In toelichting situatie arbeidsmarkt onder de loep Veel aandacht voor kleine kleuter- en basisscholen RAAD EN PLAN Ongelukken in de Alpen Armoe troel bij kunstenaars Arrestatie in Ponto-zaak Nederlandse export ontwikkeld zich niet gunstig Begroting Provincie Zeeland Hasjbende werd opgerold Horeca profiteerde niet van zomertijd AGENDA VOORBEELD KIJK DOOR DE RAMEN Kind ge-elektrokuteerd Begroting Provincie Zeeland MIDDELBURG, 2-0. In «Ie toelichting op <lc provincia le begroting voor 1978 wordt ruime aandacht besteed aan de arbeidsmarkt in Zeeland. Hoewel de aanhoudende inzinking in de conjuktuur en de gevolgen van optredende strukturclc veranderingen ook aan de provincie Zeeland niet geheel voorbij gingen, heelt de werkgelegenheid in deze provincie de laat ste jaren toch een redelijk gunstige ontwikkeling te zien gegeven. liet voorontwerp Herziening Streekplan Schouwen-Duiveland blijft door de regio rondwaren en kwam maandag terecht in de ge meenteraad van Westerschouwen. Het recente verleden heeft al aange toond, dat de standpunten en menin gen over dit voorontwerp uiteenlo pen en in dit opzicht bleek ook de „Westhoekse" raad, „een spiegel van 't gemeen". De politieke opvattingen dekken elkaar niet. Eén uitspringende waarheid, die gisteravond werd gelanceerd, was stellig de opmerking dat een zo be langrijk stuk feitelijk niet behandeld uient te worden midden in de vakan- tietijd. Augustas is nog maar net be gonnen en het zou al te veel betrok kenheid gevergd hebben van de raadsleden, om te veronderstellen adt zij met 't voorontwerp onder de arm, zelf de vakantie zijn begonnen en hebben beëindigd. Zo is het natuur lijk niet en één der frakties moest zich zelfs exkuseren nog niet de no dige aandacht aan het stuk te heb ben kunnen besteden. Belangrijk intussen is het betref fende onderwerp wél, want richtlij nen voor de toekomst moeten nu uit gestippeld en de gehele problematiek beweegt zich (dus kennelijk) tussen de twee polen: pas op de plaats ma- ken of nog een (voorzichtige) groei mogelijk maken; temporiseren of verder ontwikkelen; afremmen of gas geven. Principiëler kan het niet en gezien de belangen die op het spel staan, valt te hopen dat Westerschou wen tot een evenwichtige kompro- misbeslissing zal komen. Wil het grondpatroon van het nog altijd fraai geprofileerde gebied, over enkele tientallen jaren nog herkenbaar zijn, dan moeten nu fikse stappen gezet en harde afspraken worden gemaakt. Doet men zulks niet, dan komen hier (ook) Texelse toestanden, met potentiële gevaren voor de algemene aanblik, maar ook voor de natuurge bieden, die in de omringingen van veel mensen, veel verkeer, veel ru moer, oneindig kwetsbaarder zijn ge worden, dan - zeg maar - vijftig jaar geleden. Een beetje (veel) waar is intussen wel, dat de gemeenteraad diktaat- matig met zo'n stuk wordt gekon- fronteerd. Men wil immers (gemeen telijke autonomie) wel aan de wieg staan van zo'n boreling, maar op het punt van brede inspraak maakt de provincie geen fouten. Nu de feiten zo liggen, is de wens van velen dat uit het vuur van talrijke diskussies uiteindelijk een definitief plan zal resulteren, dat mens en streek zoveel mogelijk bevrediging zal schenken. AOSTA, 1-8. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn in de noordwestelijke Alpen 60 mensen om het leven gekomen en 46 gewond, terwijl er vijf worden vermist. Dit blijkt uit gegevens die de autoritei ten van het Italiaanse gewest Aosta hebben verzameld. De meeste doden - 33 - vielen in Zwitserland, tegen in Frankrijk 20 en in Italië zeven doden. Bovendien werden in Zwitserland 12 en in Frankrijk twee mensen door lawines bedolven. UTRECHT. Kijk door de ramen van het kantoor gebouw WALRAVEN en men ziet de - door ambtenaren ge vreesde - benzinetanks. Die via ren In de bouwnijverheid bewoog de werkgelegenheid in de burgelijke en utiliteitsbouw zich in 1976 op een re delijk niveau. Naast de woningbouw heerste met name in Zeeuwsch- Vlaanderen grote aktiviteit, in ver band met de bouw en uitbreiding van enige industriële bedrijven. Vakbekwaam personeel Het aanbod in deze sektor nam steeds verder af, terwijl de vraag, vooral naar vakbekwaam personeel, voortdurend toenam. Dit leidde tot een groot verschil tussen aanbod en vraag, waarbij met name de vraag naar timmerlieden en metselaars een veelvoud was van het aanbod. In de sektor van de grond-, weg en waterbouw had de minder grote werkgelegenheid tot gevolg dat het aanbod in 1976 op een hoger niveau lag dan in 1975. In de chemische nijverheid trad enig herstel op en ontstond een be perkte vraag naar personeel. De vraag naar metaalbewerkers liep sterk terug. Dc ontwikkeling van de vraag in de metaalnijverheid hield verband met het voortduren van de onzekere situatie in deze sektor. Naast bedrijven welke nog over een goede tot redelijke goede order portefeuille beschikten, waren er ook in 1976 bedrijven die kampten met gebrek aan orders en met de daaruit voortvloeiende voorraadvorming. In verschillende bedrijven leidde dit tot het invoeren van werktijdverkorting of personeelsinkrimping en in enige gevallen moest zelfs tot opheffing van het bedrijf worden overgegaan. De landbouw De landbouw had na het vrij gun stige jaar 1975 in het voorjaar en de zomer van 1976 met droogte te kam pen, waardoor de vooruitzichten voor dat jaar zich aanvankelijk zeer on gunstig lieten aanzien. Het najaar heeft nog voor een duidelijke ver betering gezorgd. Ook voor de handel in agrarische oorzaak dat de enorme flat lange lijd leerf stond, maar thans zijn toch 450 ambtenaren ran diverse landbouw- diensten nnu de verhuizing begon- produkten waren de resultaten over het algemeen niet onbevredigend. De kustvisserij had met enige moeilijkheden te kampen. Ten ge volge van de overbevissing moest worden overgegaan tot quotering van dc vangst van verschillende vissoorten. Door middel van saneringsmaat regelen poogt de overheid te komen tot vermindering van het aantal schepen en beroepsbeoefenaren in de De „externe positie'- nen. En nu maar hopen dat alles al tijd goed zal blijven paan. visserij, In jioevenv dc "genomen maatregelen invloed zullen hebben op dc werkgelegenheid in deze pro vincie moet nog worden afgewacht. De ongunstige ontwikkeling van de aanbodcijfer.s van handel en kan toorpersoneel. waardoor 1974 en 1975 werden gekenmerkt, heel'l zich in 1976 nog in versterkte mate voort gezet. Beier dan elders In deze beroepsgroepen wordt vooralsnog geen herstel van beteke nis verwacht. Hoewel de situatie op de arbeids markt in Zeeland op verschillende punten minder gunstig moet worden genoemd, is het totaalbeeld in ve lerlei opzicht beter dan in de meeste andere provincies. Daar liggen de aanbodcijfers veelal procentueel op een aanmerkelijk hoger niveau, ter wijl de vraagcijfers er over het alge meen ook ongunstig afsteken tegen die van Zeeland. In een groot aantal van de Zeeuw se woonkernen met een kleuter- dan wel lagere school is die school de enige ter plaatse. Het handhaven van die kleine scholen is geen een voudige