„Erg lollig" begin jeugd-speelmorgens Kerkwerve Voorontwerp Herziening Streekplan Oegandezen in Tanzania Te verlengen kotter „Courage" te Bruinisse Zagerspitters deden vernielend werk op mosselperceel Feestje in Middciischouwen STREEKNIEUWS ,0 BONDSSPAARBANK NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE d:„ sdaf 2 augustus 1977 Nr. 22142 3 KERKWERVE, 1-8. Maandagmorgen om negen uur ging de kinderspeelweek te Kerkwerve van start. Ga- bri de Groot, jeugdwerkleider van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland kon zeveneimegentig uitgelaten kinderen begroeten, dit tot vreugde van de werkgroep die deze week heeft voorbereid. Hij heette burgemeester E. Baerends van Middenschouwen en zijn echt genote hartelijk welkom. Deze morgen werd een puzzeltocht gehouden en het levend ganzebord gespeeld. Daarom gooide Gabri de Groot met een reu ze-dobbelsteen en moest de burgemeester de opdracht, het leggen van een ganzepuzzel, uitvoeren. Toen deze symbolische opening De jonge kinderen speelden le- van de week had plaats gevonden vend ganzebord en ook daar viel het kreeg de burgervader een welver- niet mee om als je op tweeënzestig diend applaus. De burgemeester stond terug naar één te moeten. was erg blij dat op een dorp als Kerkwerve het initiatief voor zo'n Er wei"d met veel plezier gespeeld speelweek was genomen. Hij sprak de hoop uit dat ook volgend jaar zoiets op poten zal worden gezet. Hij wijdde enkele woorden aan de nieuwe speeltuin waarin nu al schade was aangericht. Hij wilde hierover echter niet veel woorden vuil maken omdat het nu toch een feestelijke dag was. Na de korte openingsspeech werd door de kinderen uitbundig een va kantielied gezongen. Hierna werden ze in groepen verdeeld. KERKWERVE. Maandagmorgen iverd te Kerkwerve de eerste van drie speelmorgens gehouden, die gro te jeugdige belangstelling trok. Middenschouwens eerste burger, burgemeester E. Baerends was pre sent om in te spelen op en mee te doen met dit vakantie-experiment. Hier introduceert hij een spel voor de jeugdige deelnemers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tussen de bedrijven door werd er op ijs getrakteerd. Mede door de hulp van veel ouders en middelbare scholieren èn het weer werd het 'n geslaagde dag. Eén van de kinderen verzuchtte dan ook het eind: „Dat most ur elk'en dag weze". Voor alle duidelijkheid wordt vermeld dat alle kinderen woens dag om negen uur weer weer bij het verenigingsgebouw worden ver wacht. Raad Westerschouwen Speurtocht De oudste groepen gingen op weg voor een speurtocht. Voor sommi gen viel het lang niet mee om alle opdrachten goed op te lossen. Aan het eind van de tocht werd het spelletje Twee voor twaalf gespeeld zodat de slagzin: „Eerbied voor de natuur, is eerbied voor het leven" als oplossing uit de bus kwam. DAR ES SALAAM, 1-8. Oegandese Burgers, die in Tanzania werken voor de diensten van de vrijwel op geheven Oostafrikaanse gemeen schap, willen geen gehoor geven aan het bevel van pi*esident Idi Amin naar hun land terug te keren. Op het kantoor van de gemeenschap in de noord-Tanzaniaanse plaats Arus- ha werken ongeveer 300 Oegandezen. Amin riep hen terug nadat de Tan- zaniaanse president Nyerere weiger de Amin te ontmoeten om de ver dere toekomst van de Oostafrikaanse gemeenschap te bespreken. De ge meenschap, waartoe ook Kenia be hoorde, is al jaren op sterven na dood. (Vervolg van pag. 1) alles te veel tot in details te regelen, waardoor het voor de gemeentebe sturen met het oog op veranderde omstandigheden vrjjwel onmogelijk wordt een aangepast beleid te voe ren. Aanpassen en bijsturen gedurende de Streekplan-periode is bij opzet als het huidige voorontwerp aan geeft vrijwel onmogelijk. Voor zover de nota Westhoek wordt gehanteerd als uitgangspunt voor dit vooront werp kan men met inachtneming van de destijds door de raad geop perde bezwaren hiermee instemmen. Het middenmodel van die nota geeft meer mogelijkheden dan het