ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN De neutronenbom maakt de wereld zeker niet veiliger ZlERlkZEESCHE NIEUWSBODE wn.*., 19 Juli 1977 Nr. 22194 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Enorme postzegeldiefstal 1 De neutronenbom - al sinds de jaren zestig een droom van de wa penontwerpers - maakt zeer goede kans snel werkelijkheid te worden nu president Carter althans voorlo pig vindt dat snel aan de ontwikke ling van deze bom gewerkt moei worden. Sinds geruime tijd is de aandacht voor deze mogelijkheid van de kernkracht weer herleefd, maur niet om redenen die laten vertrou wen dat door deze bom de wereld vrede nader wordt gebracht. Voor eerst zullen de politieke spannin gen ongetwijfeld alleen maar toene men op een onbehaaglijke wijze. Door de betrekkelijk kleine gebieden die de neutronenbommen van men selijk leven kunnen ontdoen zonder materiële schade aan te richten, be horen ze typisch tot de groep der tactische wapens. Daardoor vallen ze dus ook niet onder de zogenaamde SALT-akkoorden, die slechts be trekking hebben op strategische wa pens. Dat de Russen het er niet mee eens zijn dat juist wat gerust een superwapen genoemd mag worden op deze manier buiten het toch al niet overvloedige overleg over be perking der bewapeningen gehouden wordt is wél duidelijk en begrijpe lijk. De neutronenbom is een broertje van de waterstofbom met dien ver stande dat geen krachtige explosie teweeg wordt gebracht maar dat die kracht wordt verschoven naar de bij iedere kemreaktie vrijkomende ra- dio-aktieve straling. Neutronenstra ling is ook voorhanden bij elke kernreaktor waar zij noodzakelijk maakt dikke betonnen muren en metalen platen aati te brengen om de straling af te schennen. Hoe schoon de neutronenbom ral zijn als hij er eenmaal is, valt moeilijk te voorspel len. De gebouwen, de tanks, de straten zullen inderdaad erbij blij ven liggen als ze waren, maar het is niet zeker of ze inderdaad zonder meer in gebruik genomen kunnen worden door de oprukkende neutro nenbomwerpers. Het gebied kan wel voor geruime tijd zeer ongezond blijven voor alle menselijk leven. Wat aan NATO-kant de doorslag geeft ommet een allerónsympa- thiekst wapen re gaan werken is enerzijds natuurlijk dat men bang is om geen onderzoek te doen naar de mogelijkheden dié uiteraard ook bij de andere kant bekend zijn. Het is heel goed mogelijk dat ook de Sov jet-Unie een neutronenbom ontwik kelt, en kan de NATO zich dan per mitteren zonder te zitten? Daarenbo ven is juist aan westelijke zijde om praktische redenen al het verlangen groot om iets op wapengebied te be zitten dat het wankele evenwicht van macht in Europa wat meer naar hef voordeel, van de NATO-partners laat doorslaan. Perfentc systemen Zoals de toestand nu. is hebben de légers van het Warschaupakt iii bij na alle opzichten, een overwicht, zer ker als het gaat om wat de conven tionale Wapens worden genoemd..Hét evenwiqht blijft slechts enigszins gehandhaafd doordat de NATO te kennen heeft gegeven dat een con ventionele aanval nietnoodzakelij kerwijs met alleen conventionele wapens beantwoord zal worden. Dat impliceert dus dat Moskou met een ..conventionele" aanval riskeert dat die uitgroeit tot een strijd met kern wapens. Nu die kernwapens van een enorme vernietigende kracht zijn over en weer is dat geen aantrek kelijk vooruitzicht. Dat - en niet het gewone arsenaal en de troepen sterkte - zorgt nu voor wat een evenwicht in afschrikking genoemd raag worden. Beide partijen moeten wel uitkijken want de winnaar in een kernoorlog is er niet veel beter aan toe dan de verliezer omdat van uit niet te vernietigen bunkers en BRUINISSE. Dit fraaie schouwspel viel waar te nemen tijdens de Bruse vlootscliouw, gehouden in het kader van de jaarlijkse Visserijdagen. Schepen in volle zee, met aan boord vele honderden die zich zo'n tochtje niet lieten ontgaan. