Kontakt met grondeigenaren voor bungalowbouw te Schuddebeurs Gemeenteraad Brouwershaven BUITENLANDS GELD C.N.V. richt zich tot Zeeuwse Raad voor de Rekreatie STREEKNIEUWS Komend weekeind barst de vakantie-stroom los SUITE OP WERKEILAND reidingsbesluit Buitendijks gebied Brouwershaven. BROUWERSHAVEN, 27-6. Naar aanleiding van de be spreking voorontwerp herziening Streekplan Schoii- wen-Dniveland in de gehouden gemeenteraadsvergade ring te Brouwershaven, zeggen h. en w. in hun pre advies dat het onbegrijpelijk is dat zogenaamde land huizen in het agrarisch gebied Ie Schuddebeurs worden uitgesloten. Met de mogelijkheid om te bezien ol' bij Zonnemaire een omleiding buiten de kern om in het plan kan worden opgenomen zeggen b. en w. zich te kun nen verenigen, doch een omleiding rond de kern Brouwershaven lijkt het kollege van grote importantie omdat de verkeersintensiteit door de kern Brouwershaven steeds toe neemt. Advertentie In Home en Parijs, maar ook in Tokio on New Virk overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uwreischequesen eurochcqucs. uw reisverzekering en al uw vreemde valuta bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Bezwaar maken b. en w. tegen de geprojekteerde rekreatie verdeel weg vanaf Brouwershaven naarScharen- dijke, omdat deze weg in haar huidig tracé ovrebodig wordt geacht. Wel is het kollege van oordeel dat het tra cé van deze ontsluitingsweg zodanig moet worden gewijzigd, dat bestaan de wegtracé's zoveel mogelijk kun nen worden gevolgd, waarbij wordt gedacht aan de Dirksweg met door trekking naar de Delingsdijk. De heer De Munnik is het eens met de zeker niet overbodige omleidin gen rond Brouwershaven en Zon nemaire. We hebben echter op Schouwen-Duiveland geen behoefte aan snelwegen met vier banen. De heer J. J. Klaasse zei sterk ge porteerd te zijn voor de bouw van landhuizen te Schuddebeurs. Geen racewegen aanleggen maar bestaan de wegen goed onderhouden, wat dc heer J. K. Goemans onderschreef, die er vervolgens op wees dat van landbouwzijde steeds is geageerd tegen de aanleg van weer maar een rekreatieverdeelweg dwars door het land. Inzake de bouw van landhuizen kon dc raadsvoorzitter meedelen, dat er met twee grondeigenaren reeds een gesprek is gevoerd voor de bouw van een landhuis. Het vigerende be stemmingsplan te Schuddebeurs biedt daartoe thans de mogelijkheid. De raad kon zich verder verenigen met de vaststelling van het Voorbe- Situatie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 29-6. Het sub-distrikt Schouwen-Duiveland van het C.N.V. heeft zich in persoon van de heer B. J. S. Hoek te Zierikzee, gewend tot de Provinciale Raad voor de Rekreatie in Zeeland, inzake de Zeeuwse Rekrea- tie-diskussienota. Het eerste deel van de brief wordt hieronder afgedrukt. Hierbij delen wij U mede kennis te hebben genomen van de bovenge noemde nota. Tijdens de 1.1. verga dering waarbij vertegenwoordigers van de drie afdelingen aanwezig wa ren, kwam men tot de konklusie dal 6r niets in de nota stond waarmede wij uilgesproken moeite hadden. De kritiek welke wij hadden lag voor namelijk op het vlak van de accen tuering van bepaalde beleidspunten. Gelet op het feit dat CNV-Zeeland zich geconcentreerd heeft op het as- pekt van de werkgelegenheid welke, zij het in wat cryptische vorm, toch in deze nota mee speelde, hebben wij als CNV-vertegenwoordigers van de regio Schouwen-Duiveland gemeend geen dubbel werk te moeten doen en hebben