Gijzelingen in Drente kunnen geen weken meer duren Rassenrel(len) Mening krisiscentrum De nieuwe Belgische regering Amin wil op de schouders Geen losgeld Voor Fiat - direkteur Broedend duivenpaar bij scheepsmodellen in maritiem museum Zierikzee Bouw nieuwe school te Zierikzee PH5 OP JE TELLER AGENDA Aanhankelijkheidsbetuiging aan zilveren koningin Ter r eur bestrij ding Noord-Ierland Waarschuwings etiket op spuitbussen Ree springt door twee ramen Natuurlijk zijn cr wel eens meer onaangename akkevietjes in sommi ge etablissementen. Het kan eigenlijk overal en de politie kan er wel het een en ander over vertellen. VV'at te Renesse recentelijk gebeurde echter heeft een facet, dat rechtstreeks heeft te maken met de bijzondere omstan digheden, waarmede Nederland mo menteel heeft te maken, als gevolg van gijzelingen en kapingen. De beduchtheid voor Zuid-Moluk- kers is kennelijk al zover gegaan, dat alle gekleurde mensen op één hoop wordt gegooid. Trouwens al waren het Zuidmolukkers, dan heeft nog niemand het recht die mensen een haar te krenken. De lieden die door een grote meerderheid werden be sprongen echter waren Surinamers en werden en passant ook maar voor „treinkapers" uitgemaakt. Een barre en boze ontwikkeling, die de schade registreert door de schandelijke over vallen op de school ch de trein in Drente. Als echter dat zich afzetten tegen de non-integratie van gekleurde groepen, de trend gaat worden als gevolg van deze feiten, dan ziet het er voor de Nederlandse samenleving somber uit. We hebben nu eenmaal met gekleurde minderheden te ma ken en er is geen alternatief voor vreedzaam samenleven als .geweld waarvan het gèbcurdc te Renesse symtoom was. Trouwens wat een idioot gebrek aan onderscheidingsvermogen. Op eén gegeven moment lijkt een Hin doestaan uit Suriname, best op een Zuid-Molukker, maar als we op die toer gaan, zitten we al fout. Iedere bewoner van dit land heeft recht op gelijke bescherming door de wet en als blanke agressiedrift zich gaat uiten tegen mensen, die anders zijn, zit Nederland snel in een soort Sowe- to-sfeèr en men zou moctert zien, wat er dan nog gebeuren kan. Zo'n ge lukkig toch nog op zichzelf staand incident, kan en moet een waarschu wing zijn. Nederland heeft geen be hoefte aan ordinaire rassenrellen. Stokoude vis SYDNEY, 8-6. Australische geleerden hebben de over blijfselen gevo-nden van een vis die 460 miljoen jaar oud nióeteh. zijn, 20 miljoen jaür ouder dan de tót dusver be kende. Het dier is kaakloos, onge veer 150 mm lang en heeft een gepantserde kop, aldus dr. Ritchie, die hel de naam Arandaspis heeft gegeven 1 naar de Aranda-stam van Australische inboorlingen die in het gebied van de vind plaats woont, en Aspis, het Griekse woord voor schild. Tót dusver waren de oudste vïs'resten die van Colorado, 460 ïnüjoen jaar oud, en in slechte staat verkerend. BRUSSEL, 7-6. De christen-demo craat Leo Tiridemans, dié eind vo rige, week éen niéuwe regering wist te vormen die gesteund wórdt door christen-democraten, socialisten, en twee. „taaipartijen (het FDF, Front van Fransprekenden en de Vlaamse Volksunie) heeft in het Belgische parlement zijn regeringsverklaring afgelegd. In die verklaring zegt Tin- demans de bestrijding van de werk loosheid als een „absolute prioriteit"' te beschouwen. Leo Tindemans, de nieuwe Belgische premier, herinner de eraan dat tussen de coalitiepart ners órïgèvêér 200 uur onderhandeld is over twee overeenkomstendie inzake de nieuwe Belgische staats vorm en die over het sociaal-ekono- misch beleid. LONDÊN, 8-6. President Idi Amin vah Oeganda wil dat de Britse rege ring ervoor zorgt dat h\j tijdens zijn bezoek aan Londen op de schoudert van blanken door de stad wordt ge- drigen, zoals vroégér de blanken zich in Affika door de zwarten lieten Ver voeren. Radio-Kampala, die dit omriep, herhaalde een eerdere mededeling dat dr. Amin reeds in de Britse hoofdstad is, waar hij dé conferentie van Geménèbestlanden wenst bij té wonen. Vólgens de radio is de eis van deOégandësë president dat hij