ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Een staatsgreep omdat het niet anders meer kon 1 BLIK DOOR HET WERELD Botulisme op de Veluwe sterk verlaagde prijzen heren-jongenskleding De Pakistaanse militairen hebben - weer eens - het heft in handen genomen door premier Bhutto af te :etten. Een staatsgreep die met wei nig vreugde ondernomen zal zijn als de enige manier om eindelijk eens het gekrakeel te beëindigen waar aan de republiek bezig was ten gronde te gaan. Immers, vtaanden- lang zijn er na Bhutto's verkiezings zege onlusten geweest waarbij hon derden mensen het leven verlieten. Dat ging gepaard met vernielingen en stakingen die de toch al zwakke ekonomie strop op strop bezorgden. Dat de toestand ernstig was bleek er al uit dat Bhutto zelfs bereid was naar de alliantie van oppositiepar tijen te luisteren die hem beschul digden van grof bedrog aan de stem bus. zodat nieuwe verkiezingen ge- eist werden. Al ontkende Bhutto het, het vreemde is dat Bhutto die hele maal niet nodig had gehad, want zijn volkspartij was ongetwijfeld zonder meer als verreweg de sterkste uit de bus gekomen. De knoeierij was waarschijnlijk voor alle zekerheid. Of gewoon uit traditie Het overleg tussen Bhutto en de oppositie liep echter weer vast en het leger vreesde kennelijk dat de chaos dan zou voortduren. Dan ging het liever maar weer zelf regeren, al hebben de officieren niet zulke leuke herinneringen overgehouden aan het bewind van maarschalk Ajoeb Khan. Dit eindigde met de machtsoverna me door weer een generaal, Yahya Khan, die de demokratie wilde her stellen met verkiezingen die in het westerlijk landsdeel werden gewon nen door Bhutto's partij, maar in Oost-Pakistan door de man die ja renlang daar de guerrilla had geleid, Mujibur Rahman. Deze laatste zou eigenlijk premier hebben moeten worden als Bhutto daar met enige onfraaie manipulaties geen stokje voor had gestoken. Resultaat: af scheiding, oorlog met India als te genstander, nederlaag, onafhanke lijkheid voor Oost-Pakistan als Bangladesh. Vernedering en misere voor het overgebleven Pakistan. Schijnwereld Ongetwijfeld heeft Bhutto ver diensten gehad om het gedemorali seerde en geteisterde Pakistan nieuw elan te geven, nieuw zelfvertrouwen ook. En hij herstelde de relaties met alle buren, waarbij hij een speciale band bestendigde met China, wat hij als noodzakelijk tegenwicht zag voor de Russische steun voor India. Maar de man die zeker in eigen land enor me populariteit verwierf door de pittige manier waarop hij zowel de VN als vriend VS de mantel uit veegde dat ze niets konden doen, zorgde ervoor dat hij als regeerder de gespannen relaties zo snel moge lijk weer normaal liet worden. ARNHEM. 11-7. Deze zomer zul len volgens het zuiveringsschap Ve- ltiwe zioh waarschijnlijk op de Ve luwe weer gevallen van botulisme bij watervogels voordoen. Om te voorkomen dat deze bacterie veel slachtoffers maakt wijst het schap erop dat dode watervogels zo snel mogelijk uit 'het water gehaald moe ten' worden. Het 'kadaver van een aan botulisme gestorven watervogel is uiterst giftig en mag alleen in een trommelioven worden verbrand. Ver branding in de open lucht of begra ven doodt volgens het zuiverings schap de bacterie niet. Er wordt voor gewaarschuwd dode watervogels nooit met blote handen aan te ra ken, omdat bepaalde bacteriesoor ten die zich bij botulisme openbaren ook voor mensen gevaarlijk kunnen zijn. Hand er af in Pakistan ISLAMABAD, 11-7. De nieuwe militaire autoriteiten in Pakistan hebben zondag een nieuwe straf rechtwetgeving afgekondigd die uit zonderlijk streng is en Islamitische straffen als het