Foto-tentoonstelling Deltawerken in Slot Moermond te Renesse Veel publiek op Braderie tijdens Visserijdag IIAAMSTEEDSE VUURTOREN OP BELGISCHE TELEVISIE Voor autochtoon en toerist GEMAKKELIJK SPAREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE „Stad en Lande" schrijft G.S. van Zeeland STREEKNIELWS 15 DAGEN SPANJE/MADRID Ycnn oeveren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag is Jul! 1977 Sr. 22133 De heer .4\ C. W. van der Vei: tijdens zijn openingstoespraak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE. 16-7. Zaterdagmiddag werd de in de rid derzaal van Slot Moermond gehouden fototentoonstel ling over de Deltawerken officieel geopend door de ex-voorzitter van de V.V.V. „Renesse Vooruit", de heer A. C. W. van der Vet. Tevoren had de huidige voorzitter de heer J. Janse de aanwezigen ver welkomd. Hij memoreerde het feit dat het nu voor de derde maal is dat de V.V.V. een tentoonstelling in slot Moermond organiseert, maar dat men voor deze expositie toch voor een andere opzet heeft gekozen dan in de beide voorgaande jaren. De heer Janse verwelkomde daarna in het bijzon der burgemeester H. P. Everwyn en de heer A. C. W. v. d. Vet. Laatstgenoemde kwam ook terug op de beide vorige tentoonstellingen. Hij stelde, dat men toen als V.V.V. trots op dit gebeuren was geweest, maar dat men toch wel had geweten dat men dit soort tentoonstellingen niet steeds zou kunnen handhaven. Dit jaar hadden degenen die vorige jaren de organisatie op zich hadden genomen dit nu niet kunnen doen. Maar dankzij de Rijksvoorlichtings dienst had men toch door kunnen gaan met een tentoonstelling, zij het dat deze kleiner is dan de vorigen. De heer v. d. Vet vond dat deze expositie, vobral in dit gebied een speciale funktie heeft. Men bereidt momenteel de 25-jarige herdenking van de watersnoodramp voor, maar niet allen herinneren zich die ramp toen nog zo levendig als zij die er rechtstreeks mee te maken hadden. De ramp versnelde het tempo waarin men de deltawerken door zette en uitvoerde. Hij merkte op dat indien deze werken niet waren uitgevoerd het gebied Schouwen nooit het rekreatiegebied van deze Vandaag denken aan morgnu kocht op hol doe! af: studeren,trouwen, bouwen, reizen... 'n Good spaarplan-elke maand oen vast bedrag-maakt wensen snol bereikbaar, [lat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de allure zou zijn geworden. Hij vond de tentoonstelling niet spektaculair maar toch duidelijk in zijn opzet. Een opzet waarin men zich duide lijk een stuk ontwikkeling van Ne derland ziet afspelen en waarop wij als Nederlanders trots kunnen zijn. De toerist die deze tentoonstelling met aandacht beziet zal daardoor een interessantere vakantie in dit deel van Nederland kunnen bele ven. Tenslotte dankte de heer v. d. Vet het V.V.V. en de medewerkers aan deze expositie. Informatie naar buiten Burgemeester H. P. Everwijn juichte namens het gemeentebe stuur het initiatief van de V.V.V. toe. Ook hij hoopte dat velen van elders hier kunnen ontdekken hoe hier is gewerkt, want het was hem opgevallen hoe weinig men buiten Zeeland eigenlijk van de ontwikke ling van de Deltawerken op de hoogte is. Voor 1978 zegde de burgemeester alfe medewerking aan de V.V.V. Hy raadde aan vroeg met de organisa tie te beginnen. Het gemeentebe stuur wil daarbij met raad en daad terzyde staan via de hen ter be schikking staande kanalen. Hierbij noemde hij de Zeeuwse Cultuerele Raad met name. Uiter aard moet men dan wel weer over een deel van het slot kunnen be schikken. De voorzitter