Besef minderheid te zijn groeit onder boeren en tuinders ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN d e u r I o o „Leuk is dat niet.s." Weer somberheid over ekonomië De begrafenis van de treinkapers De keuring van auto's Nijlpaard in portiek Klapstoeltjes op Zeeuwse veerboten Zes ere-doktoraten Energiesuksesje Carter Sterilisatie Indianen Toch nog blijkbaar Echtpaar sjouwde met hasj Weer meisje dood gevonden - Premier Den Uyl legde verklaring af over de gijzelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag ie juni 1977 rir. 2211e 7 KAMPEN, 15-6. Onder hoeren en tuinders groeit het besef in onze maatschappij een minderheid te zijn en als zodanig behandeld te worden; alle verhalen over de overmatig grote invloed van liet groene front ten spijt. Drs. Bukman, voorzitter van de Nederlandse Christelijke boeren- en tuin- dersbond NCBTB, zei dit in Kampen in de algemene vergadering van zijn organisatie. De agrariërs, vertelde hij, zijn van twintig procent van Neder landse beroepsbevolking geleidelijk aan teruggevallen naar vijf procent en „als de prognosten betrouwbaarder ijn dan paragnosten" komen ze binnen afzienbare tijd wellicht op drie procent terecht. Leuk is dat niet, aldus Buk man. Vrijdag 24 juni, 20.15 uur. Nederland I: Uitblazen in Leiden. Met o.a. de Eurovisie Songfestivalwinnares Marie Myriam. Advertentie f N H 1 meelstraat 31 zierikzee PARIJS, 13-6. Economische des kundigen van de organisatie voor economische^ samenwerking en ont wikkeling (OESO) verwachten dat de inflatie in de 24 aangesloten indu strielanden tegen het einde van het jaar weer groter zal worden en dat het aantal werklozen de zestien mil joen zal bereiken. Dit is maandag avond in Parijs vernomen aan de vooravond van een bijeenkomst van de commissie voor het economische beleid van de OESO die dinsdag en woensdag wordt, gehouden. ASSEN, 14-6. De begrafenis van de zes Zuidmolukse treinkapers dinsdag in Assen is ordelijk verlo pen. Naar schatting van de politie hebben ongeveer zesduizend Zuid- Molukkers de laatste eer bewezen. In de Zuidmolukse Evangelische kerk hebben de president van de Zuid-Molukken in ballingschap, ir. J. A. Manusama, en mevrouw Sou- mokil, de weduwe 'van de eerste pre sident van de RMS, het woord ge voerd. Op begx-aafplaats De Bos kamp deed ds. Metiary uit Assen dat. De meeste Zuid-Molukkers zijn te voet van de kerk naar de begraaf plaats gegaan. Velen hadden bloe men bij zich. Bij de begraafplaats droegen Zuid-Molukkers eerst het gedode meisje en daarna de andere kapers naar het graf. De kisten wa ren bedekt met de Zuidmolukse vlag. Op de begraafplaats zijn psal men gezongen en daarna het Zuid molukse volkslied. DEN HAAG, 14-6. De regering heeft tot gewelddadig ingrijpen om een einde te maken aan de gijze- lingsakties in Drente besloten, om dat elk inzicht op overreding van de kapers was weggevallen. Premier Den Uyl heeft dit dinsdag gezegd tij dens de regeringsverklaring over de akties. Dat uitzicht was met name ver dwenen nadat de regering kennis had genomen van de tweede bood schap, die de Zuidmolukse contact personen dr. Tan en mevr. Soumokil op vrijdag 10 juni uit de trein had den meegebracht. In die boodschap zeggen de kapers: ons staan slechts twee dingen voor ogen: vertrek naar Het is gemakkelijker om met een massa agrarische kiezers de politie ke partijen in de gewenste richting te duwen dan met argumenten. „Ik constateer dat met spijt, zonder daarmee iets lelijks over de politiek te willen zeggen". Voorbeelden Bukman illustreerde