Westhoeks badleven veranderde snel door echte zo merzon Afkeuringen voor dienst Bijen sterven in Frankrijk Nederlandse haringloggers weer in thuishaven kpmmissari§ opent tentoons Engeland en de haring Verhoogde waakzaamheid in Overijssel Taai cn onverdelgbaar Japans zeewier gesignaleerd Het is er van gekomen Russische getuigen komen in zaak-Menten Overval op kantoor AGENDA 2 WESTERSCHOUWEN, 1-7. Het is er van gekomen. Vrijdagnacht was het in bed al merkbaar dat de temperatuur opliep. Een mens voelt dat zeer snel en het afwerpen van dekens is een zelfde teken als een snel omhoog gaan van de thermometer. Zaterdag nog een paar uurtjes wat bewolkt, doch zaterdagmiddag kon men zich nergens beter wanen in zyn of haar vakantie- tijd dan in Westerschouwen. Alles zat mee: dc zon, windstil en een grote toeloop naar Westerschouwen. SCHIPHOL, 2-7. Er zullen zeker vier Russische getuigen, gevraagd door de Amsterdamse officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, naar Nederland komen om verkla ringen af te leggen tijdens het proces Menten, dat op 25 augustus wordt hervat, over de komst van twee an dere getuigen zal nog overleg wor den gepleegd. Dit heeft mr. Habermehl op Schip hol verklaard na zijn aankomst uit de Poolse hoofdstad Warschau. In mei jongstleden heeft de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam een begin gemaakt met een proces tegen de 78-jarige, van oorlogsmisdaden verdachte, Blari- cummer Pieter Menten. DEN HAAG, 2-7. Sinds 1971 daalt het 'percentage van de al'gekeurden veer de militaire dienst met een ze kere regelmaat. Dit heeft staatssec retaris Van Lent van Defensie de Twee Kamer laten weten in een toe lichting bij een overzicht van de re sultaten van de keuring voor de dienstplicht van de lichting-1976. Van de liehting-1976 is 25,7 procent afgekeurd. Voorgaande lichtingen waren de afkeuringspercentages: lichtingl971: 30,1; Iichting-1972: 29.9; lichting-1973: 28.7; lichting-1974: 28,0 en lichting-1975: 26,6. De lichting-1976 omvatte 98.670 jongemannen. Voor de lichting-1975 was het aantal 102.585. EVREAUX, Frankrijk, 2-7. Bij een aantal bijenhouders in de streek van Gisors in het Westen van Frankrijk, zij drie miljoen bijen gedood. Ze zijn waarschijnlijk het slachtoffer van een insectenverdelgingsmiddel dat juist met het oog op de bijen in ditjaargetijde, niet mocht worden gespoten. Het drama begon woensdagmid dag bij bijenhouder Bertin. Voor zijn vijfentwintig korven lagen de dieren dood hoog opgestapeld. Hij heeft er een deurwaarder nota van laten nemen. Snel boodschappen gedaan voor de avond en de zondag en in een paar uur had het strand de vertrouwde, eigen aanblik van voorgaande suk- sesvölle jaren. Duizenden trokken zich de kleren van het lijf om in zonnekleren heerlijk te gaan zonne baden. De temperatuur van het wa ter is nog niet zo hoog om er echt van te kunnen genieten doch met wat kippevel is de eerste kennisma king een heerlijke' gewaarwording. De strandtenten of beter gezegd de badpaviljoens deden goede zaken In de vorm van frisdranken, ijsjes en een petit-diner op het strand gaat er ook in als koek. Voor het eerst een ondergaande zon te kunnen aan schouwen in badcostuum is een luxe, die we ons dit jaar nog niet konden toestaan. Bouwvakkers-festijn Zondag eenzelfde uitbundig bouwvakkers-festijn dat al vroeg in de voormiddag begon en voortduur de tot de late avond. Alleen bij de vuurtoren was een mistbank oorzaak van een wat later komen, doch deze tegenvaller loste weldra op in de warme zonnestralen. De onvermijde lijke gevolgen bleven niet uit, want inplaats van de door .medische krin gen voorgeschreven wisselzonneba- de van 10 minuten, bleven de men sen lustig doorgaan met zonnebaden, en weldra verschenen: de eerste te kenen van verbranding op de blanke lijven van de bouwvakkers. De eerste slapeloze nachten, gevolgd door een gang naar de dokter zullen er de gevolgen van zijn. Te dik voor rijbewijs BERLIJN, 1-7. De rechtbank in Berlijn heeft vorige week het rij bewijs ontnomen aan een