Hernieuwde reaktie op nota Landelijke gebieden en V er stedelingsnota Gemeenteraad Middenschouwen STREEKNIEUWS Auto te Burgh rijdt in op gezin Kleiduiven schieten van zes personen Nog weinig echt gebruinde mensen in Schouwse Westhoek BUITENLANDS GELD NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE RUIME AANVOER VAN GOEDE KWALITEIT MOSSELEN VERWACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 juni 1377 Nr. 22122 3 SCHARENDIJKE, juni In verband met de versche nen nota Landelijke gebieden en deel 2e van de Verste- delijkingsnota, hadden h. en w. van Middenschouwen gemeend de raad voor te moeten stellen een tweede reaktie ter kennis te brengen van het kollege van g.s. op de regionale uitwerking van de nota Bewonings- patroon. In de nota Landelijke gebieden wordt door de regering gesteld dat het behoud van de open ruimte, met de daaraan verbonden beperking van de bevolkingsgroei, niet zo noodzake lijk is ten aanzien van de Peel, het. rivierengebied en het midden-Delta gebied. In deel 2c van de Verstedelijkings- nota wijst de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening er op dat een vrij belangrijke spreiding van de bevolking mogelijk moet worden ge acht. Lege gebieden zullen volgens deze raad leiden tot ongelijkheid en achterstand op het gebied van de so ciaal-economische ontwikkeling en de regionale voorzieningen. Te weinig kansen B. en w. menen dat in de regionale uitwerking van de nota Bewonings- patroon te weinig ontwikkelingskan sen worden toegedacht aan de kern Scharendijke, die is aangewezen als kern met aanvullende woonl'unktie. Gedacht is in de nota dat Scharen dijke tot 1 januari 1986 mag uit groeien van 879 tot 1020 inwoners, derhalve een groei van 141 inwoners. Gelet op het,aantal in aanbouw zijnde woningen in het plan „Putmeet I", zijn b. en w. van mening dat het aan tal van 1020 inwoners wellicht reeds in 1978 zal worden gehaald. In ver band hiermee stellen b. en w. voor bij gedeputeerde staten aan te drin gen op een groei van Scharendijke tot 1250 inwoners per 1 januari 1986. Groei gemeente De heer L. C. Hart wees er op dat volgens de nota Middenschouwen tot genoemde datum mag groeien met 235 inwoners. Spreker zei zjch wel te kunnnen verenigen met het voorstel van b. en w. wat betreft de groei van Scharendijke, mits dit niet ten koste zou gaan van de overige kernen in de gemeente. De voorzitter antwoordde dat dit inderdaad niet de bedoeling is. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming zich te verenigen met het door b. en w. naar voren gebrachte standpunt. Met betrekking tot de Zeeuwse Re- kreatie-diskussienota hadden b. en w. een aantal punten geformuleerd, wel ke ter kennis van de Provinciale Raad voor de Rekreatie in Zeeland zouden kunnen worden gebracht, t.vv. dat in gestemd kan worden met de gedachte dat geen nieuwe initiatieven voor ver dere rekveatieve ontwikkeling dienen te worden genomen; dat plannen die in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn en overeenstem men met het Streekplan Schouwen- Duiveland, tot uitvoering moeten kunnen worden gebracht. Hieronder valt ook het plan voor bet rekreatiegebied „De Bout", ten zuidoosten van Scharendyke; dat in de diskussienota geen aandacht is ge schonken aan liet belangrijke, strand- gebied langs de westzijde van de Brouwcrsdani. De heer C. J. van Burg wees er op dat de diskussienota al uitvoerig is besproken tijdens de hoorzitting in Zierikzee. Spreker verklaarde'wel te kunnen instemmen met het gewij zigde beleid van de overheid, dat bij de i-ekreatieve ontwikkeling de na druk moet worden gelegd op de kwa liteit in plaats van op de kwantiteit. Plet plan voor het rekreatiegebied „De Bout" is geheel konform de be doeling van de diskussienota. Dit plan is z.i. van grote kwaliteit; de voor zieningen in dit plan zullen ter be schikking staan van de inwoners van Middenschouwen. De wegen De heer Van Burg was verder van mening dat door het intensieve re- kreatieverkeer verschillende wegen zwaar worden belast en de onder houdskosten zullen