Partikulier plan voor de jachthaven Den Osse doorkruist faserings-afspraak Fragmenten uit vijfhonderd jaar Smalstad Brouwershaven d e u r I o o Gemeenteraad Middenschouwen Diploma-uitreiking aan Chr. Nijverheidsschool Bruinisse STREEKNIEUWS Snuffelen in historie SCHARENDIJKE, 20-6. De gemeenteraad van Mid dengebouwen kwam maandagavond in openbare ver gadering hijeen, onder' voorzitterschap van burge meester E. Baerends. Gelet op de belangrijke onderwerpen, die deze vergadering aan de orde kwamen, bestond er een flinke publieke belangstelling, waarover de voor zitter zich in zijn openingswoord zeer verheugd toonde. De raad wees uit zijn midden aan de leden mevr. J. Kloet Schellingerhout, L. den Boer en W. C. van den Bosse voor liet eventueel horen van belanghebbenden wanneer bij de raad een bezwaarschrift zou worden ingediend als bedoeld in de verorde ning behandeling bezwaarschriften wet A.R.O.B. Aan de orde kwam het voorstel van burgemeester en wethouders om een krediet beschikbaar te stellen voor aanleg van een jachthaven te Scharendijke. Verklaring De voorzitter zei allereerst, dat het hem een behoefte was een korte ver klaring af te leggen. Tot zijn niet ge ringe verbazing had hij kennis ge nomen van het plan van Kavero nog dit jaar te beginnen met de inrich ting van de haven Den Osse als jachthaven met 120 ligplaatsen. Deze uitvoering is geheel tegen de afspra ken. In goed overleg tussen de ge meenten Brouwershaven, Bruinisse en Middenschouwen met de gedepu teerden Boerma, Van Geesbergen en de direkteur van de Prov. Plan. Dienst op 18 januari 1977 te Middel burg is een fasering voor de aanleg van de jachthavens opgesteld om te voorkomen, dat drie jachthavens te gelijk aan de markt zouden komen. Afgesproken is toen, dat allereerst een jachthaven te Scharendijke zou worden aangelegd. De Prov. Plan. Dienst zou voor de overige jachtha vens een faseringsschema- opstellen, beginnende in 1979. Wanneer in 1977 een jachthaven in Den Osse zal worden ingericht vra gen burgemeester en wethouders zich af, wat er op deze manier nog over de afspraken over fasering te recht komt. Men zou zich kunnen af vragen waarvoor het nodig geweest is naar Middelburg te reizen. Be treurd wordt ook, dat met de ge meente Middenschouwen geen over leg gepleegd is. Nu ook te Scharen dijke in 1977 met de aanleg van een jachthaven begonnen zal worden, klopt er van de gehele fasering niets meer. Wat het voorstel van burge meester en wethouders betreft deel de de heer W. C. van den Bosse (S.G.P.) mede, dat hij tegen het be schikbaar stellen van een krediet voor aanleg van een jachthaven is omdat watersport ook op zondag be dreven zal worden. Fasering toegezegd De heer C. J. van Burg wees er op, dat gedeputeerde Van Geesbergen tijdens de opening van de Deltaweek nog gezegd heeft, dat fasering bij de aanleg van jachthavens van groot belang is. Wat thans in Den Osse gaat gebeuren is daarmee volkomen in strijd. Doorgelijktijdige aanleg van een jachthaven in Den Osse zijn aanloopverliezen voor de jacht haven te Scharendijke mogelijk. De Prov. Plan. Dienst bepleit, dat de prijs van de ligplaatsen in de hand gehouden moeten worden. De Provincie doorkruist dit beleid door er aan mede te werken, dat de exploitatie van een jachthaven aan een beleggingsmaatschappij wordt gegeven. De tariefstelling voor de ligplaat sen voor een jachthaven als in Scha rendijke is niet eenvoudig, nu geen subsidie in de aanlegkosten wordt gegeven. Het. leek spreker daarom van belang financiële steun aan de provincie te vragen. Het is verder z.i. realistischer gedurende het eerste exploitatie jaar er rekening mee te houden, dat de jachthaven niet ge heel vol zdl'zijn. Hij zou er bezwaar legen hebben, dat een aanloopver Advertentie lies ten laste van de algemene dienst, zou worden gebracht. De heer Van Burg zou het wense