Vermindering oppervlakte cultuurgrond op Schouwen-Duiveland Grote groep barbezoekers treedt gewelddadig op tegen vijf Surinamers ECHTPAAR J. M. M. MAAS-REIJNGOUDT ZESTIG JAAR GETROUWD Rook en vlammen uit motorjacht bij Middelplaat Voorontwerp herziening streekplan STREEKNIEUWS Feestje te Bru BUITENLANDS GELD NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Ernstige ongeregeldheden in bar te Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 9 ju ZIERIKZEE, 7-6. De bruto grondbehoefte voor de in de streekplanperiode geplande uitbreidingen van de woonbebouwing en de rekreatieve voorzieningen en voor de uit te voeren infrastruktnrele werken en de eventuele aanleg van bedrijfstereinen kan globaal worden geraamd op ea 5% van de oppervlakte cul tuurgrond. Dat zou betekenen dat tot 1990 de oppervlakte cultuurgrond op Schou wen-Duiveland met 700 a 800 ha ver mindert, aldus wordt medegedeeld in het voorontwerp herziening streek plan Schouwen-Duiveland. Deze mogelijke ontwikkeling zal waarschijnlijk een verdere vermin dering van het aantal beroepsbeoefe naren in de landbouw tot gevolg hebben. Het tempo daarvan zal, me de tengevolge van de relatief hoge afvloeiing die reeds heeft plaatsge vonden, echter zo goed als zeker la ger zijn dan in de afgelopen jaren. Aanvankelijk kan de vermindering van de werkgelegenheid in de land bouw nog circa 2 a 3 n/o per jaar be dragen maar verwacht moet worden dat dit percentage geleidelijk zal gaan afnemen, en tegen het eind van de streekplanperiode nog slechts ca. 1 zal zijn. Ruimtelijke aspecten De agrarische bedrijfstak heeft op Schouwen-Duiveland vrijwel het ge hele landelijk gebied in gebruik. Dit agrarisch gebied dient op de eerste plaats voor de uitoefening van de landbouw. Naast de landbouw dienen in het agrarisch gebied echter ook andere funkties te worden uitgeoefend zoals bijv. het tot zijn recht doen komen van landschappelijke en natuurlijke waarden en het fungeren als uitloop gebied voor inwoners en verblijfsre- kreanten. Het gebied kan, in het algemeen gesproken, een belangrijke bijdrage leveren aan de milieudifferentiatie. Agrarische funktie Omdat de landbouw de hoofdfunk- tie van het gebied zal blijven vervul len zal de inrichting van het gebied vooral gericht dienen te zijn op een rationele bedrijfsvoering. De moge lijkheden daartoe zijn door de in 1964 voltooide herverkaveling reeds aanmerkelijk verbeterd. Mogelijk zijn in de toekomst verdere cultuur technische verbeteringen nodig. Voor een, onbelemmmerde bedrijf sont- plooiing is óók van belang dat ge streefd wordt naar grote aaneenge sloten agrarische ruimten. Dit houdt in streven naar bunde ling van infrastrukturele elementen en naar concentratie van bewoning en van recreatiecomplexen. Bij on vermijdelijke doorsnijdingen van be drijven of kavels zal bijv. middels aanpassingsyerkavelingen getracht moeten worden de nadelige gevolgen daarvan voor de bedrijfsvoering zo veel mogelijk op te vangen. Verder wordt het vanzelfsprekend geacht dat in de behoefte aan ruimte voor niet-agrarische doeleinden bij voorkeur moet worden voorzien met gronden welke voor de landbouw re latief van minder betekenis zijn. Een geleidelijke verdere verschui ving in de richting van tuinbouwge- wassen wordt geenszins uitgesloten. Met. name in de gemeente Duiveland zijn voor intensievere produktienor- men gunstige omstandigheden aan wezig. In beginsel zullen in het agra rische gebied ook intensieve veehou derijbedrijven en agrarische-techni- sche hulpbedrijven