Bom barst tussen Egypte en Libië Opnieuw flinke hasjvondsten in Zeeland Wülfil ©©WIP©© Poging tot inbraak in winkel „Aqua-Delta"-haven Bestemmings plan Buitengebied Zierikzee Groep Brabanders spitte „zagers" op grote schaal DE W.A.0, Een komplete veldslag VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Per „Van Oeveren" touringcar 6 dagen SAUERLAND Politie greep in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr(J4af 22 Juli 1977 Nr. 22136 3 Langdurig arbeidsongeschikte werknemers, die een uitkering ont vangen krachtens de Wet Arbeids ongeschiktheidsverzekering (WAO) hebben de laatste jaren bepaald niet over belangstelling te klagen. Of z(j met die belangstelling erg gelukkig zyn is overigens een andere zaak, want een groot deel van de algeme ne interesse richt zich met name op de hoogte van de WAO-uitkering. Die bedraagt by maximale arbeids ongeschiktheid 80"/» van het laatst verdiende loon, maar van diverse zyden is al overwogen om dat per centage te verlagen. Zelfs het demis sionaire kabinet Den Uyl heeft daar over ooit plannen ontvouwd, die echter in de verkiezingstijd snel in de ijskast werden gezet, zulks tot opluchting van de vele tienduizen den WAO-ers. Maar de onrust rond deze sociale voorziening blijft voortduren. In het Tijdschrift voor Sociale Geneeskun de verscheen kortgeleden een publi- kate van prof. dr. H. H. W. Hoger- zeil en drs. J. W. Groothoff (beiden verbonden aan het instituut voor so ciaal-medische wetenschap der rijksuniversiteit te Groningen), waar diverse gegevens over de WAO wer den geanaliseerd en waarin ronduit revolutionaire voorstellen worden gedaan m.b.t. de hantering van deze sociale wet. Onder meer willen de Groningse geleerden de Ziektewet- termyn verkorten tot een half jaar en de WAO niet langer laten duren dan 2,5 jaar. Een van de meest zorgelijke aspec ten m.b.t. de WAO is de voortduren de toename van het aantal uitke ringsgerechtigden met de daaraan verbonden, zeer hoge uitgaven. Toen de wet in 1967 van kracht werd, be droeg het aantal uitkeringsgerech tigden 137.000. In 1970 was dit aan tal al opgelopen tot 215.000, eind 1974 waren er 313.00 WAO-ers, eind 1975 350.000, dat was reeds 10fl/o van het totale verzekerdenbestand. Opmer kelijk is ook dat het aandeel van de jongere werknemers (15-44 jaar) in het bestand van de WAO-gerechtig den toeneemt. Het zijn trouwens lang niet alleen oudere werknemers, die in de WAO terecht komen. Maar liefst 20 procent van hen zit in de leeftijdsgroep 45-54 jaar. Terwijl het WAO-ers-bestand ie der jaar met vele duizenden toe neemt, is het aantal WAO-ers dat het werk hervat bijzonder gering. Het bedraagt niet meer dan circa 9.000 per jaar, waarvan meer dan 60®/o terugkeert bij zyn oude \Verk- gever. Slechts 3.000 WAO-ers wordén per jaar via bemiddeling aan werk geholpen, een zeer deprimerend re sultaat voor de inspanning die men zich getroost. Volgens de genoemde auteurs is de WAO een tweeslachtige wet. Enerzijds is het een revalidatiewet, anderzijds is het een loondervings- wet. Ten onrechte moeten volgens hen de medici bij de bepaling van de mate van arbeids(on)geschiktheid rekening houden met de aanwezig heid van werk. Zozeer staat de loon derving centraal, dat de WAO in be paalde opzichten meer op een werk- loosheidwet dan op een revalidatie wet lijkt. Kortom, de WAO berust thans op twee principes, t.w. 1. recht op revalidatie, omscholing en aan passing van levensomstandigheden; 2. recht op uitkering wegens werk loosheid door het gemis aan passen de arbeid welke betrokkene in re delijkheid kan worden opgedragen. Het laatste principe maakt duide lijk dat de uitspraak over arbeidson geschiktheid