dankte tenslotte de Stichting Moermond voor de toe stemming het slot te mogen gebrui ken cn cfe burgemeester voor de hem aangeboden hulp. waarvan men naar alle zekerheid gaarne ge bruik zal maken. Na deze opening trakteerde de V.V.V. alle aanwezigen op een kon- sumptie, waarna men de fototen toonstelling nader kon bekijken. Deze Is eigenlijk op een vrij simpe le wijze opgezet. Door inklapbare panelen, waarop de grote foto's zijn bevestigd Ss het geheel in zeer korte tijd op te zetten. De tentoonstelling die al een reis door het land achter de rug heeft, geeft een overzicht van de werken van voor de oorlog tot in de huidige staat. Voor de toe rist is de ontwikkeling duidelijk te volgen, voor de Zeeuw is er dan nog de herkenning van de verschillen de plaatsen, die nu inmiddels een verandering ondergingen. Al met al een geheel dat de moeite waard is te gaan zien, ook al omdat men er met een een bezoek aan het fraaie mid deleeuwse kasteel aan kan koppelen. (Vervolg van pag. 1) Het aanpassen van de verkeers- voorzieningen moet naar onze me ning zeer voorzichtig gebeuren. Een verbreding van de Kloosterweg le Haamstede - waarvan in het nabije verleden al eens sprake is geweest - achten wij uit den boze. Evenals de Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap, zijn wij van mening dat het aanleggen van ge heel nieuwe wegen, uitsluitend ten behoeve van het rekreatieve ver keer, niet noodzakelijk is. Het gebied ten oosten van Scha- rendijke aan de Langendjjk is van waarde in verband met gedane oud heidkundige vondsten. Een daarop wijzende aanduiding zouden wij graag in het streekplan zien opge nomen. Verder achten wij het niet wense lijk, dat de binnenduinrand toegan kelijk wordt voor fietsers. Tot slot willen wij zeggen, dat onze vereniging in het algemeen niet voor -een geleidelijke ontwik keling van de recreatie is, maar eer der voor een vrij snelle stopzetting. Wij zullen toekomstige ontwikkelin gen dan ook nauwlettend in het oog houden. Met het bovenstaande hopen wij u een indruk te hebben gegeven van onze zienswijze ten aanzien van het te herziene streekplan". ZIERIKZEE Jongelui aangehouden Op verzoek van ,de politie te Oude Tonge werd door de Rijkspolitie Zie- rikzee zaterdagmiddag postgevat op Rijksweg 18 en Provinciale Weg 7 om een Daf met vier inzittenden aan te houden. Dit viertal had in Oude Tonge bedreigingen met een stiletto uitgevoerd. Op de Provinciale Weg 7 werd de Daf aangehouden. In de auto lag een broodmes en een stilet to. De jongelui werden overgedragen aan de politie te Oude Tonge. Aanrijding Zondagmiddag omstreeks 12.45 uur ontstond een aanrijding tussen twee personen auto's bij de parkeerplaats De Val. Beide auto's kwamen vanaf de Zeelandbrug. De auto bestuurd door J. R. V. v. D. uit Sluis wilde linksaf de parkeerplaats oprijden. De achteruitrijdende auto, bestuurd door K. M. uit Keulen (D.) zag dit te laat. Beide auto's werden bescha digd. KERKWERVE De spelletjesweek Voor de spelmorgens die in de week van 1-5 augustus zullen wor den gehouden, bestaat aardig wat belangstelling. Meer dan vijftig kinderen zijn hiervoor ingeschreven, tot vreugde van de werkgroep die deze morgens heeft voorbereid. Gehoopt wordt echter dat het aantal kinderen nog aanzienlijk zal groeien. Opgave is nog steeds mogelij'k bij Henk Keste- loo, Vloedstraat 12. Zoals eerder gemeld wordt er le vend ganzebord gedaan, een speur tocht gehouden. Verder is er plaats voor een 'kreatieve morgen, filmver toning en een kwis. Deelname voor alle drie de ochtenden (1,3, en 5 au gustus) kost slechts één rijksdaalder. De prijs is dus spotgoedkoop gezien er iedere morgen een traktatie is en voor iedereen een prijs. Op de laatste dag, vrijdag 5 augustus, is er een pannekoekenmaaltijd. Ook de kleu ters kunnen hieraan deelnemen. Voor hen zijn dm middag spel let jes. De 'kosten voor de kleuters zijn: één gulden. De kleuters behoe ven niet opgegeven te worden. HAAMSTEDE Drie biommers op elkaar In de nacht van zaterdag op zon dag reden op het fietspad naast de Vroonweg drie brommers op elkaar. F. P. uit Roosendaal reed frontaal op een tegenligger genaamd A. S. uit Steenbergen. Daaroverheen schoot de achter S. rijdende M. B. eveneens uit Steenbergen. Dokter Stenger verleende eerste hulp. P. liep handkneuzingen en vleeswonden op, S. brak drie middenhandsbeen- tjes en B. kwam er met lichte kneu zingen af. De brommers werden zeer zwaar beschadigd. Auto op politiebus De Vroonweg was zaterdagnacht wel het toneel van onheil op de weg want omstreeks 2.15 uur knalde een Fiat, bestuurd door S. uit Goes op de stilstaande dienstbus van de Rijkspolitie. Een mede-inzittende van S. liep hoofdwonden en kneu zingen op. De Fiat moest wegge sleept worden, terwijl de dienstbus (G.S.A.) zondagmorgen in zoverre werd opgelapt dat hij weer dienst kon doen. Motor-brommer botsing Zaterdagnacht omstreeks 02.00 uur reed een motorrijder A. H. uit Rot terdam op de Vroonweg achterop een bromfiets, bestuurd door C. N uit Sliedrecht. N. werd met een, hersen schudding naar het Zweedse Rodë Kruiisziékenhuis vervoerd. Takelhe- drijf J. de Jonge haalde de zwaar be schadigde voertuigen op. Oorzaak moet gezocht worden in het rijden van de brommer op de verkeersweg. Dokter Simons verleende eerste hulp. BURGII Tentoonstelling Deze week (tot en met zaterdag) zijn in het pand Kerkstraat 3, teke ningen en schilderijen te zien van M. van Dijke. RENESSE Hasj-vangst Opnieuw zijn in Renesse, ergens in de Hoogenboomlaan twee zgn. dealers van verdovende middelen tegen de lamp gelopen. In de nacht van donderdag op vrijdag arresteer de de politie de 22-jarige tegelzetter R. v. d. L. uit Rotterdam en de 22- jarige J. W. zonder beroep die wer den betrapt bij de verkoop van hasj. Ze verkochten „het spul" in blok vorm. R. v. d. L. had bovendien nog een strip L.S.D. bij zich. Man overleden Zaterdagmiddag omstreeks 15.00 uur is de 48-jarige P.T.T.-ambtenaar te Breda, Johannes Peterus Luyten op het strand te Renesse, vermoede lijk door een hartaanval om het le ven gekomen. De man begaf zich in zee en viel plotseling voorover. Zijn vrouw waarschuwde de Reddings brigade, die met zuurstof te hulp snelde. Dit mocht echter niet meer baten. Het stoffelijk overschot van de man werd vervoerd naar het Mor tuarium in Haamstede. BRUINISSE. 15-7. Tijdens de tweede visscrUdag (vrydag) werd we derom dc braderie in de Korte Ring druk bezocht door vakantiegangers. Naast de diverse kraampjes was er ook nog een pottenbakker die zijn beroep demonstreerde en een demon stratie van wolspinnen. Deze beide beroepen trokken erg veel belang stelling. Voor dc kinderen was door de stichting festiviteiten een kinder programma georganiseerd in het ..DuurpS'uus". Ongeveer honderd dertig jeugdige personen genoten van een gevarieerd programma dat ge bracht werd door „Gussini". en waarvan na afloop gezegd kon wor den dat het een erg leuk programma was. Andere feestzaken Op de programma's was vermeld dat de komische pottenbakker Ad Rommcns het kinderprogramma zou verzorgen maar deze moest wegens ziekte het laten