EEN UNIEK STUK DOKUMENTATIE VAN KERKELIJK HAAMSTEDE STREEKN1EUWS „Torenhoeve" en „Schouwse Boer" - problemen in diskussie FELICITATIEDIENST VERRAST OOK SCHOUWEN-DUIVELANDSE BRUIDEN De banken zijn hard Veel liefs uit Nieuwerkerk... 4 HAAMSTEDE. 15-6. IK kefgvop^dijj vajf Hervi Ui'ineenlf Haamstede heeft ook dit seizoen de lieer De Doedereii hereid gevonden zijn dju-serie o.vef het Her' vornid kerkelijk leven in Haamstede gedurende 375 jaar, aan de toefisl en inwoner te vertonen. Werd reeds In 1976 vee] bijgeschaafd en toegevoegd aan de serie, die. in 1975 voor het eerst werd vertoond; dit jaar waren het de puntjes op de „i", dje de serie vervolmaakten. £ij geeft vaak op kostelijke wijze het leven weer in en om de kerk gedurende de 375 jaren, die zyri verstreden. De serie; verlevendigd door ge slaagde'. dia's .van Fólo Berge "en achtergrondmuziek van Niëk Jon ker, leer! vérder veel over de ge schiedenis van het" Slot Haamstede, de këi-kéraad én de diakonie met haar vaag overdreven Sfréngë hand. KosU-r Intéressant om te horen is de uit gebreide taak van de koster ro.nd 1700. Hij was behalve koster óók school meester. voorzanger én vöofbiddcr en de opsomming van de door de kerkvoogdij opgelegde taak neemt een hele waslijst in beslag. Zijpoortje van cle kerk als toegang vóór de „mindere man". Aan de muur hel predikuntenborcl. tóen dia van de Oprechte Dins dagse Haerlemse Courant toont, dal door de dihkonie voor het dorp Haamstede in een advertentie eeti vroedvrouw .wordt gevraagd. Behal ve haar traktement' vón'7'2 gulden per jaar ontving zij een vrij woning, dertig ton turf, een vrije ruime tuin. en een bank in de kerk. Vele vandit soort détails zijii in de serie verwerkt, veel wetenswaardig heden ook, zoals het-uitgebreide ver haal over het houten 'sepot1 in de kérk, dat dóór koning Lódöwjjk Na poleon wel'd. gésëWórikën',ómdat de toenmalige predifcaritovèr tocht en koude had geklaagd. Voor 45 jaar Advertentie WESTELIJK SCHOUWEN. Wel zeer zou de luchtvaart- per KLM van en naar Schouwen kunnen worden bevorderd, wannéérbij. ui'tnoödigih- gen van familie hier aan vacantie- gangérs elders, in de brieven een dienstregeling werd ingesloten van de Zeeuwsche luchtlijn. ZIERIKZEE. Het Ministerie van Binnenlandse zeken af cl. Volksge zondheid cleell B. en W. mede dat de minister met het oog op de hui dige tijdsomstandigheden bereid is voorloopig uitstel té verlenen van.cle verplichting lot medewerking aan den bouw van een barak voor de verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten. NOORDWELLE. Het college van kerkvoogden en notabelen heeft be sloten dè tot héden''vóór deze ge meente onbekende kerkelijke belas ting in te voeren. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag werd boven onze stad één vliegtuig opgemerkt dal door afwijkende vorm de aandacht trok. Boven het toestel bevonden zich horizontale wieken die een langzaam clan weer vlug ronddraaiden. Naar alle waar schijnlijkheid hebben wé hier te doen gehad met hét zgn. auto-gi.ro- vliegiuig. NOQRDCOUWE. De zaak van de lieer P. D. D. heeft alhier een flinke uitbreiding ondergaan, daar er thans eèit spuitinrichting aan is verbonden tot het lakken van auto's. Geschied de hét lakken tót voor kort met verfkwast voortaan zal dat op een vluggere en solieder wijze plaats hebben. ZIERIKZEE. De vereeniging voor bijenteelt op Schouwen-Duiveland is voornemens in het a.s. najaar een cursus te openen ten doel hebbend de imkers en z\j die van plan zijn in de toekomst bijenkussen te houclen, zoo goed mógelijk, in' le lichlén. ADVERT ENT