ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Stiefdochter Sacharov mag weg Anoniem telefoontje in zaak-Ponto De Pugwash- confercntic Gescharrel met munten I ER IK 1ESC 11E NI EL WS1101)E Dinsdag 2 augustus 1977 Nr. 22112 BLIK DOOR HET WERELD Fair zijn is moeilijk als het economisch slecht gaat KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 7 In alle VN-lichamen is sinds ge ruime tijd sprake van een nieuwe ekonomische wereldorde - een eis van de ontwikkelingslanden waar van de redelijkheid ook wel wordt erkend door de industriestaten. In principe dan. want ia de dagelijkse praktijk komt die nieuwe wereld orde niet erg gelegen. Dat bleek weer eens toen de GATT niet lot een nieuwe overeenkomst over de textiel kon komen. De oude loopt eind dit jaar af, maar de aan de VN ge lieerde organisatie voor de wereld handel kon zelfs geen overeenstem ming bereiken over een datum om het gesprek te heropenen. De textiel is niet zomaar een ar tikel. De nieuwe ekonomische we reldorde waarover zoveel gesproken wordt, heeft in het kort onder meel de bedoeling iets te veranderen in de afhankelijke positie der ontwikke lingslanden wie wel grondstoffen mogen leveren maar de produkten die eruit gemaakt worden in de fa brieken moeten importeren - er zou meer een wisselwerking moeten ko men. De textiel was een mooi voor beeld om iets in deze zin te doen. Het is een nogal arbeidsintensieve bedrijfstak en als de ontwikkelings landen nu die nijverheid gingen beoefenen garandeerde dat gelijk aan een massa mensenwerk. Dat paste ook goed omdat iu de indu strielanden juist de loonkosten zo hoog zijn - daar zou men zich dus meer moeten toeleggen op kapi taalsint ensieve industrie waarin de machines het meeste werk doen. In de industrielanden was daarvoor wel het goedopgeleide personeel te vin den in de ontwikkelingslanden niet, maar voor de betrekkelijk eenvou dige bewerkingen van grondstof tot textiel en uit de stof de kleding was in die ontwikkelingslanden wel de benodigde vakbekwaamheid voor handen of snel te kweken. Dat kwam dus allemaal mooi uit, die arbeidsverdeling tussen de rijke en arme landen waarvan, ieder zou profiteren en de armen het meest. Tot de ekonomie terugliep. Europa met name konstateert dat deze ont wikkeling in de textiel al een half miljoen arbeidsplaatsen heeft ge kost en dat er nog anderhalf miljoen meer verloren gaan als dit niet ver andert. En dat remt de animo om de grenzen nog langer open te stellen voor de goedkope textielprodukten uit de ontwikkelingslanden. Van daar dat de GATT er niet uitwam. Het is allemaal wel begrijpelijk, maar het gaat ook niet aan dat de rijke Westerse landen eerst stimule ren dat de arme ontwikkelingslan den hun textielindustrie beter op poten zetten en daarna de produktie ervan niet willen kopen. Daarmee haalt men alle inhoud uit deze af spraak om ontwikkelingslanden een handje te helpen zelf meer welvaart op te bouwen. EEG cn Spanje Zoals altijd is de praktijk minder duidelijk zwart-wit dan de theorie. Er is inderdaad nogal wat textiel nijverheid naar ontwikkelingslanden verhuisd, maar voor een groot deel waren dat de Westerse firma's zelf die gingen profiteren van de goed kope arbeidskracht daar. Daarvan werden de ontwikkelingslanden wel iets beter, maar de Westerse onder nemers ook. En een ander deel van de goedkope textielimporten komt uit Oost-Europa, niet bepaald hel populairste als bestemming voor Westerse ontwikkelingshulp. Maar ondanks deze bij-aspekten blijft de hoofdzaak dat als men iets veran deren wil in een erkend niet hele maal faire verdeling van arbeid en welvaart in de wereld, men het ook niet zo kan doen als nu met de tex tiel gebeurt. De ekonomische teruggang wekt. trouwens nog meer onwil in Europa om te doen wat eigenlijk volkomen billijk is. Spanje is lang buiten de BURGH. Zo gemoedelijk ging het toe tijdens de rommelmarkt in de R.T.M.