de minder heidspositie waar de agrariërs zich naar zijn mening in bevinden met een paar voorbeelden, die de land bouwprijzen, de zorg voor het land schap en de toepassing van de hin derwet betroffen. Wat de (EG-) landbouwprijzen be treft: nog nooit is er voor Nederland zo'n wanverhouding geweest tussen wat er aan prijsverhoging nodig was en wat er uiteindelijk is beslist. Aan drie dingen had Bukman zich daar bij mateloos geërgerd. Ten eerste aan het argument dat de landbouw via een geringe prijs verhoging zou moeten bijdragen aan de inflatiebestrijding, terwijl boeren en tuinders toch zeker niet in de eerste plaats de inflatiemakers in ons land en in Europa zijn. Konsunicnten- organisaties Ten weede aan dë groeiende in- zloed van de konsumentenorgariisa- ties in de Europese Gemeenschap. „De georganiseerde konsument schijnt te denken dat een krap prijs beleid, dat leidt tot een uitgebeende boerenstand, konsumentenbelang is." Zelf meende Bukman dat op lan gere termijn niets het konsumenten belang meer dient dan een gezonde boeren- en tuindersstand. Hij was er verheugd over dat de Nederlandse voedingsbonden wat dit betreft binnen het landbouwschap „een zeer reeël standpunt" innemen. DEN HAAG, 15-6. De Tweede Ka mer gaat in meerderheid akkoord met het initaitiefwetsontwerp van de socialist Van der Doef en de liberaal De Beer om auto's periodiek aan een technische keuring te onderwerpen. Dat bleek dinsdag in de kamer tij dens het debat over de keuringen, een onderwerp dat in politiek Den Haag al jarenlang een twistpunt is. De frakties van VVD, PvdA en D'66 steunen het initiatiefvoorstel. De woordvoerders van CDA, PPR en SGP daarentegen lieten weten er niet zo veel voor te voelen. Jaren lang strijdpunt bij de autokeuringen is de vraag of deze uitgevoerd moe ten worden in de bestaande garages of uitsluitend in daartoe op te rich ten technostations. ROTTERDAM, 15-6. Een inwoner van Hoogvliet, die woensdagmorgen naar zijn werk wilde gaan, trof bij het verlaten van zijn woning aan de Toscalaan een nijlpaard in de por tiek. Het dier bleek afkomstig te zijn van circus Boltini, dat ter plaatse voorstellingen geeft. Met een lasso werd het dier -later weggehaald. het buitenland of de dood. In die boodschap werden ook alle trein- passagiers met de dood bedreigd. Premier Den Uyl zei dat een langer voortduren van de aktie langdurige ernstige schade zou hebben toege bracht aan de gijzelaars. Toegeven aan de eisen van de kapers zou een vrijbrief voor herhaling geweest zijn, aldus drs. Den Uyl. In die afwe ging is vrijdagavond besloten met toepassing van geweld een einde te maken aan de gijzelingen. „We heb ben dat ervaren als een nederlaag", aldus de premier die geflankeerd werd door minister Van Agt (justi tie) en de Gaay Fortman (binnen landse zaken). Bukmans derde grief: minister president Den Uyl deed in eigen per soon de deur dicht toen hij meedeel de dat het .kabinet wel kon meevoe len met het landbouwbedrijfsleven, maar voor de verkiezingen geen be slissing kon nemen over maatrege len om het te laag uitvallen van de EEG-prijzen goed te maken. „Als boeren voelen we ons dan speelbal van de politiek". VLISSINGEN, 15-6. Op de drie zgn. prinsesseboten van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland, die de dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhouden - de „Prin ses Beatrix", de „Prinses Irene" en de „Prinses Margriet" - zijn on langs klapstoeltjes geplaatst ten be hoeve van invaliden en reizigers, die moeilijk ter been zijn. Elk van