stijgen. De cen trale overheid zal daarom een extra- bijdrage in deze kosten moeten toe kennen. Spreker bepleitte verder voor het ter beschikking stellen van finan ciën aan de gemeenten voor de aan leg van fietspaden. De voorzitter lichtte toe dat in de toelichting van het plan „De Bqut" dezelfde filosofie wordt gevonden als in de dikussienota. Dit komt waar schijnlijk door de adviseurs bij de voorbereiding van het plan. Zeer re cent is verschenen 't fietspadenplan voor Zeeland, waarop door het ge meentebestuur gereageerd zal wor den. De raad ging akkoord met de visie van b. en w. met betrekking tot de Zeeuwse rekreatie-diskussienota. Bouwvergunning Door het kollege was een bouwver gunning geweigerd aan de heer A. v. d. Schelde te Looperskapelle voor een woning met garage aan de Nieuwe Kerkweg. Aanvrager had toegelicht daar een tuinderij te zullen beginnen. Door de heer Van de Schelde is een beroepschrift ingediend bij de ge meenteraad. B. en w. hadden voor gesteld het beroepschrift ongegrond te verklaren, daar nog niet gesproken kan worden van een tuinderij. Ver der is de^afstand tot zijn huidige wo ning zo gering, dat van daaruit de bedrijfsvoering kan plaats vinden. De raad besloot konform het voorstel het beroepschrift ongegrond te verklaren. Aan dc heer Van de Schelde zal worden medegedeeld dat de moge lijkheid voor bouwen door hem, gro ter zullen zijn na het inzaaien van tuinbouwprodukten en wanneer hij tegelijkertijd vergunning aanvraagt voor het bouwen van een woning met bedrijfsgebouwen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot wijziging van de leges verordening 1976. Ten aanzien van de Putmeetweg te Scharendijke werd een gewijzigd be sluit genomen voor het treffen van verkeersmaatregelen. Wijziging bouwverordening Konfo.rm de aanbeveling van de Ver. van- Ned. Gemeenten besloot de raad tot vaststelling van de 14e wijziging van de njodelbouwverordening. De vergoeding voor vakonderwijs in nuttige handwerken over 1976 werd vastgesteld op: f 4.409,08 voor de chr. nationale school te Kerkwerve en f 4.881,97 voor de chr. nationale school te Scharendijke. B. en w. deelden de raad mede met genoegen te hebben kennis ge nomen van de aktiviteiten van een aantal personen te Kerkwerve voor het organiseren van .een kinder-va- kantieweek. Aan de raad werd voor gesteld een subsidie te verlenen tot een maximum van f 350,De raad besloot dienovereenkomstig. Door de raad werden vastgesteld de 6e t/m de 9e wijziging van de ge meentebegroting voor 1977. Concerten in de Gasthuiskerk Zoals gewoonlijk in dc zomer maanden wordt er in de Gasthuis- kerk te Zierikzee een serie orgelcon certen gegeven. Dit jaar op de don derdagavond. Het orgel in de Gasthuiskerk is beroemd om zijn klankschoonheid en helderheid. Hel is gebouwd door de firma Marcussen uit Denemarken en telt 19 stemmen verdeeld over hoofdwerk, rugpositief en pedaal. Het eerste concert is aanstaande donderdag 30 juni om 8 uur. Het wordt gegeven door Stoffel Gunst, organist te 's Heer Arendskerke. Stoffel Gunst werd geboren te Goes in 1941. Zijn muzikale oplei ding ontving hij van Adriaan Engels, Adriaan C. Schuurman en Jan de Man voor respektievelijk orgel, kerkmuziek en piano. Naast zijn werkzaamheden als orgel- en piano- docent aan de Zeeuwse Muziek school treedt hij regelmatig op als solist en begeleider. Dat laatste ook op klavecimbel. Stoffel Gunst heeft een prachtig programma samengesteld. Hij begint zijn programma met een hommage aan de onlangs overleden componist Marius Monnikendam: zijn monu mentale „Cortège". Voorts Neder landse orgelmuziek van Hendrik An- driessen(Sinfonia per organo) en Jaap Dragt (Diptique). Behalve composities van Nederlanders speelt Stoffel Gunst de „Hommage a Fres- cobaldi" van de beroemde Franse organist-componist Jean Langlais, terwijl de Duitse barok vertegen woordigd is met een kyrie uit de kleine orgelmis van Joh. Seb. Bach en Preludium, trio en fuga in Bes van dezelfde componist. De volgende concerten in deze se rie zijn: 7 juli: Flip Veldmans, organist te Steenbergen. 