ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Moskou scheldt op Eurocommunisten Britse vlootschouw Wapens ontdekt te Amsterdam Trammelant met reisburo Rubens tentoonstelling geopend ZIERIKZEESC.HE NIEUWSBODE Donderdag 30 Juni 1977 Nr. 22123 I BUK BOOR HET WERELD 1 /ENSTER Het begrip Eurocommunisme heeft zich mogen ontwikkelen oncler stilzwijgen vanuit Moskou - zij het af en toe ivel wat ijzig stilzioijgen. Tenslotte zijn er oncler Eurocommu- nistische partijen enige clie door hun omvang niet zijn weg te zwij gen: de Italiaanse, de grootste CP buiten de USSR en de Franse. De aanval op het Eurocommunisme moest wachten tot in Spanje op nieuw een communistische partij va n zich mocht laten horen. Deze partij en haar leider Santiago Carrillo hebben nu de Russische wind imn voren gekregen in een artikel in het blad Nieuwe Tijden - dat ivil zeg gen dat de opmerkingen de zegen hebben van cle hoogste ideologische leiding. Deze Spaanse communisten deu gen duidelijk niet: ze bekladden hel ware socialisme zoals dit in de Sowjet-Unie bloeit, beledigen de Russische natie maar bovendien ontpoppen ze zich als helpers van het imperialisme cloor cle reactionai re krachten te steunen. Dat is niet mis. Het is duidelijk dat Carrilo al leen die boosheid niet kan hebben opgewekt. Zijn partij betekent in het Spanje van vandaag niet veel en het is om allerlei redenen niet onver standig van Carrillo om zich zo soe pel mogelijk te gedragen als voor stander van recht en orde. En dat niet alleen om tactische redenen - als er iets is ivaar de Spanjaarden bang voor zijn op hun weg naar de democratie dan is het rotzooi - ■maar waarschijnlijk ook op goede praktische gronden - geen Span jaard, communist of niet, heeft er belang bij de democratie te onder mijnen terwijl die nog zoekende is naar haar uiteindelijke vorm: het zou vragen zijn om een nieuwe bur geroorlog of een nieuwe dictatuur. Hoewel Carrillo de gebeten hond is moet de aanval wel in cle eerste plaats bedoeld zijn op cle Italiaanse en Franse CP's. De Italiaanse is min of meer verkapt al een beetje aan het meeregeren en bereidt zich er op voor te zijner tijd ook echt rege ringsverantwoordelijkheid te dragen, waarbij ze het verlaten van de NA TO niet eens als voorwaarde steli. Niet uit liefde voor wat het bondge nootschap nu is maar uit praktische overweging dat Italië te zeer voor zijn eigen veiligheid is ingekapseld in een systeem dat misschien niet ideaal is maar toch liever niet inge ruild moet worden voor helemaal niets. Nog daargelaten dat cle mili taire verbintenis voor de Italianen ook allerlei economische en andere bijaspecten heeft waartegen men ze ker niet van de ene dag op de an dere adieu zeggen. De Italiaanse communisten zijn gewoon Italianen met een politieke ideologie. Titoïsme In Frankrijk ligt het een beetje anders doordat de communisten claar nogal nauw samenwerken - zij het niet zo eensgezind en liefdevol als ze het graag voorstellen - met de so cialisten omdat het hun enige kans is ooit althans een beetje macht te kunnen uitoefenen in cle regering. Maar ook daar geldt dal partijleider Marchais vooral cils Fransman denkt en pas daarna als communist. Die ontwikkeling zal het Kremlin een zorg zijn voorzover het zuiver interne aangelegenheden betreft. Maar de ervaring die cle Russen hebben opgedaan met cle Italiaanse en Franse partijen is dat ze daar rustig kritiek hebben op wat cle Rus sen willen of doen - bijvoorbeeld het terugbrengen van Tsjechoslowakije in het Moskouse gareel. Als puntje bij paaltje komt was juist de Dub- cekstijl meer naar de zin van de Eurocommunisten