man van 64 omdat hij door zijn dikte een ge vaar voor het verkeer wordt geacht. „De corpulentie van de beklaagde en de moeite bij gaan en staan die daarvan het gevolg is, scheppen het risiko van een door hem gemaakte fout in het verkeer met letsel voor derden", was de uitspraak. De beklaagde weegt 200 pond bij een lichaamslengte van 1,68 meter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Van de ongeveer tweehonde.rd vorderingen tot scha deloosstelling van nabestaanden van s-lachtoffees van de vliegramp op Tenerife heeft de KLM er vijfen twintig afgehandeld. Hoe hoog de uitkëringen zijn, die uiteindelijk door verzekering worden gedekt, wil de KLM niet meedelen. Tweede schip opgebracht LONDEN, 2-7. Een fregat van de Britse marine heeft zaterdagochtend voor de Schotse Noordzeekust een tweede Nederlandse treiler opge bracht. Het gaat ditmaal om dc „Ma ria", die werd opgebracht naar Aber deen. DEN HAAG. In de loop van zater dagmiddag zijn de Scheveningse ha ringschepen teruggekeerd van de visgronden in de buurt van Enge land. Sommige hadden haring aan boord, andere niet. De schepen van de grootste Scheveningse haringre derij Raczon bijvoorbeeld hadden gemiddeld 2400 kilo van de omstre den visjes aan boofd. Niet goed en niet slecht te noemen voor die ene dag dat we gevist hebben, aldus di- rekteur Van der Zwan van rederij Jaczon. De meeste schippers en beman ningsleden van de haringschepen waren niet alleen teleurgesteld maar ook woedend over de éénzijdig door Engeland uitgeroepen maatregel. Ondanks deze prachtige eerste twee dagen is er nog nergens op een camping het bordje „vol" versche nen ten teken dat ondanks het top- seizoen er nog ruimte is voor zonne- aanbidders en zwemmers, want dat het zeewater snel omhoog zal gaan met deze hitte, staat vast. UTRECHT. Met hun brief aan het NKV hebben de Nederlandse bis schoppen zich absoluut niet voor of tegen een fusie van het NKV met hel NVV willen uitspreken. Het NKV is volkomen vrij in zijn doen cn laten en de bisschoppen piekeren er niet over dc vakbondsdemokratic op een oneigenlijke manier te be- invloeden met een kerkelijk woord. DEN HAAG. Eind volgend jaar hoopt dé telefoondienst alle 25 in formatiecentra van 008 in ons land te hebben omgeschakeld van de gid sen op beeldschermen met toetsen bord. AMSTERDAM. Twee onbekende vrouwen én een kind hebben de 82- jarige mevrouw S. Jongstra f 2000, afhandig gemaakt. De vrouwéh bel den bij haar'woning in de Plancius- straat aan en vroegen onl ebn glaas je water. Nadat zij waren binnenge laten boden zij een deken tc koop aan, die zij voor de vrouw ophielden. Onder deze dekking glipte een klein kind de woning binnen en stal het geld uit een kast. A T t SIT l'OHTSMOIJTII S ion kijken i ron,,,,, >;h:o vorige weck deelnam kroning* jubileum De vertegenwoordigd hei run het kimniJ, I,jl. ut, lil lirilnnmn" ril, II P/jj/p voor rjc rimo 180 •hr„,i, r aan het maritiem defile, ter gelegenheid min haar Britse rlont was met honderd schepen bij de intrude (Vervolg van pag. 1) Engeland; werd daar jurist en ves tigde zich later als advokaat te Mid delburg. Gedurende het twaalfjarig bestand was hij landbouwer (Cats- huisje Grijpskerke). Pensionaris In 1625 was hij 46 jaar en werd hij pensionaris van Middelburg en latei- van Dordrecht en plaatsvervangend in Holland. Raadpensionaris van Holland werd hij op 59-jarige leeftijd („wij begin nen dan al te denken aan funktio- neel leeftijdsontslag"). „Cats moet niet zo'n sterk bestuur der zijn geweest, maar ik weet het niet", aldus de kommissaris, die het wel tekenend vond dat hij drie maal in zijn funktie werd herkozen en het ambt eerst neerlegde op 74-jarige leeftijd. Cats was ook nog minister van buitenlandse zaken en gezant'in Engeland, allemaal thans niet voor te stellen kombinaties. Daarnaast was hij landbouwer, dichter, bedijker en landheer. Toespraak burgemeester Een inleidend woord werd gesproken door Brouwershaven's kersverse bur gemeester C. Slabbekoorn, die al kans had gezien zich in historisch kostuum te steken. Met vele andere poorters en poorteressen gaf hij een fleurig cachet aan de Gemeenschapsruimte, waarin het hele gebeuren zich af speelde. „Een kleine stad, maar met een grootste geschiedenis", zo typeerde dc burgemeester „ztfn" stad, wier in woners - ondanks de kontakten met dc Dclftsc bierbrouwers in het ver leden - toch altijd nuchter zijn ge bleven. 