Vervangende suikers kunnen de teelt in gevaar brengen Vliegen naar de zon Juni was beneden peil 4 Bedreiging voor „de biet' HEERLIJK. DIE ZOMERZON Woestijnen worden gaarden door ijsbergen In de suikerwereld is enige deining ontstaan over de mogelijke komst van concurrerende suikerfabrikanten. Op zichzelf genomen hoeft dat geen nieuws te zijn. Toch kan de komst van een z.g. iso-glucosebedrijf voor de boeren nare gevolgen hebben. De suikerbietentelers zijn met hun verwerkende industrie op het vinkentouw gesprongen en hebben aan de overheidsbel getrokken. Glucose is een suiker. De bij ons bekende kristalsuiker wordt hoofd zakelijk uit de suikerbiet gehaald. In Nederland wordt ongeveer 140.000 ha met suikerbieten geteeld. Twee grote ondernemingen (de coöperatie Suikerunie en de particuliere Suikermaatschappij) verwerken de suiker bieten tot geraffineerde en ongeraffineerde suikers. De Europese Gemeenschap heeft zoveel suiker, dat er een netto ex portoverschot. is. Daarbij moet men wel bedenken dat de Gemeenschap een afspraak heeft om 1.4 miljoen ton suiker in te voeren. Deze af spraak is een onderdeel van de toe tredingsoperatie van het Verenigd Koninkrijk. Enkele jaren geleden was er een spanning op de wereld- suikermarkt. De suikerprijs steeg onverwacht snel. Meestal gaat men dan naar oplos singen zoeken. In Amerika kwam de z.g. iso-glucose naar voren. Dat is een vloeibare stof met een hoog sui kergehalte. die heel goed in suiker houdende produkten verwerkt kan worden. In Amerika kon deze iso-glucose opgang maken, omdat de grondstof mais er rijkelijk voorhanden is. Het land heeft bovendien een. invoerbe- hoefte van suiker. Via een technisch ingewikkeld procédé kan de uit mais getrokken zoete stroop met zgri. enzymen omgezet worden in glu cose. De winning van deze suikerhou dende stof kan b.v. ook goed uit aardappelzetmeel plaatsvinden. Hoe wel dit technisch nog niet uitge- knobbeld is, zou dat met name voor de Nederlandse fabrieksaardappel industrie perspektieven bieden. In het noorden heeft deze industrie toch al moeilijkheden met het milieu. Gelijke eoucurreutie- voox-waardeu Nu een Amerikaans concern Cargill hoge ogen gooit om in ons land een mais-glucosefabriek te bouwen, worden alle plussen en minnen naast elkaar gezet. Minister Lubbers wordt gevraagd een vesti gingspremie aan Cargill te geven, omdat het concern een steuntje kan geven aan de vaderlandse werkge legenheid. Dat alles zet kwaad bloed bij de Nederlandse suikerindustrie en de suikerbietentelers. De nieuwe werkgelegenheid leidt tot nare ge volgen in de suikerindustrie en in de landbouw. Bovendien vrezen de boeren, dat de produktie van mais- glucose de konkurrentieverhoudin- gen aantast. Als een produkt wordt verdrongen door een nieuw produkt (tengevolge van de technische ont wikkelingen) zullen de kostprijs ver houdingen de doorslag geven. „Alles goed en wel" zeggen de boeren „maar dan wel op basis van gelijke kon ku r ren ti evoorwa arden" Suikeraccijns We wijzen er bijvoorbeeld op, dat de suiker in Nederland belast is met accijns van ruim f 4,per 100 kg. Die accijns geldt echter niet voor iso-glucose. Het huidige E.E.G.