Geld (bij begrotingswijziging) voor het verlichtingsplan Voorlopig geen aanleg van een nieuwe weg Haamstede-Renesse Gemeenteraad Zierikzee Jubileumfeest Brouwershaven Regering verbiedt Zuidmohikse ordediensten Grote lening voor Portugal Verlaging premie WAO en AWBZ Aardappelstop in Frankrijk Moeflons van de Yeluwe CDA-voorzitter Van Agt praat (toch) vrijdag Grote scheepsbrand in haven Rotterdam Vergadering „Beter Wonen" AGENDA Spoorverbinding Schouwen-Duiveland Premiere van „Een brug te ver" Man doodgeschoten ZIERIKZEE - Op cle deze week gehout ien vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van bur gemeester Th. H. de Meester, zijn nog enkele zaken aan de orde gekomen, w.o. bel voteren bij begrotingswijzi ging van f 8.000,—, zijnde het meerbedrag nodig voor voorzieningen aan de archiefkluis. Belangrijk wordt de uitbreiding van de openbare verlichting, in de bekende oude stijl. Aan de beurt komen: Meelstraat, Dam, Melkmarkt, Verrenieuw- straat. Schuithaven en De Mol. Een bedrag van 1' 90.000,wordt gefourneerd bij begrotingswijziging. Het kollege deelde mede dat Dam en Meelstraat helaas niet meer voor het seizoen gereed konden zijn. De P.Z.E.M. kon dat niet klaren. De heer Asma wees op een gaslantaarn bij de St. Lievensmonstertoren, die wel altijd sist, maar geen licht geeft. Er moet z.i. een elektrische lantaarn van worden gemaakt. Dit werd toe gezegd. Een begrotingswijziging in zake verplaatsingskosten voorgevel van het pand Venkelstraat 31. ging onder de hamer door. Een bedrag van f 4998,- werd be schikbaar gesteld voor aanschaf van een hydraulische knipschaar t.b.v. de Brandweer. Bij verkeersongelukken kan zo'n schaar soms dienstig zijn. Volgens de voorzitter is gemeen schappelijk gebruik met andere ge meenten niet zo gewenst. De r'ondvr; ïag (Vervolg van pag. 1) De auto's Er worden die middag plm. 2000 auto's verwacht met 10.000 bezoe kers. Het ligt in de bedoeling dat het centrum van Brouwershaven auto vrij wordt gehouden, zodat de invals wegen zullen worden afgesloten. Er worden speciale parkeerterrei nen aangewezen. Aan de bewoners van Markt en Haven zal worden ver-Ê zocht op deze dag hun auto niet voorl de deur te parkeren, want dan val tl het effect weg van de hitorische op-P tocht tussen de moderne vervoennid-™ delen. Er zullen tevens een aantal wegen worden afgezet met dranghekken. Om op de optocht terug te komen: na afloop wordt door de jury de eer ste prijswinnaar bekend gemaakt die een bedrag ontvangt van f 250,-. Te vens krijgt iedere deelnemende groep een fraaie herinneringstegel, welke uniek is in Nederland en nergens te koop. Een speciale herdenkingstegel dus met de afbeelding van de Ned. Herv. Kerk en het Stadhuis met in het midden het standbeeld van Ja- cob Cats. Voor alle bejaarden uit de gehele gemeente zal er gelegenheid zijn om de optocht op het Marktplein vanaf zitplaatsen te bewonderen. Met bus sen worden de belangstellenden op gehaald uit de omliggende kernen, waartoe men zich dient te wenden tot de kontaktpersonen van de bc- jaardensociëteiten. Vanaf 5 uur tot 6 uur zal een hete luchtballon op de Markt startklaar worden gemaakt, waarna bij goed weer deze zal opstijgen. Het avond programma begint om 7 uur, wan neer de premiere valt te beleven van een Brouwse groep „Groep 77'. Deze zal speciaal voor de jeugd een uur popmuziek verzorgen. Vanaf acht uur tot middernacht is er een optre den van het kwartet Frans Knijnen- burg uit Hilversum met medewer king van de showgroep Tentissy. Een bijzondere altraktie in dit op treden is de zang van de uit Duits land afkomstige en broer van de be kende Robert Stolz de heer Johann Stolz. Wanneer het slecht weer zou zijn, worden alle programma punten in de grote botenloodsen van de gebrs. Van Ast afgewerkt'. Verder lopen op deze dag alle in lichtingen via het VVV kantoor, dal de gehele dag bemand is. Een Rode Kruispost is gevestigd in het woon huis van de plaatselijke arts de heer Bruel. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-6. Zowel binnen als buiten de Zuidmolukse woonge meenschappen zullen de Molukse or de diensten zich niet meer als weer korps mogen manifesteren. Deze regeringsbeslissing staat ver meld in het aan de Tweede Kamer gezonden verslag over de gijzelin gen in Bovensmilde en Vries. Naar de mening van de regering moet het afgelopen zijn met ge-uni- formeerd vertoon in groepsverband en ook met het optreden in burger ter beveiliging van personen of goe deren. Evenmin kan hel houden van (para-) militaire oefeningen nog langer worden geduld. Hieronder verstaat de regering mede het in groepsverband oefenen in het ge bruik van geweld. Geen bezwaar heeft de regering tegen het optreden van Molukse or- dekommissarissen en suppoosten bij vergaderingen en manifestaties. Zij verbindt daaraan wel de voorwaar de dat daarbij geen uitdrukking wordt gegeven aan een bepaald staatkundig streven door het dragen van kledingstukken of opzichtige on derscheidingstekenen. Van het dragen van wapens mag uiteraard geen sprake zijn, laat staan van het gebruik daarvan. voor de kunstmanifestaties in het Gravensteen overbodig maken. Dit blijkt niet vhet geval, want - vdlgens de voorzitter - zijn de kosten veel hoger uitgevallen dan aanvankelijk begroot. In de rondvraag pleitte de heer De Rijke voor verkeerslichten aan de Laan van St. Hilaire (Prov. Weg). Op een betreffende vraag, kreeg hij ten antwoord dat ter plaatse nog geen stroomkabels zijn aangelegd. De heer Sprengelmeijer wilde ook elders (rotonde) stoplichten, maar de voor zitter maande tot voorzichtigheid, omdat plotseling remmen bij het na deren van stoplichten, ook vaak ge varen in zich houdt. De heer De Ja ger pleitte voor een relevante snel heidsbeperking. De heer Groen kreeg de toezegging, dat plattegrondsbor den van de gemeente vóór 1 juli zul len worden geplaatst. Hij beklaagde zich verder over olie in de haven. De voorzitter deel de mede dat allerlei onderzoekingen naar de herkomst zijn gedaan; aan genomen moet nu toch wel worden dat kwaadwilligheid in het spel is. De heer Asma wees op de gunstige resultaten van de Avond-Mavo en wilde per advertentie de eventuele belangstelling voor een Avond-Havo sonderen. De voorzitter meende dat voor zo'n Havo niet veel interesse bestaat. Slordig parkeren De heer Asma sprak schande van het slordig parkeren aan het Luitje, waar de invoegvakken gewoon wor den genegeerd. Hij pleitte voor snelle bekeuringen van overtreders. Een slotvraag van de heer A. gold de tot Brogum-onderkomen te ver bouwen boerderij. Wethouder Den ■Boer had een onderzoek ingesteld en ■meende dat voor de verbouwing en ■inrichting meer nodig zal zijn, dan ■aanvankelijk gedacht. Het gebouw is f nogal groot en hoog. De heer Jonker vroeg naar de mogelijkheid van het schonen van de Zoute gracht, in ver band met reukoverlast. De wethou der zal dit opnemen met Gemeente werken. De heer Deurloo vroeg of de gelden van het „Komité Vrien den v&n het Gravensteen" volgend jaar een subsidie van de gemeente PARIJS, 22-6. feen groep van elf landen heeft ermee ingestemd Portu gal een lening van 750 miljoen dol lar te verstrekken om het land in s(aat te stellen het tekort op zijn be talingsbalans aan te zuiveren. Dit staat in een verklaring die woens dagavond namens de^groep in Parijs is gepubliceerd. Het gaat om een le ning met middelbare looptijd. Het geld wordt de komende achttien maanden 'er beschikking gesteld. Geld voor hoofd LONDEN, 22-6. Op de vei ling van Christie's in Londen is dinsdag een menselijk hoofd openbaar verkocht voor 12.000 pond, ruim50.000 gulden. Hel ging om het getatoeëerde hoofd van een inboorling uit Nieuio-Zeeland die in de ovri- ge eeuw om het leven kwam. Koper was de Zwitserse ver zamelaar Jean Paul Barbier. Het was afkomstig uit een pri vé-verzameling van primitieve kunst. DEN HAAG, 23-6. In de Staats courant verschijnt een dezer dagen een beschikking van staatssecretaris Mertens van sociale zaken, met de goedkeuring van een besluit van het arbeidsongeschiktheidsfonds om de premie voor de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering (W A O) met terugwerkende kracht tot 1 januari 1977 te verlagen van 10,4 procent lot 9,7 procent van het voor premieberekening in aanmerking ko mende loon. Dit heeft het ministerie van sociale zaken meegedeeld. Deze