AFBRAAKPANDEN IN BEURSSTRAAT - PROBLEMEN MET PAARDEN EN HONDEN BRIEF TEGEN KERNCENTRALES Veelbelovende Toeristendagen Zierikzee „RrogimT gaat laatste seizoensweekeind tegemoet BESTEMMINGSPLANNEN IN DE LIFT EN (VEEL) AANDACHT VOOR DE NOTA BEW0NINGSPATR00N Gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Gemeenteraad Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D.n4éra** 1? ;#m i»:r Nr. ssue 3 BRUINISSE, 13-6 - De gemeenteraad van Bruinisse kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen op bet gemeentehuis, onder voorzitterschap van bur gemeester T. C. Hekman. Naar aanleiding van de notulen der vorige raadsvergadering vroeg de heer v. d. Bos (SGP) hoever de zaken stonden wat betreft de panden in de Beursstraat waarvan één is uitgebrand. De burgemeester zei dat het kollege ook overtuigd is van de noodzaak af te breken maar over een pand zijn nog onderhandelingen gaande en zolang deze niet rond zijn kan de boel niet ge sloopt worden. Het is ook niet mogelijk gedeeltelijk te slopen omdat het hele rijtje aan elkaar is gebouwd. Naar aanleiding van een rapport inzake het gedrag van ruiters in de bebouwde kom merkte de heer Hou tekamer (SGP) op dat langs de weg door de ruiters een diep pad wordt uitgereden dat gevaar oplevert voor het verkeer. De heer Bal haakte hier op in en vroeg zich af waar op den duur de ruitêrs moeten gaan rijden. Tijdens een vorige raadsvergadering is er bezwaar gemaakt tegen het rij den in de bebouwde kom voor een hoop paardevijgen en nu buiten de bebouwde kom wordt er weer wat op aangemerkt. Honden De heer Bal maakte bezwaar te gen de vorige uitdrukking in de raad gedaan want - zo zei hij - dan moe ten de honden maar eens vast gezet worden die lopen er honderden rond en bevuilen de straat ook. De bur gemeester vond ook dat de ruiters gelegenheid moesten krijgen hun sport te beoefenen, maar het mag geen gevaar op leveren voor het ver keer, de heer Bal was het daar mee eéns. Geparkeerde auto's Wegens het vele geparkeerd staan van auto's langs de jachthavenweg waar landbouwers moeilijkheden on dervonden om met hun landbouw werktuigen te passeren heel't de ge meente een verzoek gericht tot g.s. inzake het instellen van een par keerverbod op de Jachthavenweg. De heer Houtekamer zei dat men met dit zelfde euvel te maken had in de Groeneweg waar vooral veel dagre- kreanten die de kanovijver en om trek bezoeken daar hun auto parke ren. De heer Meeuwsen (PCG) be vestigde dat ook daar veel land bouwers niet door weten te komen. Zonder enige op of aanmerking ging de raad akkoord met de inhoud van een brief van b. en w. aan de minister van ekonomische zaken waarin zij zich uitspreken tegen de vestiging van kerncentrales op St. Philipsland en Tholen. B. en w. me nen dat het oprichten van zware vertikale elementen als kerncentra les in deze open vlakke gebieden een ernstige aantasting zou betekenen (Vervolg van pag. 1) wat vrolijke liedjes terKgehore bren gen. De eerste toeristendag oja 5 juli zal officieel worden geopend door loko-burgemeester C. Bij de Vaate. Op de tweede toeristendag 12 juli zal voor de jeugd een zwemwedstrijd vanaf het Luitje naar de O ide Ha ven georganiseerd worden. Op alle toeristendagen is er 's midraags on der de Beurs een kinderprogramma verzorgd door het gezelschap Ko de Vos of door de groep Kemeling. De slotdag Een punt apart vormt de slotdag op 2 augustus. In de morgenuren zal normaal de braderie worden gehou den, maar het overige programma gaat pas 's middags om twee uur van start. Vanaf dat tijdstip