14 juli: Jürgen Böhme, organist te Rheinbach (Duitsland). 11 augustus: Kees van Eersel, or ganist te Goes. 18 augustus: Jan van Dijk, orga nist te Zierikzee, m.m.v. Kora Kruis, viool. Milieu-onvriendelijke Avondvierdaagse De Avondvierdaagse is alweer mooi verleden tijd, maar helaas niet de rommel, die door de wandelaars (sters) is achtergelaten op en rond dc mooie wegen van Schouvvcn-Duivc- land. Ergenis van een toeschouwer heeft er toe geleid, dat een kind tegen be taling werd gevraagd alleen aan de Bettewaerdse dijk de plastic zakjes op te rapen. Een „aardige" vakantie bezigheid. Het meisje kwam tot een totaal van 588 plastic zakjes. Een passerende landbouwer was zo ent housiast over de aktiviteiten van de raapster, dat hij haar onmiddellijk een royale fooi gaf. Dat was meege nomen. Hopelijk komen er nog veel Vierdaagsen, maar laat men einde lijk toch eens pogen de vuile-troep als naar bijverschijnsel te vermijden. Voor de goede orde zij vermeld, dat het hier nog alleen maar gold de zakjes van de 8 km-route. Impressie uit de badstreek Gids Toeristendagen BURGH, 26-6, Zondagavond om streeks kwart voor zes onstond een vrij ernstig ongeval in de Kerkstraat tc Burgh. Een auto, bestuurd door S. G. uit Burgh reed met vrij hoge snelheid de Kerkstraat in en begon te slip-, pen. Bij Modehuis Bakker vloog de auto tegen-de stoep, waar op dat moment het uit zes personen be staande gezin H. uit Dongen wan delde. Alle zes moesten zijn naar het Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd. De vader van het gezin de 40-jarige A. W. H. was er met een gekompliceerde beenbreuk en schaafwonden het ergst aan toe. Het 9-jarige zoontje Martin liep een hersenschudding op. De andere ge zinsleden mochten na behandeling terugkeren naar camping de „Blomshoeve", waar zij logeeerden. De bestuurder van de auto werd aan hoofd en hand gewond. De auto werd vrij ernstig beschadigd. ZIERIKZEE: Ten studhuize werd het huwelijk voltrokken van het echt paar J. Blom-Viergver. Hel bijzon dere van dit- huwelijk is de leeftijd van de partners. De bruid is 75 en de bruidegom 65 jaar. Een extra bijzon derheid was de aanwezigheid van de 97-jarige moeder van de bruid, me vrouw M. Viergever-Hoekman. De fotograaf knipte op het kardinale moment: „geeft elkaar de rechter hand (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN, 27-6. Men ziet ze nog niet zoveel in dc West hoek: dc bruin gekleurde toeristen, die tengevolge van de zomerzon hun ideaal - heerlyk bruin rondflaneren - bereikt hebben. Wel een groot aantal mensen in het bekende geel en oranje plastic overgooiertje, om zich te be hoeden tegen de te lage temperatu ren en mogelijk ook een regenbui. 'l Is een beetje zielig om de slrandmensen te zien zitten, sommi gen met trieste gezichten en anderen schuilende achter een windschermp- je. Zij prefereren de zeelucht boven de zonnestralen en een paar dagen de frisse lucht van een zeebries in ademen is zeer gezond. Menig be zoeker van de Schouwse Westhoek, die de stadse, bezoedelde industrie- lucht is ontvlucht komt zonder zon volledig opgeknapt weer terug. De tweede-huisbewoners zijn er een voorbeeld van; vrijdagavond naar Schouwen en zondagavond weer te rug, weer of geen weer en met of zonder zon. Tegenstelling' Wat een tegenstelling met vorig jaar toen de Westhoek kreunde on der het geweld van een verschroei ende zon. De meedogenloze „koperen ploert" smeet elke dag zijn stralen over land en mensen en de water stand vloog achteruit zo ver zelfs dat waarschuwingen uitgingen om toch vooral zuinig te zijn met het drink water. De Westhoek is <lie water achterstand trouwens nog niet te boven en daarom is zuinigheid nog steeds een eerste vereiste. Vroeger waren er nog mensen die met Kerst mis hun rug wasten (en toch waren ze niet vuil daar zorgden de twee borstrokken welvoor) en verder niet meer. Tegenwoordig moet na elke lichamelijke inspannig, hoe ge ring soms ook, de doziche openge draaid worden of een honderd liter water in het bad om toch maar de eerste tekenen van transpiratie of