BRITS-AMERIKAANSE BEMIDDELINGSPOGING IN EEN IMPASSE RIJDEN ONDER INVLOED E.G.-haringbrief aan Engeland Brood wordt vier cent duurder Ondernemings raden in de formatie Oorhangers van de prinses Nota Hygiëne Kampeer plaatsen in Zeeland SMDK Utrecht moet dicht Spaans vliegtuig verongèlukt De kwestie-Rhodesië AGENDA Ryden onder invloed is in ons land een veel voorkomend delikt, waar toe natuurlijk ook de toenemende motorisering heeft bijgedragen. Krachtens artikel 26 van de Wegen Verkeers Wet kau voor dit delikt een vrijheidsstraf van maximaal 3 maan den worden opgelegd of een geldboe te van ten hoogte f 10.000. Daarbij kan als bijkomende straf een ontzeg ging van de rybevoegheid voor de duur van ten hoogste vijf jaar wor den opgelegd, ingeval van recidive zelfs 10 jaar. In de jaren 1958-1968 blijkt de Nederlandse rechter een op merkelijke voorkeur aan de dag te leggen voor het opleggen van vrij heidsstraffen aan rijders onder in vloed. Na 1968 daalt het percentage opgelegde vrijheidsstraffen zeer ge leidelijk en gaat de geldboete de be langrijkste plaats innemen. In het vakblad „Delikt en Delin- kwent" tonen drs. G. A. Bergeik en ïr. A. C. Vianen (beiden verbonden aan het ministerie van justitie) ech ter onlangs aan dat de straftoeme ting ten aanzien van ryders onder invloed per rechtbankressort opmer kelijke verschillen Iaat zien. By de ene rechtbank is de kans op vrij heidsstraf groter dan bij de andere en het is zeer twijfelachtig of dit ge geven het gevoel van rechtsgelijk heid bij de burgers vergroot. De straftoemeting ten aanzien van overtreders van art. 26 Wegen Ver keers Wet (WVW) heeft inderdaad gedurende de laatste twintig jaar op vallende wijzigingen ondergaan. En om die laatste twintig jaar gaat het hier natuurlijk ook, want juist in die periode is het Nederlandse autopark enorm uitgebreid en werd het delikt „Rijden onder invloed" een van de meest gepleegde strafbare feiten. De ernst van dit delikt is direct bij de rechterlijke macht onderkend. De gevolgen van rijden onder invloed kunnen immers zeer ernstig zijn, niet alleen voor de dader zelf, maar ook voor onschuldige slachtoffers. Onge twijfeld heeft het rijden onder in vloed de afgelopen decennia veel dood en verderf gezaaid en in niet geringe mate bijgedragen tot een groot aantal ernstige, soms dode lijke verkeersongevallen. Vandaar dat de wet enkele jaren geleden is veranderd en het maximum toelaat bare alcoholgehalte werd vastgesteld op 0,5 promille. Tevens werd mede werking aan de bloedproef toen ver plicht gesteld. Door deze wetswyzi- gig is het aantal rijders, dat wegens overtreding van art. 26 WVW met de politie in aanraking komt, nog sterk toegenomen. Maar nu de straftoemeting. Aan vankelijk waren de rechtbanken ge neigd om overtreders van art. 26 tot gevangenisstraf te veroordelen. Zij gaven daaraan duidelijk de voorkeur boven de geldboete. Gevangensstraf werkt preventiever dan een vermo- gensstraf, zo werd geredeneerd. Wie eenmaal voor dit delikt gezeten heeft, zal een tweede keer wel uitkij ken, zo dacht men. In de jaren 1958- 1968 stjjgt het percentage onvoor waardelijk gevangenisstraffen, opge legd voor het plegen van dit delikt, dan ook zeer sterk, nl. van 50 naar liefst 81,6. Dat is dus een zeer fors percentage. Alleen één verwachting kwam niet uit. Met het opleggen van vrijheids straffen kan je het menselijk gedrag niet principieel veranderen, zoals trouwens ook voor andere vormen van criminaliteit geldt. Het aantal rijders onder invloed bleef stijgen, ook het aantal recidivisten onder hen. Vanaf 1968 verandert landelijk ge zien de koers van de Nederlandse rechter. Voor zover gevangenisstraf fen worden opgelegd voor rijden on der invloed, zijn die in het algemeen lager dan in de periode 