lijke vinden niet de gehele jachthaven aan de watersportvereniging te ver huren, doch een gedeelte vrij te hou den waarvoor de beheerscommissie tot verhuur zou kunnen overgaan. Hoe zal de beheerscommissie wór den gevormd? Dit is volgens hem nog niet geheel rond. Uitwerking hiervan dient in .de kommissie van advies en bijstand voor rekratie en toerisme te worden besproken. Overleg? De heer L. den Boer vroeg of dooi de betrokken beleggingsmaatschap pij, die in Den Osse opereert over leg is gepleegd met de gerpeente over de jachthaven te Scharendijke. Ver der was spreker van mening, dat de post reinigingsrechten voor de jacht haven te laag geraamd .was in- ver gelijking met andere jachthavens. De voorzitter antwoordde de heer Van,den Bosse, dat de jachthaven ook zondags open zal zijn. De ge meente heeft een rekreatieve taak op zich genomen. De aanleg van een jachthaven is hiervan een logisch ge volg. Aan de heer Van Burg deelde de voorzitter mede, dat misschien de gedachte is gewekt, dat de provincie aansprakelijk gesteld moet worden voor het niet nakomen van afspra ken. Dat is niet juist. Een beleggingsmaatschappij heeft tezamen met een gemeente kans ge zien een afspraak te ontduiken. Overleg met het gemeentebestuur van Middenschouwen had verwacht mogen worden. Gedeputeerde Van Geesbergen loont zich nog steeds een voorstan der van fasering, niet omdat de jachthavens niet vol zouden komen, maar omdat er na aanleg van ver schillende jachthavens tegelijk een hele tijd niets beschikbaar kan ko men. Wal eventuele aanloopverliezen betreft verzekerde de voorzitter, dat deze niet ten laste van de algemene dienst zullen komen, doch in de ex ploitatie van de jachthaven zullen worden verwerkt. De provincie heeft, gesteld de exploitatie van de jacht havens in eigen hand te houden. Daarom is aan Scharendijke graag voorrang gegeven. Daarom is het ook jammer, dat de afgesproken fasering op deze wijze.verbroken is. De voor zitter bracht dank aan de Stuurgroep die een goed plan voor aanleg van een jachthaven te Schai-endijke heeft voorbereid. Het ligplaats tarief kan daarom konkurreren met dat van partikuliere jachthavens. Verhuren Het is de bedoeling de gehele ha ven te verhuren aan de watersport vereniging. Wanneer de aanleg vol gens plan verloopt zullen de lig plaatsen in de jachthaven te Scha rendijke met hel seizoen 1978 be schikbaar zijn. Met betrekking tot de jachthaven te Scharendijke is geen enkele afspraak gemaakt met beleg gingsmaatschappijen ofschoon ver schillende aanbiedingen zijn gedaan aan de gemeente. De in het geding zijnde beleggingsmaatschappij was daar niet bij. De heer L. C. Hart dacht, dat het nog een diskussiepunt was of winter- berging op dé wal bij de jachthaven' zou gebeuren. De voorzitter ant woordde, dat dit niet het geval was. Alleen is gediskussieerd wie de gel den hiervoor zou innen. De raad ging hierna akkoord met het beschikbaar stellen van een krediet voor aanleg gen van een jachthaven te Scharen dijke met plm. 500 ligplaatsen. De heer W. C. van den Bosse verkreeg aantekening" te hebben tegengestemd. Kursus zit er op „C. et C." maakte leerzame excursie De Landbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede maakte dins dag een excursie naar de Stichting „Proefboerderij Rusthoeve" te Co- lijnsplaat. Een 40-tal dames en heren vertrokken na de middag per bus waar ze welkom werden geheten door de voorzitter, de heer W. P. de Vrieze. Bij de „Rusthoeve" aange komen werd de heren de mogelijk heid geschonken om de excursie mee te maken, terwijl de dames doorre den naar de weekmarkt in Goes. De heren werden welkom geheten door de bedrijfsleider voor de proe ven de heer D. Wiskerke die op de verdere middag eeni toelichting gaf tijdens de rondrit die gemaakt werd op twee door een tractor getrokken landbouwwagens, waarop geïmpro viseerde zitjes