V akantiegangers mijden de hotels en in midden-Zeeland pensions Straf: reebok vervangen Man sterft hongerdood Puf, puf in Griekenland Partij van de Arbeid met beperkte bezuinigingen tegenover het C.D.A. VERKENNENDE BESPREKINGEN VAN DE FORMATIEPARTNERS Anders dan vorig jaar V.N.O. wil maatregelen Buit overval: negentigduizend gulden Wapens bij verkeerskontrole Man bekent moord op vrouw Overval op postkantoor Dode bij races Kinderen verdronken AGENDA De kabinetsformatie 2 MIDDELBURG, 11-7. De vakantiegangers die dit jaar in Zeeland met vakantie gaan of zijn, blijken een dui delijke voorkeur te hebben voor campings en vakantie woningen. Hotels, pensions en slaapplaatsen bij parti- kulieren zijn veel minder in trek dan in voorgaande dit jaar veel voorzichtiger. Te meer daar de rechtbank in Middelburg een soort snelrecht voor deze overtredin gen 'heeft ingesteld, waarbij straffen werden uitgedeeld die variëren van f 200,- tot bijna f 5.000,- juren. Dit zegt mejuffrouw M. Hovcstadt, adjunkt-direktrice van de Provin ciale V.V.V. in Middelburg. In Middelburg en de badplaats Koudekerke bijvoorbeeld zijn de ho tels en pensions maar voor vyftig procent bezet. In Vlissingen voor 70 en in Domburg voor 75 procent. BRUSSEL, 11-7. De rechtbank in het Belgische Hasselt heeft een man yit Wijchmaal veroordeeld tot het vervangen van een reebok die hij gestroopt had. De man kreeg 10 dagen de tijd om een reebak los te laten in het ge meentelijk bos van Wijchmaal waar hij, buiten het jachtseizoen, een ree bok had geschoten. Als de man in gebreke blijft zal hij 1.750 gulden moeten betalen als schadevergoeding aan de St. Hubertusclub van België. Veer het strepen zelf heeft de man neg eens een boete gekregen van 280 gulden cf 15 dagen hechtenis. Ver oordeelde 'had in het 'bes van Wijch maal een reebok geschoten met de bedoeling het dier te laten opzetten. De rijkswacht kreeg er echter lucht van en dat leidde tot de rechtzaak. BE AU V AIS, 10-7. In het Franse plaatsje Breuil-le-Sec, Bij Parijs, is een 37-jarige man de hongerdood ge storven temidden van zijn 14 fami lieleden, die hem acht maanden lie ten vasten. De woensdag overleden Gilbert Layet woog nog maaar 20 ki lo. Sinds zijn vader in december overleed weigerde hij iets te eten, en kwam hij niet meer van zijn bed. Hij wilde de hongerdood sterven, vertel de de familie bij wie het kennelijk niet was opgekomen hulp te halen. De huisarts was enkele dagen gele den nog voor een ander familielid in huis geweest, maar niemand had hem op de hoogte gesteld van het geval. Zwarte man ivil geen blanke vrouw JOHANNESBURG, '11-7. Het denkbeeld van een Zuid-Afrika zon der „immoraliteitswetten" - die sex en huwelijk tussen mensen van ver schillend ras thans strafbaar stellen - wekt huiver aan beide kanten van de apartheidskloof. Niet alleen de verkrampte blanken zijn vierkant tegen, ook in brede lagen van de zwarte, bevolking wordt het „ge mengde huwelijkafgewezen. Twee relatief verligteministers in de regering Vorster - Botha van buitenlandse zaken en Schoeman van landbouw - zijn van mening dat Zuid-Afrika het ook zonder de im moraliteitswetten kan „overleven". Met - „Zuid-Afrika" bedoelen zij uiteraard de blanke suprematie zo als gewaarborgd in de officiële po litiek de „gescheiden ontwikkeling ook wel de grote apartheid genaamd. Zowel Botha als Schoeman staan echter het verdwijnen van de „kleine apartheid" voor en de eerste heeft al gezegd dat hij „niet bereid is te sterven voor apartheidsbordjes in de lift". Vorige week donderdag ontvouw de Botha zijn visie op de immorali teitswetten in een vraaggesprek met de Rand Daily Mail. Op dezelfde dag vroeg het zwarte dagblad The World zijn lezers. „Zou u uw dochter met een blan ke laten trouwen?