derhalve besloten ons meer te richten op de volgende pun ten: a. de leefbaarheid; b. de rekre- atieve voorzieningen; c. het milieu. De leefbaarheid; Duidelijk blijkt naar onze mening dat het beleid welke de Raad voorstaat, tendeert naar tijdelijke stopzetting van de uitbreiding der slaapaccomodatie ten behoeve van toeristen. De nog te bouwen voorzieningen zouden eerst moeten worden gerealiseerd alvo rens van een eventuele uitbreiding sprake zou kunnen zijn. Naar'onze mening komt in de no ta onvoldoende naar voren dat rea lisering van betreffende voorzienin gen op zo kort mogelijke termijn dient te geschieden teneinde blijven de schade aan de woonomgeving c.q. het landschap te voorkomen. Eigen voorzieningen Wat betreft de voorzieningen voor de eigen bevolking van onze regio, achten wij het van belang dat hier belangrijk meer prioriteit aan moet worden gegeven dan aan die der re creanten. Wij zijn van oordeel dat de voorzieningen er zijn voor de in woners en secundair voor de recre anten. Als concreet voorbeeld den ken wij hier aan het aanleggen van sportaccomodatie, een dierenpark, wandelpaden, fietspaden etc. Ten aanzien van het aspect ge luidsoverlast meenden wij het vol gende te moeten opmerken: In dc nota wordt o.i. terecht gesproken van de wenselijkheid onderscheid te ma ken tussen drukte- en stiltegebieden. Het is niet. duidelijk uit de nota op te maken hoe dit ondei'scheid zal kunnen worden gerealiseei"d c.q. worden gehandhaaft. (We denken hierbij aan Zuid-Walcherenü) Het instellen van „bufferzones" lijkt ons nuttig. Vanuit de eigen regio kennen we hel voorbeeld Renesse, waar de ge luidsinstallatie van naburige cam pings tot ver in de dominiale bossen is te beluisteren! Afgezien van de. hinder welke kampeerders zelf hier van ondervinden lijkt deze geluids overlast ons ook schadelijk voor de mogelijk nog aanwezige fauna. Met name denken we hierbij aan de vo gels in hun broedperiodc. Het zou tevens naar onze mening wenselijk zijn gemotoriseerd ver keer in de recreatiecentra zoveel mogelijk te beperken. Afgezien van de luchtverontreiniging zou dit laat ste de rust en recreatie verhogen van zowel recreant als inwoner. Campingbedrijven Betreffende het punt vestiging van campingbedrijven in recreatie-oor den, lijkt het naar onze opvatting zéér wenselijk dat er scheiding plaatsvindt tussen „kaf en koren". Instellingen welke op „non profit- basis werken, we denken hierbij aan instellingen als PTT, CJV e.d., zou den in principe voorrang moeten krijgen bij het bouwen van recre atieve voorzieningen t.b.v. hun le den. Ook zouden leden van de Kam- peerraad en het VVV meer facilitei ten moeten krijgen. Wij verkiezen kwaliteit boven kwantiteit. Zoals terecht in de nota wordt gesteld, is het niveau van de bestaande voor zieningen zacht gezegd matig te noe men. De rekreatieve voorzieningen, Uit onderzoek is gebleken, volgens de nota, dat de sector kamperen over vertegenwoordigd is. Deze overver tegenwoordiging zou een negatieve invloed hebben op de uitbouw van de voorzieningen in casu hun rende ment. Dit laatste zou ongustig wor den beïnvloed vanwege het zoge noemde „piekverschijnsel". Zomer woningen en sta-caravans daarente gen zouden t.a.v. voorzieningen een hoger rendement opleveren. Naar onze mening is in de nota niet of te weinig gekeken naar het „tentkam peren". Een uitsplitsing in caravan- en tentkamperen ware ons inziens een goede zaak geweest. Uit eigen waarneming is ons bekend