1 Belangrijk was Brouwershaven als handels- en vissersplaats. Ër is spra ke van een grillige ontwikkeling, be langrijk was en is ook de natuurlijke ligging van de stad. Doel voor de toe komst zal zijn het mooie te bewaren, zodat Brouwershaven kan blijven: „De parel aan het Grcvelingenmcer". In de Gemeenschapsruimte waren dc klederdrachten en fraaie kostu meringen „niet van de lucht" en iedere fraai uitgedoste wilde zich - nu, dat mocht op deze hoogtijdag - wel laten zien. Een lijntje van Vader Cats cn de jeugd van nu, werd ge legd door Jacqueline Kuyper, die het gedichtje „Kinderspel" voordroeg. Rondleiding Na speechjes en gedichten, nam het tcntoonstellingskomitó op ver zoek van fecstorganisator mr. A. Gast, dc heer en mevrouw Bocrtien en hun gevolg onder zijn hoede? cn werd de tentoonstelling bezichtigd. Brouwershaven verdient, een enorme pluim voor hot schitterend staal Van organisatorisch werk, waardoor 'zo wel de jubilerende stad als de figuur van Vader Cots met talrijke saillan te specima zijn vertegenwoordigd en Inegptielrt op doze unieke expositje. Kr zouden boeken over Ie schrij ven rijn. mna.r laat vooral ook'hel jrgio' puhfirk rich snel «I•- Nmaistdd begeven, om deze bijzon dere'tentoonstelling tc zien. Die Uans mag men plet. voorbij lnten gnan! DEN HAAG'ROTTERDAM. Twee Italiaanse vrachtwagens, die samen met zes Nederlandse Chileens koper naar Milaan hebben vervoerd, zijn daar zonder problemen gelost. Dat heel'l een woordvoerder van Hun- delsveem in Rotterdam gezegd. Do andere wagens zijn wel in Neder land uangekomeh; maar enkele zijn zoek. DEN BOSCH Drie Bossche jon gens van 14 tot 16 jaar hebben te genover de politie toegegeven de „bom" te hebben gelegd die het Bossche winkelcentrum „Dc Hom- pert" vorige week dinsdag in op schudding bracht. UTRECHT. Prof. dr. P. Munten dam heeft aan staatssekreturis Hen driks van volksgezondhedi het eerste exemplaar overhandigd van hel boek „Euthanasie". Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de Ne derlandse vereniging voor vrijwilli ge euthanasie, was coördinerend re- daktejur van het boek. DEN HAAG. Invoering van een Engels verbod om van 1 juli tot eind december binnen de Engelse 200- mijlszöne op de Noordzee haring te vissen, betekent dat de Noordzee ha ringvisserij voor de Nederlandse vis sersvloot praktisch onmogelijk wordt. Het zal grote schade tot ge volg hebben voor de visserij. ROTTERDAM. Vier jongens in dc leeftijd van 15 tot 18 jaar hebben in de afgelopen maanden geld en sie raden gestolen ter waarde van ruim anderhalve ton. Zij zijn door de po litie in Rotterdam aangehouden. Be halve van een reeks inbraken wordt de jeugdbende verdacht van een overval op een kassier begin juli, waarbij de jongens er mpt f 51.000 vandoor gingen. Van de buit is wei nig overgebleven. GELDROP. In het Brabantse Geldrop hebben twee mannen een geldauto van de PTT overvallen. De verdachten zijn met de auto verdwe nen. In de auto lagen twintig zakken met geld. Volgens de politie te Geldrop gaat het om een aanzienlijk bedrag. In overleg met de PTT is besloten de grootte van het bedrag niet bekend te maken. DEN HAAG. Een neg onbekende man 'heeft vrijdagmorgen een filiaal van de AMRO-bank in Den 'Haag beroofd van achtduizend gulden. Ge wapend met een pistool kwam de overvaller de bank binnen waar op dat mement twee klanten en twee bankemployés aanwezig waren. Na gemompeld te 'hebben „Dit is een overval" 'kreeg de man de achtdui zend gulden van een van de bankbe diendes. DEN HAAG. De eerste, enige, ech te, Nederlandse Wielrijdersbond heeft formateur Den Uyl gevraagd bij het opstellen van een regeerak koord daarbij het dcor de bond