Kr Kritische aantekeningen Zeeuws Coördinatieorgaan bij bestemmingsplan Jaarverslag Landbouwschap schetst tegengestelde weerperioden New York kookt Het Israëlische vredesplan Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon hA Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Buitengebied Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeuwse landbouw in '76 Veel brandschade Reuzenrad eist een dode /Heef t U nog een\ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii bepaal meteen uw nieuwe keus. W Dealer van: r Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Rover. Inbouwstalion Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „Zager"-spitters liepen tegen de lamp Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vrijdag 22 juli 1977 133ste jaargang Nr. 22136 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) De dwaling stroomt; de waar heid sijpelt. SCHOUW EN-DU JT' EL AND. Of de ,.drugs"-golf er iets mee te maken heeft (nee. natuurlijk), feit is in ieder geval dat veel landbouwers dit jaar papavers in hun bouwplan hebben Ze hebben fraai gebloeid en de zaadbollen zijn thans zichtbaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hoewel de dienst Bescherming Be volking en de Waterleidingmaat schappij Zeeland, daarbij in bepaal de gevallen geassisteerd door de brandweerkorpsen, al het mogelijke hebben gedaan om aan de vraag van sprociwatcr te voldoen, bleken de mogelijkheden in Zeeland zeer be perkt te zijn door het ontbreken van voldoende zoet water. In totaal werd aan 116 bedrijven hulp verleend, waarbij een opper vlakte van plm. 346 ha van zoet wa ter werd voorzien. Haringvlietwatcr Een poging om water uit het Ha- Bezwaren Aan de frakties van de politieke partijen in de Provinciale Staten werden op een bijeenkomst 1o Re- nesse de bezwaren van do landbouw togen de in de Nota Westhoek Schouwen-Duiveland geplande we gen kenbaar gemaakt. Daarna word de situatie in het gebied ter plaatse opgenomen. Bij de behandeling DEN HAAG. Een brand in een op slagruimte van kantoormachines aan de Goudriaankade in Den Haag heefl donderdagavond voor ongeveer een half miljoen schade aangericht Advertentie GOES, 21-7. Het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor Na tuur-, Landsehaps- en Milieubescherming, is gereed ge komen met een kommentaar op het Bestemmingsplan Buitengbied van de gemeente Zierikzee. Hie>v>r>der volgt het kommentaar, vervat in een schrijvei r1" gemeenteraad van Zierikzee. GOES, 22-7. In het jaarverslag over 1976 van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van liet Landbouwschap wordt nog eens herinnerd aan de natte periode van 1974 en de geheel tegenovergestelde situatie in de zo mer van 1976. In beide gevallen werden de financiële resultaten nadelig beïnvloed, vooral voor de veehouderijbedrijven. Aan het ter verbetering van de ruw- voederpositie voor het vee aan de akkerbouwers gedane verzoek, om in de periode juli/augustus nog zoveel mogelijk Italiaans- of Wcsterwolds raai- gras of voederwikken in te zaaien, werd door ruim 700 telers gevolg ge geven. In totaal werd een oppervlakte van ruwvoedergewassen geregi streerd van 3.225 ha, waarvan 2.693 ha raaigras. Het Ministerie van Landbouw verleende een garantie van f 300,per ha raaigras, resp. f 200,per ha voederwikken wan neer de inzaai zou mislukken. Grasgroei Tengevolge van de groeizame herfst herstelde de grasgroei op de weilanden zich wonderbaarlijk, zo dat de vraag naar ruwvoer vanuit Limburg geheel en vanuit Noord- Brabant grotendeels wegviel. Even eens ter verbetering van de ruwvoe- derpositie werd de winning van bie tenkoppen en blad gestimuleerd. Blijkens de opgaven werd kop en blad van plm. 600 ha geteelde bie ten vanuit Zeeland naar veehouders in andere provincies getransporteerd. ringvliet via een pijpleiding over te brengen naar Schouwen-Duiveland moest worden opgegeven, daar het Ministerie van Landbouw en Visserij niet bereid bleek de daaraan ver bonden kosten te dragen. In dit ver band werd sterk aangedrongen op het verkrijgen van een zoet Greve- lingenbekken, daar in het verslag jaar duidelijk was gebleken welke grote waarde moet worden toege kend aan zoet water in de direkte omgeving. Het jaarverslag vermeldt verder dat een tweetal besprekingen plaats hadden met leden van het kollege van G.S. van Zeeland, waarbij de volgende onderwerpen aan de orde kwamenveehouderij -subsidies, concept-nota „Bouwen in het agra risch gebied", wijziging distelveror dening, weg Driewegen-Terhole, ontheffing wegen verkeersreglement voor 6-rijige bietenrooiers. door de Provinciale Staten werd praktisch geheel aan de verlangens van de landbouw tegemoet gekomen. NEW YORK, 21-7. New York City, dat een ongekende hittegolf beleeft, lag donderdag te koken in de heetste zomer sinds 41 jaar. In de vroege middag was het kwik gestegen tot 40 graden, waardoor het de heetste dag was sinds 1889, het jaar waarin men het ging bijhouden. AMMAN/WASHINGTON, 21-7. Al werd het vredesplan van de Israëli sche premier Menachem Begin woensdag reeds verworpen door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (P.L.O.) en door Egypte b\j monde van z(jn minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi, veel officiële reacties van Arabische zijde zijn er daarna niet gekomen. DEN HAAG, 22-7. In het eerste kwartaal van dit jaar is in Neder land door branden voor meer dan 118 miljoen gulden schade aange richt (eerste kwartaal 1976: f 102.692.590). Hierbij kwamen in to taal 28 personen om het leven: 15 mannen, 9 vrouwen en 4 kinderen. Het aantal gewonden bedroeg 174: 70 brandweerlieden, 74 andere man nen, 24 vrouwen en 6 kinderen. Dit blijkt uit een overzicht van branden en ongevallen als gevolg van brand van het ministerie van binnenlandse zaken. TILBURG. 