ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN De chaos in een stabiel Afrikaans land Hittegolf in Abu Dhabi Het Europese budget ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE ynu,, 22 j«u i»n fr. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Ghana was het eerste Afrikaanse land dat zeventien jaar geleden de koloniale status inruilde voor onafhankelijkheid. Het is niet precies een kopie geworden van de democratieën in westerse zin, maar het is in die tijd tamelijk stabiel gebleken. Voor een deel komt dat ongetwij feld door de harde vuist van Kwame Nkroemah die weliswaar merk waardig regeerde vanuit een oud paleis waar het wemelde van waar zeggers en dergelijke, maar die in ieder geval de staat redelijk draaien de wist te houden. De „verlosser" Nkroemah werd in 1965 afgezet en tenslotte verdreef vijf jaar geleden de vroegere onder officier in het Britse koloniale leger thans generaal Acheampong presi dent Busia toen deze buitenslands aan het konfereren was. Acheam pong werd nogal met wat gejuich begroet omdat van de nuchtere en gedisciplineerd werkende Acheam pong verwacht werd dat hij Ghana een redelijk bestuur zou geven dat na niet al te lange tijd de macht weer zou overdragen aan de burgers. Nu. wat dit laatste betreft heeft men rich vergist: nog onlangs heeft Acheampong wel weer iets in die geest gezegd maar veel zin om zijn woord te houden heeft hij niet. En hij heeft ook een e.vkuus. Er zijn im mers lieden die „onder het voor- ivendsel dat er voedselgebrek is" chaos proberen te veroorzaken. Nu, dat is hun dan prima gelukt, mag men wel zeggen. Ghanezen en anderen die nog uit de hoofdstad Accra konden vertrekken voor het vliegveld plotseling werd gesloten, beschrijven hoe dronken troepen door de straten trekken, dat het voedselgebrek groter is dan ooit te voren, dat dokters hun schildjes niet meer op de auto durven laten zitten en zo nog het een en ander meer. De ABU DHABI. 21-7. Elf mensen, voornamelijk buitenlandse bouwvak kers, zijn in Abu Dhabi het slacht offer geworden van een hittegolf waarbij de temperaturen opliepen tot 45 graden. De hittegolf, die al vier dagen duurt, lijkt nog niet voor bij te zijn. Weersvoorspellingen wij zen op aanhouden van de tropische hitte. 90 mensen liggen als gevolg van de warmte in het ziekenhuis. BRUSSEL, 21-7. De Europese be groting voor 1978 zal in principe uit gedrukt worden in de nieuwe Euro pese rekeneenheid. Dat is een uit alle munten van de EG-landen sa mengestelde eenheid, die voor Ne derland neerkomt op ongeveer f 3, De tot nu toe gebruikte rekeneen heid was uitgedrukt in goud en de waarde daarvan komt voor ons land neer op ongeveer f 3,60. Het princi piële besluit om voor de komende Europese begroting de nieuwe Eu- ropes munt te gebruiken is woens dag in Brussel door de Europese mi nisterraad genomen. De oplossing van het moeilijkse probleem in verband met de reken eenheid hebben de ministers echter verschoven naar oktober van dit jaar. Dan zal de raad, met unanimi teit, over de werkelijke invoering van die nieuwe Europese Rekeneen heid (ERE) moeten besluiten en dat zal een hard gevecht worden. Nu al staat vast dat het Verenigd Konink rijk er zich met hand en tand tegen zal verzetten, omdat het gebruik van de ERE dat land op een aanzienlijke verhoging van zijn contributie aan de EG kan komen te staan: sommi gen menen zelfs een verhoging met zeventig procent. AMSTERDAM. In de Amsterdamse Leidsestraat is sinds enige tijd, een makro-biotisch restaurant gevestigd. Het restaurant wordt gedreven door het Golden Temple Imperium en heeft over belangstelling niet te kla gen. vliegtocht was al even chaotisch. Driemaal zoveel mensen verschenen met betaalde kaartjes op de lucht haven als het toestel