dat tent kampeerders tamelijk in de verdruk king komen t.o.v. hen die recreëren per caravan. Verkeersmaatregel N.a.v. de vaststelling van een ver keersmaatregel te Brouwershaven, waardoor de kruising Oude Schouw- sedijk-Meekrapstraat een voor rangskruising wordt zou de heer De Munnik graag het kollege laten be zien of dit ook niet moet met de kruising Oude Schouwse Dijk-Krom- wal. Vanaf de Markt heeft de Zuid- dijkstraat. voorrang op alle aanslui tende zijstraten, behalve op genoem de kruising, wat verwarrend werkt. Volgens de raadsvoorzitter betreft het hier een kruising met doorgaand verkeer naar de Delingsdijk, maar het zal met de betrokken instanties nader worden bekeken. Vastgesteld werd de le herziening bestemmingsplan Buitengebied; en het voorbereidingsbesluit percélen grond aan de Margrietstraat te Zonnemaire. Aan mej. G. A. Slagter te Nieu- werkerk werd een percébl grond verkocht, gelegen aan de Margriet straat te Zonnemaire voor de bouw van een vrijstaande woning voor dé prijs van f 21.470,exkl. omzetbe lasting. Akkoord ging de raad met „te kennen geven van eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand aan de heer A. Witte te Brouwers haven met de aanzegging dat hij op dinsdag 9 augustus 1977 te 14.00 uur ten stadhuize te Brouwershaven in de gelegneheid wordt gesteld zijn zienswijze ter zake van dit voorne men en dit besluit en de' daaraan ten grondslag liggende motieven ken baar te maken ten overstaan van een kommissie bestaande uit burge meester en wethouders en de frak- tievoorzitters uit de raad, bij wel ke gelegenheid hij zich door een raadsman zal kunnen doen bijstaan. Aan de heer W. A. v. d. Waal te Brouwershaven werd een perceel grond aan de Zuidwal verkocht te Brouwershaven voor de bouw van een vrijstaande woning voor de prijs van f 58.659,90 exkl. 18 procent om zetbelasting. School Dreischor Nu aan de architect Jobse te Vlis- singen opdracht is verleend tot het maken van een schetsontwerp voor de bouw van een openbare kleuter school te Dreischor aan de huidige openbare basisschool met een uit breiding van deze school hebben b. en w. de mogelijkheid bezien voor de bouw van een nieuw gymnastieklo kaal. Naast het. bestaande scholenkom- plex aan de Nieuwe Schoolstraat is nog een perceel grond, eigendom van de gemeente, beschikbaar waar op het lokaal gesitueerd zou kunnen worden. Het huidige gymlokaal aan de Moggestraat voldoet niet meer aan de eisën. De raad besloot in principe tot realisering van dit lokaal. Mevrouw Loschacofl' zei blij te zijn dat Dreischor een goede gym zaal krijgt „Ik ken kernen die nog geen „slechte" gymzaal hebben". De loko-burgemeester deelde hier op mede, dat na de aanleg van nieuwe sportvelden thans bezien wordt om tot de bouw van gymzalen te komen in die kernen, waar deze thans nog ontbreken. Tenslotte ging de raad akkoord met de 8e wijziging der begroting 1977, waarin posten voor hei'bestra- ting bij het Tonnenmagazijn, kosten restauratiepand Korenmarkt 1 te Brouwershaven en aanleg perslei ding met pompinstallatie kampeer terrein ..De Bulke". ZIERIKZEE In memoriam A, van Loo Te Zierikzee overleed op de leef tijd van 84 jaar de heer A. van Loo. in leven rustend stoker/bootsman bij de Provinciale Stoombootdienst, op de toenmalige veerbootlijn Zierik- zee-Katseveer. Als „Arie van de boot" nam dè heer Van Loo in die tijd een „bijzon dere plaats in onder het personeel. Behalve zijn werkzaamheden in de machinekamer, vei'kocht