vuil, weg te s]X>elen. Op dat gebied zijn we wel een beetje verwend. Tien dagen Tien dagen betrokken weer. Geen zonnetje en alleen maar temperatu ren die rond de 16 graden schomme len, af en toe een regenbuitje en ter wijl we dit stukje schrijven zit de lucht weer potdicht. Het gevolg is dat de toeristen niet in zo'n grote mate zijn op komen draven als in andere jaren. Er wordt in sommige middenstandszaken zelfs geklaagd, omdat de omzetten benedenhel ni- veau van 1976 liggen. Op de par keerterreinen is hel duidelijk te zien dat de stranden minder bezocht worden. Wel profiteert de Boswach ter ij van het uitblijven van de zon en dagelijks genieten velen van een uitgezette wandeling of lopen zo maar om de heerlijke dennenlucht in te ademen. Doch al jaren ivaren de Domeinen of tegenwoordig de Bosioachterij een uitkomst in som bere of winderige dagen. We zullen moeien wachten tot hel wolkendek voor langere tijd opklaart en moge lijk dat de bo-uwvakkérs hun va kantiedagen zonverbrand gaan doorbrengen, want deze mensen hebben het altijd nog getroffen met het weer. Intussen gaf de maandag hoop, maar hoe zal het vandaag zijn? Alle evenementen in het kader van de vijf Toeristendagen te Zie rikzee (5, 12, 19, 26 juli en 2 augus tus) zijn nog eens netjes op een rijtje gezet en samengevat in een handig boekje, dat deze week huis-aan-huis wordt verspreid. WESTERSCHOUWEN Rode Kruis-kampagne De tussenstand van de Rode Kruis kam'pagne afdeling Schouwen-West- hoek in Westerschouwen en de ker nen Scharendijke en Ellemeet be draagt thans f 12.014,97. Dit bedrag kan nog iets hoger worden, daar nog niet al het geld binnen iè. BURGH Juwelen vermist Bij de familie J. V. aan de Weelde- weg te Burgh worden 2 doosjes ju- - welen en sieraden vermist met een waarde van plm. f 7.000.-. De poli tie staat voor een raadsel omdat geen sporen van inbraak zijn waar genomen. HAAMSTEDE Op een weiland van de boerderjj ..Dc Sehelphoek", eigenaar de heer B. J. Kloosterman aan de Prov.. weg Haamstedc-Zierikzec, organiseerde dc afd. Zierikzee van de Kon. Ned. Jagers Vereniging wedstrijden in het kleiduivcnschictcn. Niet minder dan 7000 schoten knalden over de landerijen ten te ken dat de belangstelling zeer groot was. Er waren 68 deelnemers af komstig uit het gehele land. Omstreeks 17.30 uur maakte de voorzitter van de afd., de heer Kloosterman de uitslagen bekend en overhandigde hij tevens de fraaie huishoudelijke en luxe artikelen aan de winnaars. Uuitslag open wedstrijd: 1. J. v. d. Linden, Hellevoetsluis 240 pnl; 2. Bevaart, Abbenbroek 240 pnt; 3. Buitendijk, Piershil 240 pnl; 4. Ras, Yerseke 230 pnl; 5. H. de Vlieger, Nieuwerkerk 230 pnt. Deze was te vens de best geklasseerde schutter van de afd. Zierikzee en verkreeg daarmede de wisselbeker. Nummer 2 in de afd. Zierikzee was K. v. Vel de, Dreischor, 3. O. v. d. Hoek, Zon- nemaire en 4. M. Kloet, Zierikzee. De wedstrijd vrije baan afgaande doubletten werd gewonnen door Oosthoek uil Zuidland. Vrije baan II met links dwarsgaande doubletten was voor J. v. d. Linden, Hellevoet- sluis. Elke deelnemer kreeg een aan denken aan deze zeer geslaagde wedstrijden die werden besloten met een dankwoord, uitgesproken door een bestuurslid van de afdeling, de heer P. Kotoun uit Zonnemaire. BROUWERSHAVEN Concert in St. Nicolaaskerk Vrijdagavond had in dc St. Niko- laaskerk tc Brouwershaven een con cert plaats door het kamerkoor Pa vane uit Goes o.I.v. Hans Smout en de organist Piet Westhoeve uit Oud dorp. Gezien het feit dat er meerdere orgelconcerten in de regio werden gegeven en met het toen ophanden zijnde feest van 500 jaar stad was de belangstelling niet zo bijster groot. Niettemin hebben de aanwe zigen kunnen genieten van een goed uitgevoerd programma dat door hel koor werd geopend met Pavane van Arbeau, Mas vale trocar van Encina, Mir isl ein feins brauns Maidelein van Othmayer, II bianco e dolce cigno van Arcadell en Matona mia cara van di Lasso. Mede door de fraaie akousliek en de goede stemmenverhouding bleek het koor tot een grote hoogte le rij zen. Piet