DIT JAAR BRACHT IN IEDER GEVAL SLECHT HOOIWEER Grote heroïnevangst Verenigde Staten verontrust over zware jeugdmisdadigheid Groep verlaagt koffieprijzen Tweede bevoorradingsweek gaf flinke omzetten te zien I 4 Hoofdbestuur Z.L.M. Engelandvaarders stranden door een staking Dodelijke steekpartijen Inbreker drong museum binnen Kerknieuws voor de vrouw U kunt GOES, 5$-7. Op d»' jongste vergadering van liet hoofd bestuur der Z.L.M. is ook aan de veehouderij de nodige aandaeht hest eed. Dit jaar Is het bijzonder slecht hooiweer geweest, veel te weinig zon en te nat, waardoor er veel hooi van slechte kwaliteit binnen is gereden, aldus de heer J INI. van Heyst in zijn veehouderij overzicht. Hij waarschuwde voor een af zwakking van de interventieregeling voor slachtvee zoals in andere EEG- landen is gebeurd. Het moet een werkbaar instrument blijven tenzij men er iets anders tegenover stelt, b.v. slaehtpremies. Zo niet dan zou den dit najaar de prijzen wel eens in elkaar kunnen zakken. Immers wanneer de omschakelingsregeling van kracht wordt zal er veel vee worden aangeboden. Bovendien wordt altijd al extra vee voor de slacht in het najaar aangevoerd. De varkenspest situatie is gelukkig weer voorbij. Toch zijn er diverse bedrijven door in moeilijkheden ge komen. Prijzen De prijzen zijn echter nog niet op het oude niveau, integendeel ze lig gen zowel voor biggen als slacht var kens beneden de kostprijs. De melk- aanvoer die geruime tijd achterbleef is nu weer even hoog als vorig jaar op deze tijd. Er is nu volop goed gras en vorig jaar was er niets. Gelukkig verloopt de afzet van zuivelprodukten naar wens. Toch wordt verwacht dat de melkprijs die de veehouder zal ontvangen onge veer f 2,lager zal zijn dan de richtprijs van Brussel. Kcgeringsgeld De regering heeft 87Va miljoen be schikbaar gesteld voor de veehoude rij. Maar dat is niet genoeg om de rust onder de veehouders te herstel len. Als er op korte termijn niets anders wordt geboden dan zal de on vrede toe nemen. Wat de veehouder nu wil is een direkt voelbare inko mensverbetering'. Struktuurbevorde- rende maatregelen zijn goed, maar ze bieden slechts op langere termijn effekt. Een gedeelte van het regeringsgeld zal worden gebruikt voor afzetbe vordering, waardoor de heffing van 16 cent per 100 kg melk door het Produktschap voor Zuivel dit jaar komt le vervallen. Het is alleen jammer dat het schijnt dat dit slechts een eenmalige maatregel is, zodat toch volgend jaar die heffing wel zal worden opgelegd. De vee houder is het beste af met continuï teit, eenmalige maatregelen passen hierbij dus niet. Stoute broer en zus GENUA. 11-7. In de Ita- liaanse havenstad Genua zijn de Sl-jarige scheikundige Ezio Palla Caravino en zijn 76-jari- ge zuster Cesira Castaldi, aan de justitie voorgeleid wegens handel in vervalste schilderij- en. Palla Caravino en zijn zus ter hebben jarenlang schil derijen van onbekende kun stenaars en van niet zeer grote waarde opgekocht en door kunstgrepen met behulp van chemiche produkten, veran derd in „echte Titiaans, Mi chelangelo's, Van Goghs, Mo- digliani's", enz. Voorzien van valse bewij zen van echtheid, verkochten zij ze dan voor veel geld door. Het paar is door de mand gevallen toen het aan twee rechercheurs die zich als ad- spirant-kopers hadden voorge daan, acht „oude meesters" aanbood voor 2 miljard lire. De rechter-kommissaris heeft broer en zus voorwaar delijk in vrijheid gesteld, han gende het onderzoek naar de omvang van de flessentrek kerij. ANCHORAGE (Alaska). De Vere nigde Staten zullen waarschijnlijk voor tientallen miljoenen dollars ex tra olie moeten invoeren doordat een pompstation in de Trans-Alaska- pijpleiding door een ontploffing is verwoest. IIOEK VAN HOLLAND, 11-7. Door een wilde staking onder het personeel van de veerboot „St Geor ge" van de Engelse spoorwegen, die vaart tussen Hoek van Holland en Harwich, zijn maandag ongeveer 