DE TWEE MISSIONARISSEN Liever geen nieuwe vertraging met de Oosterschelde pijlerdam «Vier vuisten voor het geloof» Sneeuwwitje Waterschap Schouwcn-Duiveland BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERfKZEE Het ijzersterke duo in een nieuw lachspektakel TERENCE HiLL BUD SPENCER en de dwergen Engels haringvangstverbod Fietspad door Boswachterij Zuidmolukse ouders zoeken kontakt Kindje gestikt AGENDA G.S.-Zeeland willen standpunt inzake Westerschelde Advertentie stelling. Ma/za 1.0.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. ZIERIKZEE, 28-6. In zijn - hier reeds eerder gepubli ceerde - openingsrede van de vijftigste algemene verga dering van liet waterschap Schouwcn-Duiveland, waar schuwde de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, nog dat de bewoners van liet Deltagebied niet het slachtoffer mogen worden van politieke touwtrekkerij. Hy deed zulks naar aanleiding van het juist bekend geworden i'eit, dat het huidige kabinet de beslissing over de grootte van de openingen in de Oos- terscheldedam, niet meer door de Kamer wil laten nemen, maar deze taak wil over latenaan de nieuwe regering. ..Bedenkelijk, als dit zou leiden tot een nieuwe vertraging", aldus de voorzitter. A.s. zaterdag-, zondag- en dinsdagavond 5 juli (hafbo) Regie FRANCO ROSSI Aanvang 20.00 uur. Toegang 14 jaar. A.S. DONDERDAG- en DINSDAGMIDDAG (Toeristendag) 5 juli De reus onder de meesterwerken van Walt Disney! Nederlands gesproken zp. en gezongen met schitterende beroemde songs. Walt Disney presenteert: (Snowwhite and the 7 dwarfs) I Op L.P. 048-24940 en SINGLE H.L.L.P. - 310 (met tekstboek). Het boek uit de .filmserie" in boek- én tijdschriftenwinkels verkrijgbaar. i Letterlijk ALLE leeftijden Aanvang half drie. Toegang a.l. Toegangprijs: f3,— en f4,50. LÖNDÈN, 29-6. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken vindt het Engelse haringvangstverbod op de Noordzee voorbarig. Hij meent dat niet alle mogelijkheden tot over leg zijn uitgeput. De Europese Com missie (het „dagelijks bestuur" van ciè EÉG) heeft de moed dan ook nog niet opgegeven, zo verklaarde Van der Stoel woensdagnacht in Londen waar de Europese topkönferentie wordt gehouden. „ik zie niet in waarom men niet tot 18 juli heeft kunnen wachten," zei de bewindsman. Op die dag ko men de EEG-ministers van land bouw en visserij opnieuw bijeen. ROTTERDAM. Uit een sigaren winkel aan de Hesseplaats in Rot terdam-Ommoord is in de nacht een hoeveelheid rookartikelen gestolen. De waarde van de buit bedroeg f 50.000.—. DEN HAAG. Nederland heeft in 1976 het netto totaal van zijn ontwik kelingshulp, uitgedrukt in dollars, in bijzonder snel tempo vergroot. In verhouding tot zijn bruto nationaal produkt is Nederland nu, naast Zwe den, het land met de grootste offi ciële ontwikkelingshulp. DEN HAAG, Honderd dagen na de val van het kabinet-Den Uyi van daag (donderdag) nadert de forma tie van het nieuwe kabinet de onder handelingen over het kernprobleem van de komende periode: de sombere economische vooruitzichten. De ingekomen stukken (waaron der ook de goedkeuring van de Be groting 1977, gaven geen aanleiding tot opmerkingen. Meer uitvoerig ging spreker in, op de bestekken. De moeilijkheden die er nog zijn met een geval van ont eigening voor een gedeelte zeedijk nabij de zuiveringsinrichting aan het Mastgat bij Bruinisse zullen spoedig tot het verleden behoren. De afwerking van de verhoging (een karwei van 6 miljoen heeft goe de voortgang) bijna de gehele dyk langs de polder Bruinisse van de grens met Oosterland tot aan de hoek van de Stoofpolder. Wat. het nog resterende stuk bij Bruinisse betreft, het plan daarvoor is opgemaakt en met b. en w. van Bruinisse besproken. Op 30 juli zal een hoorzitting met belanghebben den in Bruinisse worden gehouden. Er is meer sprake van een verzwa ring van de dijk dan van een ver hoging; het