Oud-kommando Bob Williamshouse doet zijp verhaal uit 1945 CD A-leider Van Agt accepteert formateurschap niet TOCH SNELLERE BESLISSING INZAKE DE OOSTERSCHELDE Gezinsdrama op Sicilië ^vissers naar de Hebriden De brand in Menten-villa Doorgereden na ongeluk „Raid" op Schouwen-Duiveland Geheel nieuwe situatie AGENDA Twee doden in het verkeer WEER 2 DEN HAAG, 18-7. Minister U'estcrtorp van verkeer en waterstaat zegt dat helkabinet nog vóór 1 september een beslissing zal nemen over de grootte van de doorstroomopenlng van de stormvloedkering in de Oostcr- schelde. Hij schrijft dit in een brief aan de vaste commissie van verkeer en waterstaat. Robert Williamshouse, nu achter een koele „vredespils" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 18-7. Zonder applaus, in stikdonkere nachten, de gevechtsbepakking aangegespt, de gezich ten zxVart gemaakt, de Tommyguns schietklaar. Zo trokken Engelse kommando's er „destijds" op uit, met Noord-Beveland als startbasis, om aan de overkant - op Schouwen-Duiveland „wat te rommelen". Eén van hen was Robert („Bob" voor zyn vrienden) Williamshouse uit het Engelse Ipswich. Maandag troffen we hem in een heel wat gesoigneer- der omgeving, achter een koele vredespils in een stedelyk etablissement en vertelde hy over die ruige tpd, zo lang geleden weer al, maar altyd on vergetelijk voor degenen, die er bij waren. De jongemannen van toen im mers wérden gestigmatiseerd door het gruwelijk gebeuren, dat oorlog heet. Men kent de situatie: Schouwen- Duiveland moest wachten tot mei 1945, voordat het licht van de bevrij ding gloorde, maar vooral ook Noord- Bevel and was schouwplaats van al lerlei krijgshandelingen, die o.m. ten doel hadden de bezetter op Schou wen-Duiveland plaagstoten uit te delen en de zaak te verkennen, of dit gebied wellicht stormrljp was of viel te maken. Bob hierover: „het moet januari 1945 geweest zijn, toen we'raids on dernamen naar Schouwen. Landing- Aircrafts-boten werden hiervoor gebruikt. Er waren in totaal wel zo'n achthonderd mannen, om die gevaarlijke reisjes te maken". „In één boot konden acht mensen. Ik herinner me een tocht, waarbij een landing werd gemaakt aan de dijk, ten westen van de plaats waar nu de Zeelandbrug ligt. Er was vuur- kontakt. Eén van onze mensen sneu velde, maar acht Duitse militairen werden krijgsgevangen gemaakt." Terugtocht Mr. Williamshouse weet vooral nog bijzonderheden van de moeilijke terugtocht naar Noord-Beveland. Aan boord de kommando's, het lijk van de gesneuvelde en de Duitse krijgsgevangenen, die kennelijk niet genoeg protektie boden voor een aanval van een Duitse M.T.B., die daar op. de woelige Schelde tot han delen overging. Zigzaggen natuur lijk en proberen uit de situatie te komen. Dat lukte wel, maar nie mand aan boord wist nog precies waar men was. Er doemde een dijk op: landen, aan wal krabbelen en daar stond de mastodont van een molen. Een Schouwsë molen? Nie mand had zekerheid. Er werd op dc deur geklopt cn daar meldde zich dc Noordbeveland- sc mulder, gewekt uit zyn slaap. Toen was natuurlijk alles o.k. cn werd er snel kontakt gelegd met de staf in Kortgenc, waar de raid ook begonnen was. Verslag werd gedaan en de krijgs- goVarrgenep werden opgeborgen in een schuur. Öob Williamshouse had vóór dit avontuur al heel wat achter dc rug. Hij was op dc invasiestranden van Normandie en (dubbel is eens zo dik), hij maakte ook de aanval mee op Vlissingcn. Zijn groep drong ten- slottp diep door in Duitsland, waar hij de kapitulatie vierde. Ullzoudri'lijK Hel iiitfcohderliil-n van de toestand' toen (Schouwen-Duiveland nog be zet; Noord-Beveland en de rest van Zeeland al bevrijd), wordt aanvul lend nog eens duidelijk uit een ver haal van een Noordbe'velandse oog getuige. Het sluit - hoe macaber ook - aan bij de „story" van mf. Wil liamshouse. Drie kommando's wa ren ,te Kortgéne ingekwartierd