-garage te Burgh. De markt bracht ten bate van de Hervormde Kerk ter plaatse - als gemeld - 6000,op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Europese Gemeenschap gehouden omdat het dictatoriaal bestuurd werd. Dat is nu afgelopen en de nieuwe Spaanse regering heeft zich weer voor het lidmaatschap aange meld. waarvoor ze nu in alle opzich ten in aanmerking komt. Toch wordt er nogal tegenaan gehikt. Eéndeels door de agrarische sektor, waarbij de Italianen met hun zuidvruchten en samen met de Fransen met hun wijn vrezen een extra konkurrentie te krijgen. Anderdeels door de indu strie. Spanje mag dan niet zo'n mo dern land zijn, als industriestaat zit het toch wel in het dozijn aan de top. Dat is konkurrentie waarop ze ker de Britse, Fransei Duitse en Ita liaanse industrie niet zitten te wach ten. En dus de EG maar dicht hou den die toch beoogt juist zoveel mo gelijk leden aan te trekken om die allen gezamenlijk zoveel mogelijk in gelijke mate meer welvaart te be zorgen. Het kan eigenlijk niet, maar wat men kan bedenken om het Spaanse lidmaatschap te vertragen, zal men niet laten. MOSKOU. 1-8. De 27-jarige stief dochter van de Russische regimecri ticus Andrcj Sacharov, Tatjana, mag samen met haar man en hun beide kinderen de Sowjet-Unie verlaten. De schoonzoon van de nobelprijs- winnaar, Jefrem Jankelewitsj, zei maandag tegen westelijke corres pondenten in Moskou dat iemand van het paspoortenbureau hem had aangeraden zich gereed te maken voor een vertrek binnen 20 dagen. Jankelenwitsj, die radio-ingenieur is, heeft in december 1975 zijn be trekking verloren, nadat hij met Sa charov naar het proces tegen de dis sident Sergei Kowaljov gereisd was. Hij wil proberen werk aan een tech nologisch instituut te vinden in de Amerikaanse staat massachusetts. BONN, 1-8. Een anonieme man zei te spreken namens een tot nu toe niet bekende stadsguerrillabeweging heeft telefonisch meegedeeld dat deze beweging verantwoordelijk is voor de moord op bankdirecteur Jür- gen Ponto. De man verklaarde dat meer moor den zouden volgen als niet alle „krijgsgevangenen" in de bondsre publiek onmiddellijk vrijgelaten zouden worden. I-Iet anonieme telefoontje van de vertegenwoordiger van de organisa tie „Roter Morgen", werd ontvangen in het kantoor van het Britse pers bureau Reuter in Bonn. „Wij hebben Ponto tex*echtgesteld", zei de man, klaarblijkelijk voorle zend van een papiertje. „Wij eisen de onmiddellijke vrij lating van alle krijgsgevangenen in de bondsrepubliek Duitsland. Zo niet, dan zullen meer exponenten van de uitbuitende klasse worden terechtgesteld". Een zegsman van het bundeskri- minalant in Wiesbaden zei dat men nooit eerder van „Roter Morgen" had gehoord. Met „krijgsgevange nen" worden waarschijnlijk bedoeld politieke gevangenen van extreem linkse signatuur, zoals leden van de anarchistische beweging Baader- Meinhof. PUGWASH, NOVA SCOTIA, 1-8. Voor het eind van deze eeuw zal er een kernoorlog uitbreken. Dat is de mening van een groep Amerikaanse en Canadese wetenschappers die liet afgelopen weekeinde in Pugwash bij een waren. De afgevaardigden op de jaarlijk se z.g. Pugwash-conferentie, onder wie vooraanstaande academici uil beide landen, kwamen tot deze slot som na twee dagen van intensieve besprekingen over de aard van de Russische en de Amerikaanse op bouw. Volgens een woordvoerder was een belangrijke conclusie dat toe komstige besprekingen over bewa pening moeten worden gecombineerd met besprekingen over de economi sche