3] ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN deurloo Stembus voorspelt meer narigheid in Noord-lerland Zonder extra bezuinigingen 300.000 werklozen verwacht in 1981 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vnjiag n tmr ftri rtr. Mfzo 9 jtiiiK ÖÖÖR HIT WÊRÊLD Hel valt vaak erg tegen hoe radi- kaal nieuwe regeringen het roer to taal om kunnen gooien. Dat is iels wat in Israël premier Begin te mer ken zal krijgen - of eigenlijk al ge merkt heeft: hoewel hij dat aanvan kelijk wel in het regeringsprogram zou zetten heeft hij uiteindelijk daar toch maar uitgelaten dal het bezette Jordaanse gebied „nooit" teruggege ven zou worden. Iets dergelijks is in Ierland gebeurd waar ex-premier Lynch met een verrassend grote meerderheid in het parlement is be loond. Zijn voorganger Cosgrave kan met recht zijn verpletterende neder- daag toeschrijven aan een kollektie van ekonomische akeligheden. Ner gens in de EEG gaat het. zo slecht als in de Ierse republiek met de werkloosheid, de inflatie en vooral met de ekonomische stagnatie. Ta melijk snel gaat het daar van kwaad tot erger, iets waarbij ook meespeelt dat de bevolkingsgroei aan de zeer hoge kant is en het haast gedaan is met het emigreren dat voorheen tenminste nog soelaas bood. Maar wat Lynch in dit opzicht meer kan doen dan Cosgrave is niet erg duide lijk, al is zonder meer zeker dat de harde aanpak hem meer ligt. Maar men moet ook maar de middelen hebben en die ziel tot. dusver nie mand. Cosgrave hoeft dus niet te wanhopen dat hij over vier jaar weer terug is, als het alleen gaat om ekonomische zaken. Maar in de politiek van de Ierse republiek speelt ongetwijfeld altijd ook mee wat er in Noord-lerland gebeurt. Lynch heeft weliswaar aan gekondigd dat de ekonomische mi- sere bij hem prioriteit geniet, maar een van zijn eerste daden was toch wel een voorstel naar Londen te sturen om een nieuw initiatief te ontwikkelen voor dit gebied. Lynch kan natuurlijk wijzen op de officiële verklaringen van zijn partij Fianna Fail dal ze niet met geweld de her eniging vna heel Ierland nastreeft maar slecht door overleg streeft naar die gewenste toestand. Overi gens zijn dit verklaringen die naar believen zijn uit te leggen, zodat men daaraan niet teveel houvast heeft. Federatie Maar zeker is wel dat juist in de kringen van de Fianna Fail op Cos grave scherpe kritiek is uitgeoefend omdat hij een „lakei" van de Brit ten zou zijn geweest door vrij wat medewerking ie geven bij het Britse bestuur - met 15.000 soldaten - van de roerige noordelijke graafschap pen. Cosgrave uxts met andere ivoor den de overtuiging toegedaan dat de Britten de beste weg bewandelden en dat ze daarbij steun mochten hebben. En dat uitte zich onder meer in een vrij scherpe aktie legen die groepen in de republiek die hand en spendiensten verrichtten voor de in Noord-lerland strijdende IRA. Dit kan onder Lynch anders worden. Niet dat hij zonder meer iedereen ■maar zijn gang zal laten gaan om de chaos in Noord-lerland nog wat aan te wakkeren, maar in het algemeen kaïn de Noordierse IRA rekenen op een officieel wat welwillender hou ding over de grens. Daarom mag het geen verwondering baren dat julist de protestanten in Noord-ler land de verkiezingszege van Lynch als een ramp hebben aangemerkt. Het eerste doel van Lynch is een soort federatie waarin Noord-ler land nog wel zelfbestuur houdt op een aantal gebieden maar verder toch in de republiek is opgenomen-. Dat is een kostbare zaak die de fi nanciële