Icon herbergen. De vlucht in één keer maken was niet mogelijk omdat er niet genoeg brandstof was. Onderweg tanken kon alleen als men echt geld over handigde tot eindelijk een luchtha ven werd gevonden waar de Ghane- se luchtvaartmaatschappij nog wel krediet had. En menigeen durfde uit angst voor represailles niet te praten over de toestand in Ghana. Door de jaren heen heeft Ghana trouwens aardig geheim weten te houden ivat allemaal in het land voorviel. Wat nu aan de hand is komt neer op een revolutie van de middenklassen, begonnen door de advocaten die half juni begonnen te staken, waarmee ze het hele juridi sche systeem lamlegden. Ze wilden zo de studenten helpen luier demon straties tegen de duurte van levens middelen leidde tot sluiting der uni versiteiten. Voorbeeld Het voorbeeld der advocaten in spireerde oók anderen om hun „kundigheid niet langer ten dienste van Acheampong" te stellen: dok ters, apothekers, accountants en in genieurs. Gevolg, om de haverklap viel in de hoofdstad Accra het licht uit. Een avond, viel de hele kracht centrale in de Volta-rivier uit waar door Ghana's belangrijkste industrie, een aluminiumfabriek stil kwam te liggen - alleen al financieel een ge weldige strop. Toen de stroom weer terugkwam, was het mis met de wa terleiding. Het zijn de manieren waarop de technische specialisten de regering willen laten voelen dat men nog niet de absolute macht kan uit oefenen doordat men toevallig over de wapens beschikt. De „burgerlijke ongehoorzaamheid" - ditmaal bedre ven door juist de bevolkingsgroepen die er nog lang niet zo slecht aan toe zijn - is door de overheid beant- ivoord met een aktie van intimidatie. De vakbond van de advocaten werd niet alleen de overheidserken ning ontnomen maar ook haar bank rekeningen werden geblokkeerd. En om de toestand nog wat enger tema ken begonnen de tanks door de stra ten te rijden en voerden straaljagers duikvluchten uit op markten. Twee artsen zouden door soldaten in el kaar geslagen zijn. In ieder geval zijn vele artsen uit de militaire hos pitaals weggejaagd. Kortom, Acheamjong reageert bepaald niet als de nuchtere man van de orde die men in hem getien had. Het blijkt ook ttit zijn adviseurs, waaronder een medicijnman uit de jungle die hem moet helpen de inflatie de baas te worden die krankzinnig om zich heen grijpt. En ook om de heel scheef hangende betalingsbalans weer in evenwicht te krijgen - het is vooral misgegaan doordat de ca- cao-oogst voor lage prijzen verkocht is hoewel het produkt juist op de wereldmarkt topprijzen maakt. Ghana heeft - en dat is in Afrika nog een uitzondernig - vrij wat bur- gers met een uitgebreide technische of beroepsopleiding. Dat geeft het land nog enige kans dat het van wanbeheer verlost wordt en deskun dig geregeerd wordt zonder al te veel bloedvergieten. Het kan ove rigens met hetzelfde gemak uitdraai en op Oegandese toestanden in een overgangstijd - of definitief. Of op oorlog met Nigeria, de broedernatie die kwaad er op wordt aangezien Ghana in het verderf te willen stor ten door de oliekraan dicht te draai en - tenzij de olie ook betaald wordt. Als zo de situatie in wat een der stabiele Afrikaanse staten genoemd mag worden, mag men zich afvragen hoe het dan in de minder ontwik kelde naties toe kan gaan. En het wordt begrijpelijker waarom bij voorbeeld de Amerikaanse VN-am- bassadeur Young zich over zoge naamde Russische inmenging niet zo bezorgd maakt als om de kans dat Afrika op eigen kracht een groot ge vaar voor de vrede wordt. 