-sui kerbeleid is gebaseerd op zgn. quota. Boven een bepaalde hoeveelheid (het AMSTERDAM. Het moge dan buiten somber zijn, de bouwvakmensen zijn toch in gedachten al volop met de vakantie bezig. Straks immers be gint de grote uittocht en gaan 2 mil joen mensen op reis. Op de foto vor men de bouwwerken een passende achtergrond voor de reislustigen, die - de koffers al gepakt - alvast de kaart bestuderen voor de beste en snelste weg naar het zonnige zuiden. A-quotum) wordt een produkt'ehei- fing aan de boeren opgelegd zodia dc wereldmarktprijs voor su>kcr on der het Gemeensehaps-prijsniveau ligt. v De produktiehel'fing is afhankelijk van het exportverlies (uitvoer van suiker tegen de lagere wereldmarkt prijs). Als het' aandeel van de iso- glucose op onze binnenlandse of ge meenschappelijke markt toeneemt, stijgt ook de suikerexport en het verlies daarop. Deze aspekten dienen volgens onze suikerbietentelers wel degelijk in alle overwegingen rond mais-glucóse te worden meegeno men. Baseren op werkgelegenheid Het aspekt van de werkgelegen heid kan van dóox-slaggevende be tekenis zijn bij eventuele nieuwe in dustrievestigingen. Wanneer Cargill met geïmporteerde mais hier iso- Pre-historische kuituur BANGKOK, 30-6. Opgra vingen in het noordoosten van Thailand hebben aan het licht gebracht dat hier meer dan 6.000 jaar geleden bloei ende nederzettingen met een hoog beschavingspeil hebben bestaan. In het dorp Ban Tsiang zijn behalve menselijke skeletten ook werktuigen en aardewerk gevonden. Onder- Zoek van de vondsten in de Verenigde Staten wees uit dat ze meer dan duizend jaar ouder zijn dan voorwerpen die in het Midden-Oosten zijn gevonden. De vindplaatsen' in het Midden-Oosten zijn lang beschouwd als de bakermat van de menselijke beschaving. Een woordvoerder van het Thailandse ministerie voor schone kunsten zei dat de re gering van Ban Tsiang een toeristische bezienswaardig- f held wil maken. f KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De koninklijke luchtmacht herdenkt vrijdag 1 juli dat in 1952 de vliegbasis Eindhoven onder de naam tweede tactische vliegbasis werd opgenomen in de schoot van wat toen nog heette de legerluchtmacht Nederland. Het vliegveld bestond op dat moment al twintig jaar. NEDERWEERT. De 47-jarige landbouwer Frans Akkerman uit Nederweert heeft zijn hongersta king beëindigd. Hij besloot hier toe op grond van gunstige berichten die hij van familieleden kreeg over eer der die dag gevoerde besprekingen met het gemeentebestuur en met de directie van de provinciale Limburg se Elektriciteit.-; Maatschappij (Pi. E.M.). glucose produceert, wordt een deel van het suiker-biet* rareaal ver drongen. Menig suikerbieteiuck moot dan voor een doel over:.tappen naar granen. Uil workgelegenhe tl •- oogpunt kost dëze overstüp van a kerbiet naar graan ongeveer Ha" manjaar. Dit verlies zal r.iet bireki leiden lot een afvloei ng w.p. ..r- beidskrachlen e.t de ia rel. ia maar wel een geringere benutting van de agrarische arbeid nvt een overeenkomstige druk op hei ar beidsinkomen. Behalve dc direkie druk r.n t werkgelegenheid mag men o-»k een negatieve invloed verwachten r cV toeleverende sektov (zaad*, de c werkende industrie en he; b'clen- transport. De Miikwindustr.e verliest vul: ca. belangrijk aantal manuren. Als 'j procent van het Nederland.-, ruik* - bietenareaal verdrongen wordt (ci 2.800 ha), komt dal neer op 980 man jaren in de verwerkmgssfeer. Op jaarbasis is ongeveer één man nodig om 30 ha suikerbieten te verwerken. Alle verwachtingen ten aanzien van extra werkgelegenheid via een nieuwe Cargill-fabriek worden ge temperd door het verlies van werk gelegenheid in de huidige produk- tiesfeer van suikers. Een nieuwe iso- glucose-fabriek zal waarschijnlijk starten met een produktieproces, dat in flinke mate geautomatiseerd is. Glucose uit tapioca Men is in ons land nog verdeeld over de komst van