Zangspel „Wie vaart er mee?" AFSCHEIDSAVOND OPENBARE SCHOOL ZONNEMAIRE Aktieprogramma tegen de honger Gijzeling bank zonder bloedvergieten opgelost Zware schade door onweders Pyromaan weer aktief BEELDEN TE ZIERIKZEE Gouden medailie voor M. A. Sweere Belangstelling voor de expositie in het Gravensteen Premies ziekenfonds en AWBZ gaan stijgen Pakje thee duurder Recreatievloot breidt sterk uit Twee doden in het verkeer Echtpaar gepakt voor winkeldiefstallen Man onder tractor AGENDA Verkeer steeds onveiliger ZONNEMAIRE, 21-6. Donderdagavond jl. werd de af scheidsavond gehouden voor de leerlingen van de zesde klas, die de school verlieten. De belangstelling was bui tengewoon groot en het verenigingsgebouw aan del. M. van der Bijlstraat w as gebeel gevuld. MANILLA, 25-6. De wereldvoed- selraa'd van de Verenigde Naties heeft in Manilla zijn goedkeuring gehecht aan een aktieprogramma dat een einde moet maken aan de hon ger in de wereld door middel van omvangrijke voedselvoorraden en uitbreiding van de hulpverlening aan de arme landen. Dit staat in een communiqué dal in de Filippijnse hoofdstad is uitgegeven na een week van intensief overleg. SALZBURG, 26-6. Twee bankro vers die in het Oostenrijkse Salzburg 30 uur de kassier van een wisselkan toor hadden gegijzeld, hebben de man zondag ongedeerd vrijgelaten en zich enkele uren later zonder ver zet aan dc politie overgegeven. Over de vrijlating van kassier Ingo Hopf was onderhandeld door een psycholoog en, nadat de twee gangsters aanvankelijk niet tot rede te brengen leken, ook door een priester. MÜNCHEN, 26-6. In Beieren is zondag" voor miljoenen mark schade aangericht door blikseminslag tij dens hevig onweer. In Opper-Beieren brandden van drie boerenhoeven stallen en schu ren met de oogstvoorraad af en in Opper-Frankenland werden drie landbouwbedrijven door brand ver nield. De voorzitter van de Ouderkom missie, mevrouw Stoel-Vis verwel komde de aanwezigen: ouders, fa milieleden en belangstellenden en de heer en mevrouw Van Ast, loko- burgemeester van Brouwershaven. De leerlingen van de lagere klassen speelden een zangspel, „Wie vaart er mee?" geheten. Er was bijzonder veel zorg aan de decors en requisieten besteed. De vaders en moeders hadden daar sa men met de onderwijzeres, mevrouw Van Oeveren-de Wit vele avonden aan besteed. Het spel verliep heel leuk en oogstte een dankbaar ap plaus. In dc nu volgende verloting en pauze waren zoveel prijsjes be schikbaar gesteld, dat de onkosten er grotendeels weer uitkwamen. Jeugdmusical De leerlingen van de vijfde en zesde klas speelden hierna de jeugd musical „Het koffertje van Mijnheer van Dalen". Ook hier was aan de uitvoering veel zorg besteed en het spel verliep dan ook bijzonder goed. De liedjes kwamen goed over en de kostuums waren zelf verzorgd en uiterst kleurig. Het spel werd inge studeerd o.l.v. het hoofd der school, de heer K. Mandemaker. De waar dering, die het spel van de aanwe zigen kreeg, was de grootste belo ning, die de kinderen zich konden wensen. Getuigschriften Hierna werden de getuigschriften uitgereikt. Acht kinderen verlieten de school. Ze werden toegesproken door hun onderwijzer, de heer K. ALKMAAR, 27-6. De „pyromaan van Alkmaar" heeft heden in de vroege maandagmorgen opnieuw toegeslagen. Tegen écn uur kreeg dc brandweer in de Kaasstad melding van vuur in een houten noodschoot bij de fabrieksweg, niet ver van het station. Het vuur was snel geblust, de schade bleef beperkt. Het was de negende brand die toe geschreven wordt aan een pyromaan die Alkmaar al drie weken onveilig maakt. ZIERIKZEE. Onder traditioneel grote belangstelling werd vrijdagmiddag de binnen- en builententoonstelling van het Burger Weeshuis geopend. Officia- liteiten kwamen er ditmaal niet aan te pas, maar er was (en is) zoveel te zien, dat niemand dit als hinderlijk