huidige voorontwerp en daar kunnen b. en w. niet mee akkoord gaan. Als de verzadiging bereikt is of wordt met de nog op stapel staande plannen dart zal men het bij de af bouw niet moeten zoeken in nog grote uitbreidingen van kampeerter reinen daar deze een groot aantal slaapplaatsen per ha met zich mee brengen. Gedacht wordt meer de ge bieden welke nog tot ontwikkeling moeten worden gebracht te bestem men voor parkjes met zomerhuisjes en aan tweede woningen welke ge schikt zijn voor permanente bewo ning. Fout tijdstip Weihouder L. C. Hoogerhuis gaf op dit kommentaar nog een aanvul- lende mening. In de eerste plaats sprak hij er zijn misnoegen over uit dat fco'n be* langrijk stuk midden in het toeris ten-seizoen moét worden behandeld. Opgevallen was het hem dat er zo weinig aandacht aan de werkgele genheid in de Westhoek is besteed in het voorontwerp. Niet te ontkennen valt dat de rè- kreatie in de Westhoek aanzienlijke welvaart heeft gebracht en velen werkgelegenheid biedt, zowel in de dienstensektor als in de bouwnij verheid. Niet passend in het streekplan vond de wethouder het dat met 10 jaar lang wordt vastgeprikt op het getal van 60.000 slaapplaatsen, te meer dat nog recentelijk aan het licht is getreden dat de bezetting van hotels, pensions en partikuliere kamers terug loopt, terwijl er vraag is naar zomerhuisjes, campingruimte en appartementen. Ook deze zomer heeft men weer tenten moeten ver wijderen waaruit kan worden ge- konkludeerd dat er te weinig toeris- tiche ruimte is om te kamperen. Van de natuur, hoe mooi ook in deze streek is, kan men niet alleen' leven. Zomerhuisparkjes Wethouder Hoogerhuis legde er de nadruk op dat men niet verder het natuurgebied wil aantasten, maar de mogelijkheid moet bestaan de plan nen van enige zomerhuisparkjes, waar men nu al jaren mee bezig is, te realiseren evenals enkele toeris tische kampeerterreintjes ten noor den van de Hogezoom waar de eiger naren nu reeds jaren op zitten te wachten. Uitdunning van kampeer terreinen is een zaak welke hij niet zo één twee drie „ziet zitten." Beplanting BRUINISSE, 1-8. In de haven tc Bruinisse arriveerde de Schotse vis- kotter „Courage", eigenaar de heer O. West uil Gardentown (Schotland) De „Courage" is een zusterschip van de „Heritage", die enkele maan den geleden, zes meter werd ver lengd en van een ag. „shelterdeck" (dubbeldek) werd voorzien. Ook de „Courage" onderging een dergelijk karwei, uitgevoerd door scheepswerf „Welgelegen" te Harlingen, in op dracht van de firma Maaskant en Zonen te Bruinisse. Vistanks Bovendien werd het schip voor zien van een drietal vistanks, een Volvo „hulpset" en een bepaald on derdeel van een koelsysteem, waar mee de heer West straks in Schot land aan boord van zijn schip de zo begeerde haring op nul graden houdt. Bij de firma Maaskant in Bruinis se worden de diverse leidingen, die door de verlenging van het schip natuurlijk niet meer passend zijn, weer hun vroegere funktie hergeven, (pijpleiders enz.). Beide schepen werden eerder, na dat ze als kasko nieuw arriveerden, visklaar gemaakt bij genoemde fir ma. Straks zal het schip ten tweede male „als nieuw" naar de thuishaven in Schotland vertrekken, maar nu groter en moderner dan de vorige keer. Belangrijk is wel een goede be planting en met het verbeteren van de kwaliteit zijn de mensen zelf al bezig. „Men moet ons niet ophangen aan het strandbezoek van een druk ke zondag in 1073, dit is allang ach terhaald met de uitwijkmogelijkhe den naar de Brouwcrsdam waardoor het op hel strand beslist niet druk ker is geworden". „Wie hierover nog enige twijfel heeft moet zijn oor eens te luisteren leggen bij de strand-ex- ploitanten. Het is voor hen een slechte zomer en die zijn er meer dan echte goede zomers. Wanneer de plannen ten uitvoe^ worden gebracht zal er weinig ruim te moer zijn straks voor sociaal rc- kreëeren. Voor de „gewone man" zal er dan geen plaats meer zijn. Stern V.V.D.