ontwikkeling van de ontwikke lingslanden. Men is in 1957 met deze Pugwash- conferenlies begonnen. Toen namen er ook communistische landen, w.o. China en de Sowjet-Unie, het poli tiek invloedrijke geleerden aan deel. De laatste jaren zijn er alleen Ame rikaanse en Canadese afgevaardig den. NIJMEGEN, 1-8. In ons land wachten al maanden op toezending van de door hen bestelde en betaal de bronzen, zilveren en gouden her- denkingsmunten die de rijksmunt heeft geslagen b\j de viering van dé schutters gildefcesten in Nijmegen, begin juni van dit jaar. Oorzaak van de vertraging zijn ernstige meningsverschillen tussen tal van betrokkenen in de Gelderse schutterswereld en de munthande- laar. De laatste, de heer F. H. A. Ser- tons van b.v. monument manifesta ties uit het Gelderse Eist, heeft in middels beslag laten leggen op de rekeningen van de stichting kontakt van Gelderse schuttersbroederschap- 'pen, schuttersgilden en schutterijen. Hij zegt een vordering van f 175.000 te hebben wegens de levering van munten en honorarium. De stichting kontakt die de schuttersfeesten heeft georganiseerd, kan de bestelde mun ten niet verzenden, omdat de heer Sertons de gouden en zilveren mun ten niet wenst af te geven. De bron zen munten werden eerder al voor een gedeelte verzonden. Hij zegt eerst geld te willen zien. Inmiddels is hij via een accountant in het be zit gekomen van de bij de stichting berustende adressen van de bestel lers van de gouden en zilveren mun ten. Deze week zullen die munten worden verzonden. De Arnhemse rechtbank zal moeten uilmaken of de vordering van m.v. monument juist is, aldus de heer Sertons zater dag. DEN HAAG. Dc stichting Uiltre- den Metaalindustrie (vervroegde' pensionering van arbeiders in deze bedrijfstak) heeft meegedeeld dat men tot 29 juli 1977 in totaal 88D aanvragen heeft ontvangen voor vrijwillig vervroegd uittreden per 1 juli 1977 of later. ROTTERDAM. De 47-jarige me vrouw P. Joh ems uit Rotterdam is het afgelopen weekeinde als gevolg van een val uit een raam van haar huis aan de Maaskade om het leven gekomen. De vrouw maakte een val van twaalf meter uit de derde etage van het huis en was op slag dood. AMSTERDAM. Vier van de twaalf gezinnen van de familie Pelalo wen sen niet langer in aanmerking te ko men voor een definitieve vestigings plaats in Amsterdam. Dit heegt zi geunerkoning Koko Petaio in een brief aan B en W van Amsterdam laten weten. DEN HAAG. Volgens het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het binnenlandse energieverbruik in 1976 618 biljoen kcal. Dit is 11.4 pro cent meer dan in 1975. Zaterdag 6 augustus, 20.15 uur, Nederland I: Uitblazen in... Win terswijk. Met o.a. Therese Steinmetz. Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 4 AUGUSTUS NED. I: Ten eerste In vrijheid ge bonden een film voor de jeugd over twee jongens in 1750 die van Enge land naar Amerika proberen te ko men. Dan het tweede deel van een reportage van Toshow-concours gevolgd door Demonstraties Spring trofee, waarin kinderen laten zien wat zij allemaal met paarden kun nen. De EO neemt het programma over met Van hart tot hart, waarin beelden van een orchideeënexpositie worden geloond en waarin Gert en Hermien een lied vertolken. In de vooravond De Kinderkrant gevolgd door Het kleine Huis. In het kader van de nostalgie volgt dan een re portage van de 92-jarige J. H. Isings, vooral bekend om zijn schoolplaten met afbeeldingen van Noormannen, Het Behouden Huys of de Muider- kring. Na de aktualiteitenrubriek Nader bekeken, neemt de VPRO de ALKMAAR. De inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland en de 'officier van justitie in Alk maar stellen éen onderzoek in naar het overlijden