mede wordt bepaald door werkgelegenheid. Dit heeft tot gevolg dat de WAO, die een hogere uitkering en betere voorzieningen biedt dan de WW en WWV, voor een deel als vervangende werkloosheid- wet wordt gebruikt. Prof. Hogerzeil en drs. Groothoff menen dat een sterk veranderde wetgeving tot de oplossing van het arbeidsongeschiktheidsprobleem zal kunnen bijdragen. Zij willen revali datie centraal stellen, hetgeen zij zien als de hoofdtaak van de gezond heidszorg. Kortom, zjj wijzen er op dat de kans op werkhervatting reeds na 3-6 maanden ziektewet sterk af neemt en dat na een periode van een jaar arbeidsongeschiktheid men ge neigd is het niet meer meedoen in het arbeidsproces als een voldongen feit te aanvaarden. De Groningse sociaalgenceskundigen menen dat de WAO uitsluitend een revalidatiewet moet worden en dat de gehele aan pak gericht moet zijn om de kans op werkhervatting te verhogen. Ad. Int. UTRECHT. De kaderleden van de Voedingsbonden FNV bij Unilever zijn, zij het aarzelend, donderdag ak koord gegaan met het opschorten van harde akties bij Unilever nu een .kommissie van onafhankelijke des kundigen gaat bekijken of er ver vangende werkgelegenheid is voor de 1800 werknemers in do vleesbe drijven van Unilever (UVGN) die volgens de reorganisatieplannen van Unilever overkompleet zouden worden. CAIRO, 21-7. Do al jarenlang sluimerende onenigheid tussen Egypte en Libië is donderdag tot een ongekend heftige uitbarsting gekomen in een vier uur durend ge- veelit bij liet Egyptisehe grensdorp Salloum, waarbij de strijdkrachten van beide landen tanks, pantservoer tuigen en vliegtuigen inzetten. Een woordvoerder van het Egyptische leger zei dat in de strijd 40 Libi sche tanks en 30 pantserwagens zijn vernietigd. Voorts schoot de Egyptische luchtmacht twee Libische straaljagers neer en nam de landmacht 12 Li bische militairen en 30 „saboteurs" gevangen. Volgens de Egyptische zegsman braken de gevechten uit toen een Libische pantserstrijdmacht van het dorp Mosaed oprukte naar de 16 ki lometer verder gelegen grens, daar bij gedekt door een zware artillerie beschieting. De Egyptische legerleiding besloot in te grijpen en een eerste 'confron tatie vond plaats. Toen de liibiers zioh terugtrekken zetten de Egypte- naren de achtervolging in waarna het ten westen van Mosaed opnieuw tot .een treffen kwam. Ditmaal zet ten de Libiers ook hun luchtmacht PARIJS. Zeven leden van de O.E. S.O. (organisatie van 24 industrielan den) hebben in de eerste vijf maan den van dit jaar gemiddeld 18,72 mil joen vaten (van 159 liter) ruwe olie ingevoerd uit de O.P.E.C.-landen, te gen 16,66 miljoen vaten per dag in heel 1976. Dat heeft het O.E.S.O.- sekretariaat in Parijs meegedeeld. in wat aan Egyptische zijde een te- genaktie ontlokte. „Onze luchtmacht schoot twee van de aanvallers neer", aldus de zegsman, hieraan toevoe gend dat toen al 40 tanks en 30 Li bische pantserwagens waren vernie tigd. Geen verliezen Op enkele gewonden na, leden de Egyptenaren geen verliezen. De zegs man benadrukte dat de gevechten van donderdag de nieuwste waren in een serie die op 12 juli begon. Op die dag werden „vier saboteurs" ge arresteerd die met automatische wa pens en explosieven trachtten Egyp te binnen te dringen, aldus de woordvoerder. Vier dagen later opende een Li bische patrouille het vuur op een Egyptische grenspost waarna de Egyptenax-en het vuur beantwoord den. Afgelopen dinsdag vond een ar tillerieduel van vier uur plaats op verschillende plaatsen langs de grens, zo zei de woordvoerder. Toen werden 20 Libische pantservoertui- gen vernield. Het was de eerste maal dat één van beide landen melding maakte van deze