ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Zelfstandigen niet steunen maar begeleiden Men ten wendt zich tol minister Toeristen in Spanje stelen am boer VAN HET VADERLANDSE ERF STER weg rond journaal ZIERlkZUESClIE NIEUWSBODE VrUilag 1 juli 1977 Nr. 22194 7 Nu de politieke kaarten in Neder land weer z^n geschud zal het er om gaan een evenwichtig regeringspro gramma te presenteren, waarby de onderscheiden groeepringen in ons volk alle zoveel mogelyk zydc spin nen. Er zal daarby voorrang wor den gegeven aan de belangen vau de onderkant van de samenleving, maar het is duideiyk dat men daar niet alleen aandacht aan kan schenken. Men zal er ook voor moeten zorgen dat er niet groepen uit de samenle ving wegzakken naar de onderste re gionen van de niaatschappy. Met na me in die optiek is het allezins ge rechtvaardigd wanneer men een ef fectief programma maakt voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Aantal zelfstandigen wordt nog steeds minder Het vorige kabinet Den Uyl is er prat op gegaan dat het meer heeft gedaan voor het midden- en klein bedrijf dan zijn voorgangers. Er is ul eens op gewezen dat dit ook nood zakelijk was omdat de laatste rege ring het die ondernemers ook heel moeilijk heeft gemaakt met name met het minimumloon. Recente on derzoekingen hebben verder aange toond dat het aantal zelfstandigen in ons land nog steeds terug loopt en voorts dat een groot deel van deze medeburgers minder inkomen heeft dan het minimum-loon van een werknemer. Een beleidsprogramma van de nieuwe regering zou er op moeten mikken aan deze situatie een einde te maken. Daarbij dient de kern van de maatregelen niet te lig gen op het verlenen van steun maar in het aanmoedigen van nieuwe ont wikkelingen. Daarbij zo-u men op vier aspekten van het midden- en kleinbedrijf de nadruk kunnen leg gen. Het belangrijkste is te vinden op ekonomisch gebied. In de verschil lende deelgebieden van het midden- en kleinbedrijf is de situatie niet hetzelfde. Er zijn in ambacht, han del, dienstverlening en horeca zwak ke en sterke sektoren. Er zal der halve een gedifferentieerd voorlich tingsbeleid moeten worden gevoerd. Zwakke, afstervende ambachten moeten bij de afbouw worden be geleid en de daarbij betrokkenen moeten nieuwe wegen gewezen worden. Het aantal schilders zal mogelijk afnemen maar niet overal maar er is wel behoefte aan bekwa me inrichters van interieurs. Sme den zijn bijna antieke figuren maar in het konstruktiewerk vinden vele handen werk. Lunchrooms hebben hun beste tijd gehad maar een petit restaurant- of bistro heeft een goede toekomst. De kleine kruidenier heeft zijn tijd gehad maar aan handelaren in reformartikelen, aan specialisten in kaas en wijnen is in bepaalde de len van het land behoefte. Aanpassing vereist De voordelen van specialisatie kunnen in de detailhandel mogelijk nog beter worden uitgebuit. Niet in alle branches. In de levensmiddelen handel is het moeilijker dan in de textiel of huishoudelijke artikelen. Dit alles eist een gedifferentieerde en sterk geregionaliseerde begelei ding van de kleinere onderneming. Deze zal er meer op attent moeten worden gemaakt dat hij zich snel zal moeten aanpassen aan technologi sche- en consumptieveranderingen. Het prijsbeleid moet eveneens meer prijsbegeleiding worden. Men redt een bedrijfstak niet met het afkon digen van een beperkt aantal mini mumprijzen maar wel door duide lijk te stellen dat geen enkele onder nemer mag verkopen beneden zijn inkoopprijs met een minimale opslag voor kosten. Dan is het stelsel van beperkte dumping in ieder geval af gelopen. Op langere termijn zijn noch de grote, noch de kleine, noch de consumenten gebaat bij een voortdurend prijsbederf. Nauw verbonden met het econo misch beleid zijn de maatregelen op