op gestelde beleidsprogramma lang zaam verkeer in de hand te nemen, aldus heeft de bend vrijdag meege deeld. DEN HAAG. De ministerraad heeft in zijn gehouden vergadering uitvoe rige besprekkingen gewyd aan de mogelijkheden, in Ncderalnd ener giebesparende maatregelen te tref fen. Die maatregelen zullen zowel het huishoudelijk als het gebruik bij de industrie betreffen. Dit heeft pre mier Den Uyl meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. UTRECHT. „In een groot aantal ziekenhuizen heerst op het ogenblik een enorme onrust". Een woord voerder van de landelijke vereniging van artsen in dienstverband ver klaarde dit naar aanleiding van de problemen rond het toepassen van de ziekenhuis-c.a.o. op de assistent geneeskundigen (specialisten in op leiding). Super-klim van blinden NAIROBI, 2-7. Een groep van vijf blinde Keniase jon gens is erin geslaagd de bijna vijf kilometer hoge Lenana- piek van Mount Kenia te be klimmen, zo meldt het Keniase persbureau vrijdag. Een zesde blinde jongen wist een hoogte te bereiken van 3.660 meier maar hij moest voortijdig afhaken wegens ziekte. De klimmers werden bege leid door drie leraren en negen dragers. De groep is terugge keerd na er vier dagen over ie hebben gedaan om de top te bereiken Volgens niet bevestigde be richten zou t een overdaad aan sneeuw de jongens hebben belet de top van Mount Kenia, ivelke 5.100 meter hoog is, tc bereiken. Gejyetensgelfl AMSTERDAM, 2-7. Tussen de in gekomen post in het gebouw vair de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Marnixstraat in Amsterdam is een blanco enveloppe met een bedrug van 1.000 gulden aangetroffen. Aan gezien de enveloppe verder geen aanduiding met betrekking lol de af zender bevatte, neemt de sociale dienst aan, dal het hier gaat om een anonieme terugstorting, met het ka- arkter van gewetensgeld. DEN IIAAG, 2-7. „Juridisch kan ik er weinig aan doen. Het zijn spel regels die we min of meer afgespro ken hadden. Maar ze maken wel gruwelijk misbruik van de situatie door eerst de besluitvorming te .blokkeren en daarna te beweren dat er geen besluitvorming is en te zeg gen dat ze daarom hun gang kunnen gaan". Met deze bewoordingen rea geerde minister Van der Stee (land bouw en visserij) zaterdagavond in dc televisie-aktualiteitenrubriek „Hier en nu" van de NCRV op het haringvisverbod dat dc Britten per 1 juli binnen de 200-mijlszone heb ben afgekondigd. ROTTERDAM, 1-7. Bij ecn over val cp een kantoer van de woning bouwvereniging „Onze weongemeen- sc'hap" aan de Baarlar.dhcf in Rot terdam is vrijdag ruim f 3000,- buit gemaakt. Rcnd vier uur kwamen fwee mannen s met nylonkou sen over het hoofd het kantoor binnen. Zij bedreigden de vier kan toorbedienden met een pistool. In de buurt van het kantoer heeft de po litie de kleding van de overvallers gevonden. De daders zijn spoorloos. Flitsen uit het buitenland BANGKOK. In de midden-Thai- landse provincie Lopboeri waar de laatste tijd op grote schaal moorden worden gepleegd, hebben gewapende onbekenden tien leden van één ge zin vermoord. Zes slachtoffers waren kinderen van tussen de 6 en 16 jaar. LÜNENBURG, West-Duitsland. Een Westduitse soldaat die ohder in vloed van bier in de rivier de Elbe was gesprongen maar uitkwam op de oever waar de D.D.R. begint, heeft zijn moeder om kleding en geld ge vraagd. PLAINS (Georgia). Een jongeman is zaterdagavond met zijn sportwa gen ingereden op een tribune mol 250 leden van de Ku Klux Klan in Plains, de geboorteplaats van de Amerikaanse president Jimmy Car ter. Negen en dertig mensen werden gewond. NEW YORK. Ruim de helft van de ernstiger misdrijven in de Verenigde Staten wordt gepleegd door jongelui van tussen de tien en zeventien jaar, bericht het Amerikaanse nieuwsma- gazine Time. MOSKOU. President Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft zondag een gelukwenstelegram gestuurd aan zijn Amerikaanse collega Jimmy Carter, naar aanleiding van de Ame rikaanse „Fourth of July"-feestdag. LAATSTE NIEUWS ZWOLLE, 4-7. De Rijkspolitie en de