zaak, waarbij drie faktoren van betekenis zijn: a. de daling van het aantal leerlingen; b. de integra tie van het kleuter- en basisonder wijs en c. de stichtings- en instand houdingsnormen. Cijfers '76/'77 In het schooljaar 1976-1977 waren er in Zeeland achttien woonkernen met één lagere school en (meestal) één kleuterschool die samen minder dan 75 leerlingen telden. Daarnaast waren in een groot aantal kernen scholen van verschillende richtingen die minder dan 75 leerlingen telden. Verwacht wordt dat het aantal leer lingen in de komende jaren nog aan zienlijk zal dalen. By dc kleuterscholen is het effekt van dc daling van het aantal ge boorten reeds duidelijk merkbaar, bij de lagere scholen wordt een da ling van het aantal leerlingen ver nacht met niet minder dan ccn kwart. Kernen in deze regio waar dit probleem in dc toekomst zal gaan spelen zijn; Dreischor, Noordgouwe. Zonnemairc en Ouwerkerk. Integratie Dc toekomstige integratie van liet kleuter- en lager onderwijs doet bo vendien problemen rijzen in dc ker nen waarin de kleuterschool van een andere richting is dan dc lagere school, of waar naast één kleuter school meer lagere scholen van vel schillende richting zijn. Gemeend wordt dat ccn ernstige aanpak van dit vraagstuk, gericht op het zoeken naar oplossingen in houdende een redelijke spreiding zo wel naar regio als naar richting van het onderwijs, een zaak van grote urgentie is. HAREN KARSPEL. Vrijdagmorgen is dc 5-jarige Cornells .1. Mooi op hel erf van dc boerderij van zijn ouders in Harenkarspel om het le ven gekomen. Het spelende kind werd door een v>om mei een tractor overreden. GENEVE, 1-8. Ondanks hel feit dat enkele sterren zeer hoge gages ontvangen, leiden hun broeders en zusters in dc kunst over het alge meen een teeds moeilijker bestaan. Dit blijkt uit een rapport dal de „In ternationale Arbeidsorganisatie" (I.L.O.) maandag in Genève heeft ge publiceerd. De werkgelegenheid en do hono rering van uitvoerende kunstenaars liggen onder het gemiddelde. In ver gelijking met hen hebben kunst schilders en schrijvers het wat be ter. SCHIPHOL, 1-8. Na twee maanden van intensief speurwerk heeft de rijkspolitie op Schiphol in samen werking met de douane en douane recherche een einde kunnen maken aan een geregelde stroom van hasjiesj uit India en Pakistan, die via Schiphol naar dc Amsterdamse zwarte markt ging. De zes verdach ten, die de afgelopen week in ver band met dit complot zijn aangehou den, zijn inmiddels voor de officier van justitie te Haarlem geleid. Drie van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld, drie anderen werden in af wachting van hun proces op vrije voeten gelaten. Een zevende ver dachte hoopt de rijkspolitie spoedig te kunnen aanhouden. DEN HAAG, 1-8. De zomertijd heeft voor de Horeca niet geleid tot een flinke omzetstijging. Het slechte zomerweer heeft daar een streep door gehaald, zegt secretaris Drs A. W. Merk van het Bedrijfsschap Ho reca in-Den Haag. „Vooral de strandexpfroilanten, die gehoopt hadden op lange, lichte avonden, hebben, een slecht seizoen achter de rug," aldus Merk. De maand augustus kan dat niet meer goedmaken, denkt hij. „Ook al zou het een stralende maand worden, dan merkt de Horeca toch dat veel mensen hun vakantie ach ter de rug hebben en niet meer zo goed bij kas zijn." Maar het meest nadelige effect voor de horeca komt volgend jaar, aldus drs Merk. „We zien nu al dat veel mensen nog even een zonne- vleugjc boeken in het buitenland. Door het slechte weer van dit jaar, zullen veel Nederlandse vakantie gangers besluiten volgend jaar naar het buitenland te gaan. LAATSTE NIEUWS WIESBADEN. 