800 passagiers in Hoek van Holland gestrand. De „St. George" had om drie uur maandagmiddag uit Hoek van Hol land moeten vertrekken, maar bleef dor de staking in Engeland liggen. De Stoomvaartmaatschappij Zee land in Hoek van Holland, die de zelfde route vaart met de „WLlhel- mina", heeft er inmiddels voor ge zorgd dat de gestrande passagiers alsnog de overtocht naar Engeland kunnen maken. In de loop van de middag werden tweehonderd passa giers met een extra trein naar Oost ende gebracht, van waar zij naar de overkant van het Kanaal weiden vervoerd. Driehonderd passagiers gaven er de voorkeur aan te wach ten op de nachtboot „Koningin Wil- helmrna". BANGKOK, 12-7. Op het vlieg veld van Bangkok ztfn maandag avond een Thaise man en een vrouw aangehouden, die negen kilo heroïne bij zich hadden. Het zijn de 48-jarige Pairote Borisuth en de 27-jarige me vrouw Sompit Saradee. Het paar wilde aan boord gaan van een vliegtuig met bestemming Am sterdam, aldus deelde heden-dinsdag de Thaise politie mee. AMSTERDAM. In de Eerste Ege lantiersdwarsstraat te Amsterdam is dinsdagmorgen omstreeks 5 uur de 16-jarige Marokkaan B. M. liggend voor de deur van een koffiehuis aangetroffen. Hij bleek met een scherp voorwerp in de rug te zijn ge stoken. De jongen werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij een half uur later overleed. SWALMEN. De Rijkspolitie van het Limburgse Swalmen heeft dins dag een arrestatie verricht in ver band met een steekpartij in de nacht van zondag op maandag op de ker mis in het nabije Boukoul, waarvan de 21-jarige ongehuwde Hans Blo- men uit Swalmen het slachtoffer is geworden. Hij overleed maandag avond. i t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i NEW YORK, 11-7. Lauwrence, 15 jaar oud, maakte met een mes een eind aan het leven van twee buurkinderen van wie htf er een eerst had gecastreerd. George uit Washington, intussen 16 jaar, heeft ook een dubbele moord op zijn geweten. Hij is verder mede plichtig aan twee andere moorden en een reeks roofovervallen. Erik uit New Haven, 14 jaar, beroofde met een aantal leeftijdgenootjes een student, die zij vervolgens op beestachtige wijze doodden. Lawrence, George en Erik behoren tot een nieuwe generatie jeugd- misdadigers die burgers en autoriteiten in de Verenigde Staten in groeiende mate verontrust, een generatie waarop het Amerikaanse justitiële stelsel nog geen antwoord heeft gevonden. Meer dan de helft van alle zware misdaden wordt de laatste jaren gepleegd door jongelui in de leeftijd tussen tien en zeventien jaar. Het aantal door deze leeftijdsgroep gepleegde vergrijpen is de af gelopen tijd tweemaal zo snel gestegen als bij de volwassenen. Moordenaars, dieven, rovers, brandstichters en inbrekers van tien, elf of twaalf jaar zijn allang geen zeldzaamheid meer. „Er schijnt een nieuwe onmenselijke jeugd geboren te zijn", constateerde het Amerikaanse weekblad „Time". De groep kinderen in de categorie zware misdadigers is getals matig beschouwd weliswaar niet zo hoog, maar procentueel ligt hun aandeel ver boven het gemiddelde. De Amerikaanse justitie treedt over het algemeen niet hardvochtig op tegen kinder-misdadigers. Zolang zü jonger zijn dan zestien jaar komen zij er vaak met een forse reprimande van de kinder rechter vanaf. De activiteit van jonge misdadigers, die steeds brutaler optreden, draagt er toe bij dat de Amerikanen in de grote steden uit bepaal de wijken wegtrekken en 's avonds niet meer de straat op gaan als dat niet dringend nodig is. f AMSTERDAM, 11-7. Maandag avond tussen acht en negen uur heeft een onbekend gebleven inbreker zich toegang verschaft tot de kantoor ruimte van het Vincent van Gogh- museum in Amsterdam. De inbreker werd door één van de permanent aanwezige bewakers van de nachtveiligheidsdienst om tien mi nuten voor negen op heterdaad be trapt. Zonder iets te kunnen meene men sloeg hij op de vlucht en wist te