fiscaal terrein en op het gebied van het onderwijs. Via het rapport Hof- stra zouden de fiscale heffingen voor het bedrijfsleven worden gelijk ge trokken met die van werknemers. De inflatie factor dient bij die heffing te worden betrokken, misschien wel naar twee kanten. Herzieningsmaat regelen zijn al jaren geleden in uit zicht gesteld. Wanneer worden ze gerealiseerd? Op onderwijsgebied is de klacht uit het midden- en klein bedrijf dat het middenstandsdagon- derwijs te weinig is toegespitst op de praktijk van met name de detailhan del en dat daarnaast het vakonder wijs een verbrokkeld beeld te zien geeft, diwijls zeer verouderd is ter wijl het subsidiebeleid meer lijkt op een zaak van gunsten en gaven dun op een goed funktionerende rege ling. Welk ondcrwys Om voor subsidie in aanmerking te komen moet men soms jaren wachten. Men kijkt alleen naar lan ge kursussen en de onderwijskun dige begeleiding lijkt nergens naar. Het is moeilijk zoeken naar goede leerkrachten en de betaling in het avondonderwijs lijkt soms meer op een fooi dan op een vergoeding voor geleverde diensten, met name als men let op de fiscale konsekwenties. Het onderwijs zal aksentueel meer moeten worden toegespitst op de branches met name waar het gaat om de markt bewerking. Snel opge treden veranderingen kunnen op korte termijn naar de ondernemers worden geventileerd in korte kur sussen. Ook regionale markt wijzigin gen zouden via korte gesubsidieerde kursusen aan betrokkenen moeten worden doorgegeven. Dit alles vraagt om een regionale regeling van het onderwijs waarbij dag- en avondonderwijs elkaar moeten aan vullen. Tenslotte het sociaal beleid voor zelfstandigen, dat nog niet gelijk ge trokken is met hetgeen er op dit ter rein bestaat voor werknemers. Ge lijkheid in voorwaarden voor kin derbijslag en medische verzorging. Ook mogelijkheden voor het aanbie den van een mini mum-inkom en moeten er komen. Geen ondernemer wenst voor zich de garantie van een minimum-inkomen maar men kan ook hier een gedifferentieerd beleid voeren dat via adviezen van regiona le besturen tot stand zou kunnen komen. Er begint meer gevoel voor sa menwerking te komen in het mid den- en kleinbedrijf maar de ont wikkeling moet nog worden ver sterkt. In de publiekrechtelijke sektor zouden hoofdbedrijfschappen voor ambacht en detailhandel moe ten samensmelten met integratie van de Raad voor Midden- en Kleinbe drijf. Het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf behoort dichter bij het CJMK te staan. Het gaat er niet om een indrukwekkend aantal hulporganen te hebben maar het is zaak op tijd hulp te kunnen bieden in een kader van zoveel mo gelijk doelmatigheid. In dit licht ge zien zal men soms budgettair neu traal, soms met aanvullende midde len ons land een redelijk welvarend midden- en kleinbedrijf kunnen la ten behoiLden. Wordt daar niet ak- tief op gemikt dan dreigt er afbrok keling die ook ongewenst is voor de consument. Drs. A. van M. Stevige handdruk NORRISTOWN, Pennsylva nia, 30-6. Mevrouw Sherman R. Reed schudde twee jaar geleden buiten de kerk de hand van William G. Kurtz en ze voelt het nu nog. Daarom hebben mevrouw Reed en haar man een proces aangespannen tegen oud- bankdirekteur Kurtz. Zij eisen 10.000 dollar smartegeld van hem „omdat hij de hand van mevrouw Reed greep, drukte en schudde zonder een ogen blik te denken aan de kracht die hij daarbij ontwikkelde". Het incident gebeurde op 13 juli 1975, toen de reeds buiten de Presbyteriaanse Kerk-van- het-verbond, Kurtz ontmoet ten. Mevrouw Reed heeft sinds dien geen huishoudelijk werk meer kunnen doen en „veel pijn en ongemak gehad". MADRID, 30-6. Onder de miljoe nen buitenlanders die hun vakantie doorbrengen in Spanje, zyn er blyk- baar nogal wat die niet alleen de zon mee