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) onderzeeërs de aangevallen partij nog alti/ti aardig kan terugslaan. Dit geloof in een evenwicht van afschrikking is echter de laatste ja ren aanzienlijk getaand. De hoeveel heden kernwapens waren al geruime tijd groter dan ooit gebruikt zou kunnen worden, maar de methoden om de kernkoppen te expediëren zijn allengs verfijnd. De meervoudi ge koppen die vanuit een raket ver schillende doelen tegelijk kunnen aanvallen profiteren bovendien van nieuwe geleidingssytemen die het mogelijk maken zo precies te mik ken dat met een grote aanval zo niet alle dan toch de meeste vergeldings raketten op en in de grond vernietigd worden. Dan zijn er steeds betere af- weerraketten en steeds betere syste men om de nadering van een moge lijke kernraket vroeg en snel te rap porteren: vliegende radar en derge lijke. Met andere ivoorden is een toestand aan het ontstaan dat een kernmacht tot de konklusie zal ko men dat een eerste aanval kans heeft om te leiden tot winst zonder al te grote eigen schade door een vergeldingsslag terug. Die ontwikkeling is een argument temeer om naast de kernwapens ook een klein en mobiel strijdmiddel te bezitten dat op andere wijze weer hel onaantrekkelijk maakt om een oorlog te beginnen - de afschrikking van de kernoorlog zelfs is te ver ver minderd. Maar ook met de neutro nenbom is het natuurlijk de vraag hoeveel men er heeft of men die al leen gebruikt op het slagveld als ge duchte aanvulling op de conventio nele wapens of dat men ze zo mas saal opslaat dat ze ook strategisch gebruikt kunnen worden om bij ver rassing de hele bevolking van een tegenstander met één klap uit de weg te ruilnen. De neutronenbom is geen produkt van techniek en we tenschap, dat de mensheid een groter gevoel van vrede en veiligheid kan geven. Maar er is weinig kans dal iets wat technisch kan om zulke re denen niet vetwezenlijkt zal wor den. DEN HAAG, l*-7. Uit één woning In de Haagse w'yk Mariahoètè is voor f 100.000 aan postzegels gesto len. De bewoonster ontdekte de dief stal in het afgelopen weekeind toen zij terugkwam van vakantie. De dieven moeten de inbraak een week geleden al hébben gepleegd. Een buurman had toen aangifte gedaan, maar de politie wist niet dat er zich een postzegelverzameling in het huis bevond. Geld, sieraden en an tiek-lieten de inbrekers die aan de achterkant zijn binnengekomen, on gemoeid- Omdat ze zeer gericht heb ben gezocht vermoedt de poïitiè dat de daders kennissen zijn van dè be woonster. De postzegels lagen in een slaapkamerkast. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft beslo ten nog eens 15.000 Vietnamese, Lao- tiaanse en Cambodjaanse vluchte lingen in de Verenigde Staten op te nemen. Hij heeft minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance op dracht gegeven hun komst naar het land te vergemakkelijken. SALISBURY. De Rhodesische na tionalist Robert Bhebe is in een ge vangenis in Salisbury opgehangen. Dit heeft het Rhodesische ministerie van justitie zaterdag bekendgemaakt. NEW DELHI. In het westen van Delhi in India zijn deze week 22 mensen gestorven na het drinken van illegaal gestookte giftige alco hol. zo heeft minister van binnen landse zaken zaterdag aan het par lement meegedeeld. KOPENHAGEN. Twee Denen, Kirsten Steffenscn en IJlen Bram- slcn, beiden lid van de Deense reli gieuze organisatie, Dansk Europa- mission" zijn vorige week volgens de organisatie de Sowjet-Unic