hij ook de plaatsbewijzen aan het x-eizend pu bliek, waardoor hij grote bekendheid verkreeg. Recentelijk getuigde een hoogbe jaarde - eldex's wonende - toenma lige superieur van de heer Van Loo, dat deze „behoox-de tot de vriende lijkste medewerkers die in zijn tijd op de Zeeuwse veex'diensten werk zaam waren". Het is een ongevraagd getuigenis, dat licht werpt op per soon en werk van de thans verschei dene, die gedux-ende vele jaren ook karaktexdstiek was voor het mari tiem vexwoei'swezen in onze provin cie, lang vóór de komst van de Zee- landbrug. Mox-gen {vrijdag) wordt de heex- Van Loo ter aarde besteld te Zierik zee, na een rouwdienst in het rust huis „Borrendamme", waar hij zijn laatste jaren sleet. Meisje verongelukt Bij een droevig ongèval in een zwembad te Lunteren is de 7-jarige Max-oeska Padmos uit Zierikzee om het leven gekomen. Hel meisje bracht een vakantieweek door in Luntex-en. Op weg naar de douche in het zwembad is het meisje in het 2 m diepe bad gevallen. Het slachtof fertje kon niet zwemmen. Oplichterij Op enkele plaatsen in de i'egiq is een man gesignaleerd, rijdende in een grote Amerikaanse auto, die met een mooi verhaal voornamelijk oudere mensen tracht op te lichten. Hij zegt van het gemeentehuis ver- nomen te hebben dat men de ge lukkige winnaar is geworden van een soort prijs. Tegen een kleine voortuitbealing kan men een tapijt kopen en als dit tapijt bevalt, krijgt men hierop heel wat geld terug. De „gelukkige winnaai-" moet zich dan maar melden bij het Tapijtenhuis Moeliker in Zierikzee. Het betreft hier echter een geval van oplichterij en het Tapijtenhuis Moeliker heeft hier niets mee le maken. Kinder vakantieweek De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland heeft een programma sa mengesteld voor de Kinder-rzomei'- vakantiewerk in Kerkwerve, Ouwer- kerk en Zierikzee. Het programma biedt een gx-ote variatie. Zo zal voor kinderen van 8-14 jaar een puzzel- tocht door Zierikzee worden geor ganiseerd. kinderen van 6 t/'m 10 jaar mogen stokbroden bakken op een tei-rein aan de Haringvlielstraal. In Kerkwerve zal een speurtocht en le vend ganzenbord worden geox-gani- seei-d. 'Vex-der wordt hier aandacht besteed aan kreativiteit en handen arbeid. Ook wordt een quiz op touw gezet en een film vertoond. In Ou- werkerk wordt in het bos aan de Groene weg een spelmiddag gehou den voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Al deze aktiviteiten zullen t.z.t. met tijd- en plaatsaanduiding worden aangekondigd in de agenda. ZONNEMAIRE Vier miljoen mensen op reis DEN HAAG, 30-6. Het komend weekeinde zal de vakantievreugde pas goed losbarstc-n. Het afgelopen weekeinde heeft de generale repeti tie ervan te zien gegeven. De komen de dagen zullen vier miljoen Neder landers naar het buitenland gaan. Gelukkig gaan ze, aldus de des kundigen, niet alle vier miljoen te gelijk. De komende drukte is toe te schrijven aan het feit dat basisscho len in Noord- en Zuid-Holland de deuren zullen sluiten en tal van be drijven de produktie stoppen. Daar komt bij, dat de bouw en de neven- bedrijven het ook voor drie weken laten afweten en nog eens een klei ne 300.000 bouwvakkei-s met vrou wen en kinderen aan de vakantie- stroom worden toegevoegd. Het zal vrijdag, zaterdag en zon dag niet alleen druk worden op on ze wegen, ook Schiphol krijgt veel vlieglustige 'vakantiegangers te ver werken. De auto zal de meeste Nederlan ders vervoei-en. Naar schatting tus sen