bij een oude vrouw, die wat goed voor „haar jongens", zorgde, al was zij ook bezorgd. „Want wat die 's nachts altijd uitspookten?" „We maken kleine reisjes",zeiden de kommando's op een keer: „grandma, we' take some souvenirs for you". Het Bevelandse opoetje begreep het niet, mdar de volgende morgen (onze zegsman: „Je gelooft het niet, maar is echt waar") lagen er bij het schenkblad op dc tafel in haar knus- RENESSE. Dit merkwaardig schouwspel van crossauto's in rust - voor de start - viel te zien te Re- nesse, waar (evenals eerder te Zie rikzee) stockcar-races werden ge houden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sc kamertje', twee afgesneden Duitse Zo ging dat toen ook, begrijpt u wel, want oorlog is een walgelijk bedryf, maar „in onze situatie" voer de het tot dc bevrijding en nieuwe levenskansen, waarover men nooit raakt uitgedacht. Een vraag: associeer Bob Williams house niet niet dit gruwelverhaal. Hij is prototype van de perfect gen tleman en - toch in Nederland - is hij de weg nog eens terug gegaan. I-ïij was in Kortgene, in Kamperland 'en aan de Schouwse dijk. waar hij ooit aan wal stapte. De commissie had dc suggestie ge daan de beslissing over dc grootte van de doorsiroomopening eerst na de kabinetsformatie te nemen. Mi nister Westerterp wijst deze sugges tie van de hand, omdat het ontwerp geen verdere vertraging kan hebben. Zolang er geen keuze is gemaakt moet er aan de drie varianten wor den gewerkt. Dat doet een zwaar beroep op het toch al zeer sterk be- Ervaring Hij reed de weg naar Zierikzee en konkludeert: „het is een ongewone, merkwaardige, voor anderen niet na te voelen ervaring". Bob is nu „for business" hier en - na dit ver haal - hebben we hem maar snel losgelaten op zijn gesprekspartners, toch blij zo'n „liberator", uit die donkere tijd in de plaatselijke ambi ance te hebben mogen ontmoeten. „Bob. thanks so much for what You did for us". En nog veel plezier „in Holland". MESSINA, Sicilië .18-7. Een man in Messina op Sicilië heeft maandag uit een raam" op dé derde verdieping van zijn huis zijn vrouw, zoon van zes jaar en dochtertje van een maand naar buiten gegooid en is er toen op zijn beurt uitgesprongen. De 39-jarige vrouw werd op slag gedood. De 45-jarige 'man, Pietro Cappello en hun twee kinderen, overleden later aan hun verwondin gen. Buren vertelden tegen de politie dat er in den huize Cappello veel ru zie was en dat de man verbonden aan de administratie van de univer siteit van Messina, „driftig, nëuro- tisch en zijn gezin niet zeer toege wijd" was. DEN HAAG, 18-6. Uit de haven van Scheveningcn is maandagoch tend het eerste vissersschip vertrok ken naar de Hebriden, waar vanaf 21 juli volop haring mag worden ge vangen. In de loop van dinsdag zul len uit de havens van Scheveningen en ÏJmuiden totaal nog 30 tot 40 ha ringschepen naar de wateren ten westen van Schotland vertrekken. De voorzitter van de redersvereni ging voor de Nederlandse zeevisserij, N. Parlevliet, heeft dit maandag meegedeeld. AMSTERDAM, 18-7. Er is maar één brandhaard geweest bij de brand die in de nacht van zondag op maan dag 'in de villa „De Horn" in Blari- cum van de van oorlogsmisdaden verdachte kunstverzamelaar en mil jonair Pieter Menlert heeft gewoed. Dit deelde de stafofficier recherche zaken van het district. Amsterdam der rijkspolitie, kapitein R. Border- wijk, maandagavond mee. Het is uit gesloten dat er meer zijn geweest. Er stond in de- nacht van de brand een sterke westenwind, waardoor het vuur in de villa zo snel om zich' heen greep dat het idee is gerezen dat er meer brandhaarden geweest zouden zijn. DEN HAAG, 18-7. C.D.A.