middelen van de republiek te boven gaat. En dus zou Engeland gewoon door moeten gaan met het sturen van geld. Het is echter de vraag of de Brit ten ervoor voelen Lynch de kom mando's te laten geven waarvoor zij mogen betalen. Die kommando's hoe zinnig misschien ook naar de in houd, zullen automatisch heel ver keerd vallen bij de protestanten. En het gaat hier niet om een zakcentje: Noord-lerland kost de Britten nu zo'n vijf miljard gidden per jaar Callaghan, de Britse premier, heeft, in het verleden niet al te onaange naam samen kunnen werken met- Lynch. Maar hier duikt aliceer een tweede onaangename verkiezings- konsekwentie op. Ook Engeland gaat wel weer eens kiezen en dan maken de C onservatieven grote kans te winnen. En met de Conservatieven heeft Lynch nog nimmer veel sa menwerking kunnen bewerkstelli gen. De perspektieven voor wat ma tiging in Noord-lerland leken wat verbeterd maar met één definitieve verkiezingsuitslag en een tweede in het verschiet, ziet het er allemaal weer veel somberder uit. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag de instelling goedgekeurd van een fonds ter grootte van 100 miljoen dollar. Het geld zal worden verdeeld tussen Botswana, Lesotho, Swaziland, Zaïre en Zambia, waar van de ekonomie te lijden heeft als gevolg van de toestand in zuidelijk Afrika. KEULEN. Ruim honderd recher cheurs van politie in Keulen hebben hun ontevredenheid over onvoldoen de geachte salariëring door het Rijk, gegoten in de vorm van een adver tentie, waarin zij zich aanbieden voor werk in het bedrijfsleven. MADRID. Het lijk van de Spaans- Baskische industrieel Javier de Ybarra, die een maand geleden door de afscheidingsbeweging E.T.A. werd ontvoerd, is in de buurt van Bilbao gevonden. BONN. Een onderzoekscommissie van het Wéstduitse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt dat zij er geen bewijzen voor heeft gevon den dat de Amerikaanse vliegtuig fabriek Lockheed ooit smeergeld be taald in de Bondsrepubliek. PARIJS. 170 auteurs uit diverse landen hebben een beroep op pre sident Brezjnjev van de Sowjet-Unie gedaan gratie te verlenen aan de Russische schrijver Koeznetsov die een gevangenisstraf van 15 jaar moet uitzitten wegens verraad. ADDIS ABEBA. Het Ethiopische ministerie van voorlichting heeft een bericht uit Zweedse koker als zou den in Ethiopië dit jaar 120 studen ten door middel van dynamiet zijn terechtgesteld „afschuwélijk en kwaadwillig" genoemd. Nieuwe prognose DEN HAAG, 23-6. Zonder extra bezuinigingen van grote omvang zal Nederland in 1981 bü benadering 300.000 werklozen hebben. Het kabinet-Den Uyl verwachtte met zijn één-procent beleid dat be zuinigingen in de collectieve uitga- Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 2? JUNI NED. I: „Forty little mothers" is de titel van de laatste aflevering van de Eddie Cantor-cyclus, waar mee de TROS het zaterdagmiddag- programma begint. Voorts een afle vering Wij en onze huisdieren, waar in raskatten en hun gedraging aan bod komen. Studio Sport laat. ons beelden zien van wielrennen, hockey en atletiek. Lee Majors, de man van zes miljoen, gaat 's avonds proberen het leven van een Oosterse prins te redden en dat doet hij, vermomd als WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend dat Washington druk uitoefend op Zuid-Afrika om het principe „een man-een stem" in te voeren. SYDNEY. Met een feestelijke ere dienst in de stadsgehoorzaal van Sydney is de geboorte van de „Unit ing Church" van Australië gevierd. Zij bezegelde