I Fragmenten uit vijfhonderd jaar Smalstad Brouwershaven Land- en tuinbouw boekte in 1976/77 zeer teleurstellende uitkomsten 4 Snuffelen in historie a 5 m STREEKNIEUWS Gemeenteraad Akkordeonve,eniging Middensehouwen D'66 akkoord met formatie-procedure Politie-auto op trein: twee doden Doop zoon prinses Christina Moskou dreigt in Belgrado Voorlichtingsbijeenkomst over Zeeuwse vestigingsplaats centrale Man steekt vrouw neer Het ging de boer weer slecht 5 B v: Het jaar 1566 zegt velen nog iets uit de lagere schooltijd: smeekschrift der edelen. In dat zelfde jaar stierf Maximiliaan van Boergondië, die ook Heer van Brouwershaven was. De „Heer" liet veel schulden na en ook Brouwershaven moest verkocht. Op verzoek van de bevolking werd ko per Philips II, die ook graaf van Zee land was. Een bedrag van f 72.000 was hiermede gemoeid, waarvan 1' 32.000 voor rekening van de Brouw- se Poorters. Bloei Het leidde tot bloei van Brouwers haven; er kwam een vrijmarkt en een paardenmarkt en lakenhallen, meestoven, zoutketen en schuren verrezen. Brouwershaven kreeg ook een vismarkt en een vleeshuis. Op grond van de toenemende be langrijkheid en de door de stad ver leende steun aan Prins Willem voor zyn strijd op de Westerschelde, wilde de stad stemrecht hebben in de Sta ten van Zeeland. Maar - men leest het goed - Zie- rikzee was daar tegen en het is er nooit van gekomen. Zo was en bleef Brouwershaven een „Smalstad". Ho pelijk is dit „oude zeer" vergeten, als zaterdag ook Zierikzeese mensen zich tussen de feestvierders mengen. Bezettingsjaar Het jaar 1575 was voor Brouwers haven bezettingsjaar. De Spanjaar den veroverden de stad, die groten deels door brand werd verwoest. In 1577 werd de dichter Jacob Cats ge boren; ook toen was de toestand nog verre van rooskleurig. Tot 1641 werd de stad bewald en verrezen ook (5) poorten. Het stadhuis was er al, maar kreeg een nieuwe, fraaie gevel in 1599. In de stad kwam het Gildewe- zen tot bloei; er waren 12 verschil lende gilden en de borden versierden de kerk. Elke gilde had een eigen raam in het godshuis. Uit een notitie uit 1672 blijkt dat toen de haringne ring nog heel belangrijk was. Accent op visserij Gevolg van een en ander was dan ook dat Brouwershaven heel wat Een interessant plaatje van het stad huis. nog voor de restauratie. w gift De vinger omhoog kijkt Jacob Cats uit over hel Marktplein. minder schepen binnen kreeg en ter kompensatie van het verlies, werd weer meer het aksent gelegd op de Visserij. De garanal werd belangrijk en gezouten ging dit mini-visje naar Engeland. Opgericht werd de „Brou- wersche Inmakerij", die vis, mosse len en gepelde garnalen konserveer- de. Het pellen van garnalen werd voor Brouwershaven een typische vorm van thuisarbeid en dat bleef zo, toen de gneoemde inmakerij al niet meer bestond. De kade kan ook het lange verhaal vertellen van enoi'me bielentransporten, want ook als landbouwhaven was Brouwers haven belangrijk. Dan komen, we stilaan in de kontemporaine geschie denis. Ramp 1953 Veel veranderde door de februari- ramp van 1953, die ook Brouwersha ven veel schade toebracht, vooral aan kerk en stadhuis. Grote mo menten waren uiteraard de sluiting van de Brouwersdam en het gereed komen van de stad'huisrestaruatie. Tevoren had (1957) Brouwershaven een keersluis gekregen, zodat er toch enige bescherming was tegen opko mende stormvloeden. aanbesteding zal geschieden onder aannemers die in de gemeente