Westhoeve speelde o.a. Va riaties over „Est ce Mars" van Swee- lick, preludium en fuga in c van Bach en eveneens van dezelfde componist Partite diverse sopra „O Gott du frommer Gott". Ook hij be wees op het prachtige, nog steeds niet afgebouwde orgel de toehoor ders te boeien en veel luistergenot le schenken. Ds. Seeleman sprak een algemeen dankwoord tot de uitvoe renden en de toehoorders. Herdenkingsdienst In hel kader van dc festiviteiten rond Brouwershaven 500 jaar stad, wordt zondag in de Grote of St. Ni colaaskerk een herdenkingsdienst gehouden. Vroedschap en poorters zullen in historisch costuum verschijnen om het geheel extra luister bij te,zetten. Het is een gezamenlijke dienst van de Gereformeerde en Hervormde Kerken. Voorganger is ds. J. A. J. Seeleman. Het geref. kerkkoor Zie rikzee o.I.v. mevr. Van Asch werkt aan deze dienst mee. Mevrouw Ob- bink zal een gedicht voordragen van Jacob Cats. Voor tijd: zie predik- beurienlijst in het vrijdagnummer. Garnalenkotter „Pionier" Aanvullend op hét feestverslag, zij vermeld dat de in de optocht meerij dende garnalenkotter „Pionier", de B.H.-4 werd vervaardigd door de In Iluiiiei'ii Puf ijs, niaarook in Tukiu t-n Newark overal kunt u terecht met uw reiselieque&Bescliikt u liever over konta ut buitenlands geld?Ook dat is mogelijk. Maal uw reischequesèii eurochequès. uw reisverzekering en al uw vreemde valuta bij de heren J. van Schelven en P. van Dongen, personeelsleden van de fa. C. Jansen. DREISCHOR Exkursie De Landbouw vereniging „Drei schor" maakt op woensdag 6 juli een exkursie naar het Proefbedrijf. Voor tijd:.zie agenda. OOSTERLAND Einde schooljaar De zomervakanties van de Ds. J. Bogermanschool begonen met het afscheid nemen van 17 leerlingen van de 137, die de school gaan ver laten, en van de 20 kleuters van de Chr. Kleuterschool van de 55, die naar het basisonderwijs vertrekken. De Chr. Kleuterschool is ook geves tigd in het gebouw van de Ds. J. Bogermanschool. Beide onderwijs instellingen hopen op 8 augustus a.s. weer met de lessen van het nieuwe school jaar te beginnen. ZIERIKZEE BRUINISSE, 27-6. In mossclkwckcrskrmgcn verwacht men een ruim aanbod van een goede kwaliteit mosselen, vandaar dat de kwali teitseisen zijn gesteld op een minimum visgcwicht van 20 kg en een maximum stukslal van 160, aldus werd vrijdag jl. besloten in een vergadering van dc Mossel Advies Commissie. Om deze aanvoer in het begin van het seizoen wat af te remmen, be sloot men tevens het zgn. Mossel fonds, hel fonds waaruit de mosse len worden betaald, die niet in de vrije handel worden verkocht, voor lopig Lol 1 augustus nog niet open te stellen! De heffing voor bedoeld fonds werd van f 6,op f 7,per ton gebracht, teneinde voldoende geld in dat fonds te pompen, om om straks de te grote aanvoer te kunnen opvangen. Jammer is, dat een alternatief voorstel om dc aanvoer le matigen. namelijk het niet meer uitbetalen, door het Productschap (alle betalin gen lopen volgens dat schap) dan 500 tonnen per schip per week, niet werd aangenomen, de verhoging van de heffing had dan achterwege kun nen blijven. Minimumprijs Dit alternatief, was eerder op een vergadering van mosselkwekers uit Bruinisse, met algemene stemmen aangenomen. De minimumprijs is gesteld op f 18,per ton, wanneer daarvan f 7,heffing af gaat, plus nog wat andere heffingen houdt men maar ruim f 10,per ton over, een prijs die beslist te laag is en die al vele jaren eender bleef, zonder rekening te houden met de geldont waarding. Overigens zou wel eens kunnen blijken, dat de natuur zelf de ruime aanvoer wat afremde. Er gaan (zoals meerdere jaren het geval was) ge ruchten over veel mosselzaad op de gereed staande konsumptiemosselen, terwijl ook op vele plaatsen de mos selen door algen en wier bedekt zou den zijn, zodat ze zich moeilijk laten vangen. Dc eerste mósselen zullen maan dag 10 juni aan de markt komen. Dc kwekers krygen, beginnende maan dag 27 juni jl., gedurende 14 dagen gelegenheid dc handel tc bevoorra den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3