het in elkaar opgaan van de methodisten, presbyteranen en congregationalisten, die nu het derde kerkblok van Australië vor men. De twee andere zijn de angli canen en de rooms-kalholieken. GENÈVE. De economische recessie heeft in de Verenigde Staten. West- Duitsland, Japan en Nederland waarschijnlijk haar hoogtepunt ach ter de rug, zo is de mening van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.). LIMA. Peruaanse studenten heb ben in heel het land strijd geleverd met de politie uit protest tegen de onlangs doorgevoerde versoberings maatregelen van de regering, die ge paard gingen met forse prijsstijgin gen. De politie heeft honderden ar restaties verricht. PARIJS. De fransman Jerome Carrein, die op 1 februari ter dood werd veroordeeld wegens de moord op een acht-jarig meisje, is in de ge vangenis van Douai in Noord-Frank rijk geëxecuteerd. Dit is woensdag avond bekendgemaakt door het Franse ministerie van justitie. SAN SALVADOR. De Salvadori- aanse Unie van Blanke Strijders (U.B.S.), een extreem-rechtse orga nisatie, heeft gedreigd alle Jezuïten in El Salvador te zullen doden wan neer de geestelijken niet voor 20 juli het land hebben verlaten. WASHINGTON. President Carter wil nog eens bekijken of het deel zal gaan nemen aan de 15 jaar geleden begonnen ontwapeningsconferentie in Genève. Dat heeft de Franse pre sident Giscard d'Estaing gezegd in een gesprek met journalisten na het vertrek van de Russische partijlei der Leonid Brezjnjew. ven tot ongeveer acht miljard gulden omvat, en met de voorgestelde maat regelen tot stimulering van de inves teringen, de werkloosheid te kunnen terugbrengen tot 150.00 in 1980. Dat doel zal zonder anazienlijk veel gro tere bezuinigingen niet worden ge haald., Prof. drs.. J. Weitenberg, adjunkt- directeür van het'centraal planbu reau, heeft, dit in het weekblad „De werkgever" van het Nederlandse Christelijk Werkgeversverbond mee gedeeld. Zijn voorspelling is gegrond op een nieuwe prognose van het planbureau Drie redenen Prof. Weitenbergnoemt drie rede nen, waarom de nieuwe prognose veel somberder uitvalt dan de vorige studies van het centraal planbureau met prognoses tot 1980, waarop het één-procent-beleid en de nota selec tieve groei van het kabinet waren gebaseerd. 1. Het arbeidsaanbod neemt sterker toe, waardoor meer arbeidsplaatsen nodig zijn dan voor heen werd verwacht; 2. De sterkere positie van de gulden, waardoor onze exportpositie slechter wordt en 3 Een onvoldoende conjunctureel her stel. SCHEEPVAART Abida, 22-6 van Lake Charles naar Houston Acila, 21-6 450 m WZW Madeira Curasao Laarderkerk, 22-6 té Antwerpen Mercurius, 21-6 van Bremen naar Rotterdam Onoba, 21-6 t.a. Corpus Christi KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. De politie heeft in verschillende Brabantse gemeenten een uitgebreide meubelzwendel ont dekt. Leveranciers uit binnen- en buitenland zijn voorzover nu bekend opgelicht voor bijna twee miljoen gulden. Inmiddels zijn elf verdach ten aangehouden van wie er nog acht in voorarrest zijn. DEN HAAG. Minister Westerterp van vei'keer en waterstaat heeft mr. Pieter van Vóllenhoven benoemd tot voorzitter van de voorlopige raad voor de verkeersveiligheid. Deze raad is ingesteld bij koninklijk be sluit van 11 mei. ASSEN. De wijkraden van de Zuidmolukkers in Assen en Boven- smilde hebben per stencil de Zuid molukkers verzocht zich tijdens de TT-feestnacht van vrijdag op zater dag in Assen niet naar het centrum van Assen te gaan. AMSTERDAM. Het Pen-centrum