Dl TW MISSIill Sneeuwwitje «Vier vuisten voor het Brits-Amerikaans plan voor vredesmacht voor Rhodesië Kou i in Vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland Boersma wil snel kabinet De kabinetsformatie Plan voor Amsterdam Veilig Verkeer waarschuwt met klem Zuid-Afrika Tanker in tweeën Politie houdt Zuid-Molukkers aan BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Het ijzersterke duo in een nieuw lachspektakel TERENCE HiLL BUD SPENCER en de dwergen Ontvoerders vragen miljoenen voor vrouw AGENDA MOOI Advertentie LONDEN. 27-6. Engeland en de Verenigde Staten ontwikkelen plan nen voor de oprichting van een in ternationale vredesmacht om bij de overgang naar een zwart meerder heidsbewind zorg te. dragen voor de stabiliteit in Rhodesië. Dit is maan dag door het ministerie van buiten landse zaken in Londen meegedeeld. (Vervolg van pag. 1) Overdracht verplichtingen Een gevolg van deze wetsintrek- king is dat de aparte vergaderingen van de waterkeringen van de eala- miteuze polders zullen vervallen. Het waterschap neemt alle rechten en verplichtingen van de calamiteu- ze waterkeringen over. De verantwoordelijkheid voor de zeewering van de betreffende pol ders komt dien tengevolge te berus ten bij de algemene vergadering.. Vanaf het. jaar 1978 zal het Rijk eveneens 60fl 'o als subsidie in de di- rekte kosten van de zeeweringen van de vroegere calamiteuze polders verstrekken en wel op dezelfde ba sis als zulks geschiedt voor de ove rige zeeweringen.- Vervolgens wees de dijkgraaf op de belangrijke kon- klusie van de regering op het rap port van de studiekommissie water schappen. Naar het oordeel van de regering dient het waterschap in Nederland ook in de toekomst een plaats in het staatsbestel te behou den. Verder wordt opgemerkt dal waar algemeen belang bij de water staatszorg is betrokken, naast speci fieke belanghebbenden ook inwoners in het algemeen bestuur moeten wor den vertegenwoordigd. Kustbeheer Er is. ook een uitspraak gedaan ten opzichte van het kustbeheer. De Ne derlandse kust wordt in drie delen gesplitst, namelijk de Waddenkust, de kust van Den Helder tot Hoek van Holland en de Deltakust. Voor de Deltakust, zo stelt de regering, zou het beheer van Hoek van Hol land tot Walcheren door het Rijk moeten worden gevoerd wegens de aanwezige deltadammen en door- laatwerken. De kusten van Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen zouden in waterschaps beheer kunnen blij ven. Voor het waterschap Schou wen Duiveland betekent dit dat het beheer van de kop van Schouwen tussen de Brouwersdam en de storm vloedkering in de toekomst geheel bij het Rijk zou komen. De heer Geluk zei dat het regerings standpunt nu meebetrokken kan worden in de aan de gang zijnde studie ten aanzien van eventuele koncentratie van waterschappen in Zeeland. Terugkomend op de belangrijke werken, de versterking van de zee weringen langs de Oosterschelde, merkte de heer Geluk opdat niet al leen de hoogte en zwaarte van de dijken van belang is, maar ook de toestand van de vooroevers. Het al gemene beeld van de voox-oevex-s laat in de loop der jax-en een langzame achteruitgang zien, met name in het Zijpe, bij Ouwerkerk en aan de zuidkant van de polder Schouwen, yoornamelijk in het distrikt Flaau- vvers. Waardering Tot slot van zijn x*ede sprak de dijkgx-aaf waardering uit aan het adres van minister Westertex-p voor zijn getoond begrip voor het beleid in de watex-schapswex-eld in de ach ter liggende moeilijke jax-en. De strijdimacfht zou in hoofdzaak moeten staan uit strijdkx-achten van de landen van 't Gemene Best. In diplomatieke kring twijfelt men er aan of er wel één Amerikaanse