wico Kollektie kunst uit Zeeland naar het Gravensteen KAVERO zet vaart achter „Zomerdorp Grevelingen" Basken gearresteerd „Gedoe" op Aruba Sadat valt uit tegen Moskou gebeurtenissen in Frankrijk £êelahc> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Politie pakt negen kilo heroïne GELD NODIG Derde Zomertentoonstelling MARKT VOOR BURGHSE KERK Margarine vier cent goedkoper Bloedige Aktie tegen kerncentrale Schot in Breda Eerste huizen in oktober ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 august us 1977 132ste_ jaargang Nr. 22141 m®ninc ^21 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Ongeluk bij voetbalwedstrijd Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.il Nieuwerkerk Tel.01114-1373 EINDHOVEN. 30-7. De Eindhoven- sc politie heeft vrijdagmorgen bij een inval in een flatwoning toevallig ne gen kilo heroïne gevonden. De waar de van de heroïne wordt door de po litie geschat op ongeveer 2,5 miljoen gulden. De bewoonster van de flat, dc 23-jarige mejuffrouw S. E„ werd aangehouden, evenals vijf Chinezen. De identiteit van dc Chinezen is nog niet vastgesteld. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geensc BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 SAN SEBASTIAN, 30-7. De politie in de Spaanse stad San Sebastian heeft zaterdag elf mensen gearres teerd in verband met aktiviteit voor de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Twee van de gearresteerden zouden lid zijn van een ETA-kom- mando dat onlangs een televisiesta tion in Baskenland opblies. Een an der lid van dat kommando kwam woensdag om het leven bij een ex plosie in een landhuis buiten San Sebastian. De negen andere gearres teerden zouden ETA-leden geholpen hebben. ORANJESTAD. 30-7. De leider van de Arubaanse afscheidingsbeweging Betico Croes heeft op een persconfe rentie aangekondigd dat Aruba van af aanstaande maandag een grote aktie gaat ontketenen tegen de cen trale regering die zetelt op het eiland Curagao. „Wij zullen de centraal op gelegde wetten gaan overtreden om dat het Arubaanse volk niet accep teert dat Curagao tezamen met een Arubaanse volk niet accepteert dat Curagao tezamen met een Arubaanse minderheid over staatkundige wijzi gingen van Aruba beslissen", aldus Croes. WASHINGTON, 31-7. President Sadat van Egypte heeft in een zon dag door een Amerikaanse televisie maatschappij uitgezonden vraagge sprek gezegd dat hij de S.U. een protestnota zal sturen omdat een Russisch oorlogsschip, het hef- schroefvliegdekschip Moskwa, tij dens de gevechten met Libië vlakbij de Egyptische territoriale wateren heeft gelegen en de hefschroefvlieg tuigen toen de Egyptische radiover bindingen hebben gestoord. De radar en radio zijn door de Sowjets geleverd cn zij weten pre cies op welke golflengten die wer ken. zei Sadat. De Sowjetrussische beschuldiging dat de Egyptische strijdkrachten werden gekoördineerd door een Amerikaans vliegdekschip in de Middellandse Zee wees Sadat van de hand als „zwarte propaganda". De kollektie laat zien dat er vele manieren zijn om te tekenen: pen, potlood, kleurpotlood, pastel, conté, penseel, gewassen en ingekleurde te keningen. Er zijn kleinplastieken in hout, brons en polyester. Een vitrine toont aan de ene kant het vakmanschap van de zilversmid en aan de andere kant hoe uit vond sten en eenvoudige materialen siera den kunnen ontstaan. Bedoeling Onder de naam „Kunst uit Zeeland" reizen als enkele jaren tentoonstel lingen van beeldende kunst door* de provincie en ook daarbuiten. Zij wor den samengesteld door de Zeeuwse Culturele Raad, met de bedoeling beeldende kunstenaars die nu in Zee land wonen en werken, in staat te stellen hun werk te laten zien en om gekeerd de bevolking in kontakt te brengen met de nieuwste ontwikke lingen x>p het gebied van de beel dende kunst in Zeeland. De kollektie „Kunst uit Zeeland" wordt zo demokratisch mogelijk