Tegenstelling palingvisser s - oesterkweker s gaat zich toespitsen i VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! l bezorger te ELLEMEET Het Grevelingenmeer Zierikzee-speler Adrie Koster bij Roda JC INGEZONDEN STUKKEN Op sportpark „Van Zuijen" ging camping-toernooi van start Avonddriedaagse te Renesse ZIER1KZEE, 1-7. Speelde zich dezer dagen op de Noordzee een visserij-oorlog af tussen Engeland en Nederland, waarbij het gaal om de haring, iets derge lijks voltrekt zich momenteel op het Grevelingenmeer en hier gaat het o inde paling. Vorige week was er in hotel-res taurant „Mondragon" te Zierikzee een bespreking tussen enerzijds de palingvissers en anderzijds een vijf tal funktionarissen van het ministe rie van landbouw en visserij, waar onder de heer Boeket (plv. van de heer Van Hurk), voorzitter van de vergadering, voorzitter ook van de Sektie beroeps- en sportvisserjjde heer Steinmetz, sekretaris van ge noemde sektie; de heer Holstein, ver tegenwoordigende Direktie visserijen en de bioloog van Direktie visserijen drs. Drinkwaard. In deze vergadering werden de konsekwenties besproken van de uit spraak van de Kamer van de binnen visserij, dat de proeven voor de oes terkuituur zeker dit jaar niet meer mochten worden uitgebreid. De palingvissers gingen akkoord met het uitzetten van hetzelfde aan tal kollekteurs (ijzeren korven voor het opvangen van oesterbroed) als vorig jaar, maar de oesterkwekers dachten aan het tienvoudige daar van. Mosselschelpen Waar niet gesproken was door de Kamer, voor de binnenvisserij over het uitzaaien van mosselschelpen over een oppervlakte van 60-100 ha, werd door de palingvissers ge steld dat deze zaak niet door de oes terkwekers was aangemeld, zodat zé ker ook hiervan geen uitbreiding kan worden toegestaan. Vörig jaar werd een bescheiden oppervlakte bij wijze van proef met schelpen bezaaid. Het resultaat was gunstig. Vrijdagavond berichtten de oester kwekers dat zij zich niet aan de af- VISSERIJBERÏCHTEN Mosselveiling- te Yerseke Bruinisse aan de bak bij mossel veiling Yerseke. Hieronder volgen verdere bijzonderheden inzake de eerste aan de veiling te Yerseke ge leverde mosselen in het pas begon nen seizoen. Een partij, gekocht door de hande laar Barbee vcor f 18,75 viel uit de toon, cmdat. de pokken groei op de schelp sommige mosselen uit de par tij een minder goed aanzien gaf. De andere negen partijen gingen voor goede prijzen van de hand (f 46,- en f 55,-). De uitschieter van de dag was de Bru 23 van de heer I. Jumelet, die f 70,71 besomde. Koper werd de fa. Jac. van der Plasse, Yer seke. De meeste aanvoerders waren mosselkwekers uit Yerseke, vrijdag waren echter cok een drietal kwe kers uit Bruinisse aan de markt, (Bru 19, Bru 23 en Bru 27). Het vleesgewicht varieert van 21 tot 26 kg. De firma Sinke uit Yerseke (YE 62) was de enige aanvoerder uit Zeeland (22.4 vis). Alle andere par tijen kwamen uit de Waddenzee. Het publiek moet nog een week (tot 11 juli) wachten eer de mosselen ver krijgbaar zijn. spraak dat geen schelpen mochten worden gezaaid, zouden houden en zaterdagmorgén jl. voer de eerste boot met schelpen door de Greve- lingensluis het Grevelingenmeer op. Nu de zaak zozeer op scherp staat, hebben de palingvissers geen gele genheid gehad de fuiken en netten op te ruimen die in het betwiste ge bied zjjii geplaatst. De palingvissers hebben hun rechts kundig adviseur gewaarschuwd - in dien nodig - stappen te ondernemen, ïlet Tweede-Kamerlid ir. H. van Rossum heeft over de kontroverse tussen palingvissers en oesterexpor teurs vragen gesteld aan de minister van landbouw en visserij. Spanning Er zijn in de wereld van de Zeeuwse schelpdierenkultuur meerdere groe pen die met spanning de ontwikke ling van het konflikt volgen. Dat zijn in de eerste plaats meerderen die vroeger ook in de oesterkuituur heb ben gewerkt en zaken gedaan en ver der de mosselkwekers. In de Export vereniging vervoer - en deze vereniging heeft het alleen recht verkregen om oesterbroedproe- ven op het Grevelingenmeer