Als er geld was, zou Nederland „schoon" zijn in 1985 Koördinatie „Niet schokkend" De olieprijzen Gevluchte Tsjechen mogen terug Waterschap Schouwen- Duiveland Carter wil geen produktie B1 - bommenwerper meer Unie van Waterschapsbonden Idiële reklame „Verkocht en verkwanseld" Super centje minder Om groter aantal hartoperaties AGENDA HANDJE DEP1 ilAAO, 30-6. Nederland z.«p in 1935 „schoon" kunnen zijn. ware hel niet dal in allerlei niilieurege- lingcn, zoals bijvoorbeeld de wel Verontreiniging op pervlaktewateren, een ekononiisehe paragraaf ont breekt. Het „sehoonniaken" van ons land op allerlei gebied is gewoon een kwestie van geld. Geen jaar tevoren heeft men op toeristisch Schouwen-Duiveland zo breed uitgepakt met de programme ring van allerlei evenementen, die ten doel hebben de vakantiegangers een zo breed mogelijke keus te bie den; een socrt „elek-\vat-wils"-opzet, mét inderdaad hoogst aantrekkelijke elementen. De verschillende V.V.V.'s hebben aparte Evenementenkom- missics en het is zelfs verbluiïend- cn getuigend van fantasie - wat zij ieder jaar weten voor te bereideu en uit te voeren of te doen uitvoeren. Daarnaast zijn ook instellingen en partikuiieren aktief, wat het laatste betreft vooral de musici. Er zjjn tal rijke concertavonden op verschillen de plaatsen. Ook de kerken (West- heek) dóen eéh duit in het zakje. De Vïaag intussen r|j$t of- het niet teveel Is alleriiaal .Dat hoeft niet te zijn, maai1 een zekere vorm van koordina- tie lijkt ons - van jaar tot jaar - toch Wel meer geboden. De veelheid kan weliswaar de keus vertroebelen maar dat is 't plint niet. Veel meer, dat 't 'n ander wat dwais gaat zitten, waardoor bepaalde evenementen (vooral concerten) minder bezoek krijgen „omdat de konkurrentie op één gegeven moment te groot is". Schouwen-Duiveland is stilaan be land in een situatie, waarin het op hét punt van het binnengebeuren bijna winters toegaat. De zomer- agenda is net zo zwart als de wïn- teragenda. Ons staat een soort top- kommïssie vcor ogen, die - desnoods cómputersgewijs - een wat gestroom lijnde indeling zou maken van alle zaken, die zich aandienen. In eerste instantie vergt zulks de wil tot een juist wederzijds begrip en een per- fekte onderlinge verstandhouding, met als uitgangspunt de overweging, dat deze regio toeristisch als één ge heel moet worden beschouwd. Met andere woorden, het ene kan net zo belangrijk zijn als het andere en het is een góede zaak, als meer kollektief werdt gedacht en in dier voege ook plannen worden gemaakt en uitge voerd. Zou het allemaal niet op korte ter mijn mogelijk zijn, dan kan de er varing van de laatste jaren - en met name dus ook 1977 straks een les zijn, dat het bij gestadige groei toch die kant op zal moeten. Anders ziet de toerist op de duur door de bomen het bos niet meer en dat kan nooit de bedoeling zijn van welke orga nisator ook. die niets liever wil dan de gast(en) een verpozende en aan sprekende begeleiding in zijn of haar vakantie te geven. WARSCHAU. De delegatie van de Amstérdarrise justitie, die in Polen is voor het onderzoek in de zaak te gen de van oorlogsmisdaden ver dachte Pieter Nicolaas Menten, heeft in Krakow en Warschau twee Poolse getuigen gehoord. AMSTERDAM, 30-6. Op een bij eenkomst in het Amsterdamse van Goghmuseum was prinses Margriet donderdagmiddag eregast bij de of ficiële lancering van' de jongste campagne van de Stichting Ideële Reklame. De SIRE, die sedert 1967 advertenties verzorgt ter bevorde ring van het algemeen welzijn, heeft besloten haar tienjarig bestaan te onderstreppen met een grootscheepse aktie ten behoeve van de gehandi capten in Nederland. DEN 1IAAG, 30-6. „Ik voel me zo langzamerhand een beetje verkocht en verkwanseld