sa- van Leeuwen kon zaterdagavond- mededelen dat de netto-opbrengst rond 6000,bedroeg, hetgeen for midabel genoemd mag worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 1-8. Vrijdagavond a.s. wordt in het Gra vensteen de derde Zomertentoonstelling geopend dooi de heer H. W. A. Koeh. Deze expositie bestaat uit de kollektie Kunst uit Zeeland 4 cn een stand van S.B.K. Kunst uit Zeeland 4 bestaat uit 52 tekeningen, kleinplastieken en sieraden van vijftien kunstenaars: Willem van Anraad, Ien van den Berg, Corrie Blaas, Wies de Bies, Ans van Dam-Herwaarden, Marinus van Dgke, Ko de Jonge, Inge van der Koo(j, K. C. Korfer, Joke Noest, Annelies Planteydt, Leendert van der Pool, Eddy Quite, Leonard Snelders en Elsa Westland. CREYS-MALVILLE, Frankrijk, 31-7. Volgens de Franse minister van binnenlandse zaken Christian Bonnet zijn Anarchisten uit het buitenland verantwoordelijk geweest voor de bloedige gebeurtenissen bij het protest tegen de bouw van een kerncentrale die aan één persoon het leven kostten en honderd verwondingen hebben doen oplopen. BREDA, 31-7. In de Bredase bin nenstad is in de nacht van zaterdag op zondag een Bredanaar door een revolverkogel aan een been gewond. De schutter, de 22-jarige J. F. uit Breda, is door de politie aangehou den. Volgens de politie had hij zich naar aanleiding van een vechtpartij in een bar aan de Lange Brugstraat zo opgewonden, dat hij thuis de re volver is gaan halen en teruggeko men in de binnenstad op straat zes schoten heeft gelost. De gewonde man was één van de klanten uit de bar, die F. waren achterna gegaan. DEN HAAG, 30-7. De Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten heeft zaterdag meegedeeld dat als gevolg van daling van de grondstof- fenprijzen voor oliën en vetten op de wereldmarkt in de afgelopen weken margarinefabrikanten hun prijzen met ingang van maandag 1 augustus met vier cent per eenheid van 250 gram margarine zullen verlagen. Halvarine zal met twee cent per een heid van 250 gram goedkoper wor den. De verlaging van de fabrieks prijs werkt met enige vertraging door in de prijzen in de winkels. Zoals gebruikelijk heeft over deze prijsverlaging overleg plaatsgevon den met het ministerie van econo mische zaken. Bonnet, sprekende voor de Fran se televisie op zondagavond, zei dat de gewelddadigheden waren uitge lokt door de duizend buitenlanders onder de protesteerders. „Deze lieden zijp zonder twijfel anarchisten zowel in hun daden als in hun overtuiging. Zij erkennen geen grenzen en zijn ook elders op gedoken, vooral in West-Duitsland", aldus Bonnet. Dode en gewonden De dode is een 31-jarige Fransman die door een menigte op de vlucht voor een charge van de politie, on der de voet werd gelopen en een hartverlamming kreeg. Onder de gewonden zijn vijf rijks wachters en twee Westduitsers, van wie de ene een hand en de andere een been verloor. De gevechten rond het protest te gen de bouw van Frankrijks eerste snelle-kweekreactor. De „super- Phenix", waren begonnen toen on geveer honderd deelnemers met ben zinebommen en stenen naar de 5.000 man sterke politiemacht waren gaan gooien. Verwachting tot dinsdagavond: Iets hogere temperaturen Wolkenvelden, nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen; minimumtemperaturen onge veer 11 graden, maxima van 18 tot 23 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 6.03, onder 21.28 Maan op 22.28, onder 9.46 Laatste kwartier: 6 aug. (22.40). HOOG- EN LAAGWATER 2 aug. 6.14 18.26 11.32 Springtij: 1 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zal dinsdag iets wanner zijn dan de afgelopen dagen. Zachte re lucht, welke maandag boven Ier land en Schotland aanwezig was, stroomt langzaam in onze richting. Het zal gepaard gaan met wolken velden, maar af en toe zal de zon ook doorbreken. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van zuid-Engeland naar zuid-Noordwe gen breidt zijn invloed geleidelijk uit over de Beneluxlanden, west-Duits- land en Frankrijk. De depressie, die het weekend boven zuidoost-Frank rijk en het Alpengebied lag, trekt nu in noord-oostelijke richting weg, waarop in genoemde gebieden een weersverbetering zal intreden. Om de mate van neerslag aan te geven, zij vermeld, dat in de omge ving van Lichtenstein na een periode van 12 uur zondagavond een hoe veelheid van 100 mm werd gemeten. mengesteld. Alle beeldende kunste naars in de provincie krjjgen een uit nodiging werk in te zenden voor een overzichtstentoonstelling. Een onafhankelijke en deskundige jury bepaalt welk werk tot de over zichtstentoonstelling wordt toegela ten. De bezoekers kunnen door een stembiljet aangeven welk werk zij het mooist vinden. Na afloop van deze expositie wordt de reizende ten toonstelling samengesteld aan de hand van de beide voorkeuren: één derde deel van de kollektie bestaat uit de voorkeur van het publiek, tweederde deel wordt bepaald door de jury. S.B.K. Op de tentoonstelling in het Graven steen staat tevens een stand met uit gebreide informatie over de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Zij leent kunstwerken uit tegen geringe ver goeding, In het betaalde bedrag is een spaarelement verwerkt. Zo biedt de S.B.K.' een unieke mogelijkheid om heel lang van kunst te genieten en op den duur zelf wat kunst in huis hebben. De heer Koch, direkteur van de Zeeuwse Culturele Raad, zal vrijdag avond de expositie openen Het ka merorkest „Intertexta" zorgt voor de muzikale omlijsting van dit gebeu ren. Deze derde Zomertentoonstelling zal tot en met 26 augustus in het Gravensteen te bezichtigen zijn. De zaterdag ten bate van de Ned. Herv. kerk te Burgh gehouden rom melmarkt, kreeg in de vroege mor gen met de weersomstandigheden te maken. De op papier rond de kerk in de Ring opgestelde kraampjes ver dwenen dan ook in de grote R.T.M.- garage en het het was daar al spoe dig een drukte van belang. Veel mensen uit eigen omgeving maar ook talrijke toeristen zochten naar iets van hun gading en dat was er, want de „gekste dingen" lagen op kopers te wachten. Een verheugde da. A. A. Het officiële startsein werd ver richt door gedeputeerde de heer A. L. van Geesbergen met het planten van een twintigtal boompjes. Kavero b.v. koos juist voor deze openingshandeling omdat in het re- kreatieprojekt heel wat groenvoor ziening wordt aangebracht. In oktober van dit jaar zullen de eerste modelwinningen gereed zijn, alle vrijstaand met ruime tuin, zo merwoningen in verschillende groot te en prijsklasse. Er worden vier verschillende typen woningen ge bouwd: Topper, Piraat, Clipper en Randmeer. De verkoopprijzen zullen variëeren tussen de ca. f 88.000,en f 185.000,inklusief de (eigen) grond. Jachthaven In dc werkhaven „Den Osse", grenzend aan het Zomerdorp zal te gelijkertijd met het binnendijksge- bicd in fasen een jachthaven worden ingericht. Voor dc eerste zomerdorp- bewoners worden ligplaatsen gere serveerd. Het centrum van hel ge bied wordt een soort vissersdorp, opgezet in rustieke stijl met. verras sende nivo-verschillen en een veilig voetgangersdomein. Tevens zullen worden aangebracht paden, wegen, groen en waterpartijen en slecht weer voorzieningen voor jong en oud. Verder zal een openluchtz.wem- bad en een speelweide worden gc- krecord. Met betrekking tot de aanleg van de jachthaven wordt godachl aan een kapaciteit van 800-1000 ligplaat sen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN, 1-8. Enkele maanden geleden - op 1 december 1976 - werd een begin gemaakt met de houw van de eerste 130 zomerwoningen in het zo merdorp Grevelingen, door Kavero B.V. Type Topper, één van de vier soorten rekreatie-woningen in het zomerdorp „Grevelingen". Een gierigaard is nooit verle gen om een reden tot weige ring. Syrus 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1