Nederland en de Vereniging van letterkundigen hebben in een brief aan de Zuidafrikaanse minister van justitie met klem geprotesteerd te gen de behandeling van de Zuid afrikaanse dichter Breyten Breyten- bach. De Zuidafrikaan zit al sinds 1975 in de gevangenis. AMSTERDAM. De man, die ervan wordt verdacht in de Reguliers dwarsstraat in Amsterdam na een ruzie een 28-jarige Chinees te heb ben doodgeschoten, is in Brussel aangehouden. De verdachte is de 27- jarige J. T. uit de hoofdstad. De justitie zal zo spoedig mogelijk om zijn uitlevering vragen. LEEUWARDEN. Vermoedelijk .bij wijze van grap is een antieke geld kist ontvreemd uit het Provincie huis van Friesland in Leeuwarden. De kist is waarschijnlijk in triomf naar Bolsward gebracht. UTRECHT. Het synodaal bestuur van de Zuidmolukse Evangelische Kerk keurt het geweld af, dat de re gering heeft toegepast bij de oplos sing van de gijzelingsakties in Bo- vensmilde en De Punt. Dat staat in een brief van het synodaal bestuur aan de Tweede Kamer. ROTTERDAM. Er zal nog een tweede ministerskonferentie komen over de vervuiling van de Noordzee, waarop de voorstellen die de afgelo pen twee dagen tijdens de ministers bijeenkomst in Oslo zijn gedaan nog breed zullen worden uitgewerkt. Het Nederlandse voorstel tot instelling van een permanente werkgroep voor de koördinatie van de rampenbe strijding is positief ontvangen. EINDHOVEN. Het aantal ge- weldsdelikten in Eindhoven i^ in 1976 ten opzichte van het jaar daar voor met 82 procent toegenomen. Dat staat in het jaarverslag .van de Eindhovense gemeentepolitie. Het merendeel van de delikten betreft vernielingen en mishandelingen. een luchtmachtpiloot. Vervolgens voor de vijfde maal het spektakel Vlieg er eens uit, waarin mensen met hun eigenhandig gemaakte vliegtoestellen, zo lang mogelijk proberen te blijven zweven. Zoals gebruikelijk vormt de haven van Enkhuizen hiervoor het decor. Nu het journaal volgt ér een aflevering uit de komische serie Wordt u al geholpen? Mister Lucas stelt alles in het werk om ziekteverlof te krijgen, ten einde met zij nieuwe vriendin een avondje uit te kunnen. Pepper, de blonde politie-inspektrice, krijgt te maken met De geheimzinnige bankovervallers, de hun diefstallen op hun motorfietsen plegen. Daarna beelden van aktuele sportgebeurte nissen en de Europese golfkampioen- schappen in TROS-Sport. NED. 11: Vanavond de twee aller laatste afleveringen van de poppen- filmserie Bolke de Beer. Samen met Nell Koppen, Rieke van Epen, Dick Passchier en Niek Heizenberg speelt Gerard van den Berg het spelletje Zo moeder zo dochter. Vervolgens de Engels-Amerikaanse serie Hoe groen was mijn dal. Nieuwe verwikkelin gen in de familie Morgan: dochter Angharad wordt veel samen gezien met de zoon van de mijneigenaar: Ietsyn. Bovendien verschijnt er op een gegeven dag een advertentie in de krant, waarin hun verloving wordt aangekondigd, Angharad weet echter van niets. Hierna volgt het derde showprogramma rond de Griekse zangeres Nana Mouskouri. Te gast in deze show zijn ondermeer Demis Roussos, James Galway en The King Singers. Vervolgens komt de NCRV met haar aklualiteitenru- briek Hier en Nu. Na deze aktuali- teiten zingen The Trumpets of the Lord onder het motto: Zolang je ringt leef je. Rob van Dijk dirigeert, en Louis van Dijk begel&idt. Tot na het middernachtelijk uur komt Stu dio Sport met beelden van de van daag in Assen verreden TT motor races en met een verslag r>an het concours hippique in Wenen, waar om het