amputeren van een hand en geselingen kent. Het schenden, of zelfs de wil daartoe, van de eerbaarheid van een vrouw, kan een straf van maximaal 10 jaar gevangenis, eventueel aan gevuld met 30 zweepslagen, opleve ren. De nieuwe wetgeving sluit de sta tus van politieke gevangenen na drukkelijk uit. Het lidmaatschap van wat voor vakbond ook, kan een straf van drie jaar gevangenis ople veren. Voor het lidmaatschap van een studentenbond kati een beklaag de maximaal zeven jaar gevangenis en 10 zweepslagen krijgen. Het strengst is de wet tegen die ven. Deze kunnen rekenen op ampu tatie van een hand. Het weghalen daarvan moet gedaan worden door een chirurg en onder verdoving. De geamputeerde Is vervolgens vrij. In zware gevallen kan een extre mist de doodstraf krijgen. Deze straf is ook weggelegd voor ernstige ge vallen van vernieling van verkeer op de weg, van vliegvelden, van tele fooninstallaties en regeringsinstel lingen. Speciale militaire rechtbanken zullen worden gevormd om inbreu ken op de ge- en verboden van de regering te beoordelen. De besluiten van de militaire autoriteiten zijn volgens de nieuwe wetgeving definitief en niet aan vechtbaar voor welke rechtbanJc dan ook. Alleen: zijn regeringsprogramma zag er op papier mooier uit dan in werkelijkheid. Bhutto, van rijke afkomst en zelf bepaald niet onbe-- middeldverkondigde dan wel dat hij alles over had voor de gewone man maar deze merkte daar betrek kelijk weinig van. En de demokraat Bhutto was niet te goed om de pers vrijheid aan banden te leggen en Ittlitieke tegenstanders in de cel te werpen. Maar al was hij dan op zijn zachtst gezegd nogal autoritair, hij Is er inderdaad in geslaagd Pakistan snel voldoende stabiliteit te geven om allerlei ontwikkelingswerk vrucht te laten dragen. En zeker als staat is Pakistan nu In een aanzien lijk betere konditie dan nog maar een paar jaar terug, zij het dat de verbeteringen voor de massa der be- volking niet zo voelbaar zijn. Het leger moet zich beivust zijn dat het zelf niet het leiderschap kan voortbrengen dat dit aspekt van Bhutto's werk kan voortzetten. Op zijn best kan het voor een tijdje de tucht erin houden in de hoop dat daarna een verkiezing zo uitvalt da.t geen herhaling komt van de huidige chaos. En dat in de tussentijd Bhut to's volkspartij en de oppositionele alliantie tot elkaar zijn genaderd om het minimum van samemverking te ■verwezenlijken waar geen staat bui ten kan. Dat de militairen zo lang gewacht hebben met ingrijpen kan erop duiden dat ze in dit opzicht ook niet al te optimistisch zijn Flitsen uit het buitenland ABANO TERME. In het Italiaanse Abano Term is de politieverslagge ver Antonio Garzotto in de benen geschoten, omdat hij een „letter knecht van het regime" zou zijn. De 47-jarige Garzotto is de vierde Ita liaanse journalist die in een maand tijd is neergeschoten door extremis ten. TURIJN. Het noorden van Italië is vrijdag getroffen door zware regen val, hagel en onweer, waardoor straten en kelders in Turijn onder liepen en het fruit en de groente op de velden ernstig werd beschadigd. BEIROET. In de omgeving van Asmara, hoofdstad van de Ethiopi sche provincie Eritrea, vinden zware gevechten plaats tussen, leden van de afscheidsbeweging voor Eritrea en Ethiopische troepen. TAIPEH. Fan Yuan-Ven, die met zijn Mig-19 naar Taiwan is uitge weken, heeft op een persconferentie gezegd aan de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, te zullen vragen voor zijn vrouw en drie kinderen op het Chi nese vasteland te bemiddelen. TOULOUSE. In het vakantiedorp Isle-sur-Dodon (Haute Garonne) worden vijf mensen vermist na de overstroming