1958-1969. De helft van de straffen bestaat uit niet meer dan veertien dagen, die de vcr- keersovertreders doorgaans in het Drentse Bankenbosch doorbrengen. Het percentage onvoorwaardelijke gevangenisstraf daalt bovendien na 1968 zeer snel. In 1970 ligt dat nog op 68,5in 1972 op rond 50%, in 1971 op 48,1%. Dienovereenkomstig is de stijging van het aantal geldboeten, dat aan overtreders van art. 26 wordt opge legd. Jn 1968 kreeg nog maar 15,8% van hen een geldboete tegen 81,6% een gevangenisstraf, in 1974 krijgt liefst 46,1% een geldboete tegen 48,1 vrijheidsstraf. Het is duidelijk, het verschijnsel van terugdringing van üc gevangenisstraf manifesteert zich evenals bij allerlei andere vormen van criminaliteit ook bij dit delikt. Ad. Int DEN HAAG. CDA-frakticvoorzit- tcr Van Agt meent dat er meer op tie koflcktfcve uitgaven (overheids uitgaven en sociale verzekeringen) moet worden bezuinigd dan forma teur Den Uyl in zijn tweede memo randum heelt voorgesteld. Van Agt verklaarde dit donderdag in het t.v.- programma Brandpunt. LUSAKA, 7-7. Tijdens gesprekken tussen de afgezanten van Engeland en de Verenigde Staten met Joshua Nkomo, een van de leiders van het patriottisch front in Khodesic, zijn diepgaande meningsverschillen aan de dag getreden. Nkomo sprak na afloop van het onderhoud met John Graham en Stehpen Low van „verschillen in be nadering" op belangrijke punten, zo als het tijdschema voor het opstel len van een grondwet voor een on afhankelijk Rhodesië en de regeling van een overgangsregeling. BRUSSEL, 7-7. Dc Europese Com missie, „dagelijks bestuur" van de EG, heeft de Britse regering een brief geschreven naar aanleiding van het haringsvangstverbod dat Londen per 1 juli instelde in een zone, 200 mijl uit de Britse kust. In die brief zegt de Europese Com missie het te betreuren dat een van de EG-lidstaten nationale maatrege len heeft getroffen en de commissie kondigt aan snel nieuwe initiatieven te zullen nemen om tot een gemeen schappelijke oplossing voor de ha ringvangst in de Noordzee te kunnen komen. Zo'n communautaire regeling zou dan de nationale regeling moeten vervangen. De ministers van land bouw van de EG komen op 18 juli opnieuw bijeen en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat de negen landen van de gemeenschappelijke markt het dan in Brussel eens worden over een Europese visserijregeling. DEN HAAG, 7-7. Met ingang van maandag 11 juli mogen broodpro ducenten by levering aan handelaren een broodprysverhoging toepassen van maximaal 3,2 cent per 800 gram. Dit is besloten na overleg tussen de minister van economische zaken en de Bakkerij stichting. Het ministerie vexvvacht dat de vrije konsumentenprijzen van brood per 11 juli met vier cent per brood van 800 gram zullen verhogen. Deze verhoging van de broodprij zen hangt samen met stijgingen van. kosten, vooral van lonen en grond stoffen. De ministers van economische za-i ken en van landbouw en visserij ach ten het aanvaardbaar deze kosten-f stijgingen in de broodprijzen te laten) doorberekenen, met inachtneming van de geringe produktiviteitsstijging in deze sektor. 1 De Brit Graham zei dal „hel erg moeilijk zal zijn. Verscheidene ont wikkelingen maken het niet gemak kelijker". Het patriottisch front is juist deze week door de organisatie van Afrikaanse eenheid erkend ais „speerpunt van de bevrijdingsoor log" in Rhodesië. DEN HAAG, 7-7. Formateur Den Uyl en de fraktievoorzitters Van Thyn (PvdA), Van Agt (CDA) en Ter louw (D'66) hebben donderdag nog geen volledige overeenstemming be reikt over de ondernemingsraden. Formateur Den Uyl komt heden- vrijdag op enkele punten met nadere formuleringen, zo heeft mr. Van Agt na afloop van het beraad meege deeld, Het gesprek duurde ëcn kleine vier uur. Moeilykste