te ne men - ^ijn enkele zeer kapitaalkrach tige firma's verenigd, die hun statu ten zodanig hebben samengesteld dat het anderen onmogelijk gemaakt wordt tot de klub toe te treden. Daarnaast hebben zij van de Dienst der Domeinen voor f 100.000,ook de Yersekese bank gepacht - vóór 1963 - de plaats waar de Zeeuwse oester groeide en tot rijpheid kwam. Door de beperktheid van de groep kan de Yersekese bank ook maar be perkt in exploitatie worden genomen, zodat hele stukken door vervuiling waardeloos werden. Zouden deze stukken aan anderen in exploitatie worden gegeven, dan zou de oester- en mosselkultuur in zijn geheel daarvan veel profijt kun nen hebben. Ook het gemeentebestuur van Rei- merswaal - evenals dat van Brui nisse - zou graag zien dat in de oes terkuituur, als zij weer tot bloei zou kunnen komen, meerderen zouden worden betrokken, terwijl de ge meenteraad van Bruinisse onlangs al een motie aannam, waarbij aandacht gevraagd werd voor de belangen der palingvissers op het Grevelingen meer. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BATHMEN. Restaurant Boode in Bathmen bij Deventer is dinsdag morgen, geheel door brand verwoest. De schade bedraagt een half miljoen gulden. Om kwart over vier ontdek te men de 'brand. De oorzaak is on bekend. Een aantal zalen achter het restaurant heeft de brandweer kun nen redden. Vrijdag 1 juli genomen watermon sters toonden aan dat reeds vol doende oesterlarven in het Grevelin genmeer voorkomen om met succes oesterbroed te kunnen opvangen. Oesterlarven worden, afhankelijk van de maandcyclus, twee cf drie •keer in het zomerseizoen dcor de moeder-oesters afgestoten. GELDROP. Ongeveer anderhalf uur na de overval heeft de Geldrop- se politie de PTT-auto in een bui tenwijk van Geldrop teruggevonden. Er zaten nog dertien geldzaken on aangeroerd in. Zeven zaken waren door de overvallers meegenomen. NUNSPEET. De Koninklijke fa brieken Tromp en Rueb B.V. in Nunspeet wil ontslag aanvragen bij het 'gewestelijk arbeidsbureau voor 24 werknemers. Trom en Rueb is een azijn- en conservenfa'briek. Jonggehuivde hoogvliegers FRANKFORTWest-Duits- land, 4-7. Vorige week vrijdag y heeft een door de luchtvaart u bezeten paartje zich op 2.400 meter boven de Dom van Lim- c burg in Hessen in de echt la- ten verbinden. In een gecharterd propeller- v vliegtuig rondjes boven d.e Dom makend, werd het huwe- lijk tussen de 26-jarige ste wardess en haar 25-jarige bruidegom voltrokken door een zielzorger van de lucht haven van Frankfort. Er wa ren 26 gasten aan boord. VOOR DE VROUW V kunt niet alles weten WE MAKEN ONZE TE "DUNNE MAYONAISE GOED. Wanneer we te veel slaolie bij de mayonaise hebben gedaan, kunen we ze weer dik maken, door toevoeging van een lepel heet water. Ook kan men de saus, eerst druppelsgewijs, daarna langzaam schenkend, - bij een eierdooier voegen. OUDE MUNTEN kunt u weer schoonmaken door ze te lorijven met een mengsel van geest van salmiak en krijt. Koperen munten kunt u reinigen met paraffine, zil veren met vliespapier en gouden met een krijtpapje. Kopergroen kan men verwijderen mei ammo niak. LEKT UW WASTAFEL IETS, be strijk dan de barst met waterglas aan de onder- en bovenkant. BEELDJES VAN GIPS kan men repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na. deze be handeling verven met olieverf na eerst het gips met wat lijnolie be streken te hebben, dan houdt de verf beter. HET GEBRUIK VAN THEEBAL- LEN voorkomt verstopping door theebladeren van uw gootsteen-af voer en theepottuit. LEG IN UW KEUKENLAATJES vloeipapier inplaats van kastpa pier. Eventueel gemorst vet en vocht worden hierin opgezogen. UW CLEMATIS moet van het begin af in een grote pot worden ge kweekt. IS DE BOL VAN EEN CYCLAAM UITGEDROOGD dan kunt u de pot heel even in lauw water dom pelen. Voetballer Adrie Koster uit Zie rikzee, gekontrakteevd door Roda JC heeft er zijn eerste trainingen opzit ten. Hijvend het wel een grote over gang van tweemaal pér week trai ning, die hij gewend was, naar de voorbereiding voor het nieu\ye sei zoen, zoals dat in Kerkrade gebeurt. Daaf wordt namelijk tweemaal per dag 'getraind, 's Morgens altijd een zware duurlocp van drie kwartier op de Brunsumse heide, 's middags ge volgd: door .een pittige veldtrain'ing. Hij veelt zich echter prima thuis bij Roda, en dat is in niet geringe mate te danken aan de,wijze, waarop hij deer zijn,, gerenomeerde collega's- wordt opgevangen. Om er een paar van te noemen: W.K.