Europees kampioenschap ge streden wordt. ZATERDAG 25 JUNI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Forty little mothers; 17.00 Wij en onze huisdieren; 17.15 Studio Sport; 18.45 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20.40 Vlieg er eens uit; 21.35 Journaal; 21.50 Wordt u al geholpen; 22.20 Pepper; 23.10 Sport; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.25 Zo moeder, zo dochter; 20.00 Journaal; 20.25 Hoe groen was mijn dal; 21.15 Nana Mouskouri; 22.00 Hier en Nu; 22.50 Zolang je zingt leef je; 23.50 Journaal; 23.10 Pauze; 23.30 Studio Sport. ZONDAG 26 JUNI NED. I: Voor de middag is er een Eucharistieviering. Na een afleve ring van Teleac en het journaal is er weer voor de kleintjes in de namid- dag een aflevering van Sesamstraat. Vervolgens konil Studio Sport met enkele beelden van' sportaktiviieiten. Het avondprogramma begint de NCRV met de natuurfilm Architek- ten in de dierenfilm. Vervolgens Oude muziek vanuit de Jacobikerk in Utrecht, waarin een drieluik van Jr. Jacob van Eyck en het Utrechter te Deum van Handel vertolkt wor den. Daarna komt de boeiende tele visiefilm Klaaglied om Agnes naar de gelijknamige roman van de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen. Het verhaal gaat over een pure lief desrelatie uit de jeugd van deze schrijver. In Ander nieuws tenslot te wordt met gemeenteleden van Moordrecht (Zuid-Holland) gespro ken over het nut en effekt, die de uitzendingen van dit programma hebben gehad. Tot slot van de avond volgt, het journaal. Vrijdag 1 juli, 22.50 uur, Nederland II: Aznavour in Holland. Azna- vour in aktie tijdens zijn optreden in Nederland. NED. II: De avond op dit net wordt begonnen met de op één na de laatste aflevering van de kinderserie Polly in Spanje: de microfilm, die Jef in de manen van Polly heeft ver stopt, komt dankzij Nina, aan het licht. Vervolgens brengt Studio Sport de sportgebeurtenissen en de loltotrekking op het scherm. Voor de derde maal een aflevering van de Franse detectiveserie de Tijgerbri gade. De hoofdpersoon, van van avond is een zekere Liebert, hij is een ontsnapte boef, die ongeneeslijk ziek is. Liebert wil zich met alle ge weld voor zijn dood zich op de po litie wreken. Hiervoor wil hij de ooit zeer beruchte Bonnol-Bende gebrui ken. Hierna de dokumenlaire over hel werk en leven van Peter Pauwel Rubens, gemaakt door Robert Hughes en Borna Pegram Extra aandacht wordt besteed aan Ruben's kijk op vrouwen, die hij altijd over matig weelderig placht te schilde ren. Dat zijn vrouioentypen vaak even fors zijn als de mannen, die hij schildert, bewijst zijn respekl voor vrouwen. ZONDAG 26 JUNI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Sesamstraat; 16.27 Studio Sport; 18.55 De fabeltjeskrant; 19.00 Nieuwp; 19.05 Architecten in de die renwereld; 19.45 Oude muziek in Utrecht; 20.30 Klaaglied, om Agnes; 22.00 Ander nieuws; 22.35 Journaal. NED. II: 18.55 De fabeltjeskrant; 19.00 Polly in Spanje; 19.25 Studio sport; 20.40 De tijgerbrigade; 21.35 Nieuws; 21.40 Rubens; 22.40 Jour naal. MAANDAG 27 JUNI NED. I: Het avondprogramma wordt begonnen met een aflevering uit de kinderserie Black Beauty, 10 aar in dokter Gordon een opgege ven legerpaard geneest, dat later, wanneer de jongens in een gevaar lijke situatie geraken te hulp schiet. In de aflevering van Land of hope and Glory wordt het gebeuren op en rond Wimbledon nader belicht. Wimbledon viert dit jaar zijn hon derdste verjaardag, en waar het om meer gaat, dan om tennis