ondervond. Werkelijk „beeldig" is de beeldentuin, ditmaal gedoopt iv fraai zonlicht dat zo schaars is in deze tijd. Specima van tverk r>an tientallen beeldende kunstenaars zijn hier te vinden, charmant opgesteld tussen het (in deze tuin) originele groen. Binnen treft men klein antiek aan, tekeningen uurwerken en dat soort zaken. Grappig was dat vooral kinderen afsloven op dit in brons gestolde jongctje. dut heel mooi stond te wezen, maar niets zei. De organiserende Ad en Tessa Braai, mochten met name voor de beeldentuin, dc nodige felicitaties in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mandemaker. Het afseheidsgevoel was nu nog niet zo sterk, omdat de laatste week nog niet voorbij was, maar na de zomervakantie begint het nieuwe, nu nog onbekende le ven op de vervolgschool in Zierik- zee. Met een hartelijk afscheids woord namen de zesdeklassers hun getuigschrift in ontvangst. Op hun beurt kwamen de kinderen met een verrassing voor hun meester, een mooie koelbox voor in de caravan tijdens de vakantie. De afscheidsavond 1977 van dc Openbare Basisschool irj Zonncmaire kan als byzonder goed geslaagd wor den beschouwd. (Vervolg van pag. 1) koninklijke onderscheiding en de bekende envelop met inhoud aan bood, besloot hij zijn toespraak met de opmerking dat het zeer duidelijk was dat de heer Sweere zijn dienst voor de gemeente altijd met grote plichtsbetrachting had vervuld. „Thuisfront" Gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren sprak de jubilaris vervol gens toe namens het gemeenteperso- neel. Eerst schonk hij aandacht aan de grote inbreng van mevrouw Sweere, die in die veertig jaar altijd het thuisfront had gevormd en had bijgedragen aan het succes van haai man. De heer Sweere dankte hij voor het vele werk en de kollegialilcit. Dc heer Van Ommeren onderstreep te zyn woorden met het aanbieden van een fotostatief en een slijtersbon. Namens de afdeling financiën sprak de heer G. J. Dijkstra, die voor mevrouw Sweere eens uit de doeken deed wat voor werk haar echtgenoot allemaal verzette. „Hij is een alround ambtenaar. Een vak man, die keihard werkt en het ei genlijk eens wat rustiger aan zou moeten doen", aldus de heer Dijk stra. Namens de afdeling financiën bood hij de jubilaris een fles wijn aan. Oud-personeelslid de heer J. Baars haalde enkele herinneringen op en wekte de hilariteit op met zijn „rattenverhaal". Gedeputeerde de heer A. L. v. Geesbergen sprak na mens een grote vriendenkring en fe liciteerde de heer Sweere met de koninklijke onderscheiding, die hem te beurt gevallen was. Braiulblusapparaal Een conferencé-achtige toespraak hield brandweerkommandant de heer C. Berrevoets. „U bent voor de brandweer altijd een goed ventje, maar u zit als een waakhond op de gemeentecenten", aldus de heer Berrevoets. Hij bood de jubilaris een brandblusapparaat voor in de auto aan. Namens de hoofden van het openbaar onderwijs in Zierikzee sprak de heer M. Vaarzon-Morel, die de heer Sweere dankte voor de bij zonder prettige manier van samen werking. Vervolgens was het de beurt aan de heer B. v. Ballegooien, een persoonlijke vriend van het echtpaar Sweere, om zijn gelukwen sen uit te spreken. De heer W. v. Leeuwen, hoofd van de Beatrixschool noemde de heer Sweere iemand, die in staat is zyn ambtelijk optreden te larderen met een Bourgondische warmte, die zeer weldadig aandoet. Nadat de jubilaris al deze lofuitin gen had kunnen verwerken onder het genot van een drankje een hapje dankte,hij alle sprekers persoonlijk. Hij dankte zijn vrouw voor de rem men die zij vaak had aangelegd om hem in zijn aktiviteiten wat in te to men. Tenslotte dankte hij allen, die eraan hadden meegewerkt dit jubi leumfeest voor hem zo mooi te ma ken. KORTE BERICHTEN GIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De centrale onder nemingsraad van IHC-Holland deelt