IE. Maakt, tijdig uw bonen ih, voordat de prijs omhoog gaat. We hebben alle maten i.nmadk- poLten in voorraad gewone prijs eii vanaf vandaag 15 "y korting- ZIERIKZEE. Ter gelegenheid, vaii. haar 10-jgrbg bestaan geeft de moiulharmomcavereeniging D.O.K. Donderdagavond een concert in cle tent in 't Hcivehpark. HAAMSTEDE Kèrmis Tegelijk mét de nieuwe aardappels (zoals de traditië voorschrijft) kan zaterdag genoten worden van de Haamsteedse kermis. Op de „markt" verschijnen die kiridëfdfaaimoleh en de oliëbollenkraam van de farm v. d. Zande,- een schiettent, een schui- venspel en één klokkenspel. Inge schreven is ook door een auto-scoo ter die op het parkeerterrein achter de AMRÓ-bank opgebouwd moet worden, dóch de komst is nog een vraagteken. Exkursie „C. ét C." De Landbouwvèr. „Concordia el Confidentie" te Burgh-Haamstede maakt op dinsdag 21 juni a.s. een exkursie naar het proefbedrijf „De Rusthoeve" te Colijnsplaat. Er wordt van hotel Bom vertrokken. De dames zijn mede uitgenodigd en deze gaan met de bus door naar de Markt te Goes. Ten afscheid vplgt Óen diner in hotel „De Caisson" te Kapelle- Bièzëlihge". 'Opgave bij het bestuur. BURGII Bejaardenrei£jé Dinsdagmiddag maakten de be jaarden van Burgh het jaarlijkse uit stapje. Ditmaal wérd over dc Bi-ou- wersdam gereden en na Flakkee te zijn gepasseerd door >vat binnen- weegjes koers gezet naar Rockanje waar in het Badhotel dè thee werd gebruikt'. Vandaar naar het Euro poort-gebied met zijn machtige in stallaties en schepen, om dan via de Heijenoordtunnel' in Alberts Corner aan de Grevelingendam wat te gaan gebruiken. Omstreeks 18-00 uur .werd restau rant „Zeelust" bereikt waar dë heer .en mevr. Flohil' voor een keurig di ner hadden.gezorgd. Hier dankte een der deelnemers, de heer J. P. C. Boot het akUeye bejaardénkomitê voor de organisatie vandeze reis. Éen alge meen dankwoord sprak de voorzitter van hét comité, de heer H. Slager die daarin ook de chauffeur de heer J. v. Aken van Reisburo van Oeveren betrok. Hij meende te hebben kun nen konstateren dat volgend jaar een volledige dagreis meer zal aanslaan, zodat dan weer op een volle bus ge rekend kan worden. SEROOSKEKKE Zortierévondconcerl Zaterdag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Seroóskèi-ke liét eerste zo- meravöndconcert worden gehouden door de zangeres Reinate Heemskerk met aan het orgel Maf v. d. Veer. Dit concert zal bestaan uii solozang, or gelspel- én' samenzang. Uitgevoerd zuilen worden werken uit de mu ziekliteratuur en Nederlandse gees telijke liederen. Dit concert wordt geheel belange loos gegeven. De toegang is gratis. Échter zal aan de uitgang een kol- iektè worden gehouden, bestemd voor verbetering van het orgel in de kerk. MIDDENS CHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 20 juni wordt in het gemeentehuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. KERKWERVE Vakantie-aktiyitéitén voo? de jeugd Onder auspiciën van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland zullen in de week van 1-5 augustus drie spel- morgens worden georganiseerd. Alle kinderen van dc lagere school kun- rwn bièraap deelnemen. Het. thema van de week is „D'c nèfüur" (flora en faii na). Dc dóta zijn maanda augustui. BRUINISSE Geslaagd De heer W. A. M. Verschuren ambtenaar van sociale zaken op het gemeentehuis 'te Bruinisse is ge slaagd voor het diploma G.A. 1. Benoeming Tot. bodes van hét Groene Kruis Schouwen-Duiveland is benoemd mevrouw J. J. M. 