ontkomen voordat de ijlings ge waarschuwde politie enkele minuten later arriveerde. In de kantoorruimte bleek de man enige laden open te hebben gebro ken. Ook werden aanwijzingen ge vonden dat hij - overiges tevergeefs - gepoogd had de museumruimte te bereiken. De recherche stelt een onderzoek in. Het signalement van de inbreker is bekend. Bodemvondsten in Drente ROLDE, 11-7. Op het res tant van een zandrug in de gemeente Rolde zijn enkele spektakulaire prehistorische vondsten gedaan. De zandrug gaat binnenkort verdwijnen binnen het kader van een ruil verkaveling. In verband daar mee besloot het Biologisch- archeologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Gronin gen 'tot een zogenaamde nood- opgravinig. t Uit de bovenste grondlagen kwamen zeer veel vuurstenen tevoorschijn. Naast het ge bruikelijke „afval" (afslagen splinters e.d.) werden enige zogenaamde B-spitsjes ge vonden, die vermoedelijk uit het Mesolithicum (midden steentijd) dateren, evenals een aantal stekers. Verder kwa men er enkele tientallen ron de krabbers tevoorschijn, die tezamen met andere vondsten, waaronder een fraai secun- diar tot krabber geretoucheerd sikkelfragment, tot de brons tijd kunnen behoren. Boven op de rug vond men een vorolopig niet te dateren graf, waarin zich een één me ter dertig lang boomstam kistje bevnod met enige bot ten. Misschien van een kind. Ook werden een paar kiezen van koeien of paarden en een klein haardje aangetroffen, waarin zich enkele onherken- baar verbrandde botten be vonden, waarschijnlijk uit de midden steentijd. In de dieper gelegen aardlagen vond men dicht bij elkaar voorwerpen zoals grote klingen, gekerfde klingen, klingkrabbers en -stekers, die hoogstwaar schijnlijk tot de zogenaamde Hamburgkuituur (Palaeolithi- cum - 13.000 voor Christus) kunnen worden gerekend. Het gebeurt slechts zeer zelden dat dergelijke concentraties in de nog ongestoorde grond worden aangetroffen. DEN HAAG, 11-7. De Hermans- groep B.V., die 86 supermarkten om vat, heeft medegedeeld dat zij op de wereldmarkt tegen de gedaalde prij zen koffie heeft gekocht. Van donderdag aanstaande af zal de groep de koffie, die zij heeft laten branden, malen en verpakken, vcf- kopen tegen f 4,50 per 250 gram. Vol gens de Hermans-groep gaat het hier om koffie die in kwaliteit gelijk is aan het beleende roodmerk. Do Nederlandse koffiebranders heb ben, volgen sde Hermans-groep, van het ministerie van economische- za ken het verzoek gekregen hun prijs te verlagen. In hun vergadering van vrijdag 8 juli hebben de koffiebran- ders besloten voorlopig nog een af wachtende houding aan te nemen. EINDHOVEN. De Iwce jongeman nen die maandagmiddag in Eindho ven omstreeks 15.00 uur bij een over val op een geldlopcr van ene han delsonderneming 65.000 gulden buit- maa'kten zijn spoorloos. Ze zijn on danks een uitgebreide zoekakiie van de politie niet gevonden. De mosselarij BRUINISSE Z1ERIKZEE, 11-7. Waarschijnlijk aangelokt door de toch wel goede prijzen die voor de mosselen, aangevoerd in de week van 27 juni tot 2 juli, werden betaald en gezien het koele weer dat toen de overhand had, besloten vele kwekers die over leverbare mosselen beschikten, een reis naar de Waddenzee te maken. Zo werden in de afgelopen week, de tweede bevoorradings week voor de -handel, door ongeveer 50 sche pen, plrn. 30.000 tot 35.000 tonnen mosselen, aangevoerd, die nu op de verwaterplaatsen van de handel lig gen te wachten, op de bestellingen van de Belgische en Nederlandse af nemers. Prijsdaling Dit alles leidde natuurlijk wel tot forse prijsdaling. Werd aan het 'be gin van de week, voor een. zeer goe de partij nog een topprijs van f 64,- betaald, weldra kwamen de beste partijen niet hoger dan f 50,en over het algemeen kan men zeggen dat de prijs zich bewoog tussen f 20,— en f 40,—. Pokken Een zeer goede partij mosselen met bet hoogste v.isgewicht, dat tot nog toe werd aangevoerd (28% kg) met een goede zware mossel kon niét meer dan- ruim f 22,- besommen, oc-rzaak wat pokken op de schelpen. Het oog wil' ook wat en pokken zijn een onogelijk gezicht. Het gemiddel de visgewicht was 21-25 kg. De in middels aanhoudende warmte is uiteraard niet bevordelijk voor de export. Kokhanen Ook de kokhanen export schijnt weer op te «leven. We zagen deze week weer -een speciaal voor deze visserij uitgerust schip, gereed ma ken. De exportfirma Miras te Yerseke voor wiens rekening deze visserij begint, ziet dus weer mogelijkheden. De export van -kckhanen of op zijn Engels kokkels is zeer wisselvallig. Soms> noteren ze een goede prijs, om dan enkele weken later -weer zo goed ai'S niets op te -brepgen. Gelukkig, brengen deze onderscheiden soorten van visserij, (ook T de paling vissers" weren zich goed) weer het nodige le ven'in. de Bruse brouwerij. En iede re dag voeren vorige (deze) week de met mosselschelpen afgeladen, sche pen door de Grevelingensluis, om op het Grevel-ingen meer te werden uitgezaaid als „vangers" (col'lek- teurs), van oesterlarven die nu met het fraaie zomerweer, ook wel tot hun. recht zullen komen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - SI. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland op 9 juli 1977 met jonge duiven vanaf St. Quentin. In concours waren 298 duiven. Ze wer den met noordoostenwind gelost om 7.10 uur. De afstand bedroeg 207 km. De aankomst van de eerste duif was 11.44.06 en van de laatste duif 15.29.24. Iz. Reijngoudt 1, 32, 42; L. Reijn- goudt 2, 21, 41, 50, 52, 59, 72; A. P. v. d. Reest 3, 68; J. Zuidweg 4, 25, 48, 49, 51, 74; A. S. Hooglander 5, 10, 11, 24, 54; J. Verwijs en zn. 6, 17, 30, 55, 63; J. Noorthoek 7, 20, 22, 57; A. Faasse 8, 19, 38, 39, 64, 66; F. den Braber 9, 16, 23, 34, 51; J. van Oeve- ren 12, 35; K. de Frel 13, 26, 44; J. C. Verwijs 14, 33, 62, 69; A. v. d. Est 15, 36, 43; A. Walpot 18; Iz. Vermeij 27, 60, 67; gebr. Fonteijne 28; M. Meijer 29, 31, 37, 56, 58, 71; Jac. Geense 40. 53; D. Hage 45, 46, 47; J. D. Quist 65; M. Fonteijne 70; S. Vermaas 73; J. Quist 75. enkel bezwaar tegen selekteren op hoge opbrengst, maar voor de kon- sument gaat het uiteindelijk om de smaak. Wil men het verbruik van aardappelen op peil houden of zelfs stimuleren, dan zal de smaak moe ten verbeteren. Daarom komt naast de verschillende bekende handels variëteiten, zoals Eerstelingen, Doré en Eigenheimer, een nieuw ras steeds meer in de belangstelling nl. de Lekkerlander, een variëteit waar van de naam al een aanduiding is voor de goede smaak. Vooral de smaak van deze aardappel zou het in de toekomst weieens kunnen winnen van alle andere soorten. SCHEEPVAART Acmaea 7-7 70 m ZW Ouessant naar Rotterdam Area 7-7 100 m W Monrovia naar Lagos A'tys 7-7 80 m NO Singapore naar Hongkong Moordrecht 7-7 500 m ZZW Rockall naar Amsterdam. MARKTBERICHTEN LAND- EN TUINBOUW Kwaliteitsaardappelen nog altijd even lekker Het is opmerkelijk dat de Neder lander steeds minder aardappels eet. Men vraagt zich wel eens af, wat hiérvan de oorzaak kan zijn. Hoewel nog steeds volksvoedsel nummer één - aardappelen zijn nu eenmaal niet. te vervangen - was het gebruik vroeger aanmerkelijk groter. Het is dan bok niet dat wij u iets aan dc hand kunnen doen, waardoor u het voorlopig zonder aardappelen zou kunnen stellen. Integendeel, wij zou den zelfs dit belangrijke volksvoed sel willen propageren, en hierbij op de voorgrond willen stellen dat de konsument recht heeft op kwaliteit. Hieraan ontbreekt het nog wol eens. Men hoort tegenwoordig alge meen de klacht, dat aardappels niet meer zo lekker zijn als vroeger. Dit is wel begrijpelijk, want nieuwe kruisingen geven dikwijls zeer hoge opbrengsten, maar dit gaat. soms ten koste van de smaak. Een gevolg hiervan is dat de aardappel in diskrediet is geraakt. Er is geen Veemarkt Leiden LEIDEN, 11-7. Totaalaanvoer 2070, waarvan 881 slachtrunderen, 230 varkens (voor export) en 959 schapen en lammeren. Prijzen per kg: Stieren le f 7,15- f 7,55, 2e f 6,75-f 7,05; vaarzen le f 7,05-f 7,75, 2e f 6,60-f 6,95; koeien le f 6,60-f 7,65, 2e f 5,90-f 6,50, 3e f 5,40-f 5,80; worstkoeien 1' 4,25- f 5,65. Prijzen per stuk: Schapen f 160- f 200 en lammeren f 185-f 210. Overzicht: slachtrunderen: aan voer minder, handel kalm en prij zen iets lager, stieren stabiel; scha pen en lammeren: aanvoer ruim, handel redelijk en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 11-7. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 394 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2475-f 3550; werkpaarden f 1350-f 2350; oude paarden f 1200- f 2200; 3-jarige paarden f 1150- f 2050; 2-jarlge paarden f 925-f 1625; hitten f 725-f 1200; veulens f 450- f 1125; ponies f 225-f 625. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude paarden f 4,00-1 4,80; jonge slacht paarden f 4,60-f 5,30. De handel was voor slachtpaarden kalm. voor ponies redelijk. HAAMSTEDE. Aan de Noordstraai werd een rommelmarkt georgani seerd, voorbereid door een speciale kommissie en de hervormde vrou wenvereniging PriscillaDe foto geeft een beeld van de gezellige drukte. (Fotd: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vlaardingen (Bethel- kerk): G. Zonneberg, Heerde; te Willige-Langerak: C. van de Valk, kand., Gouda. Aangenomen naar Amsterdam als predikant voor gewone werkzaam heden met bepaalde opdracht (pasto rale verzorging Flevohuis): N. H. J. E. Boomer, Helmond; naar Rotter- dam-Delfshaven als predikant met bepaalde opdracht (pastorale ver zorging ziekenhuis Dijkzigt): A. van der Klaauw, studentenpredikant te Rotterdam; naar SchoonrewoerdL. Kruijmer, kand., Katwijk aan Zee, die bedankte voor Nederhemert. Bedankt voor Veenendaal (toez.): H. Binnenkamp, Maaxssen; voor Veenendaal en voor Hierden: B. Oosterom, Oudewater. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ommen: J. C. van Egmond, Epe, die bedankte voor -Wolvega. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Heerde en Wapen veld: J. P. van der Wal, kand., Gro ningen, die bedankte voor Assen- Zuid (als missionair predikant voor Brazilië); te Overschie-Schiedam in kombinatie met Pernis: M. A. de Niet, kand., Groningen. Bedankt voor Rotterdam-Oost: P. K. Meijer. Noordbergum. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Haamstede: B. v. d. Berg, kand., Apeldoorn en M. Op penhuizen, kand., Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Unionville (Canada): H. Paul, Rotterdam-Zuidwijk. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Rijssen: A. van der Meer, Oosterland. Ger. Gemeenten in Nederland - Nieuwerkerk Donderdag 14 juli ds. M. van Beek 19.30 uur. Oud Geref. Gemeente - Oosterland Ds. A. van der Meer heeft het op hem uitgebrachte beroep door de ge meente Rijssen aangenomen. niet alles weten HANDEN WAARVAN DE HUID ROOD IS of vooral tijdens de wintermaanden barstjes en kloven vertonen zullen weer blank wor den, wanneer u ze avonds met wat melk bet. MET EEN HALVE CITROEN kun nen alle vlekken van dc handen worden verwijderd. Bovendien kunt u uw handen na het ruwe werk met de citroen inwrijven; zij zullen dan zacht en blank blijven. VERFVLEKKEN VERWIJDERT U VAN DE HANDEN door ze af 1c wrijven met mosterd. VUILE HANDEN VAN PEK OF TEER kunt u het beste in petro leum schoonmaken. OM HARDE NAGELS TE KNIPPEN houdt u deze eerst in een warm lijnzaadkooksel, waardoor c(e na gels zacht icorden en gemakkelijk kunnen ivorden geknipt. INGEGROEIDE NAGELS. Elke dag insmeren met groene zeep heeft raak sukses. waardoor na onge veer 5 weken de nagel gewoon recht is geworden. NAGELS DIE AFBREKEN. Neem elke avond en morgen een beetje kalk in en uw nagels zullen weer sterk worden. NAGELS BLIJVEN GOED SCHOON, wanneer u ze na hei schoonmaken even in de poeder steekt. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4