de sombere visie van de raad van bestuur, die geen heil meer ziet in de buitengaatse markt, niet. Zij is van mening, dat de bedrijfsleiding met een meer positieve instelling, gericht op het voortbestaan van de onderneming, naar de beleidskom- missie scheepsbouw moet gaan. HAARLEMMERMEER. Een brand in een autobedrijf in de buurtschap Zwaanshoek in Haarlem heeft een half miljoen schade aangericht. De brand ontstond tijdens laswerkzaam- heden. Het bedrijf is volledig in de asa geiegd. De oorzaak is niet be kend. HAARLEM. Hoewel de algemene ekonomische gang van zaken niet meer zo voorspoedig is als enkele jaren geleden, slaagt de reiswereld erin een meer dan evenredig deel van de koopkrachtige vraag naar zich toe te trekken. DEN HAAG. Uit het ministerie van-cnderwijs in Den Haag zijn twee schilderijen gestolen. De schilderij en zijn beide gemaakt door J. J. Ak- keringa en hebben een totale waarde van> 50.000 gulden. Het een stelt een zandweg voor, het andere een dras sig landschap. De politie heeft geen idee wie de schilderijen meegenomen heeft. AMSTERDAM. Ongeveer dertig Nederlanders, die verloofd zijn met een Roemeen of een Roemeense, wachten op de toestemming van de overheid van dat land om te kunnen trouwen. De dertig hebben zich verenigd in de „Club van Roeme nië slachtoffers." Dat heeft de, PvdA in Amsterdam vrijdag meegedeeld. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft na een waarschuwing op straat oen hoeveelheid oude medicijnen gevonden. Even daarvoor zou een aantal kinderen van drie tot zes jaar met de geneesmiddelen hebben zit ten spelen, zo heeft de politie ver teld. DEN HAAG. Maandagavond (he den) start formateur Den Uyl de be sprekingen met dc fraktievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 over zijn scociaal-cconomisch memorandum en de grondpolitiek. EINDHOVEN. In Eindhoven is ge durende het afgelopen weekeinde een vrachtwagen gestolen met daar in porcelein ter waarde van hon derdduizend gulden. De vx-achtwa- gen zelf vertegenwoordigt volgens de politie nog eens een waax'de van f 40.000,—. WINTERSWIJK. Zuidmolukse jongex-en hebben vrijdagnacht het woonhuis belegerd van een Zuid molukse familie in Winterswijk. Het ging volgens de politie om e.en wraakaktie tegen de marinier John Titahena, die destijds geridderd is na de gijzelingsakties in de Scheve- ningse gevangenis. DEN HAAG. Pi'inses Mai-griet heeft vi'ijdagmox^gen aan boox'd van het koninklijke jacht Piet Hein in haar functie van beschermvrouwe van het koninklijk collegezeemans- hoop de wimpel nummer één van dit college in ontvangst genomen. Prinses Margriet heeft hiemxede het recht verworven deze wimpel te voeren. MIDDELBURG. Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben minister Westerterp van verkeer en water staat gevraagd een voorstudie te mo gen maken voor de bouw van een nieuw type dubbeldeks veerboot voor de provinciale veren over de Wester- sc-helde. Er zouden tol 1999 zes nieuwe veerboten nodig zyn. Ged. staten wil len het ontwerp laten maken door het Bureau voor de Scheepsbouw in Bloc- mendaal. Muizeuexpres VERONA, Italië, 25-6, Op het station van Verona in Italië is zaterdag een wagon van de Westduitse spoorwegen van de Miinchen-Rome-expres afgehaakt, hermetisch gesloten en zondag teruggestuurd naar Beieren. De oorzaak was dal de ivu- gon „onder de muizen zal", waardoor reizigers staande op de banken of in doodsangst stilzittend, de reis hadden moeten maken. ZIERIKZEE, 25-6. Het is een goe de gewoonte van de leeskring van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen om het lecsscizoen af te sluiten met een excursie. Deze keer bood Zierik zee een goede gelegenheid en werd een bezoek gebracht aan liet Gra vensteen, waar een expositie van Nederlandse figuratieven gehouden wordt. De stap naar een expositie geeft voor velen een