-fraktie Mevrouw A. G. J. Hogenboom- Landogent vertolkte het standpunt van de VVD-fraktie. Zij bracht naar voren dat een „geleidelijke ontwikkeling" meer mogelijkheden open laat dan de woorden „afronding en afbouw"; mogelijkheden die het uitgangspunt: „Sehouwen-Duiveland als hart van de open groene ruimte tussen de stedelijke gebieden" niet zal aantas ten. Graag ziet men het behoud van de natuurlijke waarden en de be langrijke agrarische funktie. Men vindt het echter wel overdreven om in de scheidende stroken tussen re- kreatie-koncentraties het individueel kamperen met tent of caravan op boerenerven te verbieden. In gemeentelüke bestemmingsplan nen komen voorschriften voor het kamperen btf dc boer, waarbij het voor de rekreant duidelijk zou zijn als hiervoor bij de 6 gemeenten op Schouwen-Duiveland een zelfde re geling zou worden getroffen. Voorstander is men in de VVD- fraktie voor het handhaven van de funktionerende leefgemeenschappen in de dorpen wordt enige groei van de bevolking noodzakelijk geacht. Geen tweede woningen in de ker nen en wel renovatie en rehabilita tie. Renesse zag men graag als kern met aanvullende woonfunktie. Land huizen in het open agrarisch gebied zijn eigenlijk minde r ak.septabei; liever zag men deze in onrendabele boomgaarden. Akkoord gaat men met het behoud van de natuurlijke waarden voor het gehele Oosterscheldebekken met ge lijktijdig toekennen van de funktie voor de watersport met zeewaardige jachten. De aangeduide natuurgebieden in de gemeente Westerschouwen zijn van groot belang en dienen als zo danig gerespekteerd te worden. Ge steld wordt dat de rekratie een be langrijke werkgelegenheid biedt. Tussen Haamstede en Renesse In het gebied tussen Haamstede en Renesse is beslist nog ruimte voor uitbreiding van de verblijfsrekreatie, zonder daarmee het natuurterrein Noordwest aan te tasten en ook zon der het huidige kaï-akter van het landschap daarmee te verliezen. „De mensen die zich met ruimte lijke ordening bezig houden, zowel op provinciaal als landelijk niveau, zouden het wel en wee van de men sen waarover ze mee beslissen wel eens wat meer in hun overwegingen kunnen betrekken dan ze nu soms doen". In het voorontwerp wordt ook ge steld dat op de verblijfsterreinen voor rekreatie zodanige voorzienin gen moeten zijn dat de rekreant zijn hele vakantie op het terrein kan doorbrengen. Al deze voorzieningen maken het verblijf extra duur, zon der dat .de vraag hiernaar groot is. De aanduiding van een gebied in de Burghse polder met bijzonder landschappelijke waarde is diskuta- bel. Hierin ligt o.a. reed's jaren een bestaande camping. Deze aanduiding geeft nl. naast beperkingen voor agrarisch gebruik ook beperkingen voor de rekreatie. Volledig akkoord gaat men er mee dat er geen Dammenweg komt. Be langrijk is het wel dat er een weg van de tweede orde komt over de Oosterschelde afsluiting en een pa- rallel-langzaam-verkeersweg Se- rooskerke-Zierikzee. Een vraagteken zet men bij de nieuwe weg Zierikzee-BruinisSe waar verbetering meer aanvaard baar is dan een geheel nieuwe weg. De VVD-fraktie komt tot de kon- klusie dat het vaststellen van het struktuurplan te lang heeft geduurd. Straks kan dit plan alleen nog maar noteren wat er in diverse nota's en plannen voor de gemeente Wester schouwen is vastgesteld, en dan door anderen dan de eigen gemeenteraad. In algemene lijnen staat de WD- fraktie achter het gestelde in het pré-advies van het kollege. Visie P.v.d.A.