sol daat bij betrokken zal worden. Volgens de woordvoerder van het minis-terie.zijn de plannen besproken door minister Owen in de wandel gangen van de onlangs gehouden topconfex-entie van het Gemene Best in Londen en met minister van bui tenlandse zaken Vance van Ameri ka. De woordvoerder kon berichten niet bevestigen dat Canada, India, Ganah en Nigeria al troepen zouden hebben toegezegd. De plannen voor een vredesmacht behoren tot nieuwe ideeën die Enge land en de Verenigde Staten hebben besproken. De dx-ie voornaamste ele menten hiervan zouden zijn een on afhankelijke grondwet, overgangs regelingen waarbij begrepen voor zieningen voor- handhaving van wet en orde en de instelling van een ont wikkelingsfonds voor een onafhan kelijk Zimbabwe (Rhodesië). Owen hoopt met deze voorstellen eind juli een nieuwe vredesreïs te maken naar zuidelijk Afrika. HILVERSUM, 27-6. Minister Boer sma van sociale zaken heeft maan dagavond gezegd dat gezien de som bere economische vooruitzichten al les op alles moei. worden gezet om zo is nel mogelijk een kabinet tot stand te brengen. Ervan uitgaande dat P.v.d.A. en C.D.A. elkaar bij de vorming van een kabinet nodig heb ben, zo zei de C.D.A.-bewindsman, vind ik dat er niet teveel tactisch te werk moet worden gegaan in de zin van ,hoe haal ik nog een voordeel tje". DEN HAAG. 27-6. Kabinetsforma teur Den Uyl is maandagmiddag en -a-vond In zijn gesprek met de frac tievoorzitters van P.v.d.A., C.D.A. en D!66 cvev de grond-politiek een flink stuk gevorderde Zo bleek in beginsel overeenstem ming mogelijk over de wenselijkheid in de onteigeningswet een cumula tieve werking van correcties op de gebruikswaarde te voorkomen en om een voorkeursrecht van de centrale overheid bij de aankoop van grond voor deelbelangen als bijv. natuur behoud wettelijk te regelen. Over de uitwex-king van deze beginsel-over eenkomst bleken nog geschillen, waaromtrent de formateur nog deze week nadere voordstellen hoopt te doen. AMSTERDAM, 27-6. B. en w. van Amstred-am denken de „hardnek-I kige" daling van de hoofdstedelijke* bevolking over vijfentwintig jaar te hebben c-mgezet in een stijging door middel van oen „gigantische" stads vernieuwing. De plannen daarvoor -hebben zij dinsdag gepx-eseniteerd in een raamnota aan de gemeenteraad. Operatie examen'" LISSABON; 27-6. Uit de Portugees kazernes vertrokken maandag zwaar bewaakte konvooien met dreigende mitrailleurlopen. Geen oorlogsdrei ging echter of een militaire greep naar de macht lag ten grondslag aan het militair vertoon. Onder de naam Operatie Exa men" verzorgden de strijdkrachten op verzoek van hel ministerie van onderwijs de distributie van de eindexamenopgaven van de middel bare scholen. Na door de miliidiren te zijn opge slagen en vervoerd, zullen de plaat selijke politiekorpsen de opgaven afleveren aan ongeveer 420 middel bare scholen in den lande waar 800.000 scholieren er het hoofd over mogen breken. Kwalijke vakantiecijfers HILVERSUM, 27-6. De vakantie maanden juni, juli en augustus heb ben vorig jaar op de Nederlandse wegen een tol van 650 doden en ruim 17.000 gewonden geëist. Bovendien lieten tientallen Nederlanders het le ven by ongevallen in het buiten land tijdens deze periode. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft nog eens gewezen op de geva ren die automobilisten lopen gedu rende deze vakantieperiode. VVN herinnert ex-aan dat eind deze week een miljoen Nedex-landers en een paar miljoen Duitsers op pad gaan. Niet te vex-mijden is, dat dan een mengelmoes van automobilisten de wegen zal bevolken: ex-varen rijders, zondagsrijders, uitgeslapen en ver moeide chauffeurs en vrachtwagen rijders. VVN adviseert daarom een ieder zich niet te ex-geren. „U bent tenslotte met vakantie". JOHANNESBURG, 27-6. In som mige delen van Zuid-Afrika is maandag sneeuw gevallen en in Ox-anje-Vrijstaat hebben zich gedu rende de nacht temperaturen van 11 graden onder nul voorgedaan. Zuidafrikanen die niet gewend zijn aan strenge winters, kregen te maken met bevroren waterleidingen en laagje? ijs op hun ramen. Om de verkeersricico's tot een mi nimum te beperken geeft VVN de volgende tips: Haal vooral op tweebaanswegen bij druk verkeer zo weinig mogelijk in; Buitenlandse verkeersregels Stelt u op de hoogte van de bui tenlandse vex-keersregels. Zo moet u bijvoorbeeld in Duitsland als u heeft ingehaald en weer naar de rechter baan wilt, uw richtingsaanwijzer ge bruiken: Gebruik uw autogordels. Zij zijn in bijna alle Westeuropese landen verplicht; Maak uw rij schema niet te krap. Rij niet meer dan acht uur per dag. Na twee uur, kwartiertje rust ne men; Het x-ijden na gebruik van alcohol wordt in vele Eux-opese landen zeer zwaar gestraft. Heeft u toch ge dronken. laat dan een ander sturen. SETE. 27-6. Een explosie c-p een Finse tanker heeft het sdhip maan dagavond bij de ingang van de Zuid franse haven Sete in tweeën gere ten. De tanker is de 11.321 ton metende Guniny Z met Max-i-hamm als thuis haven. Volgens de havenautoriteiten zijn er tien gewenden en worden twee opvarenden vermist. De explosie veroox-zaakte een brand op het schip, die omstreeks negen uur onder controle was. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND UTRECHT. Een konvooi van zes Nedex-landse vrachtwagens, geladen met 150 ton Chileens koper, staat sinds vox-ige week woensdag op een douaneterrein in Milaan. Het Itali aanse Chili-komité"- belet de vracht wagens het doorrijden naar de dicht bij 'gelegen eindbestemming. AMSTERDAM. Dc Partijraad van de Partij van de Ax-beid wil dat so cialistische bewindslieden, burge meesters en leden van px-ovinciale staten en gemeenteraden wox-den ge- x-oyeerd, als zij buiten hun kontri- xbutie niet een deel van hun salaris |ir, de partijkas storten. Het partij bestuur van de P.v.d.A. is echter met bereid uitvoering aan deze wens te geven, zo bleek zaterdag op de Partij- aad in Amsterdam. UTRECHT. De trein van Rottex-- dam naar Eindhoven is zondagmor gen op een met knipperlichten bevei ligde overweg tussen Lage Zwaluwe en Bréda op een personenauto met een aanhangex-, waarin twee paai-den stonden, gebotst. De paax-den werden gedood; de bestuux-der bleef onge- deerd. DEN HAAG. De aktiegroep „Voor komen is beter dan afmaken", die be- zoi'gd is door de „abnormale" toene- rrting van het aantal honden en kat ten in ons land en sinds een half jaar pleit voor het nemen van overheids ingrijpen, opdat een verdere groei zal woi'den voorkomen, heeft zich thans met een open brief gewend tot de leden van de Tweede Kamer. AMSTERDAM. Het is fundamen teel onjuist dat de i-egering in haar toelatingsbeleid voor vluchtelingen kontingentering toepast, zo menen de Samenwerkende Komité's voor Vluch telingenhulp (S.K.V.), die zaterdag middag in Amsterdam een hearing hebben gehouden in gebouw „De Po- puliex-". Dit jaar heeft de regering een maximum van 700 vluchtelingen gesteld dat in Nedei'land kan wox-den toegelaten. NEDERWEERT. Al acht dagen is de 47-jax-ige landbouwer Fx-ans Ak- kex-man uit Nederweert in honger- staking. Hij wil hiermee bereiken dat zijn woning met boex-derij op het elektriciteitsnet wordt aangesloten. Gezien de afstand tot het plaatse lijke elektriciteitsnet - 1200 meter - bedragen de kosten ruim f 60.000, AMSTERDAM. Uit protest tegen wat zij noemen „de heksenjacht op homosexuelen