DE GEURIGE BOON ROLDE NIET OP WIELTJES EUROPA BINNEN Scherpe tijden van Simon Blom en Rini van Dijke op lange afstand BRUSE BOYS IN DE FINALE VOOR DE SCHOUWEN-DUIVELAND TROFEE ERIC DE NOORMAN 5 Aantekening bij de koffie VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te ELLEMEET Het was heus niet op wieltjes dat de koffie Europa binnenrolde. Meer dan honderd jaren waren nodig om de penetrante geuren van de bruine drank over ons kontinenl te verspreiden. En eer het zover was! Wan trouwen en argwaan waren sterker dan het aroma van het weinig transparante vocht. Associaties met de zwarte bakermat van de Abbessijnse provincie Kaffa en met smoezelige Arabieren en weinig kieskeurige Turken die allen een rol speelden in de koffie-historie, zullen daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Er was inderdaad een zekere moed voor nodig zo'n mysterieuze drank te slikken. Nadat er ontdekt was dat de-'koffie- boon opwekkende elementen in zich borg waren er in de 15e eeuw in Cai ro enkele koffiehuizen geopend. Hier bleek wel belangstelling voor te be staan. Van alle kanten kwam men opdagen om de nieuwe drank te pro beren. Vandaar werd de koffie over gebracht naar noordelijker streken. Het zijn vooral de Arabieren geweest die dit voor hun rekening hebben genomen. In enkele tientallen jaren waren heel Noord-Afrika en het Midden-Oosten gewonnen voor het bruine vocht. Het duurde echter nog tientallen jaren alvorens de geur van de koffie door de nauwe poort van Europa binnendrong. Het was eerst in Constantinopel dat de donker kleurige. bonen op Europese bodem ingang vonden. Als medicijn Intussen had een Italiaanse arts de koffie ontdekt toen hij een reis maakte door Noord-Afrika. De me dicijnman had echter weinig ver trouwen in de drank en al schreef hij er bij z'n terugkeer over, hij dacht de de drank alleen als medicijn en niet als genotmiddel dienst zou kun nen doen. Weer later leerde de Nederlandse koopman Pieter van den Broecke de geurige drank kennen toen hij in Aden aan wal ging tijdens een reis naar Indië. Deze pientere koopman zag wel wat in de koffie, want door zijn toedoen werden de donkerbruine bonen al heel spoedig in ons land verhandeld. Voorlopig echter gingen de bonen naar de kruidenwinkel om vermalen te worden voor de genees kunde Hoewel men dus belangstelling had voor de koffiebonen als handelsarti kel was het ons land niet dat er een drank van maakte. Die eer was voor Engeland wegge legd, want in 1662 werd in Londeu de eerste „Virginia-Koffec-Housc" geopend. Hier werd de koffie tot volksdrank uilgeroepen en de reaktie was gunstig. De zaken liepen zo best dat na eni ge tijd de koffiehuizen als paddestoe len. uit de grond oprezen. Ze werden al spoedig beschouwd als een sa menkomst voor Jan-Publiek, waar naast het bruine vocht ook dc dagé- lijkse gebeurlijkheden over de lippen gingen. Het gevolg was dat er hier en daar opstootjes ontstonden toen Karei I het raadzaam vond om in 1675 alle koffiehuizen als „plaatsen van samenzwering" te doen sluiten. Lodewijk XIV Drie jaar voordat de i koffieslijte- rijen in Engeland werden verboden waren in Mai'seille enkele koffiehui zen geopend. Dit was geschied op initiatief van Lodewijk XIV, die vol gens verschillende schrijvers erg veel van koffie hield. Dank zij de koning vond de drank in Frankrijk spoedig veel belangstelling. Parijs kreeg kof fie te proeven toen de Armeniër Ha- ronthionu, die later Pascal werd ge noemd, een koïfietent ging exploite ren, die hij spoedig in een koffiehuis veranderde. Inmiddels was ook Midden-Euro pa voor de kpffie gewonnen. De Tur ken hadden de drank via de Balkan- landen naar Oostenrijk gebracht. Bij hun overhaaste aftocht hadden ze in Wenen hun koffiezakken achtergela ten, waaraan de Weners het te dan ken hadden dat ook zij reeds vroeg kennis konden maken met het bruine geurige vocht. Tegenstand In ons land ging het de koffie in tussen nog altijd niet voor de wind. Van de zijde van de geneesheren en de bierbrouwers was er tegenstand genoeg als het ging om de koffie-als- drank. Ze konden echter niet verhin deren dat in 1680 het eerste koffie huis in Den Haag werd geopend. Dat ging niet bepaald van „een leien dakje". Er moest heel ,wat gedaan worden eer het zover was.