wo- „Niet negatief" De voorzitter antwoordde, dat het kollege uitbreiding van de school te EUemeet niet negatief benaderd heeft. De uitdrukking „onrendabel" moet worden gezien in het licht, dat hiervoor geen rijksbijdrage zal wor den ver-kregen. De openbare school te Ellemeel moet volgens de voorzit ter gezien wox-den mede te zijn be stemd voor de voorstandei's van openbaar onderwijs uit Scharendijke. Aan de heer Van den Bosse ant- woordde de voorzitter, dat het de be doeling is bij de aanbesteding ook aannemei's uit andere gemeenten van het eiland te betrekken. Inderdaad is het de bedoeling het Dorpshuis te Ellemeet te verbeteren. Het volgend jaar zullen de prioriteiten opnieuw bezien moeten worden. Zonder hoof delijke stemming besloot de raad een krediet voor verbouw en uitbreiding van de openbare lagei'e school te El lemeet beschikbaar te stellen. Watersnood Het jaar 1682 was er ook een met een zwart randje vóór dó Smalstad. Een watersnood - bijna a la 1953 - trof de stad en bracht ijselijke ver woestingen teweeg. De jaren nadien waren kennelijk ook niet goed, want rond 1730 wordt gemeld, „dat de vissei'ij weer toenam". In de jaren 1973 en 1974 is er blijkbaar geld voor kerkrestauratie. Een heel andex-e si tuatie ontstond rond 1820, doordat de vaart op Rottei'dam werd ge stremd als gevolg van verslibbing van het Goereese Gat. De schepen kwamen als gevolg hiervan op de reede van Brouwers haven, waar zij met lichters werden gelost, waarna de goederen werden verder vertransporteerd naar de Maasstad. In 1826 wei'd te Bi'ouwershaven een reddingsboot gestationeei'd en er kwamen ook douane's en havenlood sen. Zeelui bezochten de taveernen. De stad kreeg een „uplift" door-de zoegen van Rotterdam. Aan dit alles kwam een einde door aanleg van de .Nieuwe Waterweg in 1872. (Vex'volg van pag. 1) Van den Bosse, dat burgemeester en wethouders niet het voornemen heb ben het bespelen van de velden op zondag te verbieden, ofschoon zij van oordeel zijn, dat er geen behoef te zal zijn aan het gebruik van de spox-tvelden op deze dag. Wat de be planting betreft rond het sportvel dencomplex is het de bedoeling deze als E-object uit te voex-en. De pi'O- jecten sportveldencomplex en uit- bi-eiding als te Ellemeet leggen een zware druk; op het budget van de ge meente. Daarom zal voor de- komen de tijd bepex'king nodig zijn.. Wat de waarde van de gx-ondinbreng betreft voor het oude sportveld deelde de voorziter mede, dat dit indertijd de gangbare gx-ondprijs was. Niet voorbijgezien moet ook wor den, dat een groter bedrag dan de gehele grondinbreng uit de reserve bouwgronden wordt ingebracht voor gedeeltelijke dekking van de inves tering. Burgemeester en wethouders ge ven de voorkeur van verkoop van landbouwgrond aan de Verseputse- weg, daar deze grond pachtvx'ij is. Wethouder J. Boot merkte op, dat door het kollege van b. en w. uitvoe rig is gespi'oken over de beste op lossing voor uitvoering van het sportveldencom'plex en de fiancie- ring daarvan. De heer Den Boei* ver- klaarde bij zijn standpunt te blijven de landbouwgrond aan de Verseput- seweg niet te verkopen. Geraamd bedrag De voorzitter lichtte toe wanneer het geraamde bedx*ag van f 130.000,- geleend zou moeten worden het voor stel tot aanleg van het sportvelden- komplex door b. en w. zou moeten worden teruggenomen, daar er geen ruimte is voor het opvangen van de rente en aflossing voor de lening. De heer Den Boer verklaarde, dat