-" Het antwoord van de lezers luidde in veruil de meeste gevallen „nee". „Als iemand die met-de afschuwe lijke wetten van dit land is grootge bracht", antwoordde Zuluboy Mo- lefe, „heb ik me tot een racist ont wikkeld". Molefe zou zijn dochter verstoten als zij mei een blanke jon gen thuis durfde komen. Mevrouw WiAne Mkhuma zou evenmin een blanke schoonzoon wil len. „Er zijn genoeg zwarte man nen". schreef zij haar krant, waar om zou mijn dochter een blanke ne men?" Sis Junior schreef: „De kinderen uit zo'n huwelijk zouden zwart noch blank ijn. Ze ouden door geen en- kal ras worden geaksefdeerd. Ik ben bang dat een blanke schoonzoon op me neer zon Icijknn en me zou be handelen trls een dienstmeid." „De meeste blanken zijn huiche laars". schreef Gab Mahlangu, „ik betwijfel of ze oprecht van mijn dochter zouden kunnen houden". Vorige jaren moest de politie vaak te hulp werden geroepen om met geluidswagens slaapruimte bij par ticulieren voor vakantiegangers los te krijgen. Nu is er overal nog plaats genoeg. Campings wel De campings aan de Zeeuwse kust en die in een straal van tien kilome ter van de kust zijn overvol. Maar ock de campings wat meer in hel achterland zijn veel beter bezet dan andere jaren, aldus mejuffrouw Ho- vestadt. Deze betere spreiding wordt vooral veroorzaakt door de kampeer- informatiedienst, die de provinciale vW in samenwerking met de Re- cron afdeling Zeeland dit jaar voor het eerst heeft opgezet. De provin ciale VVV heeft iedere week twee keer kontakt met negentig rekreatie- endernemers in Zeeland. Op die ma nier wordt een juist overzicht van het aantal open kampeerplaatsen verkregen, zodat het zoeken naar een geschikte kampeer plaats voor de betrokkenen aanmerkelijk is verkort. Op de boerderij Met 'het kamperen op de boerderij zijn zowel boeren als kampeerders DEN HAAG, 11-7. ..Waar zo dui delijk de harde werkelijkheid moei lijker maar ondubbelzinnige maatre gelen dicteert, mag niet meer' geaar zeld worden. De toekomst van de Nederlandse' samenleving voor vier jaar en langer hangt af van de moed en het inzicht nu eindelijk te doen waarvoor wij al jaren pleiten: dras tische verlaging van de arbeidsinko mensquote, verbetering rendementen voor meer jaren, vermindering van de stijging van de overheidsuitgaven, bestrijding van de inflatie". Aldus- het verbond van Nederlandse onder nemingen deze week in een speciale bijlage bij zijn oi"gaan onderneming. ROTTERDAM, 11-7. Bij een over val op hot postkantoor aan het Sa muel Esmeijerplein in Rotterdam is maandagochtend 90.000 gulden buit gemaakt. Volgens de politie zijn er behalve de drie overvallers neg twee mannen (bij het misdrijf betrekken. De daders zijn let nu toe spoorloos. UTRECHT. Bij een verkeerskon trole in Maarsbergen (U) heeft de rijkspolitie maandagmiddag 23 vuur wapens gevonden in een personen auto. De 33-jarige G. G. uit Veencn- daal en de 39-jarige W. S. uit Eist zijn aangehouden. De buit toestond uit twintig vuur- buksen, een stengun, een karabijn, en een mausergeweer. Wat de beide mannen met de wapens willden doen en waar deze vandaan komen is nog niet bekend. De mannen zijn in hechtenis genomen. ATHENE, 11-7. Griekenland zucht onder een hittegolf zonder weerga in zijn moderne geschiedenis. Tot dus ver zijn drie mensen gestorven on der dc moordende zonneschijn die zondag in Athene zorgde voor tempe raturen van 43 graden in de scha duw. In Elcusis liep dc thermometer zondag zelfs tot 48 graden op, even eens in de schaduw. Op Kreta werd een Deense toerist het slachtoffer van een zonnesteek. In