van de 22-jarige Jacques Schuitemaker uit Heerhu- gowaard tijdens een operatie, die hij dinsdag j.l. in het Sint Elisabeth- ziekenhuis in Alkmaar moest onder gaan. DEN HAAG, Minister Boersma van sociale zaken heeft de stichting van de arbeid gevraagd te adviseren over de wenselijkheid van aanpas singsteams in de bedrijven voor oudere werknemers en gehandicap ten. Zo'n team zou het beste kunnen funktioneren als kommissie van de ondernemingsraad-nieuwe-stijl. De instelling ervan wil minister Boers ma niet onmiddellijk bij wet opleg gen. uitzending over met Stage-coach in de serie Mijlpalen in de filmgeschie denis. Deze western is een klassie ker van John Ford met in de hoofd rol de even klassieke John Wayne. Stagecoach is zo'n beetje de eerste western waarin niet alleen de ge schiedenis van een dergelijke reis wordt verhaald maar waarin ook wordt ingegaan op de gedragingen van de reizigers als reakties op vele hindernissen. Die reizigers zijn mensen van zeer verschillende ty pen, een wegens onzedelijk gedrag uit het dorp gezet meisje, een be roepsgokker, een drankleverancier, een dame in blijde verwachting, een drinkende arts, een schurkachtige bankier en het Apache-opperhoofd Geronimo probeert het de passagiers lastig te maken. NED. II: Na Maartje van Weegens quiz Cijfers en Letters een afleve ring van de Wondere wereld onder water, waarin hel duikersechtpaar Ron en Valerie Taylor onder water een picknick gaan houden. Na hel journaal het Comedy Hour. Ten eer ste Billy de Bluffer waarin Billy kans ziet de boel weer aardig te ver warren, ten eerste fantaseert hij er ten behoeve van Susan etn tweeling broer bij, met wie ze naar de film zullen gaan. Tegelijkertijd maakt hij een afspraak met Barbara en komt zijn baas met een beschuldiging van diefstal aanzetten. Billy spuit gauw weer een nieuwe leugen. Ten tweede Sanford and Son, waarin Fred on danks Lamonts tegenwerping een gok in de loterij doel. Daarna Bob Bouma's filmquiz Voor een brief kaart op de eerste rang. Er worden fragmenten getoond uit films met Liza Minelli, Burt Landcaster, en Robert Shaw. Speciale gast is de ci neast Jan Bijl, die veel sukses boek te in Cannes. Na de aktualiteitenru briek Brandpunt een programma over het beroemde schilderstuk Hel Lam Gods te Gent, ook wel bekend als het visioen van Jan van Eyck. Muzikale medewerking wordt ver leend door het Collegium Vocale uit Gent. DONDERDAG 4 AUGUSTUS NED. I: 14.00 In vrijheid geboren; 14.50 Topshowconcours: 15.20 De monstraties springtrofee; 16.00 Van hart tot hart; 18.45 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 De kin derkrant; 19.30 Het kleine huis; 20.20 De schoolplaten van J. H. Isings; 21.05 Nader bekeken; 21.35 Journaal; 21.50 Stagecoach; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische liyjs; 18.55 Nieuws; 19.05 Cijfers Let ters; 19.25 De wondere wereld on der water; 20.00 Journaal; 20.25 Comedy hour; 21.15 Filmquiz; 22.05 Brandpunt; 22.30 Het visioen van Van Eyck; 23.00 Journaal. VRIJDAG 5 AUGUSTUS NED. I: Na een Pools tekenfilmpje getiteld Rexi het hondje, een afle vering van Black Beauty waarin Vicky samen met een mijnwerker en zijn oude pony in de moerassen ver dwaalt. Vervolgens de zesde afleve ring van Land of Hope and glory, een Nederlandse serie die poogt te laten zien wat typisch Engels is. Vanavond komt hel legioen van de meer dan tienduizend werkloze ak- teurs en aktrices aan bod. In Kojak komt de kale inspekteur weer voor onverwachte moeilijkheden te staan, dank zij een bomaanslag in een res taurant is er een slachtoffer geval len. Bij nader onderzoek blijkt een van Theo's naaste medewerkers zeer nauw bij de zaak betrokken te zijn. Dat Nederland voor geheel