door Londen wordt gedragen een van de voorwaarden die ingewilligd moe ten worden wil hij nog eens naden ken over „een ernstig besluit" dat hij van plan is tégen dè Britse regering te nemen. Een- woordvoerder van hel Britse ministerie van buitenlandse zhkéii sprak donderdagochtend echter tegen dat Arhiri in Londen zou zijn. Hij zei dat het ministerie inlichtingen had ontvangen dat de president Kalnpaia nimmer hééft verlaten. DEIN HAAG, U-6. De gijzelingen in Drente kunnen geen w eken nteer gaan duren. We zouden dan namelijk in de situatie geraken dat er in de trein alleen nog maar ernstig beschadigde mensen zitten. Dit heeft een woordvoerder van liet krisiscentrum in Den Haag woensdagavond meegedeeld. Overigens kon de woordvoerder niet zeggen of er enig schot in dc gijze lingszaken zit. Het gesprek vandaag tussen de kontaktpersönen en de trein kapers is in ieder geval zinvol te noemen maar verder zullen we natuurlijk eerst moeten 'afwachten wat het resultaat van dit kontakt zal zijn, aldus de woordvoerder. Er zijn geen afspraken gemaakt over de duur van het gesprek. De kontaktpersonen laten wij daar van zelfsprekend geheel vrij in, aldus de woordvoerder. De twee kontaktpersonen, me vrouw Soumokil en dr. Tan, hebben gevraagd om het gesprek donderdag te houden. De kapers hadden ver- PARIJS, 8-6. Het Italiaanse auto concern Fiat is niet bereid een los geld te betalen voor het hoofd van de Franse tak, Luchino Revelli-Beau- mont, die op 13 april in Parijs werd ontvoerd. Dit is mevrouw Revclli- Beaumont te verstaan gegeven bij een bezoek aan dc leiding van het concern in Turijn. Bij haar terugkeer in Parijs deed zij een dringend beroep op de ont voerders om haar man vrij te laten. Deze ontvoerders die zeggen het „verdedigingskomité- van de Ita liaanse arbeiders in Frankrijk" te vertegenwoordigen, eisen een losgeld van drie miljoen frank (ongeveer f 1,5 min.). Als dit geld niet wordt betaald, zal de Fiat-direkteur zater dag om 00.00 uur worden „terechtge-- steld", zo hebben zij gedreigd. zocht dat woensdag te doen. De re gering respekteert het besluit van de twee kontaktpersonen om pas van daag te gaan en zodoende tijd te hebben zich eerst in eigen kring te ■beraden. „Maar wel betreuren we iedere vertraging in verband 'met dé toe stand van de gegijzelden", aldus de woordvoerder op het crisiscentrum in Den Haag. Regeringsstandpunt Mevrouw Soumokil en dokter Tan zullen aan de kapers het standpunt van de regering meedelen. Het enige wat de woordvoerder over dat stand punt wilde zeggen was dat de rege ring in ieder geval de gijzelaars on gedeerd uit de trein wil hebben. Voor wat betreft het contact met de school is er vandaag niets veranderd. Slechfls zder Spaarzame kontakten en dan nog vrijwel uitsluitend over huishoudelijke aangelegenheden, al dus de woordvoerder. MAASSLUIS. Enkele honderdén ex-politiéke gevangenen, bijeen op hun jaarkongres in Maassluis, heb ben woensdag een minuut stilte in acht genomen voor de gijzelaars in Drenthe. ZIERIKZEE, 8-6. Tot de fraaie en tourage van het Havenpoortcomplex behoren niet alleen het overdadig groen rondom, het water van de Ou de Haven en de schilderachtige mo numenten in de direkte omgeving, maar in belangrijke mate ook de tal rijke vogels. Het gehele jaar door zijn ze te zien de diiiveh, die in vensters en nissen van het middeleeuwse gebouw be schutting vinden tegen kilte en wind. Meestal zitten deze vogels aan de buitenkant, maar enkele brutalen wéten zelfs tot het interieur van de poort door te dringen. Enkele weken geleden, toen een begin werd gemaakt met het weer inrichten van het maritiem museum, werd een broedend duivenpaar ont dekt achter een der met glas afge dekte geSChutsopeninge'n. Twee eieren Er bleken twee eieren in het.geïm- proviséèrde nest te liggen. Aan de werkzaamheden in de poort hebben de duiven zich niet gestoord en en kele dagen geleden was het einde lijk zover. Kleine duivenkuikentjes bleken zich te verschuilen onder de vleugels van de moederduif. Erg bang is het „ouderpaar" niet