een plaats moeten kunnen vinden. Milieubelangen In bepaalde gedeelten van het Colijnsplaat zit met zandrug Een zandrug, die door de getijstro mingen gevormd wordt juist voor de haven van Colijnsplaat geeft veel overlast, aan de kotters die daar hun thuishaven hebben of die hun vis of garnalen daar aan de markt willen brengen. Waarom, zo vraagt men zich af in visserijkringen, wordt deze rug niet' door de zandzuigers weg gezogen, omdat men elders wel zand wegzuigt, dat men nodig heeft bij de dijksverhogingen en -verzwaringen op Noord-Beveland, vlak in de buurt. ZIERIKZEE Jubileum-feestavond All Ready De feestavond naar aanleiding van het tienjarig bestaan van AU Rea dy werd geopend met een welkomst- agrarische gebied kunnen milieube langen, de kwetsbaarheid van het landschap en natuur- of cultuurhis torische waarden vestiging van dit soort bedrijven ongewenst doen zijn. De van deze bedrijven te vrijwaren gebieden zullen bij gemeentelijke be stemmingsplannen moeten worden aangewezen. Indien mogelijk dienen agrarisch- technische hulpbedryven te worden gesitueerd op direkt bij de kernen aansluitende terreinen. In de prak- tyk zal dat echter niet altijd mogelijk blijken te zijn. woord door de voorzitter de heer Brouwer. De voorzitter die in zijn welkoms woord enkele facetten van de laat ste 10 jaar aanhaalde, bedankte te vens de gastteams uit Rotterdam en Middelburg voor hun medewerking. Verder bedankte hij de jubileum kommissie en de verdere medewer kenden die deze geslaagde dag tot mogelijk hebben gemaakt. Het ver dere gedeelte van de avond werd verzorgt door Disco sound section die er een ware happening van maakte. De Avondvierdaagse Maandag 13 juni a.s. begint de traditionele Zierikzeese Avondvier daagse. Ook dit jaar blijkt de be langstelling voor dit sportieve eve nement bijzonder groot te zijn. De inschrijving verloopt uitstekend. Ve le groepen en verenigingen hebben zich reeds aangemeld. De Vereniging voor Veilig- Ver keer, afdeling Zierikzee en de Rijks politie hebben voor de vier wandel avonden hun volle medewerking toegezegd. Met dorstige kelen zal rekening worden gehouden. Op de eerste, tweede en vierde avond zal aan de wandelaars een traktatie worden aangeboden door de firma's Quist en Legemate. Op de derde avond biedt de Zierikzeesche Ondernemers Cen trale een versnapering aan. Voor de te volgen routes tijdens deze avon den verwijzen wij naar het vrijdag- nummer. AMRO-bank In de lijst van leveranciers voor het nieuwe kantoor van de AIvIRO- bank aan het Havenpark, zij aanvul lend vernoemd: Woninginrichting. J. M. Tuinman, Zierikzee. Gevonden voorwerpen Op het Groepsbureau der Rijkspo litie (Kerkplein (zz) zijn inlichtingen te bekomen over de volgende ge vonden voorwerpen. Heren hoxdoge (merk Chronos); zwart leren laars; doublé dames hor loge (merk Renova); 1 bankbiljet van f 10,groene benzinedop; 1 bank biljet van 1 100,— 1 buitenkabel en 1 paar werkhandschoenen; auto sleutel van Audi; witte envelop mei inhoud; sleutel (merk Nicor); brui ne heren portemonnee met inhoud; lipsleutel no. 5565 plus sleuteltje plus penning no. 7H; doublé dames horloge (merk Jupiter); zilveren armband inscriptie „Cobie"; sleutel no. 161560; 2 sleutels aan label; zwarte handschoen; lipsleutel no. 22; Belgische kentekenplaat; verzilver de halsketting met telefoontje; spij kerjasje; ring met 2 autosleutels; sleutel no. E61560; ketting met ring; 1 rijksdaalder; bruin etui met sleu tel no. 12; paarse portemonnee met inhoud; sleutel no. 39; 