zekere mate van di-empelvrees en ook de vraag: mer ken we alles op, wat er op te mer ken valt? Om enig inzicht en infor matie te krijgen wei'd de heer J. Jongschaap bereid gevonden een in leiding te houden. Deze inleiding werd gegeven ten huize van de fam. Jongschaap, waardoor gelegenheid geboden werd een renovatiehuis in de Venkelstraat van binnen onder ogen te krijgen. Tevens was er ge legenheid het werk van de heer Jongschaap (abstract schilder) in al le rust te bekijken en hierover vra gen te stellen. Het was interessant de tegenstelling van dit abstracte en bel figuratieve in het Graven steen te ondergaan. Interpretatie Bij het zien van verschillende fi guratieve werken kwamen ook vra gen naar voren, zoals: Wat zou de schilder (es) hiermee bedoelen? Het is als bij het behandelen van een boek (leden van een leeskring!): kon den wij de auteur maar vragen, wie de juiste intex'pretatie geeft. En misschien is het niet de bedoeling geweest van de schilder (schrijver) om hel exact te weten, maar dil aan de belangstellende over te laten. Deze middag is niet alles duidelijk geworden, daar is de schilderkunst te veel omvattend voor, maar hel is verheugend dat er deze zomer in het Gravensteen gelegenheid is kennis te nemen van de schilderkunst in ver schillende facetten en dal er in dc komende maanden meerdere exposi ties zullen volgen. UTRECHT, 25-6. „Een globale in dicatie van mogelijke ontwikkelin gen" in 1978 leidt de ziekenfondsraad tot de voorzichtige prognose, dal dc premie voor dc verplichte zieken fondsverzekering volgend jaar zou moeten worden opgetrokken tot 8,9 procena (nu 8,2) en de premie voor de algemene wet bijzondere ziekte kosten (AMBZ) tot 3 procent (nu 2,65 procent). In een brief aan de staalssekx-eta- rissen van volksgezondheid en van sociale zaken zegt de x-aad nadi'uk- kelijk, dat het opstellen van een de finitieve raming nog niet verant woord is, omdat er over de in 1978 te verwachten ontwikkelingen nog vrijwel geen gegevens beschikbaar zijn. AMSTERDAM, 27-6. Als gevolg van de gestegen inkoopprijzen voor thee op de wereldmarkt zal de kon- sumentenprijs van een pakje thee van 100 gram en een doosje met 20 theezakjes van vier gram met ingang van 29 juni omhooggaan met gemid deld 21 cent, zo heeft de Vereniging van Nederlandse koffiebranders en Theepakkers bekendgemaakt. De prijsverhoging vindt plaats na het gebruikelijke overleg met mi nisterie van ekonomische zaken. WILLEMSTAD (N.B.), 25-G. De Ne derlandse recreatievloot groeit jaar lijks met acht tot tien procent. Kleine jollen en rubberboten niet meegere kend, zullen in 1980 ruim 200.000 ple ziervaartuigen de vaarwegen bevol ken. Deze schatting maakte minister Westerterp van verkeer en watex-- staat zatex-dagmiddag bij de opening van de jachtensluis Volkerak. De sluis vormt een verbinding tussen Volkerak en Hollandsch Diep. Verkeer en watei-staat heeft er der tig miljoen gulden voor op tafel ge legd. De jachtsluis moet voorkomen dat de belangen van beroeps- en ple- ziervaart met elkaar in botsing ko mijn. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Een wooxrlvoerder van de Egyptische regering heeft in Cairo ontkend dat de betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie zijn ver beterd na het bezoek eerder deze maand van dc Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmy, aan Moskou. LONDEN. Shell UK LTD en Esso Petroleum Company hebben in de Britse sektor van de Noordzee een oliereserve van gemiddelde grootte aangeboord di e naar het zich laat aanzien lonend kan worden ont gonnen, aldus eexi gezamenlijke be kendmaking. NEW YORK. De Amerikaanse px-esident Jimmy Carter heeft ver- klaax-d zijn kampagne voor de rech ten van de mens te zullen voortzet ten ondanks de weerstanden die zijn beleid in sommige kx-ingen heeft ge wekt. WASHINGTON. Het groeiend aantal