de drie schepen heeft vier van deze klapstoeltjes. Zij staan op het beneden-rijdek in de doorgang tussen zij- en middendek. Met de aanwezigheid van de stoel tjes wordt bereikt dat reizigers die moeilijk ter been zijn en invaliden ook beneden een zitplaats kunnen hebben. LEIDEN, 13-6. Prof. mr. R. Feen- stra, die al 25 jaar Romeins recht en zijn geschiedenis doceert aan de rijksuniversiteit in Leiden, krijgt 22 juni zijn zesde eredoktoraat, nu van de universiteit van Glasgow, Schot land. Prof. Feenstra is 56 jaar, werd in 1949 hoogleraar in Utrecht en in 1952 in Leiden. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden eerder erkend door eredoctoraten van de universi teit van Dij on, Sienna, Montpellier, Gent en Rennes. De onderscheiden hoogleraar is lid van o.a. de Konink lijke Vlaamse Academie voor Weten schappen, Letteren en Schone Kuns ten en de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen. Hij is ook kroonlid van de Akademische Raad. WASHINGTON, 15-6. President Carter heeft dinsdag de eerste be langrijke zege binnengesleept in zijn strijd met het congres over maatre gelen ter beperking van het energie verbruik. De commissie voor toewijzingen van het huis van afgevaardigden ging met 21 tegen 16 stemmen mee met het voorstel van Carter dé be lasting op in de Verenigde Staten geproduceerde ruwe olie te verho gen teneinde de prijs daarvan tegen 1980 op hetzelfde peil te brengen als die op de wereldmarkt. MEXICO, 15-6. De weduwe van de vroegere Boliviaanse president Juan Jose Torres, Erna Obleas, heeft in Mexico verklaard dat in haar land een sterilisatie-campagne zal wor den gevoerd om de indiaanse min derheden „Quechue en Hyamara" terug te dringen. In een verklaring die is gepubli ceerd door het Mexicaanse dagblad „Excelsior" zegt mevrouw Obleans dat deze indianen 70 procent van de Boliviaanse bevolking uitmaken (in totaal 5,5 miljoen). Volgens haar is de campagne begonnen onder op dracht van de regeringsleider, gene ral Hugo Banzer. De bedoeling zou zijn „plaats te maken" voor 30.000 Zuid-Afrikaanse families. Mevrouw Obleas, die in Mexico verblijft sinds de moord op haar man op 2 juni 1976 in Buenos Aires, zegt dat Banzer een „discipel van Pinochet (de Chileense juntaleider) is. MÜNCHEN, 15-6. Op 25 juni heeft in Graf Klenau bij München een veiling plaats van Memorabilia uit de Nazitijd. De vraagprijs voor een aquarel van de hand van Adolf Hitler uit 1915/1916 is 7.000 mark. Het schilde rij stelt een straatbeeld voor in een Noord-Franse stad en meet 28 bij 40 cm. Een zware bronzen kop van Hitier en een 18 kilo zware portretbuste van zijn plaatsvervanger Rudolf Hess, moeten minstens 1.000 en 1.500 mark opbrengen. Duurste veilingstuk in de katalo- gus is een „commandovlag" van rijksmaarschalk Hermann Goering uit 1941. Er wordt 15.000 mark voor gevraagd. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 17 JUNI NED. I: De laatste film van deze ■week wordt xiitgezonden door de KRO. Het is de overromantische en oeramerikaanse speelfilm By the light of the silvery moon, met Doris Day in de hoofdrol. Doris Day speelt Marjorie het meisje dat weigert op Bill Shermans huwelijksaanzoek in te gaan. De reden is dat zij haar va der moet beschermen tegen een zeer opdringerige maar erg mooie actri ce. Na het happy-end van de Holly wood prodxtklie een dokumeniaire over een zaak waarxmn het al of niet zo goede einde nog lang niet in zicht is. In de Drie kleine boertjes gaat Han van der Meer naar het lol van de keuterboeren op zoek en bezoekt