een nieuw Gar- gillbedrijf. Toegegeven: produktie van iso-glucose uit mais is op dit ogenblik voordeliger dan glucose uit aardappelzetmeel. De reden ervan ligt in de waardeverhouding tussen de vrijkomende bijpi'odukten. Mais- olie is voor veevoer waardevoller dan de aardappelzetmeelderivaten. Het probleem wordt nog moeilij ker als men de iso-glucose-produk- tie in wereld verband bekijkt. Tech nisch is deze suiker zeer goed uit tapioca te maken. Aangezien heel veel ontwikkelingslanden in ruime mate beschikken over tapioca, goedkope zonne-enex-gie en goedko pe ax'beid, zou de suikerproduktie op den duur wel eens kunnen verhui- zen van de x-ijke naar de arme lan den. De konsekwentie van deze ver schuiving reikt veel verder dan de x-ekensom over exxkele duizenden ar beidsplaatsen. Voor oxize suikex'bietentelers ziet de toekomst er niet onverdeeld gun stig uit: zeker niet op de lange duur. B. SCHOUWING DEN HAAG. De Stichting Ox-ga- nisatie Gescheiden Mensen (S.O.G. M.) heeft kabinetsfox'mateur Den Uyl in een telegram gevraagd haast te maken met een wetsvoox-stel waarin een verbeterde alimentatie- regeling opgenomen is. AMSTERDAM. De vestiging in Nederland van een kantoor van de Palestijnse bevrijdingsbeweging P.L. O. zal een slag zijn in het gezicht van alle joodse en niel-joodse Nedex'lan- dei-s, die zich verbonden voelen met Israël. Een P.L.O.-kantoor in Ne- derland is een inbreuk op dk open bare rust en orde. Zeven joodse or ganisaties in ons land schrijven dit deze week aan premier Den Uyl en de tweede kamer. AMSTERDAM. Twee onbekende mannen hebben voor het girokantoor Tussenmeer een 35-jarige dx-ogisl uit Osdorp beroofd van f 27.000. Zij sloegen de man neer terwijl hij be zig was dit bedx'ag in de nachtkluis van het girokantoor te stoppen en maakten zich daarna met het geld uit de voeten. SINT MICHIELSGESTEL. Een ge maskerde en gewapende man heeft donderdagmiddag enkele duizenden guldens buitgemaakt bij een overval op het hulppostkantoor in het Bra bantse Sint Michielsgestel. De man is spoorloos verdwenen. VOOR DE VROUW De echte zomer zal toch eindelijk wel eens komen! Heerlijk! Want voor de meesten van ons betekent dal: fijn met vakantie, mooi bruin worden en meestal nieuwe vrienden maken. Wat ook uw plannen zijn, u wilt er in de zomermaanden beslist nog beter en gezonder uitzien dan an ders. Uw haar speelt daarbij een hoofdrol. U besteedt er meer zorg en tijd aan en waarschijnlijk gaat u ook een keertje extra naar de kapper. Die bijzondere zorg is in de zomer meer nodig dan ooit, want bijna niets is zo funest voor uw haar als de brandende zomerzon! Uw haar droogt razendsnel uil en wordt met een stug en dor. Dal weet u nog wel van die twee stralende zomers die we net hebben gehad. Wanneer u dan ook naar het strand gaat met al dat fijne zand en mei dat zout in hel water en in de lucht, dan wordt uw haarhelemaal een ruïne. Om uw haar in de zomermaanden weer terug ie brengen in een gezon de konditie, wast u het vaker dan normaal. Dal is goed. Hel probleem is echter dat men bijna altijd moet kiezen lussen een minder goede, goedkope shampoo in een grote fles en een goede shampoo in een kleine, dure fles. Daartussen liggen niet veel mogelijkheden. Thans is er van Proset een shampoo op de markt van uitstekende kwaliteit in maxi-fla- cons voor een bescheiden prijsje. Er bestaat keus uit drie typen: met kruiden voor normaal haar, met vi tamine tegen vet haar en mét bal sam voor droog haar. ZEIST. De Nedexiandse pluimvee en eierexibranche expox-teex-de