'Klink-van'. Gilst uit Bruinisse. Geslaagd Ta.nnie de-Kok, kleuterleidster aan dé kleuterschool ;,De Britse -Rak kers'' is aan de Rijks Pedagogische Academie tp Middelburg geslaagd voor hoofdakte B. Oud papier De léden van muziekvereniging „Nu met Hope" komen zaterdag 18 juni a.s. weer oud papier ophalen. Dë wagen start om half negen 's morgens eh'om een snélle afvoer te; bevorderen wordt verzocht het. pa pier. gebundeld gereed te zetten langs de tro tto i rs Geslaagd Aan..cle Christelijke opleidings school voor kleuterleidsters ..De Voorpost" te Rotterdam slaagde on ze dorpsgenóte mej. Anke Klink vpor dë akte A. KERKNIEUWS Hervormde Gentcentc Scharcmlykc. In tegenstelling met het vermelde in de kerkbode, is voorganger in de morgendienst (9.30) van zondag 18 juni: ds. F. Roodenburg. Er is, ook kindercrèche. Hervormde Gemeente Kcrkwerve In tegenstelling met het vermelde in de kerkbode is voorganger in de morgendienst van zondag 18 juni (11 uur) ds. A. v. d. Most. Er is kin dercrèche. Herv. Gemeente Bruinisse BRUINISSE. Vrijdag 17 juni: ds. P. .1. Moet. 15.00 uur (H.B.) Gcr. Kerk Bruinisse BRUINISSE, Vrijdag 17 juni: ds. C. Kousemaker uit Zwijndfechl. 16.00 uur (H.B.) Gemeenteraad Westerschouwen WÉSTÉNSCHOUYVEN, 13-6. In dc maandagavond door de gemeente Wes terschouwen gehouden raadsvergadering werd vooroverleg gepleegd over het bestemmingsplan voor liet gebied waarop o.a. de voormalige vlasfabriek staat te Haamstede. De heer L. Tieleman was het niet eens -met de ten aanzien hiervoor gepleegde procedure. Wapens in de Ambacht sherenbcink van de familie Mogge-Kollen. (Foto's: Foto Berge) Unieke dia's zijn aanwezig over de Kerstnachtdienst 1975 en gedetail leerde gegevens over het orgel en de orgeltrappers. Alles bij elkaar een goed gedokumenteefd verhaal om de- toerist te laten zien op welke wijze honderden jaren gelend in en rond deze kerk geleefd werd; ook voor de Zeeuwse bevolking de moeite van hel bekijken waard. De met zorg gekozen 200 dia's worden gedragen door een verkla rende .tekst. De eerste vertoning zul dit jaar plaats vinden op woensdagavond 22 juni in de zogeheten winterkërk aan de Ring tc Haamstede. Voor tijd: zie agenda. woensdag 3 augustus en vrijdag 5 augustus. De plannen voor deze mor gens 'zijn óm een speurtocht te or ganiseren, levend ganzebord, krea- tief bèzig zijn en filmvertoning. Voor de kinderen van de kleuterschool wordt eèn spelmiddag georganiseerd. Het ligt in de bedoeling van de wërkgroep om te besluiten met een pannekoekenmaaltijd. Moeders die bereid zijn om pannekoeken te bak ken-kunnen zich opgeven bij Henk Kestelöo op Vloedstraat 12. Op de speefmorgens wordt een traktatie aangeboden. Voor ieder kind- is,er een leuke attentie. De en tree voor de lagere-schoolkinderen is slechts een rijksdaalder. Dë kleuters kunnen voor eèn gulden meedoen. De werkgroep lioopt op veelbelang- stellihg. NOORDGOUWE Bejaardenreis De traditionele busreis voor de be jaarden van Noordgouwe zal dit jaar worden gehouden op woensdag - 29 juni;. Degenen, die de reis mee wil len maken kunnen zich: tol 27 juni opgeven bij mevrouw Kasteele, Pauwstraat 6, tel. (01112) 722 of Pauwstraat 10, tel. (01112) 477. Burgemeester JH. P. Everwijn deel de de raad mee dat aan dit gebied de bestemming bedrijfsterrein zal worden gegeven. De heer Tieleman was van me ning dat dit eerst in de kommissie ruimtelijke ordening besproken zou moeten' zijn. Momenteel heeft de grond daar nu agrarische waarde wat na een bestemmingsplan wordt .gewijzigd. Verwachtingswaarde is anders dan bestemmingswaarde, zo merkte hij op. De voorzitter deelde de raad mee dat er reeds ëen opdracht voor taxa ties is verstrekt en met verschillen de grondeigenaren