dit niet zijn bedoeling is. Hij wist niet, dat de gemeente zo kx-ap zat. De raad besloot het gevraagde krediet be schikbaar te stellen. De heer Van den Bosse verkreeg ook deze maal aantekening te hebben tegengestemd. Hierna kwam aan de orde het be schikbaar stellen van een kx-ediet voor verbouw en uitbreiding van de openbare lagere school te Ellemeet. Tengevolge van de uitbreiding zal o.a. beschikbaar komen een gemeen schapsruimten deze school. De heer C. J. van Bui'g was zich bewust, dat de gemeente vooi-zich- tig zal moeten zijn met het doen van investeringen. Hij was het echter niet eens met de opmei'king in het voorstel van b. en w. dat het hier om een onx'endabele investering gaat. Vex'betei'ing van het onderwijs is vol gens spreker altijd rendabel. Uitbreiding van de openbare ba sisschool staat volgens spreker niet op zichzelf. Ook verbetering van het Dorpshuis te Ellemeet zal hierbij be trokken moeten worden. De overige x-aadsleden betuigden hun instemming met het voorstel van burgemeester en wethouders. De heer Van den Bosse vroeg nof of Op zaterdag 25 juni concerteert de akkordeonvei-eniging „Sempre Cres cendo" in de .muziektent op het Dorpsplein. DUIVELAND De Rode Kruis-kollekte Met grote dankbaarheid deelt het bestuur van de afdeling „Duiveland" van het Ned. Rode Kruis mee dat de inzamelingsaktie 1977 in de gemeen te Duiveland heeft, opgebx'acht de mooie som van f 5033.01 t.w. in de dox-pen Nieuwerkerk: f 1983.64, Oos- terland: f 2139.70. Ouwerkerk: f 700- en Sirjansland: f 209.67. Allen die medewerking verleenden aan deze geslaagde kampagne om dit mooie resultaat' te bereiken, zoals het af- delingsbestuur, leidsters en leiders, kollektanten, en niet in de laatste plaats de milde geefsters en gevei's, bijzonder veel dank. DEN HAAG, 23-6. Fraktievoorzit- ter Terlouw (D'66) gaat akkoord met de door formateur Den Uyl voorge stelde procedure van de formatie. Dit blijkt uit zijn reaktie op het memorandum van Den Uyl. Terlouw zegt daarin „met belangstelling" uit te zien naar de verdere invulling van de financiële, sociale en economische punten en naar punten van niet so ciaal-economische aard. Het werk stuk van de formateur zal de komen de dagen door de fraktie in studie worden genomen ter vooi'bereiding van het gesprek met de formateur op vrijdag aanstaande. GRUBBENVORST, 23-6. De 30-ja- rige wachtmeester der rijkspolitie J. G. G. Schiirkens is om het leven ge komen. Z\jn 20-jarige collega Hinssen van de groep Bergen in Limburg is kort daarna in het ziekenhuis te Ven- lo overleden. Hun patrouillewagen is donderdagochtend op een Intercity gebotst. Het ongeluk gebeurde 's ochtends om half acht op een van automati sche knipperlichten voorziene over weg in Grubbenvorst in Limburg. De politiemannen waren op pa trouille. De oox-zaak van het ongeluk is nog niet achterhaald. DEN HAAG, 23-6. Bernardo Fede- rico Tomas, zoon van prinses Chris tina en Jorge Guillermo is donder dagmiddag op paleis Soestdijk ge doopt. Ds. J. van der Werf bediende de doop. Hij leidde indertijd samen met pater B. A. II. M. Bot de kerke lijke huwelijksbevestiging. De doop geschiedde in een kleine kring van naaste familie, vertegenwoordigers van de kerkeraad en peten. Peten zijn prinses Irene, prins Claus, mej. Marilyn Ann McTague en de heer James Chapin, aldus een me dedeling van de Rijksvoorlichtings dienst. BELGRADO, 23-6. De Sowjet- Unie heeft donderdag de westelijke en neutrale landen