de 65 en 70 procent gaat met dit vervoex-middel, met het vliegtuig ongeveer 14 procent. Bovendien blijven nog eens een klei ne vier miljoen mensen in eigen land en alles bij elkaar kan dat goed zijn voor een aantal files. Het kan echter allemaal ook erg meevallen. „Nooit Gedacht" naar Duitsland De reïsvereniging „Nooit gedacht" bracht vórige week een driedaags bezoek aan Duitsland. Vanuit de be stemming, het plaatsje Bernkaslel, werden een aantal fijne tripjes ge maakt. Zo werd een rondrit gemaakt, door Müllheim en Ob.erhanstein en een bezoek gebracht aan het museum van Idar-Oberstein, waar beroem de edelstenen zijn te bewonderen. Verder werd een exkux-Sie gemaakt naar een diamantslijperij. In Bern kaslel beleefde, men een hevig on weer, maar. na het overtrekken van de-bui kon men 's avonds de. stad'in. De terugreis ging via Wittlich, Ko blenz en Blankenheim, waar de kaf- fiemaaltijd werd gebruikt in hotel Bar Ahr Restoven. Via België koer ste men daax-na naar de Nederland se grens. In restaurant Napoleon in Rijsbergen wex-d gedineerd en een dansje gemaakt. Omtsi-eeks kwai-t over tien 's avonds kwam men weer in Zonnemaix-e aan. De voorzitter van de reisvereniging de heer J. Dooge dankte allen, die hadden bij gedragen aan hét welslagen van deze reis, in het bijzonder de chauffeur van dè firma Van Oevex-en, de heer Tuinman. Flitseii uit het buitenland BEIROET. Saoedi-Arabië wil dat een VN-vredesleger wordt gestatio neerd op de grens vari Libanon en Israël,'zo heeft het rechtse Falarigis-:: tische partijblad „Al Arrtal" wöè'n's- dag gemeld. BELFAST. Twee Britse soldaten zijn dinsdagavond omgekomen nadat zij in Belfast in een hinderlaag wa ren gevallen. Enkele kollega's wer den gewond. WENEN. Negen van de dertien le- deïx van de organisatie van Olie ex porterende landen (OPEC) zien af van de voorgenomen prijsverhoging van ruwe olie per 1 juli met vijf pro cent. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft woensdagavond met nadruk vex-klaard dat de V.S. hun beti'ekldngen met China willen nor maliseren. Hij wees voorts op het belang van dat land op het wereld toneel. Oud skelet ATHENE, 29-6. In een grot ten zuiden van het Griekse Thessaloniki is het oudste menselijke geraamte gevonden dat ooit in Europa is ontdekt, zo heeft de Griekse archeoloog Aris Poulianos dinsdagavond in Ahtene bekendgemaakt. Naar schatting van de ar cheologen, die 10 jaar aan de opgraving van het geraamte hebben gewerkt', is het skelet .700.000 jaar oiid. .Naar de,grot- waar hetgeraamte is óntclekt, is'.de vondst dé Peïmloha- mens" genoemd. DU1VELAND. Tot de wonderlijke stunts van het jaar zal wel blijven behoren, de komst van de jazz-pia- nist-komponist Leo Cuypers en zes assisterende musici, die voor de (tv)- verfilming en en door de komponist getoonzette „Zeeland-suite" dinsdag o.m. het xoerkeiland bij de Philips- dam als lokatie uitzochten. De vleugelmoest met een „grote bak" naar hel eiland worden overge bracht. Eerder al hadden Leo Cuypers en- zijn groep, ditmaal ge-assisteerd door de Middelburgse folkloregroeii „Medioburgum" fragmenten van de Zeeland-suite gespeeld en gefilmd gezien door de NOS, op een terrein bij slot Haamstede. Een en ander vond plaats in het kader van het Festival Nieuwe-Muziek; een Mid delburgse aangelegenheid.- Als m.en vraagt, wat de Zeeland-suite met Zeeland heeft te maken is het. ant woord simpel: Niets! (Foto's: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 6