wico r\ opende tweeledige j ubileumtentoonstelling Smalstad's burgemeester C. Slabbekoorn ambtsketen omgehangen Zeelands kommissaris Spatje van demokratie in Egypte Spanning in Libanon Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen GELD NODIG Installatie in feestweek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bijzonder „Brouws" gebeuren 1 MAANDAG GESLOTEN Burg, BoumanstrTl Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Zeelands kommissaris dr. C. Boer~ tien, met gevolg, op weg naar de tentoonstelling in de Gemeenschaps ruimte. Geheel rechts burgemeester C. Slabbekoorn en echtgenote. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 2-7. Het grote nieuws is niet van de lucht te Brouwershaven en het is allemaal van een tintelende feestelijkheid, rond de herdenking van vijfhonderd jaar stad en de vierhonderdste geboorte dag van Jacob Cats. Aan die twee belangrijke histo rische feiten is een magnifieke tentoonstelling gewijd, die zaterdagmorgen werd geopend door Zeelands kom missaris, dr. C. Boertien. De tweeledige tentoonstelling is ondergebracht in het nog niet zo lang ge leden fraai gerestaureerde Tonnenmagazyn, dat op deze wjjze wel heel ar tistiek en historisch funktioneel wordt gemaakt. Een komité, bestaande uit mevrouw E. Jansen-GIas en de heren M. P. de Bruync van de Provinciale Bibliotheek en drs. R. Koops van het Rüksarchief, heeft deze schitterende expositie ingericht. Dr. Boertien maakte de organisa toren een kompliment voor deze ten toonstelling, die straks ook te Mid delburg te zien zal zijn. Hij schetste Vader Cats als een zeer veelzijdig man, wiens werken wel een oplage haalden van 50.000. „Gelet op het het feit dat er toen - geschat - maar twee miljoen Nederlanders waren, is dit verbluffend veel en typerend voor zijn populariteit". Ook kritiek Vader Cats was populair, maar kriti- ci waren er ook, als de dichter E. J. Potgieter (1808-1875), die kwalijke kwalifikaties had voor Cats, als „god vrezende moneymaker", „Zeeuws poldergast" en dat soort benamin gen. P. M. Meertens echter heeft aan getoond hoe onbillijk dat is. Cats wilde juist de werkelijkheid van het dagelijks leven vast legen en in dit opzicht moeten vooral genoemd de Emblamata-boeken, die het zeven tiende, ecuwsc leven in woord en prent tekenen. De veelzijdigheid van Cats blijkt uit zijn levensloop. Hij studeerde in (Vervolg pag. 2) Indringend BROUWERSHAVEN, 2-7. Hoe mooi, maar vooral indringend dichtwerken van Jacob Cats soms zijn, bewees de Belgische iwordrachtkunstenares Tine Ruijsschaert, met een besehei den, maar weloverwogen keus uit de poëzie van Vader Cats, zulks bij gelegenheid van de opening van de grote stadsten- toonstelling en de expositie bij de 400ste geboortedag van de in Smalstad geboren dichter, een twee-in-één-tentoonstel- ling, die respekt afdwingt. Tine Ruijsschaert - bewon deraarster van Cats - stroom de bij het reciteren zelfvol poëzie, waarvoor het Vlaamse hart zo gevoelig is en bracht Cats heel even intens bij het talrijke aanwezige publiek, dat er stil van iverd. Prachtig! zierikzeesche Maandag 4 juli 1977 133ste jaargang Nr. 22125 onieuwsbode REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86.Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J Bij de Vaate nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Uitgave B V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman. Janne- Advertentieprijs 32 cent per lósse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) in dit nummer: Nog een expositie in Smalstad nog mochten meemaken. Een ander dankwoord gold de medewerkers en vrienden uit Rdimerswaal. Vreugde „De installatie vervult mij en mijn gezin met vreugde; het bete kent een zeer ingrijpende verande ring in ons leven", aldus de nieuwe, o HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 juli 7.13 19.24 12.41 0.25 Doodtij: 10 juli. CAIRO, 2-7. Egypte is aan een nieuw democratisch experiment be gonnen waarover men in hel westen wellicht zijn schouders ophaalt on dat oost-Europa wellicht veel te ver gaat, maar waarvan de Egyptenaren vinden dal het een grote stap op de weg naar politieke vrijheid is. President Anwar Sadat zette zijn handtekening onder een ontwerp van wet dat de oprichting van politieke partijen toestaat, met dien verstande, dat zij zich houden aan het soort so cialisme dat de regering voor ideaal houdt. Verder mogen ze van mening verschillen over interpretatie, toe passing en nadruk. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-7. Hot. K.N.M.I. deelt mede: Het. warme en zonnige zomer weer houdt nog aan, maar de kan sen op een lokale onweersbui nemen toe. Zondag vormde zich boven Zuidwest-Frankrijk een onweerssto ring die langzaam naar het noorden trekt. Maandagmorgen had deze de lijn Nantes-Orlcans-Straatsburg be reikt en veroorzaakte daar plaatse lijk onweer. Naar het zich laat aan zien koerst de storing in een zellfde tempo verder noordwaarts, zodat aangenomen mag worden dat in het komende etmaal ook bij ons een lo kale onweersbui kan voorkomen. Dit onweer betekent evenwel niet het einde van het warme zomerweer dat zondag bij ons een aanvang nam. BROUWERSHAVEN, 1 -7. Vrijdagmiddag vond de lang verwachte installatie plaats van de heer C. Slab- bekoom tot burgemeester der g.