mmms Aanslagen verontreinigings rechten op oortje (één procent) na binnen Javelins in aktie als aanloop naar Europese kampioenschappen Nederlandse reders sturen hun schepen toch naar visgronden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland Heeft tl nog een goed BANKSTEL maar- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii ,en bepaal meteen uw nieuwe keus. Iets apart op de Grevelingen Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE Vrijdag 1 juli 1977 133ste jaargang Nr. 22124 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50. per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per fosse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. in dit nummer: Ihiie van Waterschapsbonden ZIERIKZEE, 29-6. Op de deze week gehouden (50ste) algemene vergadering van het waterschap Schouwen- Duiveland, onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk, kwam nog een groot aantal zaken aan de orde, die allen illustratief zijn voor het in- en extern water- schapsgeheuren. Ontv.-griffier A. J. Rotte nam het punt heffingen voor z\jn rekening in deze vergadering. Nog 1 °lo van de aanslag verontreinigingsrechten moet binnenko men (227 posten). Gepoogd wordt belastingdeurwaarder in te schakelen bjj de inning. Van de computer aanslagen van de heffing 1976, is 88°/o geind. Nadat 1100 herinneringen (kosteloos) waren verzonden kwam de helft binnen. De bedrijfs-aanslagen zijn de deur uit en komen eveneens geleidelijk binnen Voor 1977 bedraagt het aantal aan slagen 11.000. Dit alles betekent een taakverzwaring voor het administra tief personeel. Princiële weigeraars komen niet voor; men is bezig 90 personen, die hebben gemeend te moeten reklameren antwoord te ge ven. Intussen betekent de aanleg van Advertentie Ubenivanharte welkom. s NIEUWERKERK. RUKSWEG 26. TEL. 01114-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 de persleiding Ouwerkerk, Ooster- land en Sirjansland-Bruinisse, waar voor de voorzitter van de vergade ring toestemming vroeg en verkreeg wel een verzwaring van de lasten (f 4,30 per inwoner equivalent). Maar op D.A.C.W. subsidie zoals bij de an dere objekten (Bruinisse en Duive- land) valt niet meer te rekenen, (Pnt 5). De zuivering Bruinisse is dan vol belast, begin van uitvoering na de oogst. Dan restten nog Zierik zee en het vervolmaken van de zui vering Westelijk-Schouwen in een biologische zuivering, maar dat kan niet meer met waterschapsgeld ge beuren. Daarvoor zal het Rijk moe ten bijspringen. Hamerstukken De voorstellen 6 tot en met 13 waren praktisch hamerstukken: re geling eigendom dammenwegoprit- ten met het Rijk bij viaduct in Rijks weg 57, verkoop van 430 ca grond aan het Rijk en van een gedeelte waterloop in Putmeet II aan Midden Schouwen verkoop van een stuk wa terloop aan de gemeente Zierikzee, het in erfpacht geven van een stuk dijk tot verlenging van de Jachtha venweg aan de gemeente Bruinisse en het beëindigen en opnieuw vast stellen van een erfpachtsrecht voor mevrouw McQueen in Edinburg (voor een huis in Westerschouwen). Alleen de verkoop van 2000 m2 grond by en voor het zomerdorp Den Osse gaf aanleiding tot enige diskus- sie. Er komt daar een zandbult, met een brug over de weg, aldus de voorzitter. Zo kwam men aan de Begrotings- wijzigingen die geen weerstand on dervonden en aan het vaststellen van de Rekening 1976, met een goed slot van f 63.565.08 van de Gewone Dienst en een tekort va'n f 718.282.35 voor de Kapitaalsdienst, een en ander na een toelichting van de heer Vos Nutsspaarbank). 's Landskamer De heer J. J. Coumou (Zeelandia had een post van f 100.000 in de be groting gevonden, voor restauratie van 's Landskamer. „De achterge vel is slecht, het stucwerk in de be stuurskamer, moet een goede beurt hebben, een en ander in overleg met monümentenzorg," aldus de voorzit ter. „Het meubilair en het vloerkleed in de bestuurskamer zouden wel eens aan vernieuwing toe zijn", dacht de heer Coumou. Verschillende oorzaken (minder bemalingskosten etc.) hadden mee gewerkt om het goed slot te berei ken, evenals de verhoogde uitkering voor de wegen. Verkiezingen Nadat de voorzitter nog even had geattendeerd op het nieuwe streek plan, dat een weg door noordelijk Duivelandd te zien geeft wat ver snijding van een aantal kavels goede landbouwgrond zou betekenen vroeg hij bijzondere aandacht voor de ver kiezingen waarvoor in de volgende vergadering, kandidaten zullen moe ten worden gesteld. Aftredend zijn de gezworenen: C. D. Gast (niet her kiesbaar), H. J. Doeleman, J. M. Goe- mans, P. M. Vis en de voorzitter. Verder de hoofdingelanden water kwaliteit en de afgevaardigden voor de gebouwde en de ongebouwde ei gendom uit de districten II en IV. Er is nog een vakature Schouwenaar en staande de vergadering meldde mevr. mr. Keuning-Istha, haar aan staande vertrek naar het noorden des lands. Automatisering gemalen Een interessant puntje was de auto matisering van de gemalen. Het per- (Vervolg pag. 2) Het Engelse vangstverbod DEN HAAG, 30-6. „De Nederland- reders zullen geen zoveelste En gelse oorlog beginnen, maar zij wil len zeker niet het hoofd in de schoot leggen". Dit heeft de heer N. Parle- vliet, voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging, donderdagmiddag gezegd in de vergadering va^ het Produktschap voor vis en visproduk- ten