-fraktievoorzitler Van Agt heeft maandag geweigerd een formatie-opdracht te aanvaarden. De koningin had hein gevraagd een kabi net te vormen, tijdens een audiëntie op Huis ten Bosch. Dc letterlijke tekst van een communiqué van het kabinet der koningin luidt: Hel kabinet clcr koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft, gelet op de jongstleden vrydag uitgebrachte adviezen, hedenmiddag op palcis Huis ten Bosch, dc voorzitter van de C.D.A'.-fraktic in de tweede kamer der staten generaal ontvangen en hem de opdracht verstrekt een kabinet te vormen dat geacht mag worden op een meerderheid in het parle ment te zullen steunen. Mr. Van Agt heeft de koningin verzocht deze op dracht niet te behoeven aanvaarden. DEN HAAG.Fraktievoorzittcr Terlouw (D'£6) meent dat minister en C.D.A.-fraktievoorzilter Van Agi, beter zijn opdracht had kunnen aanvaarden. Met zijn afwijzing ba lanceert Van Aagt, tegen de meer derheid van het parlement en tegen de wens van de koningin in, op het randje van wat staatsrechtelijk cor rect is, aldus Terlouw. Nieuwe konsullaties DEN HAAG. In politiek Den Haag verwacht men dat koningin Juliana vandaag (dinsdag) opnieuw haar ad viseurs zal konsulteren, nu C.D.A.- fraktievoorzitter minister Van Agt een formatie-opdracht heeft gewei gerd. De bewindsman zelf sprak deze verwachting" uit in een toelich ting op zijn besluit de formatie-op dracht niet te aanvaarden. C.D.A.-fraktievoorzitter Van Agt zei op een in Den Haag gehouden persconferentie, dat hij. als hij dins dag door koningin Juliana opnieuw om advies gevraagd zal worden, geen ander advies dan hij vrijdag jongstleden uitbracht, zal geven. En dit betekent, dat het C.D.A. van me ning blijft, dat er nu een socialisti sche informateur moet komen. „Het opnieuw uitspreken, dat een socialist de breuk moet helen, bete kent geen handreiking van het C.p. A. naar de P.v.d.A. Het is geen ge baar van genegenheid. Het C.D.A.- advies van dinsdag zal louter ratio neel en consistent zijn", aldus rnr. Van Agt.. Hij herinnerde aan een uit spraak van P.v.d.A-fraktievoorzit- ter Van Thijn: Of we elkaar leuk vinden of niet, we zijn op elkaar aangewezen. Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uui. 12 juli t/m 4 augustus Zierikzee Lutherse kerk, iedere dinsdag, woensdag, donderdag 12.00-12.30 uur Al Icdagkcrkdiensl 16 t/m 26 juli Rcnesse Slot Moernvond. Foto-expositie. Del tawerken. 14.00-17.00 cn 19.00-21.30 uur. Niet op zondag. Maandag 18 juli lol en met 23 juli Drcisclior „Plaesenuus" Kunslexpositie. 10.00- 18.00 uur. T/m zaterdag 23 juli Bur/sb Kerkstraat 3. Kunstexpositie. 9.00- 17.00 uur. Tot zaterdag 30 juli Zierikzee Burger Weeshuis. Binnen- en bui tententoonstelling. 10.00-17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord zijde 38. Tentoonstelling stad (500) en Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. laste ontwerpteam. Verder uitstel van de beslissing over de door siroomopening zal de datum van vol tooiing van het werk in gevaar bren gen, aldus minister Westerterp. Ook ontstaat volgens hem vertraging in het ontwerp van de sluizen in de Philipsdam. Uit de brief aan de vaste kamer commissie blijkt dat de minister het standpunt deelt van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Die hebben vo rige week aangedrongen op een snelle beslissing in een brief aan de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat. MUNSTER, 18-7. Een riskante in haalmanoeuvre van een studente uit Groningen heeft maandag aan- vier mensen het leven gekost. Een tegen ligger op de natte weg bij Steinfurt moest plotseling remmen toen hij haar auto zag opdoemen, raakte aan het slingeren en botste frontaal te gen een vrachtwagen. Alle vier de inzittenden - een jong echtpaar, hun kind en de grootvader - kwamen om het leven. De studente reed na het ongeluk door, en werd later op de autoweg door de politie achterhaald. Ze is ge arresteerd op verdenking van dood door schuld. GRONINGEN, 19-7. Bij het Gro ningse Helium is in de nacht van maandag op dinsdag tijdens een he vig onweer een auto van de weg ge raakt, waardoor twee mensen cm het leven kwamen. Da.t waren de 19- jarige Ch. J. Zwalve uit Kolham en de 19-jarige K. H. Kemkers uit Slochteren. De auto botste tegen enkele bomen en kwam vervolgens in een sloot terecht. De brandweer van Groningen zaagde de slachtof fers uit het wrak. Dinsdag 19 juli Zierikzee Achterplein school Nieuwe Boo- gerdstraat. Rommelmarkt Kunst er; Eer. 9.30 uur. Renesse Jutteraktie. Start La one. Paal 13 14.00 uur. Woensdag 20 juli Renesse Hervormde Kerk. Dubbclzangkwaj- tet Canticum Vetum. 