Europa uniek natuurlandschap, be wijst de film Brakwat er getij, het onmisbare ervan is het feit dat dui zenden en nog eens duizenden vogels hier elk jaar op neerstrijken om voedsel te halen en uit te rusten. Jan van der Kam laat zien dat hel be houd ervan de moeite zeker waard is en dat het niet door moderne ha vens of atoomcentrales vernietigt hoeft te worden. Op 8 februari van dit jaar gaven de sopraan Elizabeth Schwarzkopf en pianist Geoffrey Parsons een liederenavond in het Amsterdamse concertgebouwOp het programma stonden werken van Schubert, Liszt, Strauss en Wolf. In Tot besluit spreek Henk Verkerk met zendingwerker Wil Hoogerdijk. NED. II: In de vooravond de laat ste aflevering van De vrouw van zes miljoen onder de titel De versteke ling. Jaime krijgt opdracht op een varend casino op zoek te gaan naar een gestolen projekt. Na het journaal Op losse groeven uit Rijnsburg, waarin Chiel Montague weer een bloemlezing uit de Nederlandse hit parade geeft. Na de aktualiteitenru briek Aktua TV de vijfde editie van De verpleegster. Maureen en Patri cia hebben een vrije avond en gaan naar een tante die erg blijkt tegen te vallen. Gelukkig komt neef Barney wat goed maken en gedrieën gaan ze naar de pub. Barney maakt Patri cia iiet hof en voert haar dronken. Vervolgens Koning en Keizer Onder- dehand zijn er een aantal verbonden gesloten onder meer de triple Al liance die Duitsland doet besluiten een alliatie met Oostenrijk aan te gaan. Terwijl agressieve machten zich in geheel Europa concentreren, blijft het leven aan de Europese ho ven even oppervlakkig en zorgeloos als altijd. Tot besluit van deze week Voetbaltournooi Amsterdam 702. Beelden van de eerste speeldag, Li verpool, FC Barcelona, AZ'67 en Ajax zijn de deelnemende ploegen. VRIJDAG 5 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Dc fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Rexi het hondje; 19.15 Black Beauty; 19.40 Land of hope en glory; 20.05 Kojak: 20.55 De Dollard; 21.35 Journaal; 21.50 Elisa beth Schivarzkopf in de grote zaal; 22.25 Tot besluit; 22.30 Journaal. NED. II: 1S.45 De fabeltjeskrant: 1S.55 Nieuios: 19.05 De vrouw van zes miljoen; 20.00 Journaal; 20.25 Op losse groeven; 21.00 Aktua TV; 21.40 De verpleegsters: 22.30 Koning en Keizer; 23.20 Voetbaltoernooi Am sterdam 702; 23.50 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK „Dan had men mij toch wel eens behoorlijk op de hoogte kunnen stel len van de op handen zijnde veran deringen." Het is een boze Frida Kasteleijne, die deze zelfde morgen nog een ge sprek heeft met de direktie. „Als ik naar m'n natuur te werk ging, nam ik op staande voet ontslag. Want een dergelijke manier van doen gaal toch zeker alle perken te buiten. Ik werk hier nu acht jaar en naar ik mag aannemen tot volle tevreden heid. Dat de zaak momenteel ver lies oplevert is niet prettig, maar daar moet u mij niet door duperen. Wanneer gaal de zaak definitief over in andere handen?" Men is een beetje geschrokken van de scherpe toon van juffrouw Kasteleijne te Haarlem. Maar aan de andere kant: de direktie beslist cn als er tekorten zijn, past juffrouw Kasteleijne er ook niet haar percen tage bij van haar salaris. Hel per soneel wil wel een winstaandeel, maar risiko's zijn enkel voor de di rektie. Er zijn daarom een vijftal zaken in Nederland, die afgestoten worden, omdat ze niet meer renda bel zijn en één daarvan is dc Stads- boekhandcl in Haarlem. Ja. de zaak is al verkocht. Nee. namen noemen wij niet. We kuncn wel voor u be middelen. Tenslotte hoeft het nieuwe concern ook personeel nodig, hoewel het in grote lijnen een zelfbedic- ningszaak zal worden Frida heeft er ineens schoon ge noeg van. „Ik neem