een Hongaarse boer in Boldog, een Ierse boer in Achill en een Brabantse boer in de Peel, om zelf eens te zien of er in Europa in derdaad alleen nog plaats is voor grote boeren. Een konklusie kan bij het zien van de dokumentaire in ieder geval getrokken worden: de kleine boeren leven op het randje van de afgrond. Na het nieuws het vierde en tevens laatste interview dat David Frost Richard Nixon af nam, ook dit keer is het een uiterst boeiend gesprek. De derde trekking in de Algemene Loterij Nederland beshiit de avond. NED. II: Allereerst een teken filmpje over het Italiaanse kuiken Calimero. Dan begint er een avond vol series. Het seriewerk begint met „Schotland"de eerste aflevering van de achtdelige serie Als er een schaap over de dam is. Hierin wor den onder andere beelden getoond van kampioenwedstrijden voor schaapherdershonden. Gestreden wordt om de Britse Televisie Trofee. Vanavond enkele tophonden. Ver volgens de informatieve serie Vaar bewijs-Nodig of Overbodig, in deze eerste aflevering gaat men dieper in op wettelijke bepalingen en ver plichtingen in, op en rond het water. Een nieuwe serie start vanavond met de Nederlandse titel Verpleeg sters. Twee totaal verschillende meisjes, de Ierse Maureen Morahan van het platteland en de meer ge raffineerde Patricia Rutherford uit SITTARD, 15-6. De rijkspolitie in Nieuwstadt bij Sittard heeft dinsdag een echtpaar aangehouden, dat vijf tien kilo hasj in hun auto vervoerde. De politie ontdekte dat bij toeval: ze kwam erbij nadat de twee tegen een geparkeerde auto waren gereden. In verband met het onderzoek is de identiteit van de twee niet bekend gemaakt. WANSSUM, 15-6. Voorbijgangers hebben in het Limburgse Wanssum het stoffelijk overschot van de acht tienjarige Gerda Francken uit die plaats gevonden. De politie vermoedt een misdrijf. Zelfs wordt gedacht aan samenhang van het maandag gevonden stoffelijk overschot van de 17-jarige mej. Bartels op de vuil stortplaats in het Noordbrabantse Wanroy. Beide slachtoffers waren ontkleed. Het bijstandsteam van de rijkspolitie uit het district Roermond is bezig met het onderzoek. Dr. Zel- denrust zal sectie verrichten. „Daarom is 't enige wat jij wilt is me te bezitten. Desnoods wil je 't- le galiseren middels een officieel huwe lijk, zodat je me altijd bij je hebt. En niet enkel iedere dag, maar ook avond en nacht. Ik ben niet op m'n achterhoofd gevallen, dus ik snap dit volkomen. Maar ik moet je on danks alles teleurstellen: het stad huis kun je wel vergeten en het bed eveneens. Mijn antwoord is nee en het blijft nee. Als je nu de pest in hebt, mag je het zeggen, ben ik in een wip weer boven en trek m'n eigen kleren aan, want daar kan ik me ook in vertonen. Onderweg vind ik dan ergens wel een bus of een taxi." Frida komt nu helemaal overeind en neemt een sigaret uit het pakje. De man wil naar haar toe komen om vuur te geven, maar ze wuift en knipt haar eigen aansteker al open. „Spaar je de moeite. Als m'n sigaret op is, ga ik er wel van door." „Wie zegt er, dat je weg moet gaan?" „O, dacht je soms, dat ik hier vannacht blijf slapen?" Ze kijkt hem met gefronste wenkbrauwen aan. Hij haalt de schouders op, hoofd schuddend. „Ben je altijd zo recalci trant? In de winkel ben je de be minnelijkheid zelve. Ik haalde je op, omdat ik wel begreep, dat je het meer dan zat zou zijn. Bezorg je bad en kleren, een etentje en een drank je, en het resultaat is, dat je zo le lijk tegen me doet als maar mogelijk is." „Als ik op m'n knieën moet gaan liggen om je er-voor te