1 bankbiljet van f 10,bruine handschoen (links); lipsleutel aan zwart hanger tje; autosleutel van Peugeot aan zwart hangertje; Cilroënsleutel plus huissleutel; kinderschoentje; blauw sleutel etui w.o. lipsleutel no. 112; oranje fiets; trui; wit tasje, inhoud regenpak; witte bromfietshelm (merk Davids); zakje met 9 Brogum- penningen; boodschappentas; sleu teltje; zwart sleutel etui; dames hor loge computer (merk Delta); ring met 3 sleutels; w'it babytruitje; wit poppenhoedje; fietssleuteltje; zwart sleuteletui met autosleutels Citroen; fietssleuteltje; wit dwergkonijntje; diverse heren en dames rijwielen. Geslaagd Voor het examen hoofdbrandwacht afgenomen door de Rijksinspektie van de Brandweer, slaagden de he ren H. Kort en H. Koster, bieden le den van de vrijwillige brandweer te Zierikzee. ZIERIKZEE'KERKWERVE Rode Kruis-inzamelingsaktie '77 De inzamelingsaktie 1977 van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Zierikzee/Kerkwerve, heeft dit jaar ook weer een mooi resultaat opge leverd. De eindbedragen zijn als volgt: Zierikzee f 7.801,24; Kerkwerve 1' 1.511,01, totaal f 9.312,25. Over het jaar 1976 was de op brengst: Zierikzee f 7.328,32; Kerk werve f 1.343,50, totaal f 8.671,82. Het bestuur dankt allen hartelijk, die hebben medegewerkt dit resul taat te bereiken. In de eerste plaats de geefsters én gevers en ver-der alle personen, die met enthousiasme de giftenzakjes hebben verspreid en opgehaald. BRUINISSE, 8-6. Woensdag 8 juni was het zestig jaar geleden dat de heer C. J. Maas (83) en mevr. J. M. M. Maas-Reyngoudt (80) in het huwelijksboot je stapte.Ter gelegenheid van deze bijzondere gebeurtenis waren zij temid den van kinderen en kleinkinderen in het „Durps'uus" om dit te vieren. Onder de vele die het bruidspaar de hand kwamen drukken was onder andere burgemeester Hekman en wethouder Jumelet. De naam Maas is een begrip op Bruinisse zo zei de burgemeester, vele jaren voer u met de boot op en neer tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. Ondanks soms hoge golven laveerde u de boot steeds weer naar de andere kant. De heer Maas die geboren is te Breskens is van 1920 tot 1965 veerman geweest tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. Hij voer met een kleine boot voor voetgangers, fietsers en later brom fietsers naast het veer van de RTM. Toen de Grevelingendam er nog niet was voer de heer Maas ook met zijn SCHARENDIJKE, 8-6. Woensdagmiddag omstreeks half drie wilde de ei genaar van het motorjacht „Navariana 2" de heer J. Berkens uit Heerlen de motor van zyn jacht starten wat moeilijk ging. Plotseling kwamen er rook en vlammen naar buiten, waarop hy direkt een klein blusapparaat leeg spoot. RENESSE „Met de fiets de boer op" De Evenementenkommissie van V.V.V. „Renesse Vooruit" organi seert op woensdag 15 juni een ex- kursie onder het motto: „Met de fiets de boer op". Een bezoek wordt gebracht aan een boerderij en aan een natuurgebied. Een kleine ver goeding wordt gevraagd. Rondleiding In het kader van de evenementen, georganiseerd door V.V.V. Renesse Vooruit, wordt op donderdag 16 juni weer een rondleiding gehouden rond Slot Moer mond. HAAMSTEDE boot naar Flakkee naar de kop van St. Jaap zoals dat heette. Mevr. Maas werd geboren te Anna Jacobapolder en heeft zich na haar huwelijk samen met haar man gevestigd te Zijpe- Bruinisse in de woning waar zij nu nog wonen. Het echtpaar Maas ge niet nog van een goede gezondheid en hebben een zoon en dochter en twee kleinkinderen. Namens de gemeente werd een fruitmand aangeboden. Het echtpaar Maas-Reyngoudl. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Rommelmarkt In tegenstelling met het in ons dinsdagnummer verschenen bericht berust de organisatie van de goede ren die hedenavond voor de rom melmarkt worden opgehaald niet bij de Herv. Vrouwenvereniging. De vrouwenvereniging doet wel op 9 juli a.s. mee aan deze rommelmarkt maar de baten hiervan zullen alleen bestemd zijn voor de kerk en „Schouwenoord". De goederen die men voor de vrouwenvereniging \vil bestemmen, de mensen hiervoor hebben een schrijven gehad, zullen door de leden persoonlijk worden afgehaald. De heer Berkens die met zijn boot lag afgemeerd in de haven Middel- plaat waarschuwde de boot van de Rijkswaterstaat de „Belïaert" die in de buurt lag. De bemanning van de ze boot heeft de brand geblust maar omdat er een sterke rookontwikke ling was ep. voor de veiligheid heeft men de brandweer van Scharendijke gewaarschuwd. De schade bleef ech ter beperkt tot verbranding van de De baten van de goederen welke hedenavond zullen worden opge haald zijn bestemd voor de Kon. mu ziekvereniging Witte van Haemstede, die hieraan ook zijn medewerking verleent, de kerk, het rusthuis Duin oord en Schouwenoox-d te Ziex-ikzee. Vergadering gemeenteraad Op maandag 13 juni woi'dt in het gemeentehuis van Haamstede een vei-gadei-ing gehouden van de ge meenteraad. Ook Bi-uinisse verga dert op die datum en de kwestie van het vrijwel vooi-tdux-end samenval len van raadsvergaderingen in de re gio op eenzelfde datum, is dus ken nelijk nog niet opgelost. Hoogste scoi-e in het ïecente vei-leden: vier raadsevergaderingen op één datum. ZONNEMAÏRE Bazar en rommelmarkt Op vrijdag 17 en zaterdag 18 juni wordt in het verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlsti-aat, een bazar en rommelmarkt gehouden. DREISCIIOR Oud papier De muziekvereniging „Crescendo" houdt zaterdagmorgen a.s. weer een oud-papieraktie. Goed gebundeld en tijdig gereed zetten van het oud pa pier door de bevolking staan garant voor een snelle verwerking. SCHARENDIJKE Schip liep vast Dinsdagavond omstreeks tien uur liep het motoi-schip „Res Nova" gi-oot 815 ton vast bij het inlopen van de haven Middel plaat. Het schip had een lading stortsteen in. Een in de buurt zijnd klein bootje heeft ge- probeei-d het schip vlot te trekken maar dat lukte niet. Woensdagmor gen heeft het ledige motoi-schip „Lauco" schipper Lauwers het schip weer vlot getrokken. Vermoedelijke ooi-zaak is een droogte in het vaar water. Rijkspolitie te water zal in samenwerking met Rijkswaterstaat een onderzoek instellen. KERKWERVE Afsluiting zondagsschool-seizoen Ter afsluiting van het seizoen zal er zaterdagmiddag 11 juni een slot middag gehouden worden voor de kinderen van zondagsschool „Imma- nuël". De dag er na, zondag 12 juni, zal er in de Ned. Hervormde Kerk een dienst zijn, waarin de kinderen van de zondagsschool hun medewer king zullen verlenen. Er wordt dan ook afscheid genomen van enkele kinderen. In de dienst, die om elf uur aanvangt, gaat voor ds. P. Pau- lus, gereformeerd predikant van Scharendijke. bedrading in de machinekamer. Aan boord bevonden zich vijf personen die hun vakantie door brachten op het Grevelingenmeer. Het schip is voor reparatie naar Bruinisse ge sleept. Naar de toedracht stelt de Rijkspolitie te water in samenwer king met de technische recherche een onderzoek in. Het schip was voorzien van een dieselmotor. Advertentie In Rome en Parijs, maar ook in Tokio on New