in Amex-ika", heeft de afdeling Nedexdand van de Lesbische Internationale Alliantie in Amster dam een demonstratie gehouden. DEN HAAG. De regex-ing is van plan de reeds bestaande interdepar tementale werkgroep die zich met het Zuidmolukse probleem bezig houdt, te verzwaren, zo heeft px-e- mier Den Uyl meegedeeld na afloop van de ministerraad. LINNE. Drie mensen zijn zon dagavond omgekomen bij een fron tale botsing op de rijksweg Roer mond-Echt. Het ongeluk gebeurde in de gemeente Linne. Ee verkeerde in- haalfnanoevx-e was volgens de rijks politie de oorzaak van het ongeval. UTRECHT. Het centraal orgaan -ziekenhuistarieven verwacht, dat de gemiddelde verpleegprijs in de zie kenhuizen dit jaar op f 213,60 per dag zal komen. Dat is f 18,38 of 8,75 procent meer dan in 1976. In het re cente verleden lagen de jaarlykse tariefstijgingen nog rond de 20 pro cent. BREUKELEN, 27-6. De politie heeft maandagmorgen vroeg vijf jonge Zuidmolukkers aangehouden, na moeilijkheden zaterdagavond in een bar te Breukelen en in de nacht van zondag op maandag op een par keerplaats bij de Zuidmolukse w|jk. Daar parkeerde volgens kapitein Platenkamp van de rijkspolitie in Utrecht een man „die aan de bar ver bonden was", zijn auto. Daarop mo lesteerden ongeveer 25 Zuidmoluk kers hem. De politie was snel ter plaatse en ontzette de man. Daax-bij zijn twee waarschuwingsschoten ge lost, omdat de jongeren ijzei*en sta ven bij zich hadden en zich opdrin- gex-ig gedroegen. A.S. ZATERDAG- en ZONDAGAVOND Regie FRANCO ROSSI Aanvang 20.00 uur. Toegang 14 jaar. A.S. DONDERDAG en DINSDAGMIDDAG^) (Toeristendagj 5 juli J De reus onder de meesterwerken van Walt Disney Nederlands gesproken en gezongen met schitterende beroemde songs. M O walt Dtsnty Produc.it Walt Dlswey presenteert: (Snowwhite and the 7 dwarfs) I Op L.P. 048-24940 en SINGLE H.L.L.P. - 310 (met tekstboek). Het boek uit de „filmserie" in boek- en tijdschriftenwinkels 1 1 verkrijgbaar. 1^88888»'OLetterlijk ALLE leeftijden Aanvang half drie. Toegang a.i. Toegangprijs: f3,— en f4,50. JAKARTA. Indonesië is bereid de in Nederalnd levende Molukkers op te nemen, mits Nederland hun le vensonderhoud garandeert. Dit is in Jakarta meegedeeld door generaal Alamsjah, voormalig ambassadeur in Den Haag, nadat hij maandag over de Molukse kwestie had gesproken met president Suharto. ROME, 27-6. Vier Ecuadorianen, uiè maandagochtend in Rome de 30- jarige dochter van de welgestelde houthandelaar Renato Mondolfo ont voerden, hebben inmiddels een los geld geëist van een miljard lire'(circa 3,5 miljoen gulden). De politie is er achter gekomen dat twee van de ontvoerdei'S tot het huis personeel van Mondolfo behoox-den. Met behulp van vier landgenoten slo ten zij de bewoners van de villa van Mondolfo in de kelder op, maakten zich meester van geld en juwelen en vluchtten in drie auto's van de houthandelaax*, met medeneming van diens dochter als gijzelaar. Woensdag 29 juni Vrijdag 1 juli Ouwerkerk Autobedrijf P. A. Remeeus, 15.00- 21.00 uur open huis. Zaterdag 2 juli Ouwerkerk Autobedrijf P. A. Remeeus, 10.00- 19.00 uur open huis. Woensdag 6 juli Dreischor Exkursie L.V. „Dreischor". Vex-trek Ring: 18.30. Donderdag 7 juli Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door Bram Beekman. Vrijdag 8 juli Ouwerkerk Dbrpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Zierikzee Terrein bij Deltastraat (iiidustx'ie- tèrrein), 9.Ö0 uur en 13.30 uur, kring- concours „Schouwse Ruiters". Dreischor Parkeex-plaats Goemanssti-aat, 10.00- 17.00 uui', rommelmarkt, Herv. Ge meente. Ouwerkerk Dorpshuis. Bazax: en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkux-sie bx-oedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni—1 juli Zierikzee Gravensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. 