wordt het verkeer uit de gehele binnenstad van Zierikzee geweerd. De aktivitei- ten die op de voorgaande toeristen dagen op de Vismarkt en in de St. Domusstraat plaatshebben, worden op die dag verplaatst naar Oude Ha ven, Kraanplein, Havenpark en Ha venplein, waar tevens een volks dansgroep zal optreden. Verder zal de Swinging Billies Rock Band een staaltje van hun kunnen weggeven op de muziektent. Omstreeks vijf uur worden vanaf de Engelse kade in de Nieuwe Ha ven korte-baan-wedstrijden gehou den. Voor de winnaar hiervan wordt door De Twaalf Apostelen een dui kershorloge ter beschikking gesteld. Het avondprogramma gaat van start met een duikdemonstratie door professionele duikers van Rijkswa terstaat, gevolgd door een optreden van de Showband en majorettes van „Rust Roest". Omstreeks negen uur geeft de Brandweer van Zierikzee een demonstratie bij de Zuid-Haven poort. Vervolgens een optreden van Frank en Mirella met orkestbege leiding met als dekor de Noord-Ha venpoort. Tegen tien uur begint een vloot- show met fraai versierde jachten, georganiseerd door de W.S.V. „Zie rikzee", o.l.v. de heer J. Grauen- kamp. Het slotstuk van de Toeristenda gen 1977 moet tenslotte worden ge vormd door een daverend vuurwerk voor het poortenkomplex. Dit vuur werk wordt aangeboden door Make laarskantoor Bij de Vaate, firma Paul van Geesbergen en de firma Heineken. Fotowedstrijd Tijdens alle toeristendagen zal met medewerking van de fotqklub van Rijkswaterstaat een fotowedstrijd worden gehouden. Door de firma Verschoor werd als hoofdprijs een kamera ter beschikking gesteld, ter wijl de fotograaf J. D. C. Berrevoets vijf troostprijzen aanbood. In de loop van de volgende week zullen uitgebreide programma-boekjes met een voorwoord van burgemeester Th. H. de'Meester verschijnen. Deze boekjes zullen in Zierikzee huis-aan -huis worden verspreid. Verder worden ze toegestuurd aan alle pro vinciale V.V.V.'s in het land. De organisatie, en verantwoording van deze groots opgezette toeristen dagen ligt bij een hard werkende evenementenkommissie, die bestaat uit: H. Schot (voorzitter), R. Zwart (sekretaris, tijdelijk waargenomen door A. J. Merle), A. C. Goudswaard (penningmeester), mevrouw R. Zwart, B. Lokker, H. Bergmans, A. de Lange, P. v. d. Hulle, H. van Wijk en D. C. de Vries. Plaatje van voorbije Toeristendagen: hei poffertjeskraam in vol bedrijf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van het centrale deltagebied. Het kollege merkt in hun schrijven op dat in de onlangs door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uitgebrachte nota landelij ke gebieden wordt ten aanzien van Schouwen-Duiveland, St. Philips land, Tholen en Noord-Beveland op gemerkt, dat deze eilanden deel uit maken van het centrale deltagebied waar het openruimtelijk beleid zal worden gevoerd. Volgens deze nota zou dit inhouden dat de huidige natuurwetenschappe lijke en landschappelijke waarden in dit centrale deltagebied zoveel mo gelijk zullen dienen te worden ge handhaafd. Daarnaast roept een dergelijke vestiging nog een aantal rekreatieve bezwaren op volgens het schrijven van b. en w. Men vreest dat de ves tiging van een kerncentrale op zo'n betrekkelijk geringe afstand van de Oosterschelde, een onverantwoord grote ingreep zou betekenen op de rekreatieve inrichtingsmogelijkheden v van die Oosterschelde. Verder vragen zij zich als visserij- gemeente af in hoeverre bij vesti ging van een kerncentrale eventuele schadelijke gevolgen zouden kunnen ontstaan voor de mossclkultuur in de Oosterschelde, welk