York overal kunt u terecht inet uw reischeques Reschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uw reischequesen eurochéques. uw ras verzekering en aj/dw vreemde valuta bij de Geslaagd Dezer dagen slaagde aan de Chris telijke Pedagogische Akademie onze dorpsgenote Hanneke Berrevoets als kleuterleidster (met akte A). BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over mei Geboren 4. Mirella Josefina, d.v. W. Scha- perkötter en M. E. Mastwijk; 8. Hu- berdina Maria, d.v. J. M. Franke en L. Janse; 31. Jan Bartel (Zierikzee) z.v. W. P. de Visser en T. Tramper. Gehuxod 12. Stoutjesdijk, Leendert Marius (Roosendaal en Nispen) en Koop man, Jeanette Jacob (Brouwersha ven); 13. van de Velde, Jan Jacobus (Brouwershaven) en Schiettekatte. Johanna (Brouwershaven); 20. Prie- mis, Dingeman Pieter (Breda) en Blaas, Cornelia Jacoba (Brouwers haven). Overleden 4. Koopman, Jan, oud 77 jr., e.v. W. L. Menheere. NOORDGOUWE Rode Kruis-kollekte De Rode Kruis-kollekte te Noord- gouwe/Schuddebeurs heeft een be drag opgebracht van f 1053,50. RENESSE, 8-6. In het afgelopen weekeinde hebben zich te Renesse ernstige ongeregeldheden voorgedaan waarvan de direkte aanleiding moet worden gezocht in de treinkaping en gijzeling van de school in en bij Bovensmilde. Als gevolg van gewelddadig optreden van late bar-bezoekers in een beken de gelegenheid in de badplaats, die uitliep op wat zonder meer als een be schamende rassenrel kan worden genoemd, ontstond een vechtparty, waarbij een overgrote meerderheid van wel dertig personen een kleine minderheid van vijf Surinamers - drie mannen en twee vrouwen - te lijf ging. Als gevolg van het feit dat eerst dinsdagmiddag op het groepsbureau van de rykspolitie aangifte kon wor den gedaan, z\jn de feiten ook pas na dinsdagmiddag officieel in de open baarheid gekomen. De aangevallen Surinamex-s deden op dinsdag hun beklag bij de politie: eerder was als gevolg van opgelopen vei-wondingen namelijk niet moge lijk. Eén van de di-ie aangevallen rijks genoten kon intussen nog niet door de politie worden gehoord omdat hij met verwondingen in Middelburg het bed moet hoxxden. Zwaar le verduren Gebleken is dat de vechtpai-tij in de aan de Hoogezoom gelegen bar begon omstreeks het sluitingsuur, dat. wil zeggen 02.00 uur.' De genoemde groep van dertig pex-sonen, waar schijnlijk voornamelijk afkoinstig uit Rotterdam, ging zich toen te buiten aan uitlatingen waaruit bleek dat zij de vijf Surinamei-s aanzagen voor Zuid-Molbkkers. Maar voordat de Surinaamse bezoekei-s in de gele genheid waren om tekst en uitleg te geven kregen zij het" al zwaar te ver duren:er werd op los geslagen, ge stompt en getrapt. Eén ryksgenoot werd van de trap af gesmeten en één van de vrouwen werd over de by de bar aanwezige heg op straat gegooid. Een andere Surinamer werd de kleren van het lyf gerukt: de man kwam in zyn on derbroek op straat te staan. Alle vijf liepen verwondingen op, zij werden hiervoor te Zierikzee be handeld door de huisarts de heer Visser. Dinsdagmiddag werd aangif te gedaan door de Surinamers v. d. V. en M. Diefstal Eén van dé Surinamers zou boven dien bestolen zijn voor een bedrag van f 1.200,Verder zouden hem twee gouden kettingen, één voorzien van een Amerikaanse dollar en de ander van een agaatsteen en boven dien nog een gouden kroon voor een kies zijn ontstolen. De Surinamers hebben uiting ge geven aan hun waardering voor de door de beheerder van de bar gebo den hulp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3