incidenten. Wel was ge noegzaam bekend dat de verhoudin gen tussen Cairo en Tripoli slecht waren. Deze verslechtering trad in toen de Egyptische president Anwar Sadat in 1973 definitief een einde maakte aan een poging de twee lan den te verenigen in een federatie. Uitbreiding Rijkspolitie te water De Rijkspolitie te water post Brui- nisse wordt aanstaande maandag 25 juli- met een zevende man uit ge breid. Bij de post wordt gevoegd wachtmeester H. v .d. Bos uit Brui- nisse, die eerder werkzaam was bij Rijkswaterstaat en nu na het verla ten van de politischool in Bruinisse in dienst treed bij de Rijkspolitie te water. De post te Bruinisse is nu op organieke sterkte. ZIERIKZEE Rog van tien pond Woensdagavond werd aan de Zee dijk 'bij Borrendamme door de heer ZOUTELANDE, 21-7. Opnieuw zijn er flinke hasj-vondsten gedaan op de Walcherse en Schouwse stranden. Ditmaal werden er donderdagoch tend negen jute zakken met totaal 450 a 500 kilo hasjiesj aangetroffen op de stranden van Vrouwenpolder en Domburg. De politie vermoedt dat de hasj met de harde wind richting Ooster- schelde is gedreven. Volgens opper T. van Heklke van het rechercheteam van de Rijkspolitie, in Miiddelburg en belast met 'het onderzoek, ver wacht men nog meer hasj te zullen vinden. Het lijkt hier steeds meer om een gigantische partij te gaan, zegt hij. Standplaats: Attendorn. Vertrek: 8 augustus a.s. Reissom: volledig verzorgd, 1410,— p.p. Voor inlichtingen en opgave: ZIERIKZEE - WATERMOLEN 15-19 POSTBUS 18 - TELEFOON (01110) 2319 Ook op het strand van Wester- schouwen zijn donderdagmorgen nog drie zakken met ieder vijftig kilo gram hasjiesj gevonden. De surveil lances van de Rijkspolitie te water, de douane en de Rijkspolitiegroepen Dom'burg, en Veere zijn verplaats naar het Oosterscheldegebied. Ook alle politiekorpsen dn het Ooster scheldegebied zijn opgeroepen uit te zien naar hasj op de stranden in hun gebied. De politie heeft al diverse tips binnengegregen over schepen die zich enkele dagen geleden volgens de tipgevers vreemd zouden hebben ge dragen voor de Walcherse kust. AUe aanwijzingen worden nagetrokken, zegt opper Van Hekke, maar tot nog toe heeft het onderzoek niets opge leverd. BRUINISSE. Bniinisse heeft deze zomer „alles al gehad" en daar be hoorden toe een kermis en braderie, die ter plekkeheel icat drukte te weeg brachten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) A. J. Beeke een rog van tien pond gevangen. Het vergde heel wat krachtsinspanning om de fora uit de kluiten gegroeide vis op het droge te krijgen. Nadat de rog door velen bewonderd was, werd het dier over gebracht naar vishandel Hoogerhei- de, waar men er zeer mee in z'n nopjes was. Verbouwing Sporihuis Zierikzee In het recentelijk verschenen ver slag van de opening van Sporthuis Zierikzee aan de Visstraat, is ten on rechte onvermeld gebleven dat met sel- en timmerwerk werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf Chr. L. Schouls te Zierikzee. Inbraak fofohandel In de afgelopen nacht werd inge broken bij fotohandel Verschoore op de Dam. De daders verschaften zich toegang door een ruitje in te trap pen aan de zijkant van de winkel in de Meelstraat. Aanvankelijk had den ze getracht de voordeur met een beitel te forceren, maar deze pogin gen zijn blijkbaar gestaakt. De in brekers namen een aantal filmka mera's, fotokamera's en projektors mee met een totale waarde van plm. f 17.000,De toegangsdeur van de winkel naar het woonhuis draaiden ze op slot, zodat de bewoners deze betreffende deur uit de sponning moesten lichten. Van de daders ont breekt elk spoor. Door de Rijkspolitie te Zierikzee wordt samen met de technische recherche