water nog zo veel andere funkties voor de visserij vervult. Verder is de gemeente Bruinisse van oordeel dat het zinvoller zou zijn eerst een standpunt in te nemen over de vraag of nieuwe kerncentrales ge bouwd moeten worden om pas daar na te gaan praten over eventuele lo- katies. Een aanvullend krediet van ruim 177.000 gulden stelde de raad be schikbaar voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis, dat nu 1 mil joen zeven honderd zeven en vijftig duizend gulden gaat kosten incl. b.t.w. Van het nieuwe gebouw is 22 procent van de ruimte bestemd voor de gekombineerde technische dienst Bruinisse/Middenschouwen. Dat het oorspronkelijk geraamde krediet wordt overschreden is te zoeken in de overspannen arbeidsmarkt aldus de voorzitter. Naast de tegenvallers zijn er ook weer meevallers namelijk' de grondkosten komen f 61.960, lager dan was geraamd omdat het aantal vierkante meters nu exact kon wor den berekend, en dan is er nog de d.a.c.w. subsidie groot f 34.400, die ook van het geraamde krediet kon worden afgetrokken. Deze voordeel- posten konden echter niet voorko men dat er toch een aanvullend kre diet nodig was van f 177.00. Besparingen Voordat tot verhoging van het kre diet is overgegaan is op verschilen- de posten bespaard, maar verdere doorvoering hiervan vond ook de raad niet aan te bevelen. Met name de heer Meeuwsen (PCG) wees er op dat men nu wil gaan bezuinigen door goedkopere houtsoorten te ne men die over enkele jaren een dure reparatie tot gevolg heeft. Verder verleende de raad machtiging tol gunning van het totale plan. Over de inrichting van het nieuwe gemeentehuis zal de raad zich later buigen en dan zal ook de suggestie van de heer v. d. Bos (SGP) nader worden bekeken of er een geluidsin stallatie voor de raadsleden in komt. De voorzitter vond dit ook wel een noodzakelijke voorziening ten gerie ve van pers en publiek. De raad ging akkoord met het voorstel grond en opstallen gelegen lussen Dreef en Stenenpad aan te kopen dat eigen dom is van de heer K. Kik en fa milie. Voor de grond moet de ge meente een bedrag neertellen van f 187.000, en voor het pachtvrijmaken van de grond met de pachter de heer D. Kik nog eens een bedrag van f 236.682. Bestemmingsplan-West Deze grond heeft de gemeente no dig voor de verdere uitleg van de derde fase van het bestemmingsplan „West" en de totstandkoming van liet aldaar geplande nieuwe scholen complex. Na erg moeizame onder handelingen is de familie Kik einde lijk bereid gevonden de grond aan de gemeente te verkopen, wat de heer Bal (lijst v. d. Velde) noemde als een zeer uitputtende zaak die gespeeld is. Naast het forse bedrag dat gemeente moet betalen is daarbij ook nog be paald dat de gemeente voor een bouwvergunning moet zorgen voor het plaatsen van een garage bij de woning van de heer K. Kik, een plaats, zo zei de heer Bal waar nog nooit een garage heeft gestaan. De heer Bal vond dat de zaak vreselijk uitgebuit is op een zeer on fatsoenlijke manier en vond dat de gemeente wel heel soepel is geweest. De heer v. d. Bos (s.g.p.) zei dat deze zaak bij zijn fraktie een zeer bittere nasmaak gaf, „maar we zullen maar zeggen dat we blij zijn dat de terro ristische aktiviteiten achter de rug zijn". De heer Meeuwsen (p.c.g.) vond dat de verkoper toch wel recht heeft op een bepaald bedrag om een an dere schuur te bouwen, maar was het er wel mee eens dat het scherp van de snee gespeeld was. Burgemeester Hekman zei dat men veel moeite kon hebben met het ver loop van de zaak, maar het belang wat er achter