uit gezet nadat zij ln het Oekraïcns* dorp Venetsa waren gearresteerd wegens het uitdelen van bijbels. KHARTOUM. Volgens het Soeda- nese dagblad „Alayam" zijn in het afgelopen weekeinde ruim duizend politieke Eritrese gevangenen in Ethiopië door Eritrese troepen be vrijd. De soldaten zouden de gevan genis „Sambal" in Asmara bestormd hebben en de gevangenen bevrijd hebben. BEIROET. Zondagochtend vroeg zijn in het vluchtelingenkamp Sa- bra in t de Libanese hoofdstad Bei roet gevechten uitgebroken tussen rivaliserende groepen van Pale stijnse commando's die in de afge lopen tijd geregeld met elkaar Over hoop hebben gelegen. viers hebben maandagochtend vroeg in een wei in Eersel (N.-Br.) een schaap doodgebeten. Een tweede schaap is dermate gewond dat het moet worden afgemaakt. De Rijks politie heeft urenlang tevergeefs jacht gemaakt op de honden. elkaar overweg. Bij een van die ge legenheden, als het een beetje rustig is in de winkel en de drie andere meisjes het wel af kunnen, komt Frida te weten, dat Puntersen al ja ren samenleeft met een onderwijze res. In Heemstede. Op haar verba zende vraag, of dat goed gaat, krijgt ze een bevestigend antwoord. Heel goed zelfs. Geen van beiden vinden het nodig om hun samenleven 1c le galiseren bij de burgerlijke stand. Puntersen vindt het ouderwets. Kin deren komen er niet, want die wil len ze geen van beiden. Durven er de verantwoordelijkheid in deze tijd niet voor aan. Een standpunt, dat voor Frida vrij nieuw is. Waarover ze eigenlijk nooit zo diep heeft nage dacht. Maar als ze er nu over peinst, moet zc toegeven, dat ze er zelf ook geen zin in heeft, wat kinderen be treft. Alleen uit andere overwegin gen. En zeker niet ais ze met Frits trouwt. Puntersen zegt: „Praat er met niemand over; mijn bazen weten het natuurlijk. Verder ben jij de eerste, die het hoort. De anderen gaat hel niets aan. Ik weet best, dat ik dóór verschillende mensen voor niet nor maal wordt versleten, maar daar lach ik om. Wat de mensen van me denken, interesseert me niet." Iedereen weet, dat ze gedurende dc tijd,dat ze beide bonen in het gips had, verbleef in huize Van Bossen- drecht in Acrdonhout en een ver pleegster bij zich had. De meisjes hebben roieuwsgiertgcrwijs gevraagd naar het waarom cn hoe heb je die man zo ver gekregen? Is hij een goeie kennis van je? En zo voort. Frida heeft kort en bondig geantwoord, dat dit een prlvê-aangelcgenheid is. die verder niemand wat aangaat. Fn dus geen commentaar hierover. Wat Bot tle en Ttne ervan willen donken, is hun zaak. Dat kan haar weinig sahe- lem. Maar tegen Puntersen heeft ze op rustige toon gezegd „Wc zijn goede vrienden, meer niet Zoek er alsjeblieft niet achter, wat er niet in zit. Hij is een cn -zestig cn ik ne gen cn twintig: hij kan dus zowel mijn vader als mijn grootvader zijn. Hij is een eenzame weduwnaar mei volwassen kinderen, die nauwelijks naar hem omkijken. In feite ben in ook alleenstaand, nietwaar. Dus we zoeken elkaar af cn toe op en heb ben dan prettige uren met elkaar. En zonder dat het bed er aan te pas komt. Wil je dit goed onthouden?" Puntersen is in enig opzicht een begrijpende man. „Je moet zelf we ten. wat je in zo'n geval doet. Daar in ben je immers vrij? Je bent aan niemand over de omgang met je vriend verantwoording schuldig. Als jc op die manier geniet van je leven cn hij het prettig vindt, waarom zul je het dan niet zo houden?" Frida heeft er geen antwoord oo gegeveni. Wil ze de zo gegroeide toe stand tussen Frits en haar inderdaad handhaven? Als zc eerlijk is. moet zo erkennen verbazend veel bewon dering te hebben voor de zelfbeheer sing van Frits van Bossendrccht. Waarschijnlijk zou