1 litsoir uit het buitenland CAIRO. Op augir.lir. beginnen voor line afzondeihjl.e uniitaiie rechtbanken de proc»- u legen lm leden van de fanatieke Mo;limsel.ie dn* /i< h Verantwoordelijk hi'el I ge -.leid voor lie ontvoering van en umord op een oud-minister begin deze maand, zo heeft het scmi-offi- ciële dagblad Elaehram donderdag bekendgemaakt. JOHANNESBURG. In Zuid-Afri- ka komt een nieuwe goldrush op gang, ditmaal niet gericht op het ontdekken van rijke goudaders, maar op de afvalhopen, opgeworpen door generaties van mijnwerkers. De enorme prijsstijging van goud en de nieuwe winningsmethoden hebben het lonend gemaakt de overgebleven rijkdommen te winnen uit het opge dolven afval. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft de regering de verkoop van wapens aan Zuid-Korea ter waarde van ruim 8 miljard dollar aanbevolen, om het land te compenseren voor het ver trek van de Amerikaanse grondtroe pen. WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter en de .Is raëlische premier Begin zijn dins dag in Washington overeengekomen dat zij zullen proberen om de Ge- neefse onderhandelingen over een duurzame vrede in het midden-oos ten, nog voor het einde van dit jaar te doen hervatten. HELSINKI. De twee jonge Rus sen die onlangs een Russisch lijn- vliegtuig op een binnenlandse vlucht kaapten en dwongen koers te zetten naar Helsinki, beoogden met hun daad steun te verlenen aan de na leving van de mensenrechten. Te vens wilden zij „zien hoe andere volken leven". Dit blijkt uit docu menten van de Finse politie die woensdag zijn bekendgemaakt. BEIROET. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie (P.L.O.) heeft het vredesplan van premier Menadhem Begin van Israël verworpen. Een woordvoerder van de organisatie noemde het plan een „kunstgreep om tijd te winnen en onenigheid te zaaien onder de Arabieren. LUANDA. De Angolese regering heeft de organisatie van Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) per telefoon op de hoogte gesteld van de „daden van agressie" die Zuidafrikaanse troe pen hebben gepleegd tegen Angola. Wanneer Zuid-Afrika voort blijft gaan met dergelijke acties, behoudt de regering in Luanda zich het recht op vergelding voor, aldus het tele gram. BONN. Namens de Oostduitse po litieke politie houden 250.000 Oost duitse burgers dag en nacht hun landgenoten in de gaten, schreef woensdag het Westduitse boulevard blad' Bi'ld Zeitung van de Springer pers. Mentenitisen het K.Z.-syndroom AMSTERDAM, 20-7. Het is niet alleen G. van S. uit Gouda, de man die de villa van Menten in brand, stak, bij wie de overdreven publi citeit rondom Pieter Menten het oude kampsyndroom tot leven heeft ge roepen, schrijft het Nieuw Israëlieti- sche Weekblad in het nummer dat vrijdag verschijnt. Volgens het blad zijn er ongeteld velen, die gebukt gaan onder slapeloze nachten en nachtmerries. Reden daartoe zijn onder andere de reportages over geopende graven, compleet met foto's van de daarin aanwezige skeletten. „Het is een as pect van Mentenitis, dat nauwelijks naar voren is gekomen, maar dat niettemin reëel en bloedernstig is", zo waarschuwde het blad reeds in mei jongstleden. „Voor ons zou het niet nodig zijn geweest via G. van S. gelijk te krijgen". Het blad meent dat er in het begin goed werk door de media is verricht. Maar toen 't justitiële apparaat een maal in werking was getreden, zou machtiging van de berichtgeving terwille van de oorlogsslachtoffers welkom zijn geweest. „Zijn verleden zijn rijkdom, zijn onsympathieke maar publikabel optreden hebben Menten tot een topper gemaakt, ter wijl de man ook als hij gedaan heeft wat de publiciteit hem toeschrijft en waarvoor hij thans vervolgd wordt, in vergelijking tot de misdaden door zovelen onder de nazi's bedreven slechts een mug is". NEW YORK. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich met algemene stemmen uitgespro ken voor toelating van Vietnam tot de Verenigde Natie;. M iss Lillian over liaar hinderen NE\y YORK, 20-7. „Miss Liltiau" heeft tegenover de Ladies Home Journaal uit de school geklapt over haar kinderen. De zoon die het bes te is terechtgekomen, president James Carter, „vertelt waarschijn lijk leugentjes om bestwil", Billy drinkt wat teveel bier" en de doch ter die met Jezus wandelt, „is geen erg goede moeder". Miss Lillian werd voor het augus tusnummer van het blad geïnter viewd door haar andere dochter, Gloria Spann-Carter die, volgens haar moeder, „mij tot mijn genoegen links laat liggen". Wat de 78-jarige moeder van de Amerikaanse president het meeste in haar zoon bewondert, zei ze, „is zijn integriteit. Maar ik geloof dat als hij zegt dat hij nooit heeft gelogen, hij niet bedoelt leugentjes-ombestwil, want er is niemand die zonder die kan". Overigens is het maar gelukkig dat zoon Billy wat teveel bier drinkt, zei zijn moeder, want als hij deze en andere gewoontes zou veranderen, „zou hij er een puinhoop van ma ken". Omdat ze van hem houdt zo als hij is, heeft ze hetn nooit voor zijn liefde voor het bier aangespro ken. Het enige dat ze bewondert in haar dochter Ruth Stapleton-Carler de evangeliste, is haar volharding, „Ze geeft nooit op. Ze houdt maar vol. Dat is het enige wat ik in haar bewonder. Ze is geen erg goede moe der, maar haar gezin loopt met haar weg, dus zal het wel goed zijn". Miss Lillian zei dat ze haar kinde ren eigenlijk niet zou willen probe ren te veranderen, omdat ze van hen houdt zoals ze zijn. Kleindochter Amy verschaft haar de grootste vreugde. „Ik draai zo graag om haar heen", zei ze. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 24 JULI NED. I: In de middag een recht streekse reportage van de afsluiting van de Tour de France. Het avond programma wordt geopend met een aflevering uit de natuurserie Sur vival, waarin aandacht wordt be steed aan de reuzen van de zee, de walvissen. Het biologenpaar dat de ze film maakte, leefde vier jaar lang op een strand om de voor hen inte ressante soort te kunnen filmen. Daarna een programma gewijd aan de inwijding van de gerestaureerde Jacobikerk te Utrecht. In dit tweede programma wordt uitgevoerd Can tate 149, Man singel mit Freuden vom Sieg, van Johann Sebastian Bach. Vervolgens het eerste deel van Herinnering der gerechtigheid, een film in de cyclus Mensen en mach ten. Deze tweedelige film behandelt de Neurenbergse processen, die in 408 zittingen 216 dagen geduurd heb ben. Deze film van de cineast Marcel Ophüls tracht de zin of de onzin te verduidelijken van die processen, aangezien de overwonnenen immers al overwonnen waren. Kortom in deze film tracht de cineast duidelijk te maken waar deze processen fei telijk om draaiden. Vervolgens wordt uit Vivaldi's De vier jaargetijden het tweede concert De zomer door fluitist James Calway vertolkt. Tot besluit is een epiloog, gesproken door drs. J. Ridderbos. NED. II: De zwarte kogels aldus luidt de titel van de derde afleve ring van Floris, een jeugdserie ge- door HENK VAN HEESWIJK Bij het afscheid houdt hij haar hand even vast, als hij vraagt: „Kom ook maar eens een dag naar mij. Jij bent alleen en ik ben alleen, niet waar?" Hij kijkt haar veelbeteke nend aan, als hij bij het afdalen van de trap nog even omkijkt. Pas als de voor deur achter- hem in het slot is gevallen en ze zijn veerkrachtige stap op het trottoir hoort wegsterven, dringt het pas tot haar door: die man wil mij! Daarom is hij vandaag hierheen gekomen en daarom vraagt hij of ik op mijn beurt eens naar Zutphen kom. Moet je wat? Alweer een man, die meer wil: Freek, de weduwnaar met drie kinderen, waarvan er één al half volwassen is. Lina zal me aan zien komen als tweede moeder. Ze had meieen al een hekel aan me, die eer ste keer. Nou, Freek kan dit wel uit