alleen. Vervolgens de Amerikaanse speel film De executie van soldaat Slovik. Het is de eerste uit een reeks van vijf film, die alle als thema hebben Mensen en Machten, waarin het machteloze individu tegenover de verpletterende macht van het vast geroest systeem wordt gesteld. Na het journaal, een dokumenlaire van Fons Grasveld over de arbeidsmoge lijkheden van geestelijk gehandicap ten, getiteld O, moet dat zo. Ver volgens het programma Kerkepad, waarin dit keer drie verschillende kerkroutes voor de kijker zijn uilge- stippeld: een in Groningen, een in Overijssel en een in Zeeland. Voor dat het journaal het avondprogram ma. afsluit komt Symbiose nog even op het scherm. NED. II: Filmblik is de titel van een nieuwe VARA-serie, waarin Maarten van Rooijen, samen met drie kinderen, fragmenten uil komi sche films, een zelfgemaakte film en diverse spelletjes presenteert. Na het journaal volgt een speelfilm getiteld Pépé le Moko uit het jaar 1936. Ook deze film is er een v)it een cyclus, die gewijd is aan de onlangs overleden akteur Jean Gabin. Deze film speelt in de labyrinth- achtige buurtjes van de Kasbah in Algiers. Pépé le Moko is een onderwereldfiguur, die aldaar zijn duistere praktijken uit oefent. Op een gegeven dag echter, ontmoet hij Gaby, wier lieflijkheid hem zo verblind dal hei hem roe keloos maakt. Vervolgens komt Ach ter het Nieuws met aktualiteiten. MAANDAG 27 JUNI NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Black beauty; 19.30 Land of hope en glory; 19.55 De executie van soldaat Slovik; 21.35 Journaal; -.50 O moet dat zó; 22.40 Kerkepad; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. NED. II: 1S.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Filmblik; 20.00 Journaal; 20.25 Pépé le Moko; 21.55 Achter het nieuws; 22.30 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Nu Felix er is, bedisselt hij verder alles. Hoeveel volgauto's zijn er be steld? Heb je er rekening mee ge houden, dat Freeks moeder zwaar invalide is en in een wagentje zit? Is een van de volgauto's groot ge noeg om het opgevouwen wagentje te kunnen meenemen? Is er ge dacht aan rokerij na de krematie? Want daar wordt koffie geschonken en er zijn broodjes. Nee, verder niets meer hier in het sterfhuis. Na afloop gaat ieder weer zijns weegs, dat is het meest eenvoudige. Of we daarna weer met z'n allen hierheen komen, heeft Freek ook niets aan. Die moet toch zelf proberen zich hier doorheen te worstelen. Natuurlijk is het rot, maar hij is nog jong en er zijn drie kinderen, dus heeft hij nog een hele taak. Een mens moet zich niet helemaal laten gaan. Een kerel moet er zich bovenuit kunnen wer ken Frida luistert. Dat is Felix ten voeten uit. Hard voor zichzelf en an deren. In dit opzicht lijken wij veel op elkaai*, weet ze. Maar ze bemoeit er zich verder niet mee. Hillie blijkt een paar vrije dagen genomen te hebben om na de krematie hier in huis de boel in orde te brengen. Fe lix benadrukt dit en kijkt zijn zus ter aan. Frida begrijpt dit gebaar: met andere woorden dus: dat ieder gaat zijns weegs na de krematie- plechtigheden geldt ook voor jou. Ze besluit er niet tegenin te gaan. Als ik wil, kan ik later altijd nog eens een zondag of zo naar Zutphen gaan. Aangenomen natuurlijk, als Freek daar prijs op stelt. Ik krijg nota be ne niet eens gelegenheid mijn nicht je Greetje te zien, nu ze in het zie kenhuis ligt en alsnog onkundig moet blijven van de dood harer moe der.: De plechtigheid in het kremato- rium is kort. Er is geen dominee of