in de eerste vijf maanden van dit jaar voor f 606,4 miljoen, een toename van 7,9 px-ocent vergeleken met de zelfde periode van 1976. TIEL. Een onderzoek van hel rijksinstituut van de volksgezoxid- heid (RIV) naar de verdorringsver- schijnselen van struiken laxigs het fabrieksterrein van het chemische bedx-ijf Verdugt in Tiel heeft aan getoond dat er in de verdorde blade- t'en gei-inge hoeveelheden bestrij dingsmiddel aanwezig zijn. SCHIPHOL, 3(1-6. Op de luchtha ven Schiphol is vanaf donderdagoch tend weer het vertrouwde beeld van de lange rijen vertrekkende passa giers te zien naar zuidelijke bestem mingen. Voor de vele personeelsleden Van de luchthaven Schiphol en van de -Nederlandse luchtvaartmaat schappijen was het donderdagoch tend het begin van het drukste weekeinde van het jaar. Volgens .opgave van KLM en dc chartermaatschappijen Martinair en Transaviu pen rekken tussen don- derdagmrogen en zondagavond ruim 3 1.000 Nederlandse -zonaanb.idders. die v.ogr hel overgrote gedeelte naar de Spaanse bestemmingen vliegen. Bovenaan het lijstje van luchtha vens staan Patina de Mallorca. Ma laga, Alicante. Gerona, en lbiza. Martinair neemt dit weekeinde het grootste gedeelte van het luchtvel vóór Vah Vakantiegangers voor haar rekening. Mei 'de vloot van DC-10, DC-8 enDC-U t-oé'sieUeii alsmede de F-28 Fellowshipmaakt de' maat schappij deze dagen tachtig vgkan- lievluchten naar de zonnige streken. Daarnaast worden nog zeven vluch ten uitgevoerd met bij de KLM ge huurde machines. In totaal heelt Martinair dit weekeinde een kupa- cileit voor 15.000 vakantiegangers. Vergeleken met het eerste weckend vah'dc bóuwvakvtikantie vorig jaar is 'ht't ben stijging iKa)i vijftien pto- ccnt. Dc KLM vervoert dit' 'jaar iels jninder vakantiegangers in het.lop- weckcinde dan het vorig jaar. Vrije-tijdsbeslediiig DEN HAAG. 1-7. TV-kijken, lezen en op visite gaan of bezoek ontvan gen z.jn zaken, waarmee de meeste Nederlanders zich in hun vrije tijd bezighouden, zo blijkt uil er» ru {1)74 door hel CBS gehouden steekproef onder bijna .>.000 mensen. Zeven procent van hen leesechter nooit, acht procent kijkt met naar de ti en eveneens acht procent besteedt geen vrije tijd aan bezoek of ont vangst van familie, vrienden en kennissen. Luisteren naar de radio hank ook era hoge srnrr, maar elke 100 ondervraagden waren, cr toch nog 14, die hun vrije tijd daar niet. ami besteden. Op vakantie gaan doet ook lang niet iedereen: 12 procent van dc ondervraagden gaat niet op vakantie. Zwemmen is een gelief koosde s/mrl39 procent doet na» wemmen. Aan watersport doet f procent en andere lichamelijke spor ten worden door 2.7 procent van de Nederlanders beoefend. Dc zivcmtust vermindert naarmate men oude i wordt, maar van de bejaarde man nen wordt door drie procent en van DE BILT. Dc afgelopen maand juni was op twee na de somberste van deze eeuw, dat zegt de KNMI in De Bilt. Volgens de meteorologen waren de juni-maanden in 1907 en 1923 nog wat somberder, maar 1977 gaat de annalen in als een koude maand. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 14,5 graden celcius tegen 15,5 normaal. De gemiddelde ma ximumtemperatuur overdag was met 18*7 graden zelfs twee graden bene den peil. Terwijl juni meestal goed is voor zes warme dagen, noteerden de weerkundigen vorige maand maar écn dag waarop het zomers werd. Juni heeft De Bilt maar 119 uur zon gebracht, ruim 100 uur minder dan het gemiddelde. Er kwamen bij het KNMI zes dagen voor waarop de zon zich niet liet zien en dat is in deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. Over dc neerslag zegt het KNMI: „In Overijssel, Gelderland, Noord- Brabant en Limburg was het aan de natte kant. elders ixx bet land bleef het echter tc droog. 