premieverlaging, die ten goe de komt aan de werkgevers, had mi nister Boersma al aangekondigd in zijn brief aart de Tweede Kamer van 16 februari 1977 over het arbeids voorwaardenbeleid 1977. In deze brief noemde de minister een pre mieverlaging van 1,4 procent per 1 juli. Om administratief-technische moeilijkheden te voorkomen, zoals het: indienen door de werkgevers van gesplitste loonopgaven over één jaar, is echter gekozen voor een.verlaging met 0,7 procent per 1 januari 1977. wat hetzelfde effect heeft. Per 1 juli 1977 wordt, zoals bekend, ook de premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) verlaagd. De premie ABWZ voor het tweede halfjaar 1977 zal 2,5 procent gaan bedragen (was 2,8 procent) wat leidt tot een gemiddeld premieper centage voor het jaar 1977 van 2,65 procent. Ook deze verlaging had mi nister Boersma aangekondigd in zijn brief van 16 februari 1977, aldus so ciale zaken. Flitsen uit het buitenland MANILA. Een voorstel waarin van de wereldgemeenschap de toezegging werd gevraagd dat zij 8,3 miljard dollar per jaar beschikbaar zou stel len yoor landbouwprojecten in ont wikkelingslanden, heeft het niet ge haald in een werkgroep van de we- reldvoedselraad. De Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) was er tegen. JAKARTA. Juichende Indonesiërs hebben op uitbundige wijze de 450- ste verjaardag van Jakarta gevierd. Ruim één miljoen mensen brachtén de nacht door op de Jalan Thamrin, de belangrijkste verkeersader die gedurende 12 uur voor het autover keer was gesloten om de viering met dansen en muziek mogelijk te ma ken. LUXEMBURG. 22-6. De Neder landse regering heeft een protestte legram gestuurd aan de Europese Commissie in Brussel (hét „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeen schappen). Nederland vraagt de com- missip in dat telegram een eind te maken aan de importstop die Frank rijk. sinds 10 juni. hanteert voor aardappelen. Het sluiten van de Franse gren zen voor aardappelen uit andere landen is in strijd niet de regels van de gemeenschappelijke markt, zo luidt het Nederlandse standpunt. ARNHEM, 23-6. In verband met een dreigende overbevolking van de in de Veluwse natuurgebieden voor komende, moeflons (wilde schapen) heeft het bestuur van de vereniging „Vrienden van de Hoge Veluwe" aan het Wereldriatuurfonds gevraagd mogelijkheden te onderzoeken een aantal van deze moeflons in te voe ren in hun oorspronkelijke leefge bieden in Zuid-Europa. Daarvoor zouden dan natuurge bieden moeten worden gezocht waai de dieren zich, net als op de Hoge Veluwe, kunnen vermeerderen. Memorandum formateur DEN HAAG, 22-6. CDA-fraklievoor- zitter Van Agt zal toch vrijdag gaan praten met kabinetsformateur Den Uyl, die hem hiervoor had uitgeno digd, zo is woensdag gezegd na af loop van het fraktieberaad van het CDA. Van Agt wil echter niet spreken over de inhoud van het memoran dum dat formateur Den Uyl woens dag aan de fraktievoorzitters heeft gestuurd. De CDA-leider wil alleen spreken over de procedure, die nu gevolgd moet worden. In CDA-kringen werd na afloop van het fraktieberaad opgemerkt dat de christen-democraten er niet zoveel moeite mee hebben de grond- ROTTERDAM, 23-6. De Rotter damse brandweer is de hele dag be zig geweest met. het blussen van een brand op het vrachtschip „Karon- ga" uit Singapore in de Waalhaven. Pa? na negen uur in de avond kwam het sein „brand, meester", het na blussen was een uur daarna bijna rond. De brandweer had groot ma terieel ingezet en werkte ook vanaf blusboten. Na enkele uren moest evenwel worden gestopt met spuiten, omdat het schip dreigde vol te lopen en te kapseizen. Om dat te voorkomen zijn bokken ingezet. Later heeft de brandweer ook schuim gebruikt. politiek eerst in het programmatisch overleg aan de orde te stellen. An ders ligt dat met betrekking tot de rest van het memorandum van de formateur dat enkele algemene uit gangspunten voor het sociaal-ekono- misch beleid bevat en konkretere voorstellen voor de vier hervor mingsvoorstellen. De formateur wil pas midden volgende week komen met de cijfermatige invulling van het sociaal- en financieel-ekono- misch beleid. In CDA-kringen viel