afweten. Voor dc wat oudere jeugd was er in het ..Durp'uus" oen popavond georgani seerd waarin optraden dc bekende groep „Livin Blues" en disc-jockey Sammy Green. De liefhebbers van dit genre mu ziek spraken dat ook dit programma zeer goed was en dat het een fan tastische avond is geweest diie door ongeveer twee honderd personen be zocht werd. HAAMSTEDE, 16-7. Na verscheidene zaterdagen voor niets te hebben gekeken naar het door de B.K.T. uitgebracthe programma „Terloops" waar- In de vuurtorens van Nederland belicht zouden worden, is het er zaterdag avond toch van gekomen. De 15 minuten durende uitzending gaf een goed beeld van de Kustverlichting in Nederland, waarby 19 vuurtorens de vei ligheid van de scheepvaart waarborgen. Twee vuurtorens werden wat nader bekeken en wel die van Egmond aan Zee en Haamsteeds kustlicht. Iloofd-vuurtorenwachter De Jong uil Egmond gaf een uiteenzetting van zijn werk aldaar en voor Haam stede sprak de heer R. Saman even eens hoofd van de kustwacht al daar. Ir. Engels van de techn. dienst voor de Rijk^-Kustverlichting gaf een korte toelichting op de automa tisering van de torens. Verder prachtige beelden van beide torens, zowel bij nacht als overdag. De heer Saman vergat de vrolijke noot in zijn betoog niet en dook in de kort - naoorlogse tijd toen de „Meer kerk" voor de Schouwse kust ver ging en er van alles aanspoelde. Ook balen meel waarvan velen pap kookten. Toen er echter een vreemd smaakje aan de pap zat en de stoel gang stagneerde werd de dokter ge waarschuwd, die zijn diagnose stel de: „Het was geen meel maar lijm"! Met purgeermiddelen was iedereen na een paar dagen weer de oude. Het was een goed programma van onze zuiderburen. SEROOSKERKE B.M.W. gesloopt Een B.M.W., eigendom van J. G. T. uit Roosendaél, die een tweede woning bezit in Scharendijke, be merkte vrijdagmorgen dat zijn auto weg was. De B.M.W. werd later aangetroffen in het Natuurgebied Schelphoek achter de ingang van de oude vuilnisbelt. De wagen was ontdaan van alle wielen inklusief de moeren. Verder de bumpers met mistlampen, de cocosmatten waren verdwenen, evenals een tas gereed schap en 30 liter benzine. Een tocht- raam werd vernield en het koffer deksel beschadigd. De politie tast voorlopig in het duister. SCHARENDIJKE Brandalarm Vlij d agm idd ag omstreeks 4 uur werd brandalarm gegeven voor een duinbrand nabij Dolfirodam. Een deel van het dennenbos had ook reeds vlam gevat. De brandweer uit Scharendijke was zeer snel aanwezig en kon uitbreiding voorkomen door inzet van dehogedruk spuit. Door het brandweerkorps Kerkwerve werd in aanjaag verband water van af het Baken aangevoerd. De brand schade ikon zeer beperkt worden ge houden. De oorzaa'k van de brand is vuurtje stoken door enkele kin deren. Auto gestolen In de nacht van donderdag op vrijdag jl. werd in het bungalow park De Achthoek de auto merk B.M.W. van de heer v. d. H. ont vreemd. De auto werd teruggevon den1 op een parkeerterrein bij de Schedphoek, ontdaan van wielen, mistlampen e.d. DREISCHOR Orgelconcerten Ook dit jaar zal de organist Dirk Jansz. Zwart een drietal orgelbespe lingen geven in de oude Hervormde Kerk te Dreisehor. De data zijn de woensdagen 20 en 27 juli en 3 augus tus. De aanvang is altijd om 8 uur 's avonds. Het eerste en het laatste concert zijn volledige orgelbespelin gen, terwijl aan het tweede Concert solistische medewerking is verbon den van mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk, sopraan te Zierikzee. (waarbij de afwisseling uiteraard be staat uit