iedere andere man al een paar malen een poging gedaan hebben cm wat meer te be reiken dan een kus, ven simpele liefkozing en een handdruk. Niet al zo Frits. Die is lief en attent, heeft engelengeduld en hoopt noc altijd, dat ze uiteindelijk een keer „ja" zal zoggen. Waarschijnlijk v.ndt hij alles een goede investering. Hij is immers altijd een zakenman geweest? En dan gaat doorgaans de kost voor de baat uit. In die maand maart zijn er nog een paar feiten, die enigszins ingrij pen in lu-t leven van Frida Kaste- lijene. (wordt vervolgd) BETONG, THAILAND. Door het Maleisisch-Thailandse offensief in Betong in het zuiden van Thailand tegen bolwerken van de kommunis- tische opstandelingen, zijn ongeveer tweeduizend guerrillastrijders ver dreven. OTTAWA. Canada gaat in de naaste toekomst zijn beroepsleger van 78.000 man met 5.000 man uit breiden tot 83.000. Dit is zondag ver nomen in regeringskringen in Otta wa. ZERMATT. In de Zwitserse Alpen zijn twee alpinisten om het leven gekomen, wordt er een vermist, zijn er enkele gewond en moest een zes tigtal berghutten opzoeken als ge volg van slecht weer. RAWALPINDI, PAKISTAN. Twee bergbeklimmingsploegen, een Ja panse en een Britse, hebben vol gens officiële mededelingen in Ra walpindi, hun Himalajabestijging opgegeven nadat beide een lid had den verloren. RAWALPINDI, PAKISTAN. In heuvelachtig gebied bij Mardan in de noordwestelijke grensprovincie van Pakistan zijn twaalf mensen verdronken door hevige regen die rivieren in woeste stromen veran derde. Miss Trinidad, de 24-jarige mode inkoopster Janelle Commissiong, is zaterdag de eerste zwarte miss Uni verse geworden. Miss Oostenrijk, de blondine Eva Duringer, plaatste zich als tweede. KORFOE. Drie gemaskerde man nen hebben de club mediterranee in het dorp Hassia op Korfoe overval len en zijii er na het doden van de kassier met een bedrag van 20 mil joen drachmen (ongeveer 1,2 miljoen gulden vandoor gegaan. MOSKOU. Eén 25-jarige Ameri kaan, die in Moskou een val maakte van de elfde verdieping van het ho- tel Intourist aan de drukke Gorky- straat, is aan zijn verwondingen overleden. Dit heeft een woordvoer der van een Moskous ziekenhuis be kendgemaakt. LONDEN. Duizenden Britse mijn werkers kunnen zich vanaf augustus reeds op 62-jarige leeftijd laten pen sioneren. Premier James Callaghan deelde zaterdag tijdens een bijeen komst van mijnwerkers in Durham, noordoost-Engeland, mee dat de re- regering goedkeuring hecht aan een akkoord hierover dat tussen de vakbonden en de mijnautoriteiten is bereikt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 20 JULI NED. I: ln het middagprogramma vier onderdelen: Allereerst Kijkdoos over de gebeurtenissen in Verhalen- land, daarna De beste Karlsson van de wereld, waarin het even lijkt of spoken echt bestaan. De reizen van Kim, waarin Eric een geheimzinnige zegelring vindt en een Russische te kenfilm, getiteld Het gebochelde paardje, 's Avonds na Van gewest tot gewest een Noors televisiespel van Sverre Udnaes, getiteld Bezoek. Een weduwnaar, zijn vriendin, zijn dochter en schoonzoon worden ver eerd met een bezoek van de jongste dochter. Tijdens dit bezoek komt lot uiting hoe eenzaam ze allen op hun eigen manier zijn. Hierna een Amerikaanse documentaire film, getiteld Repetitie over de voorberei dingen van een viertal verschillende concerten. De makers van deze film hebben repetities voor de volgende vier soorten muziek bijgewoond: de opera La clemenzo di Tito, de Band of the Scots Guards, het Wands worth Boys Choir en tenslotte beel den van repeterende leden van de Incredible String Band. Voor de af sluiting door het laatste nieuws, sa menvattende beelden