dan wat Moskou wijst. In deze ontioikkeling heeft Moskou al eens eerder bernst om de relatie met Joegoslavië weer te her stellen, wat alleen mogelijk was door ie erkennen dat ieder land zijn eigen weg naar het socialisme moest PORTO ERCOLE. Prinses Beatrix en haar man prins Claus, tijdens de vakantie in Porto Ercole bijeen, met hun zonen Willem-Alexander, Con- stantijn en Johan Friso. kiezen en clat clit. anderen niet aan ging. Het was een erkenning waar van met name Brezjnew wel eens geprobeerd heeft zich althans wat Oost-Europa betreft los te maken, zonder dat dit veel sukses hacl - zelfs dear had men geen zin om cle Russische partijleider cds een soort paus te beschouwen. Maar mi lang zamerhand de buitenlandse commu nistische partijen van enig belang zich meer op de Titoïstische lijn stellen dan die van Brezjnew gaat het cle Russen wel wat zuur vallen. Zonder clat Moskou een stevige greep heeft op de broeder partijen elders heeft ze daaraan net zo wei nig als aan sociaal-democratische partijen - minder eigenlijk, want clie Fransen en Italianen en Spanjaar den zijn op een gegeven ogenblik misschien wel in staat om Peking gelijk te geven in plaais van Mos kou. Een man als Brezjnew heeft als voornaamste steun voor zijn positie natuurlijk dat hij de leider is van een-machtig land. Maar daarnaast is hij ook graag - zoals Stalin dat was - de voorman van een ideologie die cle hele wereld omspant. Een paus naar wie men niet luistert is een heel boze paus. Alleen hij kan er weinig tegen doen, behalve natuur lijk schelden. PORTSMOUTH, 28-6. Koningin Elizabeth heeft dinsdag de vlootpa- rade ter gelegenheid van haar kro ningsjubileum afgenomen. Honderd duizenden kijklustigen sloegen het schouwspel in de Solent voor Ports mouth vanaf de wal gade. Toen de koningin de vorige maal een vlootschouw bijwoonde, dat was in het kroningsjaar 1953, konden haar admiraals nog kiezen uit meer dan achthonderd schepen van de Ro yal Navy, die toen op die van de Verenigde Staten na de grootste ter wereld was. Ditmaal moesten zij bijna alles wat nog kon drijven in zetten om toch nog honderd oorlogs schepen bij elkaar te krijgen. De landen van de NAVO leverden een bijdrage met zeventig schepen. Flitsen uit het buitenland BEIROET. In vluchtelingenkam pen in de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn l'elle gevechten uitgebroken tus sen rivaliserende Palestijnse groepe ringen. JERUZALEM. Israël heeft dinsdag de Amerikaanse verklaring dat het tot terugtrekken uit de bezette ge bieden - met inbegrip van de weste lijke Jordaanoever - bereid moet zijn, ongewoon hard genoemd en verworpen. WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter wil dit jaar graag een ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Brezjnjev. Dit heeft een woordvoerder van het Wit te Huis dinsdag bekendgemaakt. SAO PAOLO. Op een verkeersweg in de omgeving van de Braziliaanse stad Sao Paolo zijn zeker veertien mensen om het leven gekomen en 218 gewond bij een enorme ketting botsing tijdens diche mist. Er wa ren 151 voertuigen bij de botsing be trokken, waarbij 50 autobussen. ALBANY. New York. De mariua- narokkers in de staat New York zul len binnenkort niet meer gestraft worden met vrijheidsberoving als zij betrapt worden met kleine hoeveel heden van het middel. GENUA, Italië. In Genua is een leidinggevende l'unklionaris van „Ansaldo", een bedrijf dat werk zaam is op micleair-technisch ge bied, door een onbekende jongeman in de benen geschoten. PRETORIA. In de zwarte woon gemeenschap Attcridgcville bij de Zuid-Afrikaanse hoofdstad Pretoria heeft de politie