'SOÉ.STERBERG. Op het lucht- en ruimtcvaartgéneeskuftöig centrum te Soesterberg (bij Amersfoort) worden vanaf deze maand ongeveer 40 man nen en één vrouw medisch en psy chologisch onderzocht op hun kwa liteiten als ruimtevaarder. Het is dc verdere selectie voor dc vijf kandi- dat die Nederland mag aanmelden voor dc Europese vlucht van het ..Space-Lab" in 1980. U kunt niet alles weten ZWEMPAKKEN, DIE IN ZEE ZIJN GEBRUIKT, moeten na het uit spoelen eenpaar uur in zuiver water slaan om de schadelijke in vloed van hel zeewater le voorko men. DRINK TEGEN DE DORST geen ijskoud water en laat de kinderen niet teveel ijs eten, maar geef ze lauwe thee, karnemelk of vruch- tesap. WIE VEEL LAST VAN DE WARM TE HEEFT, moet geregeld de pol sen onder de koude kraan houden. Kinderen kan men nu en dan af- sponsen. ZWEETVLEKKEN IN KLEDING kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewassen wor den. Daarna de vlekken met een watje u-rijven, dal gedoopt is in benzine. BEGIET UW BLOEMEN op warme dagen niet met koud water. SPROEI DE TUIN NIET zolang dc zon schijnt, de druppels .werken dan als brandglazen. WIE EEN' MOOIE BRUINE HUID wil krijgen moet met mate zonne baden en de eerste dag slechts en kele minuten in de zon blijven. Dc volgende dagen kan de termijn steeds verdubbeld worden. VLIEGEN EN MUGGEN komen op hel licht af. Als u dc slaapkamer ramen openlaat kunt u zich het best zonder, licht uit kleden ofwel de insckten met het ganglicht naai de gang lokken. rde PARIJS. 30-6. Een project dat van woestijnen gaarden moet ma ken, is van" dc week weer dichter b(j dc werkelijkheid gekomen door de oprichting van een nieuwe maatschappij die ijsbergen van het Poolgebied zal slepen naar Saoedi-Arabic. Do oprichting werd bekendgemaakt door prins Mohammed El Feisal president van dc Saudi Saline Water Conversion Corpora tion". De nieuwe firma heet ..Iceberg Transport International". Er waren twee dagen van gesprekken tussen brvlociïng.srioskyndigen. poolondcrzockcrs en industriëlen uit zeven landen aan voorat- gegaan. Pc prins deelde mee dat hel project wordt ondernomen door een Frans ingenieursbureau. Centre dTnformatique Commercial Ecoiio- iviniir rl de Recherches Oprralionclles (CICERCO). liet plan is ijsbergen van 100 miljoen ton van hel Poolgebied door Indische oceaan en via de Rode zee te slepen naar liet Ara bische schiereiland, waar het (js smelt en als water gebruikt kan worden als drinkwater en water voor irrigatie. Mogelijke andere klanten zijn Zuid-Californlc, West. en Zuid west Australië. Chili en Mexico, zo deelden Cieercowoordvoerders i>n hunner. Francois de Broglic. /.ei dat een Ijsberg gesleept kon werden door een zestal sleepboten met groot vermogen, van het soort waarbij oliebooreilanden worden gesleept. De kruissnelheid zou één knoop per uur zijn en de reis van 8.000 kilometer naar Saoedi-Arabic zou zes tot acht maanden duren. De ijsberg zou legen golfslag, water, stroming en de zon be schermd worden door een plastic-verpakking van 457 mm dik. Toch zou hij nog ongeveer 20 procent van zijn massa verliezen alvorens aan te komen voor de haven van Djcdda in Saoedi-Arabic. Het nIgeleverde water zou 53 Amerikaanse dollareent per kubieke nieter kosten, vergeleken met 80 cent voor onlzilt zeewater.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4