zijn hoofd zetten. Twee dagen later komt er op een avond een meneer, die ze niet kent. De man staat beneden en vraagt haar te spreken. Maar Frida ver trouwt het niet helemaal en vorst: „Waarover? Ik ben al verzekerd, koop beslist niets aan de 'deur en in religie heb ik evenmin interesse." De man kijkt haar van beneden strak aan. „Ik ben dokter Van Bos- sendrecht. Misschien zegt de naam Bob u meer?" Frida schrikt, maar laat het niet merken. Dit is de oudste zoon van Frits. Wat komt hij hier doen? Ze krijgt, een bang vermoeden, maar zegt, haar stem geheel beheersend: „Komt u boven." In hot kleine portaaltje, dat ook voert naar de badkamer en de ach terkamer, drukt ze zijn hand. En maakt oen uitnodigend gebaar: „Komt u maar verder." Even later zit de man in een stoel, de vrouw onderzoekend aankijkend. baseerd op historische feiten. Er blijken zoveel geheimen van .kasteel Oldenstein naar de vijand in Gelre uit te lekken dat de Heer Wolter tenslotte zelfs Floris en Sindala njet meer vertrouwt. Na beelden van ak- tuele sportgebeurtenissen in Studio Sport en de lottotrekking weer een aflevering van de serie Tijgerbriga de. In juli 1912 wordt een man dood gereden vlak voor het kantoor van de politieafdeling Tijgerbrigade. De vermoorde man blijkt op weg te zijn geweest naar de Tijgerbrigade. Via de broer van de vermoorde André begint de Tijgerbrigade de ware aard van het verhaal aardig te benaderen. Vervolgens de populair wetenschap pelijke serie Horizon. Dit keer wordt er aandacht besteed aan de Colossus, de 'in 1798 gezonken Engelse oorlogs- dem, die pas in 1975 gelokaliseerd kon worden. Aan boord bevonden zich talrijke Griekse en Romeinse vazen. ZONDAG 24 JULI Ï7ED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Nieuws; 16.02 Tour de France; 18.30 Teleac; 18.55 De fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Reuzen van de zee; 19.55 Oude muziek vanuit de Jacobi kerk te Utrecht (2); 20.30 Herinne ring der Gerechtigheid 122.05 Zo mer; 22.15 Tot besluit; 22.25 Jour naal. NED. 11: 18.55 Floris; 19.25 Studio Sport; 20.40 De Tijgerbrigade; 21.35 Nieuws; 21.40 Horizon; 22.30 Jour naal. MAANDAG 25 JULI NED. I: Het avondprogramma wordt geopend met een aflevering' van de serie Black Beauty getiteld De vlucht. Vervolgens het tweede deel van de film Herinnering der gerechtigheid, waarin de beulen voor hun rechfers moeten verschijnen. In dit tweede gedeelte ivordt opnieuw het verband tussen de Nazi's in Europa, de Frayisen in Algerije en de Frida is nog maar een kwartiertje thuis van de zaak en was bezig met het eten, toen de bel ging. Ze heeft het intussen afgezet, want ze kan moeilijk zeggen: Sorry, ik moet nog eten, dus u zult een half urutje ge duld moeten hebben. Ze wijst de man een pakje sigaretten en steekt er zelf ook een op. Maar de man schudt zijn hoofd. „Ik rook niet. Om maar meteen met de deur in huis te vallen, juffrouw Kateleijne ons is bekend, dat u pogingen in het werk stelt om mijn vader te bewegen met u te trouwen. Nee, laat u me uit spreken. Afgezien nog van het feit. dat door het verschil in leeftijd een huwelijk tussen mijn vader en u be lachelijk is, kan er nauwelijks spra ke zijn van liefde van uw kant. Waarschijnlijk weegt het feit, dat mijn vader tamelijk gefortuneerd is, u zwaar." Frida is bij deze woorden rood ge worden. Ze knijpt haar sigaret in el kaar en legt die in de asbak. Met een lage stem zegt ze: „Als u hier bent geokmen om me te beledigen, wilt u dan meteen weer vertrekken? Dit neem ik beslist niet!" „Wilt u het ontkennen?" „Ja, naturlijk. U draait de zaak radikaal om. Niet ik wil niet uw va der trouwen, hij met mij. Hij heeft me al enige malen een aanzoek ge daan, maar ik heb evenzovele malen geweigerd. Overigens, al zou het