centraal-Griekenland bezweken twee bejaarden aan de warmte. Overal in hel land vatten de kurk droge bossen vlam. Tot dusver is er bij branden al bijna 600 hectare na tuurgebied verloren gegaan. AMSTERDAM, 11-7. In een seks huis in Amsterdam-west heeft de pcMtie maandagavond de 61-jarige Th. S. gearresteerd, die sinds vorige week vrijdag weid gezocht in ver band met de geweldadige dood van zijn 58-jarige vrouw. Na zijn arres tatie bekende de man maandagavond dat hij zijn echtgenote reeds op woensdag 29 juni 's avonds cm ne gen uur, na een hevige echtelijke ïuzie in zijn woning aan de Alblas- straat in Amsterdam-zuid op haal bed heeft gewurgd. De vrouw was volgens de politie bedlegerig. De volgends dag ontdeed hij haar van haar kleding, waste haar en hulde haar in een -aantal plastic vuilniszakken, zo liet hij haar op het bed liggen. DEN HAAG. Acht Nederlandse trawlers hebben emplooi gevonden in Denemarken. De vissers kopen daar haring die door Deense vissers is gevangen voor de vismeelin- dustrie. AMSTERDAM, 9-7. Drie mannen hebben 50.000 gulden buitgemaakt bij een overval op een postkantoor aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam. Twee overvallers dwon gen het personeel onder bedreiging van een pistool hel geld af te geven. Dc derde overvaller zal intussen' te wachten in een auto die volgens de politie vrijdagmorgen in Leiden ge stolen werd. De wagen is kort na de overval teruggevonden in de buurt van het postkantoor. De over vallers zijn vermoedelijk in een tweede auto in westelijke richting verdwenen, aldus de politie. ZANDVOORT. Tijdens de training voor de motorraces op Zandvoort is een ernstig ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan dc 36-jarige J. H. Bergman, die als bakkenist dienst deed bij de zij span rijders. Bij de oosttunnel greep Bergman mis, waardeer de bestuurder, G. Verkerk, de macht ever het stuur verloor en Bergman u'.'t de zijspan werd geslin gerd. Hij overleed een uur later in een Haarlems ziekenhuis. De be stuurder Verkerk brak een been op twee plaatsen en ook een arm. DEN HAAG, 11-7. De P.v.d.A.-fractie in de tweede kamer wil voorlopig niet- meer bezuinigen dan volgens de eerder afgesproken eenprocentsoperatie van het kabinet-Den Uyl noodzakelijk is. P.v.d.A. en C.D.A. komen hiermee „lijnrecht tegenover elkaar" te staan, zo concludeerde P.v.d.A.-fractieleidcr Van Thijn maandag na afloop van het beraad van zijn fractie. Dat beraad handelde vooral over het tweede memorandum van formateur Den Uyl. ROTTERDAM. De 4-jarige Maxce- lino Braaf uif Rotterdam is verdron ken in het water van het Kralingse strandbad. Het kind was met een 14- jarig nichtje naar het strandbad ge gaan en aan haar aandacht ontsnapt. Zendagavond is het lichaam van het kind gevonden. AMSTERDAM. Uit het water van de Da Costakade in Amsterdam is maandagochtend het lijkje opgehaald van het 6-jarig Turks jongetje Tur- ham Yesilkanat. Hij woonde in de Allard Piersonstraal en werd sinds zondagavond door zijn ouders, die bij de politie cm opsporing 'hadden verzocht, vermist. 16 Ilm 26 juli Kciicssü Slof Mocrmund. Foto-expositie. Del tawerken. 14.00-17.0U en 19.00-21.30 uur. Niet op zondag. Zaterdag 16 juli Zierikzec Concertzaal 19.00 uur filmvoorstel ling, „The Battle of Midway", 22.30 uur Nachlvoorstelling „Kruis of munt". Renessc Autocross aan de Kooymansweg. Bruinisse Visserijdagen: 13.30 uur Inschepen grote vlootshow, 16.00 uur Muzikale show op de havenplaatsen, 18.30 uur Eredivisie-voetbal, 22.30 uur Vuur werk op sportterrein aan de Boom- dijk. Zondag 17 juli Zierikzec Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling, „The Battle of Midway". Maandag 18 juli Zierikzee Concertzaal 14.30 uur filmvoorstel ling, „Cinderella". Haamstede Gereformeerde Kerk 20.00 uur Sa menzang o.l.v. Jan v. d. Driest m.m. v Frans van Tilburg, orgel. Brouwershaven N.H. Kerk 20.00 uur Orgelconcert. Dinsdag 19 juli Zierikzee Achterplein school Nieuwe Boo- gerdstraat. Rommelmarkt Kunst en Eer. 9.30 uur. Renessc Jutteraktie. Start Laone. Paal 13. 