te Middelburg een onderzoek ingesteld. RENESSE Muziekavond in Hervormde Kerk Woensdag 20 juli werd in de Her vormde kerk van Renesse een bij zonder geslaagde muziekavond ge houden. Er bestond voor deze avond een behoorlijke belangstelling. Het programma werd verzorgd door de vokaalensemble Cantemus Antiqua uit Brielle. Wim van Kooy bas, Dick Bloeiner orgel, Jos Verpoorten orgel en Tea Ooms blokfluit. De avond werd geopend door ds. L. de Wit, die alle aanwezigen van har te verwelkomde. In zijn openings woord memoreerde hij het feit dat momenteel mogelijk een te groot aantal bijzondere avonden wordt ge houden. Vervolgens werd een uitstekend afgewerkt muziekprogramma ge bracht. Het programma werd geo pend met een aantal fraai gezongen engelse madrigalen. Nadat op alt blokfluit en orgel Sonate in C van J. B. Loeillet ten gehore was gebracht kon men bassolo's van goede kwali teit beluisteren in o.a. Wer die Musik in Ehren halt. Cantemus Antiqua be sloot de avond met Cantate Domino van H. L. Hassler. Het publiek toonde aan het eind van de avond zijn waardering met een bijna ovationeel applaus. De volgende bijzondere dienst wordt gehouden op donderdag 28 juli. Deze avond zal worden verzorgd door een zanggroep uit het Zeeuws Jongens en Mannenkoor o.l.v. Eef Heyblok uit Goes. BURGH Orgelconcert Ten bate van het restauratiefonds voor het orgel, geeft de cantor-orga nist van dc Grote Kerk in Goes, Kees van Iersel op 26 juli in de Ned. Herv. kerk te Burgh een orgelcon cert. Het programma ziet er als volgt uit: 1. a: Preludium en Fuga in A van Joh. Seb. Bach 1685 - 1750. 2. Variaties over „Was Gott tut das ist wohlgetan" van Joh. Pachelbel 1653 -1706. 3. Psalm 25, 130 en 81, Samuel Marechal 1554-1640. 4. Bijbelse so nate II van Johann Kuhnau 1660- 1772. 5. Fuga in a. G. T. Handel 1685-1759. 6. Introduction and Fu gue. James Narees 1715-1783. Jongetje onder brommer Op het voetpad langs de Hogeweg in de buurt van de camping „Bloms hoeve", geraakte donderdagmiddag de 10-jarige Mark K. onder een pas serende bromfiets, bestuurd door W. BRUINISSE, 20-7. In de nacht xan dinsdag op woensdag hebben een drietal jongelui geprobeerd een win kel in het winkelcentrum op jacht haven „Aquadelta" binnen te drin gen door het forceren van een deur. Voor zij echter zo ver waren wer den zij op heterdaad betrapt door een medewerker van restaurant „The Sailor Inn" die na gedane arbeid huiswaarts keerde. Toen het drietal de man zagen kozen zij het hazepad met een personenauto die zij tot te gen het winkelcentrum hadden ge parkeerd. De man kon het kenteken van de auto noteren, maar na on derzoek van de rijkspolitie bleek dit vals te zijn. De deur van de desbe treffende winkel werd beschadigd en een ruit vernield. Vermist wordt er niets omdat zij waarschijnlijk nog niet binnen waren geweest. De daders zijn spoorloos. Door de rijks politie in samenwerking met de technische recherche wordt een uit gebreid onderzoek gedaan. M. J. uit Haamstede. Het ventje stak plotseling de weg over. Hij liep verschillende schaafwonden op en kon na behandeld te zijn door dok ter Coster zijn tijdelijk tehuis op de „Blomshoeve" weer opzoeken. De brommer liep lichte schade op. (Vervolg van pag. 1) ten en caravans (geen sta-caravans. Ook in het voorontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland wordt uitsluitend gedacht aan deze twee categoriën. Naast het opnemen van deze be perking zou in de voorschriften moe ten worden opgenomen, dat een ver gunning slechts afgegeven zal wor den, wanneer sprake is van een vol doende erfbeplanting en wanneer de stadplaats in direkte relatie met de bebouwing staat. Er zijn mogelijkheden