i>unt is nog dc samen stelling van de raad van commissa rissen. Zowel PvdA als CDA vinden dat deze raad gekozen moet worden door enerzijds de werknemers en an- derzys dé aandeelhouders. De socia listen menen echter dat de raad voor de helft gekozen moet worden door werknemers en A'oor de helft door de aandeelhouders, terwyl het CDA voorstelt éénderde te laten kiezen door de werknemers, éénderde door de aandeelhouders en éénderde door, deze groep samen. Over deze materie zal een advies worden gevraagd aan de Sociaal- Economische Raad. Daarover bestaat overeenstemming. Het gaat nu met - name om de formulering van dal ad vies, aldus mr. Van Agt. LONDEN, 7-7. Het Londense ven duhuis Sotheby heeft donderdag een paar oorhangers van prinses Marga ret, een zuster van de Britse vorstin, geveild. De met robijnen, peervor mige smaragden en parels bezette hangers verwisselden voor 10.000 pond van eigenaar. De gelukkige bezitter is nu een Londense handelaar. Waarom de prinses de oorhx*angers heeft ver kocht, is niet bekendgemaakt. kj UTRECHT. De Verbondsraad van [het Christelijk Nationaal Vakverbond lis - onder voorwaarden -' bereid mee ïfe werken aan de oplossingen voor [die sociaal-economische problemen, [die formateur Detn Uyl voor ogen Bstaan. Met het definitieve ja-woord Iwil het C.N.V. wachten tot de ge- ■dachten va nae formateur zijn uit- Igewerkt in meer concrete maatrege len. (Vervolg van pag. 1) Hinderwetplichtige zaken Centrale voorzieningen, zoals o.a. de opslag van gasflessen en een fri- tuurkraam, behoeven ter voorko ming van gevaar, schade of hinder voor de omgeving een vergunning krachtens de hinderwet. Ten aanzien van voorzieningen van de kampeer der zelf (bijv. gasflessen) kan de ex ploitatievergunning voorwaarden be vatten. De normbladen van hel Ne derlands Normalisatie Instituut kun nen hiertoe worden gebruikt. Een goede konlrole (ook door de cam pinghouder) is vereist. Brandpreventie De aanwezigheid van voldoende blusmiddelen dient, na voorafgaand overleg met de plaatselijke brand weercommandant, dan wel een an dere daartoe aangewezen gemeente lijke deskundige als voorwaarde in de kampeerexploitatievergunning te worden opgenomen. De problematiek van de bereikbaarheid voor de brandweer kan zowel van externe (goede ontsluiting) als van interne aard zijn. Een kampeerterrein in bijv. een boomgaard zal niet toegan kelijk zijn voor groot brandweei-ma- tei'eel. De kampeex*exploitaüevei-gun- ning zal hiermee rekening moeten houden bij het voox-schrijven van de hoeveelheid en de aax-d van de blus middelen op het teti-rein. Goede, gex-egeld te herhalen, kon- ti'ole door de gemeente en de ondei*- nemer kan veel problemen voox'ko- men. De kontx'ole zal niet alleen de centrale voorzieningen moeten be treffen, maar ook die van de re- kreanten. Geen Europees paspoort LUXEMBURG, 7-7. De Ne- |i f derlandse parlementariër f Berkhouwer (liberaal) heeft in (i hel Europese parlement in i f Luxemburg opnieuw een lans gebroken voor de invoering r van een Europees paspoort. f Hij kreeg opnieuw van de mi- i f nisterraad te horen dat dit nog 4 wel enige tijd op zich zal laten f wachten. Voorzitter Simoniet stelde ,i dal er nog steeds het probleem f is van de talen waarin de ver- i 0 meldingen in het paspoort f moeten worden gesteld. Men is (i er namelijk nog niet over eens f of er alle (zes) talen die in de Europese Gemeenschap ge- j) bruikt worden in moeten staan (i 4 of alleen de nationale taal met i 4 Frans en Engels. (In het hui- (i 4 dige Nederlandse paspoort 4 wordt behalve Nederlands ook ,i 4 Engels en Frans gebruikt). i 4 Dan wordt er nog door de i 4 ambtenaren over gevochten of 4 de naam van de staat die hel ,i 4 paspoort afgeeft, voor of na de 4 vermelding „Europese Ge- i 1 meenschap" moet komen. En i tenslotte is men het nog verre i van eens over de rechtsvorm en rechtsgrondslag van hel be- ,i sluittot invoering van hel uniforme paspoort. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 8-7. Dc vakbonden achten het vrijwel uitgesloten dat de staalgictery SMDK in Utrecht, met 550 werknemers, geheel of gedeelte lijk kan worden gered. De bonden en bewindvoerder mr. Ni je, hebben heden-vrijdag op het ministerie van economische zaken te hoven gekregen dat minister Lubbers er geen brood meer in ziet geld in de gieterij te pompen. Er zou zeker tachtig miljoen nodig zijn om het be drijf op basis van 380 a 400 werk nemers voort te laten bestaan en dan nog is de zaak niet rendabel te krij- gen, zo kreeg men van secretaris-ge neraal Molkenbocr van economische zaken te horen. „Economische zaken vindt SMDK een bodemloze put", aldus districts- bestuui'der Abbenhuis van de Indu striebond NVV, „en dat betekent vrijwel zeker dat dit bedrijf vanaf september zal moeten worden afge bouwd". JEREZ. 8-7. Vijf Spaanse lueht- machtmilitairen zijn vrijdagochtend omgekomen toen hun amfibievlieg tuig, een P-3 Orion, bij do landing opo ode militaire'basis te Jerez ver ongelukte en in brand vloog, aldus dc Spaanse luchtmacht. Dc oorzaak van hol ongeluk is onbekend. Hol \hr;:hii;: was mei lion in/itloiulon aan een nachtelijke vliegoefening bozig. SANTO DOMINCO. Alsof de Domi nicaanse Republiek niets anders aan hel hoofd heeft, worden daar toch op 16 juli de Miss Univ er se-v er kie zingen gehouden. Het koninkrijk der Nederlanden is vertegenwoordigd en wel door het Amsterdamse meisje Ine Berends, die haar Finse rivale even hielp met wal zonnebrandolie. Allemaal in een poging straks de mooiste te zijn. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 9 en zondag 10 juli 1977 Dokter Lodicrs, Noordgouwe, tel. (01112)~480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uilsluitend voor dx*ingende gevallen zaterdag morgen 11.00 uux\ WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Fach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Ooslerlaud telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Zuster Du Croo, Kloosleiweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster M. Kuust-Visser, Scharen- dijke, tel. (01117)280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierlkzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens veipouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland lel. (01100) 14144. Zicrikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie bï-oedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Drcischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uux. Tot en met 14 juli Middelburg Zeeuws kunstenaarscentrum. Gra fiek en fotografie Lein Kaland. Tot zaterdag 30 juli Zicrikzee Bui'ger Weeshuis. Binnen- en bui tententoonstelling. 10.00-17.00 uur. 1 t/m 16 juli Brouwershaven Markt. 40, expositie aquarellen, cera miek, 9.30 tot 17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord zijde 38. Tentoonstelling stad (500) en Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. 12 juli f/m 4 augustus Zierikzcc Luffljorse kerk, iedere dinsdag, woensdag, donderdag 12.00-12.30 uur AUedagkerkdiensl. Vrijdag 8 juli Zicrikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Brouwershaven Grote Kerk. Concert. 20.00 uur. Ouwcrkcrk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Zicrikzee Terrein bij Drllash-i.il (industrie terrein), 9.00 uur en 13.30 uur, kring concours „Schouwse Ruiters". Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. 22.30 uur1 nachtvoorstelling. Haamstede Noordstraat. Rommelmarkt. 