vind het allemaal zo ellendig Frida klopt de ander op de schou der. „Niks aan te doen. Ik ben hele maal niet nijdig op je, want jij kunt het ook niet helpen. Veel sukses in Roermond, ik kom je misschien wel eens een keer opzoeken." „Ja, dat moet je doen, Frida, daar reken ik op." Met een tas, waarin ze al haar eigendommen heeft zitten, verlaat Frida Knsteleijne voor de laatste maal de Stadsboekhandel. Daar ze ruim acht jaar gewerkt heeft. Die morgen in andere handen zal over gaan. Einde van een levensperiode. Met oen onbekende toekomst in het verschiet. Wal zal het me brengen? De volgende morgen wordt ze automatisch op de gewone tijd wak ker en kan zich pas na enkele sekon- den realiseren, dat ze niet meer naar haar werk hoeft, omdat ze geen werk meer heeft. Ik ben nu een vrij mens en ga om te beginnen lekker uitmaffen. Wacht, eerst een kop thee klaarmaken en een paar be schuiten. Heb ik nog wat te lezen? O ja, ik heb nog een paar tijdschriften meegenomen, dus kan ik nog voor uit. En dan zal het mondjesmaat worden, want voortaan moet ik alles kopen. In de dagen, die hierop volgen, geeft ze haar grote kamer eens een grote beurt. Het is een warm werkje, want het is eind mei en elke dag al mooi, zonnig weer. Ze werkt zo lang als ze zin heeft en stopt er dan mee; morgen is er weer oen dag. Knapt zich dan op en gaat de stad in. Loopt en passant ook langs de zaak, die eens de Stadsboekhandel was en ontdekt, dat ze tijdelijk gesloten is wegens verbouwing. Misschien stom, dat ik weggegaan ben, want wie weet, wat ze me geboden zouden hebben, als ik bij hen wilde werken. Maar nee, het. is toch beter zo: nieuwe heren, nieuwe wetten. En de firma Van Straaten staat helemaal niet gunstig bekend. Er is al een paar keer staking geweest. Ze is nog één keer naar Aerden- hout. gegaan. Op de fiets, want de bus kost geld en ze zal het. voorlopig zuinig aan moeten doen. Bovendien is het mooi weer. Maar de toestand is daar onveranderd: nog steeds 't hek hermetisch afgegrendeld en uiterlijk geen teken van leven. Deze episode is dus ook voorbij. Als ze op een avond haar girore kening nakijkt, weet ze, dat ze het hooguit een maand of elf zal kun nen uitzingen en dan zal ze hard- stikke zuinig aan moeten doen. Haar droom: eenmaal een eigen autootje kan ze voorlopig wel vergeten; mis schien zal het wel bij een vrome wens blijven. Niet dat ze't nq zo heel erg vindt. Laat ik in de eerste plaats vaststellen, dat ik blaak van gezondheid en ondanks mijn dertig jaren best met mezelf voor de dag kan komen. Ik heb een mooi getuig schrift van m'n bazen gekregen, dus als ik ergens ga solliciteren, kunnen ze zien, dat ze geen kat in de zak kopen, als ze mij engageren. Twee pluspunten dus. Aan de andere kant ben ik mijn vriendschap met Frits van Bossendrecht kwijt. Jammer, het was achteraf bekeken prettig en onderhoudend en een dineetje met hem spaarde ook idem zoveel geld uit. Dat mis ik dus. Voorts blijft het aantal werklozen in ons land groei en; het ene bedrijf na het andere gaat dicht wegens faillissement of fusie en dagelijks worden er men sen ontslagen. Als het ware allemaal aan de lopende band. Leve onze nieuwe regering; wat gaat het goed in Nederland! Toch maakt Frida zich geen zor gen. Weliswaar kijkt ze elke dag de krant na om te zien of er onver hoopt een baan in staat, die haar past. Ze heeft één keer gesolliciteerd in een kantoorboekhandel en ze kreeg na drie dagen al een bedank briefje voor de genomen moeite, om dat intussen in de vakature was voorzien. In het uiterste geval ga ik naar de Bijstand, denkt ze. We ma ken ons dus geen zorgen, probeert ze zichzelf te suggereren, maar in wer kelijkheid piekert ze. als ze het geld bedrag op haar giro ziet slinken. Dan gebeurt er iets, wat ineens weer een radikale verandering in haar leven tot nog toe teweeg brengt. Want op een zonnige juli-middag staat er een lange meneer beneden aan de trap, als ze de deur openge daan heeft. (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7