reeds informeel overlég is gepleegd. De heer J. Hendrikse vroeg of dc geruchten juist zijn dat de WMZ nog pogingen in het werk stelt om een gebied van hét natuurterrein in het Zeepe aan le kopen. De raadsvoorzitter antwoordde hierop bevestigend. „Dit wordt ge daan ter veilig stelling van de wa terwinning "in de toekomst, wat een goed beleid wordt geacht". Zeebad „Nieuw Haamstede" Naar aanleiding van een brief van J. de Boer c.s. inhoudende een reaktie op de nota van b. en w. over de -h o r ëea- bes tem m i n g e n in het be stemmingsplan Zeebad Nieuw- Haamstede, sprak de heer J. Lustig als zijn mening uit dat de juridische gronden ten aanzien, hiervan niet uit de verf zijn gekomen. Ten aanzien van de Torenhoeve vroeg de heer L. Tieleman of van het restaurant niet meer gesloopt is dan is voorgesteld. DRIEBERGEN. Na een vaak grim mig debat over het beleid van de Hervormde Kerk in de afgelopen 'ja ren ten aanzien van de zwarte en blanke zusterkerken in Zuid-Afrika, heeft de Hervormde Synode besloten dat een delegatie van 't moderamen (bestuur) naar Zuid-Afrika) zal gaan om dit beleid in Zuid-Afrika zelf bij de kerken toe te lichten. De raadsvoorzitter antwoordde hierop, dat. er niet meer is verdwe nen dan waar het kollege het fiat op heelt gegeven. De heer Tieleman vond dat er juist meer is verdwenen dan is voor gesteld waarbij hij zich, verder af vroeg of hire nog wel van een hore cabedrijf kan worden gesproken. „Als wij verkeerd zijn geweest zal G.S. ons hiervoor wel op, de vingers tik ken". liet burgemeester Everwijn wetèn. Schouwse boer De heer J. v. d. Berge wilde nog eens graag .de mogelijkheid onder ogen zien om van de „Schouwse. Boer" éen vakantieeentrum te ma ken waarbij het gebouw, eventueel' met behulp van Monumen®rgbe houden kan blijven.' Dc heer L. Tieleman was ook van' mening dal stappen moeten worden ondernomen om dit gebied land schappelijk te-behouden en te be schermen waarvoor nog meer wegen zijn dan Monumentenzorg. De heer M. J. Krijnse Lokker wil de zijn mening nog voorbehouden, „niemand hèeft deze ontwikkeling, /■kunnen bevroeden" naar. zijn oor deel. Een drietal ingekomen bezwaar schriften werden voor verdere be handeling dqór verwczèn 'naar 'de ^kommissie voorberoèpsschriften. Óp voorstel van b. en w, werd aan dé heer N. G. Krijnse Locker'eervol' ontslag verleend als onderwijzer aan dè openbare basisschöoL „de Kirre- weie" te Haamstede. Eveneens,op voorstel van b. en w. wex-d overgegaan tot het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling inzake het in regionaal verband vormen van eén kommissie, ex ar tikel '6 j van de wet op de bejaar denoorden. De heer L. Tieleman sprak zijn waardering uit over de opknapbeurt welke de .kom van Haamstede heeft ondergaan. „Het geld hiervoor is goed besteed." Bij de heer A. Padmos ontlokte •dit de opmerking dat. de Hogezoom te Renesse wel in schrille tegenstel ling'staat'mét de verbeteringen, die te Haamstede zijn gerealiseerd. dicpvr,t' EINDHOVEN. (Hel ministerie van ekonomische zaken, heeft, zich bereid verklaard de personenautofabriek Volvo Car BV in Born een 'lening te verstrekken..van 100 miljoen gulden, opdat noodzakelijke investeringen kunnen worden bekostigd. DEN HAAG. Op een aantal pun ten wordt de kwaliteit van het water in de Rijn beter. We kunnen gema tigd optimistisch zijn. Dit staat in een folder van het ministerie van verkeer en waterstaat, die heden- donderdag is verschenen onder de naam „Worden onze Rijntakken scho ner?" Advertentie VVV-tóeristendagen, nood landing-van een Engelse.heli, opening-, van