dijklichaam woi'dt aan merkelijk dikker en steviger, maai de verhoging beperkt zich tot plm. 30 tot 50 cm. Bij de Scheepswerf van de firma Van Duivendijk zal een damwandkonstruktie worden toege past, evenals langs de oude gemeen tehaven, waar het pad dat thans on der de dijk loopt, in de volksmond bekend als de lage kaai, wat wordt omgelegd. Alles gebeurt namelijk langs de buitenkant van de dijk. Omvang dijkvak Dit dijkvak loopt van langs de Stoofpolder, voornamelijk de zgn. Noordbout, waar weinig moeilijkhe den zijn, tot aan genoemde scheeps werf en verder tot aan het bedrijf van de firma Padmos. Het dijktalud zal een helling krijgen van 1 op 2l/s, dus aanmerkelijk glooiender dan thans het geval is. Binnendijks behoeft niets te wor den afgebroken, evenmin als de wo ningen op de Boomdijk (Java). Wel zal waarschynlyk de oude meestoof moeten verdwijnen andere bebou wingen op en aan de dyk aan de binnenzijde. Het bestek DO 18 (het verhogen en verzwaren ~van de Westen- schouwse inlaag tussen de dijkpalen 14 en 20 kostte f 253.000,het be stek SD 5/ DO 19 het verzwaren van de zeedijk tussen de Ringdijk Schelphoek en de Westenschouwse inlhag wordt uitgevoerd door de firma Troost (f 3.276.000,Bestek no SD. 6D.020 het aanbrengen van een bestorting op de onderzeese oever voor Wevers- en Flaauwersin- laag vergde veel fosforslakken en mij'nsteen. In eigen beheer In eigen beheer werd uitgevoerd bestek no. 2048, het aanbrengen van SOESTDIJK. Woensdag jl. vierde Z.K.H. prins Bernhardzijn 66ste jaardag. bestortingen op diverse plaatsen van de kreukelbermen langs de zeewe ring en langs strekdammen van de waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse. Kosten f 87.532,40. Twee andere bestekken betroffen het aanbrengen van dek- en slijt- Presentje voor bestuurders ZIERIKZEE, 38-6. Aan liet begin van de 50e algemene vergadering van het Water schap Schouw en-Diiiv eland (na de samenvoeging) deelde, voorzitter A. M. Geluk mede. dat het bestuur had gemeend, deze mijlpaal niet zonder meer voorbij te moeten laten gaan. Aan het slot van de verga dering kregen alle aanwezigen een fraai herdenkingslepeltje aangeboden, een geste die zeer op prijs werdgesteld. De af wezigen zullen eveneens nog woi-den bedacht. (Vervolg van pag. 1) ners en daarbij 60.000 toeristen. „Dit bos is niet meer weg te denken in Nederland en zelfs niet in de West- Europese gemeenschap", zeide ir. De Wit. Toch meende spreker dat er niet op de lauweren gerust mag worden want de verpleging van het bos gaat door en de grote verscheidenheid in floi-a en fauna vraagt voorzieningen. Gelukkig is de waterinfiltratie op zo min mogelijk kwetsbare plek gevon den. Het bos levert een bescheiden bij drage aan de Nederlandse houtvoor ziening. Spreker hoopte dat de fiets tocht velen by zal blyven en inspi ratie zal geven voor meer begrip van dit mooie bosbezit. Burgemeester Everwijn was ervan overtuigd dat de kommissaris in de ze „Tour de Westhoek" in topkondi- tie stak en nauwelijks was te volgen. Spreker memoreerde de plannen in 1970, toen nog samen met de heer Lysen) om een fietspad aan te leg gen en de gemeente trok er zelfs een krediet voor uit. Toen de Domeinen overgingen naar Staatsbosbeheer was dit krediet niet meer nodig om dat Staatsbosbeheer die zelf ging fi nancieren. De burgemeester was van mening dat op het gebied van fiets paden de Westhoek „er wat bekaaid" arkomt in de natuurgebieden en daar natuurbeschadiging niet nodig is (zie voorbeelden in Noord-Holland) zou den er z.i. best nog een paar bij kun nen. Met gelukwensen besloot de burgemeester zijn toespraak. Na een drankje en een hapje sprak namens de direktie van Staatsbosbe heer de heer J. H. C. Thomassen ge lukwensen uit en beloofde was foto materiaal om de schuur nog wat op te fleuren. Een dankwoord namens het inge nieursbureau sprak de heer W. de Weide en tot slot dankte