20.00 uur. Bruinissc Aquadelta. Kinderfeest. 10.15 uur. Vrijdag 22 juli Haamstede Hervormde* Kerk. Britisch Columbia Boys Choir". 20.00 uur. Zaterdag 23 juli Haamstede Ring, Barbecue-dag. 11.00-18.00 uur. Zondag 31 juli Haamstede R.K. Slrandkprk. Jongerenkoor uil Roosendaal. 10.00 uur. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Veld naast kleuterschool '1 Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. (01110) 22SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Door het slechte weer (nu ja, welk weer is slecht; vraag het de boerenopeens intens nieuwsgierig geworden naar het weer van veertig jaar geleden. Hel weerbericht van 19 juli 1937 luidde: Verwacht tol den avond van 20 jui: Meest zwakke Noordelijke tot Oostelijke wind, licht bewolkt, droog en warm weer". Er was - even vertaald - op die datum in 1937 niets aan de hand. Wel een wolkje aan de lucht maar dat deed geen pijn en het was droog en het was warm. We zijn er dus niet op vooruitgegaan en dat in 40 jaar. Overigens, zijn we die me teorologische weldaad uit 1937 ook weer mooi vergeten. Niemand zegt: „weet je nog wel, op die 19e juli in 1937". Welnee, mensen we vergeten het allemaalook al zou hel een zo mer plensen of schroeien. Hei droge, warme juliweer van toen overigens belette de wereld niet, om er fiks legen aan ie gaan. Ten westen van Madrid werd stevig gevochten en op dit punt is de we reld er dus ook al niet op vooruit ge gaan, want op verschillende plaat sen wordt er nog alt\icl fiksen ein deloos gevochten. Wie duikt daar verder op uit de nevelen van 1937; wel prof. Jean Picard- natuurlijk, die het hoger op zocht en met zijn ballon poogde een stratosfeertocht te maken. Dat ging toen echter niet door, want de prof kwam maar 3 km hoog, door een brandje in de ballonmand en hij wil de naar 32 km. Nieuw plan van hem: opstijgen met 2000 kleine aan elkaar gekitte ballonnetjes. Intusen een werkelijk schitterend bericht uit Ellemect/Elkerzec. Daar gingen dc leden van dc Afdeling van den Bond v. Staatspcnsionering, op een droge, zonnige morgen een auto ritje maken. Uit hel verslag: „men was vroeg genoeg op het vliegveld Haamstede gc-arrivccrd, om op zijn gemak op het terras, dal ruim uit zicht gaf, op het vliegveld, gezeten de oehlendthee te gebruiken en hel landen van een machtige Douglas gade te slaan". Kfjk, dal was nu nog eens een ouderwets uitje. „Op zijn gemak", „oehlendthee", „ruim uit zicht", kom daar nou er eens om. Overigens waren er tc Zierikzee heel wat vreemdelingen", gewapend met. kijker cn „photographictoestel", allemaal bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling. In dc krant verder smeekbeden dc rijwiel- plaatjes (onzaliger nagcdachelnis) niet achteloos weg tc gooien, maar op ie sturen voor het T.B.C.-Steun- fonds. Te Nieuwcrkerk was iels lolligs. Eerder (op Koninginnedag) was er een optocht en dc aandacht trekken de wagen was die met het nage maakte jacht de „Piet Hein". Nieu- werkerkse jongelui maakten foto's van de bootstuurden die naar prins en prinses cn ze kregen een vriende lijk dankbrief je terug. Die dingen gebeurden, terwijl dc Zicrikzee-Ve- teranen „in drukkende hitte" oplrok- ken tegen Dreischor f. dat met Ct-i' verslagen werd. Een boeiende wed strijd, die ook iedereen vergeten cal cgn: sctttprftlanpman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2