priester en er zijn ook geen bloemen. „Weggegooid geld," is Felix' mening, „want na de krematie gaan ze met een op de mesthoop. We kunnen be ter Freek wat geven, want het fonds zal beslist niet alle kosten voor zijn rekening nemen." En daar zit waar heid in. In de aula drinkt Frida een kop koffie en eet een broodje. Ze zit naast haar schoonzus Dien, die af en toe met een ietwat angstige blik naar haar man kijkt. Waarschijnlijk zit ze zwaar onder de plak. Frida voelt echter aan, dat ze een schat van een vrouw moet zijn, want ze heeft in deze moeilijke dagen beide oudste kinderen van Freek en Jen nie bij zich gehad. Haar eigen huwe lijk is kinderloos gebleven. Of ze dat erg vindt, kan Frida niet ontdekken. Ze vindt haar ondanks deze deugden toch een doetje. Eer ik toch bang zou zijn voor mijn man! Ik had net zo lief! Felix heeft vóór de kist weggleed een speech gehouden, waarin hij de kwaliteiten van de verongelukte vrouw prees en de a chterblij venden een hart onder de riem probeerden te steken. Ja, Felix kan praten. Hij is direkteur van een drukkerij in Deventer. Frida had vroeger veel bewondering voor hem: haar enige broer, die een studiehoofd bleek te bezitten. Zulks bijvoorbeeld in te genstelling tot Jennie en Els. Maar nu vindt ze hem over het paard ge tild, bazig en zichzelf terdege be wust van zijn positie en waardig heid. Hierin de aula neemt ze afscheid van haar familieleden. Felix geeft haar genadig een hand en zegt: „Het beste met je in Haarlem." Geen uit nodiging om eens naar Goor te ko men, of: wij komen je eens opzoe ken. Hij heeft zich inmiddels al om gedraaid eri begint met een ander een gesprek. Frida is woedend van wege deze opzettelijke onbeschoft heid, maar ze beheerst zich. Enkel Hillie kust haar. „Dank je voor het invallen, gisteravond. Dat kwam goed uit. Enne misschien zien we elkaar nog wel eens, he?" In de trein terug naar Haarlem komt ze tot de slotsom, dat het wel zo goed is om afzijdig te blijven. Ze ker ten opzichte van haar broer. Ze heeft medelijden met Dinie: laat die zich even op haar kop zitten! Wat zijn er toch een stomme grieten in de werel'd. Maar ze volhardt in haar besluit over enkele weken nog eens naar Zuthpen te reizen. Weken en maanden gaan er voor bij. Het is zo weer winter. En zo vergeet Frida langzamerhand de na righeid in de familie. Er is in de Sin terklaastijd extra hulp in het week eind, want gelukkig worden er nog altijd boeken gekocht om als ge schenk te dienen. En boekenbonnen. Puntersen helpt mee, zodat hij van mening is, dat het anders uit de hand dreigt te lopen. Als er niets is weg te brengen, loopt Job met een stofdoek in de hand wat rond, maar heeft terdege zijn ogen open. Heeft opnieuw sukses, als hij twee jeug dige langvingers in zijn stevige han den bij de deur beetpakt en samen met de toegesnelde Puntersen naar het kantoortje loodst. In afwachting van de komst der politie, want in dergelijke dingen is Puntersen niet te vermurwen. Zijn standpunt is, dat wie zijn gat brandt, dan ook maar op de blaren moet gaan zit ten. Diefstal is diefstal, of het nu een pocket is van drie gulden of een vergulde vulpenset. Voor het overige verloopt alles zonder incidenten. Als op vijf december de winkel achter de laatste klant gesloten wordt, haalt iedereen verlicht adem. Puntersen leeft met zijn „dames" mee en ver ordineert, dat niemand meteen naar huis mag gaan, want Job haalt wat te eten en te drinken. (wordt vervolgd) meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9