1.34 [Krat Pils] (II UVA wico pjjdeMelk,^ Fles vanilfevfa heie kef van I.48 nu V Nieuwe openbare school wordt geheel zelfstandig Stadswaag werd omgetoverd in praktijkruimte voor huisarts De omroepen Aruba wil (meer) zelfstandigheid Volgende week start „ruwbouw" noodgebouw, afwerking na bouwvakvakantie Uniek monument in Smalstad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juni J977 133 jaargang Nr. 22111 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij.de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50. per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Engp rassenrel te Renesse Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 voor prima gebruikte meubelen GeUiQ Ifm zaterdag IIjuni Advertentie 12 flesjes van 0,3 liter mits afgehaald,, 398 Fteü hartstikke i|^ËËlgoedl<oopj HILVERSUM, 7-6. De federatie van omroepen, gevormd door KRO, NCRV en VARA, zal minister Van Doorn schriftelijk vragen naar de kriteria, welke hij heeft gehanteerd bij de telling van de omroepleden. De AVRO zal eveneens om ophelde ring vragen. De VPRO deelde woensdag in een perskonferentie mee, dat zij samen met de VARA de minister zal verzoeken de accoun tants van beide omroepen inzage van de gevolgde procedure te laten geven. ROTTERDAM, 8-6. Een eerste voorwaarde voor hechte samenwer king tussen Curaqao en Aruba is dat aan het laatstgenoemde eiland een verregaande vorm van zelfstandig heid wordt toegekend. Dit zegt drs. P. C. Verton in zijn proefschrift „Politieke dynamiek en dekolonisa tie", waarop hij donderdag aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam hoopt te promoveren tot doctor in de sociale wetenschappen. Verton, die van 1969 tot 1972 een ondex-zoek heeft verricht op de Ne derlandse Antillen, gaat er van uit, dat de onafhankelijkheid van het laatst overgebleven Nederlandse overzeese gebiedsdeel alleen een sukses kan worden, als tenminste de twee belangrijkste eilanden het met elkaar kunnen vinden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's OTTAWA. De ministers van de fensie van de NAVO-landen hebben hun deskundigen op het gebied van kernwapens opgedragen de geheime studie te voltooien over de kwestie of het bondgenootschap de Ameri kaanse cruise-raketten, wellicht het dodelijkste wapen ter wereld, aan de wapenarsenalen in Europa zou den moeten toevoegen. Te ontevreden zijn over zich zelf is een zwakheid; te tevre den een dwaasheid. Marquise de Sablé Verwachting tot vrijdagavond Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of een onweersbui; zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen, minima ongeveer 12 gra den, mxima van 18 tot 22 graden. Voor zaterdag Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperauur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode-van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waax-den. ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zon op 5.21, onder 21.59 Maan op 2.20, onder 15.30 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 juni 11.10 23.31 4.36 17.13 Doodtij: 10 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer boven onze omge ving zal het komende etmaal weinig verandering ondergaan. Tussen een lagedrukgebied boven de Golf van Biscaje en Zuid-Frankrijk en een gebied met hogeluchtdx-uk, dat zich uitstx-ekt van Zuidoost-Eui'opa in de richting van Finland, staat een zui delijke stroming.. Deze stroming voert zachte en onstabiele lucht van uit Frankrijk naar ons land. Het vex-plaatst zich nog iets naar het noordoosten. Voor vrijdag moet dan ook op plaatselijk regen gerekend worden en in de middag kan het hier en daar tot onweer komen. On der invloed van het hogedrukgebied, is het volop zomer in Zuidoost- en Oost-Europa. De temperaturen lopen daar tot 25 a 30 gi-aden op. ZIERIKZEE, 8-6. Op 27 mei jl. is op het terrein van <le Mossel boomgaard het grondwerk van start gegaan voor de bouw van de vier-klassige noodschool voor het openbaar basisonderwijs. Het betreffende raadsbesluit werd genomen op 16 mei, de goedkeuring werd ver kregen op 27 mei. Op 13 juni a.s. kan een begin worden gemaakt met de zg. „ruwbouw", van de school; de afwerking zal na de bouwvakvakantie plaatsvinden. Er is alles aan gedaan om de bouw van de noodbehuizing snel van de grond te krijgen, maar de beschikbare tijd om de school „bedrijfsklaar" voor bet begin van het nieuwe leerjaar gereed te krijgen, is toch vrij „krapjes". In de nieuwe vierklassige school komen een eerste klas, een kombina- tie tweede en derde klas, een kombi- natie derde en vierde klas, en een vijfde klas. De zesde klas blijft op de school in Poortambacht: ,,'t Kof schip". Een groot aantal belangstellende oudex-s, vooral van kindex-en die in augustus naar de nieuwe openbare „binnenstad-school" zullen gaan kwam dinsdagavond bijeen in de bo venzaal van Huis van Nassau op uit nodiging van de oudercommissie van ,,'t Kofschip" voor een informatieve bijeenkomst, waarin de wethouder van onderwijs, de heer W. den Boer en de heren J. Groen, voorzitter van de ouderkommissie, H. M. v. d. Post, voorzitter van de Schoolx-aad en M. Vaarzon Morel, hoofd van de school in Poortambacht, een groot aantal vx-agen beantwoordden x-ond de nieuw te bouwen (nood)-school. In randwijken