gewaarschuwd, de de Belgradose Europese veilig heidskon f er entie zou kunnen mis lukken indien zij niet gevoei'd zou wox-den volgens de door Moskou voorgestelde x-ichtlijnen, aldus is door westelijke afgevaardigden ver klaard. Het hoofd van de Sowjet-delegatie Yoli Vorontsov uitte de waarschu wing in een rede tot de plenaire ver gadering van de voorbereidende bij eenkomst in de Joegoslavische hoofd stad, die de hoofdconferentie voor bereidt, die naar verwachting in de herfst wordt gehouden. Gered door Agatha LONDEN, 23-6. Een ander half jaar oud meisje uit de oliestaat Qatar aan de Perzi sche Golf heeft haar leven te danken aan wijlen Agatha Christie, de bekende Engelse schrijfster van detectivero mans. Het kind was vrijwel be- wusteloor het ziekenhuis van Hammersmith in Londen bin nengebracht. Doordat de art sen niet konden ontdekken waaraan het kind leed, ver slechterde de toestandvan het patiëntje snel. De verpleegster die het kind verzorgde, meen de de verschijnselen echter te herkennen aan de hand van een uitvoerige beschrijving van een thalliumvergiftiging in „The pale horse", een van de tientallen verhalen van Agatha Christie, waarmee zij juist bezig was. Scotland Yard werd te hulp geroepen. Daar beschikte men over een „deskundige" 'in de persoon van rGaham Young, een man die wegens moord in de gevangenis Zit en die nauwkeuri g a antek eni ngen had bijgehouden over de wer king van thallium waarvan hij veel vuldig gebruik had ge maakt. Lab oratoruimproev eni bevestigden de juistheid van de diagnose. Het kind kon vervolgens worden gered. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Ongeveer vijftig Groninger taxichauffeurs - ruim de helt van het totaal - hebben in Gro ningen een koöperatie van eigen rij ders opgericht. In een brief aan de Groninger gemeenteraad dringen de chauffeurs erop aan dat de vei'gun- ningen van de bestaande taxicentra le worden ingetrokken en aan de nieuwe koöperatie verleend. Praten over kernenergie GOES, 22-6. De voorlichtingsbijeenkomst met betrekking tot de vestigings plaatsen van kerncentrale te Goes werd druk bezocht. Deze bijeenkomst werd gehouden in het kader van een Planologische Kern Beslissing (PFB) over dit onderwerp. Voor Zeeland van groot belang omdat er maar liefst 7 mogelijke vestigingsplaatsen in de buurt zijn, en wel de volgende: St. Philipsland, Tho- len, Maasvlakte, Bath, Iloedekenskerke, Ossenisse en Borsele. Na een korte inleiding door elk van de zes ambtenaren van het fo rum konden er vragen worden ge steld. Velen waren het niet eens met het feit dat deze PKB al aan de gang is, terwijl er nog geen definitieve be slissing over het al dan niet bouwen van de dx'ie kerncentrales is geno men. Reakties kernenergie ja of nee werden echter wel beantwoord. In dit vex'band kwam het pi'obleem van het radio-aktieve afval aan de orde. Het antwoord was dat hierop nog wordt gestudeerd. Voorstanders De inspraakkoöx-dinator van de Stichting Zeeland (die de inspraak van PKB's voor belangstellenden be geleidt) vroeg nadrukkelijk naar voorstanders van kernenergie om ook hun stem te laten horen op de inspraak bijeenkomsten die deze stichting organiseert. Belangstellen- den kunnen zich opgeven bij Stich ting Zeeland, Dam 31, Middelburg. Zij krijgen dan een informatiemap toegezonden en er wordt een datum meegedeeld waarop de inspraak- groep bijeenkomt. Ook voor Sch.ou- wen-Duiveland is er een inspraak- groep die in Zierikzee