2-8. De 23-jarige Eleonore Maria Poensgen is in Frankfort aangehouden op verden king van medeplichtigheid aan de moord op bankier Jürgen Ponto. Dit is dinsdag in Wiesbaden meegedeeld door iemand van het centrale crimi nele bureau. Zierikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgli Dinsdagen en vrijdagen, cxkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 12 juli t/m 4 augustus Zierikzce Lutherse kerk, iedere dinsdag, woensdag, donderdag 12.00-12.30 uur Alledagkerkdienst. Dinsdag 2 augustus Zierikzce Concertzaal, 14.30 uur Kindermati nee „Robin Hood"; 20.00 uur Film voorstelling „Sisa de Wolvin". Renessc Sportveld aan dc Laone, 19.30 uur. Windhonden-rennen. Zonnemairc Breedveld, optreden „De Grutle- pikkers, 19.00 uur. Ouwerkerk Bos Groenewcg. Spelmiddug voor de jeugd. 11.00 uur. Bij ongunstig weer: donderdag 4 augustus. 14.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Jan Zwart-herdenking Fcike Asma. 20.00 uur Woensdag 3 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk. 9.30 uur - 11.30 uur aktivitcLlenbeurs. Renessc Ned. Hervormde Kerk, Brassband Rotterdam Schare tutti kc Hervormde Kerk, zang avond. 20.00 uur. Ureibchor Hervormde Kerk, orgelconcert, 20.00 uur. Brqinisse Feesttent A&uadel la-terrein, 20.00 uur- Miss-Aquadelta verkiezing. □onderdag 4 augustus Haamstede Gereformeerde Kerk, 20.00 uur. Zo meravondstilte. Ren esse Parkeerterrein aan de Laone, Ring- rijden te paard, 14.30 uur- Vrijdag S augustus Zierikzce Veld naast kleuterschool 't Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. Zatredag 6 augustus Burgh Hervormde Kerk, muziekavond. 20.00 uur. Brouwershaven Kinacrfeestdag. Veere Grote Kerk, Zeeuwse koorschool, 20.00 uur. Donderdag 11 augustus Scharend ij ke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 18.30. Zaterdag 13 augustus Kcrkwervc Auto-rally. Inschrijven: Ver.-geb.cuw 11.00-13.00 uur. Prijsuitreiking. 17.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938. (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 ■Niemand hoeft echt moeilijk te doen over het weer, want (het is maar een voorbeeld) met de voor spelling op 1 augustus 1932 - dat is 45 jaar geleden - was het ook geen botertje tot de boóm: ..Matige zuid westelijke tot noordwestelijke wind. zwaar bewolkt tot betrokken. Enige regen en koeler". Nou, dat was ook niet om onmiddellijk naar de kast te rennen om het badpak te grijpen. Een veel optimistischer bericht kwam uit Brouwershaven, waar in één week 2000 kg garnalen werden gevangen. Wie toen zei: „niet veel", vergat te bedenken, dal - wegens de storm - maar drie dagen kon worden gevist. Toen al had de C.A.V. alles in huis: bindertwine, kopervitriool, watervrije soda, voerbakken, zakken en China-bonen. Nu allemaal oude koek geworden. De K.L.M. was aan de Schouwen- Duivelandse markt mei de slogan: ..De menschen hier, ze weten 't wel. Ze vliegen rustig, veilig, snel!" Trouwens de Mercuur-koffie schijnt goed te zijn geweest en ..deed" maar 33 cent per half pond. Ja. wie toen een paar kwartjes had, kon zich in de spullen steken, maar heel velen hadden geen twee kwartjes, bij wijze van spreken. Op gedichtjes was men kennelijk verzot. De regering deed allerlei dols om de krisis le best rijden, maar veel helpen deed hel niet. Een margarine kreet uit die tijd: „Hoe de regering ook zal mengen. Zeelands Roem zal uitkomst brengen". Haka's zachte groene zeep