I (20 W9^ Grootste landelijke beeldenexpositie in tuin van Burgerweeshuis wico Nieuwe veelomvattende impuls voor Zierikzeese Toeristendagen ACHTTIENHONDERD MENSEN WEG IN VLEESSEKT0R llemm Halvarine „De 25 ste" open voor publiek Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Allerwege enthousiasme Reorganisatie Unilever ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 juni 1977 133 jaargang Nr. 22115 V WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Rand W'scliouwen over horecabesleinmingen ZIERIKZEE, 15-6. De binnen- en buiten-tentoonstel ling in het Burgerweeshuis gaat - na de wat officieel ge tinte opening - op vrijdag de 24ste - voor het puhliek open op de laatste juni-zaterdag (25). Vooral de beeld- dententoonstelling in de tuin is belangrijk en intussen uitgegroeid tot vrijwel het belangrijkste landelijke evenement op dit gebied. In het algemeen is (landelijk) het aanbod groot en het verwondert derhalve dat er feitelijk nooit grote tentoonstellingen van zgn. kleinplastiek zijn ge weest. Zierikzee is in dit opzicht dus wel voor de kunstenaars, maar ook voor de bezoekers - eigen menspn en toeristen - een zomers eldorado. De feiten liggen zo en voeren tot een in de loop der jaren steeds gro ter wordend aantal belangstellenden, die vooral ook worden aangetrokken door de natuurlijke entourage; een tuin, waarin schoonheid en origina liteit innig zijn verenigd. Veertig beeldhouwers In die tuin is straks werk te zien van niet minder dan veertig vader landse beeldhouwers, die vroeger wel wat aarzelend hebben gestaan tegenover Zierikzee, omdat ze dach ten: „dat je in zo'n uithoek nooit voldoende publiek zou kunnen trek ken, om 'het werk te bewonderen". Nou, dat is dan heel anders uitgepakt want in een periode van ongeveer vijf weken, komen gemiddeld onge veer vierduizend bezoekers opdra ven. Het begin Terug in de tijd, zij herinnerd dat destijds werd begonnen met een ten toonstelling van geleend museaal be zit (17e eeuwse meesters), gevolgd door o.a. „De wereld van Afrika", de „Chinese mandarijenkultuur" werk van moderne schilders en (vaak) an tieke sieraden en porcelein. Allengs echter is het accent wat sterker op de beeldhouwwerken gelegd, zodat dit onderdeel thans het grootste is geworden. De Burgerweeshuistentoonstellin gen zijn een begrip geworden in de loo"p der jaren. Noodzakelijkerwijs (begeleiding e.d.) moeten die ten toonstellingen in de zomer worden gehouden, als een deel van de stad- en regio bevolking zelf ook met va kantie is. Ad en Tessa Braat, die de ze jaarlijkse manifestatie nog altijd met groot enthousiasme verzorgen, betreuren dat wel, maar zij zijn zelf vakantie-seizoen - gebonden en veel mensen betekent althans een kans om uit de hoge kosten te springen, want de exploitatie van het geheel ontsnapt helaas ook niet aan de waardevermindering van het geld en kunst is wel geen luxe, maar het is luxe! Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Over het algemeen veel bewolking, maar ook enkele opklaringen; mati ge tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost; minimumtemperatu ren omstreeks 12 graden, maxima morgen van 16 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 juni. Zon op 5.18. onder 22.02 Maan op 6.09, onder 22.08 Nieuwe maan: 16 juni (20.23). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 juni 4.48 17.09 10.23 22.47 Springtij: 19 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Naar wordt verwacht zal er vrijdag over het algemeen veel be wolking zijn en zullen de tempera turen waarden aannemen normaal voor de tijd van het jaar. De veran deringen in de atmosfeer voltrekken zich maar langzaam. Een hogedruk- gebied boven de oceaan en de Britse eilanden houdt een noordelijke stro ming in stand, waardoor wolkenvel den van de Noordzee ons land bin nendrijven. Door de onstabiele op bouw van de bovenlucht vormen zich gemakkelijk regen- of onweersbuien. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Door de aanvoer van lucht over het koude zeewater komt de temperatuur aan de kust niet hoger dan ongeveer 16 graden, terwijl meer landinwaarts het kwik tot waarden rond de 22 gra den kan stijgen. Straks weer beelden in Weeshuistuin. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 15-6. Unilever gaat het mes zetten in de vleesverwer kende bedrijven van het concern. Van de in totaal 4300 personeelsleden in de vleesgroep (Zwan, Zwanenburg en Unox) zullen er in de komende twee jaar 1800 moeten verdwijnen. De zwaarste klap valt in Oss waar 1250 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De vestigingen in Olst (265 mensen) en Uithoorn (210 mensen) zullen moeten sluiten. Bij de vesti ging in Gieten (600 mensen) verval len 50 arbeidsplaatsen. Verlies Vandaag zullen de ondernemings raad en de vakbonden nader worden geïnformeerd over de afslanking van de Unilevervleesg'roep, die onvol doende produkten kan afzetten in binnen- en buitenland. In 1976 leed de Unilever-vleesgroep een verlies van 29 miljoen gulden. GOES. Het waterschap de brede watering van Zuid-Beveland heeft een plan ontwikkeld voor een Ring dijk om het dorp Yerseke aan de Oosterschelde. Volgens het water schap zou de Ringdijk niet duurder zijn dan de plannen van rijkswater staat en zouden de schadelijke ge volgen voor de mossel- en oester cultures in de Oosterschelde veel kleiner zijn. Advertentie ff A 2 kuipjes 250 gram 13& Q- hartstikke goedkoop Een en ander heeft tot gevolg dat de komende vijf toeristendagen op de dinsdagen van 5 juli t/m 2 augus tus wat groter van opzet zullen zijn dan andere jaren. In het begin van dit jaar bleek bij enkele onderne mers op de Mol de wens te bestaan tijdens de toeristendagen een brade rie te organiseren. Zij klopten bij de Evenementenkommissie aan en vroe gen om medewerking en ondersteu ning. „Hoewel het op poten zetten van £en dergelijk evenement eigenlijk niet tot onze taak behoort, maar eer der tot die van de Zierikzeesche On dernemers Centrale, waren wij be reid, op verzoek van genoemde on dernemers, onze medewerking te verlenen", aldus de heer Schot. Ook het gemeentebestuur bleek er wel oren naar te hebben en na een gesprek met de Verkeerstechnische kommissie, werd van de zijde der autoriteiten toestemming verleend tijdens de toeristendagen de Mol, Schuithaven, Melkmarkt, Dam en Appelmarkt af te sluiten voor het verkeer en zodoende geschikt te ma ken voor een braderie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tevens is het de bedoeling dai door enkele horeca-ondernemers op de braderie een aantal terrasjes wor den gekreëerd. Door de evenementenkommissie wordt dit alles ondersteund met het plaatsen van enkele oude-ambachts- lieden. Kontaktpersoon voor de or ganisatie van de braderie is de heer H. v. YVük. Het inmiddels traditioneel gewor den beeld van de toeristendagen - de kunst- en antiekmarkt in de St. Do- musstraal en op de Vismarkt - blijft eveneens gehandhaafd. Oude ambachten Hoewel ook enkele verkoopstands aanwezig zullen zijn, wordt het ak sent gelegd op de oude ambachten. Te aanschouwen zal o.m. zijn glas blazen, houtsnijden, pottenbakken, kantlossen, bijenkuituur, klompen- maken en schapenscheren. Verder zullen op de Balie een touwslager en een rietdekker aan het werk zijn. Frank en Mirella Het duo Frank en Mirella zal ook op alle toeristendagen weer van de partij zijn, zij het dat Mirella haar zeemeermin-image heeft afgelegd. Samen met haar wederhelft zal zij rond het middaguur op de Vismarkt (Vervolg pag. 3) Advertentie Wilt u betere kaassoorten kopen dan naar J VAN LOON toelopen! Iedere vrijdagmorgen op het Kerkplein te BRUINISSE. 1 Deze week. bij aankoop van kaas: 10 henne-eieren voor f 0,75 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De matige vreugden zijn de duurzaamste en de meest be vredigende. Wijnaends Francken RENESSE. Onder auspiciën van de Evenementenkommissie aan V.V.V. „Renesse Vooruit" en onder het mot to „Met de fiets de boer op", trok ken peddelaars naar een boerderij en een natuurgebied, goed gegidst door de heren Kristelijn en Krijger. Fo to: een groep deelnemers onder weg. ZIERIKZEE, 15-6. Een duidelijk enthousiaste voor zitter van de Evenementenkommissie van de V.V.V., de heer H. Schot, kon woensdagmiddag tijdens een perskonferentie in restaurant „Mondragon" een over zicht geven van de geplande aktiviteiten tijdens de ko mende toeristendagen. Zijn enthousiasme was toe te schrijven aan het feit dat de organisatie van deze toeristendagen voor het eerst in acht jaar een groot risico inhoudt. Dit is te danken aan de spontane medewerking van de Zierikzeese ondernemers, de financiële bijdrage van het Produktschap voor vis en visprodukten en de te verwachte gemeentesubsidie van f 3.000,-, die door de kommissie werd aangevraagd. NEW YORK. De drie Kroatische nationalisten, die in New York de Joegoslavische VN-missie overvie len en een vrouw in gijzeling namen, hebben zich na twee uur overgege ven aan de politie. Bij de aktie is één personeelslid (een chauffeur) ge wond geraakt. Veel kraampjes Het idee van de Mol-ondernemers sloeg ook aan bij de anderen en thans bestaat het plan in genoemde straten 28 kraampjes te plaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1