zo zijn, wat gaat hot u eigenlijk aan? Dal zou ik wel eens willen weten." De bezoeker kijkt haar enige tijd aan, hoofdschuddend. „U wilt ons wijsmaken, dat u geweigerd hebt met mijn vader te trouwen? Na u gevraagd te hebben? Maakt u dal alstublieft een ander wijs! Het is het oude liedje in zulke gevallen: de eenvoudige winkeljuffrouw en de rijke, oude man. Net een sprookje. Amerikanen in Vietnam bekeken en bekritiseerd. De Joodse cineast is het met dit denkbeeld niet eens, daarom ook wordt er met verschillende fa milieleden van hem gepraat. Na het journaal een aflevering van Kerke- pad, waarin Hans Hoekman de kij ker meeneemt naar kerken in Fries land en Zuid-Holland. Een uitzen ding van Symbiose sluit het avond programma af. NED. II: De VARA begint haar avonduitzending met een aflevering van Filmblik, waarin vanavond ex tra aandacht aan de musical wordt besteed. Maarten laat wat fragmen ten zien, terwijl kinderen uit Hee- renveen een eigen musical gemaakt hebben. Vervolgens het eerste deel van Les Misérables of de Verdoem den naar de roman van Victor Hugo. Al bijna twintigmaal is dit boek ver filmd, tot in Japan, Egypte en India toe. Het is het verhaal van de jongen die een stuk brood steelt voor zijn hongerige zusje, en voor deze dief stal vier jaar gevangenisstraf krijgt. Hij onderneemt enkele vluchtpogin gen en daardoor pas na negentien jaar vrijkomt§p die dan alsnog moet blijven vluchten voor de galeisla- iienopzichter annex politieinsjjekteur Javert. Jean Gabin vertolkt de rol van de eeuwige underdog, terwijl Bernard Blier de sadistische Javert speelt. Dinsdagavond 26 juli a.s. wordt het tweede gedeelte van deze film uitgezonden. De aktualiteiten- rubriek Achter het Nieuws besluit de uitzending. MAANDAG 25 JULI NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.04 Black Beauty: 19.30 Herinnering der gerechtigheid (2); 21.35 Journaal; 21.50 Herinnering der gerechtigheid: 22.45 Kerkepad; 23.00 Symbiose: 23.04 Journaal. NED. II: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.04 Filmblik; 20.00 Journaal; 20.25 Les Miserables (2); 22.10 Achter het nieuws; -22.45 Jour naal. 42 Ik kan u overigens namens mijn broer en zuster verzekeren, dat wij ons met hand en tand tegen een hu welijk als genoemd zullen verzet ten." Frida is nog steeds inwendig ra zend, maar ze beheerst zich uit alle kracht. En gaat op haar beurt ten aanva), wetende, dat die in vele ge vallen de beste verdediging is. „Hoe wilt u dit overigens beletten, me neer? Als ik wilverstaat u goed? Als ik wil, ben ik binnen drie of vier weken mevrouw Van Bossendrccht. Oftewel uw stiefmoeder. Hoe vindt u dat?" Ze kijkt de zoon met een triomfantelijke blik aan. Dit maal loopt de dokter een beet je rood aan. Frida heeft het op haar lippen om te waarschuwen: Denk een beetje aan uw bloeddruk, maar slikt het in. De man zegt: „In aan merking nemende, dat onze vader de laatste tijd meerdere vreemde din gen heeft gedaan, zouden we hem ontoerekenbaar kunnen verklaren." Frida voelt zich ondanks dit nieu we dreigement weer sterk. ,,Aan het eerste ga ik stilzwijgend voorbij," zegt ze, nu op kalmere toon. „want zelfs als het zo was, gaat het u en uw broer en uw zuster evenmin iets aan. Het is nog altijd zo, dat uw va der met zijn geld kan doen en laten, wat hij zelf wil. Daarvoor heeft hij geen toestemming van zijn kinderen nodig. En wat dat tweede punt be treft. dat ontoerekenbaar verkla ren Daar lach ik om. Iedereen kent de ex-fabrikant Van Bossen drccht. die tevens nog een funktie bekleedt in de Kamer van Koophan del en tenslotte diverse kommisaria- ten heeft. En u wilt zo'n man, die nog dagelijks nktief is, gek verkla ren? Dat gelooft u zelf niet." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7