worden'", het mid den- en kleinbedrijf schijnt niet meer tot de sociale partners te be horen. „De formateur ziet ons kennelijk niet staan, en dat terwijl in het mid den- en kleinbedrijf zo'n ,1,2 mil joen mensen hun bestaan vinden". Dat heeft voorzitter W. Perquin van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond donderdag gezegd in een spoedvergadering van het dage lijks bestuur. Perquin beklaagde zich over de politici, die telkens verklaren het midden- en kleinbedrijf erg belang rijk te vinden, maar dat niet in da den omzetten. De inkomenspositie in deze sector dreigt volgens hem ook dit jaar weer achteruit te gaan: de loonkosten vallen er atlijd weer ho ger uit, de produktiviteitsstijging ligt lager dan het gemiddelde. LONDEN, 30-6. De resultaten van de Europese topconferentie welke woensdag èn donderdag in Lenden heeft plaatsgevonden zijn volgens minister-president Den Uyl naar - buiten toe slechts beperkt. De ver klaring welke de regeringsleiders uit de negen EEG-landen donder dagmiddag aannamen over groei, in flatie en werkgelegenheid is volgens hem „niet schokkend" te noemen. WASHINGTON, 30-6. President Carter van de Verenigde Staten hoopt dat de lidstaten van de Organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) zich zullen vasthouden aan hun hui dige olieperzen tot eind volgend jaar. Woensdag besloten negen OPEC- landen af te zien van een verhoging van vijf procent op 1 juli, hoewel Saoedi-Arabië en de Verenigde Ara bische Emiraten blijkbaar hebben toegestemd hun pryzen wel te ver hogen, om deze in overeenstemming te brengen met de andere lidstaten. Op een persconferentie zei de pre sident te hopen dat Saoedi-Arabië - de grootste olie-exporteur van de OPEC-landen, ook in 1978 zal trach ten dezelfde richtlijn te volgen. Volgens Carter zijn de olieprijzen reeds te hoog. Een verdere verhoging zal de inflatie in dc wereld in be langrijke mate nadelig beïnvloeden. Dc voorzitter van het bestuur van do unie van waterschappen; mr. Th. A. J. Vosters, zei dit woensdag in Den' Haag waar oen toelichting werd gegeven op het jaarverslag van dc unie over J976. Verder bleek op deze bijeenkomst, dat de muskusrat in ons land nog steeds in opmars is en dat in l'cite alleen Noord-Holland nog van de af wezigheid van dit aan dijken en we gen knagende diertje verschoond is gebleven. Weliswaar is het opdrin gen van de' muskusrat in West-Bra bant en Zeeland (met name Tholen) tot staan gebracht, maar elders weer is de rat opgemarcheerd en reeds ge signaleerd in Gouda en Waddinx- veen. Provincie, regering en water schappen moeten ten spoedigste maatregelen nemen, omdat anders in de laaggelegen gebieden van Utrecht en Zuid-Holland gevaarlijke toestanden kunnen ontstaan, zo werd opgemerkt. Vorig jaar zijn in ons land 60.000 muskusratten gevangen, 10.000 min der dan een jaar eerder, hetgeen me de is gekomen door een gebrek aan vangers, van wie er op het ogenblik 23 in rijksdienst zijn en in diensten van andere instanties 20. Men komt er thans nog ongeveer 20 man te kort, die er eveneens met klem en fuik'op uit moeten om ons land van deze overlast te bevrijden. Pijlerdam In het jaarverslag komt ook een beschouwing voor over de pijlerdam in de Oosterschelde. De unie acht het ten zeerste gewenst, dat de betref fende waterschappen bij het beheer van de dam worden betrokken, om dat het beheer van de dam een te rugslag zal hebben op het beheer van de daarachtergelegen zeewaterkeren- de dijken. Voorkomen moet worden, dat eventuele extra kosten voor die zeewaterkering, die voortvloeien uit de gekozen afsluitingsmethode, voor rekening van het waterschap komen. PRAAG, 30-6. Tsjcchoslowakijc heeft een amnestie-regeling afgekon digd voor de ongeveer 75.000 burgers die het land ontvluchten na de inva sie van de troepen van het War- schau-pact in 1968. Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau CTK maakte er donder dag melding van dat de regering on langs een maatregel heeft goedge keurd die het emigranten mogelijk maakt hun positie met terugwerken de kracht te regulariseren. Volgens CTK houdt de maatregel in dat degenen die meer dan vijf jaar uit Tsjechoslowakije weg zijn nu de gelegenheid krijgen met terugwer kende kracht een emigratie-vergun ning aan te vragen, of aan te kondi gen dat ze hun Tsjechoslowaaks staatsburgerschap opgeven. Iedereen die dat wil kan naar huis terugke ren. DEN HAAG, 30-6. Per 2 juli gaat de maximum prijs, van superbenzine met 1 cent omlaag en wordt dan 1.086 gulden per liter. De prijs van normale benzine blijft ongewijzigd, zo heeft het ministerie van economi sche zaken donderdag gemeld. De prijsverlaging is gevolg van dc ontwikkefing van dc marktnoterin- gcn. De desbetreffende wijziging van de prijzenbeschikking aardoliepro- duktcn 1977 zal worden opgenomen in de staatscourant van 1 juli. Stap naar Salt-succes? WASHINGTON, 30-6. President Carter heeft wat h(f noemde „een van zijn moeilijkste besluiten" sedert zijn ambtsaanvaarding bekendge maakt. Op een persconferentie deelde hij mee dat hijdiad afgezien van verdere produktie van de nieuwe Amerikaan se .super-bommenwerper B-I. Hot testprogramma voor de reeds ge bouwde machines zal och Ier uitge voerd worden. 11ij zei te vertrouwen dal hel Con- De droogte van het afgelopen jaar is aanleiding geweest voor de unie om in samenwerking met de water schappen een onderzoek in te stellen. Aan de hand van het resultaat daar van wordt verwacht, dal dc behoef te aan water dc komende jaren vooral als gevolg van de uitbreiding van het aantal bcregeningsinslalla- ties in de land- entuinbouw zal toe nemen. Vraag Daardoor staan de waterschappen voor de vraag op welke wijze hier aan tegemoet kan worden gekomen. De waterschappen reiken voor der gelijke apparatuur vergunningen uit en kunnen aan de hand daarvan ook een verbod opleggen er mee te wer ken. DEN HAAG, 30-6. De Groninger cardioloog prof. Dr. J. Nievcén is van mening dat het aantal open hartope raties in Ncdcralnd op zo kort moge lijke termijn moet worden verdub beld, van ongeveer 2100 per jaar nu tot ongeveer 4200 per jaar straks.. Dat moet volgens hem niet gebeu ren door het oprichten van nieuwe hartchirurgische centra, maar door uitbouw van de bestaande. Het be langrijkste is echter dat belemmerin gen waardoor de bestaande centra niet de geplande aantallen1 per jaar hadden, worden weggenomen. Er moeten goedkeuringen voor uitbrei dingen en verbouwingen komen en er moeten voldoende aantallen perso neelsleden kunnen worden aange trokken zonder eindeloze vertragin gen. Dat laatste geldt met name voor de 5 hartchirurgische centra in de academische ziekenhuizen. (Vervolg van pag. 1) soneel Prommelsluis regelt telefo nisch de zaken in Den Osse, waar geen personeel meer aanwezig is en alles reageert op de oproepingen van Px-ommelsluis uit gedaan. Ouwerkerk regelt op dezelfde ma nier Dreischor. Reden voor de heer Barendregt (Dreischor) om te vragen naar eventueel lagere elektriciteits tarieven. „We zijn geen grootgebrui ker, alleen maar lastige klanten, die allemaal tegelijk moeten draaien als (bij overvloedige regenval) ook ande ren stroom nodig hebben". De heer Barendregt wilde ook wel wat intensiever gemaaid hebben, want als het gras langs de wegen hoog wordt, woi'dt het brandgevaar groot. „Schakel desnoods een loon werker in of beman je eigen machi nes langer door een ploegendienst in te voeren", aldus een diskussiebij- drage van de heer