ir. Eelkema het bouwbedrijf Bijkerk b.v. te Burgh die de schuur bouwde. De schuur is geheel van hout opgetrok ken, met binnen- een grote gemeen schapsruimte met openhaard, terwijl de binnenkant dak met riet is be kleed. Een prachtig bouwwerk, dat temidden van de dennen geheel tot zijn recht komt. MIDDELBURG, 29-6. Gedeputeer de staten van Zeeland hebben tele grafisch de regering gevraagd haar standpunt duidelijk te maken over de vaste oeververbinding over de Westersclielde. nu gebleken is dat minister Duisenberg van fitiahciën daarover een opvatting heeft, die volstrekt tegengesteld is aan die van de bewindslieden, die direct by deze oeververbinding zijn betrokken. Minister Duisenberg heeft volgens gedeputeerde staten verklaard, dal lagen op diverse wegen gelegen in het gebied van het waterschap waarmee men thans druk bezig is en het verbeteren van het kruispunt Zwaardweg, Delingsdijk, Elkerzeese weg, dat gereed kwam. Het verbre den van de weg over de delingsdijk, van 5 naar 7 meter (kosten f 1.151.Ó00 gaf aanleiding tot de veronderstel ling, dat dit een raceweg zou wor den. C.R.M.-subsidie Het verbeteren van de Baalpapen- weg, in de Ouwerkerkse regionen, c.q. het natuurgebied werd voor 75 procent gesubsidieerd door het mi nisterie van C.R.M., terwijl de ge meente Duiveland 12'A; procent voor zijn rekening nam, het waterschap de resterende 12V2 procent. De dijkgraaf hoopte op meer van dergelyke meevallers voor het wa terschap. Het verbeteren van de Ou de Schouwse Dijk te Brouwershaven (koste f 52.250,-, het verbeteren van de Baalpapenweg, (het vorige bestelt vergde f 116.000,-). Met genoegen kon de voorzitter mededelen, dat de rioolwaterzuive- ringsinrichting aan het Mastgat (Ver loren Kostweg) gereed kwam en dat deze voortreffelijk werkt en deze aan de eisen voldoet (biologische zuivering). Ook het maken van een afvalwa terleiding van Nieuwerkerk, via Oosterland naar bedoelde zuivering te Bruinise kwam gereed. De wet van 19 juli 1870 (wet op de calamiteuze polders, bestaat niet meer. De tweede kamer (eind april) de eerste kamer juist deze week, ga ven hun fiat op minister Westerterps nieuw wetsontwerp. Veel werd de laatste jaren al gesleuteld, om de opheffing van de Wel in het Staats blad te krijgen, nu is het dan einde lijk gelukt. Veel onderhandelingen gingen daaraan vooraf; financiële obstakels in Zeeuws-Vlaanderen vormden de laatste beletsels. Het waterschap had. er. weinig moeite mee;.de plaatsvervangende, wet geeft een bevredigènde regeling van de lastenverdeling. De wegen Een verbetering van de uitkering voor de wegen zijnde f 146.000 voor de tertiare wegen en f 50.000 voor de quartaire weg,en, alsmede een uitbreiding van 34 km erkend als quartaire weg, was voor de dijk graaf een prettige mededeling. Van de niet planwegen is thans de helft aangemerkt als quartaire weg en daarvoor wordt dus een rijksuit kering ontvangen. Spreker hoopte nog eens, dat alle niet plan wegen, de titel quartiaire weg zouden krijgen. Totale lengte quartiaire wegen nu 186 km. By de stukken was gevoegd een inlegvel behorende bij het plan tot bestrijding van de waterverontreini ging in het waterschap Schouwen- Duiveland, met de daarop door Ged. Staten aangebrachte korrekties. Zij gaven weinig aanleiding tot diskussie. Twaalf Belgische 3 procent obli gaties ad fr. 2000— Koninkrijk Bel gië, lootten uit. De Rabobank Zie- rikzee verstrekte een 25-jarige vaste geldlening groot één miljoen gulden ad 87/s procenit. Op het kantoor haden enkele per- soneelsmutaties plaats evenals in de buitendienst. Mevrouw Kassee-de Wijs uit Dordrecht houdt zich bezig met. archief verzorging. BOVENSMILDE, 29-6. Vijftien Zuidmolukse ouders van kinderen op de openbare basisschool in Bo- vensmilde he'bben de ouders van de onlangs gegijzelde kinderen schrif telijk om een open gesprek verzocht. Zij stellen daar prijs op - zo