bij elkaar komt. De inspraakgroep Hulst wilde meer informatie over kernenergie. De heer Tiktak deelde hierop mee namens de PZEM mee dat er bij de kerncentrale in Borssele een infor matiecentrum is, die overdag, 's avonds en ook zaterdag geopend is. Er was veel kritiek op de aantal len toegelaten bewoners rond een kerncentrale. Velen wilden dit ver fijnd/verlaagd zien. Een vraag betx-effende de verschil lende uitkomsten bij een groot on geluk volgens het Rapport van de Gezondheidsraad (meer dan 100 doden) en het rapport van de Tech nische Hogeschool uit Twente (tot 350.000 doden) werd afgedaan met de opmei'king dat de T.H. Twente ver keerde meteorologische omstandig heden aangenomen had. K. LIEMPDE. In een ziekenhuis in- Boxtel is dondei'dag de 61-jax-ige me vrouw M. Smuldex's overleden. Zij was woensdag gewond gex'aakt bij een vex-keersongeval in haar woon plaats waax'bij haar man en een an dere inzittende van een pei'sonen- auto op slag werden gedood. Een vierde gewonde ligt nog in een zie kenhuis. DEN HAAG. De 27-jarige L. Ba- doux uit Den Haag is dondei'dag bij het zuidduitse zweefvliegveld Klipen- eck met zijn zweefvliegtuig veronge lukt. Hij is tijdens een vlucht tegen een bex'gwand aangevlogen. Badoux was seci'etaris van de Zuidhollandse Zweefvliegclub. HILVERSUM. De V.P.R.O. heeft na een speciale wex'factie van twee weken dondex-dagavond het 10.000e nieuwe lid genoteei'd. De actie gaat onverminderd vei'der, want de V.P.R.O. die met haar ledental onder de i'ode stx-eep is gezakt, zoals uit de •C.R.M.-telling bleek, streeft naar 40.000 nieuwe leden. DIEMEN. Staatssecx'etaris P. J. J. Merteiis .van sociale zaken heeft donderdag in, Diemqn een speciaal instructie- en therapie Zwembad voor gehandicapten geopend. Dit bad is het resultaat van de andex'half jaar geleden begonnen actie „To moet zwemmen", waarbij „To" werd vei'beeld door een gehandicapt meis je. HOOGEZAND, 26-3. Een onbeken de jongeman heeft donderdagmiddag in Hoogezand de 45-jarige vrouw van sigarenwinkelier G. J. Berg neerge stoken. Ook deed hij een poging haar te wurgen toen zij de winkel uit vlucht te naar de woonkamer er achter. Het is de politie van Hoogezand niet dui delijk waarom de man een en ander deed. De vrouw werd door messteken ge wond in borst, armen en benen. Zij moest worden opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis in Groningen. Haar toestand werd donderdagavond bevx'edigend genoemd. Voor 30 jaar Advertentie. Twee pathéfoons met respectievelijk 80 en 60 platen, prijs f 45,- en f 60,-. BRUINISSE. Werklieden die bezig waren landboUwwerkzaamheden te verrichten op een stuk land aan den Lageweg ontdekten in de sloot een granaat. De gewaarschuwde mijnop- ruimingsdienst heeft dit gevaarlijke projectiel meegenomen. Advertentie. Wie ruilt een nieuwe stofzuiger voor dito kinderwagen, en een paar schoenen in maat 26 voor een paar schoenen, maat 27? NOORDGOUWE. De buitenplaats „Mon Plaisir' 'te Schuddebeurs is door Rijksbosbeheer aangekocht met de bedoeling het gehele terrein te beplanten. HAAMSTEDE. Zoals blijkt tiit een in dit nummer voorkomende adver tentie, zal getracht worden de melk- contróle in deze omgeving weer op gang te brengen.