-held Jan Jong bloed', oud-Feijenoorder Theo de KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht: dr. W. S. Duvekot, Brielle. Aangenomen naar Kapelle (Zld.) J. G. Barnhoorn, Haulerwijk. Bedankt voor Dirksland (toez.): E. J. Bos, Kamperveen. Beroepbaarstelling: Ds. J. Rowaan, Doopsgezind predikant, Paardeweide 6 te Havelte, stelt zich beroepbaar in de Nederlandse Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Leeuwarden: A. P. Marais, Purmerend. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Siegerswoude- FrieschepalenH. Jagersma, kand., Dalfsen, die bedankte voor Aver- eest-Dedems vaart, Blij a/Hol werd, Gorkum in kombinatie met Lange- rak, Marknesse-Nagele, Nieuwleu- sen, Soest-Baarn, Uithuizen en Vrouwenpolder. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Drogeham: C. J. van de Boogert, kand., Apeldoorn en D. Visser, kand., Veenendaal. Beroepen te Alphen aan de Rijn: G. Hamstra, Dundas (Ontario, Cana da); te Meppel en te Onstwedde: C. J. van de Boogert, kand., Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Unionville (Canada): H. Paul, Rotterdam. Aangenomen naar Genemuiden: C. Vogelaar, Mijdrecht. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Vlaardingen: A. Wink, Veenendaal. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen: A. van der Meer, Ooslerland (Duivelnnd). „Ons Genoegen" naar Bouillon De reisvereniging „Ons Genoe gen" maakte een reis naar Bouillon, 's Morgens om 6 uur reeds werd ge start. De route leidde via Vlissingen, Brcskens naar Oostende. In Brussel werd s middags dc lunch gebruikt. Vandaar ging het door dc Ardennen naar Bouillon. De tweede dag was 's morgens vrij voor verkenning van het stadje, 's Middags werd een be zoek gebracht aan de grotten van Han. Dit was uiteraard een evene ment op zich. Als bijzonderheid kan gemeld dat de heer A. Over- dulve deze tocht per invalidewagen mee heeft kunnen maken. Do terugreis van Bouillon ging via dc Ardennen naar Durburg waar de lunch werd gebruikt. De reis werd besloten met het afscheidsdiner in „Napoleonte Rijsbergen. De voor zitter de heer J. Westcrbekc dankte de' firma Van Ocvercn voor dc mooie reis, in het bijzonder chauffeur Tuinman, die als leider tevens deze prachtige reis tol een goed einde hooft gebracht. Jong en Terry Lees gedrieën ook nieuwelingen bij Roda JC. Adrie Koster voelt zich cok bij zonder goed' thuis in het jongens- pensionaat, waar hij voorlopig zal wonen. - DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Uitslagen wedvlucht vanuit Quie- vrain op 2 juli. Afstand 139 km. In concours 349 jonge duiven. Gelost 8,00 uur. Aankomst eerste duif 10.11, laatste prijsduif 13.02. Uitslagen: P. v. d. Welle 1, 17, 19, 44, 67, 80; M. K. Krijger 2, 16, 18, 37, 38, -51; J. P. Schot 3, 8, 12, 20, 24, 31, 32; Jac. Snijders 4, 15, 22, 36, 42, 43 52, 69; J. Krijger 5, 35, 57, 58, 60, 75; J. Verwijs 6, 7, 9, 33; combinatie Van der Maas 10, 11, 21, 45, 56, 63, 64, 70, 73, 77, 85; M. C. Bolle 13, 29, 41, 79, 84; A. Berrevoets 14, 28, 55, 62; L. Schot 23, 26, 59, 74; W. Heijboer 25, 27, 50, 61; B. P. Wesdorp 30, 53, 54, 68, 71, 82, 87, 88; G. J. Bakker 34, 76; H. W. Merle 39; W. K. Schot 40, 48, 72; J. den Hengst 46, 47; C. v. d. Hoek 49, 66; J. C. Wesdorp 65, 78^ 81, 83, 86. A.S., donderdag inmanden voor Or leans en St. Quentin (jonge duiven). BURGH, 4-7. Door de sportvereni ging DFS werd maandagavond op het sportpark van Zufjen een aan vang gemaakt met het camping voetbaltoernooi wat deze maal voor de negende maal wordt gehouden. De waarnemend voorzitter de heer R. Saman sprak een woord van wel kom tot de tien