staat heeft de doorslag gegeven het besluit te nemen. Weg Goes-Zierikzee In de buurt van Goes wordt - in verband met herstelwerkzaamheden - het verkeer over één rijstrook ge leid. Veertig jarig jubileum Op 1 augustus a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer M. A. Sweere, hoofdambtenaar-comptabele ter sekretarie van Zierikzee, zijn ambtelijke loopbaan begon. In ver band met de vakantieperiode en - overigens prettige - familieomstan digheden, is besloten de heer Sweere te huldigen vóór de datum van het officiële jubileum. Dit zal gebeuren op een door het gemeentebestuur aan te bieden receptie in de trouw zaal van het stadhuis op vrijdag 24 juni a.s. Geslaagd Aan de Bosbouw en Cultuurtech nische school te Velp is geslaagd als bosbouwkundige de heer T. C. J. Sluytex*. ZIERIKZEE, 16-6. De jeugdsocic- teit Brogum is weer aan het laatste weekend van het seizoen toegeko men. Om hier een feestelijk tintje aan te geven speelt vrijdagavond a.s. de Endatteme Band, een formatie uit Rotterdam, die garant staat voor pui ke New Orleans Blues, Missisippi Swamp Rock, Calypso en andere zuidelijke Amerikaanse muziek. De groep maakt gebruik van ver schillende soorten muziek-instru- menten, zoals accordeon, banjo, contrabas, steelguitar en wasbord. Filmvoorstelling Zaterdag 18 en. zondag 19 juni a.s. draait in de Concertzaal de film „Het vijfde offensief" over een van de meest heroische veldslagen uit de tweede wereldoorlog. De film ver telt de geschiedenis van de strijd bij de Sutsjeska van het Duitse leger tegen Tito en diens partisanen. Het is een heldhaftige strijd tegen een overweldigende overmacht tot de doorbraak door de linies wordt ge forceerd en Tito zijn volk naar de overwinning brengt. De film werd geregiseerd door Stipe Delic. In de hoofdrollen spelen Richard Burton, Irene Papas, Bert Sotlar en Anton Differing. „Open huis" Schouwenoord Het recentelijk geopende Gezins vervangend Tehuis „Schouwenoord" te Zierikzee, houdt „open huis" op zaterdag 18 juni a.s. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Diefstal Van een op het parkeerterrein van camping „Duinrand" staande boot trailer werd de lier gestolen. Aan gifte hiervan deed de eigenaar, de Rotterdammer H. H. Kampvuurtjes Toeristen, campings enz. worden ervoor gewaarschuwd dat het ont steken van kampvuren in de late avonduren van te voren moet wor den aangevraagd bij de gemeente Westerschouwen ten gemeentehuize aan de Kloosterweg. Brogum kan terugzien op een zeer geslaagd seizoen. Dit jaar werden meef dan 350 leden geboekt, hetgeen een rekord betekent. Nu inmiddels bekend geworden is dat de soos de behuizing aan het Kerkplein zal gaan verwisselen met een boeren schuur aan de Julianastraat, is hier voor een diskussieprogramma tot stand gekomen. Er wordt druk ge-, werkt aan de definitieve tekeningen. In de loop van het volgende seizoen hoopt men met de verbouwing van de boerderij te beginnen. Zondag 19 juni a.s. wordt Bro- gums afsluitweekend beëindigd met een boottocht. Vanuit Zierikzee wordt met het m.s. „Vooruitgang" koers gezet naar Veere, waar de be nen gestrekt worden. Bij mooi weer zal een zandplaat in het Veerse Meer worden aangedaan. Begin september opent Brogum zijn deuren weer voor de Zierikzeese jeugd. Men gaat dan meteen van start met een feestelijk programma ter gelegenheid van de eerste lus trumviering. Advertentie Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wd\borkom dat u in moeilijkheden raakt Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatia Ga voor een goed