met charges, traan gas en de „niesmachine" een eind gemaakt aan een betoging van scho lieren. BANGKOK, Thailand. Volgens het dagblad „Bangkok Post" in de ge lijknamige hoofdstad van Thailand, kan men in Cambodja met de dood gestraft worden voor sexuele ge meenschap vóór het huwelijk en on gehuwd samenwonen. BONN Plet Westduitse ministerie van defensie heeft de aanhouding bekendgemaakt van drie „spionnen voor Oosteuropa". LIBREVILLE. De in Libreville (Gabon) verzamelde Afrikaanse mi nisters van buitenlandse zaken van de conferentie der Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zijn van mening dat de zwarte soldaten in het Rhodesische leger hun toekomst op het spel zetten als zij hun zwarte broeders doden. BELGRADO. Twee Amerikanen van Oekraiense afkomst die het in de marge van de toetsingconferentie in Belgrado voor de Oekraieners in de Sowjet-Unie wilden opnemen, zijn dinsdag door de Joegoslavische politie kennelijk gearresteerd om het land uitgezet te worden. WARSCHAU. De Poolse kardinaal Karol Wojtyla heeft de door de staat gecontroleerde pers in zijn land be schuldigd niet de waarheid te heb ben verteld over demonstraties in Krakau vorige maand naar aanlei ding van de geheimzinnige dood van een dissidente student. NEW YORK. Mozambique heeft de veiligheidsraad der Verenigde Naties vrijdag om militaire hulp ge vraagd om de „voortdurende daden van agressie" van Rhodesië af te slaan. WASHINGTON. De Sowjet-Unie is begonnen met de ontwikkeling van een gevechtsvliegtuig speciaal voor de onderschepping van de supersnel le B-l bommenwerper die de VS wil bouwen, zo is dinsdag uit Ameri-- kaanse regeringskringen vernomen. FRANKFORT. In de Westduitse bondsrepubliek zijn momenteel elf kerncentrales in aanbouw met een totale kapaciteit van 11.600 negawatt Dit blijkt uit het jongste rapport van de vereniging van Wesduitse elek triciteitsbedrijven dat dinsdag in Frankrijk is gepubliceerd. AMSTERDAM. 29-6. De rijkspoli tie te water heeft in samenwerking met de douanerecherche naar eerst thans bekend is geworden vorige week donderdag in de Amsterdamse haven een clandestiene wapenzen ding naar een land in Midden-Ame- rika onderschept. Nadat de politie was getipt dat op een kade een ha venarbeider met wapens liep te ven ten, werd aan boord van een West duits vrachtschip een onderzoek in gesteld. Daarbij kwam een panij van 900 gloednieuwe jachtgeweren, pis tolen en revolvers te voorschijn, die in de scheepspapieren als „ijzerwa ren" stonden vermeld. Er was geen munitie"bij de wapens. SCHIPHOL, 29-6. Vijfenzestig Am sterdamse bejaarden die in een F-28 Fellowship van Martin-Air naar Bristol gevlogen zouden worden voor een vakantie in hotel Collingwood in het badplaatsje Ilfracombe, zijn niet vex-der gekomen dan Schiphol Omdat de ox-ganisérende x-eisorgani- satie Concordia te Aalsmeer de ho telrekeningen van vorige groepen niet heeft voldaan, liet de Engelse hotelier weten dat hij op verdex-e klantenvan het reisbux-eau geen prijs meer stelde. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 1 JULI NED. I: Hel avondje AVRO vangt aan met een aflevering uit Happy Days. Met behulp van Fonzie doet Ralhp mee aan een illegale auto cross. Holmes and Yoyo, vervolgens gaan op jacht naar een valsemunter. Daarna de Amerikaanse televisie film getiteld De grote diamantroof. In deze film worden vier diamantro vers belaagd door de speurneus van een voormalig rechercheur: de vier dieven plegen elk een afzonderlijke overval en stappen vervolgens ook afzonderlijk in één en dezelfde bus. De ex-politieman zit eèhter ook in die bus en krijgt zo zijn