bedanken, moet je wel even geduld hebben, want dat kan ik in deze japon niet doen „Heb je altijd zo'n vreselijk hu meur?". Hij is nu werkelijk gepi keerd. de gegoede middenstand, komen naar het Londense St. Angela zie kenhuis r>oor een opleiding. Daar ervaren ze dat het werk echt niet alleen bestaat uil temperatuur op nemen en eten rondbrengen. De vol gende serie is die van Koning en Keizer. Periode 1902-1903: Het was in deze jaren dat Lenin en Trotsky in Londen begonnen met hun plan nen van een revolutionaire bewe ging. Ondertussen werd de terreur van de geheime politie in Rusland steeds erger, de kontrole op onder grondse aktiviteiten werd steeds strenger. Minder somber en vol Engelse humor is de serie Wordt u al geholpen. VRIJDAG 17 JUNI NED. 1: 18.15 Teleac; 18.45 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Bij the light of the silvery moon; 20.45 Drie kleine boertjes; 21.35 Jour naal; 21.50 In gesprek met Richard Nixon; 22.50 Algemene loterij Ne derland; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.17 Als er één schaap over de dam is19.43 Vaarbewijs-nodig of overbodig? 20.00 Joxirnaal; 20.25 De verpleeg sters; 21.15 Aktua TV; 22.05 Koning en Keizer; 22.55 Wordt u al gehol pen?; 23.25 Journaal. ZATERDAG 18 JUNI NED. I: Op het Eurocircuit te Valkensiuaard is wederom de Ral lycross verreden. Vier bekende voetballers strijden dit keer in de Prominentenrace. De AVRO ver volgt met de serie Happy Days, waarin Richie zijn zusje uit de han den van een versierder probeert te houden. Een mijninstorting bepaalt de verwikkelingen in Gibbsville. De aflevering vanavond draagt dan ook de titel „Ingesloten"Tot het jour naal een swingende mini-special rond Rhoda Scott. Onder ritmische begeleiding van Bill Elliot brengt zij o.a. Floor-lip en Mach 2 ten gehore. Aktuele sportgebeurtenissen ope nen het tweede gedeelte van hei avondprogramma. Holmes en Yoyo zijn de hoofdrolspelers in de gelijk- Ze rookt en. knikt. „Altijd, meneer Van Bossendrecht. Ik ben ochtend- ziek en heb dan een hekel aan iedere kerel, die zich in een straal van vijf en twintig meter om me heen be vindt. Je denkt, dat je me al een beetje kent, he? Je kent me hele-, maal niet. Een man heeft niets aan me. Niet omdat ik niet normaal ben, vast niet. Maar ik heb absoluut geen behoefte aan een vent. Alle respekt voor je goede bedoelingen: het bad was fijn en het eten eveneens. Het bespaart me vanavond werk, waarin ik heel geen zin had, en money. Je mag me thuisbrengen of een taxi laten komen, dat is mij om 't even. Of je nu de grote Van Bossendrecht bent of Japie Pietersen maakt voor mij totaal niets uit. Ik ben niet te koop, voor geen miljoen. Ik zou trouwens niet weten, wat ik ermee moest doen. Geld vind ik een nood zakelijk kwaad en daarom ben ik tevreden met mijn baan en m'n sa laris." De man denkt na. „Ik meen me te herinneren, dat je jaren geleden die avond er was met een vriend van je, is het niet? Heb je nare ervarin gen met hem gehad, dat je bent gaan generaliseren?" Frida lacht even. „Wat noem jij nare ervaringen? Iedere knul, met wie ik een blauwe maandag wat vriendschap had, probeerde me uit eindelijk horizontaal te krijgen. En fin het zal allemaal wel voortvloei en uit het oerinstinct van de man: het vrouwtje veroveren en bezit ten." De man komt overeind en zet de muziek af, waarna hij naar de bar loopt en zich een glas inschenkt. Dan kijkt hij de vrouw aan. „Wil je ook wat?" „Nee. Maar als je nog koffie hebt, wil ik er wel een scheut whiskey of cognac in. Je koffie is