21-7. Het opbouwen van het reuzenrad voor de jaarlijkse kermis in Tilburg, heeft, donderdag een slachtoffer geëist. De 13-jarige Adriaan Schimmel uit Tilburg werd op slag gedood door een vallende spaak van het rad. Oorzaak is vol gens de politie het breken van een kabel. De jongen hielp een handje bij de bouw van het kermisgevaarte. Deze bezwaren vloeien voort uit de doelstelling van onze stichting, namelijk het behoud en de verbete ring van natuur en landschap; in dit geval het behoud van de natuur wetenschappelijke waarde van de len van het buitengebied en het be waren van het karakter van het landschap rond Zierikzee in relatie tot het beschermd stadsgezicht. Het verwerken van de ideeën zal kun nen leiden tot een betere bescher ming van genoemde waarden en daarmee tot een beter gebruik van het buitengebied. In de voorschriften wordt de bouw van hooitorens, silo's en dergelijke tot een hoogte van 10 meter toege staan. Een ontheffingsmogelijkheid is omschreven lot een hoogte van 25 meter. Tegen deze ontheffingsmogelijk heid hebben wy ernstige bezwaren; het is duidelijk, dat bouwwerken tot 25 meter hoogte in letterlijke en fi guurlijke zin vèrreikende konse- kwesties hebjjen voor het landschap rond Zierikzee. Demaat en de vorm sluiten op geen enkele wijze aan op de schaal van de tot nu toe gebruikte bouw stijl, temeer daar zij op geen enkele manier in het landschap in te pas sen zijn. Zij dringen er bij u op aan de ontheffingshoogte te beperken tot maximaal 15 meter en de voor schriften aan deze maat aan te pas sen. De procedure die daarbij gevolgd zou moeten worden is aangegeven in artikel 11 van de wet op de Ruim telijke Ordening, waarin een verkla ring van geen bezwaar van Gedepu teerde Staten en overleg met belang hebbenden vei-eist wordt. Onder het laatste zouden wij het raadplegen van de natuurbeschermingsconsulent van het ministerie van C.R.M. en pu- blilcatie van het voi rnemen willen rekenen. Omstreden nut Overigens bestaan er nogal uiteenlopende denkbeelden over het nut van torensilo's; onderzoekingen wijzen uit, dat rijkuilen en sleufsilo's in vele gevallen goedkopere alter natieven zijn voor de torensilo. Zo heeft een werkgroep bestaande uit medewerkers van het Consu- lentschap voor de boerderij bouw en -inrichting, het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en het Proef station voor de Rundveehouderij, be rekend, dat torensilo's pas met rij kuilen en sleufsilo's kunnen konku- reren bij een bedrijfsoppervlakte van 70 hectare, hetgeen overeenkomt met 160 melkkoeien. Onderkomens Via de gebruiksbepaling wordt toegestaan in de gebieden, die val len onder artikel 3 en 4, 3 onderko mens te plaatsen in het kader van het kamperen bij de boer, waarbij verwezen wordt naar de gemeente lijke kampeerverordening. Uiit de omschrijving van „onderko mens" blijkt, dat het hier om een zeer ruim begrip gaat. Wij zouden de omschrijving graag zodanig gewijzigd zien, dat de mo gelijkheden beperkt blijven tot ten- (Vervolg pag. 3) HAAMSTEDE. Een topper in de Westhoek blijkt vooral dit jaar ook de uit kijktoren van de Waterleidingmaatschappij aan de Adriaan v. d. Weijdeweg. Het uitzicht vanaf de trans, behoort dan ook tot de mooiste van de Westhoek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk regen; overwegend matige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen om streeks 14 graden, maxima morgen ongeveer 18 graden. Voor zondag Aantal uren zon: 2 tot 10 Min.-tempera turen: omstreeks 14 gr Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag ene marge van 3 gra den rond- de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli. Zon op 5.48, onder 21.44 Maan op 14.02, onder 0.30 24 juli. Zon op 5.49, onder 21.43 Maan op 15.17, onder 1.00 25 juli. Zon op 5.50, onder 21.42 Maan op 16.31, onder 1.03 Eerste kwartier: 23 juli (21.38). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 juli 8.38 20.52 2.00 14.22 24 juli 9.27 21.42 2.54 15.25 25 juli 10.26 22.49 3.57 16.29 Doodtij: 26 juli. HET WEEROVERZICHT Een front, dat de begrenzing vormt van vochtige lucht bevindt zich thans boven Engeland en koerst naar onze omgeving; voor dit systeem uit tre den nog opklaringen op, maar op de nadering ervan zal de bewolking kan gaan vallen; in het weekend zul- gaan toenemen, terwijl er later regen kan gaan vallen. In het weekend zul len wij ons in de vochtige lucht ach ter dit front bevinden, waardoor er veel bewolking zal zijn en de kans op regen aanwezig blijft. Het verheugt het bestuur van de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan, dat nu ook de gemeente Zierikzee het bestemmingsplan voor het bui tengebied ter visie heeft gelegd. Daarmee is voor heel Schouwen- Duiveland bekend wat de plannen voor het buitengebied zijn er is een planologische bescherming van de waaredvolle delen verkregen, zij het in enkele gevallen nog slechts een voorlopige bescherming. Desondanks willen wij toch enkele opmerkingen en bezwaren naar vo ren brengen. Ubentvanharte welkom. \NIEUWERKERKRUKSWEG 26. TEL. 0104-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL. 01878-1280

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1