Stols. „Het niet meer hebben van vee is geen voorwaarde van pachtontbin- ding", aldus de voorzitter op een vraag van de heer De Vrieze, die niet graag zag dat hooiland van de De- lingsdijk wordt verpacht aan mensen die geen vee meer hebben. Een maaltijd in het „Huis van Nas sau" liet zich na het slotwoord van de voorzitter in 's Landskamer sma ken. De bustocht ging naar de dijk werken in het zuiden van de polder Bruinisse. De projektleider van het waterschap gaf in de direktiekeet een uiteenzetting van wat er zoal aan de hand was. Tegenvallers in het afgelopen jaar waren dc slappe bodem bij Vianc, waardoor grond van het dijklicliaani liet slik in dc spuikom naar boven perste, met alle gevolgen van dien voor dc djjk en dc konstruktieve bouw van dc sluis te Bruinisse, die zo moeilijk kapot te krijgen was. Om ongeveer vier uur was men weer op het punt van uitgang terug, na een mooie tocht langs dc veel be lovende cn uitstekend ogende gewas sen. gres zijn wensen zou volgen. De B-l had een enorme controverse opge wekt. Carter had voordal hij presi dent werd gesproken van een „ver kwisting van dollars van de bela- tingbetaler". Carter zei met nadruk dat hij in de afgelopen maanden zeer zorgvul dig allo omstandigheden had onder zocht. Het, was een bijzonder moei lijke beslissing geweest. Hij had tot deze stap besloten met hei oog op dc lopende ondci li.'indelfnqcn met dc Sowjct-Unic over tic beperking van tic strategische bewapening (Sail). WEEKEINDE- ARTSENDIENS^ Zaterdag 2 en zondag 3 juli Dokter Lodiers, Noordgouwc, tel. (01112)-4UU, neemt waar voor dokier Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Fach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280. neemt waai voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster C. P. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Have, Haamstede, lel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni—1 juli Zierikzee Gravensteen. Schildex-ijententoon- slelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. 18 juni t/m 3 juli Ouwerkerk Auberge La Butte, dagelijks (behal ve dinsdag) vanaf 10.00 uur exposi tie Jan Koppert. Tot en met 14 juli Middelburg Zeeuws kunstenaarscentrum. Gra fiek en fotografie Lein Kaland. Tot zaterdag 30 juli Zierikzee Burger Weeshuis. Binnen- en bui tententoonstelling. 10.00-17.00 uur. 1 t/m 16 juli Brouwershaven Markt 40, expositie aquarellen, cera miek, 9.30 tot 17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord zijde 38. Tentoonstelling stad (500) en Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. Vrijdag 1 juli Kerkwervc Verenigingsgebouw. Feestavond W.I.K. 20.00 uur. Ouwerkerk Autobedrijf P. A. Rcmecus, 15.00- 21.00 uur open huis. Zaterdag 2 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „Dc twee missionarissen". Haamstede Zaal. Ger. Kerk. „Kerkmis" voor „Wilde Ganzen". 14.00 uur. Rcncssc Opening Buitenbnk Ruiterver. „Re- nesse", 13.00 uur. Ouwerkerk Autobedrijf P. A. Remeeus, 10.00- 19.00 uur open huis. Bruinisse G reveli ngenst ra nel.1 eugdspelcn. 14.00 uur. Puzzelrit voor fietsen. Inschrijven 18.30 uur; gestort 19.00 uur. Zondag 3 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „De twee missionarissen". Dinsdag 5 juli Zierikzee ('oneerl/.'ial 14.30 uur filmvtmrstc? ling „Sneeuwwitje en dc 7 dwer gen". Woensdag 6 juli Zierikzee Schoolplein 't Kofschip, 13.00 uur, vertrek puzzellocht door Zierikzee. Haamstede Zaal Ger. kerk. Aktivitcitenbeur; 9.30-11-30 uur. Dreischor Exkursie L.V. „Dreischor". Vertrek Iting: 18.30. Hervormde kerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur Rcncsse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door Bram Beekman. Vrijdag 8 juli OuwerJtcrk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Zierikzee Terrein bij Deltastraut (industrie terrein), 9.00 uur en 13.30 uur. kring concours „Schouwse Ruiters". Haamstede Noordstraal. Rommelmarkt. 