schrij ven ze - om elkaar weer recht in de cgen te kunnen kijken. „Laten we als volwassen mensen proberen weer tot elkaar te komen, want daar profiteren onze kinderen later meer van". De Zuidmolukse ouders betui gen alsnog hun medeleven met het ondergane leed. Zij schrijven vóórts dat ze reeds eerder hadden overwogen kontakt te zoeken, maar men was bang dat het direkt na de gijzeling niet in goede aarde zou vallen. hij weigert om de kapitaalmarkt voor de financiering van de oever verbinding open te stellen. Het Zeeuwse college zegt. door deze ver klaring diep geschokt te zijn, omdat over de vaste oeververbinding in 1975 in principe overeenstemming is bereikt tussen rijk en provincie en de minister van verkeer en water staat in oktober 1976 verklaard heeft ervan overtuigd te zijn dat in 1977 definitief een beslissing over het tijdstip van aanleg zou worden ge nomen. BREDA, 29-6. Dè negen maanden oude Pascal Schopenhouer uit Bre da is óm het leven gekomen in het huis van zijn grootouders. Het kind is vermoedelijk gestikt in het door zijn moeder meegebrachte kampeer- bedje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de periode van 1967 tot en met 1976 is een kleine 500 miljoen gulden aan middenstanders uitgekeerd om hén te helpen hun be drijf te sluiten. Zierikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carilionconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdéweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni—1 juli Zierikzce Gravensteen. Schilderij ententoon- 18 juni t/m 3 juli Ouwerkerk Auberge La Butte. dagelijks (behal ve dinsdag) vanaf 10.00 uur exposi tie Jan Koppert. Tot en met 14 juli Middelburg- Zeeuws kunstenaarscentrum. Gra fiek en fotografie Lein Kaland. Tot zaterdag 30 juli Zierikzee Burger Weeshuis. Binnen- en bui- tenlentoonstelling. 10.00-17.00 uur. 1 t/m 16 juli Brouwershaven Markt 40, expositie aquarellen, cera miek. 9.30 tot 17.00 uur. Van 4 tot 31 juli Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Haven Noord- zijde 38. Tentoonstelling stad (500) en Jacob Cats (400). 10.00-17.00 en 19.00 -21.00 uur; zondag: 12.00-17.00 uur. Donderdag 30 juni Zierikzee Concertzaal 14.30 uur filmvoorstel- - ling „Sneeuwwitje en de 7 dwergen". Gasthuiskerk. Orgelconcert. Stoffel Gunst. 20.00 uur. Haamstede Ger. kerk. Zomeravond-stilte. 20.00 uur. Vrijdag 1 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw. Feestavond W.I.K. 20.00 uur. Ouwcrkèrk Autobedrijf P. A. Remeeus, 15.00- 21.00 uur open huis. Zaterdag 2 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling ,.De twee missionarissen". Haamstede Zaal. Ger. Kerk. „Kerkmis" voor „Wilde Ganzen". 14.00 uur. Ouwerkerk Autobedrijf P. A. Remeeus, 10.00- 1.9.00 uur open huis. Bruinisse Grevelingenstrand. Jeugdspelen. 14.00 uur. Zondag 3 juii Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel- 'littg „De twee missionarissen". Dinsdag 5 juli Zierikzee Concertzaal 14.30 uur filmvoorstel ling „Sneeuwwitje en de 7 dwer gen". Woensdag 6 juli Zierikzee Schoolplein !t Kofschip, 13.00 uur, vertrek puzzeltocht. door Zierikzee. Haamstede Zaal Ger. kerk. Aktiviteitenbeurs. 9.30-11.30 uur. Dreischor Exkursie L.V. „Dreischor". Vertrek Ring: 18.30. Hervormde kerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door. Bram Beekman. Vrijdag 8 juli Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Zierikzee Terrein bij Deltastraat (industrie terrein), 9.00 uur en 13.30 uur, kring concours „Schouwse Ruiters". Dreischor Parkeerplaats Goemansstraat, 10.00- 17.00 uur, rommelmarkt, Herv. Ge meente. Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. Vrijdag 15 juli Zierikzee Terrein Haringvlietstraat, stok- bfoodbakken, 14.30 uur. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Veld naast kleuterschool 't Mieren nest, Levend ganzenbord, aanvang 14.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2