verdenkin gen. In het legeronderdeelvan M.A.S.H. komt weer eens post bin nen; majoor Burns krijgt te horen, dat zijn vrouw van hem wil schei den, hij is ontroostbaar. Na het nieuws presenteert AVRO's Sport- panorama Nadia, from Rumania with love een Amerikaans portret- rond het fragile Roemeense turn- wonder. Nadia Comanenci, die be halve turnen, ook goed blijkt te kunnen volksdansen. De AVRO be sluit haar programma met Blue Knight, een serie rond een wijkagent in Los Angeles, Reba McClaine is de vriendin van een agressieve gang ster. Als ze hem- wil verlaten slaat hij haar in elkaar. Bximpers, de blauwe ridder alias wijkagent, pro beert haar kost wat kost te helpen. ANTWERPEN, 28-6. In het ko ninklijk museum voor schone kun sten te Antwerpen is dinsdag de gi-ote tentoonstelling geopend die het hoogtepunt vorint van het intex-na- tionale Rubensjaar 1977. Pieter Pau- wel Rubens werd op 28 juni 1577 ge boren. Enkele uren voox-dat de tentoon stelling voor het publiek werd open gesteld, maakten koning Boudewijn en koningin Fabiola een x-ondgang door het museum. De expositie omvat 109 schildei'ij- en en 63 tekeningen van de meester die het grootste deel van zijn schep pende leven in de Sinjorenstad werkzaam was als hofschilder van aai-tsherlog Albrecht. en aax-tshex-to- gin Isabella. NED. II: Alvorens hel avondpro gramma begipt, twee sportuilzen- dingen: een samenvattende reporta ge van de finales op Wimbledon, en cle eerste etappe van de Tour de France. Na deze beelden Calimero en de tweede aflevering van Als er één- schaap over de dam is waarin beelden worden getoond- van kam pioenwedstrijden voor schaapher- derhonden en van de opleiding van jonge border collies tot volleerde schaapherders en wedstrijclkandida- ten. Verduidelijken de informatie ro-nd de nieuwe wettelijke bepalin gen voor het watertoerisme worden gegeven- in Vaarbewijs, nodig of overbodig? De eenendertigste afle vering van World u al geholpen? opent cle tweede helft van cle TROS- avond. Geheel volgens Engelse tra ditie- is er een staking van het open- ba-ar vervoer gaande, wat tot gevolg heeft, dat het gehele personeel op de zaak moet blijven slapen. Na de ak- tualiteitenrubriek Aktua TV, de Nederlandse premiere van de meest besproken televisieserie van het af gelopen jaar Charlie's Angels. Char lie zelf krijgt u niet te zien: zijn drie engelen des te beter en daar gaat het om, want de intriges zijn niet bijs ter interssant. In deze eerste afleve ring moet met- behulp van veel vrouwelijk schoon, de moord op een landgoedeigenaar opgelost worden. Tenslotte een verslag van het optre den dat Charles Aznavour tijdens de Firato in 1976 gaf, hij werd begeleid door het orkest van Rogier van Ot- terloo. VRIJDAG 1 JULI NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Happy Days; 19.30 Holmes en Yoyo; 19.55 De gro te diamantroof: 21.05 MASH; 21.35 Journaal; 21.50 Soprtpanorama; 22.30 The blue knight; 23.20 Journaal. NED. II: 17.00 Tennis op Wimble don; 18.30 Tour de France; 18.55 Nieuivs; 19.05 Calimero; 19.17 Als er één schaap over de dam is...; 19.43 Vaarbewijs, nodig of overbodig?; 20.00 Journaal; 20.25 Wordt u al ge holpen?; 20.55 Aktua TV; 21.35 Charlie's Angels; 22.50 Aznavour -in Holland; 23.15 Journaal. ZATERDAG 2 JULI NED. I: Vier programma's op deze NCRV zaterdagmiddag: Kijkdoos, De beste Karlsson van de wereld, De reizen van Kim en de laatste afle vering van professor Vreemdeling. De avond opent van Bill Hanna's en Joe Barbera's tekenfilmserie De Flintstones, waarin Fred op de sjie- ke loer gaat. Vervolgens wordt in De ivondere wereld onder water aandacht besteed