aanwezig om bedrijven met staand glas op te richten tot een grootte van 2 hectare. Gezien de grote landschappelijke konsekwenties van het stichten van dergelijke bedrijven zou de nieuw- vestiging ervan geregeld moeten worden via artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en zouden de voorschriften in die zin gewijzigd moeten worden. Agrarische nevenbedrijven Agrarische nevenbedrijven horen gezien het vaak sterk industriële karaktèr op een industrieterrein thuis. In de toelichting op het plan zou tot uiting kunnen komen, dat ge streefd wordt naar vestiging op be drijfsterreinen en dat slechts bij ho ge uitzondering vestiging in het bui tengebied zal worden toegestaan. In het nu voorliggende plan is vrijstel ling van de maximale bouwhoogte mogelijk tot 15 meter. Deze vrijstel ling wordt geregeld via artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning; ook het bepaalde in lid 2 van dit artikel zou van toepassing moe ten zijn bij de te volgen procedure. Dit betekent dat de tekst van het voorschrift aangevuld zou moeten worden met „waarbij een verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten is vereist". In artikel 16 wordt een aantal ak- tiviteiten opgesomd waarvoor een aanlegvergunning nodig is in de ge bieden met de bestemming „natuur gebied". Het belang van natuurgebieden hangt voor een groot deel af van het waterregime, dat in die gebieden ge voerd wordt. Een verandering daar van kan dan ook zeer grote gevolgen hebben; dit geldt met name voor de natuurgebieden in de gemeente Zie rikzee (inlagen). Aan de genoemde opsomming zou toegevoegd moeten worden: „het veranderen van de waterstand". Rekreatie In artikel 17 wordt de mogelijk heid geschapen voor uitwerking door burgemeester en wethouders van een terrein voor rekreatie. Naar onze mening zou die uitwer king beperkt moeten blijven tot de bestemming ..dagrekreatie"; dit ge zien de grote waarde van de in de nabijheid liggende natuurgebieden. De eventueel daarvoor benodigde bebouwing zou een zodanige maxi male hoogtemaat dienen te krijgen, dat daarbij de kruinhoogte niet wordt overschreden. Dubbele bestemming Niet alleen dijken zonder water- kex-ende funktie zouden de aanteke ning dijk met landschappelijke waarde moeten kunnen krijgen. Het is mogelijk aan gebieden een dubbele bestemming te geven, waar bij één bestemming prevaleert, in dit geval de waterstaatkundige. Het wordt dan mogelijk een beheer en onderhoud te (laten) voeren, dat be houd en versterking van de land schappelijke en natuurwetenschap pelijke waarden tot gevolg heeft, zonder dat daarbij een vermindering van de waterkerende eigenschappen optreedt. Bovendien zyn de dijken onmid dellijk planologisch beschermd, wanneer zy hun waterkerende funk tie verliezen. Een dergelijke dubbel- bestemming zou met name gegeven kunnen worden aan de inlaagdyken by de Oosterschelde". BRUINISSE, 20-7. De Rijkspolitie te water beeft samen met de land- dienst uit Oude Tonge woensdag een groep van 8 man aangehouden die „zagers" aan het spitten waren op perceel 97, eigendom van firma IIoo- gerheide Elenbaas uit Bruinisse. ge legen in dc nabijheid van Oude Ton- PT. Er werden elf rieken, acht emmers en 10 kg „zagers" in beslag genomen. Een der spitters deed nogal moei lijk en werd daardoor aangehouden en overgebracht naar het bureau te Oude Tonge en voorgeleid. De spit ters waren voor het grootste deel af komstig uit Noord-Brabant en onder hen bevonden zich enkele bcroeps- spitters. Het perceel is voor een groot deel vernield, de rijkspolitie heeft tegen het achttal proces ver baal opgemaakt wegens vernieling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3