in de nacht van don derdag op vrijdag door het plotse ling wassen van het water van de rivier de Save na overvloedige re genval. Onder de vermisten bevin den zich drie kinderen. DAMASCUS. Bij een aanslag in de Syrische hoofdstad Damascus zijn zondag twee mensen omgekomen en vijf gewond geraakt, van wie twee ernstig, zo heeft het Syrische pers bureau Sana zondagavond bekend gemaakt. ISLAMABAD, Pakistan. Bij Na- thiagali op 130 kilometer ten noor den van Islamabad in Pakistan is een autobus in de mist van de weg geraakt en in een afgrond gestort. Veertien kadetten van het Paki staanse leger werden gedood en drie endertig gewond. WASHINGTON. De Guatemalaan- se minister van buitenlandse zaken, Adolfo Molina Orantes, heeft ver klaard, dat zijn land gebied van de Britse kolonie Belize blijft eisen, maar tevreden zou kunnen zijn met minder dan de hele kolonie. WASHINGTON. De Amerikaanse stad Washington en omgeving wordt geteisterd door een hittegolf, met temperaturen tussen 35 en 39 gra den, een hoog vochtigheidsgehalte .van de lucht. Als gevolg daarvan is de luchtvervuiling hinderlijker ge worden. SEVESO. Naar schatting 300 men sen hebben zondag deelgenomen aan een protestbetoging in het Italiaanse Seveso om de eerste verjaardag te herdenken van een ontploffing bij een chemische fabriek in het stadje, waarbij een jaar geleden een wolk van het uiterst, giftige dioxine vrij kwam. NAIROBI. Naar eerst nu is bekend geworden zijn donderdag ui Kampa la verscheidene technici gefusilleerd omdat .ij Waren •vnukiir. bevonden aan sabotage. De g.-iu ilieerdeu Wa ren als technikus in dienst van de Oegandeso telefoon- en elektrici teitsmaatschappij. ROME. Een failliet verklaarde Romeinse aannemer heeft zaterdag zijn vrouw en vier kinderen, tussen de 9 en 16 jaar oud, met revolver schoten van het leven beroofd en zich vervolgens door de slaap ge schoten. OSAKA. In de Japanse stad Osaka zijn zondag meer dan 800 bezoekers van een meubelbeurs met voedsel vergiftiging in ziekenhuizen opgeno men. De oorzaak was hoogstwaar schijnlijk de lunch, afkomstig van een catering-bedrijf. SEOEL. In Zuid-Korea hebben de overstromingen van vrijdag en za terdag volgens de jongste telling 188 mensenlevens gekost. Er zijn 147 vermisten en bijna 400 gewonden. Rond 80.000 mensen zijn dakloos ge worden en de materiële schade wordt geraamd op ca. 25 miljoen gulden. MADRID. De Spaanse regering heeft zaterdag drie politieke partijen, waaronder de Carlistische beweging van prins Carlos Hugo (de echtgenoot van prinses Irene) gelegaliseerd. RAWALPINDI. Zaterdag is in Pa kistan een brug in aanbouw over de rivier de Sjitral, 400 km ten noor den van Rawalpindi, ingestort waardoor 28 arbeiders om het leven kwamen. Volgens de politie bezweek een walkant, waarna de brug en 35 arbeiders in de rivier verdwenen. TOKIO. China zal dit jaar waar schijnlijk tegen de 7,7 miljoen ton graan in moeten voeren. Tot nu toe heeft het land kontrakten afgesloten met de Verenigde Staten, Canada en Australië voor de levering van in to taal 8,1 miljoen ton graan voor het eind van volgend jaar. SALISBURY. De Britse-Ameri kaanse missie heeft zaterdag, nogal onverwacht, goede vorderingen ge maakt in de besprekingen met de regering-Smith in Salisbury, zo is uit goedingelichte bron vernomen. HAMBURG. Het tot dusver oan vangrijkste vakantieverkeer dit jaar heeft cp de Duitse wegan tot dhao- tisdie totstanden geleid mét files tot veertig km lengte, talrijke ongeluk ken en urenlange wachttijden aan de grensovergangeni. ZURICH. In de nacht van zendag op maandag Is een bomaanslag ge pleegd op het gebouw van de Iraanse