naar huis nemen, maar ook onderdelen van het artistieke erf goed. Volgens het ministerie van onder wijs en wetenschap in Madrid moei menig Spaans kunstvoorwerp schoorsteenmantels in het buiten land sieren. Het ministerie beschikt niet over de financiële armslag om het kunstatrimonium voldoende te bewaken. Waar vooral geroofd wordt zijn de kusten van de Balearen, waar jach ten die met de be^te technische ap paratuur zijn uitgerust, jagen op munten, vazen en andere kunstvoor werpen óp de zeebodem. Die worden dan gedeeltelijk voor grof geld op de internationale kunstmarkt verkocht. DEN HAAG, 30-6. Namens Pieter Menton heeft diens advocaat mr. L. van Heijningen in een brief aan mi nister Van der Stoel van buitenland se zaken geprotesteerd tegen de aan wezigheid van de heer Everaars als vertegenwoordiger van de Neder landse ambasade in Moskou, bij de herbegrafenis van slachtoffers van executies in Urycz. Hij heeft een krans gelegd en het woord gevoerd, aldus de brief. Omdat de schuld van Menten niet vast staat, „had de Ne- metderlandse ambasade in Rusland - met alle begrip voor de moeilijke positie van Nederlanders in dat land - niet vertegenwoordigd mogen zijn", aldus de brief. Er had daar getuigd moeten wordeh voor het begrip van de rechtsstaat waarin niet op losse gronden het „schuldig" over iemand mag worden uitgesproken. „Flitsen" uit het buitenland PRAAG. Rude Pravo, het orgaan van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, is woensdag fel van leer getrokken tegen de Spaanse communistenleider Santiago Carrillo die aldus het blad, een groot aan hanger is van „het koekoeksei van het eurocommunisme'. AKEN. Het zogenaamde schoeffen- gericht in de Duitse grensstad Aken (een rechtbank bestaande uit twee burgers niet-juristen en een jurist) heeft de 26-jarige mevrouw Catha rine de B. uit Amsterdam veroor deeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van van 3000 Duitse mark voor het smokkelen van verdovende middelen van Nederland naar West-Duitsland. LONDEN. Terwijl de regeringslei ders van de negen E.E.G.-landen in Londen bijeenkwamen bleek uit de uitslag van een opiniepeiling dat 47 procent van de Britse bevolking wenst dat haar land zich terugtrekt uit de E.E.G. CANBERRA. John Clunies-Ross, de eigenaar van de cocos-eilanden die ongeveer halverwege de route Perth-Colombo liggen, heeft woens dag Australië ervan beschuldigd van plan te zijn de 360 Maleisische be woners van de eilanden uit te wij zen en een militaire basis te willen vestigen op een van de eilanden. SYDNEY. British Airways, de na tionale luchtvaartmaatschappij van Groot-Brittannië, streeft ernaar om in de eerste helft van het komende jaar een dienst op Melbourne te ope nen met het supersonische vliegtuig Concorde: een besluit is echter nog niet genomen, aldus een woordvoer der van de maatschappij woensdag in Sydney. LONDEN. De tweede Europese topconferentie van dit jaar begon in Londen met een lunch voor de re geringsleiders en het Franse staats hoofd in de ambtswoning van de Britse gastheer, premier James Cal- laghan in Downingstreet 10. De mi nisters van buitenlandse zaken ge bruikten apart de lunch bij ministèr Owen. HAMBURG. De Westduitse politie is op zoek naar een gewapende man die een lege autobus kaapte en de bestuurder dwong hem naar Ham burg, 300 kilometer verderop, te brengen. Volgens de poiltie was het de eerste kaping van dit soort in de bondsrepubliek. BANGKOK. Op een spoorwegsta tion in het zuiden van Thailand zijn 16 mensen gewond bij een explosie van twee tijdbommen. De politie kon geen motieven voor de aanslag noe men. FLORENCE, Italië. Voor de mo derne Heilig-Hartkerk in Florence is vroeg een bom ontploft. Aap de voorgevel werd aanzienlijke scnade toegebracht. PARIJS. De Franse luchtvaart maatschappij Air France gaat met ingang van 11 juli een dagelijkse dienst tussen Parijs en Washington verzorgen. De vluchten zullen wor den uitgevoerd met Concordes, zo is woensdag in Parijs bekendgemaakt. WASHINGTON. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft bepaald dat de doodstraf niet gegeven moet wor den aan verkrachters. De rechters vinden een dergelijke straf niet in verhouding staan tot de ernst van het gepleegde feit. WASHINGTON. In een gepubli ceerd rapport van het begrotingsbu reau van het Amerikaanse congres staat dat de Verenigde Staten bijna de helft van hun marine en een der de van hun marinierseenheden in Azia en het gebied van de Stille Oceaan hebben zitten en de stellers van het rapport vragen zich af of dat nauw 'werkelijk nodig is. Advertentie Accountantskantoor administratie cn belastingzaken economisch advies en begeleiding Lindenlaan 'J telefoon QIH7Q3I77 Middelluirnis Rijd ende „staart jes BRUSSEL, 30-6. Een paar tje gekruugde roodstaart jes blijkt in Hamont in de Belgi sche provincie Limburg zijn nest te hebben gebouwd op de spil van de draaischijf van een oplegger die internationa le transporten verzorgt. Op 10 mei had een voorbij ganger het nestje met een paar eitjes gezien, maar hij had verzuimd er de bestuurder op te wijzen. Op de vroege ochtend van de 16de mei vertrok deze naar Amsterdam en de daaropvol gende dag was hij in Brugge en op 18 mei in Parijs. Op de avond van dezelfde dag reed hij weer terug naar Hamont. Moeder roodstaart heeft zich geen ogenblik laten afschrik ken en haar moed werd op 26 mei beloond met de geboorte van een jong. Een paar dagen later heeft dit zijn mobiele geboortehuis verlaten. MOSKOU. De Oekraïense schrijver Goeeli Snegoeiriev heeft in Moskou bekendgemaakt dat hij uit protest tegen de poiltiek van het centrale gezag dat Sowjetrussische nationali teit opgeeft. BANGKOK. In de Thailandse hoofdstad Bangkok zijn donderdag avond zonder enige ceremonieel voor het laatst de vlaggen van zes lidsta ten de Verenigde Staten. Enge land, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand en de Filippijnen - van de zuidoost-Aziatische verdragsorgani satie neergehaald. De 23 jaar oude organisatie wordt ontbonden met het oog op de „gewijzigde omstan digheden". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Ruim 30.000 werkge vers hebben vorig jaar een beroep gedaan op de „subsidieregeling stij ging minimumloon 1976". Het ging hierbij om 193.000 minimumloners: 62.000 mannen en 131.000 vrouwen. UTRECHT. Door de leden van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond F.N.Z. werd in het afgelopen jaar 8.687.086 ton melk verwerkt tot consumptiemelk en melk- en zuivel- produkten. De totaal in Nederland verwerkte hoeveelheid melk bedroeg vorig jaar 10,4 miljoen ton. Een en ander blijkt uit het zojuist versche nen jaarverslag, dat heden tijdens de te Utrecht gehouden algemene ver gadering werd goedgekeurd. ALPHEN (N.-Br.). Twee onbeken de mannen hebben een overval ge pleegd op het postkantoor van Riel (gem. Alphen, N.-Br.). De beide man nen, die revolvers of pistolen droe gen drongen het kantoortje binnen en eisten onder bedreiging geld. De kantoorhouder gaf hun f 8.795. AMSTERDAM. In de Nachtegaal straat van Amsterdam-noord heb ben ouders hun 22-jarige zoon Leen- dert Kop doodt aangetroffen in de keuken. Uit de gedoofde geiser stroomde nog water. Het slachtof fer bleek te zijn omgekomen door gebrek aan zuurstof en gasvergifti ging, een gevolg van te weinig ven tilatie in de keuken. DEN HAAG. Volgende week woerisdag 6 juli worden Eerste-Ka- merverkiezingen gehouden. De helft van de Eerste Kamer is namelijk aan de beurt van aftreden. De 75 le den van de Eerste Kamer worden voor zes jaar gekozen, maar om de drie jaar treedt dé helft af - de ene maal 38 leden en de andere maal 37 leden. UTRECHT. Het aktiecomité tot behoud van de met sluiting bedreig de staalfabriek S.M.D.K. in Utrecht wil van b. en' w. van Utrecht weten of liet gemeentebestuur maatregelen kan nemen die kunnen bijdragen tot het voortbestaan van het bedrijf (550 werknemers). DEN HAAG. Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft op een terrein in de omgeving van het centraal station in Den Haag de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een complex, dat onderdak gaat bie den aan de koninklijke bibliotheek. UTRECHT. De zes Nederlandse vrachtauto's met een partij besmet Chileens koper zullen vermoedelijk in de loop van vrijdagmiddag uit Italië in ons land terugkeren. De vrachtwagens waren door de Ita liaanse vakbonden besmet verklaard en weiden al meer dan een week in de buurt van Milaan vastgehouden. DEN HAAG. Vorig jaar is in de gehele wereld ruim 100 miljard gul den aan toerisme besteed. 20 procent meer dan in 1975, waarby wel moet worden aangetekend, dat ook de in flatie en schommelingen in de wis selkoersen dit percentage hebben be ïnvloed. In 1976 zijn 218 miljoen toe ristische bezoeken op onze aardbol afgelegd, drie procent meer dan in 1975. Wal biedt de BEELDBUIS ZONDAG 3 JULI NED. I: Documenta 6 is de titel van een reportage over het zesde in ternationale kunstfestijn Documenta in Kassei, dat de NOS vanmiddag uitzendt. De TROS opent het avond programma met een Amerikaanse film Het verhaal van het hertje, over twee kinderen die een gewond hertje vinden en het mee naar huis némen en het van de sheriff weer naar het bos terug moeten brengen. Daarna Giuseppe Verdi's wereldberoemde opera Rigoletto. Rigoletto is de naam van een hofnar, die de taak heeft, mooie vrouwen voor zijn meester, Hertog van Mantua, op te sporen. Op een gegeven dag echter wordt de nar ervan verdacht, er zelf een liaison op na te houden; maar het is zijn bloedeigen dochter, die in de ver sierdershanden van de hertog dreigt te vallen. Het laatste programma van vanavond is Uit het museum van de scheppende mens, een serie van Da- vod Attenborough, die in deze afle vering'op zoek gaat naar de kunst en leefwijze' van de Indianen die aan de Noordwestkust van Noord-Ame rika leven. NED. II: - Na een samenvattende reportage van de 260 kilometer lange etappe van Pau naar Vitoria, beel den van de Tour de France dus, de allerlaatste aflevering van de Franse jeugdserie Polly in Spanje, volgens Juaniio kan alleen Polly de dief ontmaskeren. Maar Polly is verdwe nen! Na Studio Sport en de lotto trekking-een afleveringvan-de de tective serie De TijgerbYigade geti teld Een cadeau van Scotland Yard. Dat cadeau is de beruchte Engelse juwelendief Tommy Bennett, die naar Frankrijk is overgestoken. Er DEN HAAG, 30-6. Minister Van Doorn van c.r.m. heeft besloten met ingang van 1 april 1978 de sterrekla- mes die thans worden uitgezonden rond het tv-journaal van 19.00 uur te verplaatsen naar een later tijd stip. De Tweede Kamer had hierom in de motie-Scholten gevraagd. De nieuwe uitzendtijden van de ster- reklames zijn nog niet definitief vastgesteld. wordt een gemaskerd bal georgani seerd om Tommy Bennett op heter daad te betrappen. Vervolgens het Betoverende weefgetouw, een Engel se reportage over hel wonder van de menselijke hersenen, bestaande uit tien milojen deeltjes, waarvan de desalniettemin slechts de helft ge bruiken. Dit programma wordt uit gezonden in het kader van de reeks poprulair-wetenschajijjelijke pro gramma's Horizon. ZONDAG 3 JULI NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 Document A; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Hei verhaa l van hei hertje; 19.50 Ri- golelto21.45 Uit het museum van de schetrjiende mens; 22.35 