kunsttentoon stelling te Zierikzee; opening van nieuwe bedrijven, droef- beid over paardevijgen- tc Bruinisse. Enfin eèn scala van.klein'en groot nieuws ïii de kolommen vaii. de Zt.E- RIKZEESCHE NI EU WS- BODE. Wij willen iedereen daarvan latenprofiteren en noemen alleen ons teieroon- nummcr: 01110T2255. Dan komt al hét streeknieuws snel in de bus! Bruse Boys - Kaldenkirchen Morgen vrijdagavond is er op het terrein van Bruse Boys internatio naal voetbal. Een korribinatie van Bruse,Bóy.j zal dan te 19.00 uur aan treden tegen' een elftal van Kalden kirchen uit Duitsland. NIEUWERKERK, 15-6. „Sinds ik vorig jaar september als hostess van de Felicitatiedienst ben begonnen, heb ik op Schouwen-Duiveland 150 bruidjes en op Goeree-Overflakkee 161 bruidjes; bezocht, die allen zeer enthousiast waren over het gratis felicitatiepakket en het waardebonnenboekjealdus mevrouw C. de Vin-Casteels te Nieuwerkerk. Christine de Vin maakt, na kennis neming van de ondertrouw, enkele weken voor de trouwery een af spraak met de aanstaande bruid. Ze brengt een bezoek aan huis en ver telt het één en ander over dc Felici tatiedienst. Ze komt daarbij niet met lege han den, namens een aantal bekende fa brikanten biedt zij de aanstaande bruidsparen een geschenkenpakket ter waarde van plm. f 55.- aan. Te vens overhandigt zij een waardebon boekje namens een aantal regionale detaillisten. De in dit boekje gebun delde bonnen geven recht op een gratis geschenk, of een aanzienlijke korting bij de deelnemende zaken. In tegenstelling tot hetgeen wel- eens wordt gedacht, heeft de Felici tatiedienst niets te maken met brie- venbusreklame. De bruidjes in spé worden alleen bezocht op eigen ver zoek door middel van de speciale kaart van de Felicitatiedienst.. Ook als de hostess een ondertrouwkaart ontvangt, zal zij kontakt opnemen met de aanstaande bruidsparen. Ivommcrcicel gericht Uiteraard is de doelstelling van de Felicitatiedienst geheel kommerciecl. Getracht wordt klanten le winnen voor de aan deze dienst deelnemende middénstandszaken en fabrikanten. De bovengenoemde methode, waarop dit gebeurt levert de jonge echtpa ren een voordeel op van ongeveer f 200.-. Bij het kortingen-systeem is dit voordeel uiteraard afhankelijk van de waarde van de artikelen, die worden aangeschaft. Zowel op Schouwen-Duiveland als op Goercc-Ovcrflakkce zijn dertien ondernemers, die deelnemen aan de Felicitatiedienst. Een klein aantal van het toch redelyke bestand aan middenstandszaken in deze gebieden. Hostess Christine de Vin legt uit dat dit zijn oorzaak vindt in het feit dat op exklusiviteitsbasis wordt ge werkt. Hetgeen wil zeggen dat uit elke branche of bedrijfstak slechts één zaak kan deelnemen. De kaartjes van de dienst, die aan de hostess moeten worden gestuurd, zijn verkrijgbaar bij rle deelnemen de winkeliers. Twee gemeenten op Goerre-pverflakkee bleken bereid de kaartjes ook uit te reiken aan de paartjes, die ter ondertrouw naar het stadhuis komen. Christine de Vin hoopt dat in dc toekomst vele gemeenten dit voor beeld zullen volgen, zodat zoveel mo gelijk bruidjes op de hoogte zijn van dc werkzaamheden 'van de Felicita tiedienst. De dienst werd in 1957 opgericht door de. heer Wéduwer. In mei 1976 werd'de miljoenste bruid bezocht. Naaraanleiding van dit feit werd een uitgebreid onderzoek van de ..Bruidenmarkt" - gehouden. De lan delijke organisatie van dë Felicita tiedienst zetelt, in Leiderdorp. Hostess Christine cle Vin bezorgt hei gratis geschenkenpakket van de Felici tatiedienst. (Foló:-Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4