-meente Brouwersha ven. Na een hartelijk welkom aan de grens der ge meente te Schuddebeurs, door kollege en gemeente- sekretaris, volgde de bijzondere raadsvergadering in het Dorpshuis te Deisehor, dat tot de laatste plaats bezet was. Koilega's burgemeesters, wethouders, vertegenwoordigers kerkelijke ge meenten, verenigingen, gemeentepersoneel, rijkspolitie, allen waren present bij deze installatie. Na de opening der vergadering door loko-burgemeester Ph. J. van Ast, werd een kommissie van ontvangst benoemd, bestaande uit mevrouw Loschacoff- De Kanter en de heer A- C. Dalebout, die het burgemeestersechtpaar de zaal inleidde. De benoeming werd vervolgens voorgelezen door de gemeentesekre- taris de heer C. M. Padmos. Hierna richtte de loko-burgemees ter zich tot de heer Slabbekoorn, waarna hij hem de ambtsketen om hing en de voorzittershamer over handigde. De gevoelens van de raad werden namens de drie frakties vertolkt door de fraktievoorzitter van de P.v.d.A., de heer C. J. de Munnik. pas ge-installeerde magistraat, die inzonderheid zijn dank uitbracht aan Hare Majesteit de koningin voor zijn benoeming. De heer Slabbekoorn toonde zich dankbaar voor de brede belangstelling en erkende dat het wachten op de benoeming, veel van ieders geduld heeft gevergd. Dank baar toonde hij zich ook tegenover zijn ouders, die deze plechtigheid Profielschets De burgemeester toonde zich be gripvol ten aanzien van de destijds gegeven profielschets van een bur gemeester voor Brouwershaven, die een „bindende figuur" moest zijn. „Mijn leeftyd is wat hoger uitge vallen, maar ik hoop dat u daar niets van zult merken; ik voel me nog jong". Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig en warm In het zuiden kans op een lokale onweersbui; meest matige wind; mi nima ongeveer 15 graden, maxima morgen van 25 tot 30 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon 5-16. Min.-temperatuur omstreeks 16 gr. Max.-temperatuur omstreeks 28 gr. BEIROET, 4-7. In het gebied van Kans op een droge periode van min- Yarin, in het .zuiden van Libanon, stens 12 uur; 95 procenti zijn zondagmiddag zware artillerie- duels geleverd. Israëlische militaire Kans op een geheel droog etmaal: 90 correspondenten, die dit meldden, procent. zeiden dat zij vanuit de vlak bij n.B. Voor de temperaturen geldt Yarin gelegen Israëlische grenspost voor dinsdag een marge van 2 gra- Dovev, bewegingen van tanks van den en voor woensdag een marge de christelijke falangisten hadden van 3 graden rond de opgegeven waargenomen. Bij de grenspost wa- waarden, ren verscheidene Libanese gewonden aangekomen om zich door de Israë- «TOrT, .mr,.r liërs te laten verzorgen. ZON- EN MAANSTANDEN Libanese ooggetuigen spraken be richten tegen dat Israëlische troepen 5 juli. Zon op 5.27, onder 22.01 zich in de strijd in Zuid-Libanon Maan op 0.01, onder 10.55 hadden gemengd. Laatste kwartier: 8 juli (6.39). De burgemeester schetste zijn jeugd, die zwaar is geweest. Stam mend uit een landarbeidersgezin, waren er jaren van hard werken, „maar mijn vader leerde dat plichts betrachting ook rechten met zich bracht en mijn moeder hield ons voor, dat er altijd nog armer mensen waren, die je moest helpen". „Orde en rust" De burgemeester zei een grote af keer te hebben van fascisme en communisme, zijnde mensonterende systemen." De groei van deze mach ten echter was alleen mogelijk door het falen der anderen". Als leer meesters prees hij Evert Vermeer en prof. Wim Banning, die er de na druk op legden dat orde en rust no dig zijn om echte vrijheid te kun nen beleven en het een eer is je naaste te mogen en te kunnen die nen. Drie en een half jaar was - zo deelde hij mede - de heer Slabbe koorn werkzaam als a mbtenaar en toen (profiel schets) geen ambtenaar werd begeerd „schrok ik wel een beetje". Een goed ambtenaar evenwel is onmisbaar en zeer gewenst in een gemeente. Wat Brouwershaven be treft zegde de burgemeester toe graag te zullen medewerken aan het behoud van de aan een rijk verle den gerelateerde strukluur. Het gaat er ook voor Brouwersha ven om, de rust zoekende mens - in het kader van een passend rekreatie- beleid - op te vangen, een zaak waarvoor reeds veel werk is verzet. BROUWERSHAVEN. Het grote mo ment. Burgemeester C. Slabbekoorn, krijgt de ambtsketen omgehangen door „de loko", de heer Ph. J. van Ast, die zeven maanden lang het ambt waarnam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's (Vervolg pag. 3) V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1