advies naar de DUIVELAND, 13-6. Op de raadsvergadering van de gemeente Duiveland die gehouden is op maandagavond 13 juni, kwam nog ter sprake de verkoop van bouwgrond te Ouwerkerk aan de heer W. N. Pankow ie Zie rikzee, gelegen aan de Zuidstraat in Ouwerkerk, en groot ongeveer 350 ca. en die hierop een woning wil bouwen. Op 28 september 1973 is reeds het besluit genomen om dit perceel te verkopen, doch door bijzondere omstandigheden kon dit toen geert doorgang vinden. Het verzoek zal worden ingewil ligd echter met dien verstande dat het op het terrein staande gebouwtje omgeven door 1 meter brede strook grond, niet wordt overgedragen aan de heer Pankow. Dit opstalletje is namelijk in gebruik bfi gemeente werken van Duiveland, en kan als zodanig in gebruik blijven. De prijs voor deze grond is f 30,- per ca, of in het geheel f 10.500,-. De heer Romeijn (VVD) toonde zich verheugd dal in zijn woonplaats Ouwerkerk dit stuk grond weer be bouwd zal gaan worden, maar hij dacht dat het genoemde gebouwtje er beter toch maar bijverkocht kon worden, waarop de raadsvoorzitter echter meedeelde dat het moeilijk gemist kan worden. Besloten werd het stuk grond zonder het hokje te verkopen aan de heer Pankow. Het ontwerp bestemmingsplan Sport complex-industrieterrein Oosterland is momenteel zover voorbereid dat tot de definitieve vaststelling overge gaan kan worden. Het omvat het gebied in Ooster land dat gelegen is ten noorden van de huidige bebouwing aan de den Abeelestraat - tussen de Weelstraat en de Rijksweg - te Oosterland. Het vooroverleg met de Provin ciale Planologische Commissie heeft geen aanleiding gegeven tot aan brenging van wijzigingen en ook zijn er bij de ter inzagelegging geen be- zwai-en ingediend. Daarom werd be sloten het genoemde bestemmings plan vast te stellen. Sportkomplex Nieuwerkerk Evenzo is het gesteld met het be stemmingsplan Sportkomplex-Nieu- werkerk dat een gebied omvat gele gen ten oosten van de Stolpweg en ten noorden van - en aangrenzend aan - het tegenwoordige sportveld te Nieuwerkerk. Ook hier heeft het ge pleegde overleg met de Provinciale Planologisch Commissie geen aan leiding gegeven tot het aanbrengen van wijzigingen en ook zijn er bij de ter inzagelegging geen bezwaren in gediend. Daarom wordt ook hier be sloten door de Raad het bestem mingsplan Sportkomplex Nieuwer kerk vast te stellen. Vervolgens komt aan de orde de standpuntbepaling inzake de nota bewoningspatroon Schouwen-Duiveland. Aan de leden van de Raad is hiervoor destijds een nota uitgereikt, teneinde deze te kun nen bestuderen, nl. op 5 april van dit jaar. Het doel van deze nota is aan te geven in welke richting Schouwen-Duiveland zich in de toe komst zal ontwikkelen. Gelegen tussen de verstedelijkte gebieden wordt voor dit Midden-Deltagebied de handhaving van de openheid na gestreefd. Door zijn woonklimaat heeft het eiland een grote aantrek kingskracht zo dat het vestigings overschot aanmerkelijk groter is dan destijds in het streekplan was voor zien. Deze grote groei aan banden te leggen, wat het streven van de nota behelst, kan ook de zienswijze van het kollege weergeven. Wat ech ter het dorp Ouwerkerk betreft lig gen de kaarten anders. B. en W. zijn de mening toegedaan dat Ouwerkerk in de toekomst rede lijk moet kunnen groeien, temeer omdat in het verleden duidelqk bleek dat men graag in Ouwerkerk komt wonen, ook wel jeugdige ge zinnen. Daardoor is het ook van groot be lang dat er spoedig een nieuw be stemmingsplan hiervoor van de grond komt. De heer Hillebrand (PvdA) wilde nog graag wat toevoe gen aan de nota Bewoningspatroon. Hij beweerde dat z.i. de cijfers niet erg kloppen. Er wonen nu in Ouwer kerk rond 480 personen, welk aan tal over een jaar waarschijnlijk op gelopen zal zijn tot 600 inWoners. Vol gens de heer Hillebrand is de leef baarheid van Ouwerkerk nog wel te handhaven. Hij dringt aan een nieuw bestemmingsplan met spoed te ver wezenlijken. Mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter, (VVD) vond in het stuk veel tegenstrijdig heden Over talrijke zaken wordt in de nota niet gerept volgens mevrouw. Er wordt niet gesproken over b.v. de medische kanten, schoolartsendienst, kruisverenigingen etc. Haar partij genoot, de heer Romeijn was het in grote trekken met haar eens, en hij vroeg zich af wat de waarde van de ze nota nu eigenlijk is. Zodoende is er over het algemeen nogal veel kri tiek op het stuk. De voorzitter antwoordde mevr. Van der Zande dat de gemeente werkt om voor Ouwerkerk een nieuw bestemmingsplan te krijgen, maar dat Ged. Staten dat moeten goedkeuren en dat de provincie ook betrokken is bij de toewjjziging van woningen. Wat Sirjansland aangaat betwij felde de heer Hillebrand de moge lijkheid om de situatie te handhaven zoals die momenteel is met een dikke 200 inwoners. „Je kunt weliswaar woningen bouwen hier maar als je 450 inwoners nodig hebt voor een school, betekent dit maar een drup pel op een gloeiende plaat". Betref fende het dorp Sirjansland is de heer Hillebrand somber gestemd. „Alles op alles zetten" De voorzitter weet ook wel dat het niet gemakkelijk ligt maar men wil alles op alles zetten om te behouden wat er is, en de bestemmingsplannen zo spoedig mogelijk zien te realise ren. Het leefpatroon van Sirjansland ligt anders dan op de andere dorpen. De heer Van Klinken (SGP) deelde mede dat zijn fraktie in grote trek ken achter de nota staat. In de nota staat verder te lezen dat Oosterland, gezien het ten zuiden er van gelegen natuurgebied, alleen uit breidingsmogelijkheden heeft in oos telijke, en vooral westelijke richting. Dit is echter volgens de mening van het kollege geen volledige op somming, want naar zijn mening dient eraan te worden toegevoegd: in noord-oostelijke richting. Beslo ten werd tenslotte één en ander aan Gedepudee.rde Staten van Zeeland kenbaar te. maken. Bij het raads voorstel van 21 maart jl. tot verle ning van garantie voor rente en af lossing van de door de Tennisvereni ging „Duiveland" aan te gane geld lening is meegedeeld dat de huur en de verhuur van de grond, waarop de banen worden aangelegd, bij over éénkomst zal worden geregeld. Na uitvoerig overleg met het bestuur van de tennisvereniging is het kol lege tot ontwerp-huuroveréénkomst gekomen. De. heer Romeijn kan zich ten volle hiermee verenigen, doch de heer Van Klinken deelde mee dat zijn fraktie van de SGP geen mede werking wenst te geven in verband met de gewijzigde Zondagswet die het gebruik van deze velden op zon dag niet tegengaat. Spr. vond het onbegrijpelijk dat in een raad, als die van Duiveland, die toch rechts georienteerd is, zoiets niet tegenge gaan wordt. Wethouder Overbeeke (CDA) betoogde dat men, ofschoon georiënteerd er een ruimer standpunt op na houdt, er is verschil van op vatting. Ook de voorzitter deelt mee dat er vogels zijn van diverse plui mage, en dat iedere groep zijn eigen verantwoording heeft. De heer Van Klinken wenste toch in elk geval stemming over het voorstel dat aan genomen werd met 8 tegen 3 stem men (SGP).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3