luchtvaartmaatschappij „Air Iran" in Zürich. Er zijn geen slachtoffers maar de schade is groot. ACCRA. De militaire regering van de Westafrikaianse staat Ghana heeft alle militaire verloven ingetrokken en alle militairen gelast zich op hun posten te meld'en, zo meldt het pers bureau van Ghana. Een verklaring voor de maatregel wordt niet gege ven. BELGRADO. President Tito van Joegoslavië zal dn de tweede helft van augustus een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie 'brengen. Tito is uitgenodigd door het centraal comité van de communistische partij en het presidium van de opperste Sowjet. MOSKOU. In bevroren lagen 'in het oosten van Sibirië is een mam moet van ongeveer zes maanden ge vonden. Het dier ds ongeveer 12.000 jaar geleden gestorven, zo meldt het Sowj et-persbureau Tass. WARSCHAU. Bij een treinonge luk aan de rand van Wroclaw in het zuidwesten van Polen zijn elf mensen om het leven gekomen en ongeveer veertig gewond. VATICAANSTAD. Paus Paulus zal de zaak vaar de geschorste aarts bisschop Marcel Lefebvre met geduld behandelen, maar eventueel die sancties krachtens het kerkrecht ne men welke nodig blijken té zijn. MADRID. De pas benoemde Spaanse minister van economische zaken,' Enrique Fuentes Quintana, heeft een beroep gedaan op de Spaanse 'bevolking om zich bewust te zijn van haar verantwoordelijk heid en mee te werken aan het ge zond maken van de Spaanse econo mie. Het uur van de economie heeft geslagen, zo zei hij. DETROIT. De bekende Zuidafri- kaanse chirurg Christiiaan Barnard heeft te kennen gegeven, dat hij over een of twee jaar de chirurgie eraan wil geven om zich meer aan zijn ge zin te kunnen wijden. BEIROET-MOGADISJOE. Het front voor de 'bevrijding van Eritrea heeft de verovering gemeld van de strategisch gelegen stad Dakamhari, 40 km ten zuiden van Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Volgens een commuriique van het front is Da kamhari, een stad met 50.00 inwo ners, na hevige gevechten tegen het Ethiopische leger ingenomen. Advertentie WASHINGTON. President Carter Leeft de vrijheidsmedaille, de 'hoog- ctf niet-militaire onderscheiding in de Verenigd* Staten, toegekend aan tie rv-r.Me u ,tvirulc-r yon hot vuócdn togen kinderverlamming, dr. Jonas E. Sa/ik en postuum,.aan de vermoor de leider van de beweging voor ge lijke burgerrechten, ds. Martin Lu ther King. C^AIRO. President Sadat van Egypte en koning Hoessein van Jor danië zijn het eens dat een toekom stige Palestijnse staat banden moei hebben met Jordanië. Dit heeft een funktionaris van het Egyptische mi nisterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. STUTTGART. Baader-Meinhof- verdediger Klaus Croissant heeft een gerechtelijk verbod om het land te verlaten genegeerd en zal in Frank rijk politiek asiel vragen. Dit is maandagavond door het kantoor van de advocaat in Stuttgart meegedeeld. WENEN. De Tsjechoslowaakse be weging voor burgerrechten Charta 77 heeft maandag een verklaring uit gegeven waarin zij zegt dat ongeveer 400 schrijvers door de regering op de zwarle lijst zijn gezet en niet in staat zijn hun werk te publiceren. PARIJS. Öe familie van de maan dag door zijn ontvoerders vrijgelaten Fiat-directeur Luchino Revelli- Beaumont heeft een losprijs betaald. Een zoon van Revelli-Beamont maakte dit bekend, maar zei niet hoe groot het bedrag was dat de ont voerders hebben gekregen. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 13 JULI NED. I: Vanmidda-g eerst de acht ste en laatste aflevering van het zang- en tekenprogramma Scapa, gevolgd door de beroemde speelfilm De kleine kolonel uit 1935, met in de hoofdrol Shirley Temple, die al op vijfjarige leeftijd een Oscar te pak ken had. De atvond begint met een speciale aflevering van Van gewest tot gewest, waarin vanavond een re portage van de musical die leerlin gen van het Baarnsch Lyceum naar Bomans' roman Eric, of het klein insectenboek gemaakt hebben. Daar na in Markant Sport een portret van een karaktervolle man, Arie van Vliet, die tussen 1935 en 1957 Ne derlandse, Europese, Olympische en wereldtitels by elkaar fietste. Na het journaal Spel zonder grenzen. De vierde uitzending van dit seizoen komt uit Ludwigsburg, om precies te zijn vanaf het oude marktplein. The ma van het spel zonder grenzen is vanavond de wereld van Walt Dis ney. Voor Nederland doet de ge meente Gilze-Rijen mee. Voor het laatste nieuws nog een extra afleve ring van Panoramiek waarin een Amerikaanse visie op de bewape ningswedloop vergeleken wordt met de Russische inzichten, onder het motto: om de vrede te bewaren, moet de oorlog voorbereid worden. NED. II: Fred Racké en 'Jean Ne- lissen verslaan de etappe van Rou- baix naar het Belgische Charleroi. Daarna het IKON met de derde en VOORNAAM 5N SüJLVO Clippertassen j|[l U Attachékoffer: -M ,f De Britse groep „Guys and Dolls" zal, hoewel dalende, nog genoteerd staan in de nationale top dertig, die dinsdagavond tussen zeven en acht wordt uit gezonden in Toppop. Van hun single „You're my world" gingen inmiddels meer dan 100.000 exemplaren over de toonbank. DAM LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE laatste aflevering van de' Zweedse serie Daudi zoekt óók werk, ivaarin het probleem van de massale jeugd werkeloosheid in Afrika in gedra matiseerde vorm aan de orde wordt gesteld. Na deze aflevering van Jouw wereld, mijn wereld, de infor matierubriek over kerk en samenle ving Kenmerk, gevolgd door een Westduitse film uit de serie Voor oordelen over menselijke relaties, waarin dit keer De verlovingstijd ter sprake komt. Deze film behan delt de tijd vóór de bruiloft, een tijd waarin de eerste jaren, vooral voor het meisje, al helemaal vast liggen: trouwen, een kind en voorlopig niet meer werken. Totdat het meisje be gint te twijfelen en gaat afvragen wat de konsekwenties vati zo'n bruiloft eigenlijk zijnEen kwestie van prestige is de titel van een doku- mentaire over de bevolking van het Hoogland van Nieuw-Guinea. Deze Mendibouwtam is al maanden in oorlog met de Embiankstam. De do- kumentaire toont hoe zij hun eigen oorlog uitvechten. WOENSDAG 13 JULI NED. I: 15.30 Scapa (slot); 15.45 De kleine Kolonel; 18.45 De fabeltjes krant; 18.45 Journaal; 19.04 Van ge west tot gewest; 19.55 Markant sport: Arie van Vliet; 20.45 Jour naal; 21.00 Spel zonder grenzen; 22.30 Panoramiek extra; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.30 Tour de France; 18.55 Journaal; 19.04 Jouw wereld, mijn wereld; 19.29 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Ver lovingstijd; 21.15 Een kwestie'•van prestige; 22.15 Journaal DONDERDAG 14 JULI NED. I: De donderdagmiddag be gint traditiegetrouw met de .Walt-ons, waarin moe Walton dankzij een wegomïeggihg verdwaald raakt. Rimpels in helder water gaat over een man uit het overvolle Londen, die een otter leert kennen, en met die otter naar Schotland trekt. Het avondprogramma start met de Kin derkrant en een aflevering van Hei kleine huis waar niet de moeder, maar een kind verdwaald raakt. Vervolgens Na twintig jaar jungle, een programma over de familie Brinkskes, die vertelt van de onbe rekenbaarheid van de Zuidameri- kaanse jungle. Dan een dokumentai- re over het religieuze Amerikaanse muziekgezelschap The Continental Singers Orchestra. Tenslotte We tenschap