aan vreemde, tal rijke onderwaterwezens. Ellery Queen krijgt in de gelijknamige se rie te maken met de vrouw met de twee gezichten. Wiener Melange is Donderdag 7 juli, 21.50 uur, Neder land 1: Zomer in het Zuidpoolgebied. Een Finse dokumentaire over de zomer op de Zuidpool met talloze vogels, walvissen en robben. de titel van een Weens operette con cert, waar gespeeld en gezongen wordt op muziek van Strauss, Lé- har non Suppé, Kalman en Slolz. De western van vanavond, uit 1952, draagt de titel Shane, wat de naam is van een vreemdeling, die een rustig pioniersgezin binnendringt. Opvallend is in deze wel oude wild west-film, dat pas na- twee uren het eerste schot wordt gelost. In de hoofdrollen, Alan Ladd en Jean Ar thur. NED. II: Na tennis op Wimbledon en beelden van de tioeede etappe van de Tour de France, een afleve ring van de kinderserie Black Beau ty waarin paardendieven de „zwarte schoonheid" stelen, met alle nare ge volgen van dien. Gerard van den Berg gebruikt bij zijn spelletje Zo vader, zo dochter, de volgende pa nelleden, Henri Knap, Aart Staart jes, Wieteke van Dort en Legien Kromkamp. Na het journaal de vijf de aflevering Hoe groen was mijn dal. Weer heel wat verwikkelingen in deze op een na laatste aflevering. Ceinwen vader heeft Ceinwen en Hmv niet in de heuvels kunnen vinden. Ifor's terugkeer uit Londen, wordt gevierd; Huw raakt opnieuw slaags met een leraar en wordt van school gestuurd. Tussen Angharad en Iestyn gaat het niet meer goed, wanneer de laatste verteld heeft dat de mijn gesloten gaat worden. Het amusementsprogramma rond de Griekse zangeres Nana Mouskouri zullen de volgende gasten optreden, The Sjrinners, Morris Albert en Wayne Sleep. Na de aktualiteitenru- briek Hier en Nu een reportage over de Nederlands/Canadese kunstschil der Matth Cupido, getiteld Worden als een kind. ZATERDAG 2 JULI NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Kijk doos; 15.50 De beste Karlson van de wereld; 16.15 De reizen van Kim;'. 16.40 Professor Vreemdeling; 18:45. De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De Flintstones; 19.30 De won dere wereld onder water; 19.55 Ellery Queen; 20.45 Wiener Melange: 21.35 Journaal; 21.50 Shane; 23.45 Laatste nieuws; NED. II: 15.00-18.00 Tennis op Wimbledon; 18.30 Tour de France; 18.55 Journaal; 19.04 Black Beauty; 19.30 Zo xwder, zo dochter; 20.00 Journaal; 20.25 Hoe groen ivas mijn dal; 21.30 Nana Mouskouri; 22.05 Hier en Nu; 22.45 Worden als een kind; 23.00 Journaal; 23.05 Tour de France. door HENK VAN HEESWIJK In de avond bx-engt, Freek de vrouw persoonlijk in zijn auto naar het station. En zegt; „Je bent altijd welkom bij ons, wil je daaraan den ken? We hadden een grote kennis- sekring, want Jennie zat in vex-schil- lende verenigingen. Ze was op en top een ox-ganisatiemens. Net als jul lie vader, he? Nou, in het begin be tuigde iedex-een zijn of haar mede leven, maar nu zie of hoor je nie mand meer. Wat vex-geten de mensen gauw, he? Daarom vond ik het zo geweldig, dat jij vanmorgen ineens voor de deur stond. Daar heb je goed aan gedaan, Frida. Kom maar eens vaker." Terug in huis gaat ze vrijwel met een naar bed, want morgen moet ze weer werken. In bed denkt ze aan Lina, het vroegwijze meisje van dertien jaax-, dat qua lichamelijke ontwikkeling er uit ziet als een jon ge vrouw van zestien. Die haar tante uit Haax'lem waarschijnlijk als een indx-ingster ziet. Misschien zelfs als toekomstige tweede vrouw van haar vadei\ Wie weet, hoe het kind aan haar moeder heeft gehangen. Eigen- aai-dig, want meisjes trekken door gaans meer naar de vader en jon gens xiaar de