- Vooral Justus van Effen bezong in z'n „Hollandse Spectator" in alle toonaarden de lof van de koffie, zeer tot genoegen van Amsterdams burge meester Nicolaas Witsen, een van de voornaamste figuren van dc Oost- Indische Compagnie. De compagne had er belang bij dat ,er koffie werd gedronken en het kwam zover dat de „Heren Zéven- tien" de Haagse arts Cornelis Bonte koe opdracht gaven een onderzoek in te stellen naar de betekenis van de drank. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zërikzee. Telef. (01110) 2255. na kantoortijd (01119) 660. Het resultaat was dat er in 1679 een „Cort Tractaat van de Kragten ende 't goede gebruijck van de Cof- fi" verscheen.... waarmee dan de geurige drank tot volksdrank werd geproklameerd, zodat we thans dag in, dag uit genieten van ons „heerlijk kopje koffie"; al moeten we er steeds meer geld voor betalen. Maar wat is „veel geld" in deze tijd? KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Zierikzee Zondagmorgen 19 juni a.s. wordt in de Gasthuiskerk een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. L. de Wit. Het thema zal zijn „Geloven is leuk". Medewerking wordt verleend door kornetbespeler Rinus de Looze. Iedereen is van harte welkom. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kapelle (Zld.): -J. G. Barnhoorn, Haulerwijk. Bedankt voor Oud-Avereest-Balk- brug: A. G. van der Linden, Koude kerk aan de Rijn. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Alkmaar (t.b.v. de Reformatorische Wijkgemeente Huiswaard): R. Kiers, Dronten (Oos telij k-Flevoland)'. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde: M. A. de Niet, kand., Groningen; te Blija/ Hol werd en te Vrouwenpolder: H. Jagersma, kand.. Dalfsen; te Drach ten 3e predikantsplaats: M. H. Slig- gers, Alkmaar en Broek op Lange- dijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Zoeter meer: L. F. Sa wyer, kand., Kampen; te Deventer en te Dronten/Langeslag: J. Plantin- ga, kand, Hallum. Christelijke Gereformeerde Kerken Aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn zijn geslaagd voor het kandidaatasexamen theologie en be roepbaar verklaard: B. van de Berg, Muldersdreef 634 te Apeldoorn; C. J. v. d. Boogert, Fauststraat 220 te Apeldoorn; M. Oppenhuizen, Loo- laan 83 te Apeldoorn; D. Visser, De Grote Pekken 572 te Veenendaal. Dc Eierveilingen. BARNEVELD, 16-6. Coüp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 5.977.914 stuks (volgens veilinglijst 966.780 stuks). Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50 gram f 10,56; 55 gram f 11,81; 60 gram f 14,01 en 65 gram f 15,58- f 16,31. Eiervieling. Aanvoer 1.303.005 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 1Ö0 stuks: Eieren van 51-52 gram f 10,42-f 10,68; 56-57 gram f 12,09-f 12.15; 61-62 gram f 13,61 -f 14,35; 66-67 gram f 16,49. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.450.000 stuks. Handel, kalm. Eieren van 48-54 gram 1' 10,00- f 11,75 per 100 stuks, kg-prijs f 2,08- f 2,18; 57-61 gram f 12,60-f 14,20 per 100 stuks, kg-prijs f 2,21-f 2,33 én 64-67 gram f 15,40-f 16,50 per 100 stuks, kg-prijs f 2,41-f 2,46. twee weken voorwaardelijk en acht tien maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De man had niet eens een advokaat bij zich. Toen hij de zaal binnenkwam keek men naar deze man alsof het een geestverschij ning was. Praktisch is het onmoge lijk iets dergelijks te overleven. Vol gens deskundigen is dc kans om een dergelijk alcoholgebruik te overle ven uitermate gering. u ONDERWIJS RECHTSZAKEN Met alcoholrecord voor de rechter ARNHEM, 16-6. Een nieuw tve- reldrekord op alcoholisch gebied is door 'n Nijmeegse dansleraar geves tigd. Deze 34-jarige man reed op de elfde van de elfde vorig jaar tijdens het spitsuur met een alcoholpromil lage van 4,45 dwars door de drukke stad. Tot nu toe het. hoogst alcohoige- mfddelde dat door het gerechtelijk laboratorium werd vastgesteld. De dansleraar stond donderdagmiddag voor het rijden onder invloed terecht bij de Arnhemse politierechter, mvr. mr. A. Heiwig. Hij werd conform de eis van de officier van justitie mr. F. H. Boerwinkel veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 16-6. 'Aanvoer 322 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden f 1650-f 3400; voljarige f 1385-f 1990; 2-jarige (trekpaard) f 1650-f 2050; 2-jarige, luxe (merries) f 1475-f 2250; 2-jarige, luxe (hengsten) f .1425- f 1875: jaarlingen, luxe (merries) f 950-f 1500; jaarlingen, luxe (heng sten) f 67.5-f 900: jaarlingen (trek paard) f 1150—f 1475; hitten f 750- f 1175; Shetlandse ponnies (ruins) f 225-f 350; Shetlandse ponnies (mérries) f 325-f 700. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den f 4,50-f 5,20; oude slachtpaarden f 4,05-f 5,15. Handel: redelijk. Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" Zierikzee Geslaagden eindexamen Atheneum Zierikzee:Johan Bin; Niels van- Leeuwen; Peter van der Mark; Wibe Ploeg; Aad Rotte; Peter Sanderse; Albert-Jan van der Stel; Han Steu- tel; Marja Vink; Kees van der Wek ken; Jacomien Zuidweg. Bruinisse: Adriaan van den Berge; Kees van den Berge; Adrie van Dui- vendijke; Ronic Weijenberg. Oosterland: Jack van der Werf. Nieuwerkerk: Henk Cats; Elly Schiettekatte; Rokus Visser. Sirjansland: Wijnand Oostwoud- Wij denes. Noordgouwe: Anton Viergever. Schuddebeurs: Anna Braber. Scharendijke: Leo de Bakker. Renesse: Helle van der Roest; Ma rian Vos. Haamstede: Angelique Boel; Jan Willem van der Heul. Burgh: Steef Groenleer. Ellemeet: Leo Dalebout. Brouwershaven: Niels Hanse. Kerkwerve: Wilvid Meerdink; Leo Root. Aantal kandidaten: 35; Geslaagd: 32; Afgewezen 3. Geslaagden eindexamen HAVO Zierikzee: Marieke Asma; Corine Bijl; John Dielemah: Jan Kees van der Doe; Anita van den Dries; Qui- rien van Dijke; Berend Kooiman; Sjoukjc Koster; Ingeborg van Leeu wen; Milly Lems; Ad van Liere; Wil ly van dér Post; Joke de Raad; An- nemiéké Rentier; Jóke Schiettekat te; Wim Schraver; Léen Bij de Vaa- te; Harry Varel; Joyce Weber; Theo van der Weele. Bruinisse: Els Bal; Conny Dekker; Ada Kik. Oosterland: Jacob Bal; Wilma Bol le; Waldo Bominaar; Mario Schef- fers; Edith Veldhuizen. Nieuwerkerk: Jaap Rentier; Joop Wandel. Sirjansland: Janny Joziasse. Ouwerkerk: Arthur Kramer; Car- la Vijverberg. Zohnemaire: Bert van Ast; Jos Buis; Kees de Munnik. Dreischor: Janny Goudzwaard. Noordgouwe: Erna van der Wek ken. Jan Willem van' Kuilenburg; Dick van Sluis. Ellemeet: 'Riet van den Hoek. Renesse: Petra Brons; Karin van der Roest; Stella van Zanten. Haamstede: Maike Brink; Irene Fokker; Kees Polderman. Aantal kandidaten: 58; Geslaagd: 48; Herexamen: 4; Afgewezen: 6. Pupillen-toernooi „Zierikzee" Zaterdag a.s. organiseert de voet balvereniging Zierikzee op het sport park Bannink een toernooi voor D-, E- en F-pupillen. Bij de D-pupillen zal hieraan worden deelgenomen door Brouwershaven, Kloetinge, Me- vo, Renesse