8.30 uur. Dreischor Parkeerplaats Goemansstraat, 10.00- 17.00 uur, rommelmarkt, Herv. Ge meente. Ouwcrkcrk Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. Bruinisse Jikkeminnenmarkt. Bij muziektent 18.30 uur (bij slecht weer in 't Durps' uus" Zondag 10 juli Zierikzcc Concertzaal. 20.00 uur filmvoorstel ling. Dinsdag 12 juli Zicrikzee Concertzaal, 14.30 uur Kindermali- nee, 20.00 uur filmvoorstelling. Woensdag 13 juli Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsbijeen komst Waterschap 19.30 (gemeente raad). 20.30 uur (publiek). Donderdag 14 juli Zicrikzee Gasthuiskerk, Orgelconcert 20.00 UU2". Vrijdag 15 juli Zierikzec Terrein Hax'ingvlielstraat, stok- bi'oodbakken, 14.30 uur. 16 t/m 26 juli Renesse Slot Moernlbnd. Foto-expositie. Del tawerken. 14.00-17.00 en 19.00-21.30 uur. Niet op zondag. Vrijdag 5 augustus Zierikzcc Veld naast kleuterschool 't Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 '"'Bezorging. (01119) 660 KIPPEN Nu eens even alle muizenissen vergeten en stil staan bij de Schouw se pluimveeteler, die eindelijk ook eens met vakantie kon. Dat was lan ge tijd niet mogelijk geweest, maar nu was de oudste zoon zoveel groter gegroeid, dat hij voor enkele weken de zorg over de kippetjes en de haantjes kon overnemen. Noem dat niet roekeloos van die Schouwse pluimveeteler, want hij is een be dachtzaam en ook inventief man. De vrouw van de pluimyeeteler had trouwens ook nogal aangedron gen. „We moeten er toch eindelijk eens een keer uit". De zaak dus nu maar fiks aangepakt en besloten werd met auto en tent naar Frank rijk te reizen. Er ivas echter één door pa gestel de voorwaarde: ,,k' bin nie van plan, wé dan ök ouwe eiers t' eten, want dae mok van koake". Geen oude eieren elders dus, maar wel verse, nl. van een viertal kip pen. die hij van zijn eigen bedrijf meenam in een grote mand, die in de achterbak (deksel op een kier van de auto werd gezet. Onderweg bleek hel enorme suk- ses van deze maatregel. De kippen werden tijdens stops hier en overal losgelaten in sappige weilanden en iiv graanvelden en begonnen vrij re gelmatig te kakelen. Drie. vier eitjes kon de kippeboer dagelijks wel rapen en allemaal nog gratis ook. Soms was het wel eens moeilijk de al een aardig mondje Frans kake lende kippen weer in de mand en de auto te krijgen, maar soit! Zo ging dat al die tijd goed, op de heenreis en op de terugreis, die via Antwerpen leidde. „In den Anvers" evenwel is de overbekende en be minde Vogeltjesmarkt. Mei echt vriendin ging pa dat schouwspel eens bekijken en daar ontdekt hij dat er voor fikse kippen ook fikse prijzen worden betaald. En fiks wa ren ziiii rciskippen. Zeg nu zelf. Ach. er hielp geen lieve vadertje of moe der/je aan. „Mc bin noc toch bienae (uus", :ei de man en hij liep al vaar de auto toe, pakte de mand en boodzijn trouwe, cirrlcffffcndr. globetrotterige kippen te koop aan. Ik moet ieder een teleurstellen, maar er is geen kappa end. Dc kippen kregen een Belgische eigenaar en hun toekomst is onzeker. Ze zullen nog enige tijd hel Vlaamse volk met hun eieren verrassen, als ze al geen tekenen van eenkennigheid vertonen en tenslotte in een Vlaamse soeppot verdwijnen. „Most je dat noe wé doe?", vroeg de vrouwenog, maar pa had dc frankskens al in dc beurs gedaan en sprak veelzeggend: „kwa, me gae ons padje wi ma us opkortc", hetgeen vertaald zijnde betekent: „kom we gaan weer maar eens naar huis". Zo gaat dat (soms) met Schouwse men sen en kippen. SCHIEREILANDMAN ZIERIKZEE. Voor de-duifjes op er rond de Noord-Havenpoort is mevrouw M. Geluk, wond de op de Schcepst.wmerdijk. beslist geen onbekende meer. Reeds jaar en fiag verschijnt ze 's i orgens en midi/ags hij de poort om dc dieren te vocrci. l)e duiven rekenen en,si op hnnr ei> dolen in ecu grote zwerm neer ah zii het voer strooit. (Foto; Zlerikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2