18 juni t/m 3 juli Ouwerkerk Auberge. La Butte, dagelijks (behal ve dinsdag) vanaf 10.00 uur ex'posi- lie Jan Koppert. Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kex~k, Ars Musica met Kamerkoor en Fanfax-e- korps. Donderdag 30 juni Zierikzee Gasthuiskerk. Oi'gelconcert, Stoffel Gunst. 20.00 uur. Soms komt dat wel eens tér spra ke: „heb jij soms onderweg wel eens iets leuks gezien?" „Onderweg", be tekent dan in de vakantietijd. Omdat het buiten toch niet erg boteren toil, is het misschien wel fijn de hoogte punten van vroegere vakanties te overdenken. Een vakantie inimers is al geslaagdals er één herinnering altijd naar boven komt drijven; één ding dat zo mooi was, iets wat alles goed maakte, één plekje waar het bijna paradijselijk was. Die zijn nog vindbaar in het goede, zij het van zorgen kreunende Europa. Zo gaan de mensen altijd naar het Gardameer, als ze naar Italië gaan, maar erg dichtbij liggen de Vene- tiaanse Alpen en daar komt geen hond, terwijl ze onvoorstelbaar prachtig zijn. Die Alpen zijn fraai te kombineren met Venetië. Is men daar uitgekeken dan van het zuiden uit zo recht mogelijk naar het noor den rijden, op weg naar de Dolomie ten. Dan passeert men de Vene- tiaanse Alpen, met „bij iedere krom ming van de weg", kristal-zuivere 1 groen-blauwe meren, met aan de flanken allerlei sub-tropisch groen en hier en daar verscholen een - doorgaans verlaten - kerkje, een beetje krakkemikkig, maar stil en intiem en zinderend van stilte en warmte op een zomermiddag. Het enige levende wezen zal een visser zijn, die roerloos in zijn bootje op het meer, zijn dobbertje bestaart. Wie de Cöte d' Azur kiest wil wel eens wat erg lang en veel op de stranden toeven, daar zich daar een bont spektakel ontrolt, maar tochten naar de Alpes Marities „moet" men maken. Door de uiterst dunne be volking van dit berggebied, (som mige dorpen zijn geheel verlaten), ligt er iets ruigs en geheimzinnigs over dit eindeloos lijkende deel van het uitgestrekte Franse territoir. Aan de westkust van Jutland den ken ook weinig mensen, maar de heidevelden in dit brok Denemarken zijn van een diepe schoonheid. Voor deeltje hier is dat verse zeevis zo overvloedig wordt aangevoerd, dal er ook altijd een maaltje is voor de toevallige reiziger. De visjes kron kelen nog in de pan boven een hout vuurtje en dat is daarom wel een- heel mooi vakantie-uitje. „Engeland heeft zoveel", zeggen de mensen. Nu, dat klopt, maar de Cotswolds willen wel eens worden overgeslagen en dat is dom, want dat andereEngeland is hier hel mooist: licht golvend, kronkelige wegen langs eindeloze weilanden, waarin de meest pompeuse bomen zo maar overal gegroeid staan en dan de do'or de tijd getekende afschei dingsmuurtjes langs die wegen. Enfin, zo kan men doorgaan. Bij Zweden wordt altijd in uitersten ge dacht: Stockholm en Lapland. Mooi natuurlijk, maar weinigen kennen Vdrmlandongeveer in het midden van het land. Het is Heimatland van Selma Lagerlöff en alle bossen en meren hier zijn voor de indivi duele bezoeker, die zich bezatten kan aan de kleuren en het doorgaans fraaie weer hier in augustus/septem ber, al werden de nachten er dan al erg fris. Maar als u het Dijkwater te Drei schor nog niet ten volle hebt geno ten of het Vertonswegje in de West hoek, moet men daar eerst naar toe, want de wereld is overal mooi, be halve op de plaatsen waar hij echt lelijk is en dat is niet louter een kwestie van persoonlijke appreciatie. SCHlERÈtLANDMAN*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2