Wethouder Den Boer schetste na een welkomstwoord van de heer Groen de situatie van de openbare scholen in Zierikzee. Hij vond het opmex-kelijk dat de twee scholen ,,'t Kofschip" en de Theo Thijssen- s.ehool zijn gesitueex-d in de randwij ken van de stad: respektievelijk in Poox-tambacht en in Malta. Een situatie die in het verleden wel heel anders was: toen was de oude school iix het hartje van de stad, de Nieuwe Bogerdstraat, het centrale punt voor het openbaar on derwijs. Toen de wijk Malta in ontwikke ling kwam werd op het gemeente bestuur aandx-ang uitgeoefend om daar een school te bouwen en dat re sulteerde in een semi-permanent ge bouw. Men wilde snel bouwen en zo ontstond de Theo Thijssenschool. Aan de andex-e kant van de stad, in Poortambacht, werd ,,'t Kofschip" gebouwd; op deze school komen de kinderen uit de binnenstad. Over de bouw van de permanente openbare school voor openbaar on derwijs in de binnenstad konden geen mededelingen worden gedaan, omdat er verder nog geen definitieve besluiten konden worden genomen. „Mooiste school" De wethouder kon overigens ken nis nemen van het feit dat veel ou ders in de binnenstad nog altijd den ken aan de oude openbare school Nieuwe #ogerdstraat als eexx gebouw dat na renovatie een geweldig school gebouw zou kunnen zijn. Er gingen stemmen op die wat dit gebouw betreft zelfs spraken van „de mooiste school vaxi Zierikzee", maai de wethouder moest hierbij wel aantekenen dat een aantal lokalen in gebruik is bij de Rijksscholenge meenschap en een ander deel voor het vormingswerk voor werkende jongeren. Niettemin wai-en de oudex-s van mening dat het gebouw een gi-ondige opknapbeurt verdient; wie weet komt het nog eens zo ver als eindelijk ook de R.S.G. en L.T.S. over nieuwe scholen kunnen beschikken. Zelfstandige school Wat de noodschool Mosselboom gaard betreft: het is duidelijk de be doeling dat dit gebouw niet langer dan vijf jaar misschien drie jaar - als school dienst zal doen. Advertentie Het wordt overigens een geheel zelfstandige school, met een eigen hoofd. De noodschool zal zeker geen „tweedehands schooltje" zijn, zo ver zekerde de heer Vaarzon Morel in antwoord op een vraag van één der ouders. (Vervolg pag. 2) ZIERIKZEE. Op initiatief van de Belangengroep Poortambacht en met medewerking van de Reinigings dienst Schouwen-Duiv eland werd deze iveek op het parkeerterrein bij de supermarkt Krijnse Lokker in Poortambacht een glascontainer ge plaatst. Hel betreft hier een proef voor de tijd van drie maanden. Verwacht en gehoopt wordt dat de dames in liet voormalige „West" een druk gebruik van de container zul len maken. De flessen voortaan dus niet meer in de vuilniszak maar - liefst schoongespoeld - in de con tainer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voren om de praktijkruimte van huisarts L. A. M. Bruel er in te huis vesten. De architekt werd verzocht de mo gelijkheid ervan te onderzoeken. In nauwkeui'ig ovexTeg tussen architekt en arts werd een zo optirftale inde ling ontworpen, waai-bij de ai-chitekt zich de taak stelde, zoveel mogelijk van het inwendige van het monu ment te kunnen blijven beleven m.n. de fraaie trapeziumvormige kap- ï-uimte en de zware houten balken waaraan vroege^ de katx-ollen wer den bevestigd en die zich aan de ge vels tonen d.m.v. de vele gevelankers Dakbedekking Reeds bij de eex-ste begi-oting van de architekt werd een bedrag aange geven voor een eventuele natuurlei- en dakbedekking, alhoewel de dak- vlakken sinds mensenheugenis met pannen waren afgedekt; de architekt was echter van mening dat er eex-- tijds leien zouden moeten hebben gelegen; het openbare karakter van het gebouw, de dakvorm en de pijn appelachtige zandstenen pinakels op de nokhoeken wezen z.i. in die rich ting. Tijdens de restauratie werd zijn vermoeden bevestigd, de spijkex-gaten op het oude dakbeschot bewezen het en in overleg met gemeente en de dienst van monumentenzorg werd besloten het dak met leien af te dek ken. Ook is moeite gedaan om de maat en de detaillering van de getraliede ronde ramen aan de voorgevel te achterhalen, doch daarvan bleken de gegevens te summier om deze nog goed te kunnen rekonstruercn, zodat rechthoekige schuiframen de meest voor de hand liggende oplossing wverd. Het inwendige oppervlak van de begane grond is'niet groter dan ca.. 65 m-; daarin moest het progx-amma van een dokterspraktijk met twee behandelkamers worden ondei-ge- bracht. (Vervolg pag. 4) BROUWERSHAVEN, 8-6. De Stadswaag, gelegen aan de zuidzijde van het Havenplein van Brouwershaven dateert uit 1646 - zij werd gerestaureerd in 1819, waarvan een steen hoven de getoogde ingang getuigt. In de Waag werden vroeger o.a. meekrapvaten gewogen; later diende een gedeelte ervan als woning voor de stadsomroeper. Vele jaren heeft dit Waaggebouw echter leeg gestaan en was dringend aan restauratie toe. In 1975 kreeg architekt W. J Kraa- mer van het architektenburo Schuch en Kraamer BNA B.V. te Breda en Rotterdam opdracht om het gebouw te restaureren, zonder dat een be stemming ervoor bekend was. Enige tijd voor de aanvang van de restau ratie kwam echter de gedachte naar De gerestaureerde Stadswaag te Brouwershaven. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1