-fraktie De mening van de PvdA-fraktie, die vertolkt werd door de heer J. C. Hendrikse, lag in grote lijnen dich ter bij het voorontwerp dan bij die van het kollege. Op twee belangrij ke punten wordt afgeweken van de mening van het kollege nl. dat men niet de ekonomische belangen voor op wil stellen, maar zoveel mogelijk het behoud van natuur- en land schapschool! wil lóten px-evileren. Verder is men het er niet mee eens dat de gemeente een struktuurschcts maakt welke niet is aangepast aan het streekplan, reden waardoor men hiermee ook niet van de grond komt. Deze wijze van werken is „hel paard achter de wagen spannen", liet de heer Hendrikse horen. De PvdA-fraktie vond het een goede zaak dat een herziening van het streekplan thans door het pro vinciaal bestuur aan de orde wordt gesteld, waarbij de fraktie akkoord gaat met diverse daarin genoemde doelstellingen. Uitgegaan zal moeten worden van de realiteit van vandaag de dag met een visie op de toekomst waarbij men dan in hoofdzaak denkt aan de geografische ligging van Wester schouwen en de aanwezigheid van een landschapstype dat hier nog be waard is gebleven, zij het met hier en daar grote littekens en geslagen wonden. Anderzijds wordt gekonsta- teegrd de aanwezigheid van waarde volle natuurgebieden. Deze kompo- nen(en zal men als een vast gege ven moeten zien en hierop het beleid moeten afstemmen. In het voorontwerp is er te weinig sociale rekreatie in het Rampwegge- liicd en teveel rekreatie tussen Hoge zoom en Lagezoom naar de mening van de P.v.d.-fraktie. Wat de kleine kernen betreft is men van mening dat terwillo van de leefbaarheid aangepaste uitbreiding op kleine schaal tot de streekplan- ZIERIKZEE, 1-8. Waren het onlangs de gebrs Ifoogerhejde, (Bru 24) die moesten constateren, dat hun mosselzaadperceel in het Volkerak, door z.g. „zagenspitters" geheel was omgewoeld, waardoor het mosselzaad daarop meteen ook verloren was, vorige week gingen ook enkele firmanten van de firma W. K. Schot (Z.Z. 4, 7en 9 en 10 namelijk de heren C. M. Schot Jx en B. W. Schot Chrz. eens op verkenning uit, omdat ze op hun mosselzaadper ceel bij St. Annaland op het eiland Tholen, eveneens zagerspitters aan het werk vermoedden. Dit vermoeden bleek (in de vroege vrijdagmorgen) inderdaad juist. Zes van de zeven personen die daar be zig waren konden op heterdaad wor den betrapt; de zevende wist te ont komen. De zes zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden, voor het vernielen van andermans eigen dom. Er bleek op het perceel in kwes- stie al heel wat schade te zijn aan gericht, een veroordeling van dc da ders, hoe nuttig en nodig ook is dan voor de getroffen kwekers maar 'n schrale troost en staat niet in ver houding tot de aangerichte schade. Zagers, zijn een zeewormensoort, waarop bepaalde vissen verzot zijn en daarom brengen zagers In de sportvisserij een goede prijs op als aas. Zagers leven voornamelijk tus sen de op slikken staande mossel- zaadtrossen. De belangen van de za gerspitters en de mosselkwekers, liggen hier lijnrecht uit elkaar, maai de zagerspitters zullen moeten leren, dat het met veel moeite geviste mosselzaad, moet worden ontzien, want zonder zaad kan een mossel kweker nooit een oogst krijgen. mogelijkheden zouden moeten be horen. Niet juist wordt het geacht dat Renesse is aangewezen als platte landskern. De PvdA-fraktie ziel Re nesse duidelijk als opvangkern, zij hel rnel de'noodzaak van een voor zichtig beleid. Met betrekking lot de rekreatie wordt volledig het voorontwerp onderschreven, nl. dat deze dient te worden afgerond en beslist niet te worden uitgebreid, dan hooguit ter kompensatie van kwaliteitsverbeteringen, sanering van bestaande terreinen en dan nog slechts op uiterst voorzichtig gekozen plaatsen. Hierbij wordt dan gedacht aan het toeristische kampe ren en aan een beperkt terrein voor rekreatie voor de gehandicapte me demens, die vaak overal geweerd wordt. Wegen Verder is men van mening, dat voor de ontsluiting van de West hoek, voornamelijk ten behoeve van het rekreatie-verkeer, het van het allergrootste belang is, dat het ge deelte weg Serooskerke-Zierikzee vanaf rijksweg 18 en het gedeelte Serooskerke-Brouwersdam van Rijksweg 57 als wegen van de eerste orde worden aangemerkt. Het ver beteren van de weg Serooskerke- Zieriikzee door middel van parallel wegen aan weerszijden voor lang zaam- en landbouwverkeer zal een grote verbetering betekenen. Men acht het ook gewenst, dat de zgn. rekreatie-verdeelweg