Streek V.V.V. Schouwen-Duiveland over de Zeeuwse Rekreatienota Rommelmarkt Dreischor belooft spektakulair gebeuren te worden fflMg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opmerkingen na studie ZON EN BOUW VAKANTIE Massa goederen bijeen vi m Margarine iets goedkoper Het Ierse visserijgeschil Heeft U nog een goed BANKSTEL bent Uer toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN BBMÏk^en bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiihilag 5 juli 1977 133ste jaargang Nr. 22126 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Teleloon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. 1 Prijs per 3 maanden bl) vooruitbetaling 22,50, per jaar 86.—. Losse summers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Opening Toeristendagen Zierikzee ZlEIllkZEE, 4-7. De Streek V.V.V. Schouweii-Duive- laml heeft de Zeeuwse Rekreatie-diskussieuota 1977 bestudeerd en is lol een aantal opmerkingen gekomen, die w ij in een tweetal vervolgen willen publiceren. In de inleiding - aldus de Streek V.V.V. - wordt gesteld dat er rond 1970 een koerswijziging heeft plaats gevonden in het beleid ten aanzien van de openluchtrekreatie. Ook wij zijn van mening dat dit niet uit kon blijven. De koerswijziging is echter te abrupt en te snel gegaan voor vele onder nemingen, waardoor bepaalde investeringen niet tot zyn recht zijn gekomen. De streek VVV Schouwen-Duive land is het volledig eens met een koerswijziging in deze, maar waar schuwt er ernstig voor om thans'niet alle ontwikkelingen stil te zetten, daar er dan ekonomische klappen zullen vallen. Belangen rekreant In de 3e konklusie onder dit hoofdstuk wordt gesteld dat de be langen van de vakantiegangers in verdrukking komen door de groei van de weekendrekreatie. We zijn van mening dat dit niet geheel juist is. Er is op Schouwen- Duiveland nog een beperkte ruimte voor de groei van. de weekendre kreatie. Bovendien moet niet ver geten worden dat door de groei van de rekreatie-woningen er voorzie ningen ontstaan, die dan ook aanwe zig zijn voor de vakantieganger. Wij achten een nader onderzoek hierover wel gewenst. Hier wordt uitgegaan van onder- zoek-gegevens over het jaar 1973. Na deze tijd zijn er vele verbeteringen aangebracht. Deze verbeteringen gaan nog steeds door door middel van demontabele objecten. We wij zen er bovendien op dat de door de rekreant gemaakte opmerkingen ten aanzien van deze ontbrekende of onvoldoende voorzieningen wel met een korreltje zout genomen moet worden. Zij hebben er nl. geen idee van dat alle strandvoorzieningen in het najaar gesloopt moeten worden of gedemonteerd, opgeslagen en in het voorjaar weer opgebouwd. Niet-openluelil- rekreatieve belangen Ten aanzien van dit hoofdstuk twee algemene opmerkingen. Ie. Het landschap achten wij erg Zl.IPE. Alles is ingeschakeld om het „vreemdelingenlegioen" (al klinkt dat ongewild onvriendelijk) van en naar Schouwen-Duiveland te brengen. Het eigen vervoer is uiter aard belangrijk, maar ook „de dien sten" zijn er voor transport, zoals de Zijpse veerpont, hier (even) rustig aan de wal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) belangrijk, maar de mens achten we nog belangrijker. Bij verdere ont wikkelingen zal er uitermate voor zichtig te werk dienen worden te gaan om het landschap niet te veel afbreuk te doen, waarbij echter de menselijke belangen, uiteraax-d in samenhang met de landschapsbelan- gen, zoveel mogelijk dienen te pre valeren. 