van de van daag verreden koers in de Roixde van Frankrijk: Tullins-Sl. Etiénhe. NED. II: Vooreerst beelden van de Tour de France en van de Neder landse zwemkampioetischappén, ge volgd door Noachs'dieren, het eerste deel van een tweedelige tekenfilm over Noach, zijn ark en vooral zijn - fauna. Op de ark speelt heel sterk „het recht van de sterkste" uitge- DEN HAAG. Tot 1980 moeten er in Nederland jaarlijks ruim 126.000 woningen worden gebouwd waar van 18.000 voor. uitbreiding en 18.000 voor vervanging. Na 1980 zal de uitbreidingsbehoefte een voort durende daling vertonen, waardoor de vervanging een relatief steeds belangrijker plaats zal innemen. VOGELWAARDE. In het begin van dit weekeinde is uit het konfek- tieatelier Lahe in Vogelwaarde (Zeeuws-Vlaanderen) een partij van ruim 3000 broeken ter waarde van ongeveer 200.000 .gulden gestolen. De dieven kwamen het gebouw binnen door het inslaan van een ruit. beeld in dieren, die echter verdacht veel op mensen lijken. Na Kenmerk en de Slichting Socutera, wordt op de veranda van een oud Zweeds landhuis het Trio in B van Franz Schubert ten gehore gebracht in hel programma Ars Musica. Vervolgens Afghanistan, een dokumenlaire van Jürgen Reitz over de huidige bewo ners van het in Centraal-Azië gele gen hoogland. Een bevolking die gro tendeels nog analfabeet is en voor wie religie altijd nog voorrang krijgt boven materiële waarden. Daarna Wat heet bevrijding?. Gesprek met Minie Loman over haar ervaringen als gegijzelde in de trein bij De Punt, over haar gesprekken met Max, de leider van de kapers. De EO besluit haar uitzending met Tenslot te een epiloog van ds. W. Glashou wer. WOENSDAG 20 JULI NED. I: 15.30 Kijkdoos15.45 De beste Karlsson van de wereld; 16.10 De reizen van Kim; 16.35 Het gebo chelde paardje; 18.45 De fabeltjes krant; 18.55 Journaal; 19.04 Van ge west tot gewest; 19.50 Bezoek; 21.35 Journaal; 21.50 Repetitie; 22.45 Tour de France22.45 Journaal. NED. II: 18.00 Tour de France en N.K. zwemmen; 18.55 Journaal; 19.04 Noachs dieren19.29 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Ars Musica; 21.10 Afghanistan; 21.50 Wat heet bevrijding?22.15 Tenslot te; 22.25 Journaal. DONDERDAG 21 JULI NED. I: Afgezien van Van hart tot hart, een programma van de EO over. glasvormgeving en een hand- werkv er zameling, icordt de gehele donderdaguitzending door de VPRO benut, beginnend met .The World of Magie, een programma rond de illu sionist Doug Hennig, gevolgd door The Saphead, Buster Keatons eerste lange film. Het avondprogramma start met een aflevering van All in the family, die dit keer uit twee de len bestaat en de titel draagt The birth of the baby. Archie gaat voor de vrijmetselaarsloge een komisch nummer doen. Als het echter zover is, durft hij niet meer. Mike schiet te hulp. Dan La Ricotta, een korte speelfilm van Pier Pasolini, met Or son Welles in de hoofdrol. De film behandelt de tragikomische lotgeval len van een figurant die een rol krijgt als Jezus Christus en dan tra gisch aan zijn einde komt. Voor deze film kreeg Pasoloni vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Na Pasolini's verboden kunstwerk Nooit een stap terug, een portret van Lord Zaterdag 23 juli, 20.05, Ned. 1: Ik slaap wel op de bank. Een blijspel met in de hoofdrol Luc Lutz als Hendrik. Thomson, een van de machtigste mensen van de Britse zakenwereld, multimiljonair en bovendien heeft hij een aanzienlijke vinger in de Engelse kranten en televisiepup. Na Herenleed een programma van wee moed en verlangen, de dokumenlai re film Grey Gardens. Een moeder en een dochter, vroeger mooi, rijk, bekend, getalenteerd, en nu, na der tig jaar getweeën in hetzelfde