luïï Brouwershaven (500 jaar) zag uitzonderlijk fraaie optocht Gouden ere-medaille voor hoofdambtenaar M. A. Sweere CVP wico ,Respekt en bewondering" „Intensivering matiging loonkosten" GELD NODIG Veertig jaar in overheidsdienst vwr t£QT Doden bij brand in gevangenis Voorlopig geen verlaging koffieprijzen Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen STAAT DER NEDERLANDEN B% LENING 1ST7~7 PER 19-7B/19B-7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 juni 1977 133ste jaargang Nr. 22121 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797-1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse ziummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Sch.-Duiveland-trof ee voor Bruse Boys BROUWERSHAVEN, 25-6. Ondanks de aanvankelijk dreigende regen, is zaterdag de openingsdag van de Brouwse feesten (er volgen er nog enkele) een groot sukses geworden. Na het klokgelui 's morgens werd een rondgang gemaakt door showgroep Vlissingen met 21 mkjorettes, gevolgd door de uit dertig personen be staande drumband „Voorwaarts" uit Koudekerke. Hierbij werden de poorters en poorteressen opgetrom meld om zich naar de Markt te begeven. De stoet werd voorafgegaan door een tweetal herauten, gevolgd door een boevenwagen, kompleet met boef in een kooi. Voor het stadhuis aangekomen, waar de raad, keurig in poorterskostuum al stond te wachten, werd de officiële proklamatie inzake de verkregen stadsrechten in 1477, overhandigd aan de loko-burgemeester, de heer- Ph. J. van Ast. Deze las de proklamatie voor, waarna hy een nadere toelichting gaf op deze verkregen rechten. De burgemeester zei verder, dat vijf eeuwen Brouwershaven-Stad grote afwisselingen te zien hebben gegeven. Tijden van grote bloei en tijden van dorre armoede. Een aan tal gebouwen heeft de tand des tijds doorstaan, zoals de St. Nicolaaskerk, het stadhuis, de stadswaag en een aantal huizen. Eén gegeven, aldus de heer Van Ast is zeer duidelijk door de eeuwen heen gebleven en dat is het georiën teerd zijn van Brouwershaven op het water. In vroeger tijden op het gebied van de visserij en de koop vaardij, na de. afsluiting op de wa- terrekreatie. Het spreekwoord zegt: als het getij verloopt verzet men de bakens". Er zijn in de vervlogen vijf eeuwen al veel bakens verzet in deze Smalstad. SCHIPHOL, 25-6. De rendements positie van het bedrijfsleven is in Nederland erg moeilijk in vergelij king met die in andere landen. In Nederland moet daarom het accent erg liggen op verbetering van de winstgevendheid. De loonkostenma tiging zal in 1978 moeten worden ge ïntensiveerd. Minister Lubbers van economische zaken heeft dit vrijdag avond op Schiphol gezegd bij zijn terugkeer van de jaarlijkse minis tersconferentie van de OESO (orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling) te Parijs. Vooral het laatste verzetten door het weer in ere herstellen van de ha ven als thuishaven voor vele sche pen, zij het in een andere vorm dan vroeger, kan er toe bijdragen dat Brouwershaven blijft meetellen in de rij van havenplaatsen waar het goed toeven is. Dit echter onder de voorwaarde dat men er in zal slagen het voorge nomen beleid uit te voeren n.l. het zoveel mogelijk bewaren en waar nodig herstellen van het karakter; het begeleiden en in de hand houden van de ontwikkeling der rekreatie, waardoor voorkomen wordt dat het gebied binnen en buiten de wallen uitgroeit tot een vermaakscentrum met alle negatieve gevolgen van dien. Wat de festiviteiten betreft vroeg de heer Van Ast of het nut heeft iets of iemand te herdenken. Hij bevestigde dit al was het alleen maar om het feit dat hierdoor een groot aantal mensen lange tijd met elkaar en naast elkaar bezig zijn ge weest waardoor kontakten zijn ge legd en banden gesmeed, die zeer waardevol kunnen zijn in een tijd, waarin mensen soms door het jach tig leven elkaar niet eens meer groe ten. Bewondering en respekl Het is daarom dat het gemeente bestuur met respekt en bewondering het doorzettingsvermogen en de ijver van het komité „Brouwersha ven 500 jaar stad" heeft gadegesla gen en zijn waardering en dank je gens dit komité wil uitspreken. Namens de „vroedschap der stede Brouwershaven" bood de burge meester de poorters en poorteressen het ere-burgerschap aan van de stad. Hierna werd „de boef" die de feestelijkheden in de war had wil len sturen gevonnist, waarna hij in de schandpaal werd geplaatst. Vervolgens werd hij gebrand- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Loko-burgemeester Ph. J. van Ast - staande op het stadhuisbordes - leest de proklamatie voor. Het feest was begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) merkt, waarna de aftocht volgde was er een stand verzorgd door het naar de cel onder het stadhuis. De vroede vaderen en het fcest- komité brachten vervolgens een be zoek aan de kraampjes op de Markt, waar men zijn handtekening in een boek kon plaatsen en het poorter schap met foto kon verkrijgen. Ook Advertentie I's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieriiigskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Burgemeester De Meester speldt de heer Sweere de versierselen op, be horende bij de koninklijke onder scheiding. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 24-6. De eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, viel de heer M. A. Sweere ten deel ter ere van het veertigjarig jubileum van zijn ambtelijke loopbaan. huldiging van vrijdagmiddag was er niet minder om. Loopbaan De hoofdambtenaar-comptabele ter secretarie van Zierikzee kreeg vrij dagmiddag deze hoge onderscheiding aangeboden uit handen van burge meester Th. H. de Meester, tydens een druk bezochte receptie in de trouw zaal van het stadhuis. Reeds begin 1975 kon de heer Sweere enige ervaring opdoen met een jubileumviering; toen werd hij gehuldigd voor het feit dat hij de gemeente Zierikzee 25 jaar had ge diend. Werd de heer Sweere toen reeds flink in het zonnetje gezet, de Burgemeester De Meester, die de lange rij van sprekers opende, gaf een uitgebreid overzicht van de loopbaan van de jubilaris. De start lag in de gemeente Zevenbergen op 1 augustus 1937. In 1939 trad hij in dienst van de gemeente Fijnaart en Heijniligen. Vervolgens verliet hij in 1942 de gemeentedienst en werd verificateur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. In 1950 trad hij opnieuw in ge meentedienst als hoofdambtenaar van de gemeente Zierikzee. In 1969 tenslotte volgde zyn aanstelling als chef van de afdelingen financiën, on derwijs, belastingen en personeel. Tevens werd de heer Sweere aange steld als administrateur van de Bea- trixschool. Zijn aktiviteiten breidden zich echter nog veel verder uit en de heer Sweere werd een belangrijke man in de parochie van de R.K.- kerk te Zierikzee. Hij verzorgt het kontaktblad van de parochie, was mede-oprichter en sekretaris van de Parochieraad, was oprichter en voorzitter van het ouderkomité van de R.K.-school, mede-oprichter van de Stichting Katholiek ohderwijs en bestuurslid van de plaatselijke afde ling van de K.V.P. „Je vraagt je af, hoe speelt zo'n man het allemaal klaar? Dat komt doordat de heer Sweere een heel bijzondere vrouw heeft", aldus de burgemeester, die mevrouw Sweere duidelijk in zijn huldebetoon betrok. „Eigen inbreng" De eerste burger wees er verder op dat de nota's van de hand vari de heer Sweere, altijd van een zeer ei gen inbreng en een prettig soort hu mor getuigen. Voordat de burge- meèster overging tot het opspelden van de versierselen behorende bij de (Vervolg pag.- 2) Als het geluk Uw deel wordt, vergeet de vriend uit kwade f dagen niet. f W. Müller t BIL7 Verwachting tot dinsdagavond: Koel en wisselvallig Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; meest matige wind uit zuidwest tot west; minima omstreeks 10 graden; maxima 16 graden aan zee tot 19 graden in het binnenland. Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 10 Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni. Zon op 5.22, onder 22.04 Maan op 18.50, onder 3.05 Volle maan: 1 juli (4.24). HOOG- EN LAAGWATER Cats-komité. Volksdansen door de groep van de Plattelandsvrouwen besloot het och tendprogramma. (Vervolg pag. 3) Hoogwater 28 juni 1.38 Springtij: 3 juli. Laagwater 6.51 19.25 COLUMBIA, Tenessee. Bij een brand in de afdeling jeugdige delin- qugnten van de distriktsgevangenis van Maury in de Amerikaanse staat Tennessee zyn zondag 42 gedetineer den om het leven gekomen. Meren deels door rookvergiftiging. AMSTERDAM, 25-6. Hoewel de grondstofprijzen op de wereldmarkt sinds eind april dalend zijn mag voorlopig nog niet op een lagere kof fieprijs worden gerekend, zo heeft de vereniging van Nederlandse koffie- branders en theepakkers vrydag meegedeeld naar aanleiding van be richten over verlagingen van de con sumentenprijzen van koffie. De daling van de grondstofprijzen op de wereldmarkt wordt veroor zaakt door een internationaal sterk teruggelopen vraag. Het door de overheid gevoerde prijsbeleid er toe dat deze daling vertraagd doorwerkt in de afleveringsprijzen van de bran ders. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag wordt koel weer verwacht met een wisselende bewol king en enkele buien. Dit weertype wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het midden van de oceaan ligt, en een omvangrijk lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van IJsland tot in Skandinavië, tus sen beide druksystemen staat een brede westelijke stroming, die koele oceaanlucht naar West-Europa voert. Storingen, die zich in deze stroming ontwikkelen trekken in onze rich ting, waardoor het weer z'n wissel vallig karakter behoudt. Ook in de Skandinavische landen komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk regen of buien vallen. De maxima lopen er uiteen van 15 tot 20 graden. Boven midden- en noord Italië alsmede boven de Bal- kanlanden bevindt zich veel bewol king en plaatselijk komen er regen en onweersbuien tot ontwikkeling. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstr.11 Nieuwerkerk j Tel. 01114-1373 bedrag 300 miljoen koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen waartegen is ingeschreven (tendersysteem op de koers) Inschrijving 28 Juni 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1