2e. We zijn van mening dat zoveel mogelijk vooi-komen moet worden dat natuui-gebieden totaal afgesloten worden. De natuur - en dus ook de natuurgebieden - is er voor de mens. Ontsluiting door middel van wandel en fietspaden blijkt in de pi'aktijk zeer doeltreffend te zijn ter voor koming van natuurvernieling en ter bevordering van de natuurwaar- dering bij de gebruikers van deze fiets- en wandelpaden. Globale beleids doelstellingen Onder punt 3 van dit hoofdstuk blijkt uit het gestelde niet duidelijk hoelang de daarin gepropageerde beleidslijn tot stopzetting der ont wikkeling zal moeten duren. De daarin genoemde „adempauze" dient geen motief te zijn om thans alle initiatieven af te wijzen. We kunnen gewoon niet terug tot het nulpunt. O.i. dient een adempauze eerst dan pas te komen wanneer er afge werkt is waarvoor al jai'en de plan nen aanwezig waren. Reeds jaren op gang zijnde ontwikkelingen dienen eerst afgewerkt te worden. 4. Dit punt heeft dus een grote samenhang met punt 3. 5. Ten aanzien van hel gestelde onder dit punt verwijzen wij u naar onze opmerkingen onder hoofdstuk III. 8. Het gestelde onder dit punt is o.i. alleen te realiseren wanneer de rijksoverheid de kosten van ophef fing of verplaatsing van de huidige ver blij fs voorzieningen in natuurge bieden voor haar rekening neemt. 9. Zoals meer is gekonstateerd wordt er door de samenstellers van planbeschrijving en rapportering als een axioma gesteld dat voor alle rekréatie-verkeer nieuwe wegen aanleg noodzakelijk zou zijn. Dit be strijden wij ten zeerste. Rekreatie- verkeer onderscheidt zich van het overige verkeer dat tijdwinst een veel mi noire i-ol speelt dan ont spannen rijden. Bij gebruikmaking van het huidige wegenstelsel in de regio, met daarnaast het propageren en aktivei-en van het fietsgebruik, is nieuwe wegenaanleg in de reki'eatie- gebieden o.i. niet nodig. ZIERIKZEE. Laten de bouwvakken, op vakantie, in sommige ZAerihzeese straten nu heerlijke zandbakken achter hebben gelaten, zoals aan de Breed- straat, waar „Beter Wonen" open galen in de gevelrijen laat vullen. Zo'n buitenkansje en dan bij dit weerde jeugd is er als de kippen bij en ge niet, dicht bij honk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DREISCHOR, 4-7. De rommel markt in Dreischor, lelt bate van de Hervormde kerk, belooft spektakulair te worden. Er is al een overstelpende hoeveelheid goede- cn binnengekomen, van heinde en verre. Daaronder bevindt zicli een aar dige kollcktic antieke voorwerpen, zoals een porceleinen kinderservies,je, vleesschaaltjes van hetzelfde mate riaal, een tinnen cikelkannctjc, aar dewerk van Regout, Chinese porse leinen kopjes, een theekastje en een oude kinderstoel. Dan zijn er ook nog cm ai 11e voor werpen en - voor tweede-huizenbe- zitters aantrekeklijk - bankstellen, zo-goed-a'ls-nieuwe ledikanten en bedden, gasstellen, zowel voor aard- als bulaigas, wasmachines, gasfor nuizen, oliekacihels, meubels, bank stellen enz. Al deze goederen staan zaterdag 9 juli uitgestald in Drei- sdhor. Bij mooi weer buiten, op de hoek van de Goemansstraat en de Moggestraat. bij minder fraai weer binnen, én de Cebeco-loods. Tijd van handeling: tussen tien uur 's mor gens en vijf uur 's avonds. Vroeg begin Dat dlie roirynclmarkl spcklaku- lair zal zijn is in niet geringe mate te danken aan de heer J. D. de Key- zer, die al in april begonnen is met het inzamelen van materiaal. Voor hem niet zo'n vreemde bezigheid, als men bedenkt, dot hij zich al van jongsaf aan heeft geïntereseerd voor antieke zaken. Maar dit keer heeft hij zich geheel gewyd aan de rommelmarkt, want. zo zegt hij, heel simpel: „De kerk zit met tekorten", en die verklaring moet dan voldoende zijn om zijn in zet te verklaren. IIccft hij al veel binnen? „Vijf boerenwagens vol" is zijn prompte antwoord, maar 'er dient aan worden toegevoegd, dat slechts eenmaal daadwerkelijk van een boe renkar gebruik is gemaakt, meesten tijds werd de auto-plus-aanhangwa- gen ingeschakeld. De meeste g>iften kwamen vanzelfsprekend uit Dx*ei- schor. maar ook uit omliggende dor pen Zonncmaire en Schuddebeurs. (Jit Vlaarilingeii Zelfs uil Vlaardingen is materiaal aangevoerd, maar dat is weer een verhaal op zich. Eén van de be woonsters van een Dreischors wek- onclhuisje vond namelijk hol zo be langrijk. dal do kerk van Dreischor financieel word gesteund, dat zij zich