waren gemaakt. On danks het begin van de zomer was een dikke jas niet te versmaden. Vor de boeren was er heel wat te zien en te leren want een 83 ha groot opgezet proefveld met allerlei land bouwgewassen, moet aan de ver wachtingen voldoen. Nieuwe tarwe- rassen, onkruidbestrijdings-proeven werden goed bekeken. Na de rit werden de pas voltooide bedrijfsge bouwen met een kritisch ook aan gezien en tot slot dankte de heer De Vrieze de bedrijfsleider voor zijn toe lichting en bood hem een aandenken aan. Na de dames in Goes weer aan boord te hebben genomen werd in „De Caisson" te Kapelle gedineerd. Vriendelijk en welkom was de ges te van de Sproeivereniging Haam stede om het diner te betalen. Het bestuur hiervan werd tijdens de rit naar huis hiervoor door de heer De Vrieze ten zeerste bedankt. Ook de chauffeur, de heer P. Manni van Reisburo van Oeveren kreeg dank woorden. Omstreeks 8.30 uur 's avonds was iedereen weer thuis. De Zeskampploeg De zeskampploeg uit Bruinisse is afgelopen zaterdag op de derde plaats plaats geëindigd in de vierde ronde in de Zeskampspelen. Deze vierde ronde werd in Maurik ge speeld. De Bruse ploeg heeft met deze overwinning een beker in de wacht weten te slepen. Vooral in het eerste gedeelte van de wedstrijd voor de pauze was de Bruse ploeg zeer goed. De Bruse ploeg wist in twee van de zes spelen op de eerste plaats te eindigen. Na de pauze zakte ze wat af, maar desondanks hebben ze toch een mooi resultaat weten te berei ken. Bruinisse is nu in de algemene rangschikking van de vijfde plaats naar een gedeelde vierde plaats ge gaan en deelt deze met Lexmond. De zeskampploeg die gesponserd wordt door firma Maaskant uit. Bruinisse kan er nog best wat leden bij ge bruiken. Belangstellenden kunnen informatie krijgen bij de heer Mous, Grevelingenstraat 17, telefoon 1559 of bij de heer v. d. Lugt, Stelberg- straat 18, telefoon 1849. De vijfde ronde zal 13 augustus gespeeld wor den te Lexmond. Geslaagd Onze dorpsgenote mej. Anita Hou- kamp slaagde aan de „Erica" school te Rotterdam voor het diploma kin derverzorging/jeugd verzorging. BRUINISSE,. 21-6.. Dinsdagmiddag; vond de diploma-uitreiking van de Clir. Nijverheidsschool te Bruinisse piaats. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het bestuur van de schooi, de heer W. den Boer, die de bijeenkomst opende op dé ge bruikelijke wijze. In een korte-.toespraak feliciteerde hij de. geslaagde- eindexamenkandi daten en hun ouders,- ..waarbij hij .er op wees, dat de .vierjarige' periode een belangrijke basis.vormt om vér-, der aan de slag te gaan. „Niét. alleen op het gebied van schoolse kennis, maar vooral om de lijn van het' Evangelie, die in de opvoeding thuis is begonen en "VÓ'órtgëzet is op school, verder 'te gaan", aldus de heer Den Boer. Ingewikkelder De direkteur de heer C. J. Hen- drikse. haalde een en ander uit de afgelopen vier jaar op en zette en kele kantekeningen bij de huidige ontwikkelingen binnen het LBO. „De ontwikkeling naar een examen cp drie niveaus heeft mogelijk wel tot verbetering van de regeling ge leid, maar heeft er ook toe bijgedra gen dat alles wel erg onoverzichte lijk is geworden". „Ieder jaar voelen we weer, dat. de voorlichting aan de leerlingen en vooral ook aan de ouders er niet eenvoudiger op is geworden. Trou wens, het hele onderwijs heeft te kampen met een niveau-probleem, waarop nog veel bezinnig nodig zal zijn", aldus de heer Hendrikse. Hierna ging hij over tot de uitrei king van de diploma's. Namens de leerlingen sprak Sylvia Weyers een woord van dank. „We hopen wel, dat als we zelfstandig aan het werk gaan en we nog hulp nodig hebben, we- nog .bij u terecht kunnen", zei ze o.a., waarop de direkteur vèrzeker- de, dat de schooldeur nog voor hen open blijft, staan. De heer Hendrikse. besloot met 'dankgebed, waarna de eindexamen- - ka.ndidatén, hun -/ouders, ^bestuurs leden-érr docëiitén van de school nóg wat napraatten- onder hét genot van een kop koffié. Hieronder;" volgen de namen: van dé'-geslaagden:- Uit - Nieuwefkerk: Corrie Dorst, Els Folmér, Jarinie Geuze,' Jannie Hage, Wilma. Hóogerl'and en Jari nie v. d. Maaïé. Uit Oosteri'arid: Ria Bakker en Anja van Haaf ten. Uit Bruinisse: Joke van Gilst, Diana Hoogerwerf, Carin Meertens, Helma v. d. Spek en Sylvia Weyers. Twee kandidaten werden afgewezen. DUIVENSPORT P.V. Duiveland Wedvlucht vanuit St. Quentin d.d. 20 juni. Afstand ongeveer 209 km. In concours 199 duiven. Gelost om 13.30 uur. Aankomst eerste duif 17.31 uur; laatste prijsduif 19.04 uur. De uitslag is: H. P. van Noorden 1, 4, 7, 12, 19, 27, 37, 49; P. Otte 2, 10, 32, 34, 35; komb. Dane-Dooge 3, 21, 47; H. Scholten 5, 11; A. S. de Ko ning 6, 39; P. van Dijke 8, 41: komb. Knop-Stouten 9. 16, 22, 28, 42, 45; T. M. Dalebout 13, 15, 17, 20, 29. 43, 44, 48; A. J. IJzelenberg 14; M. A. Matthijsse 18, 46; L. Smalheer 23, 40; J. W. van Dijke 24, 38; komb. Doo- ge-Bosman 25, 33, 36; D. Capelle 26, 50; A. de Jonge 30; A. Hey'ooer 31. BROUWERSHAVEN, 22-6. Het is niet zo dat „die van de Smalstad" de komplete aktiialiteit vergeten en lou ter met de geest in de historie vertoeven. Wel worden allerlei geschiedkundige feiten op tafel gelegd, zulks in verhand met het 500-jarig bestaan van de stad, de fees telijke herdenking waarvan losbreekt op zaterdag 25 juni a.s. Hanteerbaar jaar in verband met de jubileumviering is 1477, toen Ma ria van Bourgondië „twee delen van de stad Brouwershaven" verkoopt aan Wolfert van Borselen, één van de vele „Wolferts" in dit geslacht. Het woord „stad" is gevallen en dat geeft enig houvast aan de historici teit, die in deze dagen zo'n belang rijke rol speelt. Het ontstaan van de stad Brou wershaven - zo wordt algemeen aangenomen - valt dus in de tweede helft van de 15e eeuw. Men is be reid de betreffende brief remplace rend te achten voor een echt char ter. dat de stadsrechten bevestigt, maar dit is niet - of niet meer - aan wezig. In ieder geval termen genoeg aanwezig om het afgeronde jubileum van 500 jaar stad lustig te vieren. Eerst „dorp" De stad wérd ooit gesticht op grond, die eigendom was van Jan van Renesse. De betreffende grond werd aangekocht door Floris V (graaf van Zeeland) in 1286 en op die grond werd het dorp Brouwershaven gebouwd, al dadelijk begiftigd met privileges (tolvrijdom). De naam Brouwershaven komt in aktestuk ken voor het eerst voor in 1318 en algemeen wordt aangenomen dat het „Brouwers" terug slaat op het bier- brouwen. Van het edel gerstenat toch was Brouwershaven in- en uit- voerhaven. Belangrijk naast die in- en export- funktie werd de visserij (haring) en in 1396 was het (nog altijd) „dorp" Brouwershaven al welvarend, blij kend uit het privilege van tolvrij dom. De „arm van Brouw" reikte al ver (Keulen). Het jaar 1426 was belang rijk voor de thans jubilerende plaats, want toen kwam er bezoek van een Engelse vloot (24 schepen), die 2000 man bij Den Osse aan wal zette, als steun voor Jacoba van Beieren, die - als opvolgster van haar vader - werd dwars gezeten door de Hoeken. Jacoba was gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen. Vroéger leven v Wat moeten we ons voorstellen van het Brouwse leven van eeuwen terug? Kranten kan men er niet voor opslaan, maar een „Ordon nantie op de belastingen", uit 1541 geeft wat steun aan het beeld van de invoer in- de haven: Franse en Rijn wijnen, Engels en Hamburgs bier, fruit, vijgen, rozijnen, boter, kaas, touw, ijzer, garens, laken, fluweel, damast en IJsselsteen voor huizen bouw. Uitgevoerd werden: haring, zout, meekrap en uien. Het zout werd aanvankelijk gewonnen via de zeinering (darinckdelven). In de tijd van de genoemde ordonnatie was dit procédé, als zijnde gevaarlijk voor de Schouwse dijken, alweer