-We wekken dan oo/c alle melkveehouders op, deze belang rijke bespreking bij te wonen. BRUINISSE. De tweede ponton in de tramhaven van Zijpe, die al se dert de evacuatie beschadigd was, is dezer dagen weer in gebruik geno men. Een belangrijke verbetering voor het verkeer. DREISCHOR. Donderdagavond wordt tussen de biljartclub te Renes- se en de nieuw opgerichte biljartclub te Dreischor een propagandawed- strijd gehouden. Deze wedstrijd ein digde in een 14-2 overwinning voor Dreischor. Een mooi succes voor deze jonge club. BRUINISSE. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de Griffier en het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, brachten een bezoek aan onze gemeente. Bezocht toerden de nieuwbouw, de noodwoningen, terwijl de maquette van het weder opbouw- en uitbreidingsplan toerden bezichtigd. HAAMSTEDE. Deelden we enige lijd geleden mede dat het kustlicht te Burghsluis hersteld was, doch nog geen lichtbron had, thans kunnen we melden, dat sedert vrijdagavond dit licht zijn dienstenweer aan de scheepvaart bewijst. DEN HAAG, 23-6. De Nederlandse land- en tuinbouw heeft in 1976/1977 zeer teleurstellende uitkomsten geboekt, vooral doordat de droogte van vorig jaar zo veel schade heeft toegebracht aan de melkveehouderij. AMSTERDAM. De gijzelingen in De Punt en in Bovensmilde zijn goed afgelopen, vindt 74 pi'ocent van de ondei'vx'aagden bij een NlPO-ondei"- zoek. Negentig procerit vindt ook dat de overheid de gijzelingen „zo goed als het maar kon" heeft aangepakt. Het nadelige saldo van kosten en opbrengsten zakte, nadat in 1975/ 1976 enig herstel was opgetreden, weer vrijwel terug naar het diepte punt van 1974/1975. Het landbouw- cconomisch instituut vertelt dit in zijn „landbouw-economisch bericht 1977." Het instituut schat de produktie- waarde van landbouw exclusief tuin bouw in 1976/1977 op f 17,8 miljard. Dat is ongeveer zes procent meer dan in het jaar daarvoor. De beloning van arbeid en vermogen in de land bouw daalde met f 1,2 miljax'd tot f 5,6 miljard. Daarmee was maar 70 pincent gedekt van de berekende 8 miljard aan kosten van die arbeid. Akkerbouw en veehouderij groei den, wat bedrijfsuitkomsten betreft, verder uit elkaar. De akkerbouw, vooral in de kleigebieden, rooide het over het algemeen zeer goed, dank zij hoge prijzen voor consumptie- en pootaardappelen. De melkveehoudei's zagen, door dat hun kosten stex'k en de prijzen voor hun produkten slechts een beetje omhoog gingen, hun gemid delde arbeidsopbrengst dalen tot minder dan f10.000 op pachtbasis. In de intensieve veehoudex-ij gin gen de i-esultaten ook achteruit, vooral doordat het veevoer duurder wei'd. Met de akkerbouw in de veen koloniën ging het weer niet best: voor het derde achtereenvolgende jaar een vermindering van de ar beidsopbrengst, voor de ondernemer. De handelsbalans De Nedei'landse land- en tuinbouw gaf in het kalenderjaar 1976' een po sitieve bijdi'age van f 9,9 miljard aan de handelsbalans: aan Neder landse produkten wei'd voor f 20,1 miljard uitgevoerd, terwijl voor f 10,2 miljai'd aan sooi'tgelijke pro dukten werd ingevoerd. Naar hoe veelheid steeg de uitvoer van Neder landse agrai'ische produkten met 11,3 procent (naar EEG 9,8, naar derde landen 18,4 procent). Het aantal land- en tuinbouwbe drijven in 1976 bedroeg 158.600. Op 131.600 daarvan had het bedrijfs- hoofd de land- en tuinbouw als hoofdberoep. In de jaren 1970-1976 is het aantal bedrijven met 2,5 pro cent, het aantal hoofdberoepsbedrij- ven met 2,7 procent per jaar afgeno men. Die vermindering ging langza mer dan in de jaren 1965-1970. Toen was het resp. 3,2 en 3,1 procent

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4