deelnemende teams, waarbij hij veel sukses en een spor tieve strijd toewenste. Op deze eerste avond bleek het onderlinge krachtsverschil niet groot te zijn daar drie van de vier gespeelde wedstrijden in een pun tenverdeling eindigden. In poule A werd gestart met de ontmoeting tussen de campings Ber kenhof en Torentje, welke in een 1- 1 puntenverdeling eindigde. Een spannende strijd in deze poule le verden de camping Duinhoeve, reeds twee jaar achtereen winnaar van het toernooi en kanshebber om de fraaie wisselbeker definitief in haar bezit WANDELEN Met ruim 200 deelnemers(sters) ging maandagavond te Renesse de jaar lijkse avond-driedaagse van start. Onder bijzonder gunstige weers omstandigheden werd het eerste tra- jekt van 8 km afgelegd, waarbij dc route via de Laonc ging over het strand in de richting van de Brou- wersdam, waarna men over de Ramp- weg weer terug naar Renesse ging. Heden-dinsdagavond gaat de route door het duingebied bij het Water- In afwachting van de eerste trai ning. Rechts Adrie Koster, naast hem oud-Feijenoorder Theo de Jong, links W.K.-held Jan Jongbloed. Men zie ook het bericht over Adrie Kos ter uit Zierikzee. (Foto: Piet van der Klooster-Voetbal International) P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht op zaterdag 2 juli van uit Louvres. Afstand 312 km. In con cours waren 96 duiven, die gelost werderi om 6.40 uur. Aankomst eer ste duif 11.44 uur, laatste duif 12.36 uur. Uitslag: L. IJzelenberg 1, 8, 20; M. C. de Koster 2; Ph. Steketee 3; com binatie Duivendijk-Schults 4, 9, 11, 18, 24; Gebr. De Jonge 5, 13, 16, 17; combinatie Steketee-Van Driel 6, 7, 15, 19, 21; J. Griep 10; J. M. Jumelet 12, 23; J. M. Steketee 14, 22. Er werd zaterdag nog een wedvlucht gemaakt vanuit Chateau- roux. Afstand 567 km. In concours 50 duiven, die gelost werden om 6.10 uur. Aankomst eerste duif 14.25 uur. laatste duif 15.35 uur. Uitslag: J. M. Steketee 1, 3, 4; com binatie Duivendijk-Schults 2, 5, 11, 13; J. M. Jumelet 6, 7, 10; Gebr. De Jonge 8; L. IJzelenberg 9; J. W. Ste ketee 12. te krijgen, en een kombinatie van DFS. Nadat de eerste speelhelft met een 1-1 stand was afgesloten eindig de de wedstrijd in een 2-2 gelijkspel. Poule B In poule B toonde de Duinrand zich duidelijk de sterkste in het treffen met Burghstede. Burgfistede slaagde er in de beginfase in een 1-0 voorsprong te nemen, maar moest uiteindelijk toch met 4-1 aan het kortste eind trekken. Een spannende strijd, van 2 x 20 minuten, leverden ook de Wiele waal en Ginsterveld waarin beide ploegen er ieder in slaagden een maal het doel van de tegenpartij te doorboren (1-1). Woensdagavond zal het toernooi worden voortgezet met in poule A de wedstrijden Blomshoeve-Duin hoeve (19.15 uur) en DFS-Torentje (20.00 uur) en in poule B Ginsterveld -Duinoord (19.00 uur) en Duinrand- Wielewaal (19.45 uur). gat, waarna woensdagavond de drie daagse zal worden afgesloten met een route door het natuurgebied in de onmiddellijke nabijheid van Renesse. Rond kwart vóór negen zullen de deelnemers aan het eind van de Jan van Renesscweg worden afgehaald door het fanfarekorps „Luctor et Emergo", waarna nog een mars door Renesse zal worden gemaakt, met als eindpunt hel V.V.V.-kantoor aan de Kromme Reke. MEER. Vele uren hebben vertegenwoordigers van de F.N.V., het Chili-komité en journalisten aan de grens bij Meer gebivakkeerd om daar de vrachtauto's met Chileens koper, die onderweg zouden zijn naar Nederland, op te vangen. Het wachten had evenwel niet veel resultaat. Met uitzondering van één, kwamen de wagens vermoedelijk via andere grensovergangen ons land bin nen en niemand vieet op het moment, waar ze zijn gebleven. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of 1 zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als I Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het j kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer I J. v. Loon, Jannewekken 11, Zerikzee. Telef. (01110) 2255, j na kantoortijd (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5