orgelsolo's). Het programma van de eerste or gelavond (20 juli), bestaat uit de composities van Walther Bach Loeil- let, Widor, Jan Zwart en de concert- gever. DUIVELAND Stagnatie bij Uienoogsi Tengevolge van de aanhoudende droogte op de akkers wordt er stag natie ondervonden bij het machi naal rooien van plantuien, die op dit ogenblik ryp zijn op de meeste percelen. Het gewas is goed en er zijn be vredigende prijzen, doch het is een hele toer om het produkt van de akker te krijgen. De talloze harde kluiten gaan met het gewas mee uiteraard, en komen tegelijk in de rooier terecht. Ook voor de andere gewassen zou een flinke regenbui niet te versmaden zijn. Voor wat dit betreft heeft het weer heden (maan dag) een ommekeer ten goede geno men. NIEUYVERKERK ,,Neerbosch"-kollekte De iedere week gehouden huis- aan-huis-kollekte ten bate van „Neerbosch" bracht f 64,75 op. De jeugdige kollektrices waren: Marlies Rentier, Joke Rentier Marjanne de Bruinisse. Een dankwoord is op zijn plaats. Advertentie Per „Van Oeveren" touringcar Prijs volledig verzorgd I 1.095,p.p. Van 1-15 oktober 55+ reis. Voor nadere informatie en opgave: rebburo ZIERIK2EE Postbus 18 - Te». 01110 - 2319 BRUINISSE Puzzelrit voor auto's De puzzelrit voor auto's die vrij dagmiddag door de stichting festivi teiten werd georganiseerd in het ka der van de visserij dagen is een vol ledig sukses geworden. De belang stelling was overweldigend want niet minder dan 68 auto's namen aan deze rit deel. De rit die door de heren Dengerink en Reurich was uitgezet was ongeveer 33 km lang en de deelnemers spraken na afloop van een erge leuke rit. De start was bij snackbar Kootstra aan de Deestraat en de finish en prijsuitreiking bij café-restaurant „Bru" aan de Noord- dijk. De uitslag was als volgt: 1. de heer Lindhout uit Bruinisse; 2. J. Jume- let, Bruinisse; 3. L. y. d. Pauw, Kockèngen; 4. J. D. Groeneveld, Bruinisse; 5, A. G. van Berk, Rot terdam: 6. Y. E. Roon. Rotterdam; 7. J. M. Hoogerheide, Bruinisse; 8. B. Y. Bossers, Bruinisse; 9. W. Vonk, Bruinisse; 10. J. Wielaart, Bruinisse. De poedelprijs was voor de heer Paalman uit Deventer. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RUINEN. De rijkspolitie in Rui nen heeft in een afgelegen „tweede woning" een amfetaminefabriekje ontdekt. Een man en een vrouw, beiden 39 jaar oud en afkomstig uit het westen des lands, zijn aange houden. DEN HAAG. De 35-jarige Nic den Hertog uit Den Haag is verdronken bij een zwempartij in een vijver in het Canadese Pelham, op 16 kilome ter van Welland, zo heeft de politie bekendgemaakt. ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag kwam de onto van II. B. fe Zierikzee, riie geparkeerd stond tegenover café „De Gekroonde Suikerbietin het vmtcr van de Nieuwe Haven terecht. De wagen stond in de tweede versnelling en niet op de handrem. Toen de bestuurder de koppeling intrapte, begon de auto achteruit te rijden. B. kon nog net uit de auto springen. Zijn inzittende vrouw en kind maakten de val mee, maar liepen geen vericondingcn op. Door het feit dat het laag water was, konden cv dc auto ongedeerd verlaten. Een incident deed zich 's avonds roor foe?i garagebedrijf De Jonge de auto uit het water takelde. Toen bleek dat moeilijkheden ontstonden bij dc betaling voor dit karwei, maakte dc eigenaar van het garagebedrijf korte metten en liet dc nog in de kraan hangende auto weer in dc Nieuwe Horen verdwijnen. Door kennissen van B. is de auto inmiddels uit het water gehaald. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3