Journaal. NED. II: 18.40 Tour de France; 19.00 Polly in Spanje (slot); 19.25 Studio Sport; 20.40 De tijgerbrigade; 21.35 Nieuws; 21.40 Het betoverde weefgetouw; 22.30 Journaal. MAANDAG 4 JULI NED. 1: Vanavond allereerst De avonturen van Konny en zijn vrien den. Daarna de stuntelaars van Chi cago, een Amerikaanse comedyserie: Line en oom Latzi zijn eigenaar van een illegale dranktent. De beroemde ster die bij hun zou komen optreden is afgejnkt door neef Nick, een gangsterachtige persoon die even eens een café exploiteerd. Linck heeft een list verzonnen om zijn zan ger terug te krijgen. In Alias Smith and Jones raken Hannibal Hey es en Kid Curry als veedrijver betrokken bij een moordaffaire. Hei is mis schien leuk om te weten dat de rol van de sheriff door de ster-interviè- wer Dick Cavett wordt vèrtolkt. Vervolgens een show mei de pianist- muzikale komdediant uit Denemar ken. Victor Borge. Tenslotte de Franse televisiefilm De worm in hét fruit. De grote strijdvraag in deze dokumentairefilm is in hoeverre mag hét specifieke karakter van een landstreek worden opgeofferd aan de zogeheten moderne technologie Voor deze reportage werd gefilmd in de Durance-vallei in Zuidoost- Frankrijk, waar ten behoevè van het ekonomisch aspekt gekanaliseerd en een dam aangelegd werd. Water kwam er, maar de schoonheid en de rust bleven weg. NED. II: In een aflevering van Filmblik staat de western cen traal. Fragmenten uit meerdere wes terns en een zelfgemaakt wildwest film worden getoond. Na nieuws en reklame de detective voor onopge loste zaken Jim Rockford. Via dè beeldschone Tina is Jim door een verzekeringsmaatschappij gehuurd om gestolen juwelen op te sporen. Om de politie op een verkeerd spoor te zetten, wordt een zelf moordpoging geënceneerd. Deze dreigt voor Jim én Tina echter uit ie lopen op een moord poging. Daarna Op Raokel- dais, een samenvattende reportage van het in Groningen gehouden In ternationaal Folkloristische Dans- festival waaraan de volgende elf landen deelnamen Nederland, Ame rika, Italië. Joegolavië. Portugal, Roemenië, Turkije, Liechtenstein, Zweden, Zwiterland, Finland, Frankrijk. Tenslotte de aktualitei- tenrubriek Achter hel nieuws, en de Stichting Socutera, waarin eenkijk je wórdt genomen in hét onderont wikkelde dorp Yarija in Bolivia. MAANDAG 4 JULI NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De avonturen van Konny en zijn vrienden; 19.30 De stuntelaars van Chicago; 19.55 Alias Smith en Jones; 20.45 Victor Borge; 21.35 Journaal; 21.50 De worm in her fruit; .22.40 Symbiose; 22.44 Laatste niéuws. NED. II: 1S.30 Tour de France: 18.55 Nieuws; 19.04 Filmblik; 20.00 Journaal en we erover zicht; 20.25 Jim Rockford; 21.15 Op Roakcldans; 21.45 Achter het niéuws; 22.20 Stich ting Socutera; 22.30 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK De man loopt naar haar toe en neemt de koffer van haar over, doet die in de achterbak en gaat dan ach ter het stuur zitten, trekt wat snel op en lacht: „Hele nacht aan je ge dacht," zegt hij. „Ik wil je uitgelei de doen en ga met m'n zakdoek zwaaien!" Ze rijden door de nog stille straten en dan ruikt Frida een dranklucht. Ze schrikt en zegt: „Stop es even De man doet het en kijkt verbaasd. „Ben je wat vergeten? Je pas soms? Of geld? Heb je geld genoeg bij je, anders krijg je wat van mij." De man zet de auto aan de kant en haalt al een portefeuille te voorschijn, maar ze duwt zijn hand weg. „Ik heb geld genoeg, maar jij bent niet nuchter. Schaam je jc niet om de eerste dag van het nieuwe jaar al boven je theewater te zijn? Wat heb je in 's hemelsnaam gisteravond en van nacht uitgevoerd?" „Niemand wil me gezelschap hou den, dus heb ik mezelf gezelschap gehouden en oud en nieuw gevierd. Om twaalf uur heb ik mezelf geluk gewenst en me veel