vanaf de Brouwersdam tot Kooimansweg en Hoogenboomlaan zo spoedig moge lijk tot stand komt teneinde de dorpskom van Renesse van het re- kreatieverkeer te ontlasten. „Te vlug" De heer J. v. d. Berge, sprekende namens de P.C.G. was er niet zo ge lukkig mee dat dit allemaal zo vlug moest worden afgehandeld, reden waarom de fraktie nog niet in staat is geweest dit voorontwerp naar be horen te behandelen, en dat men nog te weinig inzicht hierin heeft. Bezwaarlijk vond hij het dat men in beginsel niet over zaken betref fende de eigen gemeente heeft kun nen meepraten. In grote lijnen kon men zich voor lopig achter het door het kollege in genomen standput scharen, met de restriktie dat men later bij het ver schijnen van de nota nog met een gedegen oordeelsvorming zal komen. ZIERIKZEE „Levend Ganzebordspel" De Belangengroep „Poortambacht" organiseert - als eerder gemeld - op vrijdag 5 augustus een spelmiddag voor de jeugd, maar ook (alle) oude ren mogen meedoen. Het kan een tijne „happening" worden op het veldje achter de openbare basis school ,,'t Kofschip". Er wordt ge speeld in vier leeftijdsgroepen en aan bod komt, het stellig boeiende spel: „Levend Ganzebord". Voor elke deel nemer is er een herinneringsmedaille en voor de groep met het hoogste aantal punten een bekertje. De or ganisatoren rekenen op een goede opkomst. Voor tijd: zie agenda. Lijk opgevist Varend bij de Zeelandbrug trof de Yerseke 58 -schipper C. J. van Damme - heden (dinsdag)-morgen een drijvend lijk aan, dat aan boord werd genomen en veitransporteerd naar de haven van Zierikzee. Het betreft een zich in verre staat van ontbinding, bevindend lichaam van een volwassene. De R.P. 18 werd vanmorgen te Zierikzee verwacht, om het lijk op te halen. Tot identi- fikatie is het nog niet gekomen. Oud papier De K.H. „Kunst en Eer" haait vrijdag 5 augustus weer oud papier op t.b.v. de vereniging. Gebundeld gereed gezet bevordert een snelle af voer. Aan de Balie zal een kontai- ner worden geplaatst, waarin ook oud papier kan worden geponeerd. De operatie begint na half zes. ELLEMEET Ernstig ongeval Maandagavond j.l. vond te 19.00 uur een ernstig ongeval plaats. In de bebouwde kom op de Kuierdam- seweg reed de 16-jarige H. P. v. d. L. uit Scharendijke met zijn brommer, hij sloeg plotseling af naar links, terwijl achter hem een motorfiets reed, bestuurd door U. L. te Lever- kusen (W.-Duitsl.). De bestuurder van de bromfiets is met een zeer ernstige beenwond naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht, ter wijl de medepassagier van de motor fiets met een shock naar dit zieken huis is overgebracht. De brommer is total loss en de motorfiets werd ern stig beschadigd. KERKWERVE Vierde leerkracht voor basisschool Op de Christelijke Nationale ba sisschool van Kerkwerve zal zo spoedig mogelijk een nieuwe (vier de) leerkracht worden benoemd, dit tot grote vreugde van personeel en bestuur. Bovendien zal er een part time leerkracht worden benoemd. De nieuwe leerkracht zal een on derwijzeres worden voor de tweede klas. Het zoeken is nu naar een nieu we lokaliteit voor de nieuwe leer kracht. BROUWERSHAVEN Kinderdag Op zaterdag 6 augustus wordt - in het kader van de zomerevenemen- ten - een kinderdag gehouden met showprogramma, w.o. een ballon nenwedstrijd. In de middaguren tre den verschillende bekende artiesten op. BRUINISSE Concert Zaterdagavond 30 juli gaf de plaat selijke muziekvereniging „Nu met Hope" in samenwerking met het fan farekorps van Nieuwerkerk een con cert in de muziektent te Bruinisse. Er was nogal wat publiek, maar we hadden de belangstelling toch graag groter gezien. De diverse nummers werden goed uitgevoerd. Advertentie trx- Alle zaken voor alle mensen SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur, gas, licht, abonnementen. Natuurlijk auto matisch! Elke maand een vast bedrag naar een spaarrekening met hogere rente. Salaris en pensioen via de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3