en Zierikzee. Bij de E- pupillen zijn dit Bruse Boys, Kloetin ge, Mevo, SKNWK en Zierikzee en bij de F-pupillen Bruse Boys, Kloe tinge, Mevo. SKNWK en Zierikzee. De wedstrijden bij de D- en E-pupil- len vangen aan te 11.00 uur en zullen te 16.30 uur zijn beëindigd. Voor de F-pupillen is de aanvang bepaald op 13.00 uur en zal te 18.30 uur zijn afgesloten. De duur van de wedstrijden, er wordt een halve kompetitie gespeeld, is vastgesteld op 2 x 10 minuten. Jeugd-toernooi SNWK Door dc sportvereniging SKNWK tc Nieuwerkerk zal zaterdag 18 juni a.s. een voetbaltoernooi voor B- en C junioren en D- en E pupillen wor den georganiseerd. Bij de B junioren zal aan het toer nooi worden deelgenomen door Dui- veland BI. WIK BI, ZSC BI en SKNWK BI, bij de C junioren zijn de deelnemende elftallen Bruse Boys CI, Duiveland Cl. Zierikzee Cl en SKNWK Cl. Bij de D pupillen zijn dit Duive land Dl, WIK Dl, ZSC Dl en SKNWK Dl en bij de E pupillen ZSC EI. Duiveland EI. Zierikzee EI en SKNWK EI. Het toernooi voor de C junioren en de E pupillen zal worden gespeeld van 9.00 uur tot 11.30 uur waarna rond 12.00 uur de prijsuitreiking zal plaatsvinden. De toernooien voor de B junioren en D pupillen zal des middags wor den afgewerkt van 13.00 uur tot 16.00 uur, waarna omstreeks 16.15 uur de prijsuitreiking zal plaats vin den. Bij de junioren is de duur van de wedstrijden vastgesteld op 2 x 12.5 min. en bij de pupillen op 2 x 10 minuten. DUIVENSPORT P. V. Gevleugelde Vrienden Uitslag van de wedvlucht vanuit Bcaumetz voor oude duiven op 12 juni. Gelost om 7.30 uur. Aantal dui ven in concours 264. Aankomst eer ste prijsduif 10.05 (1151 m/m). Aan komst laatste prijsduif 10.18 (1068 m/m). M. Gieskes 1. 11; A. C. Stoutjes- dijk 2, 26, 38, 42; W. Blom en zn. 3, 5. 8. 9, 13, 19, 29, 31. 32, 33, 34, 45, 46, 47, 49, 57. 58; H. Merle en zn. 4, 6. 10, 17, 23, 44. 48; Van der Linde- Bakker 7, 18: Gieskes-Lokker 12, 15, 60, 62; Noordijk-Hoek 14, 28, 37, 52; Schiettekatte-Stoutjesdiik 16, 25, 30, 35, 40, 50, 61, 63; C. M. Verwesl 20, 51, 53; J. Kaaysteker 21; Foleus- Westenbrugge 22, 59, 66; A. Stoutjes- dijk en zn. 24, 39, 65; J. J. de Jonge 27; A. Romijn 36, 43, 55; J. Dekker en zn. 41; W. Pankow 54; L. Fonteine 56; P. Kou wen berg 64. Afgelopen weck werden door de Delta Sport atleten scherpe lyden gelo pen op de langere loopnummers. Woensdagavond liep Simon Blom in Roo sendaal de 10 kilometer in 32.32 ,min„ een tyd waarmee hy het klubrekord van Martien Moermond van 35.35.9 met maar liefst ruim 3 minuten verbe terde. Voor de Westhoekse atleet, die momenteel in blakende vorm is, be tekende deze prachtige verbetering het zevende klubrekord van dit voor hem het eerste baanseizoen. Hans van Elzelingen liet op. de zelfde afstand 36.27 min. afrrukken. Evenals voor Simon was dit voor hem z'n eerste 10 kilometer op de baan. Donderdagavond in Goes ging het ook hard. Rini van Dijke, die zich in hét afgelopen weekend door Simon Blom het 1500 meter rekord afgepakt zag, liep in Goes een nog niet ver wachte scherpe tijd van 8.56 min. op de 3000 meter. Hiermee verbeterde hij z'n eigen klubrekord van 9.15.4 min. Met deze prima tijd eindigde Rini als 5e na bekende Zeeuwse lo pers Breel, Antheunisse de Bart en Bras. Simon Blom met 10 km nog in z'n benen, liep 9.22.6 min. Verder werd er nog gesprint door Ad Fluijt (12 sec. op de 100 m) door Kees Ver kerk (12.4 sec. op de 100 m en 24.7 sec. op de 200 meter) en door Her man Padmos, die de 100 m liep in 12.4 sec. en de 200 m in 24.9 sec. A.s. woensdagavond organiseert Delta Sport zelf een avondwedstrijd op sportpark Bannink, waar ABCD junioren en senioren (voor o.a. 1000 meter) aan de start komen. SCHARENDIJKE, .15-6 