besom- de 6 cent per pond. Vuil behoefde niemand dus te wezen in die arme tijd. Maar het moet opgevallen zijn. dat velen fraaie, roze blosjes op de wangen had. Hadden zich gewassen met de 6-centszeep. B\i alle materiële narigheid, waren er toch zonnige en optimistische trektjes. De „Zicrikzecsche Bad- en Zweminrichting. Zeebad „Het Stel letje" trad naar buiten met dc op beurende mededeling: ..Gelegenheid tot zwemmen in frisch Schcldcwa- ter". Nou. zo iets is toch mooi om ic lezen in een tijd van optimaal ver vuild Rijnwater. Er was trouwens nog meer verfrissends: „Frisch en fraai, als ccn dauwdrop in de zon, wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij"-crême". De STER is er niets bij- In de raden (en dat was helemaal niet opwekkend) werd gediskus- sieerd of dc komende oogst moest worden binnen gehaald met dc hand Of met dc graanmaaier, een zaak die uiteraard alles tc maken had met ook in dc landbouw heersende werk loosheid. Keu koe te Ooslerland overleefde een blikseminslag niet en te Haam stede werd een stapel erwten door hel hemelvuur getroffen. Dat was ook begin augustus 1932, een jaar waarin ccn uitstekend herenover hemd f 1.40 kostte, een vier-cilin- der Ford 1900, kunstzijden heren sokken 12'/: ct. deden en een pond stroop 12 cent. In augustus van dat jaar boekte vliegveld Haamstede dc 1000ste pas sagier. Enfin, die passagiers behoef den nok niet tekort te komen, want eeiï fles „heerlijke bessensap" kostte maar vijftien cent en ccn pond jam 27 eeni. Toestanden toch eigenlijk SCll IERE1 LANDMAN MIDDELBURG, 2-8 „Het vraagstuk van cle kleine scholen voor kleuter- en lager onderwijs heeft in Zee land in toenemende mate de aandacht gekregen", al dus de toelichting oji de provinciale begroting voor 1978. In Zeeland zijn vele kleine scholen, meer dan in het algemeen in Neder land. De categorie één- en tweemansscholen omvat bij het kleuteronder wijs meer dan 80"'o en bij het lager onderwijs meer dan 25"/» van het totaal. DEN HAAG, 1-8. De gezondheid van de externe positie van Nederland is van het allergrootste belang voor de ontwikkeling van de gehele Nederland se economie. Dit heeft drs. H. H. F. Wijfels, een der algemene secretarissen van het Nederlands Christeiyk Werkgeversverbond, maandagmiddag gezegd op dc maandelijkse informatiebijeenkomst van dit verbond met persverte genwoordigers. Belangrijk acht het verbond om jaren die centrale veronderstelling niet met maatregelen te wachten tot- van het C.B.P. nog wel gerechtvaar- dat bewezen is dat die positie voor digd blijken? ons land inderdaad van het aller grootste belang is, maar met het be- leid daarmee van te voren.rekening te houden en daarbij mogelijke te genvallers in een verwachte ontwik keling op te nemen. In alle berekeningen over ontwik kelingen die het Centraal Planbu reau uitvoert is altijd een hele cen trale veronderstelling dat de Neder- TIEL, 1-8. De 5-jarige Annie landse export zich zal ontwikkelen Jansen is maandagmiddag op het conform het tempo van de wereld- woonwagenkamp in Tiel om het le- handel, zo zei de heer Wijffels voorts. ven gekomen toen zij poppekleer- De vraag die het N.C.W. opwerpt tjes in een wasmachine wilde was- naar aanleiding van een aantal re- sen. Het kind kreeg een elektrische cente ontwikkelingen en van een schok doordat er in het apparaat aantal ontwikkelingen dat kan wor- kortsluiting ontstond. Ze is even la den voorspeld, is: zal in de komende Pter in het ziekenhuis overleden. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2