en Technologie, een film over de gouden eeuw van de weten schap en een epiloog van ds. W. Glashouwer, getiteld: Tenslotte. Daarna neemt de VPRO het heft in handen met de vermaarde Russische film uit 1925, in 1958 in Brussel uit geroepen tot de beste film aller tij den, de Pantserkruiser Potemkin, geregisseerd door Sergei Mikhailo- vich Eisenstein, die deze film moest maken ter ere van de twintigste verjaardag van de revolutie en oor spronkelijk zou deze film ook Het jaar 1905 gaan heten. Deze film han delt over de muiterij op een oorlogs bodem. Matrozen kontra tsaristische admiraliteit; een revolutie in hel klein. NED. II: Na Maartje van Weegens spelprogramma Cijfers Letters een aflevering van De wondere wereld onder water, waarin twee onderwa terfilmers een kijkje proberen te nemen in de gevaarlijke grotten van Fish Rock. Na het journaal Comedy Hour, een koppeling van Engelse en Amerikaanse humor. In Billy de bluffer gaat Billy op aandrang van Shadrack naar de psychiater. Deze trekt zijn konklusies en deelt mee dat iedereen zijn verhalen om best wil moet geloven. Maar dit heeft rare konsekwentiesIn Sanford Zoon wil vader nog steeds hertrou wen. Uit wraak dreigt ook Lamont te gaan trouwen en hij nodigt Sheila uit voor een etentje. Daarna All you need.-., waarin dit keer de jazz aan de orde komt. Op het scherm komen onder meer: Louis Armstrong, Duke Ellington, Dizzy Gillespie, Ella Fitz gerald, Count Basie, Dave Brubeck en Chick Corea. Na de aktualiteiten- rubriek Brandpunt het programma Levensloop waarin Pastor Jan ter Laak met D. G. Agelink praat; een strijdbaar vakbondsmam die zijn kritiek op de Rooms-Katholieke kerk uit. DONDERDAG 14 JULI NED. I: 14.00 De Waltons14.25 Rimpels in helder water; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.04 De Kinderkrant; 19.30 Het kleine huis; 20.20 Na twintig jaar jungle; 20.25 Continental Singers; 21.05 We tenschap en technologie; 21.20 Ten slotte; 21.35 Journaal; 21.50 Mijlpaal in de wereldgeschiedenis: Pantser kruiser Potemkin; 23.05 Journaal. NED. II: 1S.45 Toeristische tips; 18.55 Journaal; 19.05 Cijfers en let ters; 19.25 De wondere wereld onder water; 20.00 Journaal; 20.25 Comedy hour; 21.15 All you need; 22.05 Brandpunt; 22.30 Levensloop; 23.00 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Maar ze moppert nooit en als Frida 's middags een poosje rust of leest of zo maar ligt. te kijken, mag Willeke desnoods een paar uurtjes naar buiten gaan, als ze wil of wan neer ze voor zichzelf boodschappen moet doen. Frida weet immers, dat de verpleegster blij is met deze baan, want het brengt weer goed geld op, zodat ze hierna een poosje vooruit kan, als ze niet dadelijk iels anders vindt. Ja, dat geld. Ze heeft er geen idee van, hoeveel het Frits al gekost heeft vanaf het moment, dat hij zijn maatregelen nam om haar te repa triëren. Ze heeft hem er een paar keer naar gevraagd en voorgesteld het terug te betalen, maar dan fronst de man zijn wenkbrauwen. „Praat geen onzin, Frida, geld heb ik ge lukkig voldoende, dus waarom zou ik je dit genoegen niet doen? Wat had je moeten beginnen, als ik je naar je huis, je kamers gebracht had en daarna had gezegd: Aju, pro beer je er maar doorheen te slaan? Wat zou er dan van je terecht zijn gekomen?" Frida weet, dat hij golijk heeft, maar het feit, dat hij zoveel geld voor haar uitgeeft, staat haar niet aan. Ik kan er immers geen enkele tegenprestatie vdor leveren? Hij wil natuurlijk nog altijd met me trou wen, maar ik donk er niet aan! Mis schien is het, oerstom van me, want hij is een en zestig en gefortuneerd; ik zal als zijn vrouw derhalve finan cieel