moeder. Bij ons thuis was dat tenminset zo, weet ze zich te herinneren. Van de kleine Greetje kan Frida geen hoogte krijgen; ze zal wel op gestookt zijn door haar oudere zus, want ze isoleex-de zich vandaag he lemaal. Wilde zelfs aanvankelijk de ï-ijksdaalder niet aannemen, die Fri da elk der kinderen gaf. Nee, de meisjes zijn helemaal niet blij met haar komöt, dat is duidelijk. De jon gen daarentegen vindt het niet be langrijk genoeg er zich druk over te iTiaken. Die waant zich een Johan Cruyf in de dop. Op Oudejaai'savond neemt Frida voor twintig dagen afscheid van chef en kollega's. De dag tevoren is ze nog een uurtje in Haax-lem-Noord geweest bij Job thuis. Want ze voelt verwantschap met hem, omdat hij het slachtoffer is geworden van zijn plicht. En hooi't dan van zijn moe der, dat zelfs meneer Dick hem heeft bezocht en een stapel stripboeken heeft meegenomen. Ze wijst op het kastje, waarop de boeken staan. Mis schien, dat Job hierdoor wat beter gaat lezen, want dat is bij hem be droefd. Na Nieuwjaai'sdag gaat hij weer aan het-wex-k, dat wil hij zelf. Die een en dertigste december sluit de winkel om vier uur; ook dat is traditie, want iedereen is immers vroeger thuis op deze avond. Naar buiten lopend, ziet Frida tot haar verbazing Frits van Bossendx-echt staan, op enige afstand van de win kel. Vlak bij zijn auto. Hij steekt zijn hand uit en Frida drukt die, zij het met enige tegenzin. Ze heeft de man in weken niet gezien of gesproken. Nu kijkt hij haar lachend aan en vx'aagt: „Plannen voor vanavond? Zo ja, dan kxijg ik waarschijnlijk een weigering op uitnodiging om sa men van het oude naar het nieuwe jaar te gaan?" Ze knikt. „Het spijt me voor jou, maar ik heb het plan vanavond vroeg naar bed te gaan. Mox-gen be gint mijn vakantie. Ik moet uiterlijk negen uur irxorgenochtend op Schip hol aanwezig zijn." Frida ziet de teleux-stelling op zijn gezicht gi'oeien. „Jahnmer," zegt hij. „Ik mag je zeker ook niet uitnodigen voor een etentje?" Zuchtend en op ietwat ongeduldi ge toon antwoox-dt ze: „Frits, ik moet alles nog inpakken, een zee van din gen te doen „Maar je moet ook eten," houdt hij aaxx. Ze knikt enkele malen. „Ik moet inderdaad eten. Ik heb 't thuis klaar staan en hoef 't enkel op te warmen. Mag ik alsjeblieft weigex-en? Je vasthoudendheid is treffend en ik ga me erdoor schuldig voelen, omdat ik er nooit iets tegenover kan stellen. Ik ga niet zeggen: laat me met rust, want dat klinkt beledigend. Boven dien ben je een klant, al heb ik je de laatste tijd niet meer in de winkel gezien. Als je je eenzaam voelt, waarom ga je dan niet naar een van je kinderen?" Hij lacht. „Het is als met jou, ze zijn allemaal naar de wintei-sport. Goéd, ik houd je niet langer op. Veel plezier in de vakantie; stuur me op z'n minst een kaart." „Doe ik," belooft ze. Andere jaren stuurt ze er enkel een naar de zaak, doorgaans al de eerste dag. Maar nu- moet zeer ook een naar Zutphen sturen en Frits wordt nummer drie. „Prettig uiteinde," zegt ze, „en een goed begin; maak er het beste van." Nieuwjaax-smox-gen loopt ze al vroeg met haar koffer-en grote tas op straat in de richting van de. bus- halte, want ze moet de eerste rit hebben van de1.lijn naar Amsterdam, die via Schiphol gaat. Die is zo on geveer om negen uur bij de Lucht haven. Opnieuw tot haar verwonde- x-ing staat Van Bossendrecht met zijn grote wagen op de hoek van de stx-aat. Hij lacht en vraagt: „Kan ik je soms een lift geven?" Ze schudt enkele malen 't hoofd. „Frits, je bent onmogelijk." Ze zucht. „Je bent er nu eenmaal, dus..." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7