mijn ontslag op het moment, dat de zaak hier wordt overgenomen. Kan me niet schelen wie het is en wat hij ermee wil doen: ik heb tabak van jullie. En stuur voor de resterende dagen een chef. want ik doe er vanaf dit ogenblik niets meer aan. Vraag hot Tine maar, die heeft hel vakdiploma. Als dit de dank is na al die jaren Aan de andere kant benadrukt men nog eens, dat het voor juffrouw Kasteleijne zo'n vaart niet zal lopen. „We hebben al enige tijd iels anders voor u op het oog, elders in de lan de. We weten heus wel. dat gedu rende de acht jaren, dat u bij ons werkt, een gewaardeerde kracht bent. Meneer Puntersen heeft altijd hoog van u opgegeven, maar we kunnen u geen leidende funktie aan bieden, omdat, u niet beschikt over de nodige papieren. U hebt jaren lang de gelegenheid gehad Ie gaan studeren en u wist, op onze kosten. Maar u wilde niet. dus Als het telefoongesprek afgelopen is, roept Frida Tine bij zich en wijst op dc bos sleutels, die op het bureau ligt. En de nu lege bureaustoel, want Frida staat er naast. „Alsjeblieft." zegt ze. vanaf dit moment heb jij hier nog de leiding, want ik heb mijn buik er vol van. Als het zo moet gaan, hoeft het voor mij niet meer. Het is natuurlijk niet jouw schuld, ik verwijt je dus beslist niets. Maar in Amsterdam hadden ze mij na het vertrek van Puntersen op de hoogte moeten stellen. Ik heb ze gezegd, dat ik van dit ogenblik af ervoor pas nog langer de verantwoording voor deze zaak te dragen. Tenslotte heb jij de papieren." Tine protesteert, maar Frida is nu onvermurwbaar. „Als het niet naar je zin is, bel je Amsterdam. Laat men daar maar verder beslissen. Trouwens, ik heb mijn ontslag geno men. Als dit dc dank is na acht jaar je best gedaan te hebben voor die rot winkel hier Gedurende de laatste dagen, dat ze hier perken, is de verstandhou ding tussen Frida en Tinie radiknal sink. Als zc mei elkaar pralen, is hel enkel zakelijk. Frida doet met een nors gezicht het noodzakelijke werk en als een klant moppert, om dat die volgens haar of hem niet snel genoeg bediend wordt, zoals men gevoegelijk mag verwachten, zegt Frida: „Als het niet naar uw zin is, belt u Amsterdam maar. Men heeft mij schofterig behandeld, voor mij is de aardigheid hier er af." En of dc klant, nu betoogt, dat hij ér toch ze ker niets aan kan doen. Frida haalt de schouders op en geeft verder geen kommentaar meer. Ze is dc hele dag sjachrijnig en rookt onder werktijd aan de toonbank, hoewel dal voor 't personeel streng verboden is. Maar Tinc heeft het hart niet er aanmer king op te maken. Op de twee en twintigste mei krijgt Frida officieel bericht, dat de volgende dag de zaak door het con cern Van Straaten overgenomen zal worden. „U wordt verzocht alle medewerking te willen verlenen. U kunt met ingang van de eerste juni overgaan naar ons nieuwe filiaal in Rotterdam-Alexanderpolder. Bij het zoeken naar woongelegenheid zal door ons alle medewerking worden verleend. Tot die tijd zullen de reis kosten Haarlem-Rotterdam visa ver sa geheel voor onze rekening wor den genomen." Frida denkt er éen uur over na en gaat dan naar Tine, die zich blauw zit te werken, want door alle escapa des van de laatste tijd is er een ach terstand in de administratie ont staan. Ze iaat Tine de brief lezen en zegt: „Ik ben hier vandaag voor hel laatst; morgen kun je ook voor mij de honneurs waarnemen. Ik heb er schoon genoeg van. Mijn ontslag zal ik schriftelijk bevestigen en naar Amsterdam sturen. Met die lui van Van Straaten wil ik niets te maken hebben, daar heb ik al genoeg over gehoord. En Rotterdam ligt me he lemaal niet. Eer dat ik me tocli ga begraven in een polder (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7