onbaatzuchtig voor deze zaak inzet te, vrienden en 'kennissen in Vlaar dingen met dit doel bezocht engten slotte met een eigen- stand op de I-om ni el markt, zal verschijnen. Een imitatief, dat uiteraard door de heer De Keyzer. en de gehele mee-orga niserende kerkeraad, waarvan hij scriba is, met vreugde werd begroet. Andere zaken Het 'blijft niet a'lleen bij de rom melmarkt. Er komt ook een rad van avontuur, met heel mooie prijzen, een patat- en liimonadestand en er zullen twee grabbeltonnen zijn, één voor de jeued en één voor de vol wassenen. De beer De Keyzer heeft het 'klein goed al in dozen verpakt, klaar voor de verkoop. Maar eer het zaterdag is heeft hij nog een belangrijke taak te vervul len: het prijzen van de artikelen. Een niet geringe bezigheid, na drie maanden van vergaren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hij is niet geheel vrij, die nog een stuk van zijn banden ach ter zich aansleept. Jacob Cats DEN HAAG, 4-7. De prijzen van margarine die de fabrikanten hun afnemers in rekening brengen gin gen maandag vier centen omlaag, en die van halvarine twee cent per pakje of kuipje van 250 gram. Een woordvoerder van het ministerie van ekonomische zaken zei vrijdag middag te verwachten dat de prijs verlaging binnen een week aan de konsumenten kan worden doorbere- kend. BRUSSEL. 4-7. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van de EEG. heeft het Europese Hof van justitie in Luxemburg gevraagd voor 9 juli oen uitspraak te doen inzake de (voor Nederland zeer belangrijke kwestie) klacht die de Commissie te gen Ierland heeft ingediend. De Commissie in Brussel 7.011 graag zien dat het Hof Ierland opdraagt haar visserijmaatregelen zo te wijzigen dat 7.0 niet meer diskriminerend zijn, ofwel dat het Hof lei-land be veelt de speciale Ierse visserijmaat regelen te schorsen. Een woordvoer der van de Commissie heeft dat maandag in Brussel meegedeeld. Verwachting tot woensdagavond: Droog- en zonnig Droog en zonnig, maar in het Waddengebied ook enkele wolken velden; matige noordoostelijke wind. Min. temperaturen ongeveer 14 gra den, maxima morgen van 22 gra den op de Wadden tot 28 graden in het binnenland. Voor donderdag Aantal uren zon: 5 tot 10 Min.-temperaturenomstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge période van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 8U procent.' N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli. Zon op 5.28, onder 22.01 Maan o'p 0.25, onder 12.07 7 juli. Zon op 5.29. onder 22.00 Maan op 0.48, onder 13.16 Laatste kwartier: 8 juli (6.39). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 juli 7.56 20.11 1.10 13.29 7 juli 8.40 20.53 1.59 14.23 Doodtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het warme en zonnige weer duur nog voort omdat een rug van >hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van Noord-Skandinavië naar de Nooi'dzee, het weer in Nederland gunstig beïnvloedt. Boven Oost- Europa bevindt zich een depressie die daar buien veroorzaakt. Door deze drukverdeling waait de wind bij ons uit noordelijke richtingen en hiei-door kan lage bewolking van de Noordzee het Waddengebied binnen dringen. Een onweersfront boven Frankrijk, dat maandag nog wat naar het noorden trok, kwam niet verder dan de lijn Brest-Parijs-Ba- sel en bracht plaatselijk onweersbui en waarvan sommige met hagel. Temperaturen boven de 30 graden wei-den maandag uit vrijwel alle landen rond de Middellandse Zee gemeld. U bent van harte welkom. VNIEUWERKERK, RUKSWEG 26. TEL CmM-126* OUDDORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 ROTTERDAM. Dc 56-jarige n.s.- machinist A. J. van Lierop uit Oost- voorne is ernstig gewond geraakt bij een frontale botsing van twee goede- rentreinen in Europoort. Twee ran geerders liepen lichte verwondingen op. Zij zij allen overgebracht naar ziekenhuizen in Roltei'dam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1