politiemensen van de gemeente lijke korpsen rond Zwolle hebben de order gekregen maandag extra waakzaam te zijn. „Wij verwachten dat er vandaag wat gaat gebeuren". Dit zei de distriktskommandant van de Rijkspolitie te Zwolle, kolonel Honcoop. Dc extra waakzaamheid houdt verband met geruchten dat dc vierde juli „een belangrijke dag" voor de Zuidmolukkers zou zijn. De waakzaamheid wordt gekon- centreerd op de spoorlijn Amers foort- Groningen. Volgens de spoor wegen heeft NS op verzoek van de centrale recherche in Den Haag twaalf man spoorwegpolitie beschik baar gesteld, die kontrole op dc sta tions uitoefenen. Over de maatrege len die de politie heeft genomen, wil zij niets zeggen. Ook in Oosterse helde? DEN IIAAG, 2-7. Op verscheidene plaatsen langs dc Netlcrhndsc kust is een sóórt zeewier ontdekt dat tot voor kort in ons land nog niet voor kwam. Het is zich snel uitbreidende Japans bessen wier (Sargassum Ma- tneuni). dal de scheepvaart, vooral kleine schepen, grote overlast geert. IM Engeland .lil \vjo, 1972 ...II |i.J i I .1. .111.11 ii l HOI getroffen. Het moet me( de Japanse oesters naar hot westen zijn ovcrgc- khmen OnHnrrks mn-^alo uitroeiings- Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Drcischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. Tot en met 14 juli Middelburg Zeeuws kunstenaarscentrum. Gra fiek en fotografie Lein Kaland. Tot zaterdag 30 juli Zicrikzcc Burger Weeshuis. Binnen- en bui tententoonstelling. 10.00-17.00 uur. 1 t/m 16 juli Brouwershaven Markt 40, expositie aquarellen, cera miek, 9.30 tol 17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord zijde 38. Tentoonstelling stad (500) cn Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. Maandag 4 juli Haamstede Gei. Kerk. Samenzang. 20.00 uur. Dinsdag 5 juli Zierikzee Concertzaal 14.30 uur filmvoorstel ling „Sneeuwwitje en de 7 dwer gen". campagnes heeft men daar het door groeien van het wier nog niet onder controle kunnen krijgen. Dit blijkt uit een onderzoek dal dc Leldse universtiteit naar de her komst van het bessenwicr heeft in gesteld. Medewerkers vnn do uni- vcristeit verwachten dat het wier OOk in Nederland hinder ral vcroor- 'krn. vivr.il in «tc havens ,n lil f It i Vv I- I Wc iter --helde Wanne, do twee tot vier meter lange taait slierten in de scheepsschroef terecht komen kan de motor vastlopen Woensdag 6 juli Schoolplein "t Kofschip, 13.00 uur, vertrek puzzeltochl door Zierikzee. Haamstede Zaal Ger. kerk. Aklivileitenbeurs. 9.30-11.30 uur. Dreisehor Exkursie L.V. „Dreisehor". Vertrek Ring: 18.30. Hervormde kerk. Orgelconcert. 20.00 Donderdag 7 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur Renesse: Rondleiding Moermond. 19.30 uur. 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door Bram Beekman. Vrijdag 8 juli O uwer kerk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Zierikzee Terrein bij Deltastraat (industrie terrein). 9.00 uur en 13.30 uur, kring concours „Schouwse Ruiters". Haamstede Noordstraat. Rommelmarkt. 8.30 uur. Dreisehor Parkeerplaats Goemansstraat. 10.00- 17.00 uur, rommelmarkt, Herv. Ge meente. Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. Woensdag 13 juli Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsbijeen komst Waterschap. 20.30 uur (raad); 21.30 uur (publiek). Vrijdag 15 juli Zierikzee Terrein Haringvlietstraat, stok- broodbakken, 14.30 uur. 16 t/m 26 juli Renesse Slot Moermond. Foto-expositie. Del tawerken. 14.00-17.00 en 19.00-21.30 uur. Niet op zondag. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Veld naast kleuterschool 'l Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938. (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 UTRECHT. „Het geval Unilever - vernietiging van 1800 arbeidsplaat sen bij oen winst van bijna 1,2 mil jard - vormt leerzaam studiemate riaal voor de nog komende bespre kingen MM <h V in I-verk-prolbk mutick tussen dc centrale werkge vers- en werknemersorganisaties," olduv hei V N V i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2