land huis gewoond te hebben: oud, deca dent, zielig en niet meer in staat een n-ooit weeromkerend verleden van zich af te zetten. NED. II: Na Maart je van Wee- gens spelprogramma Cijfers Let ters, een aflevering van de natuur filmserie De wondere wereld onder water, waarin dit keer de zeeleeu wen aan bod. komen en waarin men sen bewijzen dal door geduld en vriendschap wezenlijk kontakt met deze dieren kan worden verkregen. Vervolgens het Comedy Hour. Ten eerste Billy de bluffer: Billy heeft Shadrack vertelt dat zijn vader wel eens golf speelt met de belangrijkste man van de stad. Prompt komt Sha- drak met een uitnodiging voor die belangrijkste man; of Billy's vader die invitatie even over wil brengen. Billy kiest eieren voor zijn geld. Ten tweede Sanford Zoon: Fred en zoon Lamont hebben een huishoud ster genomen om niet ook 's avonds in de troep te hoeven zitten. De werkster blijkt echter erg lui en nog blank ook te zijn. Bij ons in Broek op Langediik, gevarieerd programma met Lee Towers, Ted de Braak, de Pico's, Rita Hovink en Jen Rog. De avond sluit met de aktualiteïtenru- briek Brandpunt. DONDERDAG 21 JULI NED. I: 14.00 The world of magie: 14.50 The Saphead: 16.00 Van hart lot hart: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Journaal: 19.05 All in the fa mily; 19.30 La Ricotta; 20.05 Nooit een stap terug: 21.00 Herenleed; 21.35 Journaal: 21.50 Grey Gardens; 23.25 Journaal. NED. II: 18.00 Tour de France en N.K. zwemmen: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Journaal; 19.05 Cijfers en letters; 19.25 De wondere wereld on der water: 20.00 Journaal; 20.25 Comedy Hour: 21.15 Bij ons in Broek op Langedijk; 22.05 Brandpunt2230 Journaal. AMSTERDAM. Een enorme rook kolom heeft zondagmiddag rondom het IJ de aandacht van het publiek getrokken. Aan het einde van de Su- matrakade in de Amsterdamse haven waren door onverklaarbare reden aldaar voor verscheping gereed ge legde balen geperst papier in brand geraakt. door HENK VAN HEESWIJK „Dat is dan meegenomen. Nou, je hebt me zover gekregen, dal ik er echt eens ernstig over ga nadenken." Ze kijkt naar de klok, overeind ko mend. „Hoogste tijd om te verdwij nen. Al is het morgen zondag, ik wil toch wel voor middernacht thuis in bed liggen." „Wat, let jc?" Hij wijst naar bo ven. „Je kamer is nog helemaal in tact, dus Frida grinnikt en kijkt hem met een ondeugende blik aan. „Zullen we maar niet doen; stel je voor, dat een van ons beiden zijn positieven ver liest Nee, beste jongen, in ieder geval zonder boterbriefje geen flau wekul." Een klein half uur later is ze op haar kamer cn hoort zijn wagen wegrijden. Ik heb 'm half om, weet zc cn ziet in de spiegel haar ietwat rode gezicht. Hoeveel heb ik er ei genlijk op? Drie? Vier? Of nog meer? Of komt dat door het gedraai tijdens het dansen? Wat voor gekke dingen heb ik eigenlijk gezegd? Och, wat kan het mij ook scholen! Als ik alles zat wordt, trouw ik met hem en dan is dc kous definitief af. Heeft-ie z'n zin en kan-ic met me kroelen De volgende morgen heeft zc hoofdpijn, herinnert zich bij stukjes en beetjes weer het gesprek, dat ze met Frits heeft gehad cn is nijdig op zichzelf. Zc neemt eerst en hoofd pijntabletje cn wil dan gaan baden. Maar do huisgenote van do achter zijde zit al in het bad; Frida hoort haar zingen cn het bad lopen. Zuch tend keert ze terug naar haar kamer sluit de deur. verlangend denkend aan het luxe bad in Frits' huis in Aerdcnhout. In maart werkt Frida weer nor maal hele dagen en heeft af cn toe een gesprek met Puntersen. Zc kun nen na haar wekenlange afwezigheid vanwege hot ongeluk, veel beter met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7