14.00 uur. De uitvoering'. v,an dqt, eénprocent- beleid (de 'collectieve' uitgaven mo gen -tot 1,981 met niet meer dan één procent per jaar stijgen) vereist een bezuiniging van f 4 milja2%d in 1981, zo heeft Den Uyl geschreven. Ver der is, aldus de formateur, „wellicht een ombuiging toe te passen om het toelaatbare financieringstekort van vijf procent in 1981 te bereiken". Binnen de PvdA-fraktie is er vol ledige overeenstemming over dat die nadere ombuigingen nu niet voor vier jaar kunnen worden vastgelegd. „We willen die van jaar tot jaar op grond van de meest recente gege vens bekijken", zo zei Van Thijn. Het CDA gaal in deze foi-matie aanzienlijk verder. De christendemo-r craten willen nu maatregelen tref fen cm het financieringstekort in 1981 te beperken (kosten naar hun mening (3 miljard) en om de kol- lektieve sektor slechts te laten groei en met 0.6 a 0,7 pet, waarmee nog eens enkele miljarden gemoeid zijn. DEN HAAG, 11-7. De gesprekspartners bij het for- niatie-ovèrleg - premier Den Uyl en tie fraktievoor- zi Iters Van Thijn, Van Agt en Terlonw, zijn maandag avond omstreeks half acht begonnen met verkennende besprekingen. Aldus is over dit overleg van officiële zijde meegedeeld. Vorige week vrydag werd het over leg tussen formateur Den Uyl en dc fraktievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 afgebroken, nadat in grote Ifjnen overeenstemming bereikt was over dc grondpolitiek, de ondernemings raad en de struktuur van de onder nemingen. Deze week moeten de formatie partners spijkers met koppen slaan wat betreft de vermogensaanwasde- ling en de wettelijke investeringsre kening. Maandagavond om half acht her vatten dc deelnemers aan het forma tie-overleg hun gesprek op het Cats- huis te Den Haag. lil Haagse poli tieke kring werd vernomen dat het bij dit gesprek ging om een aftasten van de meningen bij de diverse frak- ties over de sinds het begin van de formatie door formateur Den Uyl ge produceerde stukken, met name zijn memoranda over de sociaal-economi sche ontwikkeling in Nederland. Gezien het oriënterende karakter hadden dc gespreksleiders aan het formatie-overleg niet de verwachting dat aan het eind van hun overleg con crete mededelingen gedaan zouden kunnen worden. LOOSDRECHT. Een fraai beeld uil de wedstrijd van de 16 kwadraals- klassc van dc Nieuw Loosdrechl- week. Barok-muziek- Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uui. Tot en met 14 juli Middelburg Zeeuws kunstenaarscentrum. Gra fiek en fotografie Lein Kaland. Maandag 18 juli tot en met 23 juli Dreischor „Plaesenuus" Kunstexpositie. 10.00- 18.00 uur. Tot zaterdag 30 juli Zierikzee Burger Weeshuis. Binnen- en bui- tententoonstelling. 10.00-17.00 uur. 1 t/m 16 juli Brouwershaven Markt 40, expositie aquarellen, cera miek, 9.30 tot 17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord zijde 38. Tentoonstelling stad (500) en Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. 12 juli t/m 4 augustus Zierikzee Lutherse kerk, iedere dinsdag, woensdag, donderdag 12.00-12.30 uur Alledagkerkdienst. Dinsdag 12 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur Kindermati nee, 20.00 uur filmvoorstelling. Woensdag 13 juli Haamstede Gereformeerde Kerk, 9.30 uur-11.30 uur Aktiviteitenbeurs, 20.00 uur Zo meravondstilte. Renessc Hervormde kerk. avond. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsbijeen komst Waterschap 1.9.30 (gemeente raad). 20.30 uur (publiek). Donderdag 14 juli Zierikzee Convcrtzaal 14.30 uur filmvoorstel ling, „Cinderella" Gasthuiskerk, Orgelconcert 20.00 Bruinisse Visserijdagen: 14.00 uur Opening door burgemeester, 18.00 uur Ronde van Bru. Vrijdag IS juli Zierikzee Terrein HuringvTictstraal, stuk- broodbakkon, 14.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Jilmvoirsiel- ling. ..The Battle of Midway" Bruinisse Visserijdagen: 14.01» uur Dorpshuis Kinderprogramma, 14.00 uur Pu/.zcl- rit voor auto's, start Decslruat, 20.00 uur Dorpshuis Popnvond. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01*119) 660 TELEVISIE Het is bij een tv-opname niet zo, dat men zomaar voor het ding ge kwakt wordt. Zelfs een gewoon, or dentelijk praatje wordt mooi voor bereid, maar op hel kardinale mo ment is men natuurlijk toch wel aan de zaal, aan de lichten en aan de monitoren overgeleverd. Enfin voorbereidingen dus; eerst komt de regisseur in gezelschap van de pre sentatrice een praatje maken. Eer der al heeft hij - in opdracht van de omroepverenigingen - gevraagd of je eventueel iets voor hei magisch oog zou willen vertellen. Als je dal wilt. komen ze dus en dan gaan ze praten en vragen, maar ze weten kennelijk al een heleboel, want er bestaat reeds een soort dos sier, waarin stukken met bijzonder heden over het slachtoffer. Ter plek ke in dé „studio" ontdek je dan, dat. er van het geheel een soort draaiboek is gemaakt, waarin de te stellen vragen, maar ook - wal ge noemd wordt - antxvoord-suggesties. Waarom ze dat nou doenIk weet het nietmisschien voor het stil val len tijdens de echte uitzending en dat zou toch zonde zijn van de kos ten en de moeite en een buisslacht- offer in paniek is natuurlijk ook niets gedaan. Enfin de presentatrice neemt het draaiboek nog eens door en dan komt de regisseur het ook nog eens doornemen en als je denkt: „zie zo, nu is het wel genoeg", staat - vlak voor de opname - dc regis seur nog eens gereed met zijn blau we bock. maar heus op zo'n moment neem je niets meer op. Het gaat nu om hel spel van de vrije gedachte en wat zijn dan ant- ivoordsuggestics? Ga maar zitten en laat het over je komen; concentreer je een beetje, of liefst zo goed mo gelijk en feitelijk zou je drie ogen moeten hebben. Eén gericht op dc (charmante) representatrice, één op de zaal en één op dc monitor in de hoek van het toneel, maar dat gaat natuurlijk niet en het is maar zo'n beetje improviseren geblazen. En hopen natuurlijk, dat jc niet al le beroerd over komt. Daar heeft - eerder al - dc grimeur voor probe ren te zorgen, die met ivaltcn en wapperdinpen in dc weer is geweest, in. een schminkkamer volgestouwd met bonte lieden, icaamndcr uitzon derlijk fraaie uitgedoste dames. Om achter het toneel - klaar voor opname - te komen was in dit geval een heel gedoe. Een trappetje af, een gangetje door. trappetje op, langs dc koks in dc keuken, die wit- en hoog- gemutst lekkere „hapjens" stonden klaar te maken en dan door een woud van kabels; dunne, dikke, vuistkabels cn een wirwar van draden; kastjes met lichtjes, kastjes zonder lichtjes, (alweer) monitoren met het fluorescerend Jestbeeld en dan hou je vast, daar gaat ie dan. Eenmaul thuis komt het verwon der tv nog eens tot leven, want „het land" gaat bellen. Verdraaid, e heb- be.n hel in Amsterdam nol: gezien en in Utrecht, cn in Vcnlu. Hoe be staat het. hé. Over sommige dingen denk je niet meer na. totdat SCIIIEREILANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2