8.30 uur. Dreischor Parkeerplaats Goemansslraal, 10.00- 17.00 uur, rommelmarkt, Herv. Ge meente. Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. Vrijdag IS juli Zierikzee Terrein Haringvlietstraal, stok- broodbakken, 14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 Telkens wordt ik opgeschrikt, nu ja, opgeschrikt, door iets of iemand dat of die van een rijdende auto uit allervriendelijkst handje zwaait, in een ritme trouwens dat verbazing wekt. Het lijkt spontaan, maar het gaat zo regelmatig dat het opvalt. Het heeft niets van doen met het op zijn Zeeuwse de hand opsteken, noch met het vreemde bibberige hand zwaaien, dat de partijbonzen in Moskou altijd doen. tijdens de I mei parade. Dichterbij gekomen laat het zwaaihandje „bye bye" aflezen en het is dus een nephandje, dat handig (het is tenslotte een handje) op een steeltje is gestoken, de onderzijde waariian met een plastic zuignapje aan de autoruit vast zit. Zodra dc auto gaat, rijden, begint het handje te zwaaien. „Zeg maar bye bye met je handje". Er steekt naar mijn smaak een fi losofie achter zo'n handje. De be stuurder van het vierwielig motor voertuig, hoeft zich niets meer aan te trekken van eventuele passanten, die hij op grond van bestaande per soonlijke banden wil groeten. Daar heeft hij zijn automatisch handje voor. Voorzover deze taakoverdrachl de verkeersveiligheid ten goede komt, is dit natuurlijk schitterend, hoewel de vraag rijst of zo'n bevend handje ook niet storend werkt in hel aulointerieur. Maar daar gaat het even niet om; veel meer neemt het handje een uitingsmogelijkheid van menselijke vriendelijkheid weg. Nie mand kan meer zeggen: „je reed vlak langs me en wilde me niet zien". Dan kan de automobilist zeg gen: „en het handje dan?" liet handje is dus veel minder on schuldig dan men zou veronderstel len; het maakt intermenselijke re laties dood; hei fungeert remplace rend voor menselijke emoties, als herkenning, vriendelijkheid (als ge zegd), spontaniteit, enfin al dat door uitingen, die het leven leefbaar maken. Met zo'n handje gaat dat over. Dc rijdende mens trekt zich te rug in zijn metalen kokon en sugge reert lak ie hebben aan dc mensen. Wie kritiek heeft wordt naar het handje verwezen. Hel handje is het begin; waar is het einde? Ik zie al mensen met een groel-knippcrlichl op de,revers van dc jas, een groctsondc, aan dc hals ketting van dames, een klepper-in stallatie op de hoed, gemakkelijk cn onzichtbaar te bedienen. Met al die uitrusting groeien ire toe naar het super-individualismc. want lachen cn huilen gaal na verloop van tijd niet meer, of lief zijn voor elkaar of handen schudden of zoenen. Er zijn overal instrumentjes voor. die geluid geven of licht of automa tisch bewegen, zodat ieder zijn ziel cn hart blijvend kan verschuilen voor dc ander. Hel zal op dc straten een bont gezicht worden, maar er gens in een stil hoekje zal misschien toch nog ccn traan worden geplengd; een echte en niet van waterglas of glycerine. Een echte traan, gestort omdat ice zoveel verloren hebben en nog verliezen, trant ondanks dc mc- ehanisrhe handjes" blijft het liedje waar „AH you need is love!" SCll IE H El LANDMAN LONDEN. Koningin Elisabeth ar (r.) naar de diner zaal op fluckivnhf maaltijd met Europese topleidirs voor een. tweedaagse vergadering selier Helmuth Schmidt. Engeland, wordt door premier Den Uyl r«i Palace geleid om aan te zitten aan ccn r. de El-Ar, die m {.ouden bijden waren '»p de achtergrond dc Duitse Uondskan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2