goed." namige comedyserie, waarvan van avond het eerste deel wordt uitge zonden. Steve Lawrence en Eydie Gorme vormen het duo, dat muziek vertolkt van de 40 jaar terug over leden komponist George Gershwin. Naast het bekende Rhapsodie in Blue, gespeeld door Gerald Robbins met zijn New World Philharmonic Orchestra, zingt ook Gene Kelly en kele nummers. NED. II: Met een dubbele afleve ring van Bolke de Beer begint de NCRV-avond, Voor de eerste maal in het zomerseizoen spelen spelleider Gerard van den Berg en panelleden Nel Koppen, Wim Passchier, Joan Haanappel en Jan Zwartkruis het „Zo vader, zo zoon-spel". Na het journaal de derde aflevering van Hoe groen was mijn dal. Twee ge beurtenissen zorgen voor de gebrui kelijke moeilijkheden: Huw Morgan wordt op school door de leraar ge slagen, wal de woede van zijn fami lieleden opwekt en Marged raakt aan de fles, wanneer Ianto voor de zoveelste keer omwille van het vak- bondsiverk wegblijft. Daarna op nieuw beelden uit de show van Nana Mouskouri. Speciale gasten zijn Steeleye Span, Paco Pena en Some- thin Special. De aktualiteitenrubriek Hier_ en Nu en Leven is godsdienst, een portret van de ex-hoofdredak- teur van het Friesch Dagblad Hen drik Algra, besluiten hel zaterdag- avondprogramma ZATERDAG 18 JUNI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuios; 15.32 Op het nippertje gered; 16.25 Het xvonder der natuur; 16.45 Roland en Rat f ink; 17.00 Gitaar spelender wijs; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De rallycross 1977; 20.00 Happy days; 20.25 Gibbsville; 21.15 Rhoda Scott; 21.35 Journaal; 21.50 Sport panorama; 22.30 Holmes en Yoyo; 22.55 Steve en Eydie; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.25 Zo vader zo zoon; 20.00 Journaal; 20.25 Hoe groen was mijn dal; 21.15 Nana Mouskouri; 22.00 Hier en Nu; 22.50 Leven is godsdienst; 23.10 Journaal. „O, dank je. Valt me mee, dat er nog iets goeds aan me is." „Wil je komplimentjes? Kun je krijgen, kosten bij mij niks. Voor je één en zestig jaren ben je nog een flinke vent, want bij nader inzien ben je in ieder geval niet afzichtelijk. Je zult een heleboel goede eigen schappen hebben en ongetwijfeld was je een up to date zakenman, ge zien de resultaten van je arbeid. Al had ik tot voor kort nooit van je ge hoord, insiders geven hoog van je op. Waarschijnlijk zal iedere vrouw met een beetje aantrekkelijk figuur me voor straal mesjokke verklaren, omdat ik je aanzoek heb afgeslagen, maar dat laat me Siberisch. Ik heb als één van mijn stelregels me niets aantrekken van de mensen en mijn eigen gang gaan. Dat bevalt me tot nog toe uitstekend, dus ik houd het zo. En kom nu maar eens op met de koffie." Een half uur later heeft Frida zich weer verkleed en staat klaar om naar haar eigen kamers te gaan. Ondanks protesten van de man wei gert ze gedecideerd ook maar één stukje kleding te aksepteren." Het is allemaal heel mooi en ik heb er wel zoveel verstand van om te weten, dat het je samen een aardige cent gekost zal hebben. Zonde van dat geld, je had het wellicht nuttiger kunnen besteden. Aan mij is het verspendeerd. Zag ik dat goed? Die whiskey was zwaar, al vond ik de koffie zó zalig. Breng je me weg of mag ik een taxi bestellen?" Natuurlijk rijdt hij haar naar de straat, waar ze haar kamers heeft. Voor ze uitstapt legt ze even haar hand op zijn knie: „Sorry, Frits, dat ik zo lelijk was, maar je had geen slechtere avond kunnen uitzoeken." (wordt vervolgd) door HENK VAN HEESWIJK -r^v- 21

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7