uitgevallen getuige de foto. Het klik ken van de kamera veroorzaakte hoogsten enige nervositeit, maai' deed de duiven niet opvliegén. Het is te hopen, dat het duiv.enge- zin over een week een klein béétje is „opgeschoven", want dan kómen de toeristen en is het uit met de welda dige fust in de Nóordhavénpoórt. W. H. K. Gisteren werd een gegijzelde in de trein - op verzoek van de kapers - met een brancard opgehaald. De man (46), afkomstig uit Soesterberg, werd naar het ziekenhuis te Gronin gen over gebracht met hartklachten. BOVENSMILDE. Een groep van bijna veertig Zuidmolukse school kinderen uit Bovensmilde volgt al vanaf maandag jongstleden een ei gen opvangprogramma dat is opge steld door onder meer een aantal Zuidmolukse leerkrachten. De kin deren, het merendeel is afkomstig van de openbare lagere school, gaan naar „school". (Vervolg van pag. 1) Op de niéuwe school zal bijv. via de leermiddelen worden ingespeeld op de leermethode van ,,'t Kofschip"; de inrichting geschiedt uiteraard ge heel volgens de geldende normen. Wat de school niet krijgt is een han- denarbeidlokaal. „Maar het is toch niet zo dat de kwaliteit van een school aan een dergelijk lokaal moet worden getoetst." Kinderen uit binnenstad De nieuwe school komt er in prin cipe voor de kinderen uit de binnen stad. Deze bestemming riep vragen op rond de in te stellen schoolgrens. De gemeente heeft het recht een bepaal de schoolgrens te hanteren; het zou uiteraard ook erg vreemd zijn wan neer één schooi de leerlingen niet zou kunnen plaatsen, terwijl in een ander gèbouw lokalen léeg zouden staan. De heer Van der Post wees er in dit verband op dat uitvoering van de schoolgrens in de praktijk, zoals al tijd al gebeurde, zeker weer soepel zal worden toegepast. De kwestie van een veilige „school- route" kwam eveneens aan de orde: dit wordt een van de eerste taken van de cudercommissie. Voor wat betreft de leerkrachten van de nood- school. kon de heer Vaarzon Morel mededelen dat - behoudens goed keuring inspektie - de dames Vij verberg en Hendrinks en de heer Kooman het onderwijs zullen gaan geven. Voor de benoeming van een hoofd komt er een. zg. open voor dracht. Rondom de school komt een „dui delijke afscheiding" ten opzichte van het aangrenzende parkeerterrein; de ingang komt aan de kant van de Touwbaan. Enquête In ovértveging werd genomen de suggestie om de school eerst voor de lessen gereed te maken, en daarna de kinderen van de eerste klas - mo gelijk dus éen weekje of zo later - te laten komen. Bovendien zal nagegaan worden de mogelijkheid om een enquête onder de ouders te houden om de wensen te peilen inzake voorkeur voor ,,'t Kofschip" of de nieuwe school. De ouders krijgen omstreeks eind van de zomervakantie nader schriftelijk bericht aangaande school en start van de lessen. De laagste klassen zullen gymna stiek krijgen in de gymzaal Raam straat - de kinderen gaan daar lo pend naar toe - en de hogere in de sporthal; zij gaan per fiets. Voorzitter de heer Groen sloot de ze nuttige informatieve bijeenkomst af met een dankwoord voor de pret tige diskussie. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag en zondagavond Aanvang 20.00 uur 'Toegang alle leeftijd Britten vergaten zorgen LONDEN, 8-6. De Engelsen hebben dc spijl over het verval van hun land als imperium éven opzij gezet en hebben mét zijn honderdduizenden luidkeels hun aanhankelijkheid be tuigd'aan hun koningin, Elizabeth II, die voorbijreed ter viering van haar zilveren regeringsjubileum. Het was dinsdag alsof Londen nog steeds het haft was van een groot rijk. De klökkeen van de St. Pauls- kathedraal luidden onafgebroken en de ntenigtè genoot van een kleurrijk ceremonieel waarvan zonder enige twijfel gezegd kan worden dal. het zijn gelijke in dc wereld niet meer heeft. De 51-jarige koningin reed in de gouden staatsiekaros, omstuwd door haar persoonlijke lijfwacht in schit terend galatuniek. Vanuit de hoogte in de SI. Pauls- kathedraal schalden bazuinen, toen de vorstin, haar familie en gasten uit Gemenebestlanden en zoon Chip van president Carter van de Verenigde Staten, de kerk betraden voör de dankdienst. Hoewel de monarchie in de dagen van voorbereiding van het jubileum door bepaalde kringen is bestempeld als een „kostbaar anachronisme", bewees de koningin dat zij nog steeds in slaat is op te wekken tot enorme geestdrift onder het „gewo ne volk". Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Donderdag 9 juni Zierikzee RK-centrum, 19.30 uur. Kontakl- avond U.V.V. Hery. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep Oosterlanil Marktplein, 08.15 uur, start bejaar- dehreisje. 10 juni1 juli Zierikzee Gravensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uür. Vrijdag 10 juni Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst „Rooie Vrouwen". „Durps'uus", 15.00-21.00 uur, Ogen- test Veilig Verkeer. Zaterdag 11 juni BELFAST, 8-6. Het Britse leger in Noord-Ierland is in zijn bestrijding van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) overgeschakeld op een nieuwe taktiek die „het terrorisme met wortel en lak zal uitroeien". Dit is woensdag in Belfast bekend ge maakt door Roy Mason, de Britse minister voor Noord-Ierland. Mason vertelde dat meer soldaten van dè uniformdienst zullen worden overgeheveld naar eenheden die zich bezig houden met gerichte terreurbe strijding en geheim inlichtingenwerk. DEN HAAG, 8-6. Spuitbussen, die dichlóordifluoormetaaan of tricaloor- fioormethaan bevatten mogen alieen nog worden verhandeld wanneer zé van een waarschuwingstekst voor zien zijn. Dit staat in een ontwerp voor een algemene maatregel van bestuur die binnenkort in de Staats courant bekend gemaakt wordt. Mi nister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) hééft het ontwerp voorschrift vastgesteld met betrek king tot spuitbussen die bepaalde drijfgassen bevatten. De waarschuwingsteksl luidt: „Waarschuwing. Bevat een caloor- floormethaan dat nadeel kan ople veren vóór het milieu en voor de ge zondheid van de mens door vermin dering van ozon in de stratosfeer". WAALRE, 8-6. In het Brabantse Waalre is woensdagmorgen een ree dwars door een achterraam van een woning gesprongen, de huiskamer doorgelopen en door een raam aan dè voorzijde weer naar buiten ge sprongen. De bewoners, het echtpaar Van Balen, lag op dat moment, nog op bed en werd door glasgerinkel ge wekt. De ree, die vermoedelijk werd opgejaagd door een hond, is spoor loos. We schade aan de woning bleef beperkt tot de twee kapotte ramen. Zierikzee Concertzaal, 2Ü.ÜÜ uur, film „Pas op je tellen". Zonnemairc Tent schoolplein, 19.30 uur, concert „Oosterlands Fanfare". Nieuwcrkerk Sportpark, sportdag 9.00 uur; Dorps huis uur, concert 19.30 uur. Bruinisse „Durps'uus", 10.00-16.00 uur, Ogen- test Veilig Verkeer. Zondag 12 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Pas op je tellen". Dreischor v Herv. kerk, 19.00 uur, concert. Maandag 13 juni Zierikzee N. Kantine Chr. Mavo, 19.30 uur, Ko-\ lonnë-avond Rode Kruis. Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur, vex-gade- ring gemeenteraad. Nieuwerkerk Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge? meent.eraa d D u i veland Gemeentehuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 14 juni Brouwershaven Tuin woning mevr. Di'ijgei's, 14.00 uur, Tuinmiddag. Bij ongunstig weer Oude Schouwsedijk 6. Woensdag 15 juni Renesse Vertrek V.V.V.-kantoor, 19.00 uur, V.V.V.-exkursie. Donderdag 16 juni Dreischor ..De Drie Schapen", 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Plattélandsvrou- wenbond. Vrijdag 17 juni Zonncmaire Ver;-gëböüw, 19.00 uur, Bazar en rommelmarkt. Noordgouwe I-iei-vormdë Kerk, 20.00 uur, Zang avond. Zaterdag 18 juni Serooskerke Herv. -Kerk, 19.30 uur, zomeravond- coricert. Zonnemairc Vèr.-gebouw, 9.00 uur Bazar en rom melmarkt.! „La Butte, 10.00 uur, Tentoonstelling (niet op dinsdagen). Maandag 20 juni Zierikzee Chr. Ger. kerk. Zomeravondconcert. 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Middenschouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2