woensdag te beluisteren, dat men de algemene uitgangspunten, zoals Den Uyl die heeft geformuleerd, liever eerst in verband gebracht ziet met die invulling, alvorens met een de finitief standpunt te komen. (Vervolg van pag. 1) ten met derden, het verzekerde be lang, de onderhoudskostenregistratie e.d.". De heer Coumou konstateerde dat een aantal opmerkingen van de Nationale*Woningraad over de jaar rekening 1975, zo niet onjuist dan toch in elk geval achterhaald waren. De heer Van Doorne wees er in dit verband op dat gewerkt wordt aan oude jaarrekeningen en dat men vaak later achter bepaalde feiten komt. „Het is dringend nódig alle ak- tiva eens goed op eer} rij komen te staén", aldus de heer Van Doorne. De heer Coumou zei goede hoop te hebben dat men hel „oude zeef" van de vertraging spoedig te boven zal zijn. Woningbouw plantten Vervolgens werd een overzicht ge geven van de woningbouwplannen van de vereniging. Gereedgekomen zijn inmiddels in Zierikzee 44 wonin gen in de beschutte sfeer. In uitvoe ring zijn thans 12 plus 4 woningwet woningen in Poortambacht, waarvan 1 rolstoel woning. Verder 19 w.w.- woningen verspreid in Zierikzee, waarvan ook 1 rolstoelwoning. In voorbereiding is de bouw van 16 w.w.-woningen te Oosterland (type A, Arch. L. de Jonge), 13 w.w.- wo ningen in de Molenstraat e.o. (arch. Jobse), waarvan 1 rolstoelwoning. Wegens moeilijkheden bij de grond aankoop kunnen de 8 geplande wor ningen te Renesse niet gerealiseerd worden. Hiervan worden nu 4 woningen extra te Serooskerke gebouwd, zodat in deze kern thans 8 w.w.-woningen naar nieuw ontwerp van arch. L. de Jonge in voorbereiding zijn. Naar hetzelfde ontwerp zijn in Noordwelle 4 woningen in voorbe reiding, 15 w.w.-woningen te Drei- schor (arch. Pennink), 10 premie koopwoningen te Zierikzee (arch. L. de Jonge nieuw ontwerp), 34 w.w.- woningen in Zierikzee, 11 w.w.-wo ningen in de Pr. Wilhelminalaan te Bruinisse (vervangende nieuwbouw arch. L. de Jonge type A) en 42 ser vice-bungalows te Zierikzee bij het Kaaskenswater. Bij het subtotaal van 153 nieuwbouwwoningen moe ten dan nog geteld worden de 11 re novatiewoningen in het Havenkwar tier en op de Lammermarkt en de renovatie van 47 bejaardenwoningen in de kernen Bruinisse, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Wat betreft de bouw van garages werd medegedeeld dat de ombouw van het oude ketelhuis in de Fokker straat tot twee garages thans in uit voering is. Verder is in voorbereiding de bouw van 18 garages in Zierikzee- Poortambacht. I ZIERIKZEE, 23-6. In de onlangs gebonden vergade ring van de (Staten)kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat (polders en wegen), onder voorzit terschap van mr. J. F. G. Sclllingemann - lid van G.S. - kwamen o.a. de voorontwerpen secundair- en tertiair wegenplan 1978 aan de orde. Het kommissielid de heer C. Bal kenende zei met het ontwerp secun dair wcgenplan over het algemeen te kunnen instemmen. In dit plan wordt nog -geen uitspraak gedaan over het tracé van de geprojekteerde nieuwe wegen. In het plan is als nieuw aan te leg gen weg opgenomen de weg Haam stede-Renesse. De heer Balkenende zei omtrent de noodzaak tot aanleg van dit weggedeelte zijn twijfels te hebben en verwees naar het gestelde hieromtrent in de Nota Westhoek. Het kommissielid de. heer W. van der Heide verwees naar bfz. 3 van de nota waar gesproken wordt over het Grevelingenbekken. Dit bekken zal van grote betekenis worden voor re- kreanten uit de randstad. De druk op het wegennet op Schouwen-Dui veland zal hierdoor toenemen, spe ciaal bij concentratiepunten, zoals de Kabbelaarsbank. Verwacht moet worden, dat door de grote hoeveel heden verkeer filevorming zal ont staan op de toeleidende wegen en dat men daardoor zeer langdurig onder weg zal zijn om vanuit de randstad Schouwen-Duiveland te bereiken. Spoorlijn Men dient pogingen in liet werk te stellen om een alternatief te bieden. De heer Van der Heide opperde als een mogelijke oplossing het aanleg gen van een spoorlijn van Rotterdam naar Schouwen-Duiveland, waardoor de steeds toenemende druk op de wegen zal worden afgeremd, terwijl ook de dagrekreanten zonder auto