in Den Haag. Daar werd gesproken over de maat regel van Engeland waarbij dit land van 1 juli tot eind december de ha ringvisserij op de Noordzee wil ver- LONDEN. Hoewel negen lidstaten van de Organisatie van Olie-Expor terende landen (OPEC) hebben toe gezegde hun olieprijzen niet te ver anderen, zal Libië volgens plan zijn olieprijzen op 1 juli met vijf procent verhogen. bieden. Engeland baseert deze maat regel op de bepaling dat als EEG- landen op een bepaald gebied niet tot een maatregel kunnen komen, de lan den elk apart besilssingen mogen ne men. In de vergadering werd de Engelse maatregel een spel met voorbedachte rade genoemd. Engeland zou een der gelijke maatregel gemakkelijk kun nen nemen, omdat het zijn eigen quo tum (25.000ton) al had volgevist. Maar op EEG-niveau was afgesproken dat op 27 juni de harignvisserij formeel vrij zou worden, rekening houdende Tnet de mogelijkheid dat Egeland met eigen maatregelen zou komen. De Engelsen hebben evenwel de lidstaten van de EEG tot dusverre niet officieel op de hoogte gesteld van hun maatregel en dit zal voor de re ders reden zijn om „niet te blijven "wachten tot de inhoud van de maat regel hun langs de officiële weg be reikt, \Vaarna wij onze houding kun nen bepalen". Aldus de heer Parle- vliet. WESTENSCHOUWEN. Dit is de fraaie nieuwe exkursieschuur in de Boswachterij. Samen met het nieuw aangelegde fietspad, werd de schuur deze week geopend door Zeeland's kommissaris dr. C. Boertien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's T i' Een vrouwenhaar trekt' meer f d-an een marszeil. Spreekwoord SCHARENDIJKE, 29-6. Op de zeilscliool „Grevelin gen" van Cees en Greet Beyn, bestaat gedurende veer tien dagen de gelegenheid twee enthousiaste zeilers in de Javelin-klasse aan bet werk le zien. Clemens Schretlens en Dirk Epl<e in training mei hun „Lordcannotmore" op het Grevelingen meer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het gaat om Clemens Schretlens en Dirk Epke, die van 23 t/m 29 juli a.s. deel zullen nemen aan de Euro pese kampioenschappen zeilen Ja velin-klasse in Travcmündc (Noord- Duitsland). Clemens en Dirk, respl. afkomstig uit Amsterdam en Den Haag kozen de Grevelingen als hun laatste oe fenterrein voor deze belangrijke strijd, omdat hier toch wel enige overeenkomst bestaat met de situa tie op de Oostzee. Voor Clemens wordt het de vierde keer dat hij aan de Europese kampioenschappen zal deelnemen, terwijl Dirk zich voor de tweede maal in de strijd werpt. Reeds drie jaar achtereen werd Cle mens tweede bij de Nederlandse kampioenschappen in de betreffende klasse. Daar de financiële kant van hun sport wat problemen opleverde, kwamen de heren op het idee in- struktlelessen te geven op hun beide Javelins „Moby Dirk" en „Lordcan notmore". Z|] vonden Cecs en Greet Beyn bereid deze lessen aan bun zeilschool te geven. Clemens en Dirk hebben een pro gramma opgesteld voor adspiranl- wedstrijdzeilers, bestaande uit spin aker-techniek, trapeze-techniek en de belangrijke wedstrijdtakliek. Aan het eind van een instruktiedag "wordt tussen de beide Javelins een wed strijdje gehouden om hot geloerde in de praktijk te brengen. De avonduren gebruiken dc twee zeilers dan voor hun theoretische en praktische voorbereiding op do be langrijke kampioenschappen. Ze zul len hieraan deelnomen met alleen de „Lordcannotmore". Een proefvaart met de Javelin, een pure wedstrydboot, kan een beleve nis op zich genoemd worden. De Ja velin is een ontwerp uit 1968 van Pe ter Milne. In de zomer van 1970 kwam het eerste exemplaar naar Nederland. De klasse groeide langzaam maar zeker en dit resulteerde eind 1972 in de oprichting van de Nederlandse Javelin Klasse Organisatie (NJKO). Het is één van 'de weinige snelle zwaardboten, die speciaal ontwor pen zijn voor de bouw in polyester. Ze heeft een grote ruime kuip, met luchtkasten aan iedere kant, terwijl een derde luchtkast laag onder het voordek is geplaatst. Clemens Schretlens, die zich vo rig jaar bij de eerste tien plaatste bij de Europese kampioenschappen hoopt dit resultaat dit jaar samen met Dirk Epke in juli te gaan verbe teren. Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog Eerst veel bewolking met vannacht hier en daar nog wat regen, morgen vooral in het zuiden van het land ook perioden met zon; matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Mi nima omstreeks 13 graden. Maxima van 18 graden in 'het noordwesten tot circa 23 graden in het zuidoosten van het land. Voor zondag Aantal uren zon: 5 tot 16 Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 juli. Zon op 5.25, onder 22.03 Maan op 22.35, onder 7.07 3 juli. Zon op 5.25, onder 22.02 Maan op 23.08, onder 8.25 4 juli. Zon op 5.26, onder 22.02 Maan op 23.27, onder 9.41 Volle maan: 1 juli (4.24). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 2 juli 4.58 17.19 3 juli 5.48 18.03 •4 juli 6.31 18.44 Springtij: 3 juli. Laagwater 10.17 22.54 11.06 23.41 11.55 Advertentie Samenspel Ze wijzen erop dat hol vooral in de Javelin-klasse gaat om een be langrijk samenspel. Er moot oen vol ledig begrip over en weer zijn om de laken aan boord goed uit te kunnen voren. Belangrijk hierbij is laktiek en snelheid. Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Rover. Inbouwsfation Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1