nooit zorgen behoeven te heb ben, kunnen schitteren, mooie kleren hebben in overvloed, een auto, uit gaan, reizen noem maar op. Maar ik zal dan ook met hem dezelfde slaapkamer moeten delen. Hij zal hel recht hebben me aan te raken en me'nnakt te zien, net zo vaak als hij wil. Dat zijn nu eenmaal de konse kwenties van een huwelijk. Mis schien als je erg veel van iemand houdt, dat je het dan niéts kan schelen, dat je het mogelijk zelfs ge weldig vindt, zodat je er naar ver langt, telkens weer. Zoiets bestaat waarschijnlijk wel, maar dan moet je elkaar voldoende kennen en van elkaar houden. Dat is het kardinale punt bij mij, want ik houd niet van Frits, zoals een vrouw van een man moet houden. Ik zie hem meer als een vader. Hij is lief en gedraagt zich als een heer, ontegenzeggelijk. Ik had overigens niet anders ver wacht. Hij verwent me tot en met; ik hoef maar te vragen en ik krijg wat ik wil. Maar ik voel als vrouw toch wel aan, dat hij gek op me is en me daarom helemaal wil hebben. Voor altijd. Gelegaliseerd middels een huwelijk. Hoewelmisschien ook zowel, zonder dat. In deze mo derne tijd kijk je immers zo nauw niet meer! Op een zonnige dag aan het eind van februari, als het lopen alweer redelijk goed gaat, vraagt Frida, voor alle zekerheid nog steunend op haar verpleegster: „Wat ga jij nu doen, als ik straks weer aan hel werk ga?" Schouderophalend antwoordt Wil leke: „Terug naar Apeldoorn, naar mijn huis en m'n dochter. En dan maar wachten tot de volgende pa tiënt." „Hoe komen die? Maak je rekla- me? Adverteren of zo?" „Nee, dat niet. Voornamelijk door relaties. Er staat ook een bord op mijn deur: partlkulier verpleegster." „Wat oen geluk, dat je twee diplo ma's hebt, he?" „En of. Overigensop het ogen blik zou ik best weer in een of an der ziekenhuis oen baan kunnen krijgen, hoor, want er is weer ge brek aan goede verpleegkundigen. Al heb ik dan geen getuigschrift, ik heb mijn diploma's en hot feit, dat ik partikulier heb gewerkt, is ook een aanbeveling. Als ik bijvoorbeeld financieel in moeilijkheden zou ko men best mogelijk, dat ik dan zou solliciteren. Al prefereer ik zelfstandig te blijven". In een sentimentele bui nodigt Fri da de zuster uit: „Kom eens een zon dag of zo aanwippen. Neem gerust Marcia mee. Ik zal je mijn adres ge ven." En dat vindt zuster Willeke geweldig. Begin maart gaat Frida terug naar haar kamers in de stad. In de auto van Frits en samen met zuster Wil leke, die voor alle zekerheid nog een paar dagen bij Frida blijft. Zelf wil ze de komende maandag weer aan het werk gaan in de boekwinkel. Frits heeft er bij haar op aange drongen voorlopig nog bij hem in Acfdenhout te blijven, ook als ze werkt, maar daar wil Frida geen ge bruik van maken. „Ik moet toch een keer weer acclimatiseren." Afgezien nog van het feit, dat er geen be hoorlijke rechtstreekse verbinding is tussen dit. deel van Aerdenhout en de binnenstad. En fietsen durft ze nog niet goed. Haar gebroken benen zijn nauwelijks genezen. Ze gaat dan ook eerst een paar weken voor hal ve dagen aan de gang. Zondagsmiddags neemt Frida af scheid van haar verpleegster. De vrouw is een beetje aangedaan. Fri da is hartelijk en kust de zuster op beide wangen. „Laat eens wat van je horen, ja? Ik ben je veel ver schuldigd. Sterkte." Maandagsmorgens wordt ze, hoe wel niet enthousiast, toch wel har telijk ontvangen. Er is een nieuw winkelmeisje bij gekomen: leerling- verkoopster; zeventienjarige schone uit Bennebroek, die straks de plaats van Bettie gaal innemen, want zij heeft ontslag' genomen, omdat ze eind maart gaat trouwen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5