hiermee ongetwijfeld gediend zouden zyn. In het sekundair wegenplan is op genomen de aanleg van een nieuwe weg van Renesse naar Haamstede. De beslissing over de aanleg van de ze weg moeten provinciale staten nog nemen. De heer Van der Heide meende dat de aanleg van deze weg achterwege kan blijven; een alter natieve route is de weg van Renesse via Serooskerke naaf Haamstede. De heer R. Meijering had een vraag n.a.v. hét feit dat in het sekundair wegenplan is opgenomen het recht trekken van de weg nr. 7 bij Zierik zee. Hij informeerde of dit nog nood zakelijk is, wanneer een Oostersch,el- dedam zal zijn aangelegd. De heer ir. W. de Beijl deelde n.a.v. gestelde vragen o.a. mee dat de aanleg van de weg Renesse-Haamstede zeker niet in het komende vijfjarenplan zal worden opgenomen. Voor dit gebied is bovendien een streekplanwijziging in voorbereiding. Zaak voor bet Rijk In het verleden is reeds uitvoerig gestudeerd op de aanleg van een spoorlijn tussen Rotterdam en Schou wen-Duiveland, (Deltaspoorlijn). Aanleg van zulk een spoorlijn is een miljardenzaak. De konklusie van de studie was dan ook, dat aanleg van een Deltaspoorlijn niet rendabel is. Aanleg van een eventuele spoor verbinding is overigens een rijks zaak. De aanleg zou opgenomen die nen te worden in het struktuursche- ma verkeer en vervoer. De heer Van der Heide vroeg nogmaals aandacht voor zijn voorstel Schouwen-Duive land te ontsluiten met een spoorver binding omdat men nu eenmaal niet eindeloos kan blijven doorgaan met het aanleggen van nieuwe wegen. Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconeert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkui'sie broedkolonies, 19.f)0 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni—1 juli Zierikzee Gravensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. Donderdag 23 juni Haamstede Hervormde kerk. Zomeravondcon cert. 19.30 uur. Vrijdag 24 juni Brouwershaven Grote kerk. Concert. 20.00 uur. Zaterdag 25 juni Serooskerke Boerderij „De Schelphoek". Kleidui ven-wedstrijd. 12.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. kerk, 19.30 uur, koor- en samenzangavond. Maandag 27 juni Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, alg, ver gadering Coöp. Raiffeisènbank „Zie rikzee e.o.". Haamstede Ger. kerk. Maandfigavondzang. 2Q.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee ,s Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland. 9.30 uur. Woensdag 29 juni Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Ars Musica met Kamerkoor en Fanfare korps. Donderdag 7 juli Renesse 20.00 uur Renesse, Herv. Kerk, Or gelconcert door Bram Beekman. Vrijdag 8 juli Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar 19.30 uur. Zaterdag 9 juli Ouwerkerk Dorpshuis. Bazar en rommelmarkt. 10.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 AMSTERDAM, 22-6. In Amster dam heeft woensdagavond de Euro pese premiere plaatsgevonden van de grotendeels in Deventer opgeno men film „Een brug te ver". De voor stelling van de film gepropageerd als „de grootste aller tijden" werd onder meer bijgewoond door prins Bern- Jiard. AMSTERDAM, 22-6. Een 28-jarige man is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een schietpartij in de Reguliersdwarsstraat in Amsterdam om het leven gekomen. Een andere man, de 19-jarige Amsterdammer J. van D., is ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. De identiteit van de dode stond woensdagochtend nog niet geheel vost. Hij is volgens de politie van Chinese afkomst en mogelijk afkomstig uit Indonesië. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op 1 april jl. ston den er in ons land 94.900 woningen leesg; 1.700 minder dan op de vorige peildatum: 1 april 1976. Aldus de he den-donderdag bekendgemaakte cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ENSCHEDÉ. Het onderzoek naar de moord op de 70-jarige mevrouw J. C. Schippers in Enschedé, had he den-donderdagmorgen - zo vertelde de plaatselijke politie - nog niet tot een oplossing geleid. De vrouw is dinsdagmiddag dood aangetroffen in haar woning, met een nylonkous om de hals.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2