heil en zegen toe geroepen voor de spiegel. Kon ik mezelf tenminste zien, nietwaar? Apropos, Frida, bij deze dan: al wat wenselijk is en zo en Frida heeft het laatste al niet ge hoord, want ze is uitgestapt cn loopt om dc wagen heen naar de bestuur dersplaats, opent het portier cn zegt: „Ga cs opzij Toe dan voordat jc brokken maakt en in dc gevange nis terecht komt. Dat jc jc een stuk in dc kraag dringt, is onder dc gege ven omstandigheden nog 1c begrij pen, maar dan ga jc niet achter het stuur van oen auto zitten. Nou. ga opzij, ga daar zitten, dan rijd ik zelf." Dc man kijkt haar aan en ziet de vastberaden trek over haar gezicht, die hij zo goed kent. Zwijgend schuift hij op naar de andere kant. Frida stapt in en rijdt even later weg. „Nooit geweten, dat jij een rij bewijs hebt," zegt de man, een beet je ontnuchterd: „had 'jc wel vaker mogen rijden. Zal ik een autootje voor je kopen? Kun je zo van me krijgen, gratis voor niks." „Ik wil van jou geen auto. Heel fijn. dat ik op deze wijze op Schip hol kom. Zet 'm straks alsjeblieft een poosje aan de kant of drink op Schiphol eei'st een paar koppen sterke koffie voor je naar huis rijdt. Stel je voor, dat je een ongeluk krijgtik moet er niet aan den ken!" Logischerwijs konkludeert hij uit deze woorden: „Dus dan beteken ik toch wel wat voor je. als je zo be zorgd voor me bent. Dat is een mooi begin in het nieuwe jaar. O ja, het is vandaag één januariheb ik je eigenlijk al een gelukkig nieuwjaar gewenst?" „Dat heb je en houd nu je mond. Ik heb nog nooit in zo'n grote wa gen gereden, dus ik wil al mijn aan dacht bij de weg bepalen." „Als je het niet durft, moet je 't niet doen, dat zeg ik altijd „Ik ben in ieder geval nuchter", pareert ze. Bij de Luchthaven helpt hij haar uitladen. Het is nog niet druk, dus de man kan zijn wagen tijdelijk in dc buurt parkeren, al mag dat eigenlijk niet. En gaat met haar mee naar binnen. Ze voldoet aan de nodige for maliteiten en is dan klaar om vis.de douane verder tc gaan. Dan neemi zc zijn hoofd tussen beide handen cn kust -hem op dc wang. „Op dc een of nadere manier ben jc de bovenste beste, dat wel. Was je het maar niet voor mij. Enfin, bedankt, dat ik op deze manier hier kon komen, want nu heb ik nog alle tijd voor een paar taxe free aankopen. So long!" Als ze al voorbij de douane is en zich even omkeert, ziet ze hem nog steeds bij de afscheiding staan. En dan vindt ze hem zielig: een man al leen is niets. Waarom gaat Frits niet hertrouwen met een vrouw van ge lijk niveau en leeftijd? Kan-ie nog een aantal prettige jaren hebben in- plaats van als een bronstige reu ach ter mij aan te lopen. Maar in de taxe fvee-winkel, waar ze een paar film rolletjes koopt en sigaretten, is ze hem al vergeten en bereid ze zich voor op haar vakantie. Er liggen bergen sneeuw in haar tijdelijke home in Oostenrijk, dus kan ze ge nieten van alle mogelijkheden. Drie dagen is Frida Kasteleijnc in Oostenrijk, heeft drie kaarten ge schreven en verzonden en is dage lijks op de ski's. Maar op de vierde dag, tijdens een snelle afdaling, komt ze in botsing met een andere, overmoedige wintersporter die zijn baan niet houdt en beiden komen ten val. Frida maakt een harde smak. geeft een gil van pijn en is dan bewusteloos. Als ze bijkomt, ligt ze in een zeikenhuis in Innsbruck. Met twee gebroken benen. Een on gelukkig einde van een zo prettig begonnen vakantie. De arts, die haar behandeld heeft en op wiens advies men haar beide benen in het gips heeft gezet, vraagt op een morgen, hoe ze wil repatrië ren. „Het beste is mei een vliegtuig," zegt hij. „Of met de trein. In geen geval per auto, want het is meer dan duizend kilometer naar Holland. Als het nu con been was, alia, maar beide benen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7