Door. woensdagavond op het sportterrein van ZSC te Scharendijke met 3-1 van DFS té winnen, heeft Bruse Boys zich weten te plaatsen in de finale van het toernooi om de Schouwen-Duiveland trofee. De eerste helft gaf een goede en ook wel aantrekkelijke strijd tc zien, waarin de Boys het beste van het spel hadden en zich dc beste kansen wist tc scheppen. DFS bepaalde zich hierbij in hoofd zaak vanuit een sterke verdediging met counters, welke niet geheel van gevaar waren ontbloot. Wim Geluk kreeg de eerste goede mogelijkheid tot scoren, waarbij hij rakelings naast schoot. Al in de 8ste minuut konden de Boys voorsprong nemen, toen, na een goede kombinatie in het centrum, de bal bij de vrij staande Frans de Oude kwam, die weinig moeite had om doelman De Lange het nakijken te geven (1-0). De zaferdag-KNVB- spelers bleven hierna de beste kan sen behouden. Wim Geluk schoot ra kelings naast, Eddy Schild zocht na een fraaie aktie het doel net iets te hoog, waax-na hij even later op de lat kopte. DFS bleef inmiddels via Toon Rijnberg en Rien Kok met counters probei-en openingen in de Bruse de fensie te vinden. In de 20ste minuut had zo'n aktie sukses, toen Toon Rijn berg op links door de verdediging wist te breken, waarna zijn voorzet door Rien Kok onhoudbaar in een doelpunt werd omgezet (1-1). Ook na deze treffer bleef het spelbeeld on gewijzigd, met Bruse Boys het moest aanvallend. Naar 2-1 In de 33ste minuut kon Bruse Boys weer voorsprong nemen door Eddy Schild, die een voorzet van Kees Willemse laag inschoot (2-1). Na de rust had het spelbeeld zich gewijzigd.-DFS viel nu sterk aan, het wist kansen te scheppen, maar het ontbrak hierbij aan een aanvaller die voor de nodige afwerking zorgde. Zeer dicht kwam DFS enige malen bij de gelijkmaker, maar de stand bleef tot de 38ste minuut ongewijzigd. Toen kreeg, na een aanval van de Boys over de linkervleugel, de geheel vrijstaande Eddv Schild de bal in zijn bezit, waarna hij geen moeite had de wedstrijd definitief te beslissen (3-1). Zaterdagavond zullen de twee za terdag-eerste klassers: WIK en SK NWK, de andere halve finalewed strijd te Scharendijke spelen. SKN WK wist zich hiervoor tc plaatsen door woensdagavond in de nog te spelen tweede helft, tegen SVOWK nog drie doelpunten te scoren. De uitslag van deze wedstrijd werd hier door 11-0 voor SKNWK. waarmee het net één doelpunt meer scoorde in de voorwedstrijden dan MEVO. De grote beslissing JKBBHHHSSBB! 46. Voorzichtig sluipt Eric, het zwaard ge reed in de vuist, door het besneeuwde bos. Het gemis van zijn berenmantel doet zich voelen; hij heeft het behoorlijk koud. Dit verhindert hem echter niet zijn ogen de kost te geven eii zo ziet hij zijn vermoeden bewaarheid. Ön- dur's piraten zijn in snel tempo bezig storm torens en ruwe ladders te maken van in der haast gevelde bomen. Ze dpgn. dit heel listig, zodanig verborgen dat de bewoners van dc bux'cht Dun Durrah het niet kunnen zien. De Noorman zoekt, om een zo kort mogelijke oversteek te hebben, een plek waar het woud het dichtst de burcht nadert en hier ontdekt hij dat ei- reeds een grote kx-ing van krijgers om de burcht is gelegerd. Dit is een wél zeer gevaarlijke toestand wat Eric's plan betreft. Hij trekt zich enigszins terug en pijnigt zijn hersens over een manier die open vlakte over Ic steken, zonder dal Onclur's. kerels hem tc pakken ki-ijgen. „Hel zal wel een wedren met de dood worden", denkt hij grimmig. Een licht gerucht treft zijn oor en tegelijker tijd klinkt een ruwe stem: „Hé, wat moet dat daar?" Razend snel wendt hij zich,, liggend in de sneeuw, om en staart recht in het vlak bii hem opgedoken gezicht van Ondur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5