passé, ajs zijnde gevaarlijk voor de de Schouwse dijken, alweer passé en werd ruw zout uit Frankrijk in gevoerd. De kerk Zoals in talrijke andere plaatsen, waar de welvaart toenam, groeide de kerk in omvang. Ook de fraaie Brouwse kerk is in fasen tot stand gekomen. De kerk inde belasting op haring en bier en daaruit vloeiden welkome inkomsten voort. Rampjaar voor Brouwershaven was 1545, toen 300 huizen doorbrand werden verwoest. Bovendien liet dat jaar de haring vrijwel verstek gaan. ZIER1KZEE. Te zijnen huize ont ving de heer A. P. Bongers(r.)'uit handen van de voorzitter vari.de af deling Midden-Zeeland van de Gra- fische Bond. N.K.V. de., heer J. Prent de zilveren vakb.ondsspeld, in verband met zijn 25-jgrig. lidmaat schap. De jubilaris'is werkzaam dan de Drukkerij Hakenman Ochtman te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Om Schouwen-Duiveland trofee Op zaterdag-.25 juni viVdt. op', het sportveld te 'Schareridij'ke.. dé finale wedstrijd, plaats -.om de,.rSch',otiwen- Duiveland-tr'öfeé: ,Dë plqegèn zijn Bruse Boys en WIK'UO.OOuur). ATLETIEK Simon Blom op 3000 m. steeple chase ROOSENDAAL, 21-6. In een avondwedstrijd van THOR te Roo sendaal slaagde de Delia Sport atleet Simon Blom erin de 10 minuten grens op de 3000 m steeple chase te passeren. Hij liep een uitstekende 9.49.2 min., een tijd waarmee hij dit sei zoen als 2e Zeeuw genoteerd staat. Hans van Elzelingen en Rudi Ravia brachten eveneens beste tijden op de klokken, ze realiseerden resp. 10.72.2 mni. en 10.50.6 min. op dit spe.ktakulaire atletiek onderdeel. Jos Geluk uit Ellemeet nam aan drie nummers deel; hij sprong 1,60 m hoog; wierp de speer 40,52 m en kwam uit op 11,02 m bij het hink- stapspringen. Kees Verkerk en Herman Padmos waren op het sprintnummer 200 m weer snel. Kees liep een persoonlijk rekord in 24.3 sec. en Herman liep 24.5 sec. op de door D.S. atleten veel bezochte Roosendaalse kunststof- baan. Voor 25 jaar.... RENESSE. De leerlingen der O.L. school met het onderwijzend perso neel maakten een schoolreisje .naar Zuid-Holland, waarvan allen in uit stekende stemming thuis kwamen. ADVERTENTIE. Vacantie, nieuwe schoenen, nieuive sokken, nieuwe kousen. Het mag niet zoveel kosten, ivant met vacantie heeft alles zoveel te lijden. Geen nood wij hebben zo merschoenen vanaf 2,95 en kousen en sokken uit eigen fabrieken dus goedkoper dan ivaar ook. ZONNEMAIRE. Hel dorpsbeeld van Zonnemaire wordt thans ver fraaid; doordat als gevolg van de verkhbeling van het lichtnel do'ör de PZEM de palen worden opgeruimd. Mede hierdoor zijn ook. meuioe lichtmasten geplaatst, welke góed blijken te voldoen. RENESSE. Voor de a.s. Zaterdag te houden Ronde van Renesse be staat grote belangstelling. Bewoners die langs het parcours wonen worr den verzocht hun hond vast te zet ten en de toeschouwers om deze. ge durende de races vast te houden. Anders kunnen er de grootste onge lukken ontstaan. BRUINISSE. Een grote verbete ring op het gebied van loegv'erhar- ding kwam dezer dagen gereed in het waterschap „Bruinisse". Onge veer 5 km wegdek van dwars door cle polders lopende wegen werd vastgelegd door middel van een bir tumenlaag. OUWERKERK. De meisjesvereni ging „Allen één" maakte met 19 le den een aardig fietstochtje. Het eer ste bezoek gold het strand te Wes- tenschouwen, daarna zette men koers naar Renesse. De neerstro mende regen op de terugtocht kon de stemming nauwelijks drilleken. DREISCHOR. De jaarlijkse ker mis alhier mocht zich vooral Zater dag in een druk bezoek verheugen. Een viertal kramen, een bommen- werpspel, en een zweef molen zijn als attracties aanwezig, terwijl' in, en kele café's gelegenheid tot dansen is. BRUINISSE. De eerste mosselen bestemd voor export in liet seizoen 1952-1953 werden heden (3 juli) aan gebracht door de Éru 37. meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4