analfabeten bij de Ameri kaanse maxüne wordt volgens vice- admix-aal James Watkins een pro bleem. BRASILIA. Brazilië, het grootste Rooms-Katholieke land ter wereld, heeft het recht van echtscheiding in zijn grondwet opgenomen. Met 226 tegen 159 stemmen aanvaardde het kongx-es een amendement dat het „wat God vex-bindt zal de mens niet scheiden" uit de constitutie schrapt. VRIEZENVEEN, 25-6. Twee inwo ners van Almelo hebben zatex'dag het leven vex-loren bij een vex-keers- ongeluk in Vriezenveen. Het zijn de 38-jaidge H. Smittenberg en de 56- jarige A. J. Wemmenhoven. Ze re den in een auto, die na een inhaal- manoeuvx-e in een slip x-aakte en te gen een boom botste. De slachtoffex-s overleden ter plaatse. SITTARD. 26-6. In Sittard heeft de politie bij huiszoeking in de wo ning van een echtpaar voor 20.000 gulden aan gestolen goedei'en gevon den. De goederen zijn volgens de politie van Geleen (die uit sociale overwegingen de initialen van het echtpaar niet wil noemen) in het afgelopen jaar gestolen in wax-en- huizen in Geleen. IJSSELSTEIN, 25-6. De 67-jarige D. B. Timmer uit IJsselstein is vrij dagmiddag om het; leven gekomen door een ongeluk mei zijn tractor. Bij een keermanoeuvre raakte de trekker in de berm langs de provin ciale weg en kantelde. Iedere -donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie. bi'oedkolonies. 19.00 uux\ Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni1 juli Zierikzee Gx-avensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. 18 juni t/m 3 juii Ouwerkerk Aubex-ge La Butte, dagelijks (behal ve dinsdag) vanaf 10.00 uur exposi tie Jan Koppei't. Maandag 27 juni Zierikzee Huis van Nassau. 20.00 uur, alg. ver- gadex-ing Coöp. Raiffeisenbank „Zie-' rikzee e.o.". Haamstede Gèr. kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee ,s Landskamer. Watex-schap Schou- wen-Duiveland. 9.30 uur. Woensdag 29 juni Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Ars Musica met Kamerkoor en Fanfax-e- koi'ps. Donderdag 30 juni Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert. Stoffel Gunst. 20.00 uur. Donderdag 7 juli 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door Bx-am Beekman. Vrijdag 8 juli Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur, Zaterdag 9 juli Zierikzee Terrein bij Deltasti'aat (industrie terrein), 9.00 uur en 13.30 uur, kring concours „Schouwse Ruiters". Dreischor Parkeerplaats Goemansstraat; 10.00- 17.00 uur, rommelmarkt, Herv. Ge meente. Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZflERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938. (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 DEN HAAG, 25-6. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal doden en gewonden als gevolg van verkeei'songelukken toegenomen. Er Vielen 600 doden tegen 555 in de eerste drie maanden van het vox'ige jaar. In totaal werden 13.800 mensen gewond, ongeveer duizend meer dan vei'Ieden jaar. Vooral maart was in vergelijking mét het vorige jaar een zwarte maand in het verkeer: Er werden 210 mensen gedood en 4.790 gewond, wat 45 doden en 655 gewonden meer was dan in het eerste kwartaal van 1976. Dijk ontdekt uil twaalfde eeuw LEIDEN, 22-6. Onder de Bree- straat in Leiden is een dijk ontdekt., die uit de twaalfde eeuw stamt. Dit dijklichaam moet de eerste waterke ring zijn geweest, waarmee inwoners van Leiden zich tegen het rivierwa ter van de Oude Rijn hebben gepro beerd te beschermen. De Breestraat 'is op het ogenblik ten dele opgebroken in verband